Tlakovo ošetrené drevo - čo potrebujete vedieť!

Pokiaľ ide o exteriér, výber tlakovo ošetreného dreva je múdry krok! Tlakovo impregnované drevo totiž odoláva poveternostným vplyvom a zároveň odoláva vzniku plesní spôsobujúcich hnilobu. Rozhodli ste sa pre tlakovo ošetrené drevo a dúfate, že naň použijete náter. Aj keď je natieranie tlakovo upraveného dreva možné, pred natieraním je potrebné zvážiť niektoré aspekty. Neskôr sa pozrieme na povahu dreva, ktoré bolo ošetrené tlakom. Poradíme vám aj najlepšie postupy, ako je napríklad základný náter tlakovo ošetreného dreva! Zostaňte s nami a dozviete sa viac!

Čo je to tlakovo ošetrené drevo?

Tlakovo ošetrené drevo nielenže pomáha vášmu vonkajšiemu drevu odolávať poveternostným vplyvom, ale tiež zabraňuje napadnutiu hmyzom! Tlakovo ošetrené drevo dokáže odolávať aj poškodeniu vodou, plesniam a v niektorých prípadoch aj požiaru! V tejto časti prenikneme hlbšie do sveta tlakovo ošetreného dreva. Naším cieľom je lepšie pochopiť, s čím máme do činenia, čo nám pomôže urobiť informované rozhodnutie pri výbere najlepšieho základného náteru na tlakovo ošetrené drevo!

Tlaková úprava chráni pred hmyzom

Čo je to tlakové ošetrenie?

Drevo sa ošetruje tlakom tak, že sa umiestni do vzduchotesnej oceľovej komory. Z komory sa odstráni všetok vzduch, aby sa vytvoril podtlak, a až potom sa do nej napumpuje ošetrovacia chemikália. Extrémny tlak vtlačí chemikáliu hlboko do pórov dreva.

Po ukončení tohto procesu je drevo ošetrené a zostáva už len vysušiť ho a nechať vytvrdnúť pred odoslaním! Mali by ste si uvedomiť, že tlakovo ošetrené drevo môže zostať určitý čas vlhké. Práve z tohto dôvodu je potrebné, aby ste mu pred základným náterom tlakovo ošetreného dreva a jeho natieraním poskytli dostatok času na vyschnutie.

Ohňovzdornosť tlakovo ošetreného dreva

Pri natieraní na vlhké drevo dôjde k odlupovaniu, lúpaniu a zdvíhaniu farby z povrchu dreva.

Typy tlakového ošetrenia

K dispozícii sú pomerne rôzne typy tlakovej úpravy dreva. Niektoré z nich sú špeciálne určené na spomaľovanie horenia. Azol medi je obľúbená chemická látka na tlakovú úpravu dreva. Má pôsobivú odolnosť voči hubám, termitom a plesniam. Má tiež dlhú životnosť!

Chemicky napustené tlakovo ošetrené drevo

Ďalšou chemickou látkou používanou na tlakovú úpravu dreva je chrómovaný arzeničnan meďnatý alebo CCA. Ten sa používa už desaťročia! Drevo, ktoré bolo ošetrené CCA, ľahko spoznáte podľa zelenkavého odtieňa, ktorý na dreve vytvára. Rovnako ako azol meďnatý poskytuje dlhodobú ochranu pred hmyzom a hubami!

Poškodenie dreva bez tlakovej úpravy

Používajú sa v interiéri aj exteriéri. Niektoré tlakovo ošetrené drevo sa ďalej upravuje v peci. Toto sušenie sa nazýva sušenie v peci. Týmto procesom sa zníži obsah vlhkosti, vďaka čomu sa s drevom ľahšie pracuje. Zabráni sa tým aj problémom súvisiacim s vlhkosťou, ako je napríklad ohýbanie a deformácia.

Druhy tlakovo upraveného dreva

Ako už názov napovedá, nadzemne ošetrené drevo je určené na použitie nad zemou. Tento typ dreva by sa nemal používať na konštrukcie, ako sú napríklad stĺpiky plotov, pretože chemická látka, ktorá bola použitá na jeho ošetrenie, pravdepodobne vsiakne do zemnej vlhkosti. Tlakovo ošetrené drevo, ktoré je určené na pôsobenie pôdy a vlhkosti, sa označuje ako drevo ošetrené tlakom pri kontakte so zemou. A napokon, lodné drevo je najtvrdší typ ošetreného dreva a je určené na doky a prímorské stavby.

Typy tlakovo upraveného drevaÚčel
Nadzemné tlakovo impregnované drevoIdeálne pre nadzemné konštrukcie, napríklad parapety
Drevo ošetrené tlakovou impregnáciou pri kontakte so zemouIdeálne na kontakt so zemou, napríklad na stĺpiky plotov
Morské drevoUrčené pre prímorské konštrukcie a doky

Použitie tlakovo upraveného dreva

Tlakovo impregnované drevo sa používa v najrôznejších situáciách. Zvyčajne sa triedi pomocou pečiatky alebo štítku. Ten označuje typ použitia, na ktoré je najvhodnejšie. Drevo, ktoré bolo ošetrené arzeničnanom chrómnatým (CCA), sa bežne používa v obytných priestoroch. Používa sa v exteriéri aj v interiéri! Bežne sa používa na stavbu vonkajších drevených konštrukcií, palúb a plotov.

Natreté tlakovo ošetrené drevo

Pokiaľ ide o konštrukcie s vysokou záťažou, ako sú napríklad stĺpy inžinierskych sietí a konštrukčné stĺpy, drevo, ktoré bolo tlakovo ošetrené kreozotom, je obľúbenou voľbou.

Použitie tlakovo upraveného dreva v námornej doprave

Najlepší základný náter na ošetrené drevo

Teraz, keď už viete, s čím máme do činenia, je čas na výber tak dôležitého základného náteru! Základný náter tlakovo ošetreného dreva je nevyhnutný. Utesní drevo a umožní vašej farbe dosiahnuť lepšie krytie. Zároveň posilní spojenie vášho vrchného náteru s drevom. K dispozícii je široká škála základných náterov na drevo, ale nie všetky sú ideálne pre tlakovo ošetrené drevo. V tejto časti sme vytvorili užší zoznam, ktorý vám pomôže zúžiť hľadanie najlepšieho základného náteru na tlakovo ošetrené drevo!

Natieranie tlakovo upraveného dreva

Najlepší základný náter na báze vody na tlakovo ošetrené drevo: KILZ Premium Stain Blocking Interior and Exterior Primer

Spoločnosť Kilz má široký sortiment výrobkov a je dôveryhodnou značkou v oblasti farieb. Kilz Premium sa môže rovnako dobre nazývať Kilz Primer na tlakovo ošetrené drevo. Je to ideálny základný náter na drevo ošetrené tlakom v interiéri a exteriéri. Tento prémiový základný náter ponúka kvalitnú povrchovú úpravu, ktorá utesňuje a zakrýva stopy, ako sú škvrny alebo suky. Lepí sa na rôzne povrchy, dokonca aj na povrchy vo vlhkých priestoroch vášho domu. Čistenie je jednoduché len pomocou teplej vody. Kilz Premium neobsahuje prchavé organické zlúčeniny (VOC) a má nízky zápach. Táto 3,79litrová plechovka dokáže pokryť až 36,23 m2 !

Uvedenie výhod

Najlepší základný náter odolný voči plesniam a hubám na tlakovo ošetrené drevo: ZINSSER Bulls Eye viacvrstvový základný náter

Zinsser Bulls Eye Primer je zázrak zabraňujúci vzniku plesní a húb! Je to ideálny základný náter pre oblasti s vysokou vlhkosťou. Utesňuje drevo a vytvára matný biely povrch, ktorý je ideálny na spojenie s vrchným náterom. Tento základný náter je ideálny na použitie v interiéri aj exteriéri a viaže sa na rôzne povrchy, najmä na tlakovo ošetrené drevo! Špeciálne zloženie má dokonca antikorózne vlastnosti, čo znamená, že sa nemusíte obávať korózie spojovacích prvkov na vašom plote!

Uvedenie výhod

Najlepší univerzálny základný náter a moridlo na tlakovo ošetrené drevo: READY SEAL lazúra a tmel na drevo

Ak plánujete farbiť tlakovo ošetrené drevo, Read Seal ponúka náter so zabudovaným základným náterom, ktorý drevo zapečatí a udrží jeho skvelý vzhľad po celé roky! Toto moridlo a tmel možno nanášať štetcom, valčekom alebo striekacou pištoľou! Tento výrobok ponúka dokonalú ochranu dreva v exteriéri. Chráni pred nepriaznivým UV žiarením, dažďom a dokonca aj pred plesňami! Je to skvelá voľba, ak chcete zachovať prirodzenú krásu dreva a zároveň ho utesniť a konzervovať. Prípravok Ready Seal by ste nemali aplikovať na zapečatené drevo alebo drevo, ktoré bolo natreté základným náterom.

Uvedenie výhod

Ako natierať tlakovo ošetrené drevo

Natieranie tlakovo ošetreného dreva sa trochu líši od natierania bežného dreva. Najväčším problémom pri natieraní tlakovo ošetreného dreva je vysoká vlhkosť. Tlakovo ošetrené drevo bolo nasýtené vlhkosťou pod vysokým tlakom. Táto vlhkosť bráni spojeniu farby. Najlepšie je, ak necháte drevu určitý čas na vyschnutie. V závislosti od obsahu vlhkosti, ako aj od podnebia budete musieť počkať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov, kým drevo riadne vyschne.

Nepodkladajte mokré drevo

Tu je potrebná trpezlivosť. Ak natriete vlhké tlakovo ošetrené drevo, je veľká pravdepodobnosť, že náter nevydrží. Krátko po zaschnutí sa pravdepodobne začne štiepiť a odlupovať. Pred nanesením základného náteru alebo farby nechajte tlakovo ošetrené drevo dostatočne dlho vyschnúť.

Čistenie tlakovo upraveného dreva

Drevo bude potrebné očistiť ešte pred nanesením základného náteru na ošetrené drevo. Drevo vyčistíte pomocou kefy a teplej mydlovej vody. Odstráni sa tak akákoľvek mastnota, špina alebo nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť, že sa farba nebude správne spájať.

Drevo pred základným náterom umyte

A áno, pred nanesením základného náteru a farby budete musieť opäť počkať, kým povrch dreva vyschne. Ak potrebujete projekt urýchliť, budete musieť zvážiť použitie tlakovo ošetreného dreva, ktoré bolo po tlakovej úprave vysušené v peci. Toto drevo je známe ako KDAT.

Základný náter tlakovo upraveného dreva

Použitie základného náteru na drevo je vždy dobrý nápad. Ak uvažujete o natieraní tlakovo upraveného dreva, nanesenie základného náteru je nevyhnutnosťou! Nanesením základného náteru predídete strate vrstvy vrchného náteru vplyvom nasiakavosti. Takisto sa zvýši priľnavosť náteru k drevu. Niektoré základné nátery tiež zakryjú škvrny a stopy, napríklad suky. Zabránite tak tomu, aby sa nedokonalosti prejavili cez vrchný náter.

Základný náter tlakovo upraveného dreva

Ak natierate vonkajšiu konštrukciu, ako je napríklad plot, budete sa musieť rozhodnúť pre základný náter na vonkajšie tlakovo ošetrené drevo. Základný náter nanášajte pomocou valčeka, štetca alebo postrekovača. Po natretí celého projektu ho nechajte zaschnúť. Čas schnutia nájdete v pokynoch výrobcu. Všeobecne platí, že základný náter by mal schnúť približne jeden deň.

Natieranie tlakovo upraveného dreva

Po nanesení veľmi dôležitého základného náteru môžete naniesť vrchný náter. Rozhodnite sa pre latexovú farbu na drevo. Tento typ farby sa osvedčuje najlepšie. Na natreté drevo naneste farbu štetcom, valčekom alebo striekacou pištoľou. Pred nanesením druhej vrstvy nechajte prvý vrchný náter zaschnúť. Nanesenie viacerých vrstiev zabezpečí lepšie krytie a hladší povrch. Čas schnutia a vytvrdzovania si pozrite v odporúčaniach výrobcu.

Vrchný náter na základný náter

Treba si uvedomiť jednu vec: povrchy, ktoré sú horizontálne, ako napríklad paluby, podliehajú väčšiemu opotrebovaniu. Možno budete chcieť zvážiť použitie tmelu na drevo na vodorovné povrchy namiesto náteru. Ploty sú však na natieranie ideálne, pretože nie sú vystavené vplyvom počasia tak ako vodorovné paluby. Na dodatočnú ochranu môžete na drevo naniesť vodoodpudivý náter. Niektoré z týchto produktov sú dokonca UV stabilizované, čo dodá vrchnému náteru dodatočnú pevnosť!

Moridlo na tlakovo ošetrené drevo

Tipy a triky

  • Tlakovo ošetrené drevo je vo svojej podstate vlhké, preto je pri tlakovo ošetrenom dreve dôležité počkať, kým drevo pred nanesením základného náteru alebo farby úplne vyschne. Nanesenie základného náteru na mokré tlakovo ošetrené drevo povedie k zlyhaniu náteru.
  • Ak chcete proces urýchliť a vyhnúť sa čakaniu na vyschnutie tlakovo ošetreného dreva, mali by ste sa rozhodnúť pre drevo sušené v peci. Tento typ dreva bol po procese tlakového ošetrenia vysušený v peci a má nižší obsah vlhkosti ako bežné tlakovo ošetrené drevo.
  • Pre dodatočnú ochranu si vyberte základný náter, ktorý má zabudovaný fungicíd. Ten poskytne dodatočnú ochranu proti hnilobným hubám. Bude tiež odolný voči plesniam a hubám. Tieto typy farieb a základných náterov sú ideálne pre vlhké podnebie, ako aj pre vonkajšie konštrukcie.
  • Nanesenie vodoodpudivého prostriedku na čerstvo natreté drevo v exteriéri zvýši životnosť náteru. Väčšina týchto výrobkov má pridanú úroveň UV ochrany, ktorá ochráni pred nepriaznivým vplyvom slnečných lúčov.
  • Ak uvažujete o použití náteru na palubovku, vyberte si tmel. Exteriérové tmely umožňujú vyniknúť prirodzenej kráse dreva a zároveň poskytujú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Tieto tmely zvyčajne obsahujú zabudovaný základný náter a ľahko sa nanášajú štetcom alebo valčekom.
  • Ak si nie ste istí, či je tlakovo ošetrené drevo suché, môžete povrch dreva pokropiť kvapkami vody. Ak sa vstrebú do dreva, je suché a pripravené prijať základný náter a farbu. Ak kvapky vody zostanú na povrchu v malých guľôčkach, potom je drevo stále mokré a malo by sa nechať dlhšie schnúť.
  • Pri práci s tlakovo ošetreným drevom je najlepšie nosiť rukavice, aby ste zabránili tomu, že sa vám na ruky dostanú chemické konzervačné látky. Uvedomte si, že piliny z tlakovo ošetreného dreva môžu dráždiť oči a dýchacie cesty. Z tohto dôvodu by ste si mali nasadiť vhodné ochranné pomôcky, ako je respirátor a ochranné okuliare.

Nanesenie základného náteru na tlakovo ošetrené drevo je dôležité, pretože zvýši spojenie farby s drevom a pomôže vytvoriť hladký a rovnomerný povrch. Najlepší základný náter na tlakovo ošetrené drevo bude do veľkej miery závisieť od vašich potrieb. Ak natierate vonkajšiu konštrukciu, vyberte si vonkajší základný náter na tlakovo ošetrené drevo. Základný náter, ktorý je špeciálne vyvinutý pre exteriér, poskytne optimálnu ochranu proti poveternostným vplyvom. Pri základnom nátere tlakovo ošetreného dreva je vždy najlepšie počkať, kým drevo riadne vyschne, a až potom pokračovať v projekte.

Často kladené otázky

Čo je to tlakovo ošetrené drevo?

Tlakovo ošetrené drevo bolo nasýtené tekutými chemikáliami pod extrémnym tlakom. Tlak vtláča kvapalinu hlboko do povrchu dreva. Tieto chemikálie zabraňujú napadnutiu hmyzom a hnilobným hubám.

Môžete natierať drevo, ktoré bolo tlakovo ošetrené?

Áno, tlakovo ošetrené drevo môžete natierať. Pred nanesením základného náteru a farby však musíte nechať drevo úplne vyschnúť. Drevo, ktoré bolo ošetrené tlakom, môže byť po ošetrení trochu vlhké. Táto vlhkosť môže negatívne ovplyvniť priľnavosť farby.

Ktorý je najlepší základný náter na tlakovo ošetrené drevo?

Najlepší základný náter na tlakovo ošetrené drevo závisí od projektu. Ak nanášate farbu na vonkajšiu konštrukciu, budete musieť použiť základný náter, ktorý je určený pre exteriéry. Ak žijete vo vlhkom podnebí, možno budete chcieť zvoliť základný náter, ktorý obsahuje prísady zabraňujúce vzniku plesní a húb.

Musíte pred základným náterom počkať, kým drevo ošetrené tlakovou impregnáciou vyschne?

Áno, pred použitím základného náteru a farby musíte počkať, kým tlakovo ošetrené drevo úplne vyschne. Natieranie na vlhké drevo nie je nikdy dobrý nápad. Tlakovo ošetrené drevo môže byť vlhké, keď ho dostanete od dodávateľov, preto je najlepšie počkať, kým poriadne vyschne, než začnete s náterom.

Ako dlho trvá schnutie tlakovo ošetreného dreva?

Čas, ktorý je potrebný na úplné vyschnutie tlakovo ošetreného dreva, sa líši. V závislosti od toho, ako dlho drevo ležalo u dodávateľa, ako aj od klimatických podmienok, môže byť potrebné počkať až štyri mesiace, kým budete môcť drevo začať natierať alebo tmeliť.

Musíte natierať tlakovo ošetrené drevo?

Nie, tlakovo ošetrené drevo nemusíte natierať. Povaha tlakovo ošetreného dreva poskytuje určitú ochranu pred poveternostnými vplyvmi, ako aj pred rozkladajúcimi sa hubami. Namiesto natierania tlakovo ošetreného dreva ho môžete nechať stuhnúť a po jeho vyschnutí môžete jednoducho použiť tmel na drevo v exteriéri.

Prečo je tlakovo ošetrené drevo zelené?

Niektoré tlakovo ošetrené drevo obsahuje stopy medi, ktoré môžu drevo zmeniť na zelený odtieň. Použitá chemická látka sa nazýva meďnatý azol a je populárnym konzervačným prostriedkom na drevo používaným v odvetví tlakovej úpravy. Zabraňuje hnilobe a napadnutiu hmyzom.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.