Farba na palubu vs. moridlo na drevo - čo je lepšie?

V súčasnosti je len málo vecí, ktoré skutočne zvyšujú hodnotu a celkovú estetiku domu, ale exteriérové paluby majú tendenciu to robiť. Koniec koncov, čo sa vám na nich nepáči? Tráviť na nich lenivé nedeľné popoludnia s rodinou alebo si užívať neskoré pozorovanie hviezd počas neskorých letných nocí pri praskajúcom ohni. Paluby sú úžasné, to je to, čo hovoríme, a ak máte jednu, pravdepodobne viete, že ich údržba môže byť niekedy dosť náročná. Koniec koncov, sú neustále vystavené poveternostným vplyvom a ak nie sú dostatočne chránené, sú v podstate prvotriednou nehnuteľnosťou pre hmyz a plesne. Ako už bolo povedané, máte dve základné možnosti ochrany vašich drevených palúb, ktorými sú náter na palubu alebo moridlo na drevo, ale ktorá z týchto možností je lepšia? Pozrime sa na obe tieto látky a porozprávajme sa o tom, ktorá z nich je najvhodnejšia na ochranu vašej vonkajšej paluby.

Farba na palubu vs. moridlo

Spor o náter paluby vs. moridlo vedie mnoho dodávateľov a vášnivých domácich majstrov už od čias, keď sa paluby začali používať. Pravdou je, že obe farby majú svoje výhody a nevýhody a v skutočnosti záleží na tom, čo ste ochotní znášať z hľadiska údržby. Aby ste mali dobrú predstavu o tom, čo tieto ochranné látky predstavujú, pripravili sme pre vás nižšie krátky prehľad každej z nich s podrobnými informáciami o tom, čo sú a ako fungujú.

Použitie striekacej farby na povrchovú úpravu paluby

Natieranie vašej vonkajšej paluby

Rozhodnutie, či drevo paluby natrieť alebo moriť, môže byť ťažké, ale ak sa rozhodnete pre náter, môžete si byť istí, že vaše drevo je dobre chránené a zostane také, kým nebude potrebné náter znovu naniesť. Tvrdí sa, že farba uberá z prirodzenej estetiky odhalenej štruktúry dreva, čo je prekážkou pre tých, ktorí majú radi vzhľad prírodného dreva.

Vonkajšia farba na drevené terasy

Na druhej strane, ak nie ste fanúšikom viditeľnej štruktúry dreva, potom môže byť náter vašej vonkajšej terasy práve to, čo hľadáte v rámci estetického vylepšenia. Náter tiež zabezpečí, že celkový vizuálny dojem vašej paluby bude jednotný, bez kresby dreva alebo fľakatých dosiek v okolí, ktoré by odvádzali pozornosť. Znamená to tiež, že si môžete vybrať farbu vašej paluby, ktorá nie je dostupná prostredníctvom úpravy dreva a/alebo farieb prírodného dreva.

Majte na pamäti, že farba sa považuje za povrchovú úpravu, čo znamená, že aj keď chráni povrch vašej paluby, neprenikne tak hlboko do štruktúry dreva ako výrobky na ošetrovanie dreva. To znamená, že ak je váš náter poškodený alebo opotrebovaný, vaša paluba sa stane zraniteľnou voči vonkajším vplyvom.

To znamená, že aj keď nebudete musieť svoju palubu prelakovať pomerne dlhý čas po prvotnom nátere, budete ju musieť každých niekoľko rokov naniesť znova, pretože vrstvy časom degradujú. Proces opätovného náteru sa zvyčajne uskutočňuje približne raz za desať rokov, ak vašu palubu natrel profesionál, ale to nezohľadňuje obzvlášť nepriaznivé počasie alebo nadmernú pešiu prevádzku na vašej palube.

Natreté drevené terasové dosky

Ak však ešte nemáte prostriedky na výmenu starých palubových dosiek alebo jednoducho nechcete zo sentimentálnych dôvodov, potom môže byť najlepšou voľbou náter. Prečo? Farba skryje nedokonalosti tvaru a štruktúry dreva, čo znamená, že akékoľvek deformácie alebo nevzhľadné suky budú úhľadne skryté pod jednotnou štruktúrou a farebnou paletou farby.

Farba zamaskuje nedokonalosť drevenej terasy

Ako sme už spomenuli, rozhodnúť sa, či drevo na terase natrieť alebo moriť, je ťažké, pretože každé z nich má niekoľko výhod a nevýhod, ale zdá sa, že jednou z nevýhod, ktorá odrádza znalcov dreva, je skutočnosť, že farba zachytáva v dreve vlhkosť. To znamená, že drevo sa bude rozpínať a zmršťovať, ako keď je súčasťou stromu, čo by v konečnom dôsledku mohlo spôsobiť, že sa váš náter roztiahne a popraská.

Farbenie vašej vonkajšej terasy

Spor o natieranie paluby verzus farbenie sa vedie od vynájdenia paluby a pravdepodobne sa bude viesť ešte dlho po našom odchode. Prečo? Argument o natieraní paluby vs. farbení je opodstatnený. Koniec koncov, zatiaľ čo farba vám prináša viac farebných možností a pridáva na povrch vašej paluby peknú hrubú vrstvu ochrany, moridlo na drevo preniká hlboko do drevených vlákien a poskytuje bezkonkurenčnú ochranu pre interiér aj exteriér.

Moridlo na utesnenie drevenej terasy

Aké sú výhody a nevýhody farbenia vašej paluby? Na rozdiel od natierania vašej paluby sa morenie neklasifikuje ako povrchová úprava. Moridlo na drevo sa zvyčajne považuje skôr za ošetrenie dreva, pretože namiesto toho, aby jednoducho vytvorilo ochrannú vrstvu na povrchu drevenej dosky, preniká hlboko do vlákien dreva a spája sa s nimi, aby drevo nielen chránilo, ale aj zvýraznilo jeho farbu.

Nanášanie moridla na palubu pomocou valčeka

Nakoniec stále získate ochranu a estetické vylepšenie dreva na palube, pričom jediný rozdiel je v spôsobe, akým výrobok s drevom spolupracuje. Mnohí ľudia si na rozdiel od farby vyberajú moridlo na drevo, pretože umožňuje zobraziť štruktúru dreva a zároveň poskytuje ochranu a lepší vzhľad.

Môžete si tiež vybrať moridlo na drevo namiesto farby, pretože chcete zachovať prirodzenú rustikálnu farebnosť, ktorú drevo prirodzene poskytuje každému priestoru. Prítomnosť farby v určitých prostrediach môže byť z estetického hľadiska dosť rušivá, a keďže moridlo na drevo vám dáva na výber medzi transparentnou, vodou riediteľnou a olejovou farbou, máte možnosť vybrať si intenzitu farby dreva.

Nanášanie moridla na drevenú palubu

Je teda lepšie palubu natrieť alebo moriť? Nuž, to závisí od toho, čo od svojej paluby chcete, a od množstva úsilia, ktoré ste ochotní vynaložiť na údržbu povrchu. Moridlo na drevo nevydrží ani zďaleka tak dlho ako dobrý náter, takže zaplatíte za estetický vzhľad viditeľnej štruktúry dreva. Ak však máte malé deti a obávate sa, že sa na terase pošmyknú, moridlo na drevo je lepšie ako farba, pretože poskytuje oveľa väčšie trenie povrchu.

Dieťa na protišmykovej drevenej palube

Moridlo na drevo tiež nepôsobí dobre na mierne zrnité druhy dreva, a keďže nejde o povrchovú úpravu, nevyplní praskliny alebo nedokonalosti na povrchu dreva. V skutočnosti ich zvýrazňuje, čo znamená, že tieto nedostatky budete musieť pred nanesením moridla odstrániť. No je lepšie palubu natrieť alebo moriť? Nuž, to naozaj závisí od toho, čo ste ochotní znášať a ako chcete minúť svoje ťažko zarobené peniaze, takže ide predovšetkým o subjektívny výber na základe vašich potrieb a preferencií.

Natieranie vs. farbenie dreva na terase: Ktorý náter je odolnejší?

Natieranie vs. farbenie palubového dreva, ktorá možnosť je odolnejšia? Bez ohľadu na to, ktorý estetický vzhľad uprednostňujete, konečným cieľom je zabezpečiť, aby ste mali palubu, ktorá vydrží. Koniec koncov, neradi by ste si dali všetku tú prácu len preto, aby ste zistili, že pri zmene ročných období musíte dať palubu nanovo natrieť. Ktorá z nich je teda lepšia?

Nanášanie farby na drevenú terasu

Moridlo na drevo

Najprv sa pozrime na moridlo na drevo. Moridlo na drevo je cenené pre svoju schopnosť zabezpečiť vnútornú aj vonkajšiu ochranu štruktúry dreva. To spolu so skutočnosťou, že moridlo na drevo zvýrazňuje a zlepšuje prirodzený vzhľad dreva, z neho robí obľúbenú látku medzi tými, ktorí dávajú prednosť tomu, aby bola viditeľná štruktúra dreva na ich vonkajších terasách.

Moridlo zvýrazní farbu a štruktúru paluby

Ak je teda vaším cieľom stráviť čo najmenej času údržbou paluby, najmä keď sa po tuhej zime blíži jar, moridlo na drevo je zlou voľbou. Prečo? Moridlo na drevo je potrebné neustále kontrolovať a obnovovať každé 2 až 3 roky v závislosti od druhu dreva, z ktorého je vaša paluba vyrobená, a typu moridla, ktoré ste si vybrali.

Moridlo na drevo na olejovej báze je najlepšou voľbou na morenie exteriérových dielcov, pretože je vo svojej podstate odolné voči vode a pomáha chrániť drevo pred štiepením a praskaním pri dlhodobom vystavení priamemu slnečnému žiareniu (čo vaša paluba bude). Moridlo na drevo na vodnej báze nie je dobrý nápad pri ošetrovaní dreva, ktoré sa bude nachádzať v exteriéri, pretože nie je také odolné alebo odpudzujúce vodu.

To však neznamená, že moridlo na drevo je zlá voľba. Keď na to príde, voľba, ktorú urobíte, bude závisieť od toho, ako veľmi si chcete skutočne vychutnať vzhľad štruktúry dreva a koľko času a úsilia ste ochotní venovať jeho údržbe. Ak máte náročný životný štýl alebo nie ste podľa prostriedkov na to, aby k vám prišiel profesionál a udržiaval vašu terasu, tento spôsob ochrany terasy neodporúčame.

Zhoršená škvrna na drevenej palube

Ako už bolo povedané, vzhľadom na všetky výhody a nevýhody farbenia paluby je rozhodnutie takmer úplne subjektívne. Ak si stále nie ste istí, čo si vybrať, zvážte možnosť opýtať sa na internete alebo v miestnom železiarstve, pretože tam budú mať dobrý prehľad o tom, ktorý spôsob ochrany dreva je najlepší pre vaše miestne poveternostné podmienky a ktorý bude vyhovovať vášmu rozpočtu.

Farba na drevo

Teraz sa pozrime na farby na drevo na povrch vašej paluby. Farba je najlepšou možnosťou pre tých, ktorí majú radi farebnejšiu estetiku a uprednostňujú, aby štruktúra ich paluby nebola odhalená. Existuje na to mnoho dôvodov, ako napríklad potenciálne triesky alebo jednoducho skutočnosť, že odhalená štruktúra dreva by bola v rozpore s celkovým vzhľadom, o ktorý sa snažia. Tak či onak, farba tieto problémy vyrieši rýchlo a efektívne.

Žiarivo natretá drevená paluba

Ako dlho teda vydrží farba na palubu? Nuž, na rozdiel od moridla na drevo farba na palubu skutočne vydrží naozaj dlho a nie je potrebné ju udržiavať tak pravidelne ako moridlo na drevo. Preto ak chcete stráviť menej času údržbou svojej terasy a nevadí vám obetovať možnosť vyniknúť štruktúre dreva vašej terasy, je to možnosť pre vás.

Natretá paluba na lodnom domčeku

Natretím vonkajšej paluby lazúrou na drevo sa vytvorí náter, ktorý vám vydrží približne 10 rokov v závislosti od kvality náteru, počiatočného stavu dreva, z ktorého je vaša paluba vyrobená, a od toho, aké prudké sú teplotné zmeny vo vašom bezprostrednom okolí. Ak sa však rozhodnete pre náter paluby, bude to mať niektoré viditeľné nevýhody, ako sme už spomenuli.

Okrem toho, že sa zakrýva štruktúra dreva vašej paluby, v posledných rokoch sa maľovanie paluby odsudzuje, pretože zachytáva vlhkosť vo vnútri štruktúry dreva. Táto zachytená vlhkosť sa potom rozpína a zmršťuje v závislosti od teploty bezprostredného okolia, a keďže farba je nepružné médium, môže spôsobiť, že váš náter popraská a roztrhne sa.

Farba na palubách môže popraskať a odlupovať sa

Ako dlho teda vydrží farba na palubu? Nuž, až 10 rokov v závislosti od miesta pobytu, typu dreva, ktoré ste si vybrali na natieranie, a samozrejme od intenzity prevádzky, ktorú bude paluba zvládať. Majte tiež na pamäti, že ak sa rozhodnete pre náter paluby; za mokra bude klzká, takže na to nezabudnite, ak vám po nej počas zasneženého obdobia pobehujú malé deti.

Natretá vs. morená paluba: Čo je drahšie?

Paluba nie je práve základnou potrebou, takže by ste mali vedieť, že ani jej vlastníctvo nie je lacné. Iste, môžete si ju užívať, koľko chcete, ale máte za úlohu aj jej údržbu a opravu, ak sa niečo pokazí. To znamená, že pravdepodobne budete chcieť znížiť náklady na minimum, takže keď príde na spor maľovaná vs. farbená paluba, čo je lacnejšie?

Porovnanie nákladov na náter paluby a moridlo

Pozrime sa najprv na náter. Ak sa chystáte natierať palubu, budete musieť použiť exteriérovú varnú alebo akrylovú farbu. Tieto farby nie sú lacné, najmä ak sa kupujú vo veľkých objemoch. Koľko môžete očakávať, že zaplatíte? Nuž, za prémiové veci môžete zaplatiť až 3500 eur za 3,79 litra a za cenovo dostupnejšie značky až 2500 eur.

Natretá drevená paluba a zábradlie

Na druhej strane, moridlo na drevo je o niečo ľahšie na vrecko, pretože jeho výroba nie je taká drahá. To znamená, že ak máte obmedzený rozpočet, môžete často dostať oveľa viac moridla na drevo ako farby, čo znamená, že vám pravdepodobne zostane pomerne málo. To je skvelé, pretože ak bude potrebné niektoré miesta na vašom obrobku upraviť, budete mať po ruke trochu moridla.

Farba vydrží o niečo dlhšie ako moridlo, ale je drahšia a jej aplikácia je náročnejšia. Na druhej strane, moridlo na drevo je lacnejšie a ľahšie sa nanáša, ale nevydrží tak dlho. Pri výbere týchto médií je nakoniec rozhodujúce, ktoré obmedzenia ste ochotní znášať, len nezabudnite pri rozhodovaní zohľadniť všetky premenné.

Ako aplikovať náter a moridlo na palubu na drevo

Teraz, keď už viete, čo sú to moridlá a farby na drevo, ako aj to, ktorá z nich je odolnejšia, je dobré vedieť, ako tieto látky aplikovať, ak máte v úmysle pustiť sa do tejto úlohy sami. Vzhľadom na to sa pozrime na to, ako účinne aplikovať moridlo na drevo aj farbu na drevenú palubu.

Nanášanie moridla na palubu štetcom

Ako aplikovať moridlo na drevo

Moridlo na drevo sa aplikuje naozaj jednoducho a ani vám to nezaberie veľa času. Jediné, čo musíte urobiť, je zabezpečiť, aby bol váš povrch pred nanesením moridla na drevo na palubu správne pripravený, a môžete začať. Ako si pripravíte povrch? Najprv sa uistite, že všetky hlavy klincov sú v jednej rovine s povrchom dosky a že všetky preliačiny a/alebo diery boli riadne vyplnené.

Príprava paluby na farbenie

Po vyplnení všetkých dier a vyčistení paluby je čas, aby ste si pripravili lazúru na drevo. Hoci sa moridlo môže nanášať štetcom, odporúčame ho nanášať valčekom, aby sa zabezpečilo jeho rovnomerné rozloženie. Pred vyliatím časti lazúry do zásobníka na farbu nezabudnite lazúru na drevo poriadne premiešať.

Po naliatí tam vložte valček a pekne ho namočte moridlom na drevo. Pomocou valčeka nanášajte moridlo na drevo po dĺžke každej dosky alebo postupne pokrývajte jednu časť paluby. Týmto spôsobom zabezpečíte rovnomerné pokrytie celej paluby bez fľakatých miest na okrajoch. Keď ste spokojní s prácou, ktorú ste vykonali pri nanášaní moridla, nechajte ho zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Ako nanášať farbu na palubu

Natieranie čohokoľvek môže byť celkom náročné, ak nemáte žiadne skúsenosti, ale môže to byť obzvlášť náročné, keď musíte natrieť veľký rovný povrch, ako je drevená paluba. Tak ako pri práci s akýmkoľvek dreveným dielom, je dôležité ho dôkladne očistiť mydlovou vodou a nechať ho úplne vyschnúť, než prejdete k ďalšiemu kroku procesu.

Očistite palubu pred natieraním

Po očistení obrobku je čas na obrúsenie a základný náter povrchu. Pomocou orbitálnej brúsky zľahka obrúste povrch obrobku a odstráňte všetky nečistoty buď pomocou kefy, alebo pomocou stlačeného vzduchu. Keď je váš povrch čistý, zmiešajte si základný náter, vylejte si ho do zásobníka na farbu, naberte si ho na valček a základný náter naneste na palubu podľa dĺžky každej dosky.

Predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku procesu, nechajte základný náter zaschnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Po zaschnutí základného náteru je čas pustiť sa do maľovania. Rovnako ako pri základnom nátere ho dobre premiešajte a nalejte trochu do zásobníka na maľovanie.

Keď budete mať dostatok, naberte si trochu na valček s jemným vlasom a natrite palubu po dĺžke každej dosky. Mali by ste potrebovať zhruba 2 až tri vrstvy farby, aby ste vytvorili trvalý poťah vašej paluby. Pred nanesením ďalšej vrstvy nezabudnite nechať každú vrstvu úplne zaschnúť.

Teraz, keď už viete, aký je rozdiel medzi moridlom na drevo a farbou na terasu, ktorá z nich sa ľahšie nanáša, ktorá možnosť je najlacnejšia, ktorá je najodolnejšia a ako správne aplikovať každú z nich, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri výbere nezabudnite zvážiť miestne poveternostné podmienky, ako aj to, ako budú jednotlivé látky pôsobiť na dreviny, z ktorých je vaša paluba vyrobená.

Často kladené otázky

Môžete natrieť palubu?

Môžete natrieť palubu? Áno, drevenú palubu je možné natrieť a v skutočnosti je to jedno z trvanlivejších riešení na výzdobu vašej vonkajšej paluby. Farby na báze oleja a akrylové farby sú jedny z najlepších možností pre exteriérové paluby, pretože dobre odpudzujú vodu a vsakujú hlboko do vlákien dreva.

Má farba na drevenú terasu dlhú životnosť?

Má farba na drevenú palubu dlhú životnosť? Farba na drevenú palubu je zvyčajne na báze oleja, čo znamená, že je pomerne odolná. Tento typ farby, ktorý môže byť špeciálne vyvinutý na vonkajšie použitie, môže skutočne vydržať niečo vyše 10 rokov, čo znamená, že sa nebudete musieť príliš obávať údržby, štiepenia alebo praskania.

Ako dlho vydržia drevené terasy?

Drevené paluby majú tendenciu vydržať pomerne dlho. Priemerná životnosť drevenej paluby je približne 10 až 15 rokov, ale závisí to od druhu dreva, z ktorého bola vaša paluba vyrobená. Hustejšie a ťažšie druhy dreva, ktoré boli správne ošetrené, majú potenciál vydržať ešte dlhšie.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.