Najlepšie lepidlá na vinyl

Vinyl je všade - od podláh cez čalúnenie až po kabelky a nafukovacie predmety. Niet divu, že je to tak. Vinyl je mimoriadne univerzálny a odolný materiál na priemyselné a domáce použitie. Tak ako je vinyl odolný, môže časom vykazovať známky opotrebovania. V tomto článku sa pozrieme na najlepšie lepidlá na rôzne typy vinylu, a tým zúžime vaše hľadanie najlepšieho lepidla na vinyl.

Čo je to vinyl?

Polyvinylchlorid alebo PVC je tretí najrozšírenejší plastový polymér na svete. Je mimoriadne pevný, a keďže je na báze chlóru, je aj nehorľavý. Každý rok sa na svete vyrobí 40 miliónov ton PVC. Vinyl sa biologicky nerozkladá, takže na zmiernenie hromadenia PVC v prírodnom prostredí musíme urobiť všetko pre to, aby sme vinylové predmety opravili alebo recyklovali, a nie ich jednoducho vyhodili.

Vinylové lepidlo na opravu obkladačiek

Povaha vinylu a jeho použitie

Pochopenie povahy vinylu a jeho použitia vám pomôže lepšie sa rozhodnúť, aké lepidlo na vinyl je najlepšie pre vaše konkrétne potreby. Vinyl sa vyrába v dvoch základných formách, pružnej a pevnej. Z tuhého PVC sa vyrábajú výrobky, ako sú bankové karty, vodovodné potrubia, fľaše a dokonca aj okenné rámy. Plastifikátory sú látky, ktoré sa pridávajú do PVC, aby bolo pružnejšie. Pružný vinyl sa používa na výrobu imitácie koženého čalúnenia, izolácie elektrických káblov, obalov a podobne.

Potrubie

Približne polovica celosvetovo vyrobeného PVC sa používa na výrobu potrubí, a pretože je trvanlivé, odolné voči kyselinám a cenovo dostupné, nachádza široké uplatnenie v stavebníctve od domácností až po priemyselné aplikácie. Potrubia z PVC možno spájať pomocou špecializovaných lepidiel, ktoré sú také účinné, že môžu byť vodotesné.

Ako lepiť vinylové rúrky

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy sú obľúbenou voľbou najmä pre priestory, ktoré musia odolávať vode a vlhkosti, ako sú kuchyne, kúpeľne, a dokonca aj továrne a operačné sály. Vinylové podlahy sa dodávajú vo forme dosiek a fólií. Na prilepenie vinylu k podkladu, či už betónovému alebo drevenému, sa niekedy používajú špeciálne lepidlá.

Okenné rámy

Keďže vinyl je odolný voči korózii a hnilobe, stáva sa obľúbenou voľbou pre okenné rámy a rámy sklenených dverí. Vinylové okenné rámy sa zvyčajne montujú mechanicky, ale opravy sa dajú úspešne vykonať pomocou určitých lepidiel.

Najlepšie lepidlo na vinyl

Vinylové tkaniny a čalúnenie

Vinylová tkanina sa používa vo veľkej miere. Od odevov, ako sú imitácie kožených búnd, peňaženiek a kabeliek, až po výrobu pohoviek, kancelárskeho nábytku a nafukovacích matracov. Všetky tieto predmety sa dajú opraviť pomocou rôznych lepidiel a lepidiel.

Vinyl na grafiku a nápisy

Vinyl sa v rámci označovania používa vo veľkej miere, od digitálne potlačených polepov vozidiel až po detaily na oknách a bannery. Vinyl poskytuje potlačiteľný povrch, ktorý je cenovo dostupný a ľahko sa čistí.

Vinylové označenia sa dajú montovať a tiež opravovať pomocou určitých lepidiel.

Typy vinylových lepidiel

Teraz, keď už lepšie chápete, čo je to vinyl, pozrime sa na druhy lepidiel, ktoré sa dobre hodia na lepenie vinylu. Pri lepení vinylu si musíte uvedomiť, že niektoré lepidlá umožňujú ohyb a iné nie. Ako bolo uvedené vyššie, vinyl sa vyrába v dvoch formách, pevný a pružný. Uistite sa, že s flexibilným vinylom používate flexibilné lepidlo a s tuhým vinylom tuhé lepidlo. Predídete tak zlyhaniu lepidla.

Príprava na lepenie vinylovým cementom

Kyanoakryláty

Kyanoakryláty, známejšie ako superlepidlo, sa najlepšie osvedčujú pri lepení vinylu. Kyanoakryláty rýchlo vytvrdzujú a fungujú tak, že absorbujú vlhkosť zo vzduchu. Keď superlepidlo nasaje vlhkosť, vytvorí sieťovitú štruktúru, ktorá vytvorí mimoriadne pevný spoj. Kyanoakryláty nájdete vo väčšine železiarstiev a vo všeobecnosti sa označujú ako superlepidlo.

Epoxidy

Epoxidy zvyčajne vyžadujú zmiešanie dvoch látok. Po zmiešaní týchto dvoch látok sa vytvorí mimoriadne pevný spoj. Epoxidy dobre fungujú s tuhším vinylom a neodporúča sa ich používať s pružnejším vinylom. Niektoré epoxidy sa dodávajú vo forme tmelu, ktorý dokáže lepiť aj vypĺňať medzery v tuhom vinyle.

Polyuretán

Polyuretánové lepidlá sa dodávajú v mnohých formách a sú veľmi univerzálne. Polyuretánové lepidlo je ideálne na lepenie tenších pružných vinylov, ako aj na lepenie vinylov na iné povrchy, napríklad na drevo alebo plast. Pri používaní týchto typov lepidiel je vhodné pripraviť povrchy brúsením. Pri vytváraní štruktúry povrchu, do ktorej sa lepidlo zahryzne, dobre funguje brúsny papier. Tým sa zvýši spojenie medzi oboma materiálmi.

Silikón

Silikón je jednou z možností lepenia vinylu, hoci sa neodporúča používať ho na mäkký a pružný vinyl, pretože neposkytuje dostatočnú priľnavosť. Môže však dobre fungovať s tuhým vinylom. Uistite sa, že používate 100 % silikón a že povrchy, ktoré lepíte, sú čisté, čo zabezpečí lepšiu priľnavosť.

Vinylové opravné lepidlo

Silikón je ideálny na utesnenie hrán vinylových podláh.

Najlepšie lepidlá na vinyl

Pri nekonečnom množstve lepidiel na trhu môže byť ťažké zistiť, ktoré z nich bude fungovať na vinyl. Nie všetky lepidlá budú fungovať na vinyl. Niektoré lepidlá môžu istý čas fungovať, ale nakoniec zlyhajú. Prečítajte si viac informácií o našich najlepších výberoch.

Táto časť by mala zúžiť vaše hľadanie a pomôcť vám rozhodnúť sa, ktoré lepidlo je najlepšie pre vašu peňaženku a vaše konkrétne potreby.

Najlepšie lepidlo na lepenie a tesnenie vinylu: RH Lepidlá na PVC Vinyl Cement

RH Adhesives' je dôveryhodná značka a ich PVC Vinyl Cement je najpredávanejší a niet divu prečo. Tento pružný vinylový cement je mimoriadne pevný a ideálny na záplaty a opravy pružných vinylových predmetov, ako sú nafukovacie predmety a vinylové čalúnenie. Je odolný voči poveternostným vplyvom, odoláva vysokým teplotám. Toto lepidlo na vinyl je skvelým univerzálnym lepidlom na opravy a ľahko sa nanáša štetcom.

Najlepšie lepidlo na tuhý vinyl: Epoxidový tmel na opravu plastových zvarov od spoločnosti J-B Weld

Ak hľadáte extrémne silné lepidlo na opravu tuhého vinylu, ako je napríklad nárazník auta alebo vodovodné potrubie, skvelou voľbou je epoxidový opravný tmel J-B Plastic Weld. Na rozdiel od iných lepidiel dokáže epoxidový tmel vyplniť medzery a diery, čo vám pomôže obnoviť poškodené miesta pevného vinylu. Epoxidový tmel na plasty J-B Weld je lepidlo s priemyselnou pevnosťou, ktoré je k dispozícii na trhu pre domácich majstrov. Ľahko sa používa a má pevnosť v ťahu 600 PSI.

Najlepšie lepidlo na vinylové podlahy: Henry Lepidlo na vinylové podlahy

Lepidlo Henry Flooring Adhesive je špeciálne navrhnuté na lepenie podlahových krytín a pri lepení vinylových podláh funguje veľmi dobre. Lepidlo na podlahy Henry je ideálne na lepenie vinylových podláh z dlaždíc a dosiek, ako aj vinylových fóliových podláh. Je skvelé na profesionálne inštalácie aj na použitie pre domácich majstrov. Podlahové lepidlo Henry má veľkú odolnosť proti vlhkosti, ako aj proti zamrznutiu a rozmrazeniu. Toto nehorľavé lepidlo má nielen nízky zápach, ale neobsahuje žiadne petrochemické produkty ani amoniak.

Najlepšie lepidlo na opravu vinylových dlaždíc: Henry Lepidlo na opravu vinylových dlaždíc

Ako už názov napovedá, lepidlo Henry Vinyl Tile Repair je špeciálne určené na opravu vinylových dlaždíc. Rovnako dobre funguje aj na vinylové dosky na panely a dodáva sa v praktickej stláčacej fľaši, ktorá uľahčuje aplikáciu. Po nalepení bude váš povrch pripravený na prevádzku za menej ako hodinu.

Ako lepiť vinylové podlahy

Vinylová dosková podlaha sa stáva mimoriadne obľúbenou vďaka svojej trvanlivosti a schopnosti odolávať nepriaznivým vplyvom vlhkosti a vlhka. Vinylová dosková podlaha dobre obstojí v priestoroch s vysokou intenzitou prevádzky a dodáva sa v rôznych farbách a štruktúrach. Niektoré vinylové doskové podlahy je potrebné prilepiť, čo je pre niekoho, kto má skúsenosti s domácimi majstrami, jednoduchá úloha, ale ak si nie ste istí, je najlepšie zavolať odborníka. Nasleduje prehľad toho, ako sa lepia vinylové podlahové dosky.

Ako lepiť vinyl

Potrebné zásoby

 • Vinylové podlahové dosky
 • Lepidlo
 • Výplňová hmota
 • Úroveň
 • Vysávač
 • Úžitkový nôž
 • Pravítko
 • Skrutkovač alebo jemnozubá píla
 • Aplikátor (podľa pokynov výrobcu lepidla)

Úvahy o podklade

Skôr ako začnete lepiť vinylovú podlahu, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Vinylovú podlahu je možné lepiť na existujúcu podlahu. Nie je však rozumné lepiť vinyl na koberce, korkové podlahy alebo systémy plávajúcich podláh. Pred lepením vinylových dosiek je najlepšie prekonzultovať pokyny výrobcu.

Lepidlo na vinylové podlahy

Je dôležité si uvedomiť, že drevené podlahy, ktoré sú veľmi porézne, budú potrebovať základný náter na posilnenie spojenia medzi drevom a vinylom. Ak lepíte vinyl na betónový podklad, odporúčame vykonať skúšku vlhkosti. Nanesenie bariéry proti vlhkosti na betón pred lepením vinylu zabráni tomu, aby existujúca vlhkosť ovplyvnila priľnavosť.

Príprava miestnosti

Začnite odstránením všetkého nábytku z miestnosti a iných prekážok z miestnosti. Odporúča sa tiež odstrániť podlahové lišty a dverové západky. Základné lišty budete môcť znovu nainštalovať po nalepení vinylovej podlahy. Uistite sa, že je dostatočný voľný priestor pre dvere položením vinylovej dosky a vyklopením dverí nad ňu.

Ak sa dvere zachytávajú o vinylovú dosku, možno budete musieť kúsok dverí oholiť, aby ste získali voľný priestor.

Príprava podkladu

Podklad musí byť rovný a rovný ešte pred lepením vinylu. Ak ste odstránili koberec, uistite sa, že ste odstránili všetky zvyšky lepidla, ako aj všetky nečistoty alebo sponky, ktoré mohli zostať. Použitie vysávača je ideálny spôsob, ako odstrániť všetok prach a iné častice z podkladu. Ak sú v podklade veľké trhliny alebo diery, možno budete musieť použiť výplňovú hmotu. Na lokalizáciu prípadných nedokonalostí na povrchu použite vodováhu.

Ako lepiť vinylové podlahy

Betón môže obsahovať vlhkosť, ktorá môže brániť správnemu priľnutiu vinylu k podkladu. Môžete si kúpiť súpravu na testovanie vlhkosti, aby ste otestovali obsah vlhkosti, prípadne môžete nalepiť vinylovú dosku a nechať ju asi 3 dni pôsobiť a potom sa ju pokúsiť odlepiť od podkladu. Ak sa ľahko odlepí, je obsah vlhkosti príliš vysoký na to, aby ste pokračovali v lepení vinylových dosiek. Možno budete musieť použiť bariéru proti vlhkosti alebo kontaktovať odborníka, než budete môcť pokračovať.

Príprava vinylových dosiek

Je dôležité, aby sa vinylové dosky aklimatizovali v miestnosti, v ktorej sa majú inštalovať. Vyňatie z krabice a ponechanie v miestnosti na niekoľko dní by malo stačiť. Na rozdiel od dlaždíc sa vinylové dosky ľahko režú. Na rezanie vinylových dosiek na požadovanú veľkosť použite silný kuchynský nôž a oceľové pravítko. Mali by ste byť schopní len nabrať na dosku a zacvaknúť ju rukami. Pri rezaní nepravidelných profilov, ako sú zákutia a rohy, sa vám bude hodiť príklepová píla alebo píla s jemnými zubami.

Vždy pamätajte na múdru radu - dvakrát meraj a raz rež.

Lepenie vinylových dosiek

Najlepšie je postupovať podľa pokynov výrobcu zvoleného lepidla. Tekuté lepidlo budete musieť nanášať na podklad a postupovať od jedného konca miestnosti k druhému, pričom budete postupne ukladať a pritláčať vinylové podlahové dosky. Pri nanášaní lepidla dbajte na to, aby ste nezanedbali žiadne rohové oblasti alebo zákutia. Najlepšie je nenechať lepidlo po nanesení na podklad príliš dlho odstáť. Vinylovú dosku položte čo najskôr. Ak budete mať po ruke vedro s teplou vodou, pomôže vám to vyriešiť neželané rozliatie lepidla ešte pred jeho vytvrdnutím.

Lepidlo na vinylové podlahy

Niektoré lepidlá môžu vyžadovať, aby ste lepidlo naniesli zubovou stierkou, iné si môžu vyžadovať valček. Niektoré lepidlá môžu vyžadovať, aby ste podklad aj vinylovú dosku prilepili a pred ich zlepením nechali zaschnúť. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste vždy postupovali podľa pokynov výrobcu.

Záver

Po úspešnom nalepení vinylovej podlahy a zaschnutí lepidla je čas na opätovnú montáž soklových líšt, zárubní a dverí. Počkajte aspoň 24 hodín, kým začnete chodiť po čerstvo položenej vinylovej podlahe. Lepenie podlahy je trvalá možnosť a mali by ste sa o ňu pokúšať len vtedy, ak máte určité skúsenosti s domácimi prácami.

Iné metódy si nevyžadujú lepenie, ako napríklad plávajúca podlaha s perom a drážkou, ktorú je oveľa jednoduchšie inštalovať svojpomocne. Tento typ podlahy je tiež ideálny, ak nechcete trvalú možnosť, ktorá sa ľahko udržiava.

Tipy a triky na lepenie vinylu

Lepenie vinylových povrchov zvládnete veľmi ľahko sami, ale ak to robíte prvýkrát, možno budete potrebovať niekoľko ďalších tipov a trikov, ktoré vám uľahčia život. Tu sú naše najlepšie tipy, ktoré vám pomôžu pri lepení vinylových podláh.

 • Príprava povrchu je dôležitá pre správne priľnutie vinylu. Uistite sa, že povrchy sú čisté a bez mastnoty alebo voľných nečistôt. Zdrsnením oboch povrchov brúsnym papierom alebo rašplou vytvoríte povrch, ktorý je ideálny na priľnutie lepidla.
 • Pred nákupom lepidla vždy zvážte typ vinylu, s ktorým pracujete. Ak je vinyl pružný, budete potrebovať pružné lepidlo, a ak je pevný, budete potrebovať pevné lepidlo.
 • Zhodnotenie veľkosti plochy, ktorú chcete lepiť, vám pomôže vyhnúť sa nákupu príliš veľkého alebo príliš malého množstva lepidla.
 • Skladovanie lepidla v chladničke je skvelý spôsob, ako predĺžiť jeho životnosť. Uistite sa však, že je správne označené a mimo dosahu detí. Pred použitím ho opäť nechajte vrátiť na izbovú teplotu.
 • Po použití lepidla z tuby dôkladne vyčistite trysku. Zabránite tak upchatiu a zaistíte voľný tok lepidla pri ďalšom použití.
 • Lepidlá vždy uchovávajte v nádobe, v ktorej boli dodané. Prenesenie lepidla do inej nádoby by mohlo spôsobiť jeho predčasné vyschnutie.
 • Pri lepení vinylových obkladačiek, dosiek alebo fólií si nezabudnite podržať odrezky. Nevyhadzujte ich. Po rokoch sa môžu hodiť, keď bude potrebná oprava.
 • Niektoré podklady môžu vyžadovať podkladovú vrstvu, aby sa zabezpečil rovný a rovnomerný povrch, na ktorý sa bude lepiť vinyl.

Keďže vinyl je taký univerzálny materiál, typ lepidla, ktorý si vyberiete, bude úplne závisieť od povrchu vinylu. Ponúkli sme vám celý rad špičkových lepidiel na rôzne vinylové projekty, a ak sa budete riadiť našimi ľahko stráviteľnými radami, budete mať krásne nalepené vinylové povrchy za krátky čas!

Často kladené otázky

Môžem použiť gumárenský tmel na vinyl?

Gumový cement sa vyrába z gumy alebo syntetickej gumy, ktorá bola rozpustená v rozpúšťadle. Neodporúča sa používať gumový cement na vinyl, pretože rozpúšťadlo môže reagovať s vinylom a v krátkom čase môže spôsobiť zlyhanie spoja.

Môžem na vinyl použiť PVC zvar?

Lepidlo na PVC je špeciálne určené na lepenie vinylu na vinyl. Obsahuje rozpúšťadlo zmäkčujúce vinyl, ktoré vytvára veľmi pevný spoj a zvyčajne sa používa na lepenie pevných PVC rúrok a iných tvaroviek. Nie je vhodný pre mäkšie, pružnejšie PVC a vinyl.

Môžem lepidlo Gorilla Glue použiť na vinyl?

Lepidlo Gorilla je dôveryhodná značka a funguje na mnoho rôznych druhov plastov, ale ich bežné polyuretánové lepidlo sa neodporúča používať na vinyl alebo polypropylén. Najlepšie je zvoliť si niektorý z ich špecializovanejších produktov, napríklad ich zvar na PVC.

Môžem použiť lepidlo Superglue na lepenie vinylu?

Keďže superlepidlo je kyanoakrylát, je ideálne na lepenie vinylu. Pri vytvrdzovaní nasáva vlhkosť zo vzduchu a vytvára sieťovitú štruktúru, ktorá je mimoriadne pevná. Nezabudnite však, že tieto typy lepidiel sa zvyčajne dodávajú v malých množstvách, takže nie sú ideálne na veľké opravy.

Môžem použiť horúce akrylátové lepidlo na vinyl?

Horúce lepidlo je obľúbené remeselné lepidlo, pretože je veľmi silné a funguje na množstvo rôznych materiálov vrátane vinylu. Možno ho použiť na opravu vinylových fóliových podláh, ako aj pružnej vinylovej tkaniny. Nemusí byť ideálne používať horúce lepidlo na tuhý vinyl, ako sú PVC rúry alebo tvarovky.

Musím lepiť vinylové podlahy?

Niektoré vinylové podlahy nemusíte lepiť, napríklad vinylové podlahy s perom a drážkou, ako aj voľne položené vinylové dosky. Tieto typy podláh sú ideálne, ak je váš podklad narušený a neznesie dobre lepidlá. Tieto typy podláh sú tiež menej trvalou možnosťou ako lepené vinylové podlahy.

Ako utesniť hrany vinylovej podlahy?

Hrany vinylovej podlahy môžete utesniť pomocou silikónu v tesniacej pištoli. Pred nanesením súvislej línie silikónu pozdĺž okraja nezabudnite maskovať maliarskou páskou, aby ste predišli vzniku neporiadku. Na odstránenie prebytočného silikónu použite špachtľu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.