Aké typy lepidiel fungujú na plsť?

V súčasnosti máme k dispozícii množstvo skvelých materiálov, ktoré nám uľahčujú život a sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu ako tie, ktoré sme používali predtým. Nie vždy sme však mali tieto ekologické možnosti a pred príchodom materiálov ako živica a syntetické polyméry sme si museli vystačiť s tým, čo sme mali. Jedným z najpoužívanejších materiálov, odkedy sme sa naučili loviť a zbierať, bola plsť, a to rastlinná aj živočíšna. Jednou z prvých vecí, ktoré sme sa naučili robiť, bolo šiť a lepiť tieto zvieracie kožušiny a tkané rastliny, ale s rozvojom technológií sme objavili nové, pevnejšie a odolnejšie materiály. V súčasnosti sa plsť používa predovšetkým na umelecké a remeselné účely, preto sa pozrime, čo to je a aké sú najlepšie spôsoby práce s plsťou.

Čo je plsť a na čo sa používa?

Je pravdepodobné, že ak sa už nejaký čas pohybujete na remeselníckej scéne, pracovali ste s plsťou alebo s niečím, čo sa jej podobá, ale zastavili ste sa niekedy nad tým, čo to vlastne je? Plsť sa klasifikuje ako textilný materiál, ktorý sa používal stovky rôznych ľudí ako súčasť stoviek rôznych kultúr na množstvo rôznych aplikácií po celom svete.

Pohľad na štruktúru plsti zblízka

V súčasnosti sa plsť zvyčajne vyrába zo syntetických materiálov, pretože sú dosť poddajné, a preto sa do nich dá podľa potreby pridávať a uberať celý rad vlastností. Na druhej strane prírodné plsti sa môžu vyrábať z rastlinných vlákien alebo zvieracej kože, ktoré sa dajú stlačiť alebo matovať do seba a vytvoriť tak väčší materiál, s ktorým môžete pracovať. Z týchto materiálov sa dá vyrobiť široká škála vecí vrátane oblečenia, napínacích pláten, rohoží, posteľnej bielizne a dokonca aj strešných krytín pre prístrešky.

Ochranné lepiace podložky z plsti

Jednou zo skvelých vecí na plsti je, že akýkoľvek daný kus materiálu nemusí byť vyrobený výlučne z jednej látky. V skutočnosti je mnoho špičkových plstených kusov vyrobených z rôznych materiálov, ktoré boli buď stlačené, alebo zmatnené dohromady, aby sa vytvoril materiál, ktorý nielenže vyzerá skvele, ale spája pozitívne vlastnosti svojich rôznych zložiek.

Matovanie vlákien na výrobu plsti

Hoci sa textilný priemysel v súčasnosti zameriava na odevy a obnoviteľné materiály, existujú aj iné možnosti využitia plsti, ako napríklad remeselná výroba, zmiešané umelecké diela, a dokonca aj bývanie a prístrešky. Zdá sa, že najmä remeselníctvo má pre plsť pomerne inovatívne a vizuálne príťažlivé využitie, ale čo presne môžete z tohto zdanlivo jednoduchého materiálu vyrobiť?

Plsť na remeselnú výrobu

Pravdou je, že hranice toho, čo môžete potenciálne vytvoriť z plsti, sa riadia len vašou predstavivosťou. Ľudia vyrábajú veci ako plstené peňaženky, ozdoby na ceruzky, vianočné ozdoby, malé plstené figúrky alebo karikatúry, malé plstené zvieratká pre deti, púzdra na ceruzky do školy, plstené klobúky, gumičky do vlasov, a dokonca aj celé vankúše a deky z plsti a výplne!

Lepidlo používané na plstené výrobky

Ako vidíte, existuje množstvo vecí, ktoré môžete vyrobiť pomocou plsti, stačí len preskúmať rôzne spôsoby použitia a spájania tohto materiálu. Ak teda hľadáte inšpiráciu, určite si pozrite blogy o remeslách a webové stránky, ako je napríklad Pinterest, aby ste videli, čo sa podarilo vyrobiť z plstených materiálov profesionálnym remeselníkom aj začiatočníkom.

Aké typy lepidiel fungujú na plstené materiály?

Ako sme už spomínali, plsť sa dá buď zošiť, alebo zmatovať, ale existuje aj možnosť lepenia plstených kúskov. Nie všetky lepidlá sú však rovnaké a rôzne lepidlá majú zvyčajne rôzne výhody a nevýhody, preto sa pozrime na to, ktoré typy lepidiel fungujú na plsť a aké sú ich príslušné vlastnosti, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktoré z nich sa najlepšie hodí na váš ďalší projekt plsteného craftingu.

Typ lepidlaFunguje na látku?
Superglue
Lepidlo na textílie/textil
Horúce lepidlo
Lepidlo s lepiacou vrstvou
Epoxidové lepidlo
Remeselné lepidlo
Lepidlo na skrýše
Priemyselné lepidlo

Lepidlo s lepiacou vrstvou

Hoci existuje mnoho druhov lepidiel, ak hľadáte lepidlo, ktoré je vyskúšané pri všetkých použitiach s plsťou, myslíme si, že sa vám bude veľmi páčiť lepidlo tacky. Prečo? Nuž, lepkavé lepidlo je jedinečné, pretože nepotrebuje žiadny čas na to, aby sa jeho lepiace vlastnosti prejavili, lepí okamžite a potom v priebehu niekoľkých hodín spevní svoj spoj s plsťou a akýmkoľvek iným materiálom.

Remeselné lepidlo na plsť

Čo je lepkavé lepidlo? Lepidlo tacky je obchodný názov označujúci typ lepidla známeho ako polyvinylacetát. Toto lepidlo sa bežne označuje ako PVA alebo biele lepidlo, ktoré sa používa na iné vláknité materiály, ako je drevo a plsť. Dobre priľne k veciam, ktoré potrebujú okamžitú opravu, a preto je jedným z najčastejšie používaných lepidiel pre remeselníkov na trhu na celom svete.

PVA lepidlo na lepenie plsti

Pištoľ na horúce lepidlo

Či už ste na scéne remeselných prác nováčikom, alebo dlhoročným veteránom, pravdepodobne ste už o horúcom lepidle počuli alebo ste ho použili na jednom či viacerých projektoch. Horúce lepidlo je skvelý spôsob, ako rýchlo a účinne prilepiť veci na povrch, a zvyčajne funguje na väčšinu bežne používaných materiálov, ak nie na všetky. Pištole na horúce lepidlo pozostávajú z tyčinky vytvrdeného lepidla, ktoré sa zahreje pomocou lepiacej pištole a vytlačí sa na povrch diela.

Použitie horúceho lepidla na plsť

Hoci sú horúce lepiace pištole skvelé, mali by ste mať na pamäti, že nie sú vždy najlepšou voľbou na každé použitie, najmä ak sú do projektu zapojené deti. Prečo? Horúce lepiace tyčinky zvyčajne obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC) a pri ich zahrievaní sa niektoré z nich uvoľňujú do bezprostredného okolia. To v kombinácii s prácou s priamym teplom môže byť pre deti potenciálne škodlivé, ak sa používajú bez primeraného dohľadu.

Dieťa popálené horúcim lepidlom

Permanentné číre lepidlo

Permanentné lepidlo je niečo, čo má väčšina z nás doma bez ohľadu na to, či sme nadšenci remeselnej výroby alebo nie. Tento typ lepidla je lepidlo, rýchlo schne, je neuveriteľne silné a je ľahko dostupné všade od obchodov s remeselníckymi potrebami až po čerpacie stanice. Rozmýšľate, prečo ste ho nikdy nevideli? Nuž, pravdepodobne ste ho videli, ale najčastejšie je známe ako superlepidlo!

Bezfarebné lepidlo na látky a plsť

Superlepidlo je skvelé na použitie na plsť nielen preto, že okamžite lepí, ale aj preto, že schne číro, čo znamená, že nebýva také riedke ako niektoré iné typy lepidiel, ktoré sme si doteraz predstavili. Hoci je riziko minimálne, pri práci so superlepidlom by ste mali vždy zabezpečiť, aby bol váš pracovný priestor dobre vetraný, pretože obsahuje prchavé organické látky.

Najlepšie superlepidlo na plsť

Lepidlo na tkaniny/textil

Hoci pri práci s látkovými dielmi si môžete vybrať z množstva lepidiel, najlepšie lepidlo na použitie v akomkoľvek remeselnom projekte je to, ktoré bolo vyvinuté špeciálne na použitie s daným materiálom. V tomto prípade je najlepším lepidlom na látky (pravdepodobne) lepidlo na textil alebo lepidlo na látky. Lepidlo na textílie je ďalšia variácia PVA lepidla, ktorá bola upravená tak, aby účinnejšie pracovala s tkanými materiálmi.

Špecializované lepidlo na plsť

Jednou z hlavných výhod výberu tohto lepidla pri práci s látkou je, že sa náhodou dodáva v rôznych spôsoboch aplikácie. Hoci tento typ lepidla zvyčajne nájdete v nádobke alebo tube, môže byť aj v aerosóliovej forme na rovnomerné nanášanie na väčšie obrobky, čo je užitočné, ak ste zošili viacero kusov látky a máte v úmysle prilepiť ich na zvislý povrch, čo môže byť prípad vecí, ako sú školské ochrany alebo výroba rekvizít.

Výmena plsti v interiéri strechy vozidla

Aké je najlepšie lepidlo na plstené látky?

Teraz, keď už máte predstavu o typoch lepidiel, ktoré sú k dispozícii na použitie s látkovými obrobkami, sa pravdepodobne neviete dočkať, kedy si vyberiete lepidlo, s ktorým začnete. Mali by ste však mať na pamäti, že nie každé lepidlo na plsť je kvalitné, preto sme nižšie pripravili výrobky troch značiek, ktoré o sebe tvrdia, že sú najlepšími lepidlami na plsť. Ako už bolo povedané, poďme sa pozrieť a zistiť, aké dobré sú tieto lepidlá.

Typy lepidiel na lepenie plsti

Najlepšie lepidlo na plsť: ALEENE'S Tacky Glue

Už sme spomínali, že lepidlo tacky je jedným z najlepších typov lepidiel na použitie pri remeselných prácach s látkou, a to z dobrého dôvodu. Tento typ lepidla okamžite priľne a zabezpečí vám najlepšiu možnú priľnavosť pre vaše remeslá, pričom je prakticky bez zápachu a na pohľad neviditeľný! Čím je teda lepkavé lepidlo od tímu Aleene také výnimočné?

Okrem toho, že je lepidlo Arleen's celkovo skvelé, je to jedna z najrenomovanejších značiek v remeselníckom priemysle, ktorá ponúka široký sortiment výrobkov pre všetky vaše potreby v oblasti lepenia. Nedostali sa k nemu ani tým, že by robili len minimum, Aleene's ponúka neuveriteľne lepivé lepidlo, ktoré funguje na väčšine craftingových povrchov, čo znamená, že toto lepidlo nebudete používať len s filcom a podobnými materiálmi.

Ich lepkavé lepidlo je mimoriadne účinné pri aplikácii na látkové obrobky, pričom zabezpečí, že ošetrená látka okamžite priľne, zatiaľ čo spojenie časom stvrdne. To znamená, že nebudete musieť držať obrobok ani vyvíjať neustály tlak pomocou svoriek, aby ste zabezpečili jeho dobré priľnutie. Hoci nejde o nič nové, pokiaľ ide o lepivé lepidlo, toto od tímu Aleene's je oveľa lepivejšie a už len kvalitou prekonáva mnohé iné značky.

Okrem skvelej kvality je tento typ lepidla ideálny aj pre začiatočníkov alebo deti vďaka špeciálnemu zloženiu s nízkym zápachom, ktoré je navyše netoxické. To znamená, že nebudete musieť na deti dohliadať, keď sa budú venovať školským projektom alebo sa jednoducho zabávať s kamarátmi. Navyše toto lepidlo časom nežltne, takže je bezpečné nechať projekty ošetrené týmto lepidlom krátkodobo na slnku.

Najlepšie permanentné lepidlo na textílie: GORILLA Super Glue Gel

Pri práci s lepidlom na textílie je superlepidlo jednou z najlepších možností na prácu. Nielenže je dostatočne lepkavý, aby sa váš obrobok v okamihu nerozpadol, ale aj úplne zaschne, takže po úplnom zaschnutí nebudete mať na látke ani v jej okolí žiadne nevzhľadné škvrny. Ak teda všetky superlepidlá ponúkajú tieto vlastnosti, čím je lepidlo Gorilla také výnimočné?

Lepidlo Gorilla sa za posledných niekoľko rokov stalo akýmsi pojmom a čoraz viac ľudí ho používa na najrôznejšie účely. Prečo? Gorilla poskytuje vysokokvalitné lepidlá s neuveriteľnou pevnosťou v ťahu, pričom niektoré výrobky tejto značky dokážu prilepiť regály na steny! Nemalo by vás teda prekvapiť, že tím Gorilla má jedny z najpredávanejších lepidiel.

Ich 20-gramové superlepidlo nie je iné a ponúka najlepšiu priľnavosť pre všetky vaše potreby lepenia látok. Vyznačuje sa zložením bez stekania, čo znamená, že svoj obrobok náhodne nenasýtite lepidlom, a navyše nebudete musieť používať žiadne svorky ani závažia na zabezpečenie obrobku počas nanášania lepidla! Tento konkrétny výrobok má aj špeciálny uzáver, ktorý zaručuje, že vaše lepidlo medzi projektmi nevyschne.

Ešte stále nie ste ohromení? Toto lepidlo ponúka jeden z najlepších časov priľnavosti na trhu. Pýtate sa, aké dobré? Superlepidlo Gorilla 20 gramov úplne zaschne za 10 až 15 sekúnd, čím zabezpečí, že váš obrobok bude okamžite bezpečný, a zároveň vám poskytne pokoj na prácu na zvyšku vášho obrobku. Toto lepidlo je ideálne na všetky vaše časovo náročné ochrany alebo aj na príležitostné opravy okolo domu.

Presne tak, okrem toho, že je toto lepidlo skvelým lepidlom na plsť, je dostatočne univerzálne na použitie v podstate na akýkoľvek bežný povrch vo vašej domácnosti a v jej okolí. Neváhajte a použite toto lepidlo na plsť, drevo, kov, plsť, keramiku, plast, kožu a dokonca aj gumu! Okrem toho, že sa toto lepidlo skvele hodí na použitie s plsťou a látkou, je to skvelý nástroj, ktorý môžete mať doma na všetky neočakávané opravy, ktoré vám život môže pripraviť.

Najlepší epoxid na tkaniny: TEAR MENDER okamžité lepidlo na látky a kožu

Aj keď možno budete potrebovať lepidlo na textílie na remeselné práce, na trhu je lepidlo, ktoré sa zameriava aj na opravy látok. Tie sa skvele hodia v situácii, keď sa váš inak cenný majetok poškodil a je potrebné ho udržať pohromade, kým sa nepodarí realizovať trvalejšie riešenie. Tím Tear Mender to chápe a poskytol nám na to dokonalé prostriedky.

Tear Mender ponúka podľa ich tvrdenia okamžité riešenie všetkých potrhaných alebo inak poškodených látok, a to vďaka flexibilnému riešeniu, ktoré okamžite uchopí a udrží látku, aby ste ju mohli použiť na cestách. Tím Tear Mender tvrdí, že oblečenie opravené ich výrobkom je pripravené na nosenie už tri minúty po jeho aplikácii, čo znamená, že ide o praktický výrobok, ktorý môžete mať v kancelárii aj doma.

Ešte stále nie ste ohromení? Nuž, zvážili ste, čo sa stane, ak budete niekedy potrebovať vyprať oblečenie opravené týmto výrobkom? Zostane vaše oblečenie celé pokryté lepidlom a v podstate pripravené na smetný kôš? Nie! Toto lepidlo je úplne bezpečné pre práčku a môžete ho vyprať už po 15 minútach od nanesenia na oblečenie.

Nielenže sa osvedčí ako skvelé strednodobé riešenie všetkých vašich potrieb v oblasti lepenia látok, ale je tiež úplne odolné voči UV žiareniu, čo znamená, že sa nemusíte obávať, že budete musieť hľadať sušičku odevov opravených týmto lepidlom. Pri kontakte s priamym slnečným svetlom netvrdne ani nežltne. Vďaka svojmu netoxickému zloženiu je tiež ideálne na použitie v interiéri aj exteriéri.

Ako účinne lepiť plsť na plsť

Zaujíma vás, ako lepiť plsť na plsť? Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o pomerne jednoduchú prácu, ak nie sú tkaniny a lepidlo správne pripravené, môže to mať za následok zlé spojenie, čo znamená, že budete musieť začať proces od začiatku. Vzhľadom na to sa pozrime na najlepší spôsob, ako postupovať pri používaní lepidla, aby ste udržali svoje látkové obrobky pohromade. Pri práci s akýmkoľvek typom lepidla nezabudnite na opatrnosť a vždy sa uistite, že váš pracovný priestor je dobre vetraný.

Kontaktné lepidlo na plsť

Príprava pracovného priestoru

Jednou z najdôležitejších vecí pri práci s akýmkoľvek remeselným projektom je zabezpečiť, aby bol váš pracovný priestor primerane pripravený na danú úlohu. Ako si pripravíte pracovný priestor pri práci s plsťou? Vôbec to nevyžaduje veľa úsilia, stačí si pripraviť kúsky plsti a uistiť sa, že ste pracovný stôl zakryli, aby sa naň náhodou nedostalo lepidlo.

Ako lepiť plsť na obuv

Ďalej sa uistite, že máte všetko, čo budete potrebovať na nanesenie lepidla na látku. Ak používate horúcu lepiacu pištoľ, uistite sa, že máte v blízkosti predlžovací kábel a elektrickú zásuvku. Ak používate dvojzložkové lepidlo, uistite sa, že máte po ruke epoxid aj tvrdidlo, ako aj nádobu na ich zmiešanie. Ak používate obzvlášť riedke lepidlo, uistite sa, že máte nablízku aplikátor a handričku pre prípad, že by lepidlo stekalo z obrobku.

Pri lepení plsti noste rukavice

Či už pracujete s bežným lepidlom alebo horúcim lepidlom, mali by ste si zaobstarať pár rukavíc klasifikovaných na použitie s lepidlom. To zabezpečí, že ak používate horúce lepidlo, nespálite sa, a ak používate bežné lepidlo, zabezpečí, že si nebudete musieť lepidlo (ako aj prípadnú pokožku alebo vlasy) odlepovať. Predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku procesu, uistite sa, že vaše pracovisko je dobre vetrané a že viete, kde sú všetky vaše nástroje pre prípad, že by ste ich potrebovali.

Plsť lepte na vetranom mieste

Nanášanie lepidla na obrobok

Teraz, keď máte obrobky aj lepidlá pekne pripravené, je čas na chvíľu, na ktorú ste čakali! Začnite tým, že umiestnite svoje plstené kúsky čo najbližšie k sebe, prípadne ich môžete prekrývať (alebo ich umiestniť na seba) v závislosti od typu spoja, o ktorý sa snažíte. Keď máte jasnú maketu toho, ako by mal váš spojený diel vyzerať, pripravte si lepidlo.

Metódy lepenia plsti

Ako si pripravíte lepidlo? No, ak používate horúcu lepiacu pištoľ, mali by ste byť pripravení hneď od začiatku, ale ak používate obyčajné lepidlo, pred nanesením na obrobok ho poriadne pretrepte. Prečo? Keď lepidlo príliš dlho leží na poličke, je možné, že ťažšie prvky roztoku klesnú ku dnu, pretrepaním sa všetky tieto časti opäť zmiešajú.

Nanášanie lepidla na plsť na výrobu klobúka

Všetko sa pretriaslo? Dobre! Je čas naniesť lepidlo. Máte dve možnosti, môžete naniesť minimálne množstvo lepidla na oba kusy plsti a potom ich ručne spojiť, alebo môžete naniesť mierne množstvo lepidla na jeden kus plsti a potom jednoducho prilepiť druhý kus na vrch. V oboch prípadoch platí, že nesmiete naniesť príliš veľa alebo príliš málo lepidla, inak sa látka nespojí.

Predtým, ako to vyskúšate, odporúčame precvičiť si to na niekoľkých náhradných kusoch látky, čo vám poskytne nielen dobrú predstavu o tom, aké množstvo lepidla je ideálne pre plsť, s ktorou pracujete, ale tiež vám poskytne dobrú predstavu o tom, či typ lepidla, ktorý ste si vybrali, je vhodný pre plsť, s ktorou pracujete. Bez ohľadu na to, po nanesení lepidla ho pred použitím odevu nechajte zaschnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Teraz, keď už viete, čo je to plsť, na čo sa historicky používala, čo všetko sa dá z plsti vyrobiť, ktoré typy lepidiel sú vhodné na plsť a aké sú najlepšie lepidlá na plsť na trhu, je čas, aby ste si svoje novonadobudnuté vedomosti vyskúšali. Nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom priestore a pri práci s akýmkoľvek typom lepidla vždy používajte rukavice.

Často kladené otázky

Čo sa lepí na plsť?

Zaujíma vás, čo sa lepí na plsť? Nuž, existuje široká škála lepidiel, ktoré fungujú na plsť. Patrí medzi ne lepidlo na textílie, epoxidové lepidlo, permanentné lepidlo a dokonca aj remeselné lepidlo, ktoré môže v prípade núdze fungovať. To všetko sú skvelé spôsoby, ako spojiť plsť nielen s inými kusmi plsti, ale aj s inými materiálmi.

Čo je plsť?

Pojem plsť označuje akúkoľvek kombináciu prírodných aj syntetických vlákien, ktoré boli spojené procesom matovania alebo stláčania vlákien, aby vznikol nový kus materiálu. Pojem plsť možno použiť na celý rad textílií pozostávajúcich zo širokej škály stlačených materiálov na rôzne účely.

Čo všetko sa dá vyrobiť z plsti?

Existuje množstvo vecí, ktoré sa dajú vyrobiť z plsti, pričom všetky majú zvyčajne veľmi odlišné vlastnosti a použitie. Z plsti sa dajú vytvoriť remeselné výrobky, oblečenie, posteľná bielizeň, strešné krytiny, dokonca sa dá použiť na dekoráciu alebo zakomponovať do interiéru automobilov.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.