Test UV lepidla: Najlepšie UV svetlo

Niektoré materiály si vyžadujú jedinečné lepidlo na dosiahnutie stabilného a odolného spoja. Jedným z týchto špeciálnych lepidiel môže byť UV lepidlo. Čo je na tomto lepidle špeciálne, pre ktoré materiály je lepidlo s UV svetlom vhodné a ako ho najlepšie použiť, vám povieme v našom teste UV lepidiel.

Čo je UV lepidlo?

UV lepidlo je typ lepidla, ktoré veľmi dobre funguje na rôznych povrchoch vrátane epoxidovej živice a materiálov na báze akrylátu. Rovnako ako väčšina výrobkov s UV žiarením sa aj UV lepidlo dá rýchlo vytvrdiť pomocou UV svetla, čím sa vytvorí pevný a odolný spoj. Vlastnosti a funkčnosť UV lepidla možno ľahko porovnať s UV živicou, ktorá tiež rýchlo vytvrdzuje pod UV svetlom. Pod svetlom dochádza k polymerizácii v priebehu niekoľkých sekúnd a tento rýchly čas vytvrdzovania je významnou výhodou najmä v priemyselnej výrobe.

Lepidlo uv light

Pokiaľ ide o vytvrdzovanie, môžete použiť LED UV svetlá, UV plynové lampy alebo dokonca čisté slnečné svetlo. Vlnové dĺžky svetla, ktoré použijete, však musíte pomerne starostlivo zvážiť, pretože budú musieť zodpovedať špecifikáciám pre každý jednotlivý výrobok.

Jednoduché pravidlo, ktorým sa však môžete riadiť, je, že čím silnejší je zdroj svetla, tým rýchlejšie vaše lepidlo vytvrdne.

Hoci je UV lepidlo obľúbené v priemyselnom prostredí, obľúbili si ho aj domáci tvorcovia a domáci majstri. Medzi mnohé výhody, ktoré UV lepidlá majú, patrí to, že neobsahujú rozpúšťadlá a majú tiež len jednu zložku. Iné lepidlá, ktoré majú pevnosť UV lepidiel, ako napríklad epoxidy, majú spravidla dve zložky, ktoré treba miešať, ale v prípade UV svetiel stačí lepidlo naniesť a na vytvrdnutie použiť UV svetlo. Tu sú uvedené niektoré výhody a nevýhody UV lepidiel.

Naše odporúčania pre najlepšie lepidlo s UV žiarením

V ponuke je mnoho vynikajúcich značiek lepidiel aktivovaných UV žiarením. Niektoré z nich však dokážu mimoriadne dobre bodovať. Aké to sú a aké výhody ponúkajú používateľovi, sa dozviete v našom teste UV lepidiel nižšie.

Najlepšie UV lepidlo

Najlepšie UV lepidlo: BONDIC LED UV Liquid Plastic Welding Pro Kit

Tekuté UV lepidlo Bondic LED je víťazom testu, pokiaľ ide o trvanlivosť a jednoduché používanie. Po úplnom vytvrdnutí je lepidlo Bondic vodotesné a odolné voči vysokým teplotám. Po vytvrdnutí je lepidlo číre a možno ho ľahko natierať a brúsiť. Lepidlo sa dodáva s LED UV svetlom s tlačidlom na jednoduché stlačenie.

Pri použití so svetlom lepidlo vytvrdne v priebehu niekoľkých sekúnd a vytvorí trvalý a vysoko odolný spoj. Lepidlo Bondic neobsahuje rozpúšťadlá a zostáva tekuté až do vytvrdnutia pomocou UV svetla. Bondic môžete použiť na plast, drevo, kov, gumu, keramiku, vinyl, kevlar, kožu a ďalšie materiály! Hoci je cena trochu vysoká, oplatí sa, pretože lepidlo má čo ponúknuť.

UV lepidlo s najlepším pomerom ceny a kvality: Súprava na zváranie tekutých plastov FLASHFIX UV

Ak chcete cenovo dostupnejšiu možnosť UV lepidla, dôrazne odporúčame Flashfix. Lepidlo sa dodáva s UV baterkou, ktorá vytvrdí tekuté lepidlo na plasty v priebehu niekoľkých sekúnd. Po vytvrdnutí môžete lepidlo ľahko brúsiť a natierať. Plastový zvar je odolný a trvalý, takže je ideálny na dlhotrvajúce opravy rôznych povrchov.

Toto UV lepidlo môžete používať na vnútorné aj vonkajšie povrchy a časom nežltne. Flashfix je vhodný na tmelenie, zváranie a vypĺňanie medzier s presným hrotom, ktorý odoláva upchávaniu a umožňuje presnú aplikáciu a menej odpadu. Lepidlo neobsahuje rozpúšťadlá a vo fľaši nevysychá ani netvrdne. Lepidlo je tiež odolné voči teplu a vode.

Oblasti použitia lepidla vytvrdzujúceho ultrafialovým svetlom

Univerzálnosť lepidiel vytvrdzujúcich UV svetlom je jednou z ich najväčších predajných výhod. Nielenže môžete spájať rôzne materiály, ale UV lepidlo môžete použiť aj na rekonštrukciu materiálu, vyplnenie medzier a ochranu chúlostivých povrchov. Ak chcete napríklad spojiť dva nerovné povrchy, tenká vrstva lepidla vyplní medzery a vytvorí hladké spojenie. Ak chcete vyplniť medzery, môžete UV lepidlo naniesť v niekoľkých vrstvách.

Lepidlo s ultrafialovým žiarením

UV lepidlo môžete použiť aj na rekonštrukciu rôznych materiálov. Je vhodné najmä na opláštenie slaboprúdových káblov alebo ako náhrada malých úlomkov predmetov. UV lepidlo je jedno z najuniverzálnejších lepidiel, ktoré je k dispozícii, a možno ho použiť na širokú škálu aplikácií. Od montáže v automobilovom priemysle až po lepenie v architektúre je UV lepidlo fantastickou voľbou. Odporúčame však, aby ste UV lepidlo nepoužívali na veľkoplošné lepenie, pretože je najvhodnejšie na menšie projekty. Ako lepidlo sa ideálne hodí na

 • Drevo
 • Koža
 • Kov
 • Plasty, najmä priehľadné
 • Kryštály
 • Sklo

Sklo

Neexistuje veľa lepidiel, ktoré sú vhodné na lepenie skla, ale UV lepidlo je jednou z najlepších možností. Existuje mnoho dôvodov, prečo je UV lepidlo skvelé na sklo, vrátane toho, že je priehľadné a časom nemení farbu.

UV lepidlo je fantastické aj na lepenie vitráží a skosených okien.

Kľučky a dvere

UV lepidlo je ideálne nielen na lepenie dvoch kusov rovnakej látky, ale je skvelé aj na spájanie rôznych látok. Vďaka tejto vlastnosti je UV lepidlo vhodné na upevnenie kľučiek a držadiel na dvere a skrine. V skutočnosti je UV lepidlo odolné aj voči vode, takže ho môžete použiť na sprchové dvere.

UV aktivované lepidlo

Automobilové diely

Vďaka schopnosti UV lepidla lepiť rôzne materiály je ideálne na montážne práce v automobilovom priemysle. UV lepidlo môžete použiť na lepenie spínačov monitorovania bezpečnostných pásov a svetlometov.

UV lepidlo je rýchloschnúce, vďaka čomu sa výborne hodí na veľkoobjemovú montáž.

Architektonické opravy

UV lepidlo je vhodné nielen na lepenie rôznych materiálov, ale možno ho použiť aj ako náter a tmel. Toto odolné lepidlo je tiež odolné voči tepelným šokom a vibráciám. UV lepidlo môžete použiť na rýchle opravy v celom dome vrátane schodísk, okien a potrubí.

Jednoduché UV lepidlo

Opravy všetkého druhu pomocou lepidiel s UV svetlom

Lepidlo s UV svetlom umožňuje nielen mimoriadne stabilné lepené spoje, ale ideálne sa hodí aj ako výplňový materiál a na opravy. Možno ho použiť aj na citlivé materiály, pretože nie je také agresívne ako mnohé iné typy lepidiel. Okrem toho neobsahuje žiadne rozpúšťadlá. V malom meradle je lepidlo vhodné aj na modelovanie.

Upozorňujeme, že lepidlo vytvrdzujúce UV žiarením nie je vhodné na PP, PE a PTFE. Inak je UV lepidlo vhodné na sklo, ako aj na kov, drevo a iné materiály, vďaka čomu je prakticky univerzálne.

Malé poškodenia povrchov sa dajú ľahko odstrániť UV lepidlom. Prasklinu jednoducho vyplňte lepidlom. Keďže je priehľadné a po vytvrdnutí má približne rovnaký pocit ako tvrdý plast, miesto opravy je potom takmer neviditeľné. To je praktické najmä pri opravách plôch, ktoré musia odolávať vysokým vibráciám.

Oprava podlahovej krytiny

Najmä v domácnostiach so zvieratami alebo deťmi sa podlahová krytina rýchlo poškodí. Stopy po pazúroch alebo občasné rozbité sklo v detskej ruke rýchlo znížia atraktivitu podlahy. Tieto poškodenia sú obzvlášť nepríjemné, keď sa vyskytnú na drahej podlahovej krytine.

lepidlo aktivované ultrafialovým svetlom

Skôr ako celú podlahu vytrhnete a vymeníte, existuje ešte jedna alternatíva: môžete ju opraviť pomocou UV lepidla. Prasklinu alebo škrabanec jednoducho vyplňte UV lepidlom a nechajte ho vytvrdnúť pomocou UV lampy. Aby bola podlaha rovná, môžete zaschnuté lepidlo následne prebrúsiť.

Utesnenie vyvŕtaných otvorov

Vyvŕtané diery v dome môžete opraviť rôznymi spôsobmi, napríklad ich vyplnením. To je však často spojené s viac či menej veľkou námahou a pomerne dlhým časom schnutia materiálov. Najmä v prípade obkladov a dlažieb vyvŕtané diery často predstavujú výrazný estetický problém. Vŕtaniu dier sa spravidla nedá vyhnúť, najmä ak je daný dom dlhodobo obývaný.

Veľkým problémom je farebný tón, ktorý by mal, samozrejme, zodpovedať povrchu, ktorý potrebuje opravu. Dosiahnuť optimálny výsledok je tu zvyčajne náročné.

Lepidlo s UV svetlom tu dokáže zázraky: je dostupné v praktických tubách, ktoré umožňujú jednoduchú a presnú aplikáciu. Oprava je hotová v priebehu niekoľkých okamihov a životnosť nádoby možno ľubovoľne zvoliť. Tá znamená, že plochu možno ľahko opraviť, aj keď sa časť lepidla s modrým svetlom pokazí. Aj po vytvrdnutí lepidla môžete lepené miesto leštiť, pilovať alebo brúsiť.

Lepidlo na sklo

Lepenie skla je vždy obzvlášť náročné, pretože tento materiál je nielen veľmi náchylný na ďalšie rozbitie, ale má aj mimoriadne hladký povrch. To sťažuje mnohým typom lepidiel dobre rozvinúť svoje lepiace vlastnosti. Obzvlášť zložité je lepenie skla na sklo, ale aj lepenie skla na drevo môže pre domácich majstrov predstavovať problém. Ďalším problémom je nielen povrchová štruktúra lepeného materiálu, ale aj fixácia oboch lepených povrchov, kým lepidlo nerozvinie svoj účinok. Mnohé lepidlá potrebujú určitý čas, kým vytvrdnú.

UV lepiace pero

Počas tohto času sa však oba povrchy môžu šmýkať, najmä na skle. Často je ťažké sklo zafixovať - mohlo by sa rozštiepiť alebo prasknúť pod tlakom. Ak použijete UV lepidlo, môžete proces vytvrdzovania kontrolovať sami, takže už nehrozí, že sa lepené predmety pošmyknú. Rozhodujúcu výhodu tu má najmä sklo: je priehľadné, a preto môže byť vystavené UV žiareniu nielen spredu, ale aj zozadu. To umožňuje lepidlu dokonale rozvinúť svoj potenciál. UV lepidlo je preto ideálnym lepidlom na sklo.

Skladovanie a trvanlivosť lepidiel s UV svetlom

Lepidlo s UV svetlom by sa malo skladovať na suchom a chladnom mieste, ak je ešte zatavené. Teplota skladovania by mala byť v rozmedzí od +5 °C do +25 °C.

Otvorené kazety by sa mali skladovať vzduchotesne v chladničke a mali by sa ihneď spotrebovať.

Bezpečnostné pokyny na spracovanie UV vytvrdzovacích lepidiel

Práca s UV vytvrdzujúcim lepidlom si vyžaduje určité bezpečnostné opatrenia. Špeciálne chránené by malo byť nielen pracovisko, ale aj používateľ. UV lepidlo môže spôsobiť alergické reakcie a podráždiť pokožku a dýchacie cesty. Mali by ste myslieť aj na ochranu očí.

Bezpečnostné vybavenie pre UV lepidlo

Pri práci vždy používajte rukavice a ochranné okuliare. Mali by ste tiež dobre vetrať pracovný priestor alebo používať dýchacie masky. Dbajte na to, aby sa lepidlo nedostalo do kontaktu s vašimi očami alebo sliznicami, a ak sa tak stane, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Stručný návod na aplikáciu UV lepidla

UV lepidlo si vyžaduje trochu iný postup ako mnohé iné lepidlá, ktoré možno lepšie poznáte. Materiál je potrebné správne pripraviť a musíte zabezpečiť, aby ste lepidlo nanášali opatrne a používali svetlo dostatočne dlho. Tu je stručný návod, ako aplikovať UV lepidlo.

 • Pred nanesením UV lepidla sa musí povrch, ktorý sa má lepiť, upraviť. Ten by mal byť suchý, ako aj zbavený mastnoty a prachu. Najprv použite čistý lieh a handričku, ktorá nepúšťa vlákna, na očistenie povrchu. Upozorňujeme, že veľmi hladké povrchy si často vyžadujú zdrsnenie, aby lepidlo mohlo optimálne rozvinúť svoje adhézne vlastnosti.
 • Po očistení môžete lepidlo naniesť. Upozorňujeme, že ho možno nanášať vo viacerých vrstvách, aby sa vyplnili drážky a otvory. Taktiež na dosiahnutie lepšej priľnavosti môžete povrch najprv zafixovať nanesením tenkej vrstvy lepidla. Potom naneste druhú, hustejšiu vrstvu, aby ste optimalizovali vlastnosti lepidla.

Najlepšie UV lepidlo

 • Po nanesení UV lepidla môžete povrchy spojiť a pomocou UV lampy nechať lepidlo vytvrdnúť. Ak sa svetlo nedostane všade k lepidlu, povrchy k sebe pevne pritlačte aspoň na tridsať sekúnd.
 • Po vytvrdnutí môžete lepidlo mechanicky spracovať, napríklad brúsením. Možné je aj natieranie alebo lakovanie.
 • Ak chcete odstrániť UV lepidlá, urobte tak pomocou petroléteru, keď lepidlo ešte nevytvrdlo. Už vytvrdnuté lepidlo môžete namočiť mydlovou vodou.

UV lepidlo je neuveriteľne univerzálne lepidlo, ktoré sa oplatí kúpiť aj napriek jeho vyššej cene. Je veľmi zaujímavé nielen pre priemysel, ale aj pre domácich majstrov. Dúfame, že vám pomôžeme s naším sprievodcom UV lepidlom.

Často kladené otázky

Funguje UV lepidlo?

Rozhodne. UV lepidlo je jedno z najodolnejších lepidiel, ktoré môžete použiť na rôzne povrchy. UV lepidlo môžete použiť na drevo, kov, keramiku a dokonca aj na kožu. Jediné, čo musíte urobiť, je zabezpečiť, aby ste mohli UV lepidlo vytvrdiť svetlom.

Je UV lepidlo pevnejšie ako epoxidové?

Epoxidové lepidlo sa všeobecne považuje za najpevnejšie lepidlo, pretože je najodolnejšie voči teplu, chemikáliám, vode a nárazom.

Musíte pri používaní UV lepidla nosiť masku?

Pri práci s UV lepidlom sa dôrazne odporúča nosiť masku a rukavice. Výpary môžu byť trochu ohromujúce a nechcete, aby sa vám lepidlo dostalo do očí.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.