Superlepidlo - výhody a nevýhody

Superlepidlo je obľúbený a dobre známy výrobok a pravdepodobne ho nájdete takmer v každej domácnosti. Dôvodom je jeho jednoduché použitie a možnosť opravy rôznych predmetov od dreva cez plast, kov, sklo až po textílie. Lepidlo sa spája rýchlo a pevne, čím vám poskytuje rýchlu opravu. Hľadáte najsilnejšie superlepidlo a nie ste si istí, aké značky superlepidiel sú najlepšie? Potom čítajte ďalej a dozviete sa viac o tomto úžasnom výrobku, rôznych dostupných značkách a o tom, ako si vybrať najlepšie superlepidlo, ktoré vyhovuje vašim potrebám.

Bližší pohľad na superlepidlo

Superlepidlo pôsobí rýchlo ako lepidlo a používa sa aj pod názvom kyanoakrylát. To, čím sa superlepidlo líši od iných lepidiel, je skutočnosť, že vytvára rýchly spoj a vytvára silné a tesné tesnenie. Mnohé z produktov superlepidla možno použiť na rôzne povrchy, existujú však aj rôzne triedy lepidla na špecifické účely. Nech už používate akékoľvek superlepidlo, vždy je najlepšie si najprv prečítať návod na použitie. Niektoré výrobky môžu vyžadovať určité kroky, napríklad čistý povrch, aby sa lepidlo správne spojilo. Vo väčšine prípadov je potrebné len malé množstvo lepidla.

Keďže superlepidlo sa lepí tak rýchlo, odporúča sa používať rukavice, len aby ste sa vyhli tomu, že sa vám dostane na pokožku alebo budete musieť oddeliť dva zlepené prsty. Ak sa tak stane, trochu acetónu naneseného na prilepené prsty by malo veci opäť uvoľniť. Pozrime sa teraz na niekoľko výhod a nevýhod superlepidla.

Recenzie superlepidla

Výhody používania superlepidla

Rýchle a jednoduché použitie, niet divu, že sa superlepidlo stalo takou obľúbenou voľbou na drobné opravy v domácnosti. Niektoré z hlavných výhod superlepidla sú tieto.

Rýchlosť lepenia

Práve to robí superlepidlo jedinečným, pretože lepí povrchy len za niekoľko sekúnd. Rôzne triedy lepidla dosahujú rôzne výsledky vo výkonnosti a závisia aj od materiálu alebo povrchu, ktorý lepíte, a od prostredia, v ktorom pracujete. Ak sa stane, že superlepidlo nanášate vo vlhkom a teplom prostredí, malo by sa lepiť rýchlejšie.

Pevnosť

Vytvorený spoj je mimoriadne silný a opäť bude závisieť od triedy superlepidla, ktoré používate, a tiež od podobných faktorov, ako je prostredie a použité materiály. Pri porovnávaní s inými typmi lepidiel, ako sú silikóny, je to zďaleka najsilnejší spoj.

Univerzálnosť superlepidla

Superlepidlo dokáže lepiť väčšinu povrchov, ako je drevo, plast, kov, sklo a mnoho ďalších. Aj v tomto prípade existujú rôzne druhy lepidiel, ktoré sa na rôznych povrchoch správajú rôzne. Preto je najlepšie, ak pri kúpe lepidla hľadáte výrobok, ktorý je kompatibilný s povrchom, ktorý chcete lepiť.

Cenovo výhodné

Superlepidlo sa môže zdať drahšie v porovnaní s inými typmi všeobecných lepidiel, ale použijete len malé množstvo. Niekedy stačí len kvapka superlepidla na vykonanie malých opráv. Nechcete použiť príliš veľa superlepidla, pretože to môže ovplyvniť čas vytvrdzovania a môže dokonca ovplyvniť pevnosť lepenia. Mali by ste byť schopní opraviť mnoho predmetov len pomocou jednej malej tuby superlepidla.

Jednoduchosť použitia

Na rozdiel od niektorých iných lepiacich výrobkov superlepidlo nevyžaduje pred aplikáciou žiadne miešanie látok. Nemusíte si robiť starosti s presným meraním, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Jednoducho nanesiete z tuby a je to. Aj keď musíte vykonať určitú prípravu povrchu, jeho použitie je stále jednoduché. Tvorí tiež číry spoj, ktorý po vytvrdnutí nevidíte.

Nevýhody používania lepidla Super Glue

Pri superlepidle existuje, žiaľ, niekoľko nevýhod. Preto je dôležité vedieť, či je superlepidlo najlepšou voľbou pre váš projekt opravy. Pointa je, že ak použijete superlepidlo tam, kde by ste nemali, nebude fungovať a môže sa stať, že budete musieť vykonať viac práce alebo dokonca minúť viac peňazí na opravu. Nižšie uvádzame niekoľko nevýhod superlepidla, ktoré by ste mohli zvážiť.

 • Superlepidlo sa nedá použiť na pokrytie väčších plôch
 • Existuje nepríjemný zápach
 • Nízka odolnosť voči teplu
 • Minimálna pružnosť
 • Nevydrží tvrdé nárazy
 • Lepidlo má tendenciu kvitnúť a byť mierne špinavé, ak nie ste opatrní
 • Musíte s ním zaobchádzať opatrne, pretože sa môže prilepiť na pokožku

Super lepidlo na plasty

Typy superlepidla a dôležité úvahy

V priebehu rokov došlo k mnohým technologickým pokrokom a všetky druhy výrobkov sa neustále zlepšujú a poskytujú lepšie výsledky. To isté platí aj pre superlepidlo, v súčasnosti môžete získať superlepidlo s rôznou viskozitou. Získate tenké a hrubšie lepidlo, ktoré vám poskytuje väčšiu všestrannosť, takže môžete opravovať rôzne predmety.

Tenšie lepidlo je ideálne v situáciách, keď nedošlo k úplnému rozbitiu a je jednoducho prasknuté. Silné lepidlo je lepšie na vyplnenie medzier, zatiaľ čo stredne silné lepidlo je skvelé na rôzne aplikácie. Existuje veľký sortiment super produktov, avšak existuje niekoľko rozdielov najmä pri rôznych triedach. Na tieto rozdiely by ste sa mali zamerať aj pri výbere najlepšieho superlepidla pre rôzne aplikácie.

Superlepidlá na rôznej báze

Na lepenie potrebuje superlepidlo vodu, takže môže lepiť v podstate akýkoľvek povrch. Vždy si prečítajte etiketu, ak na nej nie je napísané kyanoakrylát, nie je to superlepidlo. Vo všeobecnosti sú všetky superlepidlá na báze alkoxy, etylu alebo metylu. Superlepidlá na báze alkoxy esterov majú menší zápach a tiež menej kvitnú ako ostatné. Superlepidlo na báze metylesteru je najlepšou voľbou, ak chcete opravovať kovy. A nakoniec, superlepidlá na báze etylesterov sú univerzálne lepidlá, ktoré sa bežne používajú.

Konzistencia superlepidla

Viskozita alebo hrúbka lepidla je faktorom rôznych dostupných tried superlepidla. Čím je lepidlo viskóznejšie alebo hrubšie a čím je menej viskózne alebo redšie, tým ovplyvňuje typ aplikácie. Budete sa musieť rozhodnúť, čo bude pre váš konkrétny projekt opravy najlepšie. V mnohých prípadoch, ale nie vo všetkých, platí, že čím je lepidlo hrubšie, tým dlhšie trvá, kým sa úplne zlepí. Hrubšie lepidlá sa tiež ľahšie používajú na zvislých plochách, pretože nebudú tak ľahko stekať po povrchu.

Závisí od použitia

Všetky superlepidlá nie sú kompatibilné so všetkými materiálmi, pretože nie všetky lepidlá sú rovnakej triedy, existujú rozdiely v hrúbke a v tom, na čom sú založené. Ak teda potrebujete superlepidlo na nejaký typ opravy, pre najlepšiu voľbu sa uistite, že ste si vybrali lepidlo, ktoré bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Dôležitým faktorom je aj pokrytie medzier, hoci sa superlepidlo nanáša na malé plochy, niektoré superlepidlá dokážu pokryť viac ako iné.

Pevnosť spoja

Všetky superlepidlá nemajú rovnakú pevnosť spoja; všetky však vytvárajú silný spoj. Existujú rôzne stupne pevnosti a ak potrebujete niečo, čo si vyžaduje silnejší spoj, budete si to musieť overiť. Najsilnejšie produkty superlepidiel majú v sebe zahrnuté aj prísady, ktoré zvyšujú pevnosť spoja. Niektoré superlepidlá sú špeciálne vytvorené na lepenie špecifických povrchov. Napríklad gélovej konzistencie, ktoré sú ideálne na použitie na drevo a vyžadujú o niečo dlhší čas na zlepenie. Kovové povrchy si vyžadujú skôr tekutú konzistenciu na vytvorenie pevného spoja.

Čas vytvrdzovania super lepidla

Rôzne typy superlepidiel majú rôzny čas vytvrdzovania. Čas vytvrdzovania závisí aj od materiálu, ktorý lepíte, od množstva lepidla, ktoré použijete, a dokonca aj od prostredia, v ktorom pracujete. Ako už bolo spomenuté, superlepidlá hrubších tried majú tendenciu vytvrdzovať dlhšie a tenšie triedy vytvrdzujú rýchlejšie. Väčšina z nich však vytvrdne v priebehu niekoľkých sekúnd a mala by vytvoriť pevný spoj v priebehu niekoľkých minút a úplne vytvrdnúť do 24 hodín.

Vplyv teploty

Rôzne triedy superlepidla majú rôznu odolnosť voči rôznym teplotám. Väčšina výrobkov by mala mať na svojich etiketách uvedené informácie týkajúce sa tejto skutočnosti. Nezabudnite si ich preto skontrolovať a prečítať si etikety výrobkov.

Pri opravách vonkajších predmetov, kuchynských predmetov a iných predmetov, ktoré budú vystavené teplotám a vlhkosti, musíte zvážiť typ superlepidla. Vaše bežné superlepidlo je možno trochu odolné voči vode, ale nie je vodotesné a odolá len určitým teplotám. Budete sa musieť pozrieť na výrobky s prísadami, vďaka ktorým sú odolnejšie voči týmto typom vystavenia.

najlepšie superlepidlo

Rôzne farby superlepidla

Väčšina produktov superlepidla je číra a po vykonaní opravy je takmer neviditeľná. Niektoré lepidlá sú však zafarbené tak, aby sa hodili k opravovanému dielu. Napríklad čierne na rôzne gumené opravy. Aj kvitnutie môže ovplyvniť čírosť lepidla po jeho vytvrdnutí. Najlepšou možnosťou je v tomto prípade použitie lepidiel na báze alkoxyethylu.

Balenie lepidla Super Glue

Mnohokrát sa superlepidlo dodáva v malej samostatnej tube, môžete si však kúpiť aj sadu týchto malých túb. Menšie tuby pomáhajú predchádzať plytvaniu, pretože superlepidlo má krátku trvanlivosť. Po otvorení bude superlepidlo ovplyvnené vlhkosťou vzduchu. Mnohokrát môže byť problémom samotná tryska. Superlepidlo tak rýchlo schne a môže upchať trysku, dnes môžete dostať výrobky, ktoré sa dodávajú s uzatvárateľnou a proti upchatiu odolnou tryskou.

Nanášanie superlepidla

V závislosti od toho, čo chcete lepiť, by ste mali mať možnosť získať výrobky, ktoré majú špecifické aplikačné vzory. Napríklad na malú prácu, ako je oprava triesky z hrnčeka, poslúži malá presná tuba alebo aplikátor na pero.

Keď ide o trochu väčšiu prácu, možno budete potrebovať široký alebo štetcový aplikátor, aby ste veci urobili ľahšie a rýchlejšie. Aj keď sa superlepidlo dodáva so špecializovaným aplikátorom, neporiadok je vždy pravdepodobný. Nemajte obavy, jednoducho majte nablízku trochu acetónu, ktorý pomôže odstrániť prípadný prebytok.

Typ super lepidlaNázov značkyViskozitaČas vytvrdzovaniaPevnosť spojaPokrytie medzeryTeplotná odolnosťPoužitie na iných povrchoch
Super lepidlo na kovLoctite Super Glue Gel ControlMedium15 až 30 sekúnd hotovo za 24 hodínOd 1450 do 2900 psiŽiadny kryt medzery176 - 300.2 FDrevo, plasty, keramika, koža a tkaniny
Super lepidlo na plastyGorilla Super Glue GelNízka10 až 30 sekúndNie je k dispozíciiŽiadny kryt medzery-65 až 220 FPapier. Koža, guma, keramika, drevo, kov
Super lepidlo na gumu3M Scotch-Weld sekundové lepidlo na plasty a gumuNízka45 sekúnd hotové za 24 hodín3100 psiKryt bez medzery-65 až 180 FPlasty
Super lepidlo na skloLoctite lepidlo na skloHigh15 až 60 sekúnd, dokončené do 24 hodínV rozmedzí 218 - 363 psiŽiadny kryt medzeryBod vzplanutia 176 F až 199,4 FPlasty a kovy
Super lepidlo na kožuSuper lepidlo Glue Masters profesionálnej triedyNízke, super silnéJedna minúta a hotovo do 24 hodín2100 psiDokáže utesniť malé medzery-60 až 195 FObuv, textílie, drevo a modely
Super lepidlo na drevoStarbond EM 02 Superrýchle tenké CA lepidloNízka5 sekúndNie je k dispozíciiŽiadny kryt medzery-22 až 132,8 FKeramika, kosti, kamene, šperky

Najlepšie značky superlepidiel

K dispozícii je mnoho značiek lepidiel a vybrať si také, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám, môže byť niekedy ťažké. Nižšie preto uvádzame niekoľko najlepších superlepidiel, ktoré odporúčame.

Najlepšie superlepidlo na kov: LOCTITE Super lepidlo na kov

Lepidlo Loctite Ultra Gel Control je veľmi všestranné a mimoriadne pevné, a čo je najlepšie, je za rozumnú cenu. Bolo navrhnuté so špeciálnym pogumovaným zložením, ktoré mu dodáva odolný a silný spoj. Je tiež odolný voči nárazom, opotrebovaniu, nárazom a vibráciám, aj keď sa váš výrobok intenzívne používa denne.

Tento superlepiaci výrobok na kov je účinný v náročných poveternostných podmienkach, ako aj pri extrémnych teplotách. Superlepidlo Loctite je odolné aj voči väčšine chemikálií, vlhkosti a teplotám pod bodom mrazu. Nielenže je univerzálne na prácu na viacerých rôznych povrchoch, ale môže sa použiť aj na vertikálne aplikácie. Superlepidlo Loctite je veľmi univerzálne lepidlo, ktoré možno použiť na upevnenie prakticky čohokoľvek vo vašej domácnosti od dreva, plastu, látky, kovu, kože, ako aj keramiky.

Dodáva sa s bodovou tryskou, ktorá umožňuje presnú aplikáciu. Pri jeho používaní buďte opatrní, pretože jeho vytvrdnutie trvá jednu minútu, ale úplne vytvrdne až do 24 hodín a po zaschnutí je číry. Dodáva sa v ľahko použiteľnej fľaši s bočným stláčaním, bez kvapkania, ktorá uľahčuje použitie a nevyžaduje žiadne upínanie. V mnohých recenziách superlepidla sa uvádza, aké jednoduché je jeho používanie a že ide o najlepšie superlepidlo.

Najlepšie superlepidlo na plasty: GORILLA Glue Super Gel

Lepidlo Gorilla Super Glue Gel bolo navrhnuté s praktickým netekutým gélovým zložením, ktoré mu dodáva superpevný spoj. Modifikované zloženie obsahuje gumové častice, ktoré zvyšujú odolnosť proti nárazom, vďaka čomu je ideálne na opravu detských hračiek a keramických držadiel a na mnohé ďalšie aplikácie v domácnosti.

Superlepidlo Gorilla glue dokáže priľnúť k povrchom, ako je drevo, keramika a plast, a jeho zaschnutie trvá len 10 až 30 sekúnd, pričom mnohí používatelia ho považujú za najlepšie superlepidlo na plasty. Jednou z nevýhod tohto lepidla je, že nie je vodotesné, takže ak opravujete miesta, kde sa vyskytuje voda, odporúčame vám najprv naniesť vodotesný náter. Superlepidlo Gorilla glue sa neodporúča používať na bavlnu alebo vlnu, pretože reaguje s vláknami a vytvára teplo s dráždivými výparmi. Je to tiež vysokoúčinné gélové lepidlo, ktoré nekvapká a nesteká po celej výstave.

Najlepšie superlepidlo na gumu: 3M lepidlo SCOTCH-WELD

Výrobok 3M Scotch-Weld je sekundové lepidlo so strednou viskozitou a vďaka svojmu zloženiu je ideálne na použitie na náročných povrchoch, ako je napríklad guma EPDM (etylénpropyléndiénový monomér), plasty a nylon.

Vytvorí odolný a pevný spoj s pevnosťou v strihu viac ako 2000 psi (libier na 6,45 cm2 ). Lepidlo má rýchly čas vytvrdzovania a v skutočnosti sa s ním dá manipulovať do 45 sekúnd, ale úplne vytvrdne až do 24 hodín. Lepidlo 3M Scotch-Weld sa dodáva v štipcovej nádobke, ktorá umožňuje kontrolovať množstvo dávkovaného lepidla na kvapku.

Najlepšie superlepidlo na sklo: LOCTITE Lepidlo na sklo

Lepidlo na sklo Loctite so špeciálnym zložením je jediné superlepidlo, ktoré bolo patentované na lepenie skla. Lepidlo na sklo Loctite vám poskytne profesionálne a spoľahlivé spojenie so všetkými typmi skla, ako aj spojenie s niektorými plastmi a kovmi. Vytvorí odolné a rýchle spoje, ktoré sú odolné voči vode a vydržia každodenné používanie. Po zaschnutí vám poskytne krištáľovo čisté opravy, nevyžaduje žiadne upínanie a je vhodný aj do umývačky riadu a odolný voči teplu.

Má tiež rýchly čas schnutia, ale neodporúča sa používať na akékoľvek vonkajšie povrchy. Je to veľmi univerzálne lepidlo, pretože dokáže dobre lepiť hnedé, číre, nepriehľadné, tónované aj farebné sklo. Lepidlo na sklo Loctite môžete bezpečne použiť na tieto špeciálne opravy kryštálov a skiel. Recenzie superlepidla sú dobré a väčšina hovorí, že lepidlo robí to, čo hovorí.

Najlepšie superlepidlo na kožu: Najlepšie superlepidlo na kožu: GLUE MASTERS Super Glue

Toto superlepidlo Glue Master je jedno z najsilnejších superlepidiel na trhu a dobre funguje na povrchoch, ako je porcelán, kov, sklo a koža. Toto lepidlo získalo špeciálne ocenenie ako jedno z najlepších lepidiel na opravu obuvi. Lepidlo sa dodáva v nádobe, ktorá má trysku proti upchávaniu, vďaka čomu sa ľahko používa bez neporiadku.

Lepidlo ponúka špičkovú priemyselnú pevnosť, rýchlo vytvrdzuje do jednej minúty, má pevný spoj a dlhú trvanlivosť. Lepidlo má hustú viskozitu, ktorá vám poskytuje kontrolu s rovnomerným tokom a bez problémov a neporiadku, ale výrobcovia dodávajú lepidlo aj v rôznych viskozitách, aby vyhovovalo požadovaným časom schnutia.

Hoci lepidlo Glue Master nemá gumové prísady ako mnohé iné typy superlepidiel, aj tak sa ľahko lepí na hladké povrchy. Práca s ním však môže byť náročná, pretože nezapĺňa malé medzery, ktoré nájdete pri oprave rozbitej keramiky.

Lepidlo Master je veľmi univerzálne a dokáže opraviť topánky, drevo a mnoho ďalšieho, takže vám na všetky tieto opravy v domácnosti zostane jedna fľaša lepidla. Jeho 56,00-gramové balenie vám zaručí, že budete mať dostatok lepidla na akúkoľvek opravu, ktorú budete riešiť. Neodporúča sa používať na odevy alebo textílie a pri jeho používaní sa uistite, že používate ochranné okuliare a prácu vykonávate v dobre vetranom priestore.

Najlepšie superlepidlo na drevo: Superrýchle lepidlo STARBOND

Lepidlo Starbond Super-Fast Glue obsahuje kyanoakrylát, ktorý z neho robí superlepidlo. Jeho viskozita je veľmi riedka takmer ako voda a lepí okamžite. Preto sa používa na opravy vlasových zlomov a jemných trhlín, pretože dokáže preniknúť do všetkých týchto úzkych medzier. Superlepidlo Starbond preto dokáže spevniť krehké a porézne materiály, ako je keramika, mäkké balzové drevo, fosílne kosti a neleštené minerály a horniny, a je účinné aj na kožené predmety.

Keď sa aplikuje kovový prášok a tyrkysové vložky, toto tenké superlepidlo môže stabilizovať a preniknúť do prášku prostredníctvom kapilárneho pôsobenia. Často sa používa aj ako záverečný náter po nanesení a prebrúsení niekoľkých ďalších vrstiev, vďaka čomu potom získate vysoko leštený a lesklý povrch.

Superrýchle lepidlo Starbond sa dodáva aj so zátkami bez upchávania, aplikačnými uzávermi a mikrohrotmi na presnejšiu prácu. Dodatočné aplikačné uzávery sú tu pre prípad, že by sa pôvodné upchali a zablokovali, a dodáva sa aj malý kolík, ktorý pomôže uvoľniť upchaté uzávery. Superrýchle lepidlo Starbond sa používa aj v nasledujúcich aplikáciách:

 • Taxidermia
 • Výroba a opravy šperkov
 • Opravy starožitného nábytku
 • Inštalácia väzieb na zadnú stranu gitár alebo iných strunových nástrojov
 • Oprava uzlov a prasklín v dreve
 • Oprava keramických, mramorových a žulových predmetov
 • Lepenie balzového dreva na sklolaminát

Ako sa dá superlepidlo odstrániť?

Pri práci so superlepidlom je veľmi pravdepodobné, že si ho náhodne kvapnete na pokožku alebo okolitý povrch. Nemusíte sa obávať a nebudete musieť absolvovať cestu na pohotovosť, aby ste si odlepili prsty. Našťastie existujú spôsoby, ako môžete superlepidlo odstrániť z väčšiny povrchov bez zbytočného rozruchu.

Superlepidlo na pokožke

Prvá vec, ktorú by ste mali vyskúšať, je celkom jednoduchá, namočte a umyte miesto v teplej mydlovej vode. Môže to chvíľu trvať, takže buďte trpezliví. Ak to nepomôže, ďalším krokom je vyskúšať acetón, ktorý by mal lepidlo rozpustiť. Po odstránení lepidla umyte mydlovou vodou a naneste nejaký hydratačný krém, pretože acetón pokožku vysušuje.

Ak sa chcete pokúsiť lepidlo odlepiť, najprv sa uistite, že zaschlo, ak je však príliš bolestivé, mali by ste radšej skúsiť miesto namočiť alebo použiť acetón. Ak ste si prsty nezlepili a lepidlo jednoducho necháte, v priebehu niekoľkých dní by sa malo odlepiť samo. Aby sa vám superlepidlo nedostalo na ruky, najlepšou možnosťou je nosiť rukavice. Existuje aj niekoľko ďalších nápadov, ktoré môžete vyskúšať na odstránenie superlepidla namočením alebo nanesením:

 • Minerálny lieh
 • Citrónová šťava
 • Margarín alebo olivový olej
 • Pastovitý peeling so soľou a vodou

Hladké tvrdé alebo drevené povrchy

Najjednoduchšou metódou je v tomto prípade pokúsiť sa ju odlúpnuť. Ak sa to nepodarí, potom by mohlo pomôcť opätovné nanesenie acetónu. Keďže acetón je abrazívny, najprv urobte test na malej časti povrchu. Namiesto acetónu môžete vyskúšať aj citrónovú šťavu alebo minerálny olej, ktoré sú menej abrazívne. Ak to na drevenom povrchu stále nefunguje, možno budete musieť zvážiť prebrúsenie plochy a opätovné naolejovanie, nalakovanie alebo natretie plochy.

ako silné je superlepidlo

Tkaniny

Ak môžete, najprv látku namočte do teplej vody a pokúste sa lepidlo zotrieť. Ak ide o jemnú tkaninu, vyhnite sa treniu. Pre väčší úžitok môžete pridať aj trochu pracieho prostriedku. Opäť môžete použiť aj acetón, vezmite starú zubnú kefku a naneste acetón. Potom sa môžete pokúsiť odstrániť lepidlo pomocou tupého noža a po dokončení môžete prať ako zvyčajne. Ak si nie ste istí, o aký druh látky ide, vyskúšajte najprv malú časť pomocou acetónu, aby ste sa uistili, že nedôjde k reakcii.

Poznámka: Nezabudnite, že acetón uvoľňuje toxické výpary, preto je dobré pracovať s ním v dobre vetranom priestore. Taktiež, ak máte do činenia s drahým kusom oblečenia, možno bude najlepšie poslať ho do čistiarne.

Najlepšie tipy na superlepidlo

Keď ide o používanie akéhokoľvek typu výrobku, najlepšie je vždy si prečítať a dodržiavať návod na použitie. Super lepidlo sa používa rýchlo a jednoducho, avšak pred otvorením fľaše alebo tuby možno budete musieť zvážiť niekoľko vecí. Niekedy je práve malá príprava tým, čo robí projekt alebo prácu úspešnou.

Príprava povrchu

Akýkoľvek povrch, na ktorom pracujete, by mal byť čistý a suchý, pretože superlepidlo priľne takmer na čokoľvek, napríklad na prach alebo špinu. Ak máte výnimočne hladký povrch, možno by bolo dobré ho trochu zdrsniť ľahkým prebrúsením. Pomôže to zlepšiť plochu, na ktorú sa lepidlo prilepí, čím sa zvýši pevnosť spoja.

Ochranné opotrebenie

Možno si myslíte, že to nie je potrebné a možno sa vám podarí ujsť bez neporiadku alebo problémov. Vždy je však lepšie byť v bezpečí. Nosenie rukavíc teda môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa lepidlo dostalo na vašu pokožku. Možno budete chcieť zvážiť aj použitie masky alebo okuliarov, ak je oprava väčšia ako jednoduché nalepenie 236,50 mililitra rúčky späť na hrnček.

Maskovacia páska

Keď je oprava trochu náročnejšia, pri použití superlepidla môže pomôcť maskovanie okolitých oblastí. V niektorých prípadoch môže poslúžiť aj niekoľko starých handier, ktoré zabránia tomu, aby sa z prípadného rozliatia stali problémy.

značky superlepidla

Super Glue tvary kontajnerov

Všetci poznáme tvar tuby na superlepidlo a ten funguje dobre. Keď však ide o presnejšie opravy, tvar nádobky na superlepidlo môže mať význam. Preto sa niektoré výrobky so superlepidlom dodávajú v tvare pera, aby sa pohodlne a ľahko používali. Existujú aj iné typy aplikátorov, ktoré môžu prácu trochu uľahčiť, a je dobré vedieť, že tieto výrobky sú k dispozícii.

Uskladnenie superlepidla

Na základnú opravu zvyčajne potrebujete len veľmi malé množstvo superlepidla. Nepoužijete teda celú tubu naraz. Chcete sa uistiť, že zvyšok lepidla budete môcť použiť neskôr. Po skončení nanášania superlepidla očistite prebytočné množstvo okolo otvoru trysky.

Jemne stlačte, aby ste sa zbavili všetkého vzduchu v tube a pevne nasaďte uzáver. Superlepidlo funguje tak, že reaguje na akúkoľvek vlhkosť, preto je dôležité správne utiahnuť uzáver. Superlepidlo potom môžete skladovať na suchom, tmavom a chladnom mieste. Ak žijete v horúcom podnebí, môžete zvážiť uchovávanie v chladničke, pokiaľ sa k nemu náhodou nedostane nikto iný.

Čistenie superlepidla

Zaoberali sme sa rôznymi spôsobmi, ako môžete odstrániť superlepidlo, ktoré zahŕňajú buď chemické odstránenie pomocou rozpúšťadla, alebo fyzické zoškrabanie. Väčšina značiek superlepidla má technický list, ktorý by mal poskytnúť informácie o rozpustnosti superlepidla.

Použitie

Pokiaľ ide o nanášanie superlepidla, niektorí hovoria, že treba naniesť trochu na oba povrchy, ktoré chcete zlepiť. Tým by však mohlo vzniknúť nadbytočné superlepidlo, preto sa ako logickejší prístup javí umiestnenie len malého množstva na jeden z povrchov a ich následné priloženie k sebe.

superlepidlo na drevo

Často kladené otázky

Aké je najlepšie superlepidlo?

Superlepidlo, známe aj ako kyanoakrylát, je lepidlo, ktoré rýchlo schne a vytvára pevný spoj a možno ho použiť takmer na akýkoľvek povrch. K dispozícii máte superlepidlo na kov, superlepidlo na drevo, ako aj možnosti superlepidla na plasty. Mimoriadne všestranné a obľúbené lepidlo, ktoré sa dodáva v rôznych značkách super lepidiel.

Existujú produkty so super lepidlom na plasty?

Áno, superlepidlo, ktoré je určené na väčšinu plastov, funguje dobre. Okrem iného by ste mali byť schopní nájsť superlepidlo, ktoré opravuje polykarbonát a polystyrén. Tvrdé a hladké plasty nemusia so superlepidlom dobre fungovať. Možno budete musieť povrch pred nanesením superlepidla mierne obrúsiť, aby ste vytvorili lepšie lepiace schopnosti.

Prilepí sa superlepidlo na pokožku?

Rovnako ako väčšina iných povrchov, aj lepidlo sa prilepí na pokožku. Nemali by ste však podliehať panike, pretože nepoškodí pokožku a ak sa nechá zaschnúť, po niekoľkých dňoch by ste ho mali byť schopní odlepiť. Môžete tiež vyskúšať natrieť lepidlo trochou acetónu.

Zasychá superlepidlo rýchlo?

Áno, toto je jedna z jeho hlavných vlastností, vďaka ktorej je také obľúbené. Po nanesení trvá superlepidlo len niekoľko sekúnd, kým zaschne, preto by ste si nemali prilepovať prsty. Rôzne druhy superlepidla majú rôzny čas schnutia, ale všetky sú rýchloschnúce. Ak chcete dosiahnuť pevný spoj, nechajte lepený predmet približne desať minút a do 24 hodín by mal úplne vytvrdnúť.

Vedie superlepidlo elektrický prúd?

Superlepidlo zasychá a vytvára niečo podobné ako tvrdý plast, takže nebude schopné viesť elektrický prúd.

Môže sa superlepidlo používať v blízkosti potravín?

Superlepidlo väčšinou nie je bezpečné pre potraviny a nemalo by sa používať na predmety, ktoré prichádzajú do tesného kontaktu s potravinami. Radšej si vyberte výrobok, ktorý je špeciálne vyrobený na tento typ opráv.

Ako by ste mali superlepidlo aplikovať?

Existujú rôzne aplikátory a typy produktov superlepidla, ktoré uľahčujú aplikáciu. Pri nanášaní superlepidla je však najlepšie robiť to na jeden povrch a nie na oba. Na dosiahnutie účinnosti stačí tenká vrstva a hrubé vrstvy len vytvoria prebytočné lepidlo, ktoré by mohlo krvácať na okolité plochy.

Je superlepidlo odolné voči vode a teplu?

Superlepidlo odoláva teplotám až do 90 stupňov Celzia a má dobrú odolnosť voči vode. Ak je však vystavené extrémnym teplotám a horúcej vode, môže sa spojenie papiera oslabiť.

Aké silné je superlepidlo?

Superlepidlo vytvára extrémne pevný spoj a , vo väčšine prípadov sa stáva takmer nerozbitným. Napríklad superlepidlo značky Loctite prekonalo Guinnessov svetový rekord. Superlepidlo dokázalo zdvihnúť auto len s deviatimi kvapkami výrobku.

Superlepidlo je jedno z najvšestrannejších a najpohodlnejších lepidiel, ktoré sú k dispozícii. Výber najlepšieho superlepidla pre váš projekt je veľmi dôležitý, pretože existuje veľa rôznych typov. Dúfame, že vám náš sprievodca pomohol nájsť ten správny výrobok pre vašu aplikáciu!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.