Odstraňovač škvŕn z paluby - najlepší odstraňovač škvŕn z vašej paluby

Časom môže vaša kedysi krásna drevená paluba začať vykazovať známky opotrebovania. UV žiarenie, pohyb chodcov a drsné poveternostné podmienky môžu preniknúť do moridla a začať ho znehodnocovať. Dospejete do štádia, keď bude potrebné vašu palubu obnoviť, aby sa jej vrátil pôvodný vzhľad. Predtým, ako začnete s novým náterom alebo obnovou paluby, budete musieť odstrániť staré moridlo. Našťastie ide o pomerne jednoduchú prácu, ktorú zvládnete sami. V tomto článku vám pomôžeme zorientovať sa v úvahách, ktoré musíte zohľadniť pri kúpe najlepšieho odstraňovača škvŕn pre vašu drevenú palubu.

Prečo používate odstraňovač škvŕn na drevo

Vaša kedysi krásna paluba môže začať vyzerať trochu zvetraná. Paluby sú denne vystavené takým veciam, ako sú všetky formy poveternostných podmienok a pešia prevádzka. Drevená paluba by mala vydržať dlho, ak je opatrená ochranným náterom a je natretá, ale časom sa na nej prejaví opotrebovanie. Aby vaša paluba vyzerala krásne a čisto, bude vaším najlepším priateľom odstraňovač náteru z paluby.

Odstraňovač škvŕn z paluby

Výhody používania odstraňovača škvŕn

Keď príde čas, aby vaša paluba dostala určitú údržbu, prvým krokom je výber správneho odstraňovača škvŕn, ktorý obnoví vaše drevo do prirodzeného stavu. Na obnovenie škvrny alebo farby na vašej terase je nevyhnutné odstrániť všetky staré škvrny, vzniknuté plesne a iné nečistoty. Ak drevenú palubu neodstránite, akékoľvek škvrny alebo farby, ktoré použijete, nebudú úplne priľnúť a v budúcnosti si spôsobíte len ďalšie problémy. Na túto prvú prácu je najlepšou voľbou odstraňovač škvŕn.

 • Nielenže odstráni škvrnu, ale vyčistí aj všetky riasy, nečistoty alebo plesne, ktoré sa mohli vytvoriť.
 • Drevený povrch môžete vrátiť do pôvodného stavu pomocou prípravku na odstraňovanie škvŕn.
 • Použitím odstraňovača škvŕn odstránite lak, farbu a tmely.
 • Pripraví drevo na všetky budúce projekty.
 • Vaša paluba bude po použití kvalitného odstraňovača škvŕn opäť vyzerať úžasne.

Typy odstraňovačov škvŕn z paluby

K dispozícii sú rôzne typy odstraňovačov škvŕn, ktoré všetky plnia rovnakú úlohu, ale majú rôzne zložky. Odstraňovač škvŕn z paluby, ktorý si vyberiete, bude závisieť od niekoľkých faktorov a na trhu sú k dispozícii tri základné odstraňovače škvŕn.

Najlepší odstraňovač náterov na drevenú palubu

Žieravý odstraňovač škvŕn z paluby

Tento odstraňovač odoberá starý náter a rozpúšťa ho, čím ho mení na inú látku, pri ich používaní musíte byť mimoriadne opatrní, pretože sa skladá zo základu, ktorý je korozívny a obsahuje silné kyseliny. Medzi príklady žieravých odstraňovačov náterov patria napr:

 • Kyselina šťaveľová
 • Lúh - hydroxid draselný alebo sodný

Odstraňovač škvŕn z paluby na báze rozpúšťadiel

Táto konkrétna forma odstraňovača škvŕn rozpúšťa povrchové úpravy alebo škvrny chemickou cestou. Ide o silné čistiace prostriedky, ktoré dokážu ľahko odstrániť starý náter, môžu však byť veľmi toxické. Pri ich používaní musíte byť opatrní a preštudovať si pokyny výrobcu. Niektoré krajiny vyhlásili metylénchlorid za nezákonný, takže pre vás nemusí byť dostupný. Tu sú najobľúbenejšie odstraňovače náterov z paluby na báze rozpúšťadiel:

 • Metylénchlorid
 • Acetón
 • Alkohol
 • Toluén

Potrebujete odstraňovač škvŕn

Biochemický odstraňovač škvŕn z paluby

Biochemické odstraňovače škvŕn z paluby produkujú menej zápachu, sú menej toxické a oveľa bezpečnejšie pre používateľa a životné prostredie. V porovnaní s ostatnými možnosťami sú biochemické odstraňovače škvŕn z paluby menej účinné a budete ich musieť nechať na dreve pôsobiť určitý čas. Ak hľadáte ekologickú možnosť, vyskúšajte jednu z nich:

 • Extrakt z drevnej buničiny
 • Sójový olej
 • Terpény (z borovice alebo citrusov)
 • Kyselina mliečna
 • Kyselina citrónová

Všetky uvedené výrobky odstránia škvrnu zodpovedajúcim spôsobom, ale musíte sa uistiť, že bola odstránená celá stará povrchová úprava, aby sa dosiahli dobré výsledky.

Sprievodca nákupom odstraňovača škvŕn

Aj keď už viete, aký druh odstraňovača škvŕn z paluby chcete použiť, na trhu je k dispozícii veľa možností. Pri výbere správneho odstraňovača škvŕn z paluby je potrebné zohľadniť niekoľko vecí vrátane povrchovej úpravy, ktorú odstraňujete, vplyvu na životné prostredie, veľkosti a spôsobu aplikácie.

Najlepšia značka odstraňovača škvŕn z paluby

Povrchová úprava paluby

Musíte určiť, čo je v súčasnosti na palube a čo je potrebné odstrániť. Chcete jednoducho odstrániť nečistoty alebo chcete odstrániť povrchové úpravy, pevné škvrny alebo lak? V závislosti od povrchu dreva budete musieť použiť buď čistiaci prostriedok, alebo odstraňovač náterov z paluby. Čistič paluby môžete použiť na znečistené, staré drevo, ktoré má plesne. Zatiaľ čo odstraňovač škvŕn je lepší na odstraňovanie plesní, nečistôt, farieb, lakov a škvŕn, ktoré si vyžadujú niečo silnejšie. Všetko závisí od vašich požiadaviek a od toho, čo povrch dreva potrebuje.

Odstraňovanie pevných moridiel môže byť oveľa ťažšie na rozdiel od polopriehľadných moridiel.

Majte na pamäti, že odstraňovače náterov a farby sú dve rôzne veci. Farbivo preniká do dreva, zatiaľ čo farba zvyčajne vytvára vrstvu nad drevom, pričom každá z nich bola vytvorená tak, aby pomáhala pri rozdieloch. Váš odstraňovač škvŕn z paluby funguje lepšie ako odstraňovač farby, pretože rozpúšťa škvrnu.

Vplyv na životné prostredie

Toto môže byť prvok, ktorý je pre vás obzvlášť dôležitý, najmä ak máte rastliny umiestnené v blízkosti povrchu paluby, nechcete používať výrobok, ktorý môže potenciálne poškodiť vegetáciu. Ekologické odstraňovače škvŕn z paluby sú bezpečnejšie nielen pre rastliny a životné prostredie, ale aj pre členov vašej rodiny a domáce zvieratá. Pri práci s odstraňovačom škvŕn sa môže stať, že časť z neho vylejete na zem, preto je nevyhnutné mať biologicky odbúrateľný výrobok.

Najlepší odstraňovač škvŕn z paluby

Množstvo odstraňovača škvŕn

Pred kúpou odstraňovača škvŕn si musíte zmerať veľkosť vašej paluby, aby ste dostali správne množstvo výrobku. Chcete byť pripravení, aby ste sa nemuseli v polovici práce vracať do obchodu, a na druhej strane nechcete kúpiť príliš veľa a potom by prebytok vyšiel nazmar.

Metódy aplikácie

Je dôležité zabezpečiť čistotu povrchu a na čistenie paluby odporúčame použiť tlakový čistič. Tlakovú umývačku si môžete vždy zakúpiť alebo prenajať. Pokiaľ ide o váš odstraňovač škvŕn z paluby, mali by ste nájsť návod na použitie, ktorý poskytol výrobca. Niektoré odstraňovače škvŕn na palube si vyžadujú osobitné metódy aplikácie, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste dosiahli požadované výsledky.

Zistite si vopred, aké vybavenie alebo nástroje môžete potrebovať, aby ste boli pred začiatkom pripravení.

Odporúčania týkajúce sa najlepšieho odstraňovača náterov z paluby

Odporúčame konzultovať recenzie produktov online, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho produktu na odstránenie farby z drevenej paluby. Pred kúpou si pozrite recenzie iných ľudí, ktorí už výrobok vyskúšali, aby vás naviedli na správny výrobok. Odporúčame nasledujúce výrobky, ktoré vám pomôžu pri odstraňovaní náteru z vašej paluby.

Odstraňovač farby z paluby

Skvelá celková možnosť odstraňovača škvŕn z paluby: DEFY Exteriérový odstraňovač škvŕn na drevo

Tento výrobok je prípravok pripravený na použitie, ktorý stačí preliať do rozprašovača a naniesť priamo na drevený povrch. Tento výrobok odstráni plesne, huby, polopriehľadné škvrny, nečistoty, bezfarebné nátery dreva, laky a penetračné tmely a zároveň obnoví pôvodnú krásu dreveného povrchu. Bohužiaľ, neodstráni žiadnu farbu, pevné škvrny ani žiadnu formu filmotvorných náterov.

Tento odstraňovač starých náterov na drevo sa jednoducho používa a je biologicky odbúrateľný. Pred začatím odstraňovania dreveného povrchu odporúčame najprv vyskúšať malú plochu pomocou metódy, ktorú chcete použiť. S 3,79 litra odstraňovača škvŕn pokryjete plochu približne 13,94 m2 .

Pri nanášaní tohto výrobku odporúčame použiť štetec, postrekovač s čerpadlom alebo valček. Prípravok môžete na drevený povrch nanášať hojne. Pôsobenie odstraňovača trvá približne 15 až 30 minút, akonáhle sa povrchová úprava začne dvíhať z povrchu, môžete začať drhnúť pomocou kefy s tuhými štetinami. Dbajte na to, aby ste pracovali v rovnakom smere, ako je štruktúra dreva. Na odstránenie odstraňovača použite veľa vody, a ak použijete tlakový čistič, nebudete musieť povrch drhnúť.

Pri umývaní elektrickým prúdom by ste mali dávať pozor, aby ste drevo nepoškodili, a opäť je nevyhnutné pohybovať sa v smere vlákien dreva. Ak zostane nejaká škvrna, budete musieť proces jednoducho zopakovať.

Hneď po opláchnutí budete musieť použiť neutralizátor, a ak ste použili žieravý odstraňovač škvŕn, budete musieť použiť rozjasňovač dreva predtým, ako začnete drevo znovu farbiť. Tento výrobok vráti drevenému povrchu jeho nádherný prirodzený stav a bol špeciálne vyvinutý na použitie na vonkajšie drevené povrchy. Pri používaní tohto výrobku budete musieť nosiť ochranné pomôcky a vybavenie, pretože je toxický.

Skvelá možnosť ekologického odstraňovača náterov: DUMOND Chemicals Smart Strip

Tento moderný odstraňovač náterov je dobrou voľbou v pomere cena/výkon. Tento výrobok je na báze vody a je vyrobený s biologicky odbúrateľným zložením pre odstraňovač náterov na palubu bez zápachu. V zložení sa nenachádza škodlivý metylénchlorid, čo znamená, že výrobok nie je karcinogénny. Tento výrobok môžete použiť na odstránenie mnohých vrstiev (až 15 vrstiev) akejkoľvek formy lakov, vodou riediteľných, uretánových, olejových a dokonca aj olovnatých farieb.

Skvele sa hodí na použitie na viacerých povrchoch, ako je sklolaminát, tehla, plast, omietka, sklo, drevo, betón, kov a kameň. Neobsahuje VOC (prchavé organické zlúčeniny) a je tiež bez zápachu, takže je šetrný k životnému prostrediu, pričom má aj neutrálnu úroveň pH a je úplne biologicky odbúrateľný.

Výrobok je vo forme pasty, ktorú môžete naniesť na valček alebo štetec, prípadne ju môžete aplikovať pomocou bezvzduchového rozprašovača. Musíte ho nechať pôsobiť tri až 24 hodín (v závislosti od typu náteru a počtu vrstiev, ktoré odstraňujete). Odstraňovač náterov zostane vďaka zloženiu dlho vlhký a účinný a nebude vyžadovať žiadny papier Peel Away Paper. Keď ste spokojní, že škvrna dostatočne zmäkla, môžete použiť škrabku na odstránenie pasty a potom môžete odstrániť zvyšok buď pomocou elektrického umývača, alebo mokrej hubky. Nie je potrebný žiadny neutralizátor.

Najlepší profesionálny odstraňovač farby: SUNNYSIDE Odstraňovač farby

Táto spoločnosť vyrába čistiace prostriedky, odstraňovače náterov a rozpúšťadlá farieb už viac ako 128 rokov. Je známa svojou úrovňou kvality a za dôveryhodného výrobcu ju považujú všetci domáci majstri aj profesionáli. Tento výrobok dokáže odstrániť mnoho vrstiev laku, moridla, farby, laku a dokonca aj uretánu.

Ako biologicky odbúrateľný, nehorľavý výrobok tento odstraňovač neobsahuje žiadny toxický metylénchlorid. Začiatok jeho pôsobenia trvá 30 minút. Zloženie dobre priľne k zvislým aj zaobleným povrchom a je vyrobené v polopastovej konzistencii, čo umožňuje ľahké odstránenie vašej farby.

Môžete ho nanášať na povrch buď štetcom, sprejom alebo valčekom a odstráni väčšinu farieb a lakov, ktoré sú buď na báze oleja, alebo vody. Výrobok možno použiť na povrchy umiestnené v interiéri aj exteriéri.

Napadne povrchovú úpravu povrchu a drevo nepoškodí, ale zosvetlí ho. Na kovových povrchoch nespôsobí eróziu. Je veľmi účinný na povrchy, ako sú epoxidové, automobilové, šelakové, lodné, olejové farby, kov, lak, murivo, odstraňuje lak, drevo a tiež polyuretánové povrchové úpravy.

Ako aplikovať odstraňovač náterov z dreva

Odstránenie náteru z vašej drevenej paluby je jednoduchý proces, pokiaľ budete postupovať podľa pokynov. Dosiahnutie výsledkov si vyžaduje čas a úsilie, ale obnoví pôvodnú krásu vašej drevenej paluby. Keďže pracujete s chemikáliami, je dôležité, aby ste boli v bezpečí a nosili potrebné ochranné pomôcky, ako sú masky, okuliare a rukavice. Odporúčame tiež nosiť starý odev, pre prípad, že by ste vyliali nejaký odizolovací prostriedok.

Najlepší odstraňovač škvŕn

Skôr ako začnete čokoľvek aplikovať, pozorne si prečítajte návod na použitie výrobku. Pred začatím procesu nanášania prípravku na odstraňovanie náterov z drevenej paluby sa od vás môže vyžadovať niekoľko krokov. Začnite tým, že z oblasti odstráni�te všetko, čo by vám mohlo prekážať. Odstráňte z oblasti všetky rastliny, ktoré môžete, a zakryte všetky, ktoré sa nedajú premiestniť, pretože niektoré odstraňovače škvŕn z paluby môžu byť toxické a žieravé.

Vždy by ste mali vyskúšať výrobok na malej časti paluby predtým, ako sa pustíte do celej paluby. Naneste prípravok na odstraňovanie škvŕn na testovaciu oblasť a nechajte ho 30 až 60 minút preniknúť. Ak sa po tomto čase nič nestane, nechajte odstraňovač škvŕn preniknúť o niečo dlhšie, pretože niektoré odstraňovače škvŕn pôsobia na rôznych povrchoch dlhšie.

Niektoré výrobky si nevyžadujú drhnutie, ale odolné škvrny môžu vyžadovať malé množstvo drhnutia. Prípadne môžete odstrániť povrchovú úpravu pomocou tlakového čističa.

Nanášanie odstraňovača škvŕn

Odstraňovače škvŕn môžete aplikovať niekoľkými rôznymi spôsobmi, všetko závisí od toho, ktorý výrobok ste si vybrali. Predpripravené prípravky na odstraňovanie škvŕn môžete bez problémov použiť okamžite. Iné výrobky sa dodávajú vo forme prášku, ktorý si musíte pripraviť, napríklad spojením prášku a horúcej vody pred začatím aplikácie.

Odstraňovač náterov z drevených palúb

Veľa ľudí sa domnieva, že použitie rozprašovača je dobrou možnosťou na aplikáciu odstraňovača škvŕn, pretože tento spôsob aplikácie je jednoduchý a zabezpečuje rovnomerné rozloženie výrobku a dokáže rýchlo a bez problémov pokryť veľké plochy. Najskôr skontrolujte, či je striekacie zariadenie, ktoré používate, schopné rozprašovať tento typ výrobku, pretože môžete riskovať, že sa upchá tryska postrekovača. Uistite sa, že postrekovaciu jednotku po každom použití vyčistíte. Odstraňovač škvŕn sa môže nanášať aj valčekom alebo štetcom. Nech už použijete akýkoľvek spôsob, vždy si pred začatím práce prečítajte návod na použitie výrobku.

Odstránenie odstraňovača škvŕn

Odstraňovač škvŕn z drevenej paluby môžete odstrániť pomocou tlakového postrekovača, pomocou niečoho, ako je tmel, alebo ho zoškriabať. V prípade väčšieho priestoru, ako je napríklad paluba, je najlepšou možnosťou tlakový postrekovač, ktorý si môžete prenajať alebo zakúpiť.

Ďalšie ošetrenia

Mnohí sa domnievajú, že použitie dodatočného ošetrenia ako procesu je dôležité na zabezpečenie správneho zušľachtenia vášho dreveného povrchu, potenciálnym ošetrením by mohol byť rozjasňovač. Iní sa domnievajú, že nie je potrebné aplikovať niečo ako rozjasňovač. To, čo chcete urobiť, je len na vás. Ak používate žieravý odlakovač, môžete si všimnúť, že drevo sa stáva matnejším, a použitie rozjasňovača tomu zabráni a obnoví drevo do stavu čo najbližšieho pôvodnému.

Najlepší odstraňovač náterov z drevených palúb

Ak sa chystáte použiť polopriehľadné moridlo na povrch drevenej terasy, odporúčame vám, aby ste potom určite použili rozjasňovač. Nie je dôležité používať rozjasňovač, ak používate pevnejšie moridlo alebo farbu. Drevo môže vyzerať vyblednuté, keď ste naň použili určité žieravé odlakovače, ak chcete drevo oživiť, môžete potom použiť rozjasňovač, zvážte to pri obnove paluby.

Tipy a triky na používanie najlepšieho odstraňovača náterov z paluby

Rozhodli ste sa teda pre renováciu paluby a v rámci tohto procesu budete musieť následne použiť odstraňovač škvŕn z paluby. Môže sa zdať, že nanesenie odstraňovača škvŕn na palubu a jeho odstránenie je jednoduchý proces. Niekedy existujú ďalšie veci, ktoré môžete urobiť na dosiahnutie ohromujúcich výsledkov; tieto tipy by vám mali pomôcť.

 • Čistiaci prostriedok na palubu alebo odstraňovač škvŕn z dreva. V situáciách, keď pracujete so starou palubou, ktorá má odlupujúci sa náter a iné typy problémov, ktoré si vyžadujú viac ako štandardné čistenie, budete potom potrebovať odstraňovač náteru a niektoré renovácie.
 • Prečítajte si návod na použitie. Niektoré odstraňovače škvŕn na palube sú pripravené na použitie, pretože sú vopred namiešané, zatiaľ čo iné sú vo forme prášku a vyžadujú, aby ste ich pred použitím zmiešali s horúcou vodou.
 • Používajte príslušné bezpečnostné prostriedky.
 • Chráňte všetky rastliny. Ak sú v blízkosti paluby nejaké rastliny, buď ich odstráňte (ak môžete), alebo zakryte, aby boli chránené pred agresívnymi chemikáliami, ktoré by ich mohli poškodiť.
 • Pracujte v chladnejšom počasí. Odstraňovač aplikujte v chladnejšom počasí, pretože potom nebude príliš rýchlo schnúť.
 • Pri práci s odstraňovačom sa neponáhľajte. Nepracujte príliš rýchlo, nechajte odstraňovaču čas na pôsobenie, buďte trpezliví a pre jasnosť si prečítajte etiketu.
 • Elektrická umývačka. Ak nebudete pri používaní elektrického umývača opatrní, môžete potenciálne poškodiť drevený povrch.

Použitie odstraňovača škvŕn z paluby

 • Pred začatím si všimnite stav dreva. Skontrolujte, či drevo nie je zhnité, a odstráňte všetky klince, ktoré by mohli trčať. Predtým, ako budete pokračovať, vyriešte všetky závažné problémy.
 • Na odstránenie prípadných voľných škvŕn použite škrabku na drevo. Ušetríte tak prípravok na odizolovanie dreva, pretože ho budete potrebovať menej. Príležitostne budete musieť pred použitím odstraňovača náteru povrch obrúsiť, pred pokračovaním sa poraďte s označením výrobku.
 • Kúpte si viac, ako si myslíte, že použijete. Je veľká pravdepodobnosť, že nakoniec použijete viac odstraňovača, ako ste si pôvodne mysleli, že budete potrebovať.
 • Začnite pri zábradlí. Pri nanášaní odizolovača na palubu začnite pri zábradlí a potom postupujte smerom k dreveným doskám.
 • Ťažko odstrániteľné povrchové úpravy. Ak pracujete s ťažko odstrániteľnou povrchovou úpravou, môže byť potrebné nechať odstraňovač pôsobiť dlhšie a naniesť ho viackrát.
 • Po dokončení odstraňovania starého lazúrovania môže byť drevo v dôsledku odstraňovača tmavšie alebo matnejšie, na opravu môžete použiť rozjasňovač.
 • Uistite sa, že odstraňovač škvŕn z paluby, ktorý používate, je slušnej kvality.

Údržba ohromujúcej paluby môže byť pýchou vášho domova a s najlepším odstraňovačom škvŕn z paluby môžete svoju palubu ľahko udržiavať bez toho, aby ste potrebovali odbornú pomoc.

Často kladené otázky

Aplikácia odstraňovača škvŕn, ako dlho ho mám nechať pôsobiť?

Potrebný čas ovplyvňuje typ odstraňovača škvŕn, ktorý používate, a škvrna, ktorú odstraňujete. V priemere nechajte odstraňovač škvŕn pôsobiť od 3 do 24 hodín, pričom môžete potrebovať aj niekoľko aplikácií. Dbajte na to, aby nevyschol.

Čo je odstraňovač škvŕn?

Ide o výrobok, ktorý môžete použiť na odstránenie starých povrchových úprav a škvŕn z dreveného povrchu, pomôže vám aj pri odstraňovaní iných nedokonalostí vrátane nečistôt a plesní.

Odstraňovanie izolácie Vs. Brúsenie drevenej paluby, čo je lepšie?

Na brúsenie budete potrebovať viac času a môžete ho použiť na miestach, ktoré si vyžadujú menšiu penetráciu, alebo na rovných plochách. Lepšou a jednoduchšou možnosťou je odstraňovač nánosov dreva, hoci je pomerne drahý.

Je potrebné pred použitím odstraňovača škvŕn brúsiť?

Prípadne to všetko závisí od toho, aký typ odstraňovača škvŕn z paluby používate. Niektoré výrobky vyžadujú, aby ste povrch predtým obrúsili, zatiaľ čo iné to nevyžadujú, najlepšie je prečítať si návod na použitie výrobku.

Musíte palubu pred nanesením nového moridla odizolovať?

Odstránenie všetkých starých moridiel je dôležité, ak chcete svoju drevenú palubu správne zrenovovať. Prípravou dreveného povrchu a použitím odstraňovača moridla z paluby umožníte novému moridlu účinne preniknúť do dreva a dosiahnete najlepšie výsledky.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.