Ako lepiť polystyrén

Na úspešné lepenie polystyrénu potrebujete nielen trochu know-how, ale aj správne lepidlo na polystyrén. Ak totiž použijete nesprávne lepidlo, môže sa stať, že sa polystyrén jednoducho rozpustí. V našom teste lepidiel a sprievodcovi vám povieme, ako lepiť polystyrén a ktoré špeciálne lepidlo je na polystyrén najvhodnejšie.

Čo je polystyrén?

Penový polystyrén je obchodný názov plastového polystyrénu, ktorý objavil Eduard Simon v roku 1839. Od roku 1950 sa vyrába vo veľkom rozsahu.

Polystyrén sa získava zo styrénu polymerizáciou. V súčasnosti je jedným z piatich najpoužívanejších termoplastov a používa sa na mnoho rôznych spôsobov. Používa sa najmä na tepelnú izoláciu domov a budov. Často sa používa aj na zvukovú izoláciu budov pri páde 1 stopa.

Pozitívne vlastnosti tohto materiálu využíva stavebníctvo, kontajnerová výstavba a letecký priemysel:

 • Je veľmi ľahký
 • Je cenovo výhodný
 • Penový polystyrén sa ľahko spracováva
 • Je priepustný pre vodné pary a kyslík
 • Polystyrén sa dá zafarbiť do všetkých odtieňov
 • Je odolný voči vodným zásadám a minerálnym kyselinám

Okrem uvedených priemyselných aplikácií využíva výhody polystyrénu aj potravinársky priemysel. Polystyrén sa často používa ako obalový materiál na potraviny, pretože je fyziologicky neškodný.

Žiaľ, má aj niektoré nevýhody: Nie je odolný voči benzínu a rozpúšťadlám a je taký krehký, že sa rýchlo rozpadá na jednotlivé zložky. Ani lepenie polystyrénu nie je jednoduché, pretože ide o materiál s nízkou energiou. Preto sa na lepenie styroporu musia používať špeciálne lepidlá. Tie musia byť nielen nehorľavé, ale aj bez rozpúšťadiel.

Lepidlo na polystyrén

Výber správneho lepidla na polystyrén

Výber správneho lepidla na polystyrén závisí od rôznych vecí. V prvom rade závisí od typu povrchu, na ktorý sa má polystyrén lepiť. Rozlišujú sa nasledujúce podklady:

 • Absorpčné povrchy: prírodný kameň, drevo, betón, omietka alebo sadra
 • Nesavé povrchy: Keramické dlaždice, kovy, viacúčelové dlaždice s plastovým povlakom alebo sklo

Pre výber lepidla na polystyrén je dôležitý aj typ aplikácie. Okrem iného od toho závisí aj požadovaná pevnosť lepidla.

Neodporúčajú sa ani bežné lepidlá, ktoré sú založené najmä na rozpúšťadlách. Rozpúšťadlo v nich obsiahnuté je schopné rozpúšťať polystyrén, a tak ho postupne ničiť. Okrem toho pri lepení bežnými lepidlami často vznikajú nevzhľadné škvrny. Je to nepríjemné najmä na viditeľných miestach, ktoré musia byť vizuálne reprezentatívne.

Z tohto dôvodu by ste mali venovať pozornosť lepidlám na polystyrén, ktoré fungujú bez rozpúšťadiel. Ktoré to sú, vám prezradíme v nasledujúcej časti.

Prehľad rôznych lepidiel na polystyrén

Pokiaľ ide o špeciálne lepidlo na polystyrén, máte na výber medzi nasledujúcimi:

 • Polyuretánová pena: Polyuretánová pena je plastová lepiaca pena, ktorú možno použiť nielen na lepenie polystyrénu na polystyrén, ale aj na mnohé iné materiály a kombinácie materiálov. Toto špeciálne lepidlo na polystyrén má veľkú výhodu, že je vyvinuté pre savé aj nesavé povrchy. Príslušný variant si môžete ľubovoľne vybrať. Lepí polystyrén trvalo a bez poškodenia.
 • Akrylátové lepidlo: Pri aplikáciách lepenia na nenasiakavé povrchy je výhodou kvalitné akrylátové lepidlo. To je odolné voči starnutiu a UV žiareniu. K dispozícii sú jednozložkové aj dvojzložkové akrylátové lepidlá. Na lepenie polystyrénu zvyčajne stačí jednozložkový variant. Pri týchto lepidlách je pred lepením povinná fáza odleptania.
 • Lepidlo na báze epoxidovej živice: Pre lepidlá na báze epoxidových živíc platí to isté, čo pre akrylátové lepidlá. Sú tiež k dispozícii v dvojzložkovej alebo jednozložkovej forme. Toto lepidlo si však zvyčajne nevyžaduje čas odleptania.
 • Disperzné lepidlo na báze vody: Disperzné lepidlá sú tiež najvhodnejšie na nesavé povrchy. Pri ich používaní je tiež potrebné dodržať fázu flash-off, pretože vytvrdzovanie prebieha odparovaním vody obsiahnutej v lepidle. Disperzné lepidlá sú na trhu aj ako sprejové lepidlá. Ako také sú ideálne na veľké plochy.

Vo všeobecnosti: Ak je potrebné dodržať čas odlesku, všetky následné práce by mali počkať, kým lepidlo úplne nevytvrdne. To platí najmä pre obkladanie a omietanie stien.

lepidlo na polystyrén

Pri používaní horúcej lepiacej pištole je potrebná opatrnosť. Horúce lepidlo nie je v žiadnom prípade vhodné na polystyrén, pretože tento materiál je citlivý na teplo. Mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu horúcim lepidlom.

Aké lepidlo na polystyrén je však najvhodnejšie? Otestovali sme ich niekoľko a v nasledujúcich častiach predstavujeme troch víťazov v našom teste lepidiel na polystyrén.

Špeciálne polystyrénové lepidlo na malé plochy: UHU Por Lepidlo

Lepidlo, ktoré je obzvlášť vhodné na malé plochy, je UHU Por Lepidlo na polystyrén. Boduje nielen svojou priaznivou cenou, ale ponúka aj ďalšie pozitívne vlastnosti:

Okrem týchto dvoch nevýhod sa nám nepodarilo zistiť žiadne negatívne vlastnosti. Lepidlo UHU Por je prvou voľbou nielen na polystyrén, ale aj na mnohé iné materiály.

PU pena / montážne lepidlo na veľké plochy: Loctite Lepidlo na penový polystyrén

Montážne lepidlo Loctite je lepidlo na polystyrén par excellence, pokiaľ ide o lepenie veľkých plôch. Farba je nenápadná a aplikácia je taká jednoduchá, že ju bez problémov zvládnu aj neskúsení domáci majstri. To však nie je všetko:

 • Montážna pena na báze akrylátovej disperzie sa dokonale hodí na nesavé povrchy
 • Dokonca aj počiatočná lepiaca sila je taká vysoká, že aj náročné plochy možno optimálne prilepiť bez toho, aby sa podklady museli fixovať
 • Lepidlo sa dá natierať
 • Je odolné voči starnutiu aj poveternostným vplyvom
 • Možno ním lepiť nielen polystyrén, ale aj rôzne iné materiály, ako napríklad drevo, minerálne vlákna alebo korok

Pri tomto lepidle na polystyrén sme objavili len jednu nevýhodu, a to jeho konzistenciu. Tá je trochu príliš viskózna, takže pri jeho aplikácii môžu niekedy nastať problémy. Takisto sa ťažko odstraňuje z rúk alebo oblečenia. Pri používaní lepidla používajte jednorazové rukavice a dbajte na to, aby sa lepidlo nedostalo na vaše oblečenie. Okrem toho dávame krištáľovo čisté odporúčanie!

Lepidlo v spreji na jednoduchú aplikáciu: 3M lepidlo v spreji

Lepidlo v spreji 3M Permanent je takpovediac všestranným pomocníkom v našom teste lepidiel na polystyrén. Trvalo a trvale lepí najmä veľké plochy a vďaka praktickej striekacej tryske sa veľmi ľahko nanáša. Okrem toho je vhodné na mnohé materiály vrátane dreva, rôznych plastov a plsti. Výhod je však ešte viac:

Za nevýhodu by sme považovali len polovicu vysokých finančných výdavkov na lepidlo, pretože dobrá kvalita má zvyčajne svoju cenu. Od nás dostáva lepidlo v spreji 3M takmer neobmedzené odporúčanie.

Návod na lepenie polystyrénu

Lepenie polystyrénu je jednoduché, ak použijete správne lepidlo. Stačí postupovať podľa nášho návodu na lepenie polystyrénu krok za krokom. Ukážeme vám, ako presne postupovať pri lepení polystyrénových dosiek.

Prípravné práce a materiály

Na lepenie polystyrénových dosiek sú potrebné nasledujúce materiály:

 • Polystyrénové dosky a pásy
 • Ostrý nôž na rezanie
 • Zúbkovaná špachtľa
 • Pracovnú plochu, napríklad stôl; tá by mala byť buď chránená, alebo ľahko čistiteľná
 • PU pena

Najprv si rozvrhnite všetko potrebné, aby ste sa vyhli zbytočným uličkám.

Teraz si môžete nakresliť plán, podľa ktorého by ste chceli postupovať. Ďalším krokom je narezanie dosiek a pásov na požadovanú veľkosť a ich umiestnenie v správnom poradí, ako je uvedené na pláne. Takto môžete ľahko pripevniť dosky a lišty na stenu po 1 bez toho, aby ste ich museli znovu a znovu rezať. V prípade potreby naplánujte výrezy pre káble.

Ak sú všetky polystyrénové dosky a lišty pred stenou, môžete pracovať na podklade. Ten musí byť úplne rovný, t. j. nesmie mať žiadne nerovnosti, inak sa môžu polystyrénové dosky po nalepení rozštiepiť a prípadne aj zlomiť. Napríklad štruktúrované tapety je potrebné najprv odstrániť. Veľké priehlbiny sa môžu obrúsiť; priehlbiny by sa mali omietnuť. Potom musí byť stena úplne suchá, aby na ňu mohlo lepidlo dobre priľnúť.

Teraz sa môžu lepiť polystyrénové dosky.

Lepenie polystyrénových dosiek

Ak chcete nalepiť polystyrénovú dosku, položte ju pred seba zadnou stranou smerom nahor. Lepidlo teraz nanášajte na povrch pomocou zubatej špachtle. Nenanášajte ho na polystyrénovú dosku príliš veľa a rovnomerne ho rozdeľte. Okraj sa vyreže do výšky jedného centimetra, aby sa zabránilo napučaniu polystyrénového lepidla.

V žiadnom prípade by sa polystyrénové dosky nemali lepiť v konkrétnych bodoch, pretože aj to môže viesť k vzniku medzier a poškodeniu materiálu.

lepidlo na polystyrén

Teraz môžete dosku zdvihnúť a pripevniť ju na stenu. Pracujte s jemným tlakom, ale dávajte pozor, aby ste nepoškodili polystyrén.

Je dôležité vždy začať zvnútra a postupovať smerom von. Takto môžete v prípade potreby konce ešte orezať na potrebnú veľkosť. Na okrajoch treba zachovať malý odstup, aby ešte vlhké polystyrénové lepidlo nevytieklo.

Po prvej stredovej doske môžete pripevniť ostatné. Postupujte smerom k okrajom.

Fáza vytvrdzovania polystyrénového lepidla

Lepidlá na polystyrén sú zvyčajne rýchloschnúce, takže sa nedá očakávať dlhá fáza vytvrdzovania. Naopak: špeciálne lepidlo na polystyrén dosahuje pevnú ruku už po približne piatich minútach.

To však zároveň znamená, že pri upevňovaní polystyrénových dosiek musíte pracovať rýchlo. Platí to najmä vtedy, ak si všimnete medzery a budete musieť jednu alebo druhú polystyrénovú dosku trochu posunúť.

Vypĺňanie medzier pomocou PU peny

Pri práci s polystyrénovými doskami sa často vyskytujú menšie a väčšie medzery, ktoré je potrebné vyplniť. To sa dá urobiť pomocou PU peny. Mala by byť bez rozpúšťadiel a mala by sa do medzier mierne pridávať. Vonkajšie okraje sa ňou dajú ľahko vyplniť a po 24-hodinovej fáze vytvrdzovania zakryť polystyrénovými pásmi. Predtým je potrebné odstrániť vyčnievajúce zvyšky zatvrdnutej PU peny pomocou rezacieho noža, aby sa dosiahol úplne hladký povrch.

Často kladené otázky

Ktoré je najlepšie lepidlo na polystyrén?

Odpoveď na túto otázku závisí od podkladu. Ak je savý, možno použiť PU penu; na nesavé povrchy je vhodnejšie disperzné, akrylátové alebo epoxidové lepidlo.

Ako môžem lepiť polystyrén na polystyrén?

Polystyrén na polystyrén môžete ľahko prilepiť štandardným lepidlom na drevo, ale tento spoj nie je v žiadnom prípade vodotesný. V opačnom prípade sú na polystyrén vhodné pevné špeciálne lepidlá, ktoré sa odporúčajú v tejto príručke.

Lepenie polystyrénu je veľmi jednoduché, ak použijete správne lepidlo. Venujte pozornosť podkladu a vyberte si optimálne lepidlo na polystyrén pre váš účel. Dúfame, že sme vám mohli pomôcť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.