Výber správneho lepidla na kov

Existujú rôzne spôsoby spájania kovov. Najbežnejšou je pravdepodobne zváranie. Lepenie kovov ešte mnohí malí používatelia nepoznajú, ale táto metóda je čoraz bežnejšia v domácnostiach aj v priemysle. Prečo je lepenie kovov čoraz populárnejšie, na čo treba myslieť a prečo musia byť lepidlá na kovy odolné voči vysokým teplotám, nájdete v našom sprievodcovi lepidlami.

Čo je lepidlo na kov?

Keď sa hovorí o rôznych spôsoboch spájania kovov, väčšine ľudí sa okamžite vybaví zváranie. Existujú však aj iné spôsoby spájania, napríklad nitovanie.

V súčasnosti je čoraz populárnejší moderný spôsob spájania: lepenie kovov. To si často vyžaduje vysoko inovatívne lepidlo na kovy, pretože spájanie kovov predstavuje pre používateľa veľmi špecifické výzvy.

Nemôžete teda použiť len tak hocijaké lepidlo; ako sme už povedali, musí to byť špeciálne lepidlo na kov. Okrem toho je potrebné zvážiť niekoľko aspektov. Nižšie vysvetlíme, ktoré to sú.

Dôležité otázky pred výberom lepidla na kov

Pred lepením kovu by ste si mali položiť nasledujúce otázky:

 • Aký typ kovu chcete spojiť? Je rozdiel, či chcete lepiť napríklad hliník alebo liatinu. Musíte tiež zvážiť materiál druhého podkladu, t. j. druhého povrchu, ktorý sa má lepiť. Môžete lepiť kov na kov alebo spájať rôzne materiály. Na to však môžete potrebovať iné lepidlo.
 • Akú štruktúru povrchu má materiál, ktorý sa má lepiť? Napríklad v prípade hliníka musíte počítať s opakovanou oxidáciou povrchu. Iné kovy majú skôr hladký alebo mierne drsný povrch. Môže byť tiež potrebné vyrovnať nerovnosti.
 • Aká veľká je plocha, ktorá sa má lepiť, a aký je jej geometrický tvar?
 • Aké je časové okno na vytvrdnutie lepidla a aké sú špecifikácie spracovania?
 • Akému zaťaženiu bude lepený spoj vystavený a kde sa bude neskôr používať?
 • Sú povrchy opatrené nejakým náterom?

Týmto otázkam by ste mali venovať pozornosť pred kúpou lepidla na kov, pretože sú mimoriadne dôležité pre optimálny lepený spoj.

Výhody a nevýhody lepenia kovov

Lepenie kovov má množstvo výhod, ktoré by mohli byť dôležité najmä pre malého používateľa:

Prehľad rôznych lepidiel na kovy

Dobré lepidlo na kov by malo mať rôzne vlastnosti. Je dôležité, aby kovové lepidlo:

 • je odolné voči teplu;
 • je odolné voči nárazom, ako aj voči teplotám a poveternostným vplyvom;
 • Je možné ho pilovať a vŕtať;
 • je odolný voči chemikáliám a
 • je odolný voči procesom starnutia.

K dispozícii sú rôzne lepidlá na kov, ktoré majú tieto vlastnosti:

 • Epoxidové lepidlá sú lepidlá na báze epoxidovej živice. Používajú sa najmä na lepenie bižutérie alebo pri spracovaní dreva. Sú však veľmi vhodné aj na lepenie kovov.
 • Polyuretánové lepidlá ponúkajú používateľovi všetky výhody veľmi odolného materiálu PU. Ten je nielen odolný voči UV žiareniu, a teda aj voči žltnutiu, ale aj voči vode, a preto sa dá dobre použiť vo vonkajšom prostredí.
 • Superlepidlá sú v zásade súčasťou štandardného vybavenia každej domácnosti a sú vhodné na takmer všetky druhy lepenia. Ich veľkou výhodou je extrémne rýchle vytvrdzovanie. Lepia kovy veľmi pevne a trvalo, ale vo všeobecnosti sú vhodné len na malé plochy a bodové lepenie.

Ďalej sa rozlišujú jednozložkové a dvojzložkové lepidlá na kov. Jednozložkové lepidlá sa používajú nielen na spájanie podkladov, ale aj na tmelenie a plombovanie. Preto sa nazývajú aj hybridné lepidlá. Nanášajú sa vo väčšom množstve ako dvojzložkové lepidlá a vytvrdzujú pružnejšie. Z tohto dôvodu sú obzvlášť vhodné na lepenie železa, pretože železo vykazuje v rôznych situáciách rôzne tepelné reakcie - má preto odlišný koeficient rozťažnosti.

Najlepšie lepidlo na kov

Všeobecné lepidlá na kovy na báze epoxidovej živice

Mimoriadne odolné a trvanlivé lepidlo na kov je lepidlo na báze epoxidovej živice. Skladá sa z dvoch zložiek, ktoré medzi sebou reagujú až po zmiešaní. Používateľ si môže túto zmes vyrobiť sám. Zatiaľ sú však k dispozícii aj dvojkomorové kartuše, s ktorými sa miešanie pohodlne zaobíde.

Lepidlá na báze epoxidových živíc sú veľmi variabilné lepidlá, ktoré môžu v zásade nadobudnúť všetky vlastnosti, ktoré sú pre používateľa užitočné: Sú k dispozícii ako pomaly alebo rýchlo schnúce lepidlá, môžu byť flexibilné alebo neflexibilné. Je možné pridávať aj rôzne prísady, ako sú farbivá a plnivá; vytvrdzovanie je však zvyčajne buď čierne, sivé, alebo transparentné. Sú vysoko odolné voči teplote a nárazom, a preto sú vhodné aj na veľké zaťaženie.

Špeciálne lepidlá na kovy na báze epoxidu sú vhodné najmä pre neželezné kovy, ktoré vo všeobecnosti predstavujú výzvu pri lepení.

Tekutý kov na báze epoxidovej živice

Ak chcete lepiť nehrdzavejúcu oceľ alebo iné kovy, potrebujete veľmi silné lepidlo. To nájdete v tekutom kove, napríklad od spoločnosti Petec. Nielenže je odolné voči teplotám do 120 °C, ale pri použití ako výplň dokonale vyplní falošné otvory, výduchy a diery. Možno ho použiť na vykonávanie všetkých druhov opráv rôznych materiálov. Rozvíja svoj plný lepiaci potenciál, najmä ak chcete lepiť liatinu alebo iné kovy, ako je nehrdzavejúca oceľ, hliník alebo rôzne zliatiny.

Polyuretánové lepidlá na lepenie kovov

Polyuretánové lepidlo na kov je veľmi vhodné na trvalé opravy v okolí domu. Toto lepidlo na kov je odolné voči teplu, UV žiareniu a vode, a preto je ideálne na vonkajšie použitie. Nikdy sa nestáva krehkým a veľmi rýchlo vytvrdzuje. Po zaschnutí je možná mechanická úprava, ako aj natieranie a lakovanie.

Superglue

Superlepidlo zaručuje veľmi pevné a trvanlivé spojenie aj kovov. Ak lepíte kov na kov a chcete vytvoriť len malý spoj, superlepidlo je často prvou voľbou. Jeho vytvrdzovacia fáza je extrémne krátka. To je však aj nevýhoda, pretože superlepidlo nie je vhodné na dvojrozmerné spoje. Preto sa používa len na bodové lepenie.

Silná alternatíva: Kované kovy

Ak chcete lepiť nehrdzavejúcu oceľ alebo iné kovy a potrebujete veľmi silnú pevnosť lepidla, ste s epoxidovým tmelom na správnom mieste. Tu môžeme jednoznačne odporučiť modelársky tmel spoločnosti QuikSteel. Ide nielen o jeden z najlepivejších tmelov na tmelenie a lepenie, ktorý je v súčasnosti na trhu, ale aj o tmel, ktorý sa ľahko používa.

Okrem toho umožňuje používateľovi vykonávať jednoduché opravy na boku, napríklad keď je potrebné rýchlo opraviť kovovú časť bicykla počas jazdy na bicykli. Kovaný kov QuikSteel si svoj názov zaslúži právom, pretože sa dá stlačiť ako plastelína a vtlačiť do opravovaného miesta. Kovaný kov má mimoriadne silný lepiaci potenciál a možno ho použiť na mnoho rôznych materiálov. Po vytvrdnutí sa dá ľahko mechanicky spracovať.

Praktické aplikácie lepidiel na kovy

Lepidlá na kovy sa dajú použiť na rôzne spoje a sú ideálne na veľmi stabilné lepenie. Ak ste teda na cestách so svojím bicyklom, mali by ste mať vždy vo vrecku tubu superlepidla - s ním môžete dokonale opraviť kovové časti na bicykli.

Dobré lepidlo na kovy je ideálne aj na praskliny v nárazníku. Vo všeobecnosti je vhodné na všetky kovové časti, ale aj na mnohé plastové časti na aute. So správnym lepidlom na kov sa všetky opravy okolo auta stanú detskou hračkou. Ľahko opravíte držiaky svetlometov a časti karosérie. Pri použití na aute sú veľmi dôležité nasledujúce vlastnosti lepidla na kov:

 • Odolnosť voči benzínu
 • Odolnosť voči teplu
 • Odolnosť voči olejom

Pokiaľ ide o ostatné vlastnosti, tie sa líšia. Niektoré typy lepidiel sú pružné, iné majú vysokú pevnosť. Pred začatím opravy by ste preto mali zistiť, ktoré lepidlo je vhodné pre váš typ použitia.

Lepidlo na kovy však nie je vhodné len na použitie na poškodené kovové časti. Vaše deti málokedy zaobchádzajú so svojimi hračkami opatrne? So správnym lepidlom na kov nie je problém ani oprava rozbitých hračiek, pretože je vhodné nielen na kov, ale aj na mnohé iné materiály.

Lepidlo na kov na iné materiály

Lepidlá na kov na báze epoxidovej živice možno použiť nielen na kovové predmety. Hoci s nimi ľahko prilepíte liatinu alebo iné druhy kovu, toto lepidlo skvele funguje aj s inými materiálmi. Možno ho teda použiť na

 • Drevo
 • Keramiku
 • Sklo
 • Porcelán
 • Kameň
 • Rôzne druhy plastov

Musíte však venovať pozornosť rôznym podmienkam povrchu. Ak chcete napríklad lepiť kov na drevo, musíte zohľadniť pórovitosť jedného materiálu a hladkú štruktúru povrchu kovu.

Pokyny na lepenie kovu

V nasledujúcom texte by sme vám chceli poskytnúť dobrý východiskový bod pre vašu prácu pomocou nášho návodu na lepenie kovov krok za krokom.

lepidlo na kov

Prípravné práce

Predtým, ako začnete so samotným procesom lepenia, je potrebné najprv pripraviť povrch podkladov. Je to obzvlášť dôležité pri lepení kovov, pretože tento materiál sa často používa v oblastiach, kde je vystavený vysokému mechanickému a tepelnému namáhaniu. Ak boli adhézne vlastnosti lepidla predtým negatívne ovplyvnené nedostatočným čistením podkladov, môže dôjsť k porušeniu lepených plôch.

Povrchy preto dôkladne očistite od všetkých usadenín. Sú to:

 • Oleje
 • Mazivá
 • Nečistoty
 • Prach
 • Tesniace materiály
 • Zvyšky lepidiel zo starších lepení
 • Rošt

Pri práci s holými prstami je potrebné dbať na opatrnosť, pretože aj mastnota na pokožke môže ako nános zhoršiť účinok lepidla. Odporúčame používať rukavice.

Pred lepením je potrebné dôkladne odstrániť hrdzu. To možno vykonať brúsením alebo pieskovaním. Vzniknutý prach by sa mal potom opäť odstrániť. Na zlepšenie lepiacich vlastností lepidla by sa mali podklady následne zdrsniť. To sa môže vykonať aj brúsením alebo pieskovaním. Pred brúsením alebo pieskovaním je však nevyhnutné podklady očistiť, pretože inak sa do povrchu dostanú nečistoty, ktoré môžu výrazne zhoršiť adhézne vlastnosti lepidla.

Na čistenie olejov, mastnoty a tmelov je k dispozícii široká škála výrobkov. Existujú špeciálne čistiace prostriedky vo všetkých možných variantoch. HG čistič tu môže byť veľkým pomocníkom a zvyčajne ho odporúčajú aj výrobcovia lepidiel.

Skutočný proces lepenia

Po dôkladnom vyčistení lepených plôch by ste mali nechať podklady úplne vyschnúť. Teraz je možné aplikovať špeciálne lepidlo na kov. Dbajte na pokyny výrobcu. V závislosti od toho, aké lepidlo na kov použijete, ho musíte naniesť buď na jednu, alebo na obe strany a prípadne dodržať čas odlesku. Po nanesení lepidla sú podklady pevne spojené a prípadne zafixované. To tiež závisí od použitého lepidla. Napríklad lepidlá na báze epoxidu na kovy by sa mali pevným tlakom držať pohromade približne šesťdesiat minút. Prebytočné lepidlo sa môže odstrániť acetónom.

Vytvrdzovanie a zaťažovanie spojov

Dodržiavajte aj pokyny výrobcu lepidla týkajúce sa času vytvrdzovania. Superlepidlo si vyžaduje len veľmi krátku fázu schnutia, zatiaľ čo iné lepidlá na kovy, napríklad epoxidové lepidlá, potrebujú na vytvrdnutie až dvadsaťštyri hodín. Ak máte pochybnosti, nechajte spojené diely schnúť dlhšie. Potom sú plne zaťažiteľné a zvyčajne sa dajú opracovať.

Prepracovanie

Po úplnom vytvrdnutí je možné materiál ďalej opracovať podľa potreby. Môžete ho opracovať mechanicky, napr. brúsením a vŕtaním, ale môžete ho aj natrieť alebo nalakovať.

Bezpečnostné pokyny

Pri práci s kovovými lepidlami by ste mali dbať na svoju bezpečnosť. Platí to najmä pri práci s epoxidovými a polyuretánovými lepidlami. Pracovný priestor by mal byť dobre vetraný a vaše sliznice by mali byť chránené pred unikajúcimi výparmi. Vždy používajte rukavice, aby vaša pokožka neprišla do kontaktu so silným kovovým lepidlom. Prvou voľbou by mali byť rukavice z nitrilu, nie z bavlny alebo PVC, pretože nitril je odolnejší voči väčšine chemikálií.

Dodržiavajte aj pokyny výrobcu týkajúce sa spracovania. Ak sa vaše sliznice alebo oči dostanú do kontaktu s lepidlom, dôkladne ich niekoľko minút umývajte teplou vodou a okamžite vyhľadajte lekára. Pritom by ste mali mať so sebou obal lepidla, aby si lekár mohol urobiť predstavu o zložení.

Často kladené otázky

Aké je najlepšie lepidlo na kov?

Na túto otázku nemožno jednoznačne odpovedať, pretože závisí od rôznych faktorov. Závisí napríklad od lepeného kovu, zamýšľaného použitia a tepelného a mechanického zaťaženia, ktorému musí lepený spoj odolávať.

Ako dobre drží lepidlo na kov?

Správne nanesené a prispôsobené príslušnému kovu vytvára vysokokvalitné lepidlo na kovy veľmi pevný a odolný spoj. Nikdy však nebude také pevné ako spoj vytvorený klasickou mechanickou spojovacou technikou, napríklad zváraním.

Nájsť správne lepidlo na kov nie je také jednoduché, ako sa zdá. Je potrebné zvážiť mnoho rôznych aspektov. Keď však nájdete optimálne lepidlo na kov, samotný proces lepenia je detskou hračkou. Dúfame, že sme vám dokázali pomôcť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.