Výber najlepšieho lepidla na opravu obuvi

Každý si zaslúži dobrý pár topánok - niektorí majú dokonca celú časť skrine venovanú svojej zbierke topánok. Väčšina z nás má ten obľúbený pár topánok, bez ktorého sa jednoducho nezaobíde, ale časom sa opotrebujú a rozbijú. Skôr než však začnete uvažovať o ich vyhodení, možno by ste mohli použiť lepidlo na opravu obuvi, aby vám vydržali dlhšie. Pri použití najlepšieho lepidla na topánky môžete ľahko predĺžiť životnosť svojich topánok opravou podrážky, opravou šnúrok a opravou iných drobných problémov.

Druhy lepidla na obuv

Keď uvažujete o lepidle na opravu obuvi, existujú tri hlavné typy, pričom každý z nich má aktívnu zložku, ktorá vytvára lepiaci účinok. Patrí medzi ne známe superlepidlo, ktoré obsahuje kyanoakrylát, a potom je tu neoprénový cement a uretán.

Superlepidlo

Ide o bežné lepidlo, ktoré väčšina z nás niekedy použila. Superglue možno ľahko použiť ako lepidlo na opravu obuvi, pretože je cenovo dostupnou možnosťou a dokáže opraviť väčšinu problémov s obuvou. Ako už bolo spomenuté, superlepidlo obsahuje kyanoakrylát, a práve ten vytvára reakciu s dostupnou vlhkosťou, čím vytvára trvanlivé spojenie na povrchoch, na ktoré ste ho aplikovali.

Superlepidlo schne mimoriadne rýchlo a nemusíte čakať, kým vykoná svoju prácu. Superlepidlo sa dá použiť aj na iné materiály, takže je celkom praktické mať nejaké doma. Keď však ide o väčšie, pružnejšie plochy, ktoré treba opraviť, superlepidlo nie je najlepšou voľbou. V porovnaní s inými typmi lepidla na obuv totiž nie je dostatočne pružné.

Lepidlo na obuv

Neoprénový tmel

Tento typ lepidla možno použiť na väčšie opravy a spája sa s rôznymi materiálmi vrátane kože, vinylu, syntetických predmetov a gumy. Toto lepidlo je vodotesné a je skvelé na nanášanie na predmety, ako sú neoprénové obleky a, samozrejme, topánky, aby sa do nich nedostala voda. Profesionáli ho často používajú ako účinné lepidlo na podrážky topánok. Mali by ste si však uvedomiť, že tento výrobok je horľavý, preto s ním nesmiete pracovať v blízkosti otvoreného ohňa.

Uretán

Uretánové lepidlo na opravu obuvi je tiež vodotesné, poskytuje pevný spoj, je odolné voči teplu, ako aj voči nízkym teplotám - čo môže byť užitočné, ak žijete v chladnejších oblastiach. Toto lepidlo je tiež vynikajúcim lepidlom na podrážky topánok a môže pomôcť opraviť vážne poškodené topánky, pri ktorých sa podrážka odlepila od topánky. Toto lepidlo môžete použiť aj na obnovu opotrebovanej päty topánky alebo ho použiť na topánky, horolezeckú a športovú obuv.

Lepidlo poskytuje pevný spoj, ale zostáva pružné a možno ho použiť na rôzne povrchy, ako je semiš, vinyl, plátno a neoprén. Je to tiež skvelé lepidlo na koženú obuv. Keďže dostanete toľko rôznych výrobkov, vždy je najlepšie pozrieť si pokyny výrobcu týkajúce sa jeho použitia.

Pomoc pri nákupe správneho lepidla na obuv

Ak uvažujete o kúpe nejakého lepidla na opravu obuvi, čoskoro zistíte, že existuje veľa možností. Niektoré lepidlá môžu byť kompatibilné len s určitými materiálmi a mali by ste sa pozrieť aj na také veci, ako je pružnosť. Nižšie uvádzame niekoľko vecí, na ktoré si treba dať pozor pri kúpe najlepšieho lepidla na topánky.

Lepidlo na opravu obuvi

Typ materiálu obuvi

Toto je dôležitý faktor, ktorý treba zvážiť, pretože mnohé typy lepidiel nefungujú dobre so všetkými typmi materiálov. Môžete si zaobstarať lepidlo, ktoré dobre funguje na kožu, alebo iné lepidlo, ktoré lepšie funguje na gumu. Vždy si skontrolujte návod na použitie výrobku, aby ste sa uistili, že kupujete správne lepidlo na konkrétnu obuv.

Čas schnutia lepidla

Rôzne typy lepidiel majú rôzny čas schnutia, takže možno budete musieť počkať niekoľko hodín, kým lepidlo zaschne, zatiaľ čo iné zaschnú v priebehu niekoľkých sekúnd. S dlhším časom schnutia chcete počkať, pretože akýkoľvek pohyb pred zaschnutím môže spojenie narušiť. Menšie opravy topánok možno ľahko opraviť superlepidlom, ktoré rýchlo schne. Na väčšie opravy obuvi, ako je napríklad opätovné pripevnenie podrážky, však budete potrebovať pružnejšie lepidlo, ktorého schnutie môže trvať dlhšie.

Univerzálnosť lepidla

Opäť si vždy pozrite pokyny výrobcu, aby ste zistili, či sa lepidlo dá použiť na viacerých povrchoch alebo nie. Môžete napríklad dostať lepidlo, ktoré je ideálne na rôzne povrchy, ale nie je účinné na väčšie opravy. Takisto je dobré kúpiť si výrobok, ktorý sa dá použiť aj na iné účely, aby ste lepidlo využili čo najlepšie.

Lepidlo na koženú obuv

Vodotesné lepidlo

Všetky vaše outdoorové topánky, ako sú čižmy, horolezecké topánky a akákoľvek iná outdoorová obuv, budú potrebovať vodotesné lepidlo. Aj keď nosíte každodennú obuv, vykročenie von do dažďa môže byť problém. Preto musíte zvážiť kúpu lepidla na topánky, ktoré je zároveň vodotesné. Mnohé typy lepidiel majú vodotesné alebo vodeodolné vlastnosti, ale účinnosť závisí od výrobku a od toho, ako dobre ste ho aplikovali. Ak budete postupovať podľa pokynov uvedených pri lepidle a nanesiete ho na čistý a suchý povrch, mali by ste vytvoriť opravy, ktoré sú odolné voči poškodeniu vodou.

Farba lepidla

Vo väčšine prípadov postačí číre a priehľadné lepidlo. Môžete si však zaobstarať aj možnosti, kde je lepidlo v rôznych farbách, napríklad v čiernej. Čierna farba je dobrou voľbou, ak chcete opraviť čierne gumené podrážky.

Najlepšie lepidlo na topánky

Len za krátky čas môžete mať svoje topánky opäť v poriadku, keď použijete lepidlo na opravu obuvi. Existuje však pomerne veľa značiek lepidiel, ktoré majú vlastné receptúry a ponúkajú rôzne veci. Už sme prebrali, čo by ste mali zvážiť pri kúpe lepidla na topánky, takže tu je pre vás niekoľko odporúčaní. Dúfajme, že jedno z nich bude presne to, čo hľadáte.

Oprava obuvi

Celkovo najlepšie lepidlo na topánky: SHOE GOO číre lepidlo na opravu obuvi

Číre lepidlo na opravu obuvi Shoe Goo možno použiť na gumu, kožu, plátno a vinyl. Lepidlo pomôže ochrániť a zlepiť poškodenú obuv. Keďže ide o číre zloženie, oprava bude neviditeľná. Skvele pomáha pri opätovnom nalepení gumovej podrážky a možno ho použiť na zaplátanie malých trhlín a dier, pričom poskytuje vodotesné tesnenie. Môžete tiež obnoviť opotrebované podrážky obuvi. Toto lepidlo môže tiež zabezpečiť lepšiu trakciu; možno ho použiť napríklad na skateboardy.

Najlepšie superlepidlo na opravu obuvi: LOCTITE Ultra Gel Control Super Glue

Superlepidlo Loctite má zloženie s prímesou gumy, ktoré pomáha odolávať silným zmenám teploty, nárazom, vibráciám a otrasom. Lepidlo je tiež odolné voči vlhkosti a odoláva teplotám pod bodom mrazu. Možno ho použiť na rôzne povrchy vrátane gumy, kože, kovu, dreva, plastu a ďalších. Kým lepidlo začne tuhnúť, budete mať dostatok času na zarovnanie vecí a zaschne bezfarebne. Pred jeho vytvrdnutím tiež nemusíte predmety upínať.

Najobľúbenejšie lepidlo: Kontaktné lepidlo GORILLA Clear Grip

Toto lepidlo Gorilla na opravu obuvi je obľúbenou voľbou, pretože je mimoriadne univerzálne a možno ho použiť na rôzne povrchy vrátane plastu, kovu, kože a mnohých ďalších. Lepidlo vytvára trvalý vodotesný spoj a je obzvlášť vhodné na lepenie podrážok topánok, ktoré sa oddelili. K lepeniu dochádza okamžite, avšak na úplné vytvrdnutie by ste ho mali nechať pôsobiť aspoň 24 hodín. Lepidlo schne číro a mnohí používajú lepidlo Gorilla na turistickú obuv vďaka jeho pevnému a pružnému spoju.

Ako používať lepidlo na opravu obuvi

Väčšina topánok sa nosí takmer každý deň a časom dôjde k ich veľkému opotrebovaniu. Platí to najmä pre turistickú a športovú obuv. Takže časom budete potrebovať opravu. Jedným z hlavných problémov, ktoré sa vyskytujú pri obuvi, je oddeľovanie podrážky. Medzi ďalšie problémy s obuvou patria:

 • Cvočky, ktoré mohli vypadnúť zo šatovej obuvi;
 • roztrhnuté šnúrky;
 • Vysoké podpätky, ktoré sa odlomili alebo sú príliš klzké na to, aby sa dali kdekoľvek nosiť;
 • Praskanie alebo odlupovanie obuvi;
 • Akékoľvek diery a roztrhnutia v obuvi.

Ďalej sa pozrime na to, ako môžete postupovať pri odstraňovaní týchto problémov. Niektoré problémy sú o niečo horšie ako iné, ale skôr ako sa rozhodnete vyhodiť tieto staré, ale milované topánky, skúste ich aspoň opraviť. Možno budete prekvapení, o koľko dlhšie ich budete môcť nosiť, čo vám ušetrí peniaze za nový pár.

Nanášanie lepidla na obuv

Základný návod, ako lepiť topánky

Pozrime sa najprv na najzákladnejší spôsob opravy obuvi pomocou lepidla na topánky. Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je uistiť sa, že je topánka čistá. Nezabudnite teda topánku vyčistiť alebo umyť, aby ste ju zbavili akejkoľvek špiny. Po výbere najlepšieho lepidla na podrážky topánok by ste si mali vždy prečítať pokyny výrobcu, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Niektoré lepidlá si vyžadujú prípravu, zatiaľ čo iné môžete použiť okamžite.

Keďže ide o základný návod, predpokladáme, že ide len o drobné poškodenia. Na miesto, kde je poškodenie, teda naneste tenkú vrstvu lepidla. Možno budete musieť naniesť tenkú vrstvu na oba povrchy, stlačiť obe časti k sebe a nechať lepidlo zaschnúť. Opäť si prečítajte návod na použitie výrobku, aby ste zistili, či je potrebné vyvíjať tlak buď krátky, alebo dlhý čas, alebo ako dlho trvá, kým lepidlo správne vytvrdne.

Možno budete musieť použiť gumičky alebo svorky, aby ste oba kusy udržali pohromade dostatočne dlho na to, aby lepidlo dôkladne vytvrdlo. Po vytvrdnutí lepidla by malo byť bezpečné topánky opäť nosiť.

Niektoré lepidlá majú nepríjemný zápach, takže práca vonku môže byť pri opravách najlepšou voľbou. Práca s lepidlom môže byť niekedy špinavá, takže ak si nechcete dostať žiadne na pokožku, pri opravách je najlepšie nosiť rukavice.

Oprava podrážky topánky

Ide o častý problém pri oprave obuvi. Ide tiež o pomerne ľahko odstrániteľný problém, ak je topánka inak stále v dobrom stave. Uvoľnenú podrážku môžete ľahko opraviť za niekoľko minút a približne do 24 hodín ju môžete opäť nosiť. Starú podrážku môžete jednoducho zlepiť a postupovať podľa vyššie uvedených pokynov, alebo môžete starú podrážku úplne odstrániť a nahradiť ju novou.

Ako používať lepidlo na topánky

Krok 1

Úplne odstráňte starú a uvoľnenú podrážku. Možno si budete musieť vziať na pomoc kliešte. Ak sa vám ju odstraňuje trochu ťažšie, skúste použiť škrabku na farbu a umiestnite ju medzi topánku a uvoľnenú podrážku a zároveň ju stiahnite. Ďalším trikom je použitie fénu alebo teplovzdušnej pištole na zmäkčenie lepidla, ktoré zostalo na uvoľnenej podrážke.

Krok 2

Na odstránenie prebytočného lepidla, ktoré zostalo, môžete vziať trochu acetónu. Pomocou handry drhnite spodnú časť topánky, kým neodstránite všetko staré prebytočné lepidlo. To tiež pomôže odstrániť aj všetky zvyšky nečistôt.

Krok 3

Vezmite si kúsok brúsneho papiera a zľahka zdrsnite povrch spodnej časti topánky aj novej podrážky. Na tento účel môžete použiť brúsny papier so zrnitosťou 120. Drsný povrch zabezpečí lepšiu priľnavosť.

Krok 4

Teraz môžete použiť najlepšie lepidlo na podrážky topánok, pričom si nezabudnite prečítať a dodržiavať pokyny k výrobku. Naneste lepidlo na novú podrážku a potom ho pritlačte na spodnú časť topánky, pričom začnite zhora, a pomaly ho pokladajte, kým sa všetky okraje nezrovnajú. Keď ste si istí, že vyzerá na svojom mieste, pritlačte.

Krok 5

Možno budete musieť použiť gumičky, závažia alebo svorku, aby ste udržali tlak na spodnú časť topánky. Aby ste pomohli udržať tvar topánky, môžete ju vypchať novinami, kým sa svorka neodstráni. Potom budete musieť počkať približne 24 hodín, kým budete môcť topánku používať. Kým lepidlo vytvrdne, mali by ste ju nechať na chladnom a suchom mieste, kde sa nebude hýbať ani rušiť.

Roztrhnuté šnúrky

Kúsok na konci vašej šnúrky sa nazýva aglet a práve ten zabraňuje rozpletaniu šnúrky. Niekedy sa však môže stať, že sa aglety odlepia, a tak sa vám šnúrka na koncoch roztrasie a rozviaže. Tento problém môžete riešiť rôznymi spôsobmi, napríklad môžete jednoducho zapaľovačom zapaľovať konce šnúrky, aby sa nerozmotávala. Môžete tiež jednoducho použiť pásku okolo okrajov, hoci toto riešenie nemusí dlho vydržať. Potom je tu metóda použitia lepidla.

Oprava šnúrok na topánkach

Vezmite si trochu lepiacej pásky, ktorú omotajte okolo pol centimetra od hornej časti šnúrky - po dokončení ju môžete skrátiť. Na základňu pásky naneste kvapku lepidla a nechajte ju zaschnúť. Potom vytlačte trochu lepidla do hornej časti tak, aby preniklo a spevnilo polcentimetrovú oblasť prelepenú páskou. Použite najlepšie tenké, rýchloschnúce superlepidlo s aplikátorom s hrotom. Pred úplným zaschnutím alebo vytvrdnutím môžete pásku odstrániť. Po úplnom vytvrdnutí budete mať pevnú špičku šnúrky. Pri pokuse o tento typ opravy je najlepšie používať rukavice.

Rýchla oprava topánok s vysokým podpätkom

Vysoké podpätky sa môžu časom uvoľniť a nakoniec zlomiť. V mnohých prípadoch budete musieť vziať topánku k obuvníkovi alebo odborníkovi, aby ju opravil, alebo si budete musieť kúpiť nový pár. Poškodenie podpätku sa však môžete pokúsiť opraviť aj sami.

Očistite spodnú časť topánky a pätu, aby ste odstránili všetky nečistoty a zvyšky starého lepidla. Uistite sa, že používate lepidlo na topánky profesionálnej kvality a zaobstarajte si brúsny papier. Obidva povrchy zdrsnite brúsnym papierom, aby sa lepidlo lepšie spojilo. Lepidlo naneste na základňu topánky aj na základňu časti päty, ktorá sa odlomila.

Opäť si vždy prečítajte návod na použitie výrobku pre dané lepidlo. Stlačte topánku a pätu k sebe a uistite sa, že sú správne zarovnané. Podržte niekoľko sekúnd a potom použite gumičky, aby všetko držalo na svojom mieste. Nechajte topánku približne 24 hodín, aby lepidlo úplne vytvrdlo a spojilo sa.

Zábavný fakt: Aby sa podpätky nešmýkali na hladkej podlahe, zdrsnite spodnú časť topánky a povrch podpätku brúsnym papierom a naneste trochu silného lepidla. Nanášajte ho v riadkoch a nechajte lepidlo zaschnúť.

Oprava dier

Už ste niekedy s obutými topánkami vstúpili do kaluže vody a cítili ste, že máte trochu mokré nohy? To určite poukazuje na dieru v topánke. Tu je základný návod na opravu týchto dier, aby ste mohli opäť nosiť svoje obľúbené topánky.

Najlepšie lepidlo na podrážky topánok

Krok 1

Dôležité je očistiť povrch trochou vody a liehu. Zamerajte sa na oblasť, kde sa nachádza diera pod topánkou. Keď skončíte s čistením tejto oblasti, nechajte ju zaschnúť a až potom prejdite k ďalšiemu kroku.

Krok 2

Vezmite si brúsny papier (zrnitosť 120), aby ste zdrsnili povrch. Obrusujte okolo okraja otvoru. Potom vezmite lepiacu pásku a umiestnite ju cez dieru, ale na vnútornú stranu topánky. Na tento účel budete musieť odstrániť stielku.

Krok 3

Vezmite lepidlo na opravu obuvi a vyplňte dieru na spodnej časti topánky. Vyplňte celý otvor, aj keď trochu pretečie. Na vyhladenie lepidla môžete použiť lyžičku obalenú v troche vazelíny alebo kocku ľadu.

Krok 4

Všetko nechajte schnúť 24 hodín, pričom sa uistite, že topánka je otočená smerom nahor a nebude nijako narušená. Po zaschnutí môžete opäť použiť brúsny papier, aby ste odstránili pretieknuté lepidlo a vyhladili povrch.

Tipy na opravu obuvi

Používanie lepidla na topánky môže byť špinavá práca a oprava môže dokonca vyžadovať viac ako jeden pár rúk. Aby bolo používanie lepidla na opravu obuvi jednoduché a bezproblémové, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu.

 • Na ochranu rúk a pokožky pri práci s lepidlom je najlepšie používať rukavice. Odporúčame používať nitrilové alebo latexové rukavice
 • Lepidlo sa nelepí na kocky ľadu, preto je ľad skvelým riešením na vyhladenie lepidla na povrchu. Pre väčšiu presnosť môžete skúsiť použiť aj špáradlo.
 • Povrch, na ktorom pracujete, by mal byť vždy čistý a suchý.
 • Najlepšie je pracovať pri izbovej teplote a vyhýbať sa akýmkoľvek extrémom.
 • Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu daného lepidla.
 • Po skončení práce s lepidlom vyčistite trysku pomocou papierovej utierky a správne nasaďte uzáver.

Lepidlo na podrážky topánok

Často kladené otázky

Aké je najlepšie lepidlo na kožené topánky?

Pri hľadaní lepidla na kožené topánky zistíte, že väčšinu lepidiel možno použiť na rôzne materiály vrátane kože. Ak však chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, mali by ste si vybrať lepidlo, ktoré je špeciálne vyvinuté na kožu. Na výrobku s lepidlom by malo byť výslovne uvedené jeho použitie na kožu.

Trvá lepidlo na topánky dlho, kým zaschne?

Aby lepidlo úplne vytvrdlo, mali by ste ho nechať najlepšie približne 24 hodín, v niektorých prípadoch dokonca až 72 hodín. Extrémne teploty a vlhkosť môžu ovplyvniť čas vytvrdzovania; napríklad pri vysokých teplotách lepidlo vytvrdne rýchlejšie. Preto môžete v prípade potreby použiť sušič vlasov, aby ste urýchlili čas schnutia.

Je superlepidlo najlepšou voľbou na opravu obuvi?

V závislosti od typu superlepidla a poškodenia je to najlacnejšia a obľúbenejšia možnosť, pokiaľ ide o opravu obuvi.

Sú superlepidlá podobné lepidlu na topánky?

Superlepidlo má aktívnu zložku kyanoakrylát a možno ho úspešne použiť ako lepidlo na topánky. K dispozícii sú však aj iné typy lepidiel na obuv, pričom každé z nich má iné účinné zložky. Patrí medzi ne neoprénový cement a uretán.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.