Najlepší základný náter na drevo

Základný náter na drevo môžete použiť ako tmel na vyhladenie a utesnenie dreva a zároveň vám umožní zabezpečiť priľnavosť farby, ktorá sa má na drevo naniesť. Ak nepoužijete základný náter, váš projekt bude vyzerať ošumelo a môže byť oveľa menej odolný a dlhotrvajúci. Ak plánujete natierať drevo, musíte najprv použiť základný náter na drevo, aby ste sa uistili, že dosiahnete skvelé výsledky. Postupujte podľa nášho nižšie uvedeného sprievodcu o najlepšom základnom nátere na drevo, aby ste sa uistili, že ste si vybrali správny základný náter pre vašu aplikáciu.

Čo je základný náter na drevo?

Základný náter na drevo, ktorý sa používa pod vrstvou farby ako podklad, je dôležité použiť na ochranu dreveného povrchu. Vaša farba bude vďaka základnej vrstve lepšie priľnúť k drevenému povrchu. To pomôže farbe vydržať na dreve dlhšie a vytvorí silnejšiu priľnavú vrstvu.

Na ochranu predmetov v interiéri aj exteriéri použite základný náter na drevo na olejovej báze. Ten ponúkne ochrannú vrstvu, ktorá drevo utesní a zabráni prenikaniu prírodných kyslých trieslovín do dreva. Niektoré dreviny, ako napríklad céder alebo sekvoje, majú pomerne vysoký obsah trieslovín. K dispozícii je sortiment základných náterov na drevo, z ktorých každý má individuálne vlastnosti na riešenie špecifických účelov.

Najlepší základný náter na drevo v exteriéri

Základné nátery s difúznou bariérou proti vlhkosti

CPES (Clear Penetrating Epoxy Sealer) vytvára tesnenie proti vode, ale stále umožňuje odparovanie vody. Ide o veľmi účinný tmel na drevené povrchy. Zabráni hnitiu dreva a zabezpečí, aby sa na povrchu dreva nehromadila voda, čo je možné, pretože umožňuje prestup vodných pár, ale zastavuje prestup tekutej vody.

Prídržný tmel

Tento základný náter dobre pripraví drevo na vrstvu farby, ktorá sa naň nanesie, dobre priľne k povrchu dreva. Pomáha tak vytvoriť pevnejšie spojenie pre farbu, ktorá sa naň bude nanášať.

Základný náter na utesnenie pórovitosti

Povrchy dreva majú medzi vláknami mikroskopické medzery, pretože majú mikroskopickú pórovitosť. Tieto priestory je potrebné vyhladiť a vyplniť. Na vyplnenie týchto priestorov a ich vyhladenie môžete použiť pórovitý základný náter, ktorý vám zároveň umožní utesniť povrch dreva pred nanesením farby.

Kombinované základné nátery

CPES (Clear Penetrating Epoxy Sealer) zastaví akékoľvek krvácanie alebo farbenie, ponúka tesniacu vrstvu na drevo a poskytuje pevný základ pre priľnutie farby k drevu, čím sa stáva viacúčelovým základným náterom. Je vhodný na farbené drevo alebo drevo v exteriéri.

Základné nátery na brúsenie

Tento základný náter zlepením kúskov dreva zabezpečí, že drevo bude rovnomerné a hladké - ideálne pre čerstvú vrstvu farby. Po zaschnutí úvodnej vrstvy CPES môžete naniesť vrstvu epoxidového plniča a nasledujúci deň môžete drevo obrúsiť. Poslednú vrstvu CPES môžete naniesť ako tmel, ktorý vám ponúkne ideálny základ na nanesenie farby.

Vysvetlenie rozdielu medzi základným náterom a farbou

Základný náter obsahuje živicu, ktorá dokáže utesniť porézne drevené povrchy. To vám potom poskytne skvelý základ na nanesenie vrchnej vrstvy farby. Farba sa skladá z pigmentov živice, ktoré jej dodávajú farbu. Základný náter má mnoho pozitívnych vlastností:

 • Základný náter na drevo zabraňuje odlupovaniu a praskaniu farby a zvyšuje celkovú kvalitu náteru
 • Základný náter vám poskytne hladký hotový povrch, na ktorý môžete nanášať farbu, čím sa zabezpečí rovnomerné dokončenie náteru. Ak nepoužijete základný náter, môže sa stať, že cez hotovú farbu uvidíte vzory dreva
 • Použitím základného náteru dokážete neutralizovať farbu dreva, vďaka čomu farba náteru ešte viac vynikne
 • Základné nátery na drevo majú tendenciu schnúť pomerne rýchlo
 • Použitím základného náteru zabezpečíte dlhšiu životnosť farby
Najlepší exteriérový základný náter na staré drevo

Najlepší základný náter na drevo

Na trhu je k dispozícii sortiment najkvalitnejších základných náterov na drevo, ale preto môže byť ťažké vybrať pre vás ten najlepší základný náter na drevo. Aby sme vám pomohli určiť, ktorý je najlepší základný náter na drevo pre váš projekt, identifikovali sme niekoľko najlepších dostupných produktov a značiek.

Najlepší základný náter na drevo v exteriéri: RUST-OLEUM Zinsser Bull's Eye 1-2-3 Primer

Ide o obľúbený výrobok, ktorý je naším najlepším výberom ako najlepší základný náter na drevo v exteriéri. Základný náter je však vhodný aj na použitie v interiéri. Výrobok je zároveň tmelom aj základným náterom a možno ho použiť na rôzne povrchy. Základný náter má konzistenciu na báze vody a poskytuje skvelú priľnavosť k povrchom, dobre funguje s latexovými alebo olejovými vrchnými farbami.

Tento základný náter je jedinečný v tom, že výrazne znižuje pravdepodobnosť rastu húb a plesní na dreve, je tiež odolný voči hrdzi a zabraňuje prenikaniu trieslovín z dreva do novo nanesenej vrstvy farby. Na väčšinu povrchov možno naniesť tento základný náter bez toho, aby sa musel najprv obrúsiť. Základný náter je možné zakúpiť v spreji, ktorý vám umožní dostať sa aj na ťažšie prístupné miesta povrchu.

Prémiová voľba: KILZ Adhézny vysoko priľnavý základný náter/tmel

Ide o základný náter na báze latexu, ktorý je vysoko hodnotený mnohými spokojnými zákazníkmi. Tento základný náter na drevo priľne k rôznym povrchom, najmä k tým, ktoré sa považujú za ťažko natierateľné. Tento konkrétny základný náter sa dobre viaže na povrch dreva a je ideálny na použitie na staré drevo, zabezpečuje, aby farba nevnikala do dreva, a pomáha, aby ste dosiahli požadované výsledky.

Tento základný náter možno použiť na vonkajšie aj vnútorné povrchy a dobre funguje s väčšinou dostupných vrchných náterov. Základný náter má konzistenciu podobnú vode a je hladký, to ponúka zmiešaný vzhľad, keď sa aplikuje pod vrstvu farby. Pred nanesením základného náteru sa vždy uistite, že váš drevený povrch bol riadne očistený a pripravený, na aplikáciu výrobku môžete použiť valček, štetec alebo sprej. Základný náter bude na dotyk suchý len 30 minút a po hodine budete môcť naniesť ďalšiu vrstvu.

Celkovo najlepší základný náter na drevo: KILZ Premium High-Hide Stain Blocking Primer

Ak pracujete s holým drevom, je to ideálny základný náter, pretože prispeje k dosiahnutiu hladkého povrchu tým, že vyplní trhliny v dreve. Ponúka skvelú základnú vrstvu, ak by ste chceli na ňu nanášať farbu, pretože ľahko priľne k drevu. Tento základný náter možno použiť aj na alebo pod olejové alebo latexové farby, ale je nevyhnutné, aby ste najprv zabezpečili dostatočnú prípravu povrchu.

Skvelou vlastnosťou tohto výrobku je, že úspešne zakrýva a blokuje staré farby, svetlé až stredné škvrny a celý rad ďalších nedokonalostí na povrchu. Základný náter možno použiť na vonkajšie aj vnútorné povrchy a je ideálny do vlhkých priestorov, ako sú práčovne alebo kúpeľne.

Nevylučujú sa žiadne prchavé organické zlúčeniny (VOC) a vylučuje sa len malý alebo žiadny zápach. To znamená, že je bezpečný na použitie v domácnostiach a iných priestoroch, ktoré sú obývané. Na čistenie výrobku stačí použiť mydlo a vodu.

najlepší základný náter na drevo

Ako si vybrať najlepší základný náter na drevo

Rôzne typy dreva, vyžadujú rôzne typy základných náterov. Aby ste určili, ktorý základný náter použiť, musíte vziať do úvahy kvalitu dreva, typ dreva, na ktoré budete základný náter nanášať, a okolité prostredie (t. j. vonkajší alebo vnútorný povrch). Zohľadnite tieto aspekty:

 • Základný náter na báze vody vydáva minimálny zápach a zvyčajne obsahuje len veľmi málo alebo žiadne prchavé organické látky. Základné nátery na vodnej báze sú ideálne na to, aby ste sa vyhli škvrnám od atramentu, mastnoty a pasteliek. Ak chcete dosiahnuť najlepšiu farbu, skúste základný náter tónovať, aby ste získali odtieň podobný vrchnej vrstve farby.
 • Na blokovanie vonkajších pachov vznikajúcich z vody, dymu a nikotínu môžete použiť základné nátery na báze oleja. Majte na pamäti, že základné nátery na báze oleja pri práci s nimi vydávajú vlastný silný zápach.
 • Ak pracujete s drevom, ako je sekvoje alebo céder, alebo s akýmkoľvek iným vonkajším drevom, o ktorom je známe, že sa farbí, môžete použiť blokátor škvŕn na báze oleja. Tento výrobok zabráni tomu, aby farba krvácala do povrchu dreva. Použite vrchný náter na báze oleja, prípadne vrchný náter na báze akrylu alebo latexu, ktorý možno naniesť na základný náter na báze vody alebo oleja. Viac informácií o tom nájdete v recenziách najlepších základných farieb do exteriéru.
 • Ak chcete dosiahnuť odolnú a pevnú povrchovú úpravu, použite základné nátery na báze oleja. Tieto základné nátery účinnejšie maskujú nedokonalosti na dreve ako základné nátery na vodnej báze, nebudete musieť brúsiť žiadne priehlbiny a nerovnosti na povrchu dreva. Vo všeobecnosti ide o najlepší základný náter na drevo v exteriéri.
 • Ak máte starý náter, ktorý sa neodlupuje ani nepraská, môžete naň použiť základný náter na olejovej báze. Základný náter na báze oleja priľne k starému náteru a poskytne vám hladký povrch pre čerstvý náter. Majte na pamäti, že základný náter na báze oleja bude schnúť dlhšie ako výrobky na báze vody alebo šelaku, tie síce schnú rýchlejšie, ale môžu ľahko popraskať a sú pomerne krehké.
 • Ak riešite sadrokartónové dosky, môžete použiť štandardný základný náter, ale aby ste zabezpečili zakrytie akýchkoľvek nerovností na povrchu steny, odporúčame vám použiť hrubší základný náter. Na tento druh aplikácie by sa mal často používať najlepší základný náter do exteriéru.
 • Skontrolujte špecifikácie výrobku pre jednotlivé typy základných náterov. Najlepší exteriérový základný náter na staré drevo sa líši od najlepšieho základného náteru na holé drevo alebo na použitie v interiéri. Uistite sa, že ste si kúpili správny výrobok pre vaše potreby. Pohľad na recenzie najlepších základných farieb pre exteriér vám pomôže lepšie to pochopiť.
 • Na zakrytie škvŕn na povrchu dreva použite základný náter na drevo. Zabezpečí vám rovnomerný povrch, ktorý je skvelým základom na maľovanie. Najlepší základný náter na holé drevo by mal poskytovať dobré množstvo krycieho náteru a rovnomerný tón.
 • V oblastiach, ktoré môžu byť poškodené vlhkosťou (napríklad v kuchyni alebo v kúpeľni), použite základný náter, ktorý vytvorí tesniacu vrstvu, pretože zníži možnosť vzniku plesní. Pred nanesením vrstvy základného náteru na utesnenie dreva použite silný roztok bielidla a vody na odstránenie existujúcich plesní a húb.
 • Vonkajšie drevené povrchy si vyžadujú základný náter, ktorý zabezpečí dlhšiu životnosť náteru. Odporúčame vám kúpiť základný náter a farbu rovnakej značky. Použite výrobok na báze akrylátu a pred nanesením sa uistite, že povrch je suchý a čistý a že povrch nie je lesklý. Pri práci v exteriéri si nezabudnite kúpiť najlepší základný náter do exteriéru. Najlepší exteriérový základný náter na staré drevo musí byť obzvlášť trvanlivý a odolný voči poveternostným vplyvom.
 • Ak chcete úplne zmeniť farbu, použite tónovaný základný náter. Základný náter tónujte do odtieňa sivej, aby ste dosiahli najlepšiu farbu vrchného náteru, čím zakryjete farbu starého náteru, ako aj všetky nezrovnalosti na povrchu pod ním.
Najlepší základný náter na holé drevo

Výber medzi farbou alebo farbou so základným náterom

Väčšinou je najlepšie aplikovať základný náter a farbu samostatne, pretože každý výrobok ponúka svoje vlastné jedinečné vlastnosti. Základný náter ponúka vrstvu, ktorá drevo utesňuje a chráni. Ponúka základ na nanášanie farby a umožňuje farbe priľnúť k povrchu a zabrániť vzniku akýchkoľvek škvŕn na povrchu dreva. Zatiaľ čo farba ponúka lesk, farbu a ochranu pred akýmikoľvek vonkajšími vplyvmi, ktoré by mohli drevo potenciálne poškodiť.

Ak je na vašom povrchu stará vrstva farby, môžete použiť farbu, ktorá má v sebe základný náter. Vo väčšine prípadov je však najlepšie použiť samostatný základný náter pred nanesením vrstvy farby naň. Ak je vaším povrchom dlažba, sklo, PVC (polymerizujúci vinylchlorid) alebo iné hladké povrchy, bude potrebné použiť základný náter, ktorý má spojivá, to zabezpečí, že farba potom k povrchu priľne. V tomto prípade by kombinácia základného náteru a farby nestačila na zabezpečenie priľnutia farby k povrchu.

Ak chcete zabrániť tvorbe škvŕn na povrchu dreva, musíte použiť základný náter blokujúci škvrny. Ak chcete zamaskovať pachy, môžete použiť základný náter šelakom. Kombinácia farby a základnej náterovej látky nedokáže zabrániť prenikaniu škvŕn na povrch dreva. Najlepší základný náter do exteriéru musí byť trvanlivý a odolný voči poveternostným vplyvom.

Najlepší základný náter do exteriéru

Často kladené otázky

Môžete použiť akúkoľvek farbu s akýmkoľvek základným náterom?

Bohužiaľ nie. Medzi typmi základných náterov a typmi farieb, ktoré spolu fungujú, zvyčajne existuje súvislosť. Vo všeobecnosti platí, že najlepší základný náter na drevo by mal svojím základom (olejovým alebo vodným) zodpovedať farbe, s ktorou sa používa.

Je potrebné použiť základný náter pred maľovaním?

Dôrazne vám odporúčame použiť základný náter ešte predtým, ako začnete nanášať vrstvy farby. Najmä preto, že tmavá farba dreva často presvitá do vrstvy farby bez základného náteru. Je to dôležité aj pre zlepšenie priľnavosti farby k povrchu.

Môže sa biela farba použiť ako základný náter?

Biela farba síce môže zastaviť presvitanie farby dreva, ale nezabezpečí hladký povrch ani utesnenie dreva, ako to robí základný náter. Použite radšej biely základný náter.

Ako dlho trvá schnutie základného náteru?

Úplné vyschnutie základných náterov na báze oleja trvá v priemere štyri hodiny. Na druhej strane základný náter na báze vody schne o niečo rýchlejšie, takže je to skvelá možnosť, ak máte na riešenie projektu obmedzený časový rámec. Tento čas sa mení v závislosti od výrobcu a teploty.

Aký typ štetca mám použiť?

Najlepšou voľbou je štetec so syntetickými štetinami, ale ak mám byť úprimný, akýkoľvek typ štetca je vhodný. Valčeky pomôžu dosiahnuť najlepší hladký a rovnomerný povrch. Môžete tiež nastriekať základný náter.

Koľko vrstiev základného náteru na drevenú palubu je potrebných?

To závisí od použitého základného náteru a dreva, ktoré sa ním natiera. V priemere budete potrebovať dve vrstvy, ale ak ide o tenký základný náter, môžete ich potrebovať viac. Vonkajšie projekty budú prirodzene potrebovať viac vrstiev ako projekt v interiéri, pri určovaní množstva potrebného základného náteru by ste mali zohľadniť aj typ dreva.

Ako sa aplikuje základný náter na drevo?

Uistite sa, že váš drevený povrch je úplne čistý, bez nečistôt, špiny alebo prachu, po dokončení môžete naniesť prvú vrstvu a nechať ju dostatočne zaschnúť. Možno bude potrebné nanášanú vrstvu zbrúsiť, ak by sa na nej vyskytli nejaké nerovnosti, zbrúsenie zabezpečí hladší povrch na prácu. Potom môžete naniesť druhú vrstvu základného náteru.

Môže sa ako základný náter použiť zriedená farba?

Zriedená farba sa označuje ako hmlový náter. Tým, že sa farba zriedi vodou, sa zabezpečí, že počiatočná vrstva dobre priľne k povrchu dreva. Hoci to môže fungovať, odporúčame vám radšej použiť základný náter, pretože je bezproblémový a ušetrí vám čas oproti použitiu hmlového náteru. Základný náter je tiež odolnejší.

Môžete použiť základný náter ako konečnú vrstvu farby?

Bohužiaľ, použitie základného náteru ako finálnej vrstvy, sa pokazí, preto by ste mali radšej použiť farbu. Základný náter tiež nevyzerá tak atraktívne ako farba.

Sú podkladový a základný náter to isté?

Hoci základný náter môže byť známy ako podkladový náter, nie všetky podkladové nátery sú základnými nátermi.

Musí sa na lakované drevo pred natieraním naniesť základný náter?

Niektoré základné nátery môžu priľnúť na lakované drevo, zatiaľ čo iné sa môžu použiť len na holé alebo odkryté drevo. Nezabudnite si v tejto súvislosti pozrieť pokyny k výrobku.

Kde môžete kúpiť základný náter na drevo?

Základný náter nájdete na Amazonu alebo vo väčšine obchodov s domácimi potrebami. Najlepší základný náter na drevo sa často kupuje online, pretože vám to umožňuje vybrať si výrobok presne podľa vašich potrieb.

Nájsť najlepší základný náter na drevo je potrebné pri mnohých maliarskych prácach a prácach pre domácich majstrov. Či už ide o interiérový alebo exteriérový základný náter na drevo, základy sú rovnaké. Postupujte podľa nášho vyššie uvedeného sprievodcu, ktorý vám pomôže nájsť dokonalý výrobok a lepšie pochopiť, čo sa od najlepšieho základného náteru na drevo pre váš projekt vyžaduje. Šťastné maľovanie!


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.