Lepidlá na sklo - čo by ste mali vedieť

Výber najlepšieho lepidla na sklo

Existuje mnoho rôznych druhov lepidla na sklo. V nasledujúcom texte uvedieme zoznam najbežnejších lepidiel na sklo spolu s možnosťami ich použitia a povieme vám, čomu je potrebné venovať pozornosť.

  • Silikónové: Silikón je ideálny na širokú škálu aplikácií, napríklad na lepenie terárií a akvárií. Silikón je tiež preferovaným lepidlom na stavebné práce, pretože je odolný a ľahko sa používa. Nevýhodou je, že nie je priehľadný. Je však vodotesný, veľmi odolný, pružný a má neuveriteľne silný lepiaci účinok.

Žiaruvzdorný silikón, známy aj ako vysokoteplotný silikón, je vhodný na opravu čiel rúr alebo krbov.

Ak chcete použiť silikónové lepidlo na terárium alebo akvárium, musíte sa uistiť, že je vhodné. Najmä sanitárny silikón má často protiplesňový účinok zabraňujúci rastu plesní v kúpeľni. To je zrejme veľká výhoda pri použití vo vlhkých miestnostiach, ale fungicídy sú škodlivé pre živočíchy a vodné organizmy. Na takéto použitie sú k dispozícii špeciálne silikóny.

  • UV-lepidlo: UV-lepidlo je k dispozícii ako lepidlo s vysokou alebo nízkou viskozitou. Vďaka tomu sa ideálne hodí na všetky oblasti použitia. Znamená to, že je možné nielen veľkoplošné lepenie, ale aj jemné a filigránske detailné práce. Okrem toho je UV lepidlo na sklo odolné voči vysokým teplotám až do pomerne vysokých teplôt a veľmi odolné voči vode. Toto lepidlo na sklo sa používa najmä na montáž nábytku a opravy číreho skla. Aj keď chcete lepiť kov na sklo, UV lepidlo vám dobre poslúži.

Po nanesení vytvrdzuje pomocou UV svetla; môže to byť buď slnečné svetlo, alebo umelé svetlo.

  • Lepidlá na sklo bezpečné pre potraviny: UV lepidlo je vhodné na použitie ako lepidlo na sklo bezpečné pre potraviny. Samozrejme, že by sa z neho nemali uvoľňovať žiadne toxické látky do životného prostredia. Lepidlá na sklo vhodné na použitie v potravinárstve sú spravidla nielen netoxické, ale aj tepelne odolné v rozsahu od približne -50 °C do približne 120 °C, vhodné do umývačky riadu a veľmi odolné voči tukom, olejom a slabým zásadám. Vynikajúcim produktom je lepidlo na sklo Loctite.
  • Superlepidlo: Na trhu existujú aj superlepidlá, ktoré umožňujú lepiť sklo na sklo. Tie by však nemali byť vašou prvou voľbou, pretože nie sú vhodné najmä na opravu drahých predmetov, keďže sa po zaschnutí ťažko odstraňujú. V prípade pochybností by ste preto mali hľadať iné kvalitné lepidlo na sklo.
  • Epoxidové lepidlo: Epoxidové lepidlo je dvojzložkové lepidlo, ktoré začína tvrdnúť až po zmiešaní živice s tvrdidlom. Vtedy sa začína tzv. životnosť v hrnci, počas ktorej sa lepidlo môže spracovávať. Dvojzložkové lepidlo sa často dodáva v praktickej dvojkomorovej kazete, aby používateľ nemusel absolvovať zdĺhavý proces miešania.

Epoxidové lepidlo možno použiť na mnoho rôznych materiálov, ako je kameň, rôzne plasty, ale aj sklo a kovy. Treba poznamenať, že dvojzložkové reaktívne lepidlá často nie sú vhodné na lepenie veľkých sklenených plôch.

Lepidlo na sklo

  • PU lepidlá: Polyuretánové lepidlá sú ideálne na širokú škálu aplikácií. Sú k dispozícii ako jednozložkové aj ako dvojzložkové lepidlá. Používajú sa na lepenie veľkých plôch, ako aj na lepenie menších plôch. Podobne ako pri epoxidových lepidlách, aj PU lepidlá sa môžu miešať s rôznymi prísadami, ktoré spôsobujú rôzne reakcie; môžu sa napríklad pridávať urýchľovače, ako aj inhibítory na predĺženie životnosti nádoby. Do PU lepidiel sa môžu pridávať aj plnivá a farbivá.

Čo všetko sa dá opraviť a zlepiť lepidlom na sklo?

Ak ste zručný domáci majster, môžete pomocou lepidla na sklo opraviť aj drahé predmety. Je možné opraviť napríklad:

  • Praskliny na rúre, vitríne alebo krbových dvierkach
  • prasknuté vonkajšie zrkadlo na vašom vozidle
  • rozbité okuliare
  • prasknuté teráriá alebo akváriá
  • sklenené šperky a vázy
  • praskliny v okenných tabuliach

Lepidlá na sklo často neobsahujú rozpúšťadlá, sú odolné voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom a majú veľmi vysokú odolnosť voči mechanickému namáhaniu.

Návod na lepenie skla

Príprava povrchu skla

Ako môžete lepiť sklo? Teraz vám to povieme podrobne. Stačí dodržiavať naše pokyny na lepenie skla, potom sa už takmer nič nemôže pokaziť. Pre zjednodušenie ďalej popisujeme, ako lepiť úlomky poškodeného skla - inými slovami, vysvetľujeme, ako môžete lepiť sklo na sklo.

Úplne prvým krokom, ešte pred lepením sklenených plôch, musí byť kontrola existujúcich úlomkov. Keď sa krištáľové sklo rozbije na tisíc drobných úlomkov, najlepšie lepidlo na sklo vám s najväčšou pravdepodobnosťou bude málo platné. Ak však chcete zlepiť niekoľko veľkých črepín, najprv ich zozbierajte do nádoby a raz ich skúšobne spojte. Keď sú všetky úlomky prítomné, môžete začať čistiť plochy, ktoré sa majú zlepiť.

Povrchy musia byť nielen čisté, ale aj zbavené mastnoty. Preto ich najprv vyčistite teplou mydlovou vodou a potom opäť acetónom alebo liehom. Potom sa nedotýkajte lepených plôch holými prstami, inak sa na nich usadí koži vlastný mastný film a vy budete musieť tieto plochy čistiť znova. Nečistoty a mastnota môžu negatívne ovplyvniť lepiace vlastnosti lepidla.

Na lepenie používajte rukavice, najlepšie latexové. Pred nanesením lepidla nechajte plochy dobre vyschnúť.

Skutočné lepenie skla

Teraz môžete aplikovať lepidlo. Dbajte na to, aby ste nepoužili príliš veľké množstvo lepidla na sklo na povrchu, aby ho pri spájaní po stranách nevytieklo príliš veľa. Zvyčajne stačí naniesť lepidlo na sklo na jednu stranu; či je to aj prípad vášho lepidla, si prečítajte v návode.

Po nanesení lepidla sa úlomky spoja a zafixujú čo najdlhšie, kým lepidlo nezaschne. Na tento účel môžete použiť lepiacu pásku, pogumované svorky alebo iné pomôcky. V prípade UV lepidla môžete použiť špeciálnu UV lampu. Prípadne zostavené diely umiestnite na slnečné svetlo.

To, ako dlho trvá vytvrdnutie lepidla, sa nedá všeobecne predvídať. Závisí to od lepidla, teploty okolia a lepených materiálov. Čas schnutia však nájdete v priloženom technickom liste od výrobcu. Držte sa pravidla: Radšej príliš dlho ako príliš krátko. Dajte materiálu čas.

lepidlo na sklo

Odstránenie zvyškov lepidla

Akékoľvek zvyšky lepidla, ktoré sú ešte vlhké, je najlepšie okamžite odstrániť veľmi opatrným zotretím kuchynským papierom alebo novinami. Rovnakým spôsobom očistite aj závit uzáveru tuby s lepidlom, aby sa tam uzáver nelepil a aby ste ho pri ďalšom použití mohli ľahko otvoriť. Okamžite vyčistite aj svoje pracovné miesto.

Ak chcete po skončení práce odstrániť zaschnuté zvyšky lepidla na sklo, môžete použiť buď štandardnú škrabku na rúry, skalpel alebo žiletku. Pomocou nej opatrne zoškrabte zvyšky lepidla z povrchu. Potom stačí sklo ešte raz dôkladne vyčistiť.

Lepenie skla na drevo

Ak chcete sklo prilepiť na drevo, musíte dodržať nasledujúce pokyny: Kým sklo má hladkú povrchovú štruktúru, drevo je veľmi porézny materiál, ktorý sa rýchlo nasycuje kvapalinami.

Číre sklo je pre remeselníka osobitnou výzvou, pretože má zvyčajne iný lom svetla ako lepidlo, aj keď je priehľadné. Ak teda chcete lepiť číre sklo na drevo, mali by ste použiť špeciálne lepidlo na zrkadlá. Lepidlo nanášajte opatrne a dávajte pozor na bublinky alebo šmuhy. Tomu sa musíte za každú cenu vyhnúť, pretože každá najmenšia bublinka bude na čírom skle viditeľná.

Aby ste zakryli rozdielny lom svetla medzi lepidlom a čírym sklom, môžete pred lepením skla na drevo jednu stranu skla natrieť farbou.

Pri práci so sklom a drevom je potrebné zabezpečiť, aby bol drevený podklad úplne suchý a bez prachu, inak sa masívne zhoršia lepiace vlastnosti lepidla na sklo.

Najlepšie lepidlo na sklo na kov

Ak chcete lepiť kov na sklo, mali by ste zvážiť niekoľko vecí, pretože táto oblasť použitia nie je taká jednoduchá. V prvom rade sú veľmi dôležité rozmery lepených častí. Hneď potom nasleduje teplotný rozsah použitia: Aký je účel lepeného dielu? Sklo má úplne iný koeficient tepelnej rozťažnosti ako kov. To znamená, že oba materiály sa pod vplyvom tepla alebo chladu zmršťujú alebo rozťahujú odlišne. Ak lepíte kov na sklo, musíte túto skutočnosť zohľadniť.

UV lepidlo je na tento účel vhodné len vtedy, ak lepené plochy nie sú väčšie ako dlaň. V opačnom prípade lepené povrchy často nevydržia vysoké mechanické namáhanie.

Ak chcete zlepiť veľké plochy, je lepšie použiť flexibilné lepidlo na sklo, napríklad PU lepidlo alebo silikón. Upozorňujeme, že pre optimálnu priľnavosť PU lepidla musíte najprv naniesť základný náter obsahujúci silan.

silikónové lepidlo na sklo

Tipy a triky na lepenie skla

Pri práci so sklom s ostrými hranami, samozrejme, hrozí riziko poranenia. Chráňte si prsty pred ostrými hranami tak, že ich zamaskujete vrstvou lekárskej pásky. Takto si zachováte hmatové schopnosti bez toho, aby ste vystavili pokožku nebezpečným úlomkom.

Ako dodatočnú ochranu pred zložkami lepidla na sklo si môžete nasadiť kožu nepriepustné rukavice; tie sú ideálne aj na ochranu lepených oblastí pred mastnotou z prstov, ak nechcete použiť pásku.

Pozor by ste si mali dávať aj na vznikajúce výpary - v záujme vašej bezpečnosti sa uistite, že pracovisko je dobre vetrané.

Nezabudnite tiež chrániť svoje pracovné prostredie pred prebytočným lepidlom. Na zachytávanie zvyškov lepidla rozložte noviny alebo fóliu. Po vytvrdnutí lepidla bude ešte náročnejšie odstrániť ho zo stolovej dosky.

Superlepidlo alebo tavné lepidlá nie sú vhodné na trvalé lepenie skla na sklo. Ak ich však máte v úmysle použiť len na krátky čas, napríklad na sezónnu výzdobu, môžete použiť horúcu lepiacu pištoľ. Na skutočne trvanlivé použitie sú však vhodné len vyššie uvedené typy lepidiel.

Aby ste zabránili tvorbe vlhkosti na lepených plochách, mali by ste zabezpečiť rovnomernú teplotu okolia. Pred prácou môžete sklo zohriať na izbovú teplotu, inak môže dôjsť ku kondenzácii. To môže zhoršiť proces vytvrdzovania lepidla na sklo.

Ak je sklo, ktoré sa má lepiť, potiahnuté vrstvou, mali by ste pred lepením vyskúšať, či vaše lepidlo túto vrstvu rozpustí. Je to dôležité najmä v prípade plexiskla.

Lepenie skla je teda nielen profesionálna práca, ale aj detská hračka pre každého domáceho majstra. Záleží len na použití správneho lepidla na sklo. Dúfame, že sme vám pomohli vybrať správne lepidlo na sklo!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.