Lepidlo z epoxidovej živice - najlepšia voľba pre váš projekt

Ak ste vášnivý domáci majster alebo profesionálne pracujete s rôznymi materiálmi, nevyhnete sa otázke správnych lepidiel. Repertoár lepidiel sa už neobmedzuje len na dobre známe perá a superlepidlá. Zdá sa, že pre každé mysliteľné použitie existuje iný typ lepidla - čo môže ľahko spôsobiť zmätok. V našom teste 2-zložkových lepidiel vám s tým poradíme a predstavíme vám lepidlo, ktoré boduje mnohými výhodami: lepidlo na báze epoxidovej živice.

Čo je epoxidové lepidlo?

Ak hľadáte lepidlo s vysokou odolnosťou a pevnosťou, potom môže byť epoxidové lepidlo tou najlepšou voľbou. Epoxidové lepidlá sa zvyčajne používajú na lakované a vopred upravené kovy alebo iné kompozitné materiály. Ak máte skúsenosti s epoxidovou živicou, potom poznáte dvojzložkovú konštrukciu epoxidového lepidla. Epoxidové lepidlá, ktoré obsahujú tvrdidlo a živicu v správnom pomere miešania, vytvárajú pevné a vysokopevnostné spoje. Tieto spoje sú mimoriadne stabilné a nedajú sa zmeniť mechanickými ani tepelnými vplyvmi.

Používanie najlepšieho epoxidového lepidla

Dvojzložkové epoxidové lepidlá

Pred použitím epoxidových lepidiel musíte tieto dve zložky zmiešať v pomere 1:1, aby sa vytvoril pevný spoj. V závislosti od značky epoxidového lepidla, ktoré si kúpite, to môžete urobiť v injekčnej striekačke na okamžité miešanie alebo na tácke či odolnom povrchu. Po zmiešaní týchto dvoch zložiek sa začína váš pracovný čas. Pracovný čas je čas, ktorý máte na nanesenie lepidla a úpravu povrchu, kým lepidlo stvrdne a spoj sa stane trvalým. V závislosti od výberu lepidla a ďalších podmienok prostredia, ako je teplo a vlhkosť, sa tento pracovný čas môže pohybovať od minút až po hodiny.

Po uplynutí pracovného času bude váš spoj potrebovať ešte niekoľko hodín, kým dosiahne maximálnu pevnosť.

Jednozložkové epoxidové lepidlá

Ak nemáte čas na to, aby ste si sami miešali živicové lepidlo, môžete si kúpiť vopred namiešané epoxidové lepidlo. Aplikácia vopred namiešaného epoxidového živicového lepidla je podstatne jednoduchšia a rýchlejšia. Môžete stráviť viac času prácou a menej času prípravou lepidla. Vyžadujú však vyššiu teplotu vytvrdzovania, aby dosiahli svoj plný potenciál lepenia. Čas vytvrdzovania predmiešaných epoxidových lepidiel je relatívny v porovnaní s nemiešanými možnosťami, stále si vyžaduje približne šesť hodín.

Epoxidové lepidlo na kov

Použitie epoxidového lepidla

Jednou z najväčších vlastností živicových lepidiel je ich všestrannosť. Nech už je váš projekt zameraný na kov, plast, drevo alebo stavebné materiály, nájdete vhodné živicové lepidlo. Zvyčajne môžete na väčšinu aplikácií použiť jednozložkové alebo dvojzložkové epoxidové lepidlá, ale na niektoré materiály je vhodnejšie jedno alebo druhé. Živicové lepidlo môžete tiež vytvrdzovať dvoma rôznymi spôsobmi v závislosti od požadovanej rýchlosti. Vytvrdzovanie pri izbovej teplote je najbežnejšie a môže trvať až 6 hodín.

Ak hľadáte väčšiu rýchlosť alebo pracujete s jednozložkovým epoxidovým lepidlom, môžete použiť tepelné vytvrdzovanie.

Ďalšou skvelou vlastnosťou epoxidového lepidla je, že je veľmi odolné voči poveternostným vplyvom a mnohým vplyvom prostredia vrátane teploty, UV žiarenia a vody. Lepidlo na báze epoxidovej živice môžete použiť na celý rad povrchov v interiéri aj exteriéri, od stavebníctva cez stavbu lodí až po vodovodné potrubia. Tu je prehľad povrchov, na ktoré možno epoxidové živicové lepidlo použiť, ako vidíte, je to jedno z najvšestrannejších lepidiel, ktoré sú k dispozícii.

Typ povrchuVhodné?
Kov
Drevo
Plast
Betón
Penový polystyrén
Sklolaminát
Sklo
Keramika

Naše odporúčania pre epoxidové lepidlá

Nech už je váš projekt akýkoľvek, určite sa pre vás nájde epoxidové lepidlo ideálne. V tejto časti sme zhrnuli tri najlepšie živicové lepidlá na trhu, ktoré vám pomôžu pri konečnom rozhodovaní. V tomto zozname sú jednozložkové aj dvojzložkové epoxidové lepidlá a všetky sú univerzálne a vhodné takmer na všetky potrebné povrchy.

epoxidové lepidlo na plasty

Najlepšie zosilnené epoxidové lepidlo: J-B WELD Cold-Weld Reinforced Epoxy

Ak pracujete s kovovým povrchom, potom je toto epoxidové lepidlo J-B Weld pravdepodobne najlepšou voľbou. Hoci ide o dvojzložkový epoxid, ktorý si vyžaduje ručné miešanie, toto epoxidové lepidlo vystužené oceľou je fantastickou alternatívou zvárania horákom. Toto živicové lepidlo môžete použiť na zabezpečenie pevných a odolných opráv kovových, ako aj drevených, sklolaminátových, betónových a keramických povrchov. Po namiešaní živicového lepidla musíte nechať svoj projekt vytvrdnúť 4-6 hodín a ďalších 15-24 hodín na úplné vytvrdnutie. Po vytvrdnutí je toto epoxidové lepidlo odolné voči ropným látkam, chemikáliám, kyselinám a vode.

Najlepšie univerzálne epoxidové lepidlo: GORILLA 2 Part Epoxy

Gorilla 2-súčiastkové epoxidové lepidlo ponúka všetky vlastnosti, ktoré u takéhoto výrobku hľadáte: ľahko sa nanáša, dá sa použiť v interiéri aj exteriéri a spája takmer všetky materiály: plast, sklo, kov, drevo, kožu, cement, porcelán a mnoho ďalších povrchov. Neobsahuje BPA, t. j. neuvoľňuje žiadny bisfenol, čo je obzvlášť dôležité pri kontakte s potravinami. Ide o jedno z najlepších epoxidových lepidiel na náročné opravy.

Najlepšie epoxidové živicové lepidlo s okamžitým miešaním: LOCTITE Instant Mix Epoxy

Ak hľadáte rýchlu opravu, samomiešateľný aplikátor epoxidového lepidla, potom je to fantastická možnosť. Dvojitý striekačkový aplikátor má pohodlnú a presnú samomiešavajúcu trysku, ktorá vytvára pevný, vysokopevnostný a tuhý spoj. Epoxidové lepidlo Loctite vytvrdne len za 5 minút a manipuláciu s ním zvládnete za hodinu. Toto lepidlo s vysokou odolnosťou proti nárazom môžete tiež brúsiť, vŕtať a natierať. Toto lepidlo môžete použiť na celý rad materiálov vrátane keramiky, kameňa, dlaždíc, plastov, kovov a dreva.

Všeobecné pokyny na používanie epoxidového lepidla

Dvojzložkové lepidlá sú zvyčajne dostupné v dvojkomorových kazetách. To znamená, že obe zložky sa zmiešajú až bezprostredne pred použitím. Dnešná technológia umožňuje čistú a jednoduchú aplikáciu. Tu je niekoľko všeobecných pokynov, ktoré treba dodržiavať pri používaní dvojzložkového epoxidového lepidla na takmer všetky povrchy:

  • Zdrsnite povrch, aby ste podporili priľnavosť. Na tento účel môžete použiť brúsku.
  • Povrch dôkladne očistite, odstráňte mastnotu a iné nečistoty. Môžete to urobiť pomocou čistiaceho prostriedku a handričky, ktorá nepúšťa vlákna.
  • Po vyčistení sa povrchu nedotýkajte, pretože mastný film z pokožky môže narušiť priľnavosť.
  • V závislosti od typu aplikátora odlomte hrot striekačky a pridajte miešací nadstavec.
  • Jemne stlačte piest, aby ste odstránili prípadné vzduchové bubliny, bez toho, aby ste vytlačili časť lepidla.

číre epoxidové lepidlo

  • Na povrch naneste požadované množstvo lepidla. Nanášajte ho čo najmenej, aby ste zabránili úniku z bočných švov.
  • Spojte povrchy a upevnite ich na mieste. Môžete použiť zverák, pevnú pásku alebo svorku.
  • Striekačku ihneď vyčistite a potom nasaďte piest späť a odstráňte miešačku.
  • Zoškrabte zvyšky zo striekačky a pred opätovným nasadením uzáveru umyte špičku horúcou vodou.
  • Pred premiestnením objektu počkajte požadovaný čas, aby ste sa uistili, že spoj je pevne fixovaný.

Ako používať epoxidové lepidlo na kov

Trvalé spojenie kovov je zvyčajne spojené s veľkým úsilím. Na tento účel musíte použiť spájkovačku alebo zváračku - zvyčajne nevďačné činnosti, ktoré si vyžadujú veľa času a materiálu. Musíte myslieť na ochranné pomôcky, mať pripravené nástroje a potrebujete na to dostatok priestoru, najmä na zváranie. Menej zložité je použitie dvojzložkového lepidla z epoxidovej živice. Má také silné lepiace vlastnosti, že aj tento materiál prakticky nerozoberateľne spája.

Možno ním lepiť dokonca aj trhliny v potrubí a domácich spotrebičoch.

Skrutky, matice a vruty sa s ním dajú tiež zlepiť tak, že sa nedajú od seba oddeliť. Pri použití na kovových obrobkoch by čas vytvrdzovania nemal byť kratší ako 24 hodín. Po vytvrdnutí možno lepidlo brúsiť alebo vŕtať. Ďalšou výhodou je farba vytvrdnutého 2K epoxidového lepidla na kov: Po vytvrdnutí nadobúda kovovú farbu, takže je veľmi nenápadné. Je tiež mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom a procesom starnutia a je vhodné na použitie v interiéri aj exteriéri.

Ako používať epoxidové lepidlo na plast

Epoxidové lepidlo je fantastické na opravu plastov, aby ste mohli naďalej používať svoje plastové predmety namiesto ich vyhadzovania. Najmä keď máte drahé plastové komponenty, je vždy lepšie ich opraviť, než neustále kupovať nové diely. Pomocou epoxidového lepidla na živice môžete opraviť akýkoľvek počet plastových predmetov vrátane záhradného nábytku, vodovodných potrubí a detských hračiek.

Používanie epoxidového lepidla na plasty

Pri opravách hračiek však buďte opatrní, pretože epoxidové lepidlo nie je bezpečné pre malé deti, ktoré ho môžu vkladať do úst. Postup pri používaní epoxidového lepidla na plastové povrchy sa veľmi nelíši od vyššie uvedeného postupu, ale je tu niekoľko ďalších vecí, ktoré by ste si mali uvedomiť. Ak používate unipolárne plasty, je dôležité, aby ste ich vopred ošetrili základným náterom, pretože to pomôže optimalizovať priľnavosť lepidla k materiálu.

Dvojzložkové lepidlo na betón a cement

Betón a cement možno dokonale spojiť aj pomocou dvojzložkového lepidla. Ak sú na vašom pozemku rozbité dlažobné alebo terasové dosky, jednoducho ich pomocou vhodného lepidla na báze epoxidovej živice opäť spojte.

Ak však máte veľké plochy, ktoré treba zlepiť, uistite sa, že máte dlhú životnosť nádoby alebo vždy namiešajte len toľko lepiacej hmoty, koľko potrebujete.

Ako používať epoxidové lepidlo na drevo

Epoxidové lepidlo je vhodné na opravu nábytku, rámov obrazov, pamätných predmetov alebo na výrobu modelov. Epoxidové lepidlo má tendenciu nasávať vlhkosť, preto je ideálne na lepenie kusov dreva. Nezabudnite vždy drevo prebrúsiť, aby ste pripravili povrch, a uistite sa, že ste odstránili všetky prachové častice. Nezáleží na tom, akú farbu potrebujete, 2-zložkové lepidlo na drevo je možné tónovať v akejkoľvek farbe. Okrem toho je vhodné na použitie v interiéri aj exteriéri, pretože je veľmi odolné voči poveternostným vplyvom.

Epoxidové lepidlo na drevené povrchy

Pri práci s drevom dbajte na to, aby ste použili dostatočné množstvo živicového lepidla, inak nebude priľnavosť dostatočná. Drevo s veľmi otvorenými pórmi sa musí vopred natrieť základným náterom, inak živica presiakne a povrchy sa nespoja.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní živicového lepidla

Pri práci s 2K epoxidovým lepidlom by ste mali vždy dbať na svoju bezpečnosť. Čo sa raz prilepí, prilepí sa znova, a to, žiaľ, platí aj pre časti tela. Preto pri práci s epoxidovými lepidlami vždy odporúčame používať vhodné jednorazové rukavice. Ak sa niečo pokazilo, na odstránenie nevytvrdnutého lepidla okamžite použite acetón.

Odporúča sa aj ochrana očí. Ak sa vaše oči dostanú do kontaktu s dvojzložkovým lepidlom, dôkladne ich vypláchnite a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Pri používaní dvojzložkového epoxidového lepidla sa prakticky nevyskytujú toxické výpary, pretože neobsahuje žiadne rozpúšťadlá. Vetranie má preto len druhoradý význam, napriek tomu by ste sa počas práce nemali zaobísť bez prirodzeného vetrania. Aminy obsiahnuté v epoxidovom lepidle, ktoré pôsobia ako tvrdidlá, nie sú úplne neškodné, rovnako ako samotná živica. Dávajte si pozor na príznaky alergickej reakcie a v prípade jej výskytu prerušte prácu.

Ako odstrániť epoxidové lepidlo

Na odstránenie epoxidového lepidla, ktoré je ešte tekuté, môžete použiť acetón. Musíte však pracovať rýchlo, aby ste neprekročili životnosť nádoby. K dispozícii sú aj špeciálne odstraňovače epoxidovej živice, ktoré sľubujú odstránenie dvojzložkového lepidla bez zanechania zvyškov. Tieto sú k dispozícii ako gél bez obsahu kyselín.

Čistenie rozliateho lepidla z epoxidovej živice

Ak sa počas aplikácie vytvorili nosy alebo ak dvojzložkové epoxidové lepidlo vytieklo mimo lepiaceho švu, môžete zaschnuté zvyšky zoškrabať špachtľou. Dávajte však pozor, aby ste nepoškodili lepený materiál. Ak sú zvyšky ešte stále prítomné, naneste vyššie opísaný gél na odstraňovanie epoxidovej živice a nechajte ho pôsobiť približne jednu hodinu. Potom gél a epoxidové lepidlo vydrhnite a v prípade potreby postup zopakujte.

Ďalšie informácie o tejto téme nájdete v našom článku Odstraňovanie epoxidovej živice.

Lepidlo na báze epoxidovej živice je jedno z najvšestrannejších lepidiel dostupných na trhu. Či už opravujete loď, vodovodné potrubie alebo vyrábate plastové modely, môžete použiť epoxidové lepidlo na dosiahnutie najpevnejšieho a najodolnejšieho spoja. V tomto článku sme sa zaoberali vlastnosťami živicových lepidiel, uviedli sme naše hlavné odporúčania a poskytli sme podrobný návod na použitie epoxidového lepidla na rôzne povrchy.

Často kladené otázky

Ako dlho trvá schnutie 2-zložkového lepidla?

Z technického hľadiska epoxidové lepidlá neschnú, ale vytvrdnú. Čas, ktorý bude trvať, kým vaše epoxidové lepidlo úplne vytvrdne, závisí od typu aplikácie, použitých materiálov, teploty a vlhkosti. Dobrým pravidlom je nechať lepidlo vytvrdnúť aspoň 24 hodín pred manipuláciou s predmetom alebo jeho používaním.

Ako zmiešate 2-dielne epoxidové lepidlo?

Prvým krokom pri správnom miešaní epoxidového lepidla je presné dodržiavanie pomeru. Spravidla je pomer 1:1, a ak nepoužijete správny pomer, vaše lepidlo nebude dostatočne vytvrdzovať. Jednoducho vytlačte obe zložky na vhodnú plochu, napríklad na podnos alebo kus kartónu, a dôkladne ich premiešajte drevenou špachtľou.

Je epoxidové lepidlo vhodné na drevo?

Hlavnou prednosťou lepidiel na báze epoxidovej živice je okrem ich pevnosti a odolnosti aj ich všestrannosť. Lepidlo na báze živice môžete použiť takmer na každý povrch vrátane dreva, kovu, skla a plastu.

Existujú aj iné možnosti ako 2-dielne epoxidové lepidlo?

K dispozícii sú dva typy epoxidového živicového lepidla, jednozložkové a dvojzložkové varianty. Jednozložkové možnosti epoxidového lepidla sa dodávajú v injekčnej striekačke, ktorá automaticky skombinuje ideálny pomer oboch zložiek. Táto možnosť je skvelá, ak nemáte čas miešať zložky ručne.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.