Výber správneho lepidla na šperky

Výrobu šperkov môžu vykonávať profesionáli aj amatéri. Bez ohľadu na vaše zručnosti budete na prácu potrebovať špecifické nástroje a lepidlo na šperky je jedným z dôležitých prvkov, pokiaľ ide o proces výroby šperkov. Môžete však tiež jednoducho chcieť opraviť šperk - možno sa uvoľnil drahokam? Šperky majú v našom živote významné miesto od nosenia náušníc, náramkov, náhrdelníkov a prsteňov. Bez ohľadu na to, či ide len o opravu alebo vytvorenie jedinečného šperku, je dôležité zaobstarať si správne lepidlo na šperky. Poďme sa teda teraz trochu podrobnejšie venovať najlepšiemu lepidlu na šperky.

Typy lepidiel na šperky

Existujú všetky druhy šperkov a pri niektorých kovových kúskoch budete potrebovať spájkovačku alebo správne lepidlo na kovové šperky. Šperky môžu byť vyrobené aj z plastu, dreva, drahokamov, keramiky, kameňov, hliny a iných materiálov. Ak teda chcete vytvoriť pevné spojenie, ktoré vydrží, je dôležité mať správne lepidlo na šperky.

Ako už bolo spomenuté, lepidlo sa používa nielen pri tvorbe šperkov, ale aj pri opravách a môže zahŕňať lepidlo na kovové šperky, všeobecné lepidlo na šperky, lepidlá z epoxidovej živice a remeselné lepidlá.

Lepidlo alebo cement na šperky

Klenotnícke lepidlo alebo cement je mimoriadne silné lepidlo na šperky a používa sa na jemnejšie detaily a menšie korálky a ozdoby. Lepidlo sa zvyčajne nanáša jemným aplikátorom na presnú prácu. Lepidlo na koráliky rýchlo schne a je číre a dostane sa do všetkých ťažko prístupných miest. Lepidlo možno použiť aj na také veci, ako sú aplikácie a upevnenie koncov šnúr.

Univerzálne lepidlo na šperky

Toto je všeobecné a univerzálne lepidlo, ktoré funguje na šperky, drevo, textílie, kožu, sklo, keramiku, kov a ďalšie. Vďaka tomu je úžasne všestranné a ideálne na to, aby ste ho mali po ruke na práce okolo domu. Lepidlo je odolné voči teplotám, je vodovzdorné a zostáva pružné, takže ho možno použiť pri všetkých druhoch projektov.

Lepidlo na šperky

Epoxidová živica

Epoxidová živica sa tiež považuje za ťažkú možnosť, pokiaľ ide o jej použitie na šperky. Je skvelá na lepenie drahých kameňov, ako aj na korálky a ich upevnenie na kov. Živica vytvrdzuje číro, a preto je ideálna na účely výroby šperkov. Epoxidovú živicu môžete použiť aj na vytvorenie celých šperkov alebo na odliatie menších častí.

Superglue

Tento typ lepidla je tiež univerzálny a možno ho použiť na viacerých povrchoch. Lepidlo rýchlo schne a je číre, takže je ideálne na použitie na lepenie korálikov na zvislé povrchy. Lepidlo býva mierne riedke a čas schnutia môže sťažovať prácu, pretože musíte rýchlo dokončiť to, čo robíte. Superlepidlo je najlepšie na projekty, ktoré si nevyžadujú silný spoj, a na drobné opravy šperkov.

Sprievodca nákupom lepidla na šperky

Keďže pri lepidle na šperky je pomerne veľký výber, pred nákupom je najlepšie prečítať si pokyny na etiketách výrobkov. Všetky typy lepidiel majú rôzne receptúry, ktoré ponúkajú rôzne vlastnosti podľa pevnosti lepenia, výkonu a účelu. Pri nákupe správneho lepidla na šperky pre vaše potreby je teda potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí.

Klenotnícke lepidlo

Výber správneho typu lepidla na šperky

Už sme hovorili o rôznych typoch lepidiel, ktoré môžete použiť na výrobu šperkov. Vždy si prečítajte etiketu a uistite sa, že lepidlo, ktoré ste si vybrali, je schopné priľnúť k povrchu, s ktorým pracujete. Nie každé lepidlo bude správne fungovať na všetkých povrchoch, najmä na kovových. Môžete si kúpiť špecifické lepidlo na kovové šperky; fungovať však môže aj epoxidové lepidlo a superlepidlo. Hoci superlepidlo nemusí byť najlepšou voľbou, keď sú k dispozícii iné možnosti.

Každý lepiaci výrobok má svoje silné aj slabé stránky.

Čas tuhnutia

Superlepidlo zasychá takmer okamžite, zatiaľ čo iným typom lepidiel môže trvať niekoľko hodín alebo dlhšie, kým sa správne nastavia alebo vytvrdnú. Superlepidlo dokáže zázraky, ak chcete mať niečo rýchlo hotové. Ak však chcete vytvoriť pevnejší a odolnejší spoj, budete musieť počkať trochu dlhšie. Aj pracovné časy sú niečo iné, čo si treba všímať - ak lepidlo rýchlo schne, máte menej času na prácu s ním. Iné, pomalšie tvrdnúce lepidlá vám poskytnú dostatok času na to, aby ste všetko zvládli.

Farba lepidla

Pri tvorbe šperkov budete vo všeobecnosti hľadať lepidlo, ktoré schne bezfarebne. Ak je lepidlo priehľadné, neovplyvní ani žiadnu inú časť šperku. Môžete robiť chyby bez toho, aby ste sa museli príliš obávať, pretože nebudú viditeľné. Epoxidové lepidlá môžu vytvrdnúť a obsahovať mierny žltý odtieň, ktorý by mohol niektoré nedostatky zviditeľniť. Niektoré lepidlá sa dajú farbiť, takže v niektorých prípadoch to nemusí byť problém.

Trvanlivosť

Šperky môžu byť vystavené mnohým veciam, preto by mali byť trvanlivé a schopné odolávať vysokým teplotám. Niektoré lepidlá sa v horúcom počasí začnú topiť, a preto nebudú účinné ako lepidlo na šperky. Ľudia sa so svojimi šperkami kúpu alebo plávajú, preto je potrebné zvážiť aj ich odolnosť voči vode. Bolo by tiež dobré, keby na lepidlo nemali vplyv ani oleje alebo krémy, napríklad krémy na ruky.

Pružnosť lepidla

Nechcete lepidlo, ktoré schne tvrdo a môže sa stať krehkým. Mnohé šperky musia čeliť tlakom, pohybom a nárazom, takže pružnosť je dôležitá na zachovanie ich pevnosti bez toho, aby sa rozpadli na kúsky.

Jednoduchosť použitia

Práca so šperkami môže byť pri malých kusoch náročná a nanášanie lepidla môže byť frustrujúce, ak sa rozleje všade. Niektoré lepidlá sa dodávajú s jemnými tryskami, ktoré ponúkajú väčšiu presnosť pri použití na malých korálikoch a iných detailných oblastiach. Lepidlo by tiež malo mať dobrú konzistenciu - nie príliš riedku a ani nie príliš hustú, aby sa dosiahol dokonalý spoj.

Najlepšie lepidlo na výrobu šperkov

Teraz, keď vieme, že lepidlo je všeobecný pojem a že nie všetky lepidlá sú vyrobené rovnako, zhromaždili sme niekoľko možností najlepšieho lepidla na výrobu šperkov. Či už robíte jednoduchú opravu, alebo chcete dokončiť krásny dizajnový kúsok, je nevyhnutné mať správne lepidlo.

Lepidlo na šperky

Najlepšie univerzálne šperkárske lepidlo: E6000 Lepidlo na šperky a korálky

Lepidlo na šperky E6000 je silné univerzálne lepidlo, ktoré funguje na rôznych povrchoch vrátane keramiky, kože, kovu, skla, dreva, látky a mnohých ďalších. Lepidlo zostáva po zaschnutí pružné a odoláva zmenám teplôt a nepriaznivým podmienkam. Gélové lepidlo poskytuje dostatok času na lepenie predmetov a najlepšie je nechať ho vytvrdnúť 24 hodín. Výrobok sa dodáva s presnými aplikátormi na riešenie detailnejších prác.

Najlepšie superlepidlo na šperky: GORILLA Super Glue Gel

Super lepidlo Gorilla je skvelou voľbou na použitie v domácnosti, hoci môže byť aj dobrým lepidlom na šperky. Lepidlo ponúka odolný spoj, ktorý sa veľmi rýchlo vytvrdzuje. Lepidlo zaschne za niekoľko sekúnd na číry spoj, ktorý vydrží pomerne veľké opotrebovanie. Zloženie je nekvapkajúce, takže sa dá ľahko aplikovať na zvislé povrchy. Lepidlo možno použiť na všetky typy povrchov vrátane gumy, kože, kovu, kameňa a ďalších.

Najlepšie živicové lepidlo na šperky: DECORROM UV Resin

Lepidlo DecorRom UV Resin je pripravené na použitie, nie je potrebné ho vopred miešať ani pripravovať. Živica dôkladne vytvrdne v priebehu niekoľkých minút pod UV svetlom. Živica zasychá číro, je odolná proti poškriabaniu a časom nežltne. Živica sa dá použiť na rôzne projekty vrátane výroby šperkov, remeselných prác a ďalších. Živica tiež neobsahuje toxické látky a je bezpečná pre životné prostredie.

Tabuľka porovnania výrobkov

Rovnako ako pri superlepidle možno budete chcieť, aby sa veci rýchlo pohli, preto vám prinášame porovnávaciu tabuľku, v ktorej nájdete typy lepidiel na šperky a na čo ich môžete použiť. Opäť si vždy prečítajte návod na použitie výrobku, aby ste zistili, či vybrané lepidlo je to, čo hľadáte. Pri správnom rozhodovaní vám môže pomôcť aj čítanie recenzií výrobkov.

Lepidlo na šperkyS čím sa dá použiť?Čas schnutia
E6000 (univerzálne lepidlo)Keramika, koža, kov, sklo, drevo, látka, kameňZasychá číro, 4 minúty pracovného času, tuhne do 20 minút a úplne vytvrdne do 24 hodín
Gorilla Glue (Super Glue)Guma, koža, kov, kameň, sklo a niektoré plasty.Priesvitné, tuhne za 10 až 45 sekúnd, pre dosiahnutie najlepších výsledkov počkajte 24 hodín
UV živica DecorRomVäčšina povrchov vrátane skla, plastu, kameňa, dreva, kovu, kamienkov, kabošonov a keramikyČíra, vytvrdzuje za 1 až 2 minúty pomocou UV svetla a 10 až 15 minút, ak je vonku na slnku

Ako používať lepidlo na korálky

Možno si myslíte, aké ťažké môže byť použitie lepidla? Aj keď to môže byť jednoduchý proces, je tu niekoľko vecí, ktoré by ste sa mali naučiť, aby ste si to uľahčili a urobili menej neporiadku. Po prvé, musíte si zaobstarať správne lepidlo na drahé kamene, kov alebo šperky z korálok.

Ako bolo uvedené vyššie, mnohé z lepidiel sú univerzálne a zvládnu viac ako jeden povrch. Na tie menšie korálky však potrebujete väčšiu presnosť. Použitie nesprávneho lepidla jednoducho spôsobí neporiadok a frustráciu. Profesionálna výroba šperkov sa môže stať zložitou a náročnou skúsenosťou, preto ju udržiavame jednoduchú. Nižšie sa budeme venovať jednoduchému návodu na osadzovanie prsteňov pre začiatočníkov.

Lepidlo na korálky

Skôr ako začnete...

Ak chcete dosiahnuť lepšie výsledky, možno budete chcieť zvážiť zdrsnenie povrchu vášho kovového osadenia, ktoré by malo vytvoriť pevnejšie spojenie. Na zdrsnenie povrchu môžete použiť brúsny papier alebo dokonca malú ihlu či špendlík. Predtým, ako začnete, sa uistite, že je všetko čisté a úplne suché pred nanesením akéhokoľvek lepidla.

V mnohých prípadoch superlepidlo nemusí byť riešením - možno na rýchlu opravu, ale pri výrobe šperkov nie je prvou voľbou. K dispozícii sú lepšie možnosti klenotníckeho lepidla, ktoré zabezpečí pevnejší a dlhotrvajúci spoj.

Ako vytvoriť prsteň

Toto zvládne takmer každý, pretože je to perfektný projekt pre začiatočníkov, ak máte záujem o výrobu vlastných šperkov. Takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zhromaždiť nástroje a predmety, ktoré budete používať. Tu je zoznam toho, čo budete potrebovať:

 • Osadenie prsteňa = možno ich ľahko zakúpiť v obchodoch s korálkami alebo remeselníckych obchodoch
 • Kabošon drahého kameňa alebo korálik s rovným povrchom
 • Epoxidové lepidlo, pripravené na použitie alebo dvojzložkové epoxidové lepidlo v injekčnej striekačke
 • Malý kúsok kartónu
 • Párátko na zuby

Na kúsok kartónu naneste trochu lepidla. Ak ide o dvojzložkový epoxid v injekčnej striekačke, jednoducho ho vytlačte na kartón a premiešajte ho špáradlom. Vezmite špáradlo s lepidlom na konci a priložte ho na nastavenie krúžku. Potom môžete prsteň umiestniť do nejakého tmelu alebo Blu Tack, ktorý bude držať prsteň vo zvislej polohe, kým pripevníte drahokam alebo korálik. Vložte drahokam do osadenia a nechajte ho desať minút stáť.

V závislosti od toho, aké lepidlo používate, sa čas nastavenia alebo vytvrdnutia môže líšiť, preto si tieto informácie vždy prečítajte v návode na použitie výrobku.

Odstraňovanie lepidla zo šperkov

Pri oprave alebo výrobe šperkov niekedy nejde všetko hladko. Môže sa stať, že si náhodou urobíte neporiadok na pracovnej ploche alebo si zlepíte prst. Nepodliehajte panike, pretože existujú spôsoby, ako odstrániť lepidlo bez problémov.

Odstránenie lepidla na šperky

Alkohol na potieranie

Je to účinná metóda na odstránenie lepidla, avšak materiály, ktoré používate, by mali byť kompatibilné, preto je najlepšie si to pred použitím overiť. Mäkšie materiály alebo kamene, ako sú perly alebo opály, by sa mohli poškodiť. Iné materiály, ako je striebro, nehrdzavejúca oceľ pri lepení alebo zlato, by nemali byť ovplyvnené. Použite malé množstvo alkoholu a priložte ho na časť šperku, aby ste zistili, čo sa stane. Ak materiály, ktoré používate na výrobu šperkov, nemajú žiadne problémy, môžete ich na hodinu alebo dve namočiť do trochu alkoholu na potieranie. Odstráňte ich a potom ich utrite handričkou.

Acetón

Acetón môžete použiť na odstránenie lepidla zo šperkov, ako aj v prípade, že sa vám nejaké dostane na pokožku. Môžete použiť aj odlakovač na nechty, pretože obsahuje určité množstvo acetónu, ktoré by malo účinne fungovať. Opäť platí, že pred namáčaním alebo potieraním acetónom použite malé množstvo na vyskúšanie na svojom šperku.

Leštiaca handrička

Leštiaca handrička je skvelá na odstraňovanie nečistôt, škrabancov a odtlačkov prstov a vytvorí lesk na povrchu šperku, najmä ak ide o kovový povrch, ako je striebro, zlato alebo oceľ. Môžete ho použiť aj na leštenie drahých kameňov, aby sa leskli. Samozrejme, handričku môžete skúsiť použiť aj na odstránenie zvyškov lepidla.

Škrabanie lepidla

Toto je jednoduchá metóda na odstránenie lepidla, hoci najjednoduchšie by bolo zotrieť lepidlo, keď je ešte mokré. Keď lepidlo zaschne, môžete ho zoškrabať špáradlom, kefkou alebo iným ostrým nástrojom. Musíte však byť dostatočne jemní, aby ste nepoškodili povrch. Niektoré kamene alebo iné materiály môžu byť mäkké, preto dbajte na to, aby ste pracovali jemne alebo použili inú metódu.

Tipy na používanie lepidla na šperky

Výroba šperkov môže byť uspokojujúca a obohacujúca skúsenosť. Profesionálni výrobcovia šperkov už majú vedomosti a zručnosti na vytvorenie krásnych šperkov. Ako začiatočník alebo hobbyista sa však stále učíte všetky zákutia tejto zručnosti. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri používaní najlepšieho lepidla na výrobu šperkov.

 • Keď používate lepidlo na projekt šperku, ktorý bude vystavený opotrebovaniu, uistite sa, že lepidlo, ktoré ste si vybrali, je dostatočne pružné, aby vydržalo namáhanie.
 • Ak sa so šperkom sprchujete alebo kúpete, uistite sa, že lepidlo, ktoré používate, je odolné voči vode alebo vodotesné.
 • Nie všetky lepidlá na šperky zaschnú číre - niektoré budú priehľadné, preto si pri nákupe vždy prečítajte popis výrobku.

Vždy pracujte v dobre vetranom priestore a pri práci s akýmkoľvek typom lepidla zvážte nosenie rukavíc.

 • Po použití lepidla vždy vymeňte uzáver, aby ste zabránili jeho vyschnutiu.
 • Pred začatím práce utrite pracovnú plochu alkoholom, aby ste odstránili všetky nečistoty alebo zvyšky.
 • Ak pracujete s kožou, lepšou voľbou by bolo špeciálne lepidlo na kožu ako univerzálne lepidlo.

Nanášanie lepidla na šperky

Často kladené otázky

Je klenotnícke lepidlo drahé?

Keď začínate s novým koníčkom, ako je výroba šperkov, môže byť na začiatku dosť drahé. Lepidlo na šperky je však cenovo dostupnou súčasťou toho, čo potrebujete. Rôzne lepidlá sú ľahko dostupné aj v miestnych obchodoch a na internete, takže si môžete ľahko vybrať, aký výrobok si chcete kúpiť.

Aké je najlepšie lepidlo na korálky?

Pokiaľ ide o menšie predmety a presnú prácu, lepidlo cement (G-S Hypo) je najlepšie na použitie s plastom, keramikou, sklom a korálkami. Jemný aplikátor vám pomôže dostať sa na všetky ťažko dostupné malé miesta, najmä tam, kde sa používajú malé korálky.

Je epoxidová živica odolnejšia ako E6000?

Tieto dva typy lepidla sa od seba líšia a vy si musíte vybrať to, ktoré je pre váš projekt vhodnejšie. E6000 je silikónový typ lepidla, ktorý poskytuje flexibilitu, zatiaľ čo epoxidové lepidlo je zvyčajne dvojzložkové lepidlo, ktoré tiež poskytuje pevný spoj, ale s menšou flexibilitou. Epoxidové lepidlo možno použiť aj ako účinné spojivo medzi kovovými povrchmi.

Je superlepidlo najlepšou voľbou na výrobu šperkov?

Superlepidlo možno použiť na šperky, ale je najlepšie na rýchle opravy. Iné možnosti lepidla na šperky môžu ponúknuť lepšie výsledky, najmä ak sa používa na kovy a iné povrchy. Superlepidlo poskytuje pevné spojenie, mnohé z lepidiel však nezasychajú číro a poskytujú nerovnomerný povrch. Rýchle schnutie a riedka konzistencia tiež sťažujú jeho použitie pri výrobe šperkov.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.