Ako inštalovať drevenú podlahu a ako kúpiť najlepšie lepidlo na drevenú podlahu

Možno ste sa rozhodli zmeniť vzhľad svojej starej podlahy a namiesto nej nainštalovať masívnu drevenú podlahu. Ďalším rozhodnutím je vybrať si, aký typ a povrchovú úpravu dreva chcete, a musíte sa rozhodnúť, či si prácu urobíte sami. Posledným rozhodnutím je, ako ju pripevníte k existujúcej podlahe? V tomto článku vám pomôžeme pochopiť, ako nainštalovať podlahu z tvrdého dreva a ako kúpiť najlepšie lepidlo na podlahy z tvrdého dreva.

Dôležité úvahy pred začiatkom

Predtým, ako začnete s pokládkou novej podlahy, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Patrí medzi ne typ podkladu, na ktorý budete podlahu klásť, typ podlahy, ktorú sa rozhodnete použiť, druh dreva a povrchová úprava týchto drevených dosiek, ako aj vzor kresby dreva.

Typ podkladu

Okrem možností a spôsobov inštalácie drevených podláh budete musieť zvážiť aj podklad. Ide o materiál alebo konštrukciu, na ktorú budete podlahu klásť. Je to veľmi dôležité, pretože to bude znamenať, akú metódu inštalácie musíte použiť, ako aj typ lepidla na drevené podlahy, ktoré musíte použiť. Existujú tri typy metód inštalácie, medzi ktoré patrí pribíjanie, lepenie alebo kombinácia oboch. Poďme sa teraz zamyslieť nad tým, aké sú tieto rôzne podklady a ako ovplyvnia náš proces inštalácie.

Lepidlo na drevené podlahy

Betónová doska alebo podklad z keramických dlaždíc

Pri tomto type podkladu neprichádza do úvahy metóda inštalácie pomocou klincov, takže vašu podlahu bude potrebné prilepiť. Ide o oveľa lepší spôsob inštalácie, pretože rozpoznáva prirodzený pohyb vašich drevených dosiek a umožňuje im rozťahovať sa a zmršťovať, aby sa zabránilo akémukoľvek zlyhaniu alebo hlučným doskám. Zároveň poskytuje veľmi pevné spojenie medzi podkladom a drevenými doskami, čím zabezpečuje trvanlivosť vašej podlahy.

Starý alebo existujúci drevený podklad

Ak je váš podklad tiež drevený, môžete sa rozhodnúť pre pribitie klincami alebo použiť kombináciu pribitia klincami a lepidla. Metóda pribíjania je zďaleka najlacnejšia a menej prácna, ale hrozí pri nej veľmi vysoké riziko vzniku škár medzi podlahovými doskami, čo môže mať za následok hlučnú a vŕzgajúcu podlahu. Kombinovaná metóda pribíjania aj lepenia dosiek je však oveľa lepšia ako samotná metóda pribíjania.

Bez ohľadu na to, aký spôsob inštalácie novej podlahy sa chystáte použiť, budete potrebovať kvalitné lepidlo na podlahové dosky, aby ste zabezpečili efektívne a účinne vykonanú prácu.

Typy drevených podláh

Veľmi dôležitý je aj typ drevenej podlahy, ktorý si vyberiete na inštaláciu, pretože dodá vašej podlahe prirodzenú krásu a môže byť položený v akejkoľvek miestnosti vo vašej domácnosti. Rôzne typy drevených podláh sú rozsiahle a zahŕňajú laminátové, umelé, masívne, bambusové, parkety a mnoho ďalších. V tomto článku sa však budeme zaoberať len tromi z týchto typov, pričom sa osobitne zameriame na podlahy z tvrdého dreva. Pri výbere podlahy z tvrdého dreva je potrebné zvážiť niekoľko aspektov a my vás týmto procesom prevedieme krok za krokom, aby ste si zakúpili len ten najlepší typ pre vaše použitie.

Lepidlá na tvrdé drevo

Drevené podlahy z tvrdého dreva

Masívne drevené alebo drevené podlahové dosky sa vyrábajú z jedného masívneho kusu dreva, ktoré má zvyčajne hrúbku približne 0,75 až 13/ 40,64 cm, a dodávajú sa v systéme montáže na pero a drážku. Všetky tieto druhy drevených podláh majú skóre tvrdosti, napríklad dosky z gaštanového dreva sú najjemnejšie a brazílsky orech je najtvrdší.

Toto skóre tvrdosti drevených dosiek vám napovie, či sa môžu ľahko poškodiť alebo opotrebovať, a je ukazovateľom toho, kde ich môžete položiť. Aký typ drevenej dosky by ste mali použiť napríklad v detskej izbe alebo v obývačke?

Tento typ drevenej podlahy je ideálny na použitie v chodbách, herniach a obývacích priestoroch, kde je každodenná premávka veľká. Dosky z masívneho dreva možno tiež obrúsiť, aby sa odstránili prípadné poškodenia alebo odreniny, ale povrch príliš nebrúste. Tieto drevené dosky zosilňujú zvuk, takže ak ich inštalujete na poschodí, je dobré položiť koberec. Tento typ podlahy má určité výhody a nevýhody.

Laminátové podlahy

Laminátová podlaha je stlačená drevovláknitá doska, ktorá je pokrytá obrazom určitého druhu dreva a môže obsahovať aj prvky, ako sú suky. Vďaka tomu pôsobí prirodzenejším dojmom a je zakončená ochranným prekrytím. Tento typ podlahy sa skvele hodí do priestorov s vysokou intenzitou prevádzky, ako sú herne, obývacie izby alebo pracovne. Niektoré výrobky majú vodotesné jadro, vďaka ktorému sú ideálne aj do kuchýň alebo kúpeľní.

Drevené podlahy

Drevené podlahové dosky sa skladajú z troch alebo štyroch vrstiev dreva, ktoré sú zlepené do drevenej dosky s hrúbkou približne 1,27 cm, pričom vrchná vrstva má hrúbku približne 0,32 cm. Vďaka tomu môžete povrch v prípade opotrebovania, poškodenia alebo odretia obrúsiť a obnoviť jeho pôvodnú povrchovú úpravu. Toto však možno vykonať len raz počas životnosti podlahy.

Niektoré varianty podlahových krytín sa dodávajú s typom inštalácie click-and-lock, ktorý si na inštaláciu nevyžaduje žiadne lepidlo na podlahové dosky. Iné sa dodávajú v montážnych typoch pero-drážka, ktoré je potrebné lepiť, aby držali na svojom mieste. Tento typ podlahy je ideálny na pokládku v jedálňach, obývacích priestoroch, kuchyniach a spálňach. Má lepšiu odolnosť proti deformácii ako masívna drevená podlaha, ale musíte sa snažiť vyhnúť miestam s veľmi vysokou vlhkosťou, ako sú napríklad kúpeľne. Ich pokládka je časovo veľmi náročná, preto sa odporúča vyhýbať sa schodom a rohom, ako sú napríklad podstavce.

Je dôležitá povrchová úprava drevených dosiek?

Tu je ďalšie rozhodnutie, ktoré budete musieť urobiť: Mali by ste inštalovať preddokončené alebo nedokončené dosky z tvrdého dreva? Čo sa týka kvality a krásy podlahy, nie je medzi nimi rozdiel, ale obe majú svoje špecifické vlastnosti. Aké sú teda hlavné rozdiely medzi týmito dvoma možnosťami a ktorú z nich by ste si mali vybrať?

Lepidlá na tvrdé podlahy

Hotové drevené podlahové dosky

Tieto dosky z tvrdého dreva boli dokončené vo výrobe, čo znamená, že už boli obrúsené, zafarbené a natreté polyuretánovou povrchovou úpravou, takže ich stačí len nainštalovať. Dosky boli vypečené v peci a majú veľmi tvrdú akrylovú povrchovú úpravu a sú tiež ponechané so skosenými hranami na každej strane dosky. To znamená, že pri ich inštalácii bude medzi jednotlivými doskami drážka, takže podlaha nebude úplne rovná, čo umožňuje prenikanie vlhkosti cez drážku.

Ich inštalácia je jednoduchá a rýchla a po podlahe budete môcť chodiť hneď po jej inštalácii. Nebudete sa musieť zaoberať žiadnymi nepríjemnými výparmi ani prachom.

Nedokončené drevené podlahové dosky

Nedokončené podlahové dosky sú zo surového dreva a potrebujú na mieste brúsenie a konečnú úpravu. Nemajú skosené hrany, takže medzi doskami nie sú žiadne drážky a po vybrúsení bude vaša podlaha dokonale rovná a hladká bez možnosti prenikania vlhkosti. Je to vynikajúca voľba, ak máte v úmysle zladiť ju s existujúcim dekorom alebo farebnou schémou miestnosti. Sú skvelé, ak chcete položiť podlahu v kuchyni, kde je veľa vlhkosti, pretože dosky sú riadne utesnené.

Rôzne druhy dreva

Druh dreva je dôležitou súčasťou vašich možností drevenej podlahy, pretože zvýrazní povrchovú úpravu dreva, ktorú ste si vybrali, a tým zvýrazní celú miestnosť. Keď stojíte pred rozhodnutím vybrať si rôzne druhy dreva pre vašu drevenú podlahu, máte na výber z mnohých možností. Tu je niekoľko najobľúbenejších možností, ktoré môžete zvážiť.

  • Dub je jednou z najčastejších volieb pre svoju širokú štruktúru, trvanlivosť a výber moridiel, ako je napríklad biely dub a červený dub.
  • Orech je tmavší ako dub, ale je oveľa teplejšou a bohatšou voľbou.
  • Javor má oveľa jemnejšiu kresbu vlákien, ale je náchylnejší na hnilobu.
  • Teakové drevo sa hodí skôr do exteriéru a je veľmi odolné, hoci oveľa drahšie.
  • Borovica sa vyrába v stovkách rôznych druhov, takže pri jej výbere musíte byť konkrétni.
  • Hickory má úžasnú kresbu vlákien a je veľmi pevný a krásny. Je tiež náročná na rezanie a dodáva sa vo farbách od stredne opálenej až po červenohnedú.

Rôzne vzory tvrdého dreva

Urobili ste niekoľko rozhodnutí týkajúcich sa výrobkov z tvrdého dreva, ktoré chcete použiť, takže teraz prichádza zábavná časť: Musíte sa rozhodnúť, aký vzor chcete pri inštalácii podlahy z tvrdého dreva. K dispozícii je niekoľko rôznych vzorov podlahy, ale tu sú niektoré z najbežnejších typov, z ktorých si môžete vybrať.

  • Parketový vzor: Štvorcové dosky, ktoré sa striedajú v rôznych smeroch, označované aj ako "tehly", alebo sa môžu použiť ako zložité intarzované okraje.
  • Vzor rybia kosť: Vzor: Vzor, ktorý sa vytvára kladením krátkych dĺžok dosiek v tvare písmena V do seba zapadajúcim spôsobom.
  • Rovný vzor: Vznikne, keď sa dlhé dĺžky dosiek ukladajú od konca ku koncu.
  • Náhodný vzor: Tento vzor vzniká, keď sa dosky rôznych šírok inštalujú v diagonálnom alebo rovnom vzore, čo vytvára dojem väčšej miestnosti.
  • Košikový vzor: Tento vzor sa zvyčajne vytvára pri použití dosiek z javorového alebo dubového dreva, keď sa inštalujú diagonálne alebo rovnobežne so stenami v miestnosti. Pri tomto type vzoru môžete experimentovať použitím dvoch rôznych typov dosiek z tvrdého dreva.

Lepidlá na tvrdé podlahy

Typy lepidiel na podlahy z tvrdého dreva

Teraz je čas urobiť posledné a pravdepodobne najdôležitejšie rozhodnutie: Aké sú najlepšie lepidlá na podlahy z tvrdého dreva? Táto úloha môže byť pomerne náročná, pretože existuje mnoho druhov lepidiel na tvrdé drevo. Okrem toho sa pre rôzne typy podláh odporúčajú rôzne typy lepidiel.

Správny typ lepidla na drevené podlahy závisí najmä od typu tvrdého dreva, ktoré ste si vybrali. To znamená, že ak ste si vybrali masívne tvrdé drevo, musíte si uvedomiť, že je citlivé na prostredie a ľahšie sa zmršťuje a rozťahuje. Preto si musíte vybrať lepidlo, ktoré je pružnejšie, aby ste zabránili možnosti prasknutia vášho dreva.

Ak ste si však vybrali tvrdé drevo z inžinierskych materiálov, môžete zvážiť kúpu menej pružného lepidla. Máte tiež možnosť vybrať si multifunkčné lepidlá na drevené podlahy, ktoré možno použiť na niekoľko rôznych druhov tvrdého dreva.

V prípade, že ste v tejto chvíli trochu zmätení, dovoľte nám, aby sme vás upokojili, pretože existujú len dva druhy lepidiel na drevené podlahy, z ktorých si musíte vybrať na lepenie drevených podláh.

Uretánové lepidlo na drevené podlahy

Tento typ lepidla na drevené podlahy je najobľúbenejším lepidlom používaným na upevnenie vašej drevenej podlahy. Výhodou použitia uretánového lepidla je, že je navrhnuté tak, aby bolo po zaschnutí veľmi pružné. To znamená, že ho musíte použiť, ak inštalujete masívnu drevenú podlahu alebo ak bude podlaha niesť veľkú hmotnosť. V týchto situáciách musí byť podlaha schopná pohybu alebo musí byť pružná, keď po nej niekto chodí.

Tento typ lepidla na drevené podlahy vytvára veľmi pevný spoj, vďaka čomu vám podlaha z tvrdého dreva vydrží dlhé roky. Lepidlo tiež pomerne rýchlo schne a poskytuje vodotesnú povrchovú úpravu, čo je pre povrch vašej podlahy veľmi dôležité. Uretánové lepidlo je tiež ekologické.

Lepidlo na drevené podlahy na vodnej báze

Nezabudnite, že tento typ lepidla je na báze vody, a preto nie je vodotesný ani odolný voči vlhkosti, a to ani po jeho správnom vytvrdnutí. To znamená, že lepidlo môže stratiť svoju väzbu a po navlhnutí sa môže rozlepiť. Z tohto dôvodu nie je lepidlo na báze vody najlepšou voľbou na lepenie drevených podláh.

Tento typ lepidla má však jednu veľkú výhodu, a to, že veľmi dobre reaguje na "banánový efekt" pri inštalácii drevených parkiet. K tomuto efektu dochádza vtedy, keď vaše drevené dosky nie sú správne prilepené k podkladu. Jediné, čo musíte urobiť, aby ste to napravili, je položiť na túto časť ťažkú váhu a nechať ju vyschnúť. Potom zistíte, že spojenie bude silnejšie a pevnejšie. Ak sa tento efekt prejaví a vy ste použili uretánové lepidlo, neexistujú žiadne nápravné opatrenia, ktoré by ste mohli prijať na vyriešenie problému.

Aby sme to zhrnuli, uretánové lepidlo sa používa vtedy, keď potrebujete pružnosť a pohyb podlahových dosiek, a lepidlo na báze vody sa používa preto, lebo sa ľahko čistí a obsah prchavých organických látok (VOC) je veľmi nízky.

Najlepšie lepidlo na tvrdé podlahy

Teraz je čas hľadať najlepšie lepidlo na drevené podlahy, ktoré vám poskytne optimálne výsledky lepenia podlahy k podkladu. To znamená, že neexistujú žiadne skratky a problémy si naberiete len vtedy, ak si vyberiete lacné lepidlo. Na druhej strane nemusíte ísť ani kupovať najdrahšie lepidlo na tvrdé drevo. Prečo si teda nenechať poradiť niektoré z najlepších lepidiel na tvrdé podlahy.

Lepidlo na podlahové dosky

Najlepší celkový výber lepidla: Lepidlo BOSTIK GreenForce

Lepidlo Bostik GreenForce je uretánové lepidlo a je to jednoznačne najlepšie lepidlo na trhu, ktoré môžete použiť na lepenie drevených podláh, najmä na betónových podkladoch. Hlavnou výhodou použitia tohto výrobku je, že má skvelú reguláciu vlhkosti, čo znamená, že zabraňuje prenikaniu vlhkosti cez podklad a kontaktu s tvrdým drevom, čím chráni vašu podlahu.

Lepidlo tiež veľmi rýchlo vytvrdzuje, ale nie tak rýchlo, aby ste s ním nemali čas pracovať. Po zaschnutí vytvorí medzi drevenou podlahou a podkladom také pevné spojenie, že je takmer nemožné ho narušiť. Po zaschnutí je tiež veľmi pružné, čo zabraňuje akémukoľvek praskaniu vašich podlahových dosiek pri ich zaťažení. Okrem toho toto lepidlo nevylučuje žiadne silné výpary, pretože neobsahuje žiadne prchavé organické látky, takže jeho použitie je úplne bezpečné, a to aj v priestoroch so slabým vetraním.

Najlepšie lepidlo bez rozpúšťadiel: ROBERTS Viacúčelové lepidlo na podlahy

Viacúčelové lepidlo na podlahy Roberts neobsahuje rozpúšťadlá a je ideálne na lepenie rôznych podlahových materiálov na betónové aj drevené podklady. Patria sem podlahy z tvrdého dreva, umelé podlahy, vinylové dlaždice a mnohé ďalšie. Lepidlo na drevené podlahy má funkciu regulácie vlhkosti, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti cez podklad do drevenej podlahy, čím chráni drevo.

Výrobok sa veľmi ľahko používa a po správnom vytvrdnutí poskytuje agresívny a pevný spoj. Tento výrobok má tiež nízky zápach vďaka absencii rozpúšťadiel a po vytvrdnutí je odolný voči vode. Po otvorení plechovky ho musíte použiť do 20 minút. Po nanesení máte približne 30 minút na prácu s výrobkom, ktorý potom potrebuje 24 až 48 hodín na správne vytvrdnutie.

Najlepšie lepidlo na plávajúce podlahy: CAL-FLOR Lepidlo na plávajúce podlahy

Lepidlo na plávajúce podlahy Cal-Flor je primárne určené na plávajúce drevené podlahy, ale môžete ho použiť aj na inštaláciu masívnych drevených podláh. Lepidlo je tiež špeciálne navrhnuté pre podlahy s kliknutím a perom a rukavice, ale môže sa použiť aj pre iné typy.

Výhodou výrobku Cal-Flor je aj regulácia vlhkosti a poskytuje vám silnú bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti cez podklad a poškodeniu dreva. Vďaka tejto vlastnosti je ideálny na použitie v kúpeľniach a kuchyniach. Poskytuje vám tiež veľmi silné spojenie a po vyschnutí je veľmi pružný, čo je ideálne pre odolnosť voči tlaku a hmotnosti.

Ako si nainštalovať drevenú podlahu

Už sme hovorili o tom, že existujú tri spôsoby upevnenia drevenej podlahy k podkladu. Medzi tieto metódy patrí lepenie, pribíjanie alebo kombinácia oboch. Nižšie sa budeme zaoberať metódou lepenia na betónový podklad.

  • Najskôr je potrebné preskúmať podklad, pretože to je hlavný povrch, na ktorý sa budú lepiť drevené dosky pomocou lepidiel na tvrdé podlahy. Ak to nebude urobené správne, váš projekt nebude úspešný.
  • Pred začatím akejkoľvek inštalácie musíte mať podklad dokonale rovný, čo znamená, že musíte obrúsiť všetky vysoké miesta a vyplniť všetky nízke miesta. Dobrým vodítkom pre vyrovnanie by malo byť, aby rozdiel nebol väčší ako 0,48 cm na ploche s priemerom 3,05 m.
  • Potrebujete tiež údaje o vlhkosti a vlhkosti betónu, pretože to ovplyvní, ako sa drevo rozpína a zmršťuje. Ak sú namerané hodnoty pomerne vysoké, budete musieť zabezpečiť, aby ste si kúpili lepidlá na tvrdé podlahy, ktoré majú parozábranu na ochranu dreva. Musíte sa tiež uistiť, že podklad je úplne čistý a suchý.
  • Lepidlo rovnomerne rozotrite po podklade, ale dávajte pozor, aby ste nepokryli celú podlahu na jeden záťah. Postupujte len po malej časti, pričom použite správnu stierku.

Lepidlo na podlahy

  • Ďalej je čas na inštaláciu drevenej podlahy. Pri kladení podlahy dbajte na to, aby ste nechali dilatačnú medzeru približne 1,91 cm od steny - mala by byť dostatočne veľká na to, aby sa drevo mohlo rozpínať a zmršťovať. V tomto mieste sa bude začínať aj prvý rad. Pred nanesením lepidla je vhodné naplánovať si vzor inštalácie a položiť dosky tak, ako ich chcete mať.
  • Lepidlo na drevené podlahy nanášajte na podlahu pomocou stierky a dbajte na to, aby ste pracovali v dobre vetranom priestore. Nainštalujte najdlhšie a najrovnejšie z dosiek v prvom rade a pritlačte ich, aby ste sa uistili, že riadne priľnú k podlahe. Pri inštalácii druhého radu sa uistite, že prvá doska je približne o 15,24 cm kratšia alebo dlhšia ako doska v prvom rade, čím sa dosiahne šachovnicový efekt podlahy.
  • Takto pokračujte aj na zvyšku podlahovej plochy a použite modrú pásku do tlačiarne, aby dosky držali pevne pri sebe. Po dokončení pokládky drevenej podlahy ju treba nechať približne 24 hodín, aby lepidlo riadne vytvrdlo, a až potom po nej môžete chodiť alebo po nej presúvať nábytok. Po dokončení budete mať drevenú podlahu, ktorá vydrží dlho.

Aby ste to trochu ľahšie pochopili, nižšie uvádzame krátku tabuľku, ktorá ukazuje, aký typ inštalácie by ste mali použiť pre rôzne typy podkladov.

Typ drevenej podlahyTyp existujúceho podkladu
BetónMasívne drevo alebo preglejkaDrevotrieskové dosky
Podlahy z masívneho drevaLepidloKlinec alebo skrutkaLepidlo
Inžinierske drevené podlahyLepidlo alebo plávajúca podlahaKlince, skrutky alebo plávajúceLepidlo alebo plavák

Často kladené otázky

Dá sa lepiť drevená podlaha?

Ak je podkladom betón, potom by ste mali drevenú podlahu lepiť. Ak je však podkladom drevo, máte možnosť drevenú podlahu prilepiť alebo pribiť.

Ako dlho trvá schnutie lepidiel na drevené podlahy?

Väčšina lepidiel zaschne do 12 až 20 hodín, všetko závisí od úrovne vlhkosti v mieste, kde boli nainštalované. Z bezpečnostných dôvodov však nechajte lepidlo zaschnúť 24 hodín predtým, ako po ňom začnete chodiť alebo po ňom začnete presúvať nábytok.

Je potrebné použiť parozábranu medzi betónovou a drevenou podlahou?

Odporúčame vám nainštalovať parozábranu na drevenú podlahu, pretože ochráni vašu podlahu a zabráni prenikaniu plesní a vlhkosti do dreva. Môže mať podobu špeciálneho typu lepidla.

Vyžaduje si drevená podlaha niečo pod sebou?

Nie je nevyhnutné nič dávať dole, mnohí používatelia však dávajú materiály medzi podlahové dosky a podklad. Môže to byť korok, plsť, guma alebo pena. Táto vrstva dodáva podlahe dodatočnú pevnosť a tiež znižuje vŕzganie, ktoré môže mať podlaha pri chôdzi.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.