Polyuretán vs guma - čo by ste mali vedieť
Existuje mnoho možností využitia a typov polyuretánu, ale dá sa nájsť niečo ako polyuretánová guma? Najprv si odkryjeme rozdiely týkajúce sa polyuretánu a kaučuku.
Čo je polyuretán?
K dispozícii máte množstvo rôznych typov polyuretánov od pružnej až po tuhú polyuretánovú penu, lepidlá, tmely a mnoho ďalších. Polyuretány patria do skupiny plastov, ktoré sú známe aj ako elastomérne polyméry. Súčasťou týchto polymérov je aj guma, ktorá bola vyvinutá okolo roku 1937 a odvtedy bola modifikovaná na vytvorenie širokej škály výrobkov.
Táto látka je pomerne pevná, odolná, poddajná a viacúčelová. Uretánová guma, vyvinutá zlúčením polyolu a polyizokyanátu, ponúka fyzikálne vlastnosti, ktoré jej dávajú poddajnosť gumy a húževnatosť nepružného plastu.
Pokiaľ ide o uretánovú gumu, existuje nespočetné množstvo aplikácií a v mnohých prípadoch sa využíva namiesto kovu, dreva alebo farby ako komponenty na domáce použitie a priemyselné aplikácie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, z čoho je vyrobený váš penový gauč alebo matrac? Áno, polyuretánová a mäkká pena sa často nachádza v niektorých vankúšoch a hračkách.
V porovnaní s gumou je polyuretán odolnejší, najmä v prípadoch, keď je pod tlakom a natiahnutý.
Cena môže byť o niečo vyššia ako pri iných povrchových úpravách, ale ak chcete dobré výsledky, oplatí sa zaplatiť o niečo viac.
Polyuretánové klady
- Zachováva si svoje vlastnosti aj pri extrémne nízkych a vysokých teplotách až do 104 °C
- Má vyššiu odolnosť voči nárazom a pevnosť v porovnaní s plastmi
- Uretánová guma odoláva väčšiemu tlaku ako iné elastoméry
- Vynikajúca odolnosť proti poškriabaniu, lepšia ako iné plasty, elastoméry a kovy
- Ľahko sa neroztrhne a zostáva pružný, čím prevyšuje iné elastoméry
- Odolnosť voči ozónu, oxidácii, poveternostným vplyvom, mnohým chemikáliám a niektoré sú odolné aj voči baktériám, žiareniu a hubám
Čo je guma?
Kaučuk je elastomér ako polyuretán a všetky elastoméry sa vhodne opisujú ako gumovité látky. Mnohí ľudia si možno stále myslia, že výrobky z kaučuku pochádzajú z jeho prírodného zdroja, ktorým je organický latex zo stromov. Väčšina výrobkov z kaučuku je však syntetická a vzniká z vedľajších produktov ropy. V súčasnosti sa organický kaučuk zbiera len v malom rozsahu.
Syntetický kaučuk tvorí niečo vyše 60 % svetovej ročnej produkcie. Jedným z hlavných spôsobov využitia gumy sú dnes pneumatiky, pretože ponúka húževnatosť a pružnosť. Pneumatiky sa používajú vo väčšine druhov dopravy od osobných a nákladných vozidiel, autobusov, lietadiel až po bicykle. Guma dokáže absorbovať vibrácie oveľa lepšie ako polyuretán. Preto sa syntetická guma používa na výrobu antivibračných puzdier.
Klady gumy
- Najlepšie pohlcuje vibrácie, má tlmiaci účinok
- Je lacnejšia ako polyuretán
Polyuretán vs. guma
Pružné a elastické vlastnosti majú obe tieto možnosti a každá z týchto látok sa používa v automobilovom priemysle pri výrobe určitých dielov. Keďže polyuretán je odolnejší ako guma, môže sa používať v prípadoch vysokého namáhania a ponúka určitú flexibilitu, ale zostáva pevný. Ide napríklad o diely vyrobené na nárazníky, spojlery a blatníky.
Na druhej strane, guma odoláva vibráciám lepšie ako polyuretán. Napríklad, ako je uvedené vyššie, pre antivibračné puzdrá. Guma pôsobí ako tlmič a pohltí vibrácie a hluk, ale zostáva tvrdá. Preto je oveľa lepšou voľbou ako polyuretán.
Použitím gumových komponentov vo vozidle sa dosiahne hladší a tichší výkon. Gumené komponenty tiež bývajú originálnymi dielmi od výrobcu. Guma je tiež lacnejšia ako polyuretán, takže je lepšou voľbou pre mnohé komponenty vozidla.
Pokiaľ ide o výrobu polyuretánu, proces je o niečo zložitejší. Preto je drahší ako syntetický alebo prírodný kaučuk. Pri porovnávaní polyuretánu a kaučuku existuje mnoho podobných vlastností a rozdielov a oba majú svoje výhody a nevýhody.