Modelárske lepidlo - aké druhy sú pre váš model najlepšie?

Rozhodli ste sa venovať koníčku, akým je stavanie modelov? Existuje toľko druhov modelov, ktoré môžete postaviť; môže to byť miniatúrne lietadlo, loď, auto alebo dokonca miniatúrny domček pre bábiky. Keď už budete mať svoj model, budete musieť nájsť to najlepšie lepidlo na modely. Po návšteve hobby obchodu určite zistíte, koľko rôznych druhov lepidiel je k dispozícii. Ako sa teda uistíte, že kupujete to najlepšie modelárske lepidlo pre svoj projekt? V tomto článku vám pomôžeme vybrať správne lepidlo pre váš projekt, aby bol váš dokončený model dokonalý a dlho vydržal.

Čo je modelárske lepidlo?

Modelárske lepidlo musí byť spoľahlivé, dostatočne pevné a zároveň sa musí ľahko používať. Lepidlo by malo byť schopné udržať váš projekt pohromade bez toho, aby sa rozpadol, a malo by tiež dlho vydržať. Nájsť najlepšie modelárske lepidlo môže byť náročné, pretože niektoré lepidlá sú kompatibilné len s určitými materiálmi, zatiaľ čo iné fungujú so všetkými typmi materiálov.

Či už kupujete najlepšie modelárske lepidlo na kovové, živicové alebo plastové miniatúry, musíte sa uistiť, že kupujete dobré lepidlo, ktoré dokáže dobre fungovať na rôznych materiáloch. Dôrazne odporúčame zakúpiť si modelárske lepidlo vyrobené podľa špecializovaného zloženia, aby ste použitím bežných domácich lepidiel nevystavili svoj projekt alebo model riziku.

Keďže existuje veľa rôznych druhov lepidiel, musíte vedieť, aký typ lepidla bude pre váš projekt najúčinnejší, či už staviate model z plastu, kovu alebo živice. Všetky rôzne typy lepidiel majú rôzne chemické vlastnosti, ktoré musíte zohľadniť. Pevnosť lepidla tiež zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní dokonalého projektu.

Poďme sa teraz pozrieť na niektoré z týchto rôznych typov lepidiel, ich vlastnosti a na čo sa najlepšie používajú.

PVA alebo biele lepidlo

Polyvinylacetátové (PVA) lepidlo je lepidlo na báze vody, ktoré sa používa na komerčné aj domáce použitie. Tento typ lepidla neposkytuje veľmi pevný spoj a najlepšie sa používa pri stavbe rozsiahlych bojových scén, vlakových scén alebo krajiniek, kde sa musí nanášať na veľkú plochu.

Používa sa však veľmi ľahko a je aj pomerne lacné. Lepidlo sa veľmi hodí, keď sa snažíte nalepiť na malé kamene alebo trávu pri stavbe expozície pre váš miniatúrny model. Lepidlo zasychá bielym nepriehľadným alebo čírym povrchom, a ak zistíte, že ste urobili chybu, dá sa veľmi ľahko odstrániť.

Alifatické lepidlo

Ide o lepidlo na drevo a často sa označuje ako žlté lepidlo. Toto lepidlo sa často porovnáva s PVA lepidlom s tým rozdielom, že alifatické lepidlo rýchlejšie tuhne a vytvára pevnejší spoj. Tento typ lepidla môže preniknúť aj do poréznych materiálov. Lepidlo je odolné voči vode a schne do mútnej farby a je ideálne na lepenie dreva na drevo.

Kyanoakrylát (CA)

Ide o chemický názov pre superlepidlo a v komunite miniatúrnych modelov je známe ako CA lepidlo. Toto lepidlo sa široko používa v modelárstve na lepenie kovu na kov alebo kovu na plast, čím sa dosiahne mimoriadne pevný spoj. Avšak napriek tomu, že dokáže odolať ťahovej sile pôsobiacej proti lepenému spoju, nie je veľmi pevné, ak sila pôsobiaca na spoj pôsobí v opačnom smere.

Lepidlo na plastové modely

Lepidlo veľmi rýchlo tuhne, takže je ideálne na stavbu modelov, pretože nemusíte diely k sebe pripájať špendlíkmi alebo svorkami. CA lepidlo je dostupné v rôznych konzistenciách od hustého gélu až po riedku vodovú konzistenciu. Tento typ lepidla sa však neodporúča pre všetky typy plastových materiálov a pri práci s ním musíte byť opatrní, pretože chcete zabrániť kontaktu lepidla s pokožkou.

Epoxidová živica

Ide o dvojzložkové lepidlo, ktoré sa skladá z tvrdidla a živice. Po zmiešaní týchto dvoch zložiek získate mimoriadne silné lepidlo, ktoré môžete aplikovať na takmer akýkoľvek povrch. Čas schnutia tohto lepidla je dlhší ako pri superlepidle, ale čas schnutia sa dá urýchliť pridaním väčšieho množstva tužidla. Tento typ lepidla sa používa najmä tam, kde je potrebný mimoriadne silný spoj na zlepenie rôznych druhov materiálov. Preto sa v komunite výrobcov miniatúrnych modelov nepoužíva často.

Cement s rozpúšťadlom

Rozpúšťadlový cement je obľúbenou voľbou pre staviteľov miniatúrnych modelov a skladá sa zo zmesi čistých rozpúšťadiel, ako je butylacetát, acetón a metylétylketón (MEK). Tie sa potom kombinujú pomocou rôznych pomerov styrénových živíc, známejších ako plast. Cement s rozpúšťadlom, ktorý má redšiu konzistenciu, obsahuje menej styrénovej živice, zatiaľ čo cement s hustejšou konzistenciou obsahuje viac plastickej živice.

To, čo robí tento typ lepidla výnimočným, je spôsob, akým spája plast. Cement chemicky roztaví dva povrchy a zvarí ich dohromady, čím vznikne pevný spoj. Tento typ spoja prekoná akýkoľvek iný typ lepidla a možno ho tiež brúsiť a pretvárať bez oslabenia spoja. Pri používaní tohto výrobku musíte byť opatrní, pretože môže zničiť váš projekt roztavením tenších častí a môže vytvoriť ohnuté a deformované plastové diely.

Tento výrobok je vynikajúci na použitie pri stavbe plastových miniatúrnych modelov, ale nie je veľmi účinný pri použití na iné typy materiálov.

Lepidlo na vrchnáky

Toto lepidlo je ideálne na lepenie plastov na plasty a výborne sa hodí na stavbu miniatúrnych modelov lietadiel, najmä ak potrebujete prilepiť číre plastové vrchlíky k trupu. Lepidlo zaschne číre a nijako nezmení ani nedeformuje plast. Taktiež nezanecháva žiadne vizuálne chyby, ktoré by boli viditeľné na vrchlíku. Lepidlo sa ľahko nanáša, a hoci spoj nie je superpevný, svoju úlohu splní dokonale.

Tabuľka porovnania najlepších modelárskych lepidiel

Existuje toľko rôznych druhov lepidiel na miniatúrne modely a my sme vám uviedli len tri pre potreby vášho projektu. Aby sme vám ešte viac pomohli, zostavili sme pre vás porovnávaciu tabuľku, ktorá vám umožní lepšie sa zorientovať v tom, aké lepidlo na aký projekt použiť. V tabuľke sú uvedené tri druhy lepidiel, ktoré môžete použiť na lepenie modelov, pričom pri každom z nich sú uvedené určité vlastnosti, ako aj to, na aké materiály ich môžete použiť.

SuperlepidloCement s rozpúšťadlomPVA lepidlo
Jednoduché použitie
Čas sušeniaNa dotyk suchý do 20 sekúnd a úplne vyschne do 1 hodinySuché na dotyk do 20 sekúnd a úplne vyschne do 2 hodín30 minút na zaschnutie a 18 až 24 hodín na úplné vytvrdnutie
Univerzálnosť
ViskozitaRôzne viskozityStrednáStredná
Pevnosť spojaSilnáVeľmi silnýStredná (nemá silu CA)
Silné výpary
Najlepšie preStavba kovových miniatúrnych modelov, umelecké remeslá a rôzne projekty pre domácich majstrovStavanie plastových miniatúrnych modelov, umelecké remeslá a rôzne projekty pre domácich majstrovDrevo, porézne materiály a ako izolačná pena na doplnenie terénu do základov
Zasychajúca farbaRôznePriehľadnéZasychá číro
Dokončovacie práceMožno brúsiť a natierať olejovou farbou (prečítajte si návod)Môže sa natierať, ale odporúča sa najprv natrieť základným náteromPo zaschnutí je pružný. Nie na lepenie ťažších predmetov alebo živice
Plast
Kov
Drevo
Keramika
Pena
Papier
Guma
Koža

Čo treba zvážiť pri kúpe lepidla na plastové modely

Ak chcete, aby bol váš projekt veľmi úspešný, potom je potrebné vziať do úvahy určité veci predtým, ako sa vyberiete kúpiť lepidlo. Ak nezohľadníte týchto niekoľko základných požiadaviek, potom by ste mohli byť sklamaní z výsledku svojho projektu. Stačí niekoľko minút, aby ste sa poučili a uistili sa, že to, čo kupujete, je správne lepidlo pre váš projekt.

Lepidlo na modely lietadiel

Schopnosť materiálu

Najdôležitejším aspektom, ktorý by ste mali pri kúpe lepidla zvážiť, je materiálová schopnosť. To znamená, že si musíte byť istí, že lepidlo, ktoré kupujete, bude kompatibilné s typom materiálu, s ktorým pracujete. Takisto to musí byť lepidlo, ktoré dobre funguje s väčšinou typov plastov. Túto informáciu nájdete na etikete výrobku, kde budú uvedené povrchy, na ktorých bude lepidlo fungovať. Mali by ste mať k dispozícii aj návod na použitie lepidla.

Rozsah vášho projektu

Musíte mať na pamäti rozsah vášho projektu, pretože ten vám bude diktovať, aké kvalitné lepidlo by ste mali kúpiť. Zvyčajne, keď sa zvyšuje pevnosť lepidla, zvyšuje sa aj jeho cena, pretože kvalitnejšie lepidlo sa dá použiť na špecifickejšie účely. To však neznamená, že ak sa zaoberáte jednoduchým projektom, mali by ste si kúpiť lepidlo nižšej kvality. Ak je však váš projekt zložitejší a diely stoja oveľa viac peňazí, musíte si kúpiť vysokokvalitné lepidlo.

Bez ohľadu na to, aký je váš projekt, nákup kvalitného lepidla je vždy lepšou voľbou.

Čas schnutia

Čas schnutia je čas, ktorý je potrebný na to, aby lepidlo vytvrdlo s dostatočnou pevnosťou na to, aby udržalo spojené diely. Tento čas sa môže líšiť od lepidla k lepidlu v závislosti od jeho zloženia. Niektoré lepidlá, ako napríklad superlepidlo, môžu vytvrdnúť v priebehu niekoľkých sekúnd, zatiaľ čo iné môžu potrebovať dlhší čas na správne vytvrdnutie. Tento aspekt je dôležitý a závisí od typu miniatúrneho modelu, ktorý staviate, ako aj od typu materiálu, z ktorého je vyrobený.

Čas upínania

Čas upínania je čas, ktorý vám bude trvať, kým budete držať alebo upínať diely na mieste, kým lepidlo stvrdne. Pri upínaní dielov k sebe musia byť tieto diely dokonale držané v správnej polohe bez akéhokoľvek pohybu, pretože aj najmenší pohyb môže zničiť váš projekt. Tak ako sa čas schnutia líši od lepidla k lepidlu, líši sa aj čas upínania, čo musíte zohľadniť pred kúpou lepidla.

Viskozita

Konzistencia alebo hustota lepidiel sa tiež môže líšiť. Niektoré lepidlá majú stredne hustú, hustú, riedku a dokonca aj veľmi riedku konzistenciu. Viskozita teda môže zohrávať dôležitú úlohu vo vašom projekte a je potrebné ju pred nákupom dôkladne zvážiť. Väčšina hustejších lepidiel má tendenciu schnúť pomalšie, ale poskytujú vám určitý čas na zmenu polohy dielov, kým sa zrazia.

Na druhej strane, tenšie lepidlá schnú veľmi rýchlo a poskytujú vám veľmi málo času na polohovanie dielov. Sú lepšie ako hrubšie lepidlá z hľadiska čistoty a presnosti pri aplikácii.

Najlepšie modelárske lepidlo

V hobby modelárstve je lepidlo najpredávanejším artiklom a väčšina modelárov sa prikláňa k lepidlu na plasty. Možno ste skúsený modelár a máte svoj obľúbený typ alebo značku lepidla, alebo ste začiatočník, ktorý v modelárskom priemysle práve začína. To znamená, že váš výber modelárskeho lepidla bude závisieť od niekoľkých faktorov, napríklad od projektu, ktorým sa zaoberáte, od úrovne vašich zručností a samozrejme od vašej trpezlivosti s časom tuhnutia vybraného lepidla. Teraz sa pozrieme na niekoľko najlepších dostupných značiek modelárskych lepidiel.

Modelársky tmel

Najlepšie modelárske lepidlo na plastové miniatúry: TESTORS Cement na plasty

Superglue môže byť veľmi účinným modelárskym lepidlom, ktoré pomáha lepiť váš plastový model. Ak však máte priehľadné plastové diely, napríklad okná, superlepidlo sa neodporúča, pretože spôsobí zakalenie priehľadného plastu. Superlepidlo tiež nie je kompatibilné so všetkými typmi plastov. Preto vám odporúčame použiť Testors Plastic Cement, čo je kvalitný výrobok, ktorý je rýchloschnúci a určený špeciálne na použitie na plastové miniatúrne modely. Tento modelársky cement je veľmi často lepidlom dodávaným s rôznymi modelárskymi súpravami. Lepidlo je poddajné, dá sa veľmi efektívne použiť a po zaschnutí získate veľmi pevný a odolný spoj.

Hlavnou výhodou tohto modelárskeho lepidla je jeho presnosť. Je to vďaka jeho hustote, ktorá nie je príliš riedka a je tak akurát hustá, takže sa veľmi ľahko nanáša na nepravidelné alebo pravidelné povrchy. Výrobok sa dodáva so štyrmi presnými hrotmi, ktoré vám umožnia naniesť lepidlo presne tam, kde ho chcete.

Modelárske lepidlo Testors je kompatibilné, praktické a účinné s mnohými typmi plastov a hojne sa používa pri stavbe modelov, umeleckých remeslách a viacerých ďalších projektoch typu "urob si sám". Toto lepidlo na plasty je také účinné, že mnohí používatelia ho dokonca použili na opravu rôznych druhov elektronických súčiastok. Dôvodom je jeho presný aplikátor, ktorý umožňuje použitie na malé, detailné objekty.

Tento plastový cement má veľmi rýchly čas schnutia a dokáže vytvrdnúť v priebehu jednej minúty, takže je ideálny na použitie na vašom projekte stavby plastových modelov. Ak ste nadšenec do stavania modelov, viete, aké je to dôležité, pretože lepené diely musíte často držať v rukách, kým nezatuhnú. Po vytvrdnutí lepidlo poskytuje pevné a trvanlivé výsledky.

To všetko robí z plastového cementu Testors veľmi hodnotný výrobok. Je tiež cenovo dostupný a má dvojročnú trvanlivosť. Modelárske lepidlo Testors je najlepšie dostupné lepidlo na modely áut a lietadiel.

Najlepšie modelárske lepidlo na kovové miniatúry: GORILLA Super Glue Gel

Väčšina kovových miniatúrnych modelov je vyrobená z cínu, čo je mäkká a poddajná kovová zliatina. Superglue je najlepší typ lepidla, ktorý môžete použiť pri lepení tohto typu kovu, najmä pri lepení menších dielov. Lepidlo Gorilla Super Glue Gel Clear je ľahko dostupné a ľahko ho nájdete vo väčšine železiarstiev a hobby obchodov. Lepidlo sa dodáva vo fľaštičke s ľahko dávkovateľnou špičkou.

Toto lepidlo je viskózne a lepkavé, ale hladko steká všade tam, kam chcete. Lepidlo vám poskytne pevný spoj, ktorý dokáže všetky diely pevne spojiť, čo je ideálne, pretože veľmi rýchlo tuhne, takže nemusíte žiaden z dielov pripínať alebo upínať.

Jednou z hlavných nevýhod pri používaní akéhokoľvek výrobku so superlepidlom je, že časom každé nepoužité lepidlo pomaly stráca svoju lepiacu schopnosť a prestáva správne tvrdnúť. Tento problém však môžete prekonať použitím urýchľovača, ako je Pacer Technology (Zap) Kicker Pumper, ktorý pomáha superlepidlu správne vytvrdnúť.

Toto superlepidlo Gorilla má zloženie bez stekania a možno ho použiť aj na zvislý povrch. Poskytuje tiež zvýšenú odolnosť voči nárazom. Lepidlo je veľmi univerzálny výrobok a možno ho použiť na mnohých povrchoch, ako je papier, drevo, kov, keramika, koža a mnoho ďalších. Neodporúča sa však používať na polypropylén, polyetylén alebo podobné materiály. Lepidlo je tiež veľmi rýchlo tuhnúce a vytvrdzuje v priebehu 10 až 45 sekúnd, a dokonca sa dodáva s uzáverom proti upchávaniu, ktorý zabezpečí, že vaše lepidlo nikdy nevyschne.

Ak sa však zaoberáte väčším projektom, kde sú diely oveľa väčšie a je potrebné ich pripnúť, budete potom potrebovať silnejšie lepidlo. V takom prípade sa odporúča dvojzložkové epoxidové lepidlo Gorilla.

Najlepšie modelárske lepidlo na živicové miniatúry: STARBOND CA Super lepidlo

Keďže živicový materiál je porézny a pružný, môže pri lepení predmetov predstavovať problém. To znamená, že superlepidlo je najlepším lepidlom na živicové modely. Živica je materiál, ktorý sa odlieva z formy, a na formu sa zvyčajne používa mazivo, aby sa uľahčilo jej odstránenie. Pred lepením by ste preto mali zo živice zmyť mazivo.

Superlepidlo Starbond CA je stredne viskózne, rýchlo tuhnúce a vysokoúčinné lepidlo, vďaka čomu je najlepším lepidlom na živicové modely, pretože bude pevne držať kúsky pohromade. Lepidlo sa dodáva s dvomi aplikačnými uzávermi a zátkou, ktorá sa nelepí, a má aj osem prídavných mikro-nástavcov na presné nanášanie.

Lepidlo je veľmi všestranné a je skvelým výrobkom na použitie pri stavbe miniatúrnych modelov, výrobe pier, lepení tesne priliehajúcich dielov a na rôzne iné aplikácie. Jeho viskozita je podobná motorovému oleju a pri správnom skladovaní má trvanlivosť niekoľko rokov. Lepidlo je veľmi univerzálne a možno ho použiť na keramiku, sklolaminát, gumu, kožu, drevo, kov a väčšinu plastov.

Ak však váš projekt zahŕňa väčšiu plochu, potom sa odporúča použiť namiesto neho dvojzložkové epoxidové lepidlo. To vám poskytne pevnejší spoj, ale budete musieť kúsky k sebe pripnúť alebo zovrieť, aby správne priľnulo.

Ako zostaviť miniatúrny model pomocou lepidla

Predtým, ako začnete nanášať lepidlo, dôrazne odporúčame, aby ste príslušné diely najprv "nasucho" zmontovali, aby ste sa uistili, že do seba správne zapadajú bez toho, aby zostali švy alebo medzery. Ak zistíte, že niektoré diely zanechávajú medzeru alebo šev, máte ešte čas vziať si brúsny papier a odstrániť časť materiálu, kým do seba dokonale nezapadnú. Ak aj po zlepení dielov nájdete malé medzery, môžete použiť výplň medzier na ich vyplnenie a vyhladenie prípadných nedokonalostí.

Najskôr však nižšie uvádzame niekoľko nástrojov, ktoré budete potrebovať.

Nástroje potrebné na zostavenie miniatúrneho modelu

Teraz, keď ste si kúpili správne lepidlo pre váš projekt, je čas, aby ste zhromaždili všetky potrebné nástroje a vybavenie pre váš projekt. Už sme spomínali, že rôzne typy lepidiel schnú v rôznom čase, preto musíte túto skutočnosť zohľadniť skôr, ako začnete, aby ste predišli prípadnému zdržaniu.

Najlepšie modelárske lepidlo na drevo

Kvapkacia fólia alebo podložka

V prípade, že dôjde k nešťastnému rozliatiu, uistite sa, že ste podkladovú plochu zakryli odkvapovou handrou, rohožou alebo plastovou fóliou, aby ste sa vyhli následnému zbytočnému čisteniu. Je tiež vhodné mať nablízku niekoľko papierových utierok, aby ste mohli okamžite vyčistiť rozliate lepidlo.

Materiály na čistenie

Je dôležité mať nablízku acetón alebo odlakovač na nechty, vazelínu, vatové tampóny a malú nádobku, ktorá vám pomôže, keď omylom zlepíte diely. Tieto produkty pomôžu odstrániť lepidlo z dielov, ale s acetónom buďte opatrní, pretože odfarbí plast, s ktorým príde do kontaktu. Mať v nádobke trochu horúcej vody pomôže rozpustiť superlepidlo, ktoré ste nanesli na nesprávne miesto.

Smirkový papier a hobby nôž

Smirkový papier je potrebný na to, aby bol povrch, ktorý sa chystáte lepiť, trochu drsný, pretože to umožní lepidlu lepšie sa spojiť. Ak však používate rozpúšťadlový cement, tento úkon nie je potrebný. Smirkový papier môžete použiť aj po zlepení dielov, aby ste odstránili prebytočné lepidlo, ktoré sa vytvorilo tam, kde ho nechcete mať. Skalpel alebo hobby nôž môžete použiť na orezanie akýchkoľvek hrubých častí. Nožom môžete tiež zoškrabať nežiaduce lepidlo, ktoré kvaplo na iné diely.

Svorky

Ak na svoj projekt používate epoxidovú živicu alebo pomaly schnúce lepidlo, budete potrebovať svorku, ktorá dokáže držať diely na mieste, kým lepidlo schne. Je to dôležité, pretože diely sa budú pohybovať a lepenie bude neúčinné, ak nebudú pevne držať na mieste.

Upínací modelársky cement

Nanášanie lepidla na váš miniatúrny model

Snažte sa nepoužívať viac lepidla, ako je potrebné; nanesenie väčšieho množstva lepidla neznamená, že spoj bude pevnejší. Ak však použijete príliš veľa lepidla, prácu si výrazne sťažíte. Prebytočné lepidlo nielenže sťažuje následné čistenie, ale môže tiež narušiť povrchy, ktoré sa snažíte spojiť.

Tento aspekt je mimoriadne dôležitý, najmä ak používate lepidlo na plastové modely, pretože tento typ lepidla roztaví plast. Ak ho teda nanesiete príliš veľa, váš plastový diel sa rozpustí na roztavenú kašu.

Čistenie povrchu

Pred lepením si nezabudnite vziať trochu vody a mydla a umyť časti plastového modelu, pretože čistý povrch vám zabezpečí pevnejší spoj. Ak na dieloch zostane olej z vašich prstov alebo prach, automaticky to oslabí spoj. Pri práci s dielmi zo živice využite ultrazvukovú čističku, ktorá urýchli proces čistenia, čím získate silnejší spoj na povrchu.

Postupujte podľa pokynov

Pri nanášaní lepidla na kúsky vždy dodržiavajte pokyny výrobcu, pokiaľ ide o spôsob nanášania, ako aj čas schnutia. Pri použití rozpúšťadlového lepidla sa odporúča, aby ste najprv kúsky spojili a potom pomocou kapilárneho pôsobenia naniesli lepidlo pomocou ihlového aplikátora, ktorý umožní nasatie rozpúšťadla do spoja.

Na nanášanie lepidla a spájanie kúskov je vhodný aj štetec. Ak používate epoxidovú živicu, namiešajte naraz len malú dávku a potom živicu naneste na diely pomocou špáradla. Pri použití superlepidla sú však trysky dodávané s výrobkom vynikajúcimi aplikátormi lepidla.

Najlepšie modelárske lepidlo na drevené bloky

Čistenie

Teraz prichádza na rad čistenie, pri ktorom je vždy jednoduchšie odstrániť prebytočné lepidlo z modelu skôr, ako stuhne. To môžete urobiť pomocou teplej mydlovej vody. Pri použití superlepidla alebo epoxidovej živice musíte na odstránenie prebytočného lepidla použiť chemikáliu na báze rozpúšťadla. Pri tomto postupe však musíte byť mimoriadne opatrní, pretože rozpúšťadlá môžu reagovať s plastom a plast zdeformovať alebo dokonca roztaviť.

Je možné diely pred lepením najprv namaľovať? Táto otázka je vecou preferencií, ale odporúča sa najprv kúsky zlepiť a až potom ich natrieť. Niektoré lepidlá totiž nemusia priľnúť k farbe, čo spôsobuje slabý spoj.

Tipy pri používaní lepidla na plastové modely miniatúr

  • Vždy sa uistite, že povrchy, ktoré sa chystáte lepiť, sú čisté, pretože nečistoty alebo mastnota zabránia úspešnému zlepeniu dielov.
  • Ak sa pri lepení veľmi hladkých povrchov vyskytnú problémy, skúste použiť brúsny papier, ktorý povrch mierne zdrsní, čím dosiahnete lepšie lepenie.
  • Použitím brúsneho papiera môžete tiež zväčšiť plochu povrchu, čo vedie k pevnejšiemu spoju a tesnejšiemu priľnutiu, hoci si dajte pozor, aby ste to nepreháňali.
  • Ak používate pomalšie schnúce lepidlo, skúste využiť svorku, aby ste kusy pevne držali pri sebe, kým lepidlo poriadne nezaschne.

Používanie najlepšieho modelárskeho lepidla

Často kladené otázky

Je rozdiel medzi superlepidlom a lepidlom na plasty?

Lepidlo na plasty je široké tvrdenie - superlepidlo, epoxidové lepidlo a modelársky cement možno považovať za lepidlo na plasty. Termínom plastové lepidlo sa však často označuje rozpúšťadlo, ktoré vytvára oveľa pevnejší spoj ako superlepidlo, ale pri jeho používaní musíte byť opatrní, pretože pri vytváraní spoja sa plast roztaví.

Môžete lepidlo Gorilla Glue použiť na plast?

Lepidlo Gorilla pokrýva širokú škálu rôznych typov lepidiel a výrobca niektoré zo svojich lepidiel urobil vhodné a kompatibilné s niektorými typmi plastov. Nemalo by sa však používať na polyetylén alebo polypropylén.

Môžete použiť lepidlo na plasty na opravu hračiek?

Väčšina lepidiel na plasty je toxická, preto nie je dobré používať ich na opravu hračiek vašich detí, pretože majú tendenciu vkladať si ich do úst. Väčšina výrobcov však vyrába aj rad lepidiel, ktoré nie sú toxické a nepredstavujú pre vaše deti žiadny problém ani riziko.

Aké je najlepšie lepidlo na plastové modely?

Superlepidlo je lepidlo, ktoré používa väčšina staviteľov plastikových modelov, ale nie všetky superlepidlá sú kompatibilné s plastom, preto si musíte pozorne prečítať návod. Pre veľmi pevný spoj je najlepšou voľbou rozpúšťadlové lepidlo, pretože roztaví plast a vytvorí veľmi pevný spoj.

Ako dostanem lepidlo na plasty z rúk?

Namočte si ruky do teplej mydlovej vody, aby sa lepidlo zmäkčilo, a potom sa ho pokúste odstrániť masírovaním z rúk. Ak sa vám to nepodarí, použite na odstránenie lepidla acetón alebo odlakovač na nechty, pričom si dobre umyte ruky, aby ste odstránili všetok acetón. Odporúčame vám, aby ste potom použili krém na ruky, pretože acetón vysušuje pokožku.

Aké je najlepšie lepidlo na modely áut a lietadiel?

Pri lepení miniatúrnych modelov áut a lietadiel sa nespoliehajte na superlepidlo, pretože nechcete riskovať celkový dizajn a tiež pevnosť spojov. Najlepším lepidlom na modely áut a lietadiel je modelárske lepidlo Testors alebo dvojzložkový epoxid Gorilla.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.