Ako na hydroizoláciu preglejky
Pustili ste sa do rekonštrukcie vášho rodinného domu, ktorá zahŕňa aj hydroizoláciu dreva. Alebo ste sa možno rozhodli postaviť stavbu, ktorá musí byť odolná voči poveternostným vplyvom, a vašou voľbou je preglejka. Nech už sú vaše dôvody na potrebu hydroizolácie preglejky akékoľvek, otázkou zostáva, či vydrží po celý čas pôsobenia poveternostných vplyvov? Máte na túto úlohu dostatočné know-how? Človek sa musí uistiť, že jeho preglejka bola vodotesná, pretože vodovzdorná preglejka jednoducho nestačí, aspoň nie pre väčšinu situácií. Tento návod je celý o tom, ako vodotesne utesniť preglejku, a o všetkom, čo potrebujete vedieť o tom, ako postupovať pri utesňovaní preglejky na vonkajšie použitie. Budeme sa zaoberať všetkými najlepšími výrobkami na utesnenie preglejky na trhu, ako aj návodmi na to, ako odolávať poveternostným vplyvom preglejkových konštrukcií, ktoré staviate.
Ako je preglejka odolná voči vode?
Pri kúpe preglejky v obchode s potrebami máte na výber z dvoch možností. Existuje bežná preglejka, ktorá nie je odolná voči vode, a existuje preglejka odolná voči vode. Bez ohľadu na odolné vlastnosti preglejky voda z dažďov nakoniec presiakne a zničí drevenú konštrukciu v dôsledku hniloby. Možno začnete uvažovať o tom, ako vodotesnú preglejku odstrániť, alebo aký druh tmelu na preglejku by mohol byť dobrým vodotesným prostriedkom na danú úlohu.
Najprv si povieme, čo je preglejka a ako vznikla. Väčšina tvrdého dreva sa reže priamo z kmeňov stromov. Preglejka nie je úplne prírodná, je to technické drevo, pretože ju človek vyrobil zhutnením a zlepením veľmi tenkých plátkov dyhy, až vznikla doska. Lepidlo, ktoré sa používa na zhutnenie kúskov dýhy, je to, čo ju robí odolnou voči vode, ale existujú tesniace prostriedky na preglejky, ktoré môžete pridať na vonkajšiu vrstvu preglejky, aby bola vodotesná.
Preglejka je univerzálny stavebný materiál, ktorý od 80. rokov minulého storočia spôsobil revolúciu a v podstate ovládol priemysel. Je oveľa lacnejšia ako prírodné tvrdé drevo a dá sa s ňou pracovať s mnohými rôznymi materiálmi, druhmi lepidla a farbami. Možno ho použiť pri stavbe domu s nízkym rozpočtom a dokonca aj na čalúnenie.
Výhody hydroizolačnej preglejky
Preglejka je vodeodolná už pri kúpe v železiarstve, ale stále existujú prvky, ktoré môžete pridať a vďaka ktorým bude vodotesná, nehovoriac o estetickom vzhľade, ktorý jej dodajú povrchové úpravy pri aplikácii. Tu je niekoľko ďalších výhod hydroizolácie preglejky pomocou tmelu na preglejky. Mimochodom: Máme tiež sprievodcu o tom, ako natierať preglejku.
Dlhšia životnosť preglejky
Niet pochýb o tom, že jednoducho mať vodovzdornú preglejku nebude najdlhšie trvajúca konštrukcia. Existuje toľko vecí, ktoré by ju mohli ovplyvniť, od záplav až po silné dažde, ktoré nevyhnutne presiaknu cez preglejku a spôsobia, že celá zmokne, alebo dokonca začne hniť. Tým, že preglejka bude vodotesná, získate konštrukciu s oveľa dlhšou životnosťou.
Tieto hydroizolačné tmely nielenže zabránia presakovaniu vody, ale tiež chránia preglejku pred všetkými ostatnými vplyvmi, ako je napríklad vlhké podnebie.
Chráni pred hnilobou
Absolútne najhoršou nočnou morou väčšiny ľudí v oblasti renovácie je hniloba. Veď je to zvyčajne niečo, čo spôsobuje oveľa väčšie náklady na opravy, pretože sa musí vymeniť celé drevo. Ak preglejku ošetríte tmelom, bude vodotesná, čo zároveň zabráni jej hnitiu.
Chráni pred teplom
Toto je novinka pre väčšinu ľudí, ktorí žijú vo vlhkom a chladnom podnebí. Vedeli ste, že poškodenie vodou nie je to jediné, čoho sa musíte obávať, pokiaľ ide o preglejkové konštrukcie? Existujú vážne následky, ktoré vašu preglejku postihnú, ak ju necháte celý deň na páliacom slnku, a celkové opotrebovanie preglejky sa rýchlejšie rozpadne, ak žijete v horúcom a suchom podnebí. Teplo spôsobí, že sa drevo rozpadne, pretože lepidlo, ktoré drží všetky vrstvy pohromade, sa začne topiť.
Ak pridáte na konštrukciu preglejky tmel, urobíte ju odolnou voči poškodeniu teplom.
Chráni pred hubami
Plesne nie sú len nevzhľadnou záležitosťou, ktorá sa tvorí na stropoch našich domovov a stenách kúpeľní, ale predstavujú aj zdravotné riziko. Na preglejke, ktorá nebola ošetrená tmelom, sa jej zvyčajne darí, pretože nie je vodotesná. Vlhkosť preniká do dreva a nakoniec sa po celej preglejke začnú šíriť plesne podobné hubám. Jedna vec, ktorú považujeme za potrebné spomenúť, je, že ak si všimnete, že na preglejkových doskách rastie nejaká tá pleseň, musíte sa uistiť, že ste sa jej zbavili, a to poriadne, pretože tento druh plesne je veľmi nákazlivý a rozšíri sa po celom dome, čo spôsobí, že váš domov bude zapáchať vlhkosťou alebo plesňou.
Spôsoby hydroizolácie preglejky
Pokiaľ ide o spôsob utesnenia preglejky na vonkajšie použitie, môžu existovať rôzne dôvody alebo dôvody, prečo chcete stavať z preglejky, a mnoho ďalších premenných, ktoré ovplyvnia spôsob, ktorý zvolíte na jej hydroizoláciu. Veci, ako je váš rozpočet a čas, ktorý máte na túto úlohu k dispozícii, budú veľkými faktormi, ktoré zmenia pravidlá hry. Pozrime sa na rôzne druhy tmelov, ktoré môžete použiť na hydroizoláciu preglejky. Pri práci s týmito druhmi riešení je vždy po ruke ochranný prvok, preto sa uistite, že máte potrebné nástroje, vybavenie a ochranný výstroj, aby ste sa pri práci chránili. Môžete dokonca položiť niekoľko plastových fólií na ochranu pôdy, na ktorej pracujete.
Tekutý latex
Tekutý latex má úžasne chytľavý názov, a to popisný. Z neho sa dá vyčítať, že tento typ tmelu je prípravok na báze latexu, ktorý sa dodáva v tekutej konzistencii, ktorá sa musí aplikovať dvoma rôznymi spôsobmi. Buď pomocou rozprašovača, alebo ho môžete nanášať ručne štetcom.
Ak si vyberiete možnosť striekania, môžete si kúpiť malé kanistre, ktoré sú nabité a pripravené, podobne ako farba v spreji. Alebo si ho môžete kúpiť vo veľkom množstve a na nanášanie použiť vysokotlakovú striekaciu pištoľ.
Vodovzdorná preglejka bude potrebovať niekoľko vrstiev tekutého latexového tmelu v spreji, aby bola dostatočne vodotesná. Odporúčame, aby ste venovali väčšiu pozornosť utesneniu okrajov dielcov preglejky, pretože práve tam presakuje najviac vody. Tekutý latex je často aj cenovo dostupnou možnosťou vodotesnej preglejky.
Polyuretánový lak
Polyuretán je druh plastu, ktorý sa používa v mnohých priemyselných odvetviach sveta. Používa sa dokonca aj na výrobu koliesok skateboardov. Existuje polyuretánový lak alebo tmel, ktorý môžete použiť na utesnenie dreveného nábytku alebo dokonca pridať na vodotesnosť preglejkových konštrukcií. Môžete ho nanášať pomocou rozprašovača alebo pomocou štetca. Keď raz investujete do myšlienky ošetriť svoju vodovzdornú preglejku nejakým polyuretánovým lakom, nebudete môcť na drevo pridávať žiadne ďalšie úpravy.
Ak teda chcete pridať moridlo na drevo, musíte tak urobiť pred nanesením laku. Polyuretánový lak nielenže zabezpečí vodotesnosť konštrukcie vašej preglejky, ale pomôže ju ochrániť aj pred inými poškodeniami, ako sú prípadné nárazy a škrabance. Plast v laku vytvára odolnú povrchovú úpravu, ktorá spevňuje váš projekt.
Maľovanie striekaním
Ak hľadáte dobré odporúčanie, radi by sme vám ako jednu z našich obľúbených farieb v spreji navrhli profesionálnu emailovú farbu od spoločnosti Rust-Oleum. Poskytuje účinnú ochranu proti vode a poveternostným vplyvom, musíte sa však uistiť, že máte správny druh farby v spreji.
Pred jej kúpou si určite prečítajte etiketu - budete si dávať pozor, či je na olejovej báze, ktorá je ideálna ako tmel na preglejku, pretože sa spojí s povrchom.
Pretože budete pracovať s farbou v spreji na olejovej báze, musíte si zabezpečiť ochranné pomôcky, a najmä budete potrebovať latexové rukavice, ktoré ochránia pokožku vašich rúk pred prílišným znečistením, a tým pádom si vyžiadajú nejaké tvrdšie čistiace prostriedky, ktoré by mohli vaše ruky znecitlivieť.
Penetračný epoxidový tmel
Ak vás zaujíma, ako odolávať poveternostným vplyvom preglejky, toto je dobrá možnosť, Je to tiež vynikajúca možnosť pre všetky druhy dreva, nielen pre preglejku. Aj keď preglejka nie je práve najprírodnejšie drevo s krásnym a rustikálnym prírodným vzhľadom, môžete ju radšej nechať nenatretú, aby vynikla neutrálna farba preglejky. V tomto prípade môžete použiť tmel, ktorý je penetračným epoxidovým tmelom. Pomôže zachovať prirodzený vzhľad dreva, ktoré tmelíte, bez ohľadu na to, aký druh dreva tmelíte.
Ďalšou fantastickou vecou na epoxidovom tmelu je, že schne transparentne, vďaka čomu sa prirodzené farby dreva prejavia bez toho, aby vôbec došlo k poškvrneniu odtieňov. Nielenže urobí preglejku alebo všeobecne všetky druhy dreva vodotesnými, ale tiež ich urobí odolnejšími voči iným poveternostným podmienkam a akýmkoľvek nepredvídaným poškodeniam, ktoré hrozia, že z povrchu splachovača urobia zárezy.
Morenie dreva
Človek by si myslel, že farbenie dreva bude skôr estetickým vylepšením, než že by malo nejaké skutočné prospešné vlastnosti, ako je napríklad hydroizolácia. To nie je najočakávanejšia odpoveď na otázku, ako na hydroizoláciu preglejky, z ktorej staviate. Jedno je však isté, zostane vám preglejková konštrukcia, ktorá bude žiarivo svetlejšia ako pred morením dreva, a bude tiež úžasne odolná voči poveternostným vplyvom! Máte na výber, či ju budete aplikovať ručne metódou nanášania štetcom, alebo si môžete kúpiť kvapalinu, ktorú pridáte do striekacej pištole, ktorá pracuje s vysokotlakovým systémom.
Budú sa vyskytovať určité výpary, preto sa uistite, že máte správne ochranné prostriedky vrátane dýchacej masky a masky na oči, aby vaše oči a pľúca boli v bezpečí pred prípadnými rozptýlenými aerosólmi.
Má neošetrená preglejka dlhú životnosť?
Ako odolávať poveternostným vplyvom preglejky bude naša ďalšia časť. Rozoberali sme rôzne typy tmelov na drevo, z ktorých si môžete vybrať, pričom na celom svete existuje množstvo značiek, ktoré budú mať spoľahlivé verzie. Ak ste sa rozhodli odpustiť si odpočinok preglejky, koľko presne máte času, kým začne zvetrávať a rozpadávať sa? Rozpadne sa do roka? Alebo viac? Alebo menej?
Vzhľadom na povahu spôsobu výroby preglejky sú všetky rôzne vrstvy dyhy, ktoré sú zlepené, do určitej miery odolné voči vode ešte pred pridaním akýchkoľvek úprav. To pomôže predĺžiť životnosť dreva, ale nevydrží to navždy. Na druhej strane, morská preglejka môže vydržať oveľa dlhšie vďaka úpravám, ktoré sa na nej vykonávajú v procese výroby dreva.
Našťastie však väčšina preglejok alebo "normálnych" preglejok má pomerne dlhú životnosť. Dokáže odolať väčšine zrážok, pokiaľ nie je na dlhší čas ponorená do záplavy alebo vodnej nádrže. Preto ochrana preglejky nebude trvať večne a stále sa o ňu musíte starať. Môžete očakávať, že vaša preglejková konštrukcia vydrží dobrých pätnásť až dvadsať rokov, a to v poveternostných podmienkach, ktoré sú priaznivejšie pre neošetrené drevo.
Ak žijete v horúcom a suchom podnebí, vaša preglejka sa môže začať rozpadávať od tepla, ktoré roztaví lepidlo, ktoré drží drevo pohromade. Ak žijete v chladnom a vlhkom podnebí, vaša preglejka sa môže nasýtiť dažďovou vodou a tak sa rozpadnúť.
Ak by ste chceli pridať stavanej konštrukcii ďalších desať rokov, odporúčame vám, aby ste si vybrali niektorý z rôznych typov tmelov, ktoré môžete použiť na impregnáciu preglejkových dosiek. Namiesto konštrukcie, ktorá vydrží približne dvadsať rokov, budete mať niečo, čo vydrží až tridsaťpäť rokov, kým sa nezačne rozkladať!
Vyhýbanie sa tesniacim prostriedkom pre vašu preglejkovú konštrukciu bude mať rôzne dôsledky. Ide o problémy s plesňami, ktoré sú nielen škaredé, ale aj vážne ohrozujú zdravie. Môže sa rozšíriť po celom vašom dome a spôsobiť, že všetko bude zapáchať vlhkosťou. Alebo sa môže začať rozpadávať, pretože sa roztopí lepidlo medzi vrstvami preglejkovej dyhy, ktoré sú stlačené dohromady, aby vytvorili preglejku.
Nemusí to byť najzásadnejšia vec na svete, pretože preglejka sa dodáva už odolná voči vode. Ale ak ste fanúšikom šetrenia času pre seba, potom odporúčame venovať jeden deň alebo niekoľko dní na utesnenie celej preglejky, na ktorej pracujete, tmelom, aby vám vydržala až o pätnásť rokov dlhšie, ako keby ste ju nechali úplne bez tmelu.
Ako vidíte, možností hydroizolácie preglejky je veľa a na výber máte z mnohých možností. Takže bez ohľadu na to, z akých dôvodov potrebujete hydroizoláciu preglejky, či už staviate loď, palubu a zábradlie, kurník alebo dokonca len jednoduchý úložný box odolný voči poveternostným vplyvom, dúfame, že tento článok vám poskytol všetko know-how a informácie, ktoré môžete potrebovať, aby ste prácu vykonali správne so správnymi výrobkami a na prvýkrát! Na šťastnú prácu s drevom a šťastnú hydroizoláciu!
Často kladené otázky
Je vodotesná preglejka spoľahlivá?
Ak by ste si kúpili neošetrenú alebo lodnú preglejku, získali by ste niečo odolné voči vode a nie vodotesné. Aby bola vodotesná, budete musieť pridať vrstvu tmelu a tá vydrží len do tridsiatich piatich rokov, a nie celý život. Existuje niečo také ako preglejka priemyselnej triedy, ktorá bude vodotesná bez potreby použitia tmelu.
Existuje najkvalitnejšia preglejka?
Môžu existovať výrobcovia, ktorí budú vyvíjať metódy výroby preglejky. Niektoré spoločnosti by mohli pridať viac vodovzdorného lepidla medzi jazerá dyhy. To sa môže v rôznych spoločnostiach robiť rôznym tempom a oba tieto prvky budú mať vplyv na to, aká odolná bude vaša preglejka. Vždy bude existovať vysokokvalitný a nekvalitný variant preglejky, oba budú relatívne odolné voči vode a ani jeden nebude vodotesný.
Ako sa preglejka vyrába?
Ak vás zaujíma, ako vznikol názov preglejka, radi by sme vás poučili. Ak máte na mysli rôzne kúsky, ktoré sú zlepené dohromady, nazývajú sa "preglejka". Po zlepení a stlačení všetkých stoviek vrstiev preglejky vám nakoniec zostane niečo, čo pripomína drevenú dosku. To je preglejka. Posledným krokom procesu výroby preglejkových dosiek je ich ošetrenie trochou tepla, ale nie príliš veľkým, aby sa lepidlo stretlo skôr, ako sa bude môcť správne vytvrdiť. Po dokončení tohto procesu sa preglejka môže narezať do požadovaného tvaru a použiť na čokoľvek.