Vonkajší tmel na drevo - najlepší vonkajší vodný tmel

Ak chcete udržiavať svoje exteriérové priestory a zachovať ich lesk, musíte nájsť najlepšie vonkajšie prípravky na tmelenie dreva a muriva. Vonkajší tmel vytvára vrchný náter, ktorý poskytuje ochranu, odolnosť voči vode a aktualizuje povrch chodníkov, plotov, terás, palúb a príjazdových ciest. Keď sa dozviete viac o tom, ako používať tmel na drevo, pozriete sa na hydroizolačné výrobky, moridlá, farebné tmely a ďalšie typy vonkajších tmelov. Zostavili sme tohto sprievodcu, aby sme vás oboznámili s rôznymi dostupnými vonkajšími tmelmi a pomohli vám vybrať najlepší vodotesný tmel pre vaše účely.

Prečo by som mal utesniť drevo v exteriéri?

Drevo je vo svojom prirodzenom stave atraktívne, ak si však chcete zachovať jeho vzhľad v exteriéri, je potrebné použiť tmel na drevo. Keďže drevo je od prírody porézne, má tendenciu pomerne ľahko absorbovať vodu, čo mu z dlhodobého hľadiska škodí.

Drevo, ktoré bolo vystavené vlhkým alebo daždivým podmienkam, sa môže deformovať, olupovať, napučať alebo dokonca hniť. Utesnenie povrchu dreva môže predĺžiť životnosť vášho plota, vonkajšieho nábytku alebo terasy a nebude ich potrebné opravovať alebo vymieňať po sezóne vlhkého počasia.

Vonkajšie tmely na drevo môžu tiež aktualizovať vzhľad dreva. Rôzne dostupné lazúry a farby na drevo ponúkajú vodotesnosť a ochranu pred prirodzeným znehodnotením a starnutím. Moridlo na drevo môže obnoviť zvetraný vzhľad drevených predmetov do ich bývalej slávy alebo dokonca zmeniť ich vzhľad tak, aby vyhovoval vzhľadu vášho domu.

Hydroizolácia dreva

Ak plánujete natrieť alebo moriť drevený povrch, jeho utesnenie najprv zvýši odolnosť a dlhú životnosť - najmä ak nepoužívate vonkajší tmel a moridlo 2 v 1.

Ako impregnovať drevo?

Existujú 3 definitívne metódy na dlhodobú hydroizoláciu dreva.

  • Použitím tungového alebo ľanového oleja získate ochrannú vrstvu a zároveň dosiahnete atraktívny ručne natieraný vzhľad povrchu.
  • Nanášanie laku, polyuretánu alebo lazúry.
  • Použitie kombinácie lazúry a tmelu, ktorá poskytuje vodotesnosť a tesnenie v jednej povrchovej úprave.

Vonkajší náter na drevo

Bez ohľadu na to, ktorá metóda vyhovuje vašej situácii, nezabudnite, že existujú určité spôsoby impregnácie a tesnenia, ktoré môžu byť špeciálne vhodné pre vnútorné alebo vonkajšie povrchy, zatiaľ čo existujú iné výrobky zamerané na ošetrenie tmavšieho alebo svetlejšieho dreva.

Najlepší vonkajší tmel na drevo

Nájsť najúčinnejší vonkajší tmel na drevo pre vaše potreby môže byť náročné. Preto sme vybrali niekoľko produktov, ktoré vám uľahčia výber.

Helmsman Spar Urethane od spoločnosti Minwax - vysokokvalitné riešenie

Helmsman® Spar Urethane od spoločnosti Minwax je transparentná, vodou riediteľná povrchová úprava určená na zabezpečenie dreva ochranným náterom, ktorý odoláva nepriaznivým podmienkam.

  • Zloženie s odolnosťou proti UV žiareniu, ktoré znižuje šednutie a blednutie vplyvom slnečného žiarenia.
  • Vytvára ochrannú vrstvu, ktorá chráni pred dažďom a vlhkosťou.
  • Obsahuje špeciálne vyvinuté oleje, ktoré umožňujú povrchovej úprave zmršťovať sa a rozpínať podľa toho, ako drevo reaguje na teplotné a sezónne zmeny.
  • Vhodný na použitie v exteriéri na nábytok, okná, dvere, sokle, kuchynské dosky, kúpeľňové skrinky a barové pulty.
  • Úplne transparentná povrchová úprava je ideálna na použitie na ľahko zafarbené nátery dreva a moridlá.
  • Rýchlo schne a ľahko sa čistí teplou vodou.

Prémiový vodotesný tmel od spoločnosti Rain Guard - cenovo dostupná voľba

Tento vodný tmel Premium od spoločnosti Rain Guard je typ tmelu na báze rozpúšťadiel, ktorý vďaka patentovanej receptúre Micro-Lok účinne preniká do dreva. Ten poskytuje silnú vodotesnú ochranu a po správnom nanesení je povrch dreva chránený pred UV žiarením, mrazom, dažďom, špinou, soľou a ďalšími potenciálnymi nebezpečenstvami, ktoré špecifikuje výrobca.

Tento tmel je vhodný na väčšinu poréznych typov drevených povrchov a je úplne transparentný, takže nezmení vzhľad dreva. Ekologická receptúra je dostatočne bezpečná na použitie v prítomnosti domácich zvierat, rastlín a ľudí. Nevyžaduje si ani žiadnu ďalšiu prípravu, takže ho môžete používať priamo z obalu. Ponúka vonkajším dreveným povrchom ochranu pred degradáciou a hnilobou a zároveň zabraňuje šíreniu plesní, hniloby a ďalších. Prípravok je ideálny na drevo, ale umožňuje použitie aj na rôzne iné typy povrchov, ako sú chodníky, príjazdové cesty a vonkajšie steny.

WaterSeal Wood Protector od spoločnosti Thompson's - najlepší bezfarebný tmel na drevo

Tento ochranný prostriedok na drevo od spoločnosti Thompsons poskytuje riešenie transparentného tmelu s vysokou odolnosťou. Poskytuje ochranu pred degradáciou vodou a zachováva prirodzený odtieň dreva. Spoločnosť Thompsons pôsobí na trhu už viac ako sto rokov a zameriava sa na vývoj kvalitných tmelov na drevo a základných výrobkov na zlepšenie domácnosti. Všetky tieto tesniace výrobky sa vyrábajú a balia v USA.

Star Brite Golden Teak Oil Sealer - najlepší olejový tmel

Ide o špičkový tmel na morské teakové drevo a rôzne druhy ušľachtilého dreva. Okrem toho zachováva drevo a vytvára výnimočne autentickú povrchovú úpravu. Tento typ tmelu na báze prírodného oleja vytvára ochrannú vrstvu, ktorá chráni povrch dreva pred slanou vodou a extrémnymi poveternostnými podmienkami, takže sa dokonale hodí na použitie v exteriéri na palubách alebo vonkajšom nábytku atď.

Spočiatku si drevo vyžaduje dôkladné očistenie a pred začatím aplikácie musí byť úplne suché. Na nanášanie môžete použiť špongiu, čistú bielu handru alebo štetec, ale uistite sa, že pracujete v smere vlákien dreva. Takto drevený povrch absorbuje olej oveľa účinnejšie. Potom môžete nechať olej minimálne 5 minút vsiaknuť a potom čistou handričkou zotrieť jeho prebytok.

Bezfarebná hydroizolácia na terasy Defy - najlepšia na kompozitné terasy

Odporúčame utesniť zvetrané prvky z kompozitného dreva a tento vysoko odolný vodotesný tmel je na tento účel ideálny. Teraz sa môžete vyhnúť tým nepekným čiernym škvrnám, ktoré sa niekedy objavia, keď je povrch kompozitnej paluby vystavený pôsobeniu vody.

Tento tmel na kompozitné paluby od spoločnosti Defy má zloženie obohatené o častice zinku, ktoré účinne blokujú UV žiarenie. Tieto prísady nielenže zabraňujú vyblednutiu, ale poskytujú aj ochranu pred plesňami a hubami. Už len jeden náter môže predĺžiť životnosť vašej kompozitnej paluby o desiatky rokov.

Úplne transparentný náter nijako nemení vzhľad dreva, a hoci je ideálny na použitie na kompozitných terasách, umožňuje použitie aj na rôznych iných prírodných materiáloch. Plošné pokrytie je až 18,58 m² (±60,9 m²) na 1 galón (3,78 l) a ponúka jednoduchú aplikáciu a všestranne nákladovo efektívne riešenie. Pred aplikáciou tmelu sa uistite, že je vaša paluba úplne čistá.

Ako utesniť drevo v exteriéri

Utesnenie dreva v exteriéri môže byť zložité, najmä keď sa o to pokúšate prvýkrát. Spoločne sa bližšie pozrieme práve na to, ako na to.

METÓDA 1: Vytvorenie žiarivej, ručne trenej olejovej povrchovej úpravy

Ľanový olej, ktorý sa vyrába z ľanových semienok, a tungový olej, pochádzajúci z čínskeho stromu Tung, tvoria základ väčšiny ručne natieraných alebo stieraných olejových povrchových úprav.

Metóda používaná stovky rokov až dodnes, s určitým ďalším vývojom, oleje zvýrazňujú a konzervujú bohaté tmavšie zrnitosti dreva, ako je mahagón a orech. Kombinácia olejov s rôznymi prísadami môže umožniť rýchlejšie schnutie povrchovej úpravy a znížiť lepivosť. K dispozícii sú vopred pripravené zmesi tungového a ľanového oleja alebo si môžete jednoducho namiešať vlastnú kombináciu pre úplne prispôsobenú povrchovú úpravu. Pomer typickej zmesi ručne natieraného oleja obsahuje jeden diel buď tungového, alebo vareného ľanového oleja, jeden diel polyuretánu a jeden diel minerálneho liehu.

morská hydroizolácia dreva

Tu je návod, ako aplikovať ten váš:

  1. Pri miešaní zmesi dbajte na dôkladnosť.
  2. Na aplikáciu na tmavšie zrnité drevo, ktoré je už očistené a obrúsené, použite štetec s prírodnými štetinami. (Ak potrebujete utesniť drevo svetlejšieho odtieňa, ako je borovica alebo jaseň, vynechajte túto techniku a použite jednu z nasledujúcich dvoch; ručne natreté oleje sú časom náchylné na zožltnutie.)
  3. Nechajte olej vsiaknuť pod povrch dreva a znovu naneste na miesta, ktoré sa zdajú byť suché.
  4. Zvyšky oleja utrite, účinným trením pomocou kúskov čistej, suchej látky odstránite prebytok.
  5. Nechajte drevo úplne vyschnúť. Tento proces môže trvať len niekoľko hodín alebo dokonca celú noc, v závislosti od úrovne oleja v použitej zmesi.
  6. Na obrúsenie povrchu použite brúsny papier s jemnou zrnitosťou.
  7. Tento postup opakujte a naneste toľko ďalších vrstiev, koľko je potrebné na dosiahnutie požadovanej povrchovej úpravy.

Keď pochopíte olejové zmesi, môžete improvizovať s receptúrou. Ak chcete dosiahnuť vyššiu úroveň viskozity, použite menej minerálneho liehu. Ak potrebujete predĺžiť proces schnutia, pridajte menej polyuretánu. Prípadne môžete použiť aj ďalší polyuretán na urýchlenie schnutia a dosiahnutie lesklejšieho povrchu. Existuje nekonečné množstvo prispôsobiteľných možností miešania, ktoré vyhovujú potrebám vášho projektu!

Upozornenie: Je možné, že tkanina nasýtená olejom sa samovoľne vznieti. Pri schnutí môže olej vytvárať teplo a môže vzplanúť bez akéhokoľvek zdroja zapálenia. Nezabudnite mať v blízkosti vedro s vodou a po nasýtení látky olejom ju do neho jednoducho pustite. Môžete pokračovať v práci s čistou látkou a použité kusy látky potom nechajte samostatne visieť, aby vyschli. Po ich úplnom vysušení ich môžete bez rizika zlikvidovať, ale nikdy nepoužívajte tú istú handričku dvakrát.

METÓDA 2: Na najlepšiu ochranu používajte tesniace prostriedky

Laky, lazúry a polyuretán sú osvedčené typy tmelov a veľmi účinné impregnačné prostriedky. Môžete ich nanášať pomocou striekacieho zariadenia alebo štetca, akonáhle sa uistíte, že váš povrch je obrúsený a úplne čistý. Potom ho nechajte riadne vyschnúť, až potom ho zľahka prebrúste a naneste ďalšie vrstvy.

Na dosiahnutie optimálneho výsledného efektu vykonávajte aplikáciu pri izbovej teplote. Snažte sa tmel na drevo pred aplikáciou nikdy netriasť ani príliš rýchlo nemiešať, pretože tak môžu vzniknúť vzduchové bubliny, ktoré môžu zostať na povrchu aj po zaschnutí.

Tieto typy tmelov môžu schnúť rýchlo (niektoré výrobky potrebujú len 15 minút), ich zloženie však zvyčajne obsahuje chemické rozpúšťadlá, preto je vo vašom pracovnom priestore nevyhnutné dobré prúdenie vzduchu.

najlepší tmel na drevo

Tu sú uvedené niektoré výhody a nevýhody charakteristické pre bežne používané typy tmelov:

  • Polyuretánové tmely sú formulované s rôznymi rozpúšťadlami vrátane polyuretánových živíc a akrylových živíc, ktoré pomáhajú vytvárať požadovanú povrchovú úpravu. Môže to byť čokoľvek od jemného, jemného lesku až po lesklý lesklý povlak. Moderný polyuretán nie je náchylný na žltnutie, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre svetlejšie druhy dreva. Polyuretán na olejovej báze poskytuje najodolnejšiu povrchovú úpravu, avšak na čistenie štetcov budete potrebovať terpentín alebo minerálny lieh. Zatiaľ čo polyuretán na báze vody umožňuje čistenie mydlovou vodou.
  • Lak, ktorého zloženie obsahuje rozpúšťadlá, živicu a schnúci olej, vytvára tvrdý ochranný obal, ktorý zabraňuje poškriabaniu a zožltnutiu. Morský lak sa používa na impregnáciu dreva v exteriéri a jeho zloženie obsahuje aj látky absorbujúce UV žiarenie, ktoré chránia drevo pred priamym slnečným žiarením. Lak na drevo je účinný na použitie v interiéri, napríklad na stoly, kde poskytuje veľkú odolnosť voči krúžkom od pohárov. Po aplikácii môžete svoje štetce vyčistiť minerálnym liehom alebo terpentínom.
  • Lak, roztok redukovanej stromovej živice alebo syntetickej živice v alkohole, je tmel na drevo obľúbený na nábytok. Jeho tendencia vykazovať časom žltý odtieň sa môže na svetlých typoch dreva považovať za nevzhľadnú, ale lak na drevo môže zvýrazniť luxusný dojem hlbších tónov dreva a zároveň poskytnúť povrchovú úpravu, ktorá ho chráni pred poškriabaním. Môžete si vybrať z radu rôznych leskov a ponúka jednoduché riedenie pomocou produktu na riedenie laku. Na dosiahnutie čo najlepšej výslednej povrchovej úpravy naneste niekoľko tenkých vrstiev, ale majte na pamäti, že lak produkuje vysoko toxické výpary, preto je dôležitý pracovný priestor s dobrým prúdením vzduchu. Ak je to možné, pracujte vo vonkajšom priestore alebo otvorte okná a použite ventilátory na zvýšenie cirkulácie vzduchu.

METÓDA 3: Rýchla práca s kombináciou lazúry a tmelu

Ak je čas rozhodujúcim faktorom alebo sa venujete väčšej ploche, ako je napríklad paluba, rozhodnite sa pre kombináciu tmelu a moridla. Tieto viacúčelové tmely poskytujú súčasne farbu a vodotesnosť. Tieto kombinované výrobky môžu byť na báze alkydov, oleja alebo vody a ich zloženie obsahuje spojivá aj farebné pigmenty. Výsledná nepriehľadnosť povrchovej úpravy závisí od úrovne pigmentu, ktorý tmel obsahuje. V prípade, že používate tmel - náter vo vonkajšom prostredí, budete musieť náter opakovane nanášať každý rok alebo 2 roky, aby ste zabezpečili ochranu.

S výnimkou práce s tmelmi na báze alkydov sa kombinácie tmelu a lazúry nehromadia na povrchu dreva, skôr sa absorbujú a prípadné zvyšky sa jednoducho odparia. Tmely-laky na báze alkydov vytvárajú na povrchu dreva ľahší povlak, vďaka čomu sa lepšie hodia na drevené predmety v interiéri, ako sú interiérové obnažené drevené trámy alebo autentický nábytok, ktoré nebudú potrebovať ďalšie aplikácie.

najlepšia hydroizolácia na drevo

Pri aplikácii v exteriéri sú tmely-farbivá na báze alkydov náchylné na odlupovanie, ak povrch nie je úplne suchý a čistý.

Farby a priehľadnosť tmelu

Pri výbere lazúry na drevo alebo kombinácie tmelu a lazúry existuje široká škála odtieňov a stupňov nepriehľadnosti, pre ktoré sa môžete rozhodnúť. Váš výber bude závisieť od veku a stavu dreva a vášho osobného vkusu.

Farby moridiel

Moridlá na drevo dokážu premeniť aj cenovo dostupnejšie druhy dreva a dodať mu oveľa luxusnejší vzhľad a dojem. Ak požadujete olejovú alebo vodnú lazúru, určite je k dispozícii odtieň, ktorý bude vyhovovať vašej estetike.

  • Transparentné lazúry na drevo zobrazujú a zvýrazňujú prirodzenú štruktúru a farbu dreva. Najlepšie fungujú s novým a hotovým moreným drevom, ktoré si vyžaduje osvieženie povrchu. K nim sa zvyčajne zaraďujú aj tonery na drevo.
  • Moridlá na cédrové drevo majú svetlohnedú farbu so žltými odtieňmi, ktoré napodobňujú prirodzenú farbu dreva. To je vynikajúce na vytvorenie autentického vzhľadu a dojmu.
  • Výrobky na morenie červeného dreva sa pohybujú od žiarivej stodolovej červenej až po nenápadnejšiu červenohnedú. Tieto moridlá na drevo dokážu vniesť do vzhľadu dreva výraznú farebnú explóziu.
  • Hnedé alebo opálené moridlá na drevo sa veľmi podobajú rustikálnemu tónu tmavšieho dreva. Tieto vytvárajú tlmený, ale sofistikovaný dojem.
  • Sivé moridlá na drevo môžu vytvárať vyblednutú, opotrebovanú tónovú škálu, ktorá sa dobre hodí do prímorských domov, alebo jednoliatu sivú, ktorá pôsobí neutrálnejšie.
  • Biele moridlá na drevo oživujú vzhľad, čo spôsobuje, že pôsobia takmer ako natreté na bielo, ale stále si zachovávajú autentickú štruktúru dreva. Okrem toho preniknú do povrchu dreva a zabránia odlupovaniu farby, ako to robí biela farba.

vonkajší tmel na drevo

Priehľadnosť moridla

Úroveň transparentnosti výrobku na morenie dreva určuje jeho schopnosť maskovať prirodzenú štruktúru a farbu dreva. Tá sa pohybuje od úplne priehľadnej až po nepriehľadnú.

  • Priehľadné výrobky na morenie dreva obsahujú nízky obsah pigmentu a zvyčajne sa používajú s tmelom. Zobrazujú aj prirodzený odtieň a štruktúru dreva, čo z nich robí vynikajúcu voľbu pre nové, kvalitné drevo.
  • Polotransparentné výrobky na morenie dreva sú mierne zafarbené, ale stále zreteľne zobrazujú prirodzenú štruktúru dreva. Tento typ moridla na drevo je ideálny pre drevo v dobrom stave, bez degradácie, ktoré však potrebuje aktualizovaný povrch a vzhľad.
  • Polotuhé moridlá na drevo menia odtieň dreva, pričom stále zobrazujú časť štruktúry a kresby. To sa hodí pre drevo, ktoré zostarlo o 5 až 10 rokov.
  • Pevné moridlá na drevo maskujú farbu a štruktúru povrchu dreva, preto sa dobre hodia na znehodnotené drevo, ktoré je staršie ako 10 rokov. Vytvárajú tak dlhotrvajúci, zjednodušený vzhľad, ktorý dokáže zakryť zmenu farby a opravy.

tmely na drevo

Tip: Pigmentované tmely a pevné moridlá na drevo poskytujú vynikajúcu ochranu pred UV žiarením a zvyčajne majú dlhšiu životnosť ako číre tmely a moridlá na drevo.

Typy dreva

V niektorých prípadoch je pri ošetrovaní dreva potrebný iný prístup. Závisí to od typu, ale aj od toho, v akom stave sa drevo nachádza.

Drevo s existujúcou škvrnou

Pred nanesením novej vrstvy moridla na drevo budete musieť pristúpiť k odstráneniu predchádzajúcej vrstvy moridla obrúsením povrchu. V opačnom prípade sa môže pôvodná vrstva moridla objaviť cez novú vrstvu v nevzhľadných škvrnách. Prípravky na morenie dreva, ktoré pri aplikácii vytvárajú film, by sa mali úplne obrúsiť, aby penetračné moridlo mohlo účinne pôsobiť.

Nové drevo

Pred nanesením moridla na drevo musí byť drevo celé suché. Zvyčajne si drevo, ktoré bolo ošetrené tlakom, vyžaduje viac času na schnutie, pretože môže obsahovať konzervačné látky. Bez úplného vyschnutia hrozí, že vlhkosť zachytená pod povrchom môže viesť k hnilobe dreva.

tmel na drevo

Zvetrané drevo

Zvetrané drevo si bude vyžadovať obrúsenie a tlakové umývanie pred začatím aplikácie moridla na drevo. V niektorých prípadoch si tento proces môže vyžadovať oboje, ale dajte pozor, aby ste drevo nerozštiepili. K tomu dochádza, keď je úroveň tlaku príliš veľká. V prípade paluby môže byť potrebné vymeniť všetky dosky, ktoré sú obzvlášť zvetrané, skôr ako ošetríte celý povrch naraz.

Tipy na hydroizoláciu dreva

Keď sa dozviete viac o hydroizolácii dreva, mali by ste si zapamätať nasledujúce rady:

  • Pred začatím aplikácie tesniaceho prostriedku sa uistite, že váš povrch bol riadne vyčistený a že ste odstránili všetky vlákna alebo uvoľnené kusy dreva.
  • Ak váš povrch prešiel predchádzajúcou úpravou, všetky nátery, tmely alebo moridlá môžete odstrániť škrabkou a potom ich zbrúsiť, aby ste odhalili holý povrch dreva.
  • Vodotesnosť vašej paluby môžete posúdiť pomocou skúšky kvapkou vody. Na jednu z dosiek nalejte niekoľko kvapiek vody. Ak začne voda kvapkať, drevo je utesnené, ale paluba si bude vyžadovať obnovenie, ak doska absorbuje vodu.
  • V ponuke nájdete aj kombinované nátery, ktoré umožňujú základný náter a utesnenie povrchu naraz, čo môže skrátiť čas aplikácie.
  • Ak plánujete nanášať farbu priamo na vrstvu tmelu, uistite sa, že ste si vybrali výrobok, ktorý to umožňuje, inak sa priľnavosť farby môže ukázať ako neúčinná.
  • Nezabudnite sa riadiť príručkou k výrobku, aby ste zistili, ktoré spôsoby aplikácie sú pre váš tmel na drevo najvhodnejšie a kedy ho budete musieť naniesť znova.

Často kladené otázky

Aký typ ochrany si vyžadujú vonkajšie drevené povrchy?

Drevo môžete používať na viacerých miestach okolo vášho domu. Možno ste si postavili terasu a zakúpili vonkajší nábytok. Možno máte záhradný prístrešok alebo altánok, plot alebo drevené zábradlie. Možno teda budete musieť zvážiť, aký typ ochrany by tieto potrebovali.

Na čo sa používa tmel na drevo?

Tmel na drevo je určený na zabránenie degradácie drevených povrchov. Všetky druhy dreva sú náchylné na zafarbenie, hnilobu a poškodenie vodou. Vyžaduje si tiež ochranu pred slnkom, vetrom a inými rizikami prostredia.

Pri použití dreva v exteriéri, ako sú zábradlia, terasy alebo paluby, by sa malo ošetriť tmelom, aby bolo odolnejšie, zachovalo si svoj vzhľad, chránilo povrch a zvýšilo svoju celkovú životnosť.

Ktorý tmel na drevo je najúčinnejší na použitie v exteriéri?

Najlepším tmelom na drevo v exteriéri je penetračná lazúra na drevo v exteriéri. Tento typ tmelu na drevo preniká hlboko do pórov dreva a poskytuje dobrú priľnavosť, ktorá zabraňuje prenikaniu vody, čím sa predchádza riziku vlhkosti a degradácie dreva vodou. Tieto výrobky obsahujú aj mildewcide, ktorý zastavuje rast plesní a húb.

Niektoré typy exteriérových tmelov na drevo poskytujú aj absorpciu UV žiarenia, čím chránia drevo pred priamym slnečným žiarením. Dodávajú sa v širokej škále farieb vo variantoch na báze oleja aj vody.

Ako utesniť neošetrené drevo v exteriéri?

Uistite sa, že ste posúdili drevo, ktoré nebolo ošetrené, či na ňom nie sú stopy po plesniach alebo hubách. Tú možno odstrániť zriedeným roztokom bielidla, ale nezabudnite potom nechať drevo riadne vyschnúť. Potom môžete začať brúsiť akýkoľvek povrch dreva, ktorý budete utesňovať, a vysávať, aby ste sa zbavili všetkého prachu z povrchu.

Pri nanášaní tmelu na povrch dreva používajte krátke, rovnomerné ťahy štetcom podľa štruktúry dreva. Uistite sa, že ste pokryli všetky plochy dreva a nechajte tmel úplne zaschnúť. Potom môžete začať nanášať druhú vrstvu na celkové pokrytie.

Aký je čas schnutia tmelov na drevo?

Čas schnutia tmelu na drevo závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad okolitá teplota a vlhkosť alebo druh dreva a moridla, ktoré používate. Suchšie a menej vlhké podmienky umožňujú rýchlejší čas schnutia a naopak, ak by okolitá atmosféra obsahovala vlhkosť, potom sa proces schnutia výrazne spomalí.

Tekutejšie výrobky na tmelenie dreva bez penetračných vlastností môžu v niektorých prípadoch vyžadovať niekoľko dní alebo dokonca viac ako týždeň, v závislosti od prítomných atmosférických podmienok. Výrobky na lazúry na drevo s formulou s vyššou viskozitou sa po nanesení usadia za niekoľko hodín, ale na úplné vyschnutie potrebujú až niekoľko dní, čo závisí aj od úrovne vlhkosti a teploty. Latexový tmel na drevo má najdlhší čas schnutia, ktorý je zvyčajne 2 až 3 týždne.

Ako utesniť vonkajší drevený nábytok?

Pri tmelení dreveného nábytku v exteriéri budete potrebovať kvalitnú exteriérovú penetračnú lazúru na drevo, ktorú si môžete vybrať z rôznych odtieňov a farieb spolu so základným náterom na povrch. Drevo bude vyžadovať brúsenie na celej ploche, ktorú chcete utesniť. To pomôže procesu priľnavosti základného náteru. Uistite sa, že ste si pre svoj pracovný priestor vybrali suchý priestor so slušným prúdením vzduchu. V prípade dažďa alebo veľmi vlhkých podmienok by to malo byť radšej vnútri.

Uistite sa, že je základný náter rovnomerne nanesený na drevo a pokračujte v procese schnutia. Potom začnite nanášať moridlo na drevo a dbajte na to, aby ste ho rovnomerne rozotreli na povrch dreva. Každú časť dôkladne zakryte, vrátane povrchov pod rukami a nohami, ako aj kĺbov. Predtým, ako predmet vynesiete von alebo ho začnete používať, nechajte náter s moridlom na drevo riadne vyschnúť.

Ako dlho vydrží náter na drevo?

Životnosť tmelu na drevo ovplyvňuje množstvo faktorov: typ tmelu, ktorý používate, poveternostné a klimatické podmienky, funkcia, ktorej drevo slúži, a miesto, kde sa nachádza. Napríklad ľahká vrstva lazúry na drevo, ktorá nepreniká na jeho povrch a je vystavená vysokej frekvencii kontaktu a používania, ako aj priamemu slnečnému žiareniu, neposkytne takú trvalú odolnosť ako penetračná lazúra na drevo, ktorá bola nanesená na drevo v málo používanom priestore v tieni. Platí pravidlo, že slušný tmelový náter na drevo zvyčajne vydrží približne 4 až 5 rokov.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.