Môžete natierať tlakovo upravené drevo?

Povedzme, že ste úplný začiatočník v práci s drevom a zakúpili ste si ošetrené drevo, o ktorom ste neskôr zistili, že bolo tlakovo ošetrené. Práca, ktorú potrebujete dokončiť, zahŕňa natieranie dreva, a tak sa pýtate sami seba: Môžete natierať tlakovo ošetrené drevo? Tento návod je celý o tom, ako natierať tlakovo ošetrené drevo. Budeme sa venovať návodu na natieranie ošetreného dreva, najlepšiemu základnému náteru na tlakovo ošetrené drevo a tomu, čo sa stane, ak ošetrené drevo natriete príliš skoro. Tento druh projektu je ideálny pre čokoľvek, čo bude odolávať poveternostným podmienkam z ponechania vonku. Ak máte náklad dreva, ktoré bolo ošetrené tlakom a ktoré potrebuje natrieť, a nie ste si istí, čo urobiť ako prvé, pokračujte v čítaní návodu na natieranie tlakovo ošetreného dreva krok za krokom.

Vysvetlenie tlakovo upraveného dreva

Môžete natierať tlakovo ošetrené drevo? Skôr než sa pustíme do odpovede na túto otázku, porozprávajme sa o tom, čo znamená, že drevo je ošetrené tlakom. Drevo môže pred predajom verejnosti prejsť niekoľkými procesmi, pričom jedným z nich je tlakové ošetrenie. Tlakové ošetrenie je metóda zavádzania chemických látok do vlákien dreva, vďaka čomu tieto dosky odolávajú tlakom a opotrebovaniu, ako aj prírodným živlom, ako je hmyz a vlhkosť z klímy, ktorá môže v konečnom dôsledku spôsobiť plesne. Plesne nie sú ideálnym rastom, majú vážne zdravotné dôsledky, preto by sme sa im chceli vyhnúť.

Ako ľahko natrieť ošetrené drevo

Vlhkosť sa odoberá z jadra dreva a potom sa doň znovu vnáša s pripojenými chemickými látkami, vďaka čomu sa chemikálie ľahšie vstrebávajú do vlákien jadra. V konečnom dôsledku tlakovo ošetrené drevo predĺži životnosť a umožní jeho odolnosť voči všetkým druhom počasia.

Prejdime k tomu, či natieranie tlakovo ošetreného reziva bude fungovať alebo nie a čo sa stane, ak natriete ošetrené drevo príliš skoro.

Proces tlakového ošetrenia dreva

Postup tlakovej terapie je jednoduchý. Pred ošetrením musí byť drevo zbavené kôry a iných prirodzených aspektov, ktoré by mohli procesu brániť; následne sa dosky vybrané na tento proces odkôrnia a jemne prepichnú, aby sa napomohlo pripusteniu chemikálií. Po odkôrnení a prepichnutí hlavných plôch sa doska vloží do veľkej valcovej nádoby.

Ako natierať tlakovo ošetrené drevo

Lokalizovaný atmosférický tlak sa dá zvyšovať a znižovať prostredníctvom valca, preto sa chemikálie na ošetrovanie dreva môžu zaplavovať do komory a tlaková komora uľahčuje absorpciu chemikálií do drevených vlákien. Ostatné ošetrenia, ako sú laky, farby a lazúry, sa považujú za preventívne.

Tlakovo ošetrené drevo odolá väčšine z nich, ktorým laky a farby pomáhajú odolávať.

Prečo by sa malo drevo ošetrovať tlakovou impregnáciou?

Existujú rôzne metódy ochrany dreva pred poškodením vlhkosťou a hrdzou. Jednoduché pridanie vrstvy laku, natretie lazúrou na drevo alebo nanesenie epoxidového lepidla je bežný prístup jednotlivcov k ochrane dreva. Sú to skvelé spôsoby ochrany dreva, najmä pred hmyzom, ktorý hrozí zožratím dreva, alebo hnilobou spôsobenou vlhkosťou, ale zvyčajne sa používajú ako dodatočná ochrana, po procese tlakového ošetrenia, ktoré slúži najmä na izoláciu dreva.

Prečo natierať tlakovo ošetrené drevo

Náklady sú vyššie ako pri dreve, ktoré nebolo tlakovo ošetrené, ale viac sa oplatia. To znamená, že natieranie ošetreného dreva je nielen realizovateľné, ale sa aj odporúča. Ak sa nad tým takto zamyslíte, náklady nie sú oveľa vyššie ako tie, ktoré by ste museli kúpiť na opravu drevenej konštrukcie v kratšom čase.

Takže v konečnom dôsledku vám to ušetrí peniaze.

Prečo natierať plot z tlakovo ošetreného dreva?

Vlastníte plot, ktorý je vyrobený z impregnovaného dreva? Jeho natretie môže byť skvelým spôsobom, ako ho ochrániť pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť jeho životnosť. Tu sú najdôležitejšie dôvody, prečo je natieranie plotu z tlakovo impregnovaného dreva dôležitou úlohou:

 • Chráni pred hnilobou a napadnutím hmyzom: Jedným z hlavných dôvodov natierania plotu z tlakovo ošetreného dreva je zabezpečenie dodatočnej ochrany proti hnilobe a napadnutiu hmyzom. Tlakovo ošetrené drevo poskytuje určitú ochranu pred týmito problémami, ale dodatočná ochranná vrstva, ako je náter, môže ešte viac zvýšiť ochranu proti hnilobe a hmyzu. Natretý plot tiež uzatvára všetky chemikálie použité pri impregnácii dreva a zabraňuje ich vylúhovaniu do pôdy alebo vody.
 • Zlepšuje vzhľad plota: Náter tiež pomáha zlepšiť vzhľad vášho plota, či už si vyberiete jednu farbu alebo viacero odtieňov. Natretím plotu si môžete prispôsobiť vzhľad svojho dvora a zároveň ochrániť svoju investíciu.
 • Jednoduchšia údržba: Ďalšou výhodou natierania tlakovo upravených plotov je, že sa časom ľahšie udržiavajú, pretože ich nie je potrebné tak často prelakovať, ako by to vyžadovali iné materiály, napríklad štandardné rezivo. Náter tiež zabraňuje hromadeniu nečistôt a plesní, čo uľahčuje ich čistenie v budúcnosti, ak je to potrebné.
 • Predlžuje životnosť plotu: Azda najdôležitejšie je, že náter plotu z tlakovo upraveného dreva výrazne predĺži jeho životnosť, ak sa vykonáva s kvalitnými výrobkami a aplikuje sa v pravidelných intervaloch podľa pokynov výrobcu. S dodatočným náterom je už aj tak veľmi pevný druh dreva ešte lepšie chránený proti poveternostným vplyvom, hnilobe a hmyzu

Môže sa tlakovo ošetrené drevo natierať?

Teraz k hlavnej otázke tohto návodu, či môžete natierať tlakovo ošetrené drevo? No, samozrejme! Ako už bolo uvedené, natieranie tlakovo upraveného dreva môže byť časovo náročné a bude si vyžadovať, aby ste pri dokončení tejto úlohy siahli do svojich zásob trpezlivosti. Pri pokusoch o natieranie tlakovo upraveného dreva je najčastejším problémom to, že drevo sa často dodáva dodávateľom v "mokrom" stave a ako také sa potom predáva ich zákazníkom.

Čo sa stane, ak natriete ošetrené drevo príliš skoro

Vašou prvotnou myšlienkou by mohlo byť jednoducho počkať, kým drevo vyschne, a potom naniesť základný náter a farbu, ako by ste to bežne urobili s akýmkoľvek iným typom dreva. Mali by ste pravdu, až na to, že niektoré situácie sú trochu zložitejšie, pretože sa stane to, čo sa stane, ak ošetrené drevo natriete príliš skoro, čo podrobnejšie rozoberieme neskôr. Ak chcete natrieť ošetrené drevo, ktoré bolo ošetrené tlakom, musíte počkať, kým bude stopercentne vyschnuté, a nič menej.

To znamená, že ošetrené drevo nemôžete natierať hneď, v závislosti od klímy miesta, kde žijete, to môže trvať od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov.

Môže sa tlakovo ošetrené drevo moriť?

O umení farbiť alebo dokonca natierať ošetrené drevo sa medzi domácimi majstrami aj odborníkmi diskutuje už dlhší čas. Príjemnou správou je, že jednoducho budete môcť robiť oboje, a našťastie pre vás (ak sa dohodnete na morení ošetreného dreva) je morenie dreva oveľa jednoduchšie ako jeho natieranie. Existuje niekoľko aspektov, ktoré by ste mali mať na pamäti skôr, ako sa do toho pustíte. Farbenie ošetreného dreva môže byť oveľa jednoduchšie ako jeho natieranie, avšak drevo musí byť podstatne suchšie, ako keby ste ho mali farbiť.

Základný náter na natieranie ošetreného dreva

Preto ak navrhujete morenie ošetreného dreva, musíte hľadať dosku, ktorá má na sebe pečať "KDAT", čo znamená, že drevo bolo do určitej miery vysušené v peci a väčšina vlhkosti bola odstránená. Tieto dosky môžu schnúť oveľa rýchlejšie, a preto sa výrazne znižuje pravdepodobnosť, že vaše moridlo bude odmietnuté vďaka vlhkosti.

Ak chcete pochopiť spôsob prípravy tlakovo ošetreného dreva na morenie dreva, tu je niekoľko krokov, ktoré vám to uľahčia.

 • Či je drevo suché, môžete skontrolovať tak, že naň nalejete trochu vody a budete sledovať, ako dlho trvá, kým sa nasiakne. Ak to trvá dlho alebo sa vôbec nevsiakne, nie je pripravené.
 • Vaša doska by mala byť pred použitím čistá. Môžete použiť čistiaci prostriedok na drevo a naniesť ho priamo na všetky nečistoty na povrchu vášho dreva a nechať ich rozpustiť. Zotrite všetky zvyšky čistiaceho prostriedku alebo nečistoty a uistite sa, že vaša doska má na povrchu len drevené vlákna.
 • Skôr ako začnete na svoj projekt nanášať moridlo na drevo, uistite sa, že je dôkladne premiešané. Uistite sa, že zvyšky na dne plechovky sú úplne zmiešané s látkou na povrchu, aby bola hustota farby rovnomerná.
 • Potom môžete drevo opláchnuť záhradnou hadicou alebo vodovodným kohútikom v závislosti od veľkosti obrobku. Nechcete, aby sa drevo namočilo, cieľom je v podstate len očistiť povrchy, na ktoré sa bude nanášať moridlo.

Ako by ste mali pripraviť tlakovo ošetrené drevo na natieranie

Teraz sa začneme zaoberať tým, ako natierať tlakovo ošetrené drevo, pričom začneme prípravou. Tlakovo impregnované drevo možno účinne natierať, ak budete mať na pamäti určité veci a budete im venovať pozornosť, medzi ne patrí aj skutočnosť, že farba sa môže z dreva odlupovať, ak drevo nie je správne pripravené alebo dostatočne vyschnuté pred nanesením farby. Je to to posledné, čo by ste chceli, aby sa vaša ťažká práca zničila nešťastnou chybou, preto vám prinášame niekoľko tipov, ktoré môžete urobiť, aby vaša farba alebo moridlo zostali na tlakovo upravenom dreve pevne priľnuté čo najdlhšie.

Môžete natierať tlakovo ošetrené drevo hneď

Všímajte si typ tlakovo upraveného dreva

Pokiaľ ide o tlakovo ošetrené drevo, máte na výber z dvoch hlavných možností. K týmto dvom druhom patria materiály, ktoré sú známe ako nadzemné tlakovo ošetrené drevo a kontaktné tlakovo ošetrené drevo. Tlakovo ošetrené drevo sa zvyčajne používa v podmienkach, keď je pokryté zeminou alebo aspoň v priamom kontakte so zeminou, zatiaľ čo drevo ošetrené zeminou sa používa bez priameho kontaktu s príslušným povrchom alebo zavesené v zemi.

Doska ošetrená tlakom pri kontakte so zemou je ošetrená intenzívnejším chemickým tlakovým ošetrením ako doska ošetrená tlakom nad zemou, čo znamená, že jej schnutie môže trvať dlhšie.

Nadzemné tlakovo ošetrené drevo

 • Pravidelne ošetrené tlakom
 • a relatívne rýchlo schne
 • je vhodný na nadzemné alebo závesné inštalácie

Drevo ošetrené tlakovou impregnáciou v kontakte so zemou

 • Rozšírené tlakové ošetrenie
 • Tlakové ošetrenie spôsobuje pomalšie schnutie
 • Určené na umiestnenie pod zemou

Vaše drevo by malo byť suché

Ak chcete natierať ošetrené drevo, drevo, ktoré chcete natrieť alebo moriť, musí byť pred akýmkoľvek typom morenia alebo natierania úplne suché. Ako sme už uviedli, je to mimoriadne dôležité. Čas schnutia ošetreného dreva je dlhý, preto ak sa chystáte kúpiť tento typ dosky, mali by ste sa svojho dodávateľa opýtať, ako dlho sa nechala vytvrdnúť, a na otestovanie vlhkosti môžete použiť aj merač vlhkosti dreva.

Jednoduché natieranie tlakovo upraveného dreva

Skontrolujte pomocou "kropiacej skúšky", či sa voda absorbuje do dreva primeranou rýchlosťou, a skontrolujte drevo s označením KDAT, aby ste sa uistili, že bolo po tlakovej úprave vysušené v peci. Môžete teda ošetrené drevo ihneď natierať? Nie, musíte ho nechať vyschnúť.

Aký typ farby použiť na tlakovo ošetrené drevo

Typ farbyVhodná na tlakovo ošetrené drevoPoužitie v exteriéri
Akrylová farbaÁnoNie
Alkydová živicová farbaÁnoÁno
ŠkvrnyÁnoÁno
Olejové farbyNieNie
Latexová farbaÁnoÁno
Disperzná farbaÁnoNie
Náter epoxidovou živicouÁnoÁno
Polyuretánová živicová farbaÁnoÁno

Je dôležité poznamenať, že niektoré typy atramentov majú lepšie vlastnosti v exteriéri ako iné, napríklad odolnosť voči UV žiareniu, poveternostným vplyvom a oderu. Preto sa odporúča pozorne si prečítať opisy výrobkov.

Ako natierať tlakovo ošetrené drevo

Pri natieraní tlakovo ošetreného dreva musíte dodržať niekoľko krokov. Ak sa prvýkrát učíte natierať tlakovo upravené drevo, získate určité poznatky, ktoré sa môžete naučiť len na základe skúseností, čo vám skráti cestu k poznaniu.

Tu sú naše najlepšie tipy a triky, ktoré vám pomôžu na prvý raz natrieť tlakovo ošetrené drevo.

Povrch by mal byť očistený

Ak pridávate základný náter na tlakovo ošetrené drevo alebo len natierate ošetrené drevo, ak máte v úmysle natierať ošetrené drevo, je obzvlášť dôležité uistiť sa, že povrch, ktorý natierate, je čo najčistejší. Ako správny postup odborníci odporúčajú umyť dosku mydlovou vodou. V každom prípade, ak necháte mydlo vsiaknuť do dreva, musíte počkať, kým vyschne, a až potom môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku.

Ako natierať ošetrené drevo

Jedným z riešení tohto problému je ponoriť kefu do plytkej nádoby s mydlovou vodou a naplniť ju vodou. Pri čistení dreva mydlovým roztokom buďte čo najšetrnejší. Keď ste spokojní s ich stavom, utrite povrchy suchou handričkou a pred pokračovaním ich nechajte vyschnúť.

Nechajte vyschnúť

Natieranie tlakovo ošetreného dreva alebo pochopenie toho, ako natierať ošetrené drevo, je spojené s pochopením, že ste možno drevo správne nevysušili, ak sa na ňom po aplikácii pri čistení dreva začne tvoriť voda alebo mydlo. Keď sa chystáte natierať povrch, uistite sa, že mydlová voda úplne vyschla a že po ňom nestekajú koráliky ani nesteká.

Ak sa voda nevstrebela do dreva a neodparila sa, budete musieť počkať na ukončenie procesu schnutia. Ak je drevo príliš vlhké, dokončenie tohto procesu trvá týždeň až mesiac.

Môže to byť trochu zdĺhavé, ale nakoniec sa to oplatí, pretože vďaka všetkej tej námahe navyše bude drevo vyzerať oveľa profesionálnejšie. Váš projekt bude mať vďaka tomu oveľa dlhšiu životnosť a vy budete môcť ďakovať len sami sebe.

Váš povrch by mal byť ošetrený základným náterom

Odporúčame pridať základný náter na tlakovo ošetrené drevo, je to súčasť procesu učenia sa, ako natierať tlakovo ošetrené drevo. Keď ste si istí, že váš povrch vyschol, mali by ste si pripraviť základný náter. V ideálnom prípade by mal byť najlepším základným náterom na túto prácu náter určený na vonkajšie použitie, napríklad základný náter na vonkajšie paluby a drevo na verande, ktorý sa bude dobre hodiť na túto prácu, pretože zodpovedá vlastnostiam materiálu. Ak sa rozhodnete natierať štetcom alebo striekacím zariadením, uistite sa, že základný náter bol dobre premiešaný.

Jednoduché natieranie ošetreného dreva

To znamená, že budete mať čo najúhľadnejší a veľmi jednotný estetický vzhľad a že na drevo bude nanesené správne množstvo. Základný náter je doplnkom k už pridanej ochrane z tlakovej úpravy. Čas schnutia je približne dvadsaťštyri hodín, preto sa musíte uistiť, že ste pre svoj projekt stanovili tento čas.

Pochopenie toho, ako natierať tlakovo ošetrené drevo

Pochopenie toho, ako natierať ošetrené drevo, nie je najzložitejšia vec na svete, má len niekoľko aspektov, ktoré sa musia dodržiavať pre optimálny úspech. Patrí sem aj to, že natieranie ošetreného dreva si vyžaduje, aby ste sa vyhýbali chemikáliám, ktoré by mohli interferovať s chemikáliami používanými pri tlakovej úprave. Spomínané chemikálie zabraňujú dobrému priľnutiu olejových farieb k drevu vzhľadom na ich chemické zloženie.

Základný náter na tlakovo ošetrené drevo

To znamená, že ak chcete, aby farba priľnula k ošetrovanému povrchu, pri natieraní ošetreného dreva sa odporúča použiť farbu na báze latexu, pretože si vyžaduje menej energie na spojenie s vláknami dreva. Pamätajte, že pri natieraní tohto dreva nemáte nanášať príliš hrubé vrstvy a postačuje stredne hrubý náter. Po dokončení prvej vrstvy si pravdepodobne uvedomíte, že sú potrebné dve vrstvy, ktoré zabezpečia lepšie krytie.

Medzi jednotlivými vrstvami môžete povrch obrúsiť brúsnym papierom, aby ste pomohli zdrsniť povrch. Tým sa zabezpečí priľnavosť farby k ošetrovanému drevenému povrchu. Uistite sa, že brúsny papier, ktorý používate, má vhodnú zrnitosť.

Ak natierate ošetrené drevo na reklamnú tabuľu, ktorá stojí vertikálne, bude pre ňu menej výhodné, aby vydržala, ak budete mať povrch, ktorý bude ležať rovno, alebo horizontálne, bude bitá vplyvom počasia a iných javov. V takom prípade mu náter živicou poskytne spoľahlivú ochranu. Živica bude kat povrch so silou, ktorá je ťažko odolná voči horúcemu alebo chladnému počasiu, a pridá aj prvky hydroizolácie.

Naše najlepšie návrhy a bezpečnostné odporúčania

Naučiť sa niečo nové môže byť celkom vzrušujúca záležitosť, ale máme pre vás ešte niekoľko návrhov, ktoré vám tento proces ešte viac uľahčia! Od výberu najvhodnejšieho základného náteru, čo robiť, ak sa rozhodnete pre aplikáciu postrekovačom, až po bezpečnostné návrhy, to všetko pokryje táto nasledujúca časť.

Natrite ošetrené drevo

Výber základného náteru

Je dobré urobiť si prieskum základného náteru, ktorý si zakúpite na prácu, spolu so všetkými jeho špecifikáciami, v ktorých sa uvádza, ako dlho bude trvať, kým zaschne a budete ho môcť natrieť. Zistíte tiež, či je základný náter vhodný na danú úlohu.

Uistite sa, že ste vzali do úvahy, kde bude predmet, ktorý maľujete, tráviť väčšinu času - v mierne bezpečnom interiéri alebo vonku, kde bude vystavený poveternostným vplyvom?

Používanie striekacích zariadení

Väčšinu farieb a základných náterov, dokonca aj lakov, možno nanášať pomocou striekacej pištole, ktorá je poháňaná tlakom. Niektoré pištole umožňujú zvoliť si, kedy bude sprej vytekať, podľa toho, či je alebo nie je stlačená spúšť, a umožňujú meniť vzor striekania, či už je viac zahmlený a široko rozptýlený, alebo striekanie v menšom vejári.

Striekacie nátery ošetreného dreva

Striekacie pištole vám nielenže ušetria čas, ale sú úžasné v tom, že v porovnaní s metódou nanášania štetcom zabezpečia rovnomerné plné pokrytie povrchu. To znamená, že ťahy štetcom nebudú cez farbu viditeľné.

Bezpečnosť na prvom mieste

Vaša bezpečnosť je naším záujmom a mala by byť aj vaším záujmom. Keď vykonávate akúkoľvek prácu s farbami, lakmi, lepidlami alebo čímkoľvek, čo obsahuje akékoľvek chemikálie, musíte sa uistiť, že ste sa ozdobili najvhodnejšími a najvhodnejšími ochrannými prostriedkami. To bude zahŕňať dýchacie masky pre všetky dýchateľné výpary, ktoré môžu farby a základné nátery vynechať.

Ak máte citlivú pokožku, možno už na to myslíte, ale ak nie, musíme vám odporučiť, aby ste pri práci s týmito materiálmi nosili rukavice, pretože dráždia všetku pokožku bez ohľadu na jej silu.

A nakoniec, ak vyrábate pracovnú dosku, uistite sa, že drevo nebolo ošetrené tlakom, tieto chemikálie sú príliš intenzívne na to, aby boli v tesnom kontakte s potravinami alebo našimi rukami, ktoré idú na ústa - tomu sa nedá vyhnúť.

Teraz je čas využiť svoje novonadobudnuté vedomosti a účinne natrieť tlakovo ošetrené drevo. Teraz, keď už viete, čo je to tlakovo ošetrené drevo, ako sa chemicky ošetruje, v čom je pre vás výhodné a ako sa dá účinne natrieť, je čas konať! Myslite na svoju bezpečnosť, uistite sa, že máte správny základný náter, a ak môžete, použite postrekovač!

Často kladené otázky

Čo sa stane, ak natriete tlakovo ošetrené drevo príliš skoro?

Možno vás zaujíma, čo sa stane, ak natriete ošetrené drevo príliš skoro. Nuž, stručne povedané, farba nebude priľnúť k povrchu. Tlaková úprava spôsobuje, že drevo odmieta akékoľvek oleje a chemické látky z úpravy sa tak hlboko usadili vo vláknach dreva, že farba nemá šancu priľnúť. Farba vytvorí guľôčkové stopy a jednoducho steká po povrchu.

Môžete tlakovo ošetrené drevo natrieť hneď?

Na otázku, či môžete ošetrené drevo natrieť hneď, odpovedáme jednoznačne nie. Musíte sa uistiť, že drevo, ktoré bolo tlakovo ošetrené, bolo vysušené v peci, čo sa pozná podľa označenia, KDAT, ktoré nájdete na povrchu dreva. O tom, či je drevo vysušené, sa môžete presvedčiť tak, že doň pridáte trochu vody a zistíte, či ju drevo absorbuje, alebo či jednoducho vytečie, inak nazývaný "kropiaci test".

Ako mám zlikvidovať tlakovo ošetrené drevo?

Tlakovo ošetrené drevo nemôžete jednoducho zlikvidovať rovnakým spôsobom ako väčšinu dreva, najmä pokiaľ ide o jeho spaľovanie. Z tohto dreva sa uvoľňujú nepríjemné toxické výpary. Budete ich musieť zlikvidovať na miestnej skládke.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.