Lepidlá na textílie - najlepšia voľba pre začiatočníkov v šití

Lepidlá na textílie, nazývané aj textilné lepidlá, ponúkajú používateľom mnoho výhod, ktoré môžu využiť najmä začiatočníci v oblasti šitia. Pripevňovanie aplikácií alebo dokonca malých gombíkov je rovnako jednoduché ako bezpečné. V našom teste textilných lepidiel vám ukážeme, na čo si musíte dávať pozor pri lepení látok a ktoré lepidlo na textil je najlepšie.

Prečo lepiť látku namiesto šitia?

Lepenie namiesto šitia môže mať mnoho výhod. Ak nie ste až takí zruční v šití, ale radi by ste sa pustili do domácich projektov s látkami, lepidlo na textil je pravdepodobne to pravé pre vás. Ľahko sa používa aj na náročných miestach a s vysokou pevnosťou spája nielen látky, ale aj iné materiály.

Látky môžete lepiť napríklad aj na drevo - ideálne na mnohé dekoratívne nápady. Okrem toho sa lepidlo na textil neuplatňuje. Hrubé, vypuklé švy sú minulosťou.

Okrem toho lepenie látok šetrí čas. Nemusíte kupovať rôzne farebné priadze a každú zvlášť prispôsobovať látkam. Textilné lepidlo drží podklady pohromade nenápadne, bez viditeľných švov.

Najlepšie lepidlo na textílie

Pri lepení textílií by mohol byť dôležitý aj ďalší aspekt: Nepremokavé textílie sú perforované švom, takže v najhoršom prípade do nich môže preniknúť voda. Pri lepení sa to nemôže stať - tkanina zostáva úplne utesnená.

Menšie aplikácie a ozdobné pásky možno tiež aplikovať rýchlo, jednoducho a bez rušivého švu pomocou lepidla na textílie. Tento typ kutilstva je často dobrou alternatívou najmä pre začiatočníkov v šití. Lepidlo na textil sa osvedčí aj pri opravách.

Často je ťažké zaplátať dieru v nohavici - nohavica sa musí na jednej strane roztrhnúť, aby ste sa mohli dostať k diere a pripevniť záplatu. S lepidlom na textil to nie je žiadny problém. Stačí záplatu prilepiť. Nie je potrebné rozopínať šev. Ušetríte si tak čas a nervy.

Ktoré typy látok možno lepiť lepidlom na textílie?

Zvláštnosťou lepidla na textílie je, že bolo vyvinuté špeciálne pre savé materiály. Tie nie je ľahké lepiť, pretože lepidlo do nich často presakuje. Lepidlo na textil má však tú vlastnosť, že dokáže zlepiť savé textílie. Patria medzi ne džínsové tkaniny, viskóza a ľan, ako aj džersej a bavlna.

Najmä džersej nie je pre začiatočníkov obzvlášť vhodný materiál, ktorý sa pri šití rýchlo zosúva alebo deformuje, pretože je veľmi hladký a pružný. S dobrým lepidlom na textil však možno džersej spojiť optimálne a bez problémov. Upozorňujeme, že použité textilné lepidlo musí po vytvrdnutí zostať pružné pri aplikácii na dres.

Pri tkaninách, ako je koža, ktoré majú pevnejšiu konzistenciu, je potrebné postupovať opatrne. Na tieto sú k dispozícii špeciálne lepidlá na kožu.

permanentné lepidlo na textílie

Výhody a nevýhody lepidiel na textil

Je ťažké vymenovať výhody všetkých lepidiel na textílie ako takých, pretože ich je veľké množstvo. Majú však niektoré spoločné pozitívne vlastnosti:

  • Spravidla sú určené pre všetky tkaniny a textílie a spájajú ich bezpečne a trvalo; koža je výnimkou
  • Vytvárajú veľmi nenápadný lepiaci šev, pretože vytvrdzujú transparentne
  • Sú odolné voči vysokým teplotám, takže nie je problém nielen pranie pri 90 °C, ale ani žehlenie
  • Textilné lepidlá sú vodeodolné, takže lepiaci šev sa nepoškodí ani pri mnohých praniach wird
  • Chemické čistenie je zvyčajne tiež možné bez problémov
  • Aplikácia je často jednoduchšia ako šitie látok alebo aplikácií, najmä pre začiatočníkov v šití

Automatizácia procesu lepenia je pre priemysel mimoriadne zaujímavá. Okrem toho sú lepiace švy veľmi nenápadné a takmer vôbec sa neaplikujú, takže sú ideálne nielen na odevy, ale aj na iné priemyselne používané textílie.

V zdravotníctve je dôležité, aby lepené švy nespôsobovali žiadne alebo spôsobovali menej tlakových bodov ako šité švy. To je jeden z dôvodov, prečo majú dnes lepidlá na textílie v lekárskom priemysle veľký význam.

V textilných lepidlách ako celku sme nenašli žiadne významné nevýhody. V niektorých prípadoch sa musí lepiaci šev po mnohých praniach obnoviť, pretože sa ľahko rozpúšťa. Ide však o problém, ktorý sa vyskytuje zriedkavo a dá sa rýchlo odstrániť.

lepidlo na textílie

Prehľad rôznych typov lepidiel na tkaniny

V nasledujúcej tabuľke by sme vám chceli poskytnúť prehľad rôznych typov lepidiel na textílie.

Typ lepidlaVlastnosti
Tekuté lepidláLepidlá v rozprašovači v tubách sa ľahko používajú a pri menších spojoch sa dajú nanášať s presnosťou. Často majú veľmi jemný dávkovací hrot, a preto sú ideálne na malé gombíky a aplikácie. Vďaka tejto vlastnosti sú však menej vhodné na plošné lepenie, pokiaľ na aplikáciu nepoužívate špachtľu. Pevnosť lepidla je veľmi vysoká, ale fáza vytvrdzovania je tiež dlhšia ako pri iných textilných lepidlách.
Lepidlo v sprejiLepidlo v spreji sa ľahko používa a je vhodné najmä na lepenie veľkých plôch. Je však menej vhodné na menšie plochy. Jeho lepiaca sila je skôr priemerná. Na vytvrdnutie potrebuje len relatívne krátky čas, ale môže sa stať, že sa zlepené textílie po niekoľkých umytiach odlepia. Proces lepenia sa potom dá rýchlo a jednoducho zopakovať.
Lepiaca páskaLepiaca páska je určite jedným z najjednoduchších variantov, ak chcete lepiť textílie na textílie. Je vhodná najmä na úzke a rovné plochy, napríklad na švy. Výhodou lepiacej pásky na textil je, že sa dá pomerne ľahko odstrániť. Má však aj nevýhodu: Prilepené plochy nie sú také odolné ako tie, ktoré boli pripevnené tekutým lepidlom alebo lepidlom v spreji.
Lepiaca tyčinkaLepiaca tyčinka sa ľahko používa a možno ju použiť na malé aj stredne veľké plochy. Jej lepiaca sila je však skôr nízka až stredná, preto by sa mala používať skôr na dočasné upevnenie.
Lepiaci prášokLepiaci prášok na textil je pravdepodobne najmodernejším variantom. Prášok sa nanesie na povrchy, ktoré sa majú lepiť, a zakrytý látkou sa zažehlí. Tým sa vytvorí veľmi odolný a nenápadný lepiaci šev. Lepiaci prášok však nie je vhodný na veľmi malé plochy, pretože prášok sa rád rozotiera na väčšiu plochu. Potom je, samozrejme, čisté lepenie ťažšie.

To, ktoré lepidlo na textílie je vhodné, preto výrazne závisí od príslušného použitia. Vykonali sme rozsiahly test lepidiel na textílie a radi by sme vám predstavili rôzne lepidlá, ktoré sa dajú použiť na rôzne projekty.

lepidlo na látky

Odporúčanie pre malé opravy: BEACON FabriTac lepidlo

Špeciálne lepidlo na textil Beacon je ideálne na najmenšie opravy. Ak potrebujete zatvoriť prasklinu na pohovke alebo zaplátať roztrhnutý šev na tričku, lepidlo na textil Beacon je dokonalou zárukou úspechu. Dodáva sa v praktickej malej tube s jemným dávkovacím hrotom na optimálne nanášanie lepidla. To však nie je jediná výhoda, ktorú vám toto lepidlo na textil ponúka:

Keďže sme si všimli len túto jedinú nevýhodu, môžeme lepidlo BEACON FabriTac bez výhrad odporučiť.

Odporúčame na väčšie plochy: 3M Super 77 Lepidlo v spreji

Lepidlo v spreji 3M Super 77 je vhodné na obzvlášť veľké plochy. Aplikácia je jednoduchá a praktická a nedochádza k neúmyselnému úniku lepidla z lepiaceho švu. Ak chcete lepiť látku na látku a vyhnúť sa nepekným šmuhám, lepidlo v spreji 3M Super 77 by malo byť vašou prvou voľbou. Ponúka však aj ďalšie pozitívne vlastnosti:

Celkovo ponúka lepidlo v spreji 3M veľmi dobrú kvalitu, a preto ho môžeme bez výčitiek svedomia odporučiť.

Nová alternatíva: Tavné lepidlo na železo

Šijací prášok od spoločnosti Bo-Nash je plastický granulát, pomocou ktorého možno stabilne a trvanlivo spojiť rôzne tkaniny. Je vhodný na upevňovanie ozdobných švov a aplikácií, ako aj na opravu poťahov pohoviek, vankúšov, odevov, tašiek a iných textílií. Zaznamenali sme aj tieto klady:

Plastový granulát od spoločnosti Bo-Nash môžeme tiež s čistým svedomím odporučiť, najmä ak sa majú lepiť väčšie plochy.

Návod na použitie lepidla na textil

Nanášanie lepidla na textil je detská hračka, ak viete, ako na to. Najskôr si pripravte potrebné materiály. V našom návode vychádzame z opravy nohavíc s dierou na kolene. Budete potrebovať:

  • Lepidlo na textil
  • záplatu
  • Drevená špachtľa
  • Žehlička a žehliaca doska

Nanášanie lepidla na textílie

Nohavice sa teraz položia na pracovnú plochu a látka sa vyhladí. Okolo miesta, ktoré sa má opraviť, sa pomocou drevenej špachtle nanesie lepidlo na látku. Dbajte na to, aby ste lepidlo na tkaninu nenaniesli príliš nahusto, inak by po stranách napučalo.

Aplikácia záplaty s textilným lepidlom

Teraz umiestnite záplatu na príslušné miesto a uhlaďte ju. Venujte pozornosť prípadným vráskam a v prípade potreby ich vyhlaďte smerom k okraju. Prípadné vytečené textilné lepidlo ihneď opatrne pozbierajte špachtľou a vlhkou handričkou. Dbajte tiež na to, aby sa žiadne lepidlo nedostalo do otvoru nohavice, inak sa záplata prilepí na zadnú časť nohavíc a nohavica sa tak uzavrie.

lepidlo na textílie

Dodržujte čas schnutia

Lepidlo na textil zvyčajne vytvrdzuje až tridsať minút. Podrobnosti nájdete v príbalovom letáku. Keď sa textilné lepidlo stane transparentným, je možné ho ďalej spracovávať.

Zažehlenie textilného lepidla

Ak je lepiaci šev priehľadný, môžete ho prežehliť, aby bol odolný. Nohavice položte na žehliacu dosku a na žehličke použite nastavenie bavlna pre necitlivé tkaniny. Teraz vyžehlite príslušnú oblasť tak, že na nej niekoľko sekúnd podržíte žehličku. V prípade citlivejších tkanín vyberte príslušné nastavenie.

Žehlením sa lepidlo na textil stane odolnejším a vy sa budete z opraveného odevu tešiť dlhšie. Teraz ho možno prať aj pri vyšších teplotách - v závislosti od údajov výrobcu - a vydrží aj hrubšie zaobchádzanie, napríklad od hrajúcich sa detí.

umývateľné lepidlo na textílie

Textilné lepidlá ponúkajú používateľovi mnoho kladov a len niekoľko záporov. Aplikácia, ako aj oprava poškodených odevov sa so správnym textilným lepidlom stáva naozaj jednoduchou.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.