Najlepší plnič dreva na paluby

Vonkajšie plnivo na drevo zohráva dôležitú úlohu pri všetkých druhoch drevárskych prác. Vykonávanie opráv pomocou plniča na palubu pôjde oveľa rýchlejšie ako iné metódy opráv, pomáha vyhladiť preliačiny a priehlbiny. Nezáleží na tom, či ste profesionál alebo len radi pracujete s drevom, musíte si vybrať ten najlepší exteriérový plnič dreva. Správna voľba je to, vďaka čomu bude vaša paluba alebo nábytok vyzerať čo najlepšie a odvedie najkvalitnejšiu prácu.

Rozpúšťadlové a vodné exteriérové plnivo na drevo

Pokiaľ ide o plnivo na palubu, existujú dve možnosti, máte k dispozícii variant na báze rozpúšťadiel a variant na báze vody. Ako plnivo môžete použiť obidve, ale každá z nich má svoje vlastné výhody.

Exteriérový plnič na drevo na báze rozpúšťadiel

Výplň dreva na báze rozpúšťadiel na paluby pozostáva z epoxidovej alebo vinylovej hmoty. Tieto plnivá na drevo obsahujú vyššie množstvo prchavých organických látok, a preto majú väčší zápach. Čas potrebný na zaschnutie plničov na báze rozpúšťadiel je približne hodina a na čistenie potrebujete terpentín alebo acetón. Cena sa pohybuje od 0,50 eur do 3,80 eur za 28,00 gramov .

V porovnaní s plnidlami na vodnej báze je to trochu drahšie, ale poskytuje väčšiu odolnosť voči vlhkosti, vode, teplu, chladu a hnilobe. Preto sa výborne hodí na použitie na drevené povrchy v exteriéri.

Vodou riediteľné plnivo na drevo v exteriéri

Tento typ výplne dreva na paluby sa skladá z drevených vlákien alebo sadry a celulózy. Majú menší zápach, pretože neobsahujú veľa VOC (prchavých organických zlúčenín). Niektoré vonkajšie plnivá na drevo na báze vody sa považujú za užitočnejšie ako ich náprotivky na báze rozpúšťadiel, pretože sa dajú riediť vodou. Vďaka tomu sa ľahšie používajú na projekty, ktoré potrebujú riedke plnivo.

Výplň na opravu drevených palúb

Plnivá na drevo na vodnej báze rýchlo schnú približne 15 minút a ich čistenie je jednoduché, stačí len trochu vody a mydlo. Náklady sa vo všeobecnosti pohybujú od 0,40 eur do 1,50 eur za 28,00 gramov .

Najlepší exteriérový náter na drevo

Najlepší plnič na drevo na terasy: PC-Wood Repair Epoxy Paste

Toto je jeden z najlepších plničov dreva na paluby a dodáva sa v dvoch nádobách, zmiešajte 2 a vznikne dvojzložková epoxidová pasta. Tento výrobok je ideálny na drevené povrchy, pretože je odolný a dobre funguje na náročných povrchoch.

Epoxid na opravu PC-dreva je univerzálny a dá sa použiť pri projektoch vo vonkajšom aj vnútornom prostredí. Taktiež odoláva vysokým teplotám a náročným podmienkam. Má vysokú odolnosť proti praskaniu a nemá zmršťovanie. Odoláva aj UV žiareniu, slanej a sladkej vode a odoláva poškodeniu spôsobenému zvieratami a hmyzom. Tento plnič dreva je vhodný na zvislé plnenie.

Najlepší plnič dreva na paluby: ABATRON WoodEpox

Túto epoxidovú hmotu na výmenu dreva je možné zakúpiť ako súpravu a je ideálna na vyplnenie akýchkoľvek nedostatkov na povrchu dreva. Výrobok je obľúbený, pretože vytvrdzuje v priebehu hodiny a dá sa ľahko formovať.

Jedinou nevýhodou je, že ju nemôžete jednoducho moriť. Výrobok je skvelý na vonkajšie povrchy, pretože poskytuje účinnú odolnosť. Aj keď sa aplikuje na povrchy vystavené priamemu slnečnému žiareniu, nepraská ako iné epoxidové plnivá.

Najlepší plnič dreva na paluby: Elmer's E855 Wood Filler

Tento tesársky plnič na opravu dreva na palube je veľmi obľúbený výrobok a niektorí by povedali, že je to najlepší exteriérový plnič na drevo. Plnič môžete dostať v tubách s priemerom 8,26 cm a 17,78 cm, čo je veľkosť vhodná na prenášanie. Tento plnič na drevo je na báze vody, dodáva sa v 6 rôznych farbách a možno ho brúsiť a natierať.

Toto je ideálna výplň dreva na praskliny na palube. Veľkosť tuby umožňuje vytlačiť výrobok priamo do prasklín, čo ešte viac uľahčuje aplikáciu. Táto výplň je tiež odolná voči zmršťovaniu a praskaniu, takže vám zanechá čistý a rovný povrch ešte dlho po aplikácii. Odporúča sa na použitie v interiéri.

Čo treba zvážiť pri kúpe vonkajšieho plniča na drevo na paluby

Použitie plniva na opravu drevených terás

Výrobky na vyplňovanie dreva sú určené na určité účely. Dostanete plnivá, ktoré sa používajú v dutinách, na vyplnenie vecí, ako sú diery, priehlbiny alebo plyny vo všetkých typoch dreva. Potom máte k dispozícii výplne pórov, ktoré sa používajú v otvorenom dreve a vypĺňajú tieto nedokonalosti. Napríklad vyhladzovanie prirodzeného priebežného povrchu dreva, ako je to v prípade dubového alebo jilmového dreva. Plnivo na drevo v tomto prípade zaplaví póry a vytvorí rovný povrch.

Najlepší exteriérový plnič na drevo

Tento prostriedok je vynikajúci na použitie na nábytkové drevo. Nakoniec sa dostanete k univerzálnym plničom dreva, ktoré dokážu vyplniť póry aj dutiny.

Dôslednosť pri použití plniva na drevo na opravu paluby

Konzistencia plničov dreva môže byť riedka (hustá, ale riedka ako palacinkové cesto) alebo hustá ako tmel. Plnivá na drevo podobné tmelu sa používajú skôr na vyplnenie dutín a tekutejšie plnivá sú skvelé na vyplnenie pórov. Výber správneho plniva je dôležitý, pretože ak si na konkrétnu prácu vyberiete nesprávne plnivo, neposkytne požadované výsledky.

Napríklad plnivá typu tekutina nemajú takú konzistenciu, aby správne vyplnili prázdne miesto. Môžete však riediť niektoré hustejšie plnivá na zakrytie pórov.

Farba výplne na opravu drevenej paluby

Väčšinu plničov dreva nájdete v bielej farbe alebo, samozrejme, v rôznych odtieňoch dreva. V prípade vyplnenia pórov si môžete zakúpiť aj číry plnič dreva. Ak sa drevo nechystáte moriť alebo natierať, vyberte si farbu, ktorá je podobná povrchu, na ktorom pracujete. Ak chcete, môžete si zaobstarať aj kontrastnú farbu v závislosti od vzhľadu, ktorý chcete dosiahnuť.

Keď sa rozhodnete povrch dreva natrieť alebo moriť, uistite sa, že ste si kúpili kompatibilný výrobok na plnenie dreva. Vyberte si výplňový materiál bielej farby alebo farby, ktorá je o niečo svetlejšia ako farba alebo moridlo, ktoré sa chystáte použiť.

výplň paluby

Kde použiť výplň dreva

Výplňové prostriedky na drevo môžete použiť buď len na povrchy v interiéri, alebo si zaobstaráte výplňové prostriedky, ktoré si poradia s povrchmi v interiéri aj exteriéri. To vám napovie, ako dobre plnivo odoláva faktorom prostredia pri nanášaní, vytvrdzovaní, aj po úplnom zaschnutí.

Uvedené vnútorné plnivá na drevo používajte len na povrchy vo vnútri. Napríklad na podnos na čaj alebo konferenčný stolík. Ak použijete vnútornú špecifickú výplň dreva na niečo, čo zostáva vonku, výplň bude reagovať na prostredie, či už je horúce, studené alebo vlhké, čo spôsobí jej praskanie alebo zmršťovanie.

Použitie plniva, ktoré zvládne použitie v interiéri aj exteriéri, ochráni povrchy bez ohľadu na to, či sú v interiéri alebo v exteriéri v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Po zaschnutí by plnivo na drevo nemalo prasknúť ani sa zmrštiť. Tento typ plniva, ktorý je na báze vody, je užitočný aj preto, že je dostatočne odolný pre vonkajšie povrchy a ešte za mokra nevytvára veľký zápach.

Plnivá na báze rozpúšťadiel, ktoré sa dajú použiť v exteriéri aj interiéri, fungujú skvele v oboch situáciách, ale najlepšie sa používajú na ťažké vonkajšie práce. Napríklad oprava hnijúcej paluby. Výrobky na báze rozpúšťadiel majú tendenciu lepšie odolávať prírodným živlom, a aj keď vydávajú určitý zápach, ten sa vonku rýchlo rozptýli.

Balenie pre plnivá na drevo

Väčšina plničov dreva sa dodáva vo forme tyčiniek, túb alebo vaničiek. Tuby sa dodávajú v dvoch variantoch, jedny môžete použiť hneď bez akéhokoľvek miešania, zatiaľ čo iné sa dodávajú v dvojzložkovom systéme a pred aplikáciou sa musia premiešať. Tieto môžete nanášať pomocou roztierača alebo tmelu. Tieto sú aj cenovo výhodnejšie, pretože sa dodávajú vo väčších množstvách a možno ich použiť na väčšie projekty.

Drevené plnivá v tubách sa dajú ľahko vytlačiť, zatiaľ čo z tyčového plniva jednoducho odlomíte kúsok a naplníte ho ručne. Tie sú menej nákladovo efektívne a sú skvelé ako výplň dreva na praskliny na palube a iné menšie projekty.

Sprievodca opravou drevenej paluby

  • Tvrdou kefou odstráňte zhnité drevo a uvoľnený náter. Potom plochu prebrúste stredne hrubým brúsnym papierom, aby ste vyrovnali povrch
  • Ak je povrch nedokončený, použite čistiaci prostriedok na palubu, ak bolo drevo dokončené, použite odstraňovač náterov. Pri tomto postupe sa vždy riaďte pokynmi výrobcu, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Odstraňovač alebo čistič dreva nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Tvrdou kefou drevo vydrhnite a opláchnite záhradnou hadicou. Drevo musí potom dôkladne vyschnúť
  • Vezmite si tmel a vyberte z vane trochu plniva, alebo ak je v tube, budete musieť zmiešať obe zložky. Z tuby vytlačte správne množstvo plniva na papierový tanier a zmiešajte ho so správnym množstvom tužidla. Tieto dve látky miešajte, kým nezačnú hustnúť
  • Pomocou tmelu naneste plnivo na povrch dreva. Zatlačte ho do otvoru a v prípade potreby použite ešte 0,32 cm. Pokračujte v tomto postupe, pričom zakaždým použite 0,32 cm plniva, kým sa nedostanete mierne nad úroveň paluby
  • Nechajte plnič na drevo zaschnúť, čas schnutia si pozrite v pokynoch na štítku. Výplň sa môže počas vytvrdzovania zmršťovať, jednoducho pridajte viac výplne a nechajte ju vyschnúť
  • Pomocou stredne hrubého brúsneho papiera brúste povrch, kým nebude rovný s palubou. Ak je dier viac, postupujte rovnako

výplň dreva na opravu paluby

Typy dier, ktoré môžete mať v drevenej palube

Diera po uzle - malá

Niekedy sa môže stať, že z dreva vypadnú suky a vzniknú diery. Stáva sa to hlavne pri lacnejších drevinách používaných na paluby. Drevo so súknami by sa nemalo používať na drevené paluby a drevené nosné zábradlia, ale niekedy sa tam dostanú. Menšie diery sa dajú ľahko opraviť, ale vyžadujú si niekoľko krokov.

Začnite zametaním čistého povrchu paluby, potom použite výplň paluby na zaplátanie diery podľa pokynov na štítku. Ako už bolo spomenuté, výplne do dreva sa dodávajú v tubách a tubách, ale použitie špachtle na naberanie časti výplne z tuby je najjednoduchšia a najrýchlejšia metóda.

Výplň musí 24 hodín tuhnúť, potom môžete povrch prebrúsiť, aby sa vyrovnal. Niektorí odporúčajú počkať ďalších 24 hodín a potom povrch opäť prebrúsiť. Je to preto, že výplň dreva sa môže počas vytvrdzovania rozpínať.

Keď je výplň hladko obrúsená, pozametajte palubu a potom povrch zafarbite. Výplň by mala prijať moridlo; môže však mať trochu inú farbu ako zvyšok povrchu. Ak sa vám zdá, že vyzerá príliš odlišne, skúste naniesť o trochu tmavšie moridlo, aby ste dosiahli lepšiu farebnú zhodu.

Vyskočený spojovací prvok - malý otvor

Budete musieť opraviť dieru po skrutke alebo klinci, ktorý vyskočil. Pozrite sa, či sa spojovací prvok neuvoľnil v dôsledku hniloby. Ak zistíte, že ide o hnilobu, bude potrebné vymeniť celú drevenú dosku, inak, ak nejde o hnilobu, môžete jednoducho vymeniť len spojovací prvok. Uistite sa, že ste drevo dôkladne skontrolovali z oboch strán, ak vyzerá v poriadku, použite novú skrutku a dosku upevnite. Uistite sa, že je bezpečná a že sa pri výrazných teplotných zmenách neskrúti alebo neprehne.

Veľké diery v drevenej palube

Najprv si overte, či ide o veľkú dieru po uzle, v okolí diery si všimnete praskliny. V opačnom prípade skontrolujte, či drevo nie je silne opotrebované. Ak je drevo silne opotrebované, iba vyplnenie diery nepomôže základnému problému a začne praskať.

Namiesto toho vyrežte kúsok dreva, ktorý sa zhoduje s palubou a otvorom. Ten priskrutkujte na miesto a na vyplnenie prípadných medzier použite vonkajší plnič dreva na paluby. Nakoniec palubu opäť zafarbite.

vonkajšia výplň dreva na paluby

Diery vytvorené hnilobou, hubami a chrobákmi

Ak na palube uvidíte diery, ktoré vznikli v dôsledku hniloby, húb alebo chrobákov, budete musieť konať. Najprv odstráňte kus poškodeného dreva a skontrolujte okolité drevené dosky, či sa niečo nerozšírilo. Odstráňte všetky poškodené drevené časti a budete ich musieť vymeniť.

Otázky a odpovede

Sú si plnivo na drevo a tmel na drevo podobné?

Nie, ide o dva rôzne výrobky. Drevené plnivo obsahuje drevené vlákna alebo piliny, ktoré sú suspendované vo vnútri spojiva. Tmel je vo všeobecnosti plast podobný epoxidu, polyuretánu alebo skleným vláknam.

Môžem na opravu paluby použiť drevený tmel?

Ak má vaša drevená paluba malé otvory, jamky alebo malé plochy hniloby, môžete na opravu paluby použiť plnič dreva. Väčšie alebo väčšie poškodenia však budú potrebovať viac ako výplň dreva.

Ako môžem opraviť hlboké diery?

Pri väčších dierach sa odporúča použiť dvojzložkový epoxidový náter. Zmieša sa výplňový materiál a tvrdidlo, ktoré sa potom môže v diere vytvarovať. Tvarovať ho možno aj po zaschnutí. Poškodené zárubne, lišty, parapety, drevené obloženie a podlahové lišty možno tiež opraviť epoxidom.

Môžete opraviť zhnité drevo bez jeho úplného odstránenia?

V závislosti od rozsahu hniloby môžete použiť polyesterové plnivo. Naneste tužidlo na drevo a plnivo.

Napríklad oprava zhnitého rámu dverí: Najprv odstráňte zhnité časti pomocou nabrúseného nástroja. Po dokončení môžete pridať vrstvu tužidla na drevo. Potom zmiešajte polyesterové plnivo alebo opravu dreva Bondo a pomocou tmelu ho vtlačte do priehlbín.

Je výplň paluby rovnako pevná ako drevo?

Plnivo na opravu paluby je pevnejšie ako drevo. Plnivo nanášajte opatrne, dbajte na to, aby ste použili len dostatočné množstvo, pretože prípadný prebytok by sa mohol ťažko obrúsiť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.