Najlepšie farby farieb, ktoré sa hodia k tmavému drevu

Mnohé staršie domy majú pôvodné obloženie z tmavého dreva. Najbežnejším prístupom väčšiny majiteľov domov je jednoducho natrieť drevené obloženie na bielo. Skôr ako sa však pustíte do tohto nápadu, zvážte, ako môžete svoj priestor zmeniť tým, že ponecháte drevené obloženie v prírodnej farbe. Aby sme vám pomohli, budeme diskutovať o výhodách zachovania prírodného dreveného obloženia a pozrieme sa na najlepšie farby náterov, ktoré sa hodia k tmavému drevu.

Farby farieb, ktoré sa hodia k drevenému obloženiu

Mohlo by byť jednoduché natrieť drevené obloženie a skončiť s tým, ale je ťažké vrátiť sa k tomuto rozhodnutiu. Preto dôkladne zvážte a rozhodnite sa, čo chcete v danom priestore dosiahnuť. Zachovanie a spracovanie tmavej farebnej schémy obloženia môže dodať domovu viac charakteru.

Zdobenie pre tmavé drevené obloženie

Nie všetky drevené obloženia sú tmavé a môžu sa pohybovať od svetlých blond až po stredne hnedé alebo medové tóny a tmavé drevené obloženie. Tmavé drevené obloženie bolo pomerne populárne v prvých rokoch 20. storočia. Sýte tmavé farby vnášali do miestnosti pocit bohatstva. Niektoré výhody zachovania tmavého dreveného obloženia.

  • Dodáva dodatočný charakter a teplo a tiež zvýrazňuje klasický vzhľad.
  • Ak chcete miestnosti dodať väčšiu hĺbku a dramatickosť, tmavé drevené lišty spolu so svetlými stenami vám to pomôžu dosiahnuť.
  • Spojenie tmavých drevených líšt s bielymi stenami môže tiež pomôcť vytvoriť moderný a prirodzený vzhľad a môže vytvoriť uvoľnenejší a útulnejší priestor. Taktiež vynikne a urobí dojem bez toho, aby bol príliš okázalý.
  • Kontrastné tmavé drevené obloženie a svetlé steny môžu pomôcť otvoriť miestnosť.
  • Tmavé drevené obloženie okolo okenných rámov môže pomôcť upriamiť pozornosť na krásne výhľady, ktoré obklopujú dom.

Výber svetlých alebo tmavých farieb náterov

Najčastejšou voľbou sú biele steny s hnedým obložením alebo béžová a iné možnosti svetlej farby. Existujú však aj odvážnejšie farby, ktoré si môžete vybrať. Nech sa rozhodnete akokoľvek, nezabudnite si pred vymaľovaním miestnosti vždy kúpiť vzorkovníky na vyskúšanie.

Tmavé a svetlé steny pre tmavé drevené obloženie

Vytvorením tmavej farebnej schémy môžete zvýrazniť prirodzené teplo a krásu domova. Aby ste to dosiahli, musíte sa uistiť, že ste si vybrali správne farby na steny, ktoré sa hodia k tmavému drevu, aby ste zabránili tomu, že priestor bude pôsobiť príliš tmavým dojmom.

Svetlejšie farby farieb

Neutrálne farby vrátane bielej sú obľúbenejšou voľbou a pomáhajú otvoriť väčšie miestnosti. Kombinácia s tmavým obložením stien tiež dodáva charakter a môže pomôcť vytvoriť pokojnejší vzhľad. To môže byť užitočné v oblastiach, ako je spálňa, ale rovnako ľahko sa dá použiť ako farba na stenu obývačky s tmavým dreveným obložením. Odvážnejšie farby možno vniesť prostredníctvom doplnkov, ako sú stoličky, vankúše a iné predmety.

Kombinácia svetlých stien s tmavým obložením

Svetlé farby stien lepšie kontrastujú s tmavým dreveným obložením. Ak teda zvolíte príliš svetlú bielu farbu, kontrast môže byť príliš výrazný alebo nepríjemný na pohľad. Našťastie existuje veľa rôznych odtieňov bielej, z ktorých si môžete vybrať. Ak teda máte k dispozícii celý rad vzoriek, určite nájdete taký, ktorý bude popri drevenom obložení vyzerať dokonale.

Tmavšie farby farieb

Kombinácia tmavej farebnej schémy obloženia s odvážnejšími a tmavšími farbami môže dodať viac dramatickosti a hĺbky, ale je aj náročnejšia. Táto kombinácia môže miestnosť opticky zmenšiť, čo môže byť pre niektorých príťažlivé. Napríklad zútulnenie priestoru spálne. Tmavšie šperkové tóny môžu v kombinácii s tmavou farebnou schémou obloženia vyzerať úžasne, pretože pomáhajú vyniknúť teplu dreva.

Tmavé steny a tmavé obloženie

Niektorí dizajnéri by povedali, aby ste sa vyhli používaniu tmavých farieb, pretože nevytvárajú kontrast ako svetlejšie farby a miestnosť pôsobí uzavretejšie alebo ponurejšie. Je to však úplne na vás a na tom, čo chcete dosiahnuť. Mali by ste zvážiť aj množstvo prirodzeného svetla v miestnosti, ktoré môže výrazne ovplyvniť dojem z priestoru.

Aká farba stien sa hodí k tmavému drevenému obloženiu?

Maľovanie stien je jednoduchý spôsob, ako zmeniť alebo vyzdobiť miestnosť. Niekedy sa môže stať, že farby farieb, ktoré sa hodia k drevenému obloženiu, nefungujú podľa vašich predstáv. Farby si môžu navzájom konkurovať alebo to jednoducho nevyzerá dobre. Pri výbere farieb farieb, ktoré sa hodia k tmavému drevu, môžete zvoliť svetlejšie a jasnejšie farby alebo náladové a tmavé farby.

Tipy na dekorácie z tmavého dreva

Ak je však odtieň dreva skôr svetlý blond alebo stredne hnedý, je najlepšie nevoliť neutrálne farby, ktoré majú žltý alebo oranžový podtón, pretože by sa mohli dostať do konfliktu s drevom, čím by celý efekt pôsobil fádne. Preto by ste mali farbu vždy vyskúšať skôr, ako si ju kúpite a začnete maľovať. Mnohí odborníci radia, aby ste sa držali krémovo bielych a čistých bielych farieb, ktoré nie sú príliš svetlé.

Veľa súvisí aj s teplými a studenými farbami. Drevené obloženie a drevené lišty zvyčajne poskytujú teplý vzhľad a mohli by sa dostať do konfliktu so studenými farbami náterov. Mohli by však vytvoriť aj kontrast, ktorý hľadáte. Aká farba stien sa teda hodí k tmavému drevenému obloženiu? V konečnom dôsledku to opäť závisí od toho, čo sa vám páči a čo chcete dosiahnuť. Prejdime si teraz niekoľko najobľúbenejších farieb, ktoré sa hodia k dreveným obkladom. Ako príklady uvedieme aj niektoré obľúbené možnosti farieb od spoločností Sherwin Williams a Benjamin Moore. Tieto webové farby sú len približné a môžu sa mierne líšiť od farieb náterov.

Biele a sivobiele farby náterov

Biele alebo sivobiele možnosti sú najobľúbenejšou voľbou na maľovanie stien. Pri použití bielych stien s hnedým obložením sa farby navzájom dopĺňajú a miestnosť pôsobí svetlým a moderným dojmom. Táto voľba je klasická a je to niečo, čo zostane v štýle počas každého ročného obdobia. Môžete zachovať minimalistický vzhľad alebo pridať farbu prostredníctvom doplnkov, ako sú umelecké diela, vankúše, koberce a iné detaily.

Svetlá biela a tmavé drevo

Niekedy môže byť čistá biela príliš svetlá, a práve vtedy môže off-white dodať viac uvoľneného a sviežeho vzhľadu. Tieto farby poskytujú najlepšie pozadie pre farebnú schému s tmavým lemovaním. Tmavé drevo ponúka vysoký kontrast oproti bielemu pozadiu.

Biele farby na steny obývacej izby s tmavým dreveným obložením, ponúkajú krásny a sofistikovaný, ale zároveň uvoľňujúci neutrálny priestor. Je to tiež jednoduchý spôsob, ako vytvoriť určitý záujem. Možno budete chcieť zvoliť odtieň bielej s teplým podtónom, ktorý by mal pôsobiť harmonickejšie s tmavým dreveným obložením. Nižšie uvádzame niekoľko možností bielej farby od spoločnosti Sherwin Williams. Prvá možnosť je jasne biela, zatiaľ čo druhá možnosť je jemnejšia a teplejšia biela.

OdtieňŠesťnásobný kódKód farby CMYK (%)Kód farby RGBFarba
Sherwin Williams Extra biela#edeee90,0,2,7237,238,233
Sherwin Williams Alabaster#eeeae00,2,6,7238,234,224

Neutrálne farby

Biela sa tiež považuje za neutrálnu farbu, ale mysleli sme si, že potrebuje vlastnú rubriku, keďže je to taká klasická voľba. Okrem bielej existuje niekoľko ďalších neutrálnych farieb, ktoré sa hodia k tmavému drevu. Patrí medzi ne krémová, béžová a rôzne sivé farby.

Neutrálne farby pre obloženie z tmavého dreva

Krémové farby farieb

Ak hľadáte teplejšiu a menej svetlú možnosť ako biela, ktorá nebude vyzerať tak nápadne oproti tmavému drevenému obloženiu, vždy je tu krémová. Táto farba je uvoľnenejšia a ponúka podtón žltej. Vďaka tomu je krémová farba teplejšia ako obyčajná biela a môže fungovať s tmavou farebnou schémou obloženia.

Krémové steny s tmavým dreveným obložením

Krémová farba bude pekne fungovať s drevinami, ako sú čerešňa a mahagón, ktoré majú červenkastý podtón. Celá kombinácia môže poskytnúť nadčasový, krásny a luxusný vzhľad. Túto kombináciu môžete použiť aj v ktorejkoľvek miestnosti v domácnosti. Farba Sherwin Williams Steamed Milk je teplou a upokojujúcou voľbou pre steny. Farba Benjamin Moore Gentle Cream ponúka dostatok tepla a hĺbky do každej miestnosti.

OdtieňŠesťnásobný kódKód farby CMYK (%)Kód farby RGBFarba
Sherwin Williams Parné mlieko#ebe0d00,5,11,8235,224,208
Benjamin Moore Jemný krém#eadbc40,6,16,8234,219,196

Béžové farby

Béžová je ďalšou z farieb farieb, ktoré sa hodia k drevenému obloženiu. Teplá farba, ktorá má hnedastý podtón, z nej robí ideálnu kombináciu s dreveným obložením. Jednou z obľúbenejších farieb, ktoré môžete získať v tejto kategórii, je béžová farba Sherwin Williams Accessible Beige. Táto farba je béžová, ale obsahuje nádych sivej. Béžové farby možno použiť aj vo väčšine miestností, či už chcete vniesť trochu tepla do kuchyne alebo vytvoriť útulný vzhľad spálne. Farba Benjamin Moore Manchester Tan je svetlohnedá a neutrálnejšia farba.

Béžový nábytok s obložením z tmavého dreva

OdtieňŠesťnásobný kódKód farby CMYK (%)Kód farby RGBFarba
Sherwin Williams Accessible Beige#d1c7b70,5,12,18209,199,183
Benjamin Moore Manchester Tan#dbcfbb0,5,15,14219,207,187

Sivé a béžové farby

Farby sivých odtieňov môžu pomôcť vyvážiť teplo dreva, najmä ak máte v miestnosti pomerne veľa drevených prvkov. Sivé aj sivasté varianty vytvoria modernejší dojem, a ak použijete svetlejšie odtiene, môžu pomôcť rozjasniť miestnosť. Ak hľadáte príjemný kontrast, môžete použiť niečo ako Sherwin-Williams Aloof Gray. V opačnom prípade môže byť o niečo teplejšou možnosťou Sherwin-Williams Repose Gray. Teplejšie béžovo-šedé farby sú pomerne obľúbené a majú tendenciu celkom pekne fungovať s dreveným obložením.

Obloženie z tmavého dreva so sivým

OdtieňŠesťnásobný kódKód farby CMYK (%)Kód farby RGBFarba
Sherwin Williams Aloof Gray#c8c8bf0,0,5,22200,200,191
Sherwin Williams Repose Gray#ccc8bf0,2,6,20204,200,191

Farby žltej farby

Žltá farba pomáha zvýrazniť teplejšie tóny dreva. Žltá je tiež veselá a príjemná farba, ktorú môžete získať v mnohých rôznych odtieňoch a tónoch. Svetlejšie a jemnejšie odtiene žltej môžu pomôcť vytvoriť upokojujúce prostredie. Jednou z obľúbenejších farieb náteru je Sherwin Williams Friendly Yellow.

Žlté steny s tmavým dreveným obložením

Benjamin Moore Cream Silk ponúka jemnejšiu a bledšiu žltú. Samozrejme, ak chcete, môžete zvoliť aj odvážnejšie a jasnejšie farby. Žltá je dobrou voľbou pre tmavé drevené obloženie a ďalšie žlté tóny môžete vniesť prostredníctvom nábytku a iných doplnkov v miestnosti.

OdtieňŠesťnásobný kódKód farby CMYK (%)Kód farby RGBFarba
Sherwin Williams Friendly Yellow#f5e0af0,9,29,4245,224,175
Benjamin Moore Krémový hodváb#f5eed60,3,13,4245,238,214

Tmavšie a odvážnejšie farby náterov

Pre niekoho to nemusí byť prvá možnosť, ale môžete použiť aj tmavšie a odvážnejšie farby, ktoré fungujú s tmavou farebnou schémou obloženia. Tým sa dosiahne dramatickejší vzhľad, ale môže sa vytvoriť aj útulné prostredie. V miestnosti by mal byť dostatok prirodzeného svetla, aby nebola príliš ohromujúco tmavá a pochmúrna. Môžete mať veľké okná, priniesť zrkadlá a zakomponovať svetlejšie farebné dekorácie a doplnky.

Najlepšie farby pre tmavé drevené obloženie

Modré a zelené farby farieb

Existuje mnoho rôznych odtieňov od bledomodrej a zelenej až po tmavšie verzie, ako je námornícka alebo lovecká zelená. Niektoré zo svetlejších odtieňov môžete dokonca zaradiť do kategórie off-white s náznakmi farieb. Svetlé odtiene modrej sa najlepšie hodia do priestorov, ako je spálňa alebo ako farby na maľovanie stien obývačky s tmavým dreveným obložením. Hoci modrá a zelená farba sú pomerne univerzálne a môžu sa hodiť do väčšiny miestností v domácnosti ako hlavná farba alebo jednoducho ako akcent.

Modrá a zelená sa síce prikláňajú k chladným farebným tendenciám, avšak modrá a zelená s teplejšími podtónmi by ideálne ladili s drevenými lištami. Aj keď chladné modré farby môžu tiež poskytnúť väčší kontrast k teplejším tónom dreva. Farba farby Sherwin-Williams Jacaranda je obľúbená modrá s teplejšími fialovými podtónmi.

Tmavšou obľúbenou modrou farbou je farba Sherwin William Inkwell. Táto tmavšia verzia farby na stenách spolu s tmavým dreveným obložením môže fungovať, ak je vyvážená svetlejším farebným dekorom. Napríklad biely strop, svetlejšia drevená podlaha a nábytok krémovej alebo béžovej farby.

Zelené steny s tmavým dreveným obložením

Šalviová zelená, ako je farba farby Sherwin Williams Softened Green, je chladná zelená, ktorá pomôže pekne kontrastovať s tmavým dreveným obložením. Zelená je upokojujúca a prirodzená farba, ktorá bude fungovať s tmavším dreveným obložením, ako je kôra stromu. Farba Sherwin Williams Dard Hunter Green je tmavší odtieň zelenej, ktorý môže tiež dobre fungovať so svetlým aj tmavým drevom. Ak nechcete ísť do zelenej farby naplno, zvážte len akcentovú stenu.

OdtieňHex kódKód farby CMYK (%)Kód farby RGBFarba
Sherwin Williams Jacaranda#5a9fc053,17,0,2590,159,192
Sherwin William Inkwell#2b303519,9,0,7943,48,53
Sherwin Williams Zmäkčená zelená#bcbca70,0,11,26188,188,167
Sherwin Williams Dard Hunter Green#49544b13,0,11,6773,84,75

Fialové farby

Fialová môže byť pre niekoho jedinečnejšou voľbou, ale priestoru dodáva určitú sofistikovanosť. Fialová sa často spája s luxusom a kráľovskou rodinou, takže túto hlbokú a sýtu farbu s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete v luxusných domoch. Môžete vymaľovať všetky steny alebo jednoducho vytvoriť ústrednú stenu, ktorá bude fungovať s neutrálnejšie ladenou farebnou schémou.

Môžete vyskúšať tmavšie odtiene alebo svetlejšie fialové odtiene pre väčší kontrast. Pri tmavších farbách nezabudnite na dostatok prirodzeného svetla a na vyváženie farieb pomocou doplnkov a iných nápadov na dekor. S tmavšími slivkami budú pekne ladiť teplejšie tóny dreva, zatiaľ čo bledšie levanduľové tóny môžu pomôcť kontrastovať s chladnejšími tónmi dreva.

Tmavé drevené obloženie s fialovou

Medzi príklady farieb patrí farba Benjamin Moore Shadow 2117-30, ktorá je sýta a tmavá fialová, ktorá sa v závislosti od osvetlenia môže meniť z jemnejšej lila na tmavšiu uhľovú. Ak chcete bledší odtieň fialovej, zvážte farbu Benjamin Moore Touch of Gray 2116-60. Ide o sofistikovanú zmes bledej levanduľovej a sivej.

OdtieňŠesťnásobný kódKód farby CMYK (%)Kód farby RGBFarba
Benjamin Moore Shadow#4f4b5810,15,0,6579,75,88
Benjamin Moore Touch of Gray#ddd6dc0,3,0,13221,214,220

Ak ste hľadali, aká farba stien sa hodí k tmavému drevenému obloženiu, dúfame, že sme vám odpovedali na niektoré z vašich otázok. Či už si vyberiete svetlejšiu a neutrálnejšiu farbu steny, alebo chcete ísť do odvážnejšej, musíte sa uistiť, že sa dobre spája s tmavou farebnou schémou obloženia. Preto si vždy pred začatím maľovania vyskúšajte farby, aby ste zistili, či sa farby dobre kombinujú!

Často kladené otázky

Aká farba stien sa hodí k tmavému drevenému obloženiu?

Najrozšírenejšou a najpreferovanejšou farbou sú biele steny s hnedým obložením. Výbornou voľbou sú však aj iné neutrálne farby, ako napríklad krémová, béžová alebo sivá. Svetlejšie modré a zelené farby tiež vytvárajú lepší kontrast; niektorí však skúšajú aj tmavé a odvážnejšie farby s tmavým obložením.

Ako môže drevené obloženie fungovať s moderným vzhľadom?

Drevené obloženie je starším dizajnovým trendom, ako teda dosiahnuť, aby zapadlo do súčasného sveta interiérového dizajnu? Ak chcete vytvoriť svieži vzhľad, držte sa chladnejších odtieňov farieb, ako je ostrá biela, a vyhýbajte sa teplejším tónom, ako je žltá alebo oranžová. Tieto voľby sú však úplne na každom človeku.

Môže drevený obklad zmenšiť miestnosť?

Tmavá farebná schéma obloženia s neutrálnou alebo svetlou farbou stien môže dodať istú zaujímavosť; nezmenší však miestnosť tak, ako tmavá farba stien. Tmavé drevené obloženie môže upriamiť pozornosť na určité architektonické prvky a vytvorí v miestnosti ústredný bod.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.