Lepidlo na silikónovú gumu - najlepšie lepidlo na silikónovú gumu

Silikón je mnohým známy ako tesniaci materiál, najmä v sanitárnom sektore. Nie každý však vie, že môže pôsobiť aj ako veľmi silné lepidlo. Tento sprievodca vám presne vysvetlí, čo je to lepidlo na silikónovú gumu a ako môžete dosiahnuť optimálne výsledky pri opravách silikónu.

Čo je to silikón?

Silikón patrí do skupiny polysiloxánov. Často sa zaraďujú medzi syntetické polyméry, čo však nie je úplne správne. Boli objavené začiatkom dvadsiateho storočia počas rozsiahlych experimentov so silikónom, ako aj so silikónovými zlúčeninami Fredericom Stanley Kippingom. Od roku 1940 sa veľké dávky silikónu vyrábajú priemyselne. Silikón má mnoho užitočných vlastností, ktoré oceňujú domáci používatelia aj priemysel.

 • Vysoko vodoodpudivý
 • Vysoko odolný voči poveternostným vplyvom a starnutiu
 • Elektricky izoluje
 • Šetrný k životnému prostrediu pri výrobe aj pri aplikácii
 • Odolný voči mnohým kyselinám a iným chemikáliám

Okrem toho sa správa stále rovnako, a to aj pri veľkých teplotných výkyvoch.

Lepidlo na silikón

Silikón sa široko používa najmä ako tmel, ale aj vo forme olejov a elastomérov. Je vysoko lesklý a osvedčuje sa najmä vo vlhkých miestnostiach na vyplnenie škár. Tu je ideálny najmä v dilatačných škárach, pretože po vytvrdnutí má vysoko elastické vlastnosti. Na trhu sú k dispozícii aj silikóny, ktoré majú mierny fungicídny účinok, a tak zabraňujú vzniku plesní. Ďalšie aplikácie silikónu sú:

 • Potiahnutie papiera a obojstranných lepiacich pások
 • Povlakové hmoty na všetky druhy tkanín
 • Zalievacie hmoty
 • Formy na pečenie a na kocky ľadu
 • Silikónové valčeky, najmä pre laserové tlačiarne
 • Negatívne formy na rôzne umelecké formy, napríklad na nanášanie syntetických živíc

Silikón sa však osvedčuje aj v inej oblasti použitia - ako lepidlo.

Výhody a nevýhody lepidiel na báze silikónu

Lepidlo na báze silikónovej gumy ponúka používateľovi mnoho rôznych výhod:

Oblasti použitia lepidiel na báze silikónu

Oblasti použitia silikónových lepidiel sú rozmanité. Napríklad možno spoľahlivo spájať materiály, najmä vo vonkajšom prostredí, kde musí byť lepiaci šev odolný voči poveternostným vplyvom a vodotesný. Lepenie a upevňovanie obkladov a dlažieb tiež nie je problém so silikónovým lepidlom. Nasledujúce materiály sa spoľahlivo lepia lepidlami na báze silikónu:

 • Drevo
 • Sklo
 • Rôzne plasty
 • Kov
 • Keramika
 • Smalt
 • Papier a lepenka

Mnohí používatelia kladú osobitný dôraz na jednoduchosť spracovania a pružnosť silikónu, ktorý je ideálny na lepenie podkladov, ktoré sú trvalo vystavené vibráciám alebo teplotným výkyvom, ako napr:

 • diely na automobiloch
 • Upevňovanie osvetľovacích súčiastok
 • Počítačové komponenty
 • Kuchynské diely, napríklad na rúrach alebo iných elektrických spotrebičoch

Najlepšie lepidlo na silikón

Pred výberom silikónového lepidla si musíte položiť otázku, či by malo ísť o jednozložkové (1k) alebo dvojzložkové (2k) lepidlo. Vo všeobecnosti sa lepidlo na silikónovú gumu dodáva v kazete, ktorá je praktická na použitie. Pri tomto výbere záleží najmä na následnom zaťažení lepeného spoja: Kým 1k silikónové lepidlo nie je schopné odolať väčšiemu zaťaženiu, 2k silikónové lepidlo je schopné odolať vyššiemu zaťaženiu.

Lepidlá na báze silikónu

Aj čas vytvrdzovania býva pri jednozložkovom lepidle dlhší ako pri dvojzložkovom lepidle. Jedným z argumentov v prospech jednozložkového lepidla je nižšia cena v porovnaní s 2k variantom. Pri 1k silikóne by ste mali venovať pozornosť aj farbe, pretože je často nápadne hnedá. K dispozícii sú však aj transparentné lepidlá. Pozreli sme sa na rôzne lepidlá na silikón a vybrali sme dvoch víťazov, ktorých by sme vám radi predstavili nižšie.

Najlepšie prémiové lepidlo na silikónovú gumu: GE SEALANTS & ADHESIVES Advanced Silicone Sealant

Toto lepidlo na silikónovú gumu od spoločnosti GE Sealants & Adhesives ponúka mimoriadne odolný a kvalitný výrobok pre vaše potreby lepenia. Toto silikónové lepidlo je odolné voči všetkým poveternostným vplyvom, chráni pred mrazom, UV žiarením, vodou a ďalšími vplyvmi.

V skutočnosti sa toto lepidlo nezmršťuje ani nepraská pri prudkých zmenách teploty. Toto silikónové lepidlo môžete použiť na kov bez obáv, že by zanechalo stopy po farebných škvrnách. Tento výrobok tiež zabraňuje vzniku škvŕn od plesní, húb a poškodeniu vodou.

Vďaka doživotnej záruke môžete pri používaní tohto silikónového gumového lepidla očakávať len výsledky najvyššej kvality.

Najlepšie cenovo dostupné lepidlo na báze silikónu: LOCTITE Číre vodotesné silikónové tesnenie

Táto ľahko použiteľná tuba lepidla na báze silikónu je ideálna na utesnenie a opravu všetkých druhov povrchov v domácnosti. Keďže je tento tmel vodotesný, môže sa používať aj v sladkovodných a morských akváriách. Číry silikónový tmel Loctite nepraská, nelúpe sa ani nezmršťuje a možno ho používať v interiéri aj exteriéri. Tento tmel môžete použiť na povrchy, ako je drevo, sklo, porcelán, plast, kov a ďalšie.

Toto je ideálna voľba pre tých, ktorí chcú cenovo dostupné silikónové lepidlo, ktoré bude s veľkým efektom fungovať v domácnosti a jej okolí.

Ako lepiť silikón

Ak si chcete vyskúšať lepenie pomocou lepidiel na báze silikónu, musíte mať na pamäti niekoľko vecí. V našom sprievodcovi lepením silikónu krok za krokom vám povieme, ktoré to sú.

Potrebné materiály

Na lepenie pomocou silikónu sú potrebné nasledujúce veci:

 • Silikón
 • Striekacia pištoľ na silikónovú kartušu
 • Špachtľa a handrička, ktorá nepúšťa vlákna
 • Voda a umývací prostriedok; prípadne acetón alebo izopropanol

Prípravné práce

Pred lepením silikónu musíte podklady dôkladne očistiť. Tie musia byť zbavené všetkých nečistôt, prachu, oleja a mastnoty. Predtým, ako budete môcť lepiť napríklad nové obkladačky silikónom, je potrebné odstrániť aj všetky staré škárovacie hmoty. Dlaždice, ktoré sa majú položiť, alebo iné podklady môžete vyčistiť opláchnutím vodou, ale aj izopropanolom alebo acetónom.

Príprava na opravu silikónu

Pred začatím procesu lepenia silikónom nechajte povrchy úplne vyschnúť. Ak podklady vykazujú veľmi nerovné plochy, je potrebné ich ešte vyplniť alebo okolité vyvýšené plochy zbrúsiť. Silikón nie je vhodný na premostenie veľkých medzier počas procesu lepenia.

Teraz môžete kazetu pripraviť na použitie. V závislosti od výrobcu môže byť ešte potrebné naskrutkovať trysku. Možno budete musieť kazetu zostaviť aj pomocou pištole. Pri používaní postupujte podľa pokynov výrobcu.

Proces lepenia

Pred nanesením silikónového lepidla na skutočné podklady sa odporúča precvičiť si to na kúsku kartónu. Ak sa manipulácia osvedčí, môžete lepidlo na silikón aplikovať na podklady.

Silikónové guľôčky sa teraz nanášajú na jednu stranu celého povrchu, ktorý sa má lepiť. Ak ide o veľkú plochu, nastavte korálky pevnejšie a naneste silikón výdatnejšie, ale nie príliš husto.

Lepidlo na silikónovú gumu

Oba podklady sa teraz opatrne, ale s vysokým tlakom spoja. V prípade potreby ich zafixujte, aby mal lepiaci šev čas stuhnúť. Vytekajúce silikónové lepidlo ihneď zachyťte špachtľou a starostlivo utrite papierovou utierkou alebo handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Posledný krok môžete vykonať aj prstom, ak máte na rukách jednorazové rukavice. Pri práci s lepidlom sa to aj tak odporúča. Uistite sa, že používate rukavice z nitrilu, aby ste predišli alergickým reakciám, ktoré sa môžu vyskytnúť pri použití latexu.

Sušenie a zaťaženie

Čas schnutia sa nedá všeobecne určiť, pretože závisí od použitého silikónového lepidla. Pozrite si, prosím, technický list výrobcu. Vo všeobecnosti silikónové lepidlo potrebuje na úplné vytvrdnutie 24 hodín. Je však lepšie poskytnúť podkladom o niečo viac času.

Oprava silikónu

Naša príručka sa bude zaoberať nielen samotným silikónovým lepidlom, ale aj lepením silikónových povrchov, pretože to má svoje úskalia. Nie nadarmo sa silikón často používa ako oddeľovacia podložka pre lepiace pásky alebo etikety. Ide o nízkoenergetický povrch, ktorý znemožňuje použitie bežných lepidiel. Lepidlo by sa jednoducho z povrchu zrolovalo.

Našťastie sú však k dispozícii najmodernejšie priemyselné silikónové lepidlá, ktoré umožňujú lepenie silikónových povrchov. Takéto lepidlá sú založené na metylesteri kyseliny alfa-kyanoakrylovej a používajú sa ako bežné lepidlá.

Oprava silikónu

Pri tomto procese lepenia je dôležitá príprava podkladov. Mali by byť dôkladne očistené od všetkých nánosov mastnoty, prachu, olejov a nečistôt. Ďalším dôležitým predpokladom je presnosť uloženia podkladov. Čím optimálnejšie budú substráty priliehať, tým lepšie bude lepidlo fungovať.

Takéto vysokoúčinné priemyselné lepidlá musia po aplikácii niekoľko minút blikať. Presnú dĺžku tohto času odleptania je potrebné zistiť z technického listu. Akékoľvek vytekajúce lepidlo na silikón sa musí okamžite odstrániť, pretože po vytvrdnutí môže predstavovať veľký problém.

Tipy a triky

 • Alternatívou k uvedenému lepidlu na silikón sú lepiace pásky na nízkoenergetické povrchy. Spoľahlivo a trvalo lepia aj povrchy so silikónovými nátermi. Ľahko sa používajú a sú odolné voči teplu. Sú však pomerne drahé.
 • Po každom použití je potrebné silikónovú pištoľ dôkladne vyčistiť, inak sa upchá.
 • Ak pracujete so silikónom na miestach, ktoré sú vystavené veľkým teplotným výkyvom, mali by ste používať zápalnú šnúru. Tá je vhodná najmä na škárovanie alebo tesnenie okien a pracovných dosiek v kúpeľni a kuchyni.

avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.