Polyuretánové lepidlá - sprievodca výberom správneho lepidla

Na trhu je k dispozícii mnoho rôznych lepidiel, ktoré majú rôzne vlastnosti a sú viac či menej vhodné na skutočne pevné lepenie. Jedným z týchto lepidiel je polyuretánové lepidlo - lepidlo, ktoré môže vynikať mnohými priaznivými vlastnosťami. Čo je však polyuretánové lepidlo? Vysvetlíme vám to - v našom sprievodcovi PU lepidlami.

Čo je polyuretánové lepidlo?

Polyuretánové lepidlá, známe aj ako PU lepidlá, sú lepidlá používané na konštrukcie s vyššou pevnosťou a môžu sa používať ako nepružné aj trvalo pružné lepidlá. Sú založené na polyméroch, ale často obsahujú aj ďalšie zložky, ako sú rôzne prísady.

PU lepidlá sa často používajú ako dvojzložkové lepidlá. K dispozícii sú však aj jednozložkové lepidlá. Obe sú založené na chemickej reakcii rôznych zložiek. Táto reakcia často zahŕňa katalyzátory, ako je svetlo, teplo alebo vlhkosť. Lepidlo je pastovité a nezmršťuje sa. Po vytvrdnutí je vodotesné a možno ho natierať alebo brúsiť. Lepidlo vyrovnáva aj malé nerovnosti obrobku. Tieto a rôzne ďalšie vlastnosti z neho robia neprekonateľného pomocníka na všetky druhy lepiacich prác.

Netreba však podceňovať jeho zdravotnú nebezpečnosť. Preto podlieha vyhláške o zákaze chemických látok a nesmie sa predávať osobám mladším ako 18 rokov. Okrem toho sa pri jeho používaní musia dodržiavať osobitné bezpečnostné opatrenia, ktoré rozoberieme nižšie.

Rôzne typy polyuretánových lepidiel

Polyuretánové lepidlá sú k dispozícii v rôznych verziách. Okrem jednozložkových lepidiel existujú aj dvojzložkové lepidlá. Obe sú však založené na rovnakom princípe, na chemickej reakcii rôznych zložiek. Okrem toho sú k dispozícii aj lepidlá tavné, nazývané aj tavné. Všetky typy majú svoje výhody a nevýhody. Horúce tavné lepidlá sú obzvlášť robustné, ale ponúkajú používateľovi len veľmi obmedzený otvorený čas, počas ktorého môže lepidlo spracovávať.

V nasledujúcich častiach uvádzame všetky vlastnosti polyuretánových lepidiel rôznych typov.

Polyuretánové dvojzložkové lepidlá

PU 2-komponentné lepidlá sú také, ktoré spájajú povrchy chemickou reakciou dvoch zložiek, zvyčajne živice a tvrdidla. Oba prvky musia byť zmiešané v určitom pomere. Existujú rôzne pomery miešania. Najbežnejšie pomery miešania lepidla a tvrdidla sú buď 100:15, alebo 100:30. Dobrou alternatívou je lepidlo na báze epoxidovej živice.

Polyuretánové dvojzložkové lepidlá sa delia na rôzne stupne tvrdosti. Rozlišujú sa:

  • Lepidlá, ktoré sú určené na vysoké zaťaženie a musia mať vysokú pevnosť v strihu
  • Lepidlá, ktoré musia odolávať vysokým nárazovým zaťaženiam a predĺženiu pri pretrhnutí
  • Lepidlá, ktoré kombinujú pozitívne vlastnosti oboch uvedených lepidiel, a preto sa považujú za viskoplastické

Vlastnosti

Dvojzložkové lepidlá sa vyznačujú rôznymi pozitívnymi vlastnosťami polyuretánových lepidiel:

  • Vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom a vplyvom prostredia
  • Vysoká odolnosť proti starnutiu a vysoká pevnosť konštrukcie
  • Vysoká rázová a šmyková pevnosť
  • Vysoká pevnosť v klopnom šmyku
  • Vynikajúca premostiteľnosť s možnosťou spájania aj veľkých medzier
  • Dobré vlastnosti na lepenie veľkých plôch
  • Čisté, jednoduché a dobré možnosti spracovania
  • Vhodný na rôzne povrchy v interiéri aj exteriéri

Oblasti použitia

PU lepidlá sú vhodné na rôzne materiály a aplikácie. PU lepidlá možno použiť nielen na lepenie kovov a najsilnejšieho lepidla na drevo, ale aj na omietku, korok, plast a iné materiály. PU lepidlá sú vhodné najmä na kombinované lepenie, t. j. lepenie rôznych materiálov.

Ak chcete napríklad obnoviť podlahovú krytinu vo svojom dome a lepiť podlahové dosky alebo parkety, PU lepidlo by mohlo byť pre vás tou správnou voľbou. Samozrejme, existujú aj určité nevýhody: Toto lepidlo je napríklad v porovnaní s inými lepidlami pomerne drahé a pri príliš dlhej strate času stráca svoju dobrú priľnavosť. Takže musíte investovať nejaké peniaze a pracovať rýchlo. Vďaka tomu je PU lepidlo vhodné skôr pre skúsených remeselníkov. Napriek tomu jeho mnohé výhody prevažujú nad nevýhodami. Napríklad kvalitné PU lepidlo neobsahuje rozpúšťadlá, takže po položení podlahy nemusíte niekoľko dní vetrať, kým môžete bezpečne vstúpiť do miestnosti. Jeho lepiaci účinok je pri správnom použití obrovský a odoláva najvyšším nárokom.

Veľkou výhodou je skutočnosť, že PU lepidlá možno použiť na lepenie prírodného kameňa bez toho, aby spôsobovali zmenu farby alebo mastnotu. Bez problémov možno lepiť aj protipožiarne prvky na stavbe - napríklad sadrovláknité alebo sadrokartónové dosky.

Rozdiel medzi uretánom a polyuretánom?

Uretán aj polyuretán sú polyméry. Termín polyuretán sa všeobecne používa, ak sa polymér skladá z viac ako jednej uretánovej skupiny, preto sa nazýva polyuretán.

Ako lepiť polyuretán?

Spracovanie 2K PU lepidla je veľmi jednoduché. Najprv sa zložky odvážia a zmiešajú. Dodržiavajte pokyny výrobcu. Ak zmeníte pomer miešania, ovplyvní to vlastnosti lepidla a to nemusí dostatočne vytvrdnúť. Pri miešaní by ste tiež nemali pridávať príliš veľa vzduchu, pretože každá najmenšia vzduchová bublina je slabým miestom vytvrdnutého lepidla.

K dispozícii sú aj praktické dvojité kazety, ktoré zjednodušujú miešanie oboch zložiek.

Lepidlo stačí nanášať na jednu stranu. Lepený povrch dôkladne natrite PU lepidlom, ale nepoužívajte ho príliš veľa, inak by mohlo lepidlo vytiecť v miestach spojov. Ak lepidlo predsa len vyteká, okamžite ho naneste pomocou handričky. Zaschnuté lepidlo môžete odstrániť veľmi ostrým nožom, napríklad žiletkou.

Pri aplikácii je nevyhnutné dbať na životnosť nádoby. Po jej uplynutí sa lepidlo už nemôže používať. Na lepšiu manipuláciu môžete pridať buď inhibítor na predĺženie životnosti nádoby, alebo urýchľovač.

Konečná pevnosť, t. j. posledný stupeň vytvrdnutia, sa dosiahne približne po 4 až 7 dňoch a minimálna pevnosť zvyčajne po približne 12 hodinách. Počas tohto času nezabudnite obrobky zafixovať, napríklad skrutkovacími svorkami.

Polyuretánové lepidlo 1K

Polyuretánové lepidlá 1K pozostávajú, ako už názov napovedá, len z jednej zložky. Po nanesení absorbujú vlhkosť zo vzduchu, a tak vytvrdzujú. Už po niekoľkých minútach vytvoria kožu. Rýchlosť vytvrdzovania je preto veľmi vysoká.

Pastovité lepidlá PU 1K sa v priemyselných prevádzkach nanášajú guličkovým spôsobom. Pre malých používateľov je zaujímavé použitie pomocou ručnej pištole.

uretánové lepidlo

Vlastnosti

Pri lepidlách PU 1K možno nájsť nasledujúce výhody:

  • Jednoduché spracovanie, pre malého používateľa väčšinou pomocou ručnej pištole
  • Vysoká pevnosť v ťahu
  • Po vytvrdnutí zostáva lepidlo pružné
  • Vhodné aj na veľké plochy
  • Niektoré lepidlá 1K sú vhodné na zriedkavý kontakt s potravinami

Oblasti použitia

Podobne ako 2K PU lepidlo, aj 1K PU lepidlo je vhodné na širokú škálu aplikácií. Bez problémov tak možno lepiť drevo, plasty, sadrokartónové dosky a kovy.

Keďže lepidlá PU 1K vedú k mäkko-elastickému lepeniu, sú obľúbené najmä v oblasti podlahárskych prác. Ak chcete položiť veľkoformátovú doskovú alebo parketovú podlahu, tento typ lepidla by mal byť vašou voľbou.

Spracovanie

Mali by ste sa uistiť, že lepené časti sú zbavené mastnoty a prachu. Pred použitím lepidla 1K PU ich môžete očistiť handričkou bez chĺpkov a trochou rozpúšťadla. Na zlepšenie priľnavosti povrchov ich môžete mierne zdrsniť pomocou brúsneho papiera.

Teraz naneste lepidlo na jednu stranu a rovnomerne ho rozotrite na lepený povrch. Potom oba povrchy zlepíte. Pre lepšiu priľnavosť môžete povrchy zafixovať skrutkovacími svorkami, kým lepidlo nezaschne.

Tavné lepidlá (Hotmelts)

Tavné lepidlá sú lepidlá na báze termoplastických polymérov. To znamená, že pri izbovej teplote majú stabilný stav skupenstva a po zahriatí sa stávajú tekutými. Môžu sa spracovávať len v kvapalnom stave. Po vysušení sa vrátia do pevného skupenského stavu.

Tavné lepidlá často obsahujú rôzne prísady vrátane antioxidantov, vosku a zmäkčovadiel. V závislosti od požadovaných vlastností sa však môžu pridávať aj iné prísady.

Na rozdiel od 1 - alebo 2 - zložkových PU lepidiel, tavné lepidlá nefungujú len na poréznych podkladoch. Okrem toho proces schnutia nie je chemický, ale fyzikálny proces, pretože nie je spôsobený reakciou rôznych zložiek, ale ochladzovaním.

Sú známe dva typy tavných lepidiel: EVA tavné lepidlá a PUR tavné lepidlá. Výhodou prvých je, že sú reaktibilné. To znamená, že po vytvrdnutí sa môžu znova roztaviť, čo umožňuje recykláciu.

Vlastnosti

V nasledujúcom texte nájdete výhody a nevýhody tavných materiálov:

Oblasti použitia

Oblasti použitia tavných lepidiel sú veľmi rozmanité. Tavné lepidlá sa používajú nielen v obalovom priemysle a kníhviazačstve, ale aj pri výrobe kartónov a etikiet, v automobilovom priemysle a pri montáži. V zásade možno tavné lepidlá použiť na lepenie takmer všetkých možných materiálov: na kovy, gumu, plasty, sklo a keramiku, drevo, kartón, korok a rôzne textílie. Možno nimi lepiť aj plsť a kožu.

To znamená, že tavné lepidlá majú široké využitie nielen v súkromnom, ale aj v priemyselnom sektore. Pozitívne vlastnosti týchto lepidiel využíva tak výrobný priemysel, ako aj zdravotníctvo a hygiena.

Pri ručných prácach s rodinou je tavná lepiaca pištoľ v zásade nevyhnutná. Najmä v oblasti hobby sa tavné lepidlá často používajú.

Spracovanie

Zvyčajne sa tavné lepidlá aplikujú malými používateľmi pomocou priemyselnej lepiacej pištole, ktorá uvoľňuje zahriate lepidlo tlakom prstov. Lepidlo sa nanesie na čisté povrchy, ktoré sa majú zlepiť, a tie sa potom spoja. Mali by ste postupovať rýchlo, pretože na aplikáciu máte len obmedzené časové okno. Ak tavné lepidlo vychladne, stuhne a už sa nedá ďalej spracovávať.

Hotmelt sa však dá spracovať aj pomocou iných nástrojov, ako je lepiaca pištoľ, napríklad vytláčadiel a špirálových striekačiek. Lepidlo je k dispozícii buď vo forme lepiacich tyčiniek, fólií, blokov, alebo dokonca granúl.

Záver o rôznych PU lepidlách

Hoci sú PU lepidlá často o niečo drahšie, túto drobnú nevýhodu vynahradzujú svojimi priaznivými vlastnosťami. Možno ich preto použiť na širokú škálu materiálov. Ich lepiace vlastnosti sú vynikajúce a pri jednostrannom nanášaní veľmi dobre priľnú k povrchom. Manipulácia s nimi je tiež pomerne jednoduchá. Aj s lepidlami PU 2K si ako používateľ zvyčajne dobre vystačíte, pretože v súčasnosti sú k dispozícii aj dvojité kazety. To vám ušetrí miešanie.

Okrem toho majú PU lepidlá vysokú pevnosť v ťahu, ako aj vynikajúcu odolnosť voči poveternostným vplyvom.

polyuretánové lepidlo

Skladovanie a trvanlivosť polyuretánových lepidiel

Pri skladovaní polyuretánového lepidla je potrebné zohľadniť niekoľko vecí:

  • Lepidlo by sa malo skladovať v chladnej a tmavej miestnosti; optimálna teplota skladovacej miestnosti je od +10 do +25 °C
  • Kazetu chráňte pred vlhkosťou, chladom a vlhkosťou
  • Najskôr spracujte staršie lepidlo - prvé dovnútra, prvé von
  • Pravidelne kontrolujte, či obal nie je poškodený

Po práci s PU lepidlom by mala byť kazeta vždy dobre uzavretá, aby sa zabránilo vytvrdnutiu lepidla vo vnútri. V opačnom prípade sa zvyšné lepidlo nedá použiť.

Trvanlivosť PU lepidiel je obmedzená. V závislosti od lepidla sa pohybuje od niekoľkých mesiacov do niekoľkých rokov. Podrobnejšie informácie nájdete v priloženom technickom liste.

Použité PU plechovky sa musia likvidovať oddelene. Je preto lepšie odovzdať ich na zberné miesto škodlivých látok namiesto toho, aby ste ich dávali do bežného domového odpadu.

Bezpečnostné pokyny na spracovanie PU lepidla

Pri práci s PU lepidlom by ste mali vždy dbať na bezpečnosť. Vždy používajte ochranné okuliare, dýchaciu masku a jednorazové rukavice na ochranu pokožky, ako aj očí a slizníc pred kontaktom s lepidlom. Existuje podozrenie, že rôzne zložky sú karcinogénne. Preto by ste mali dobre vyvetrať aj miestnosť, v ktorej pracujete.

Pred začatím práce by ste si mali pozorne prečítať kartu bezpečnostných údajov a v prípade potreby sa obrátiť na kvalifikovaný personál, ak máte akékoľvek otázky.

Ak sa PU lepidlo dostane do kontaktu s vašou pokožkou, okamžite dôkladne odstráňte zvyšky lepidla pomocou mydla a teplej vody. Ak je lepidlo ešte vlhké, možno ho odstrániť aj handričkou. Na odstránenie stvrdnutých zvyškov lepidla musíte použiť žiletku - ale samozrejme, mali by ste s ňou byť veľmi opatrní!

PU lepidlá sa preto odporúčajú, ak chcete dosiahnuť vysokú pevnosť spojov, sú však pomerne drahé. Vždy by ste mali dbať aj na svoju bezpečnosť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.