Ako na vodeodolné drevo

Drevo je v interiéri aj exteriéri vždy jedným z najkrajších materiálov na použitie v domácnosti. Drevené povrchy, od podláh až po nábytok, ponúkajú jedinečný prírodný pôvab, ktorý vyzerá rovnako dobre ako je praktický. Jediným problémom je, že drevo, ak nie je ošetrené, môže byť ľahko ovplyvnené vlhkosťou, slnečným žiarením, teplom a každodenným opotrebovaním. Povrchová úprava a impregnácia dreva je veľmi dôležitá, ak chcete zachovať a ochrániť svoje vzácne drevo na dlhú životnosť. Ak vás zaujíma, ako drevo impregnovať, túto tému podrobne rozoberieme nižšie.

Prečo je hydroizolácia dreva dôležitá?

V prvom rade je potrebné pochopiť rozdiel medzi odolnosťou voči vode a hydroizoláciou. Ak je drevo odolné voči vode, bude schopné odolať obmedzenému množstvu vody/tekutiny. To ho pomôže ochrániť pred malými škvrnami, ktoré sa dajú ľahko vyčistiť. Ak je však drevo odolné voči vode neustále vystavené pôsobeniu vody, voda sa do dreva vsiakne a spôsobí trvalé poškodenie.

Vodovzdorné zvetrané drevo

Vodovzdorná povrchová úprava dreva vytvára odolný povrch, do ktorého sa voda jednoducho nemôže vsiaknuť. Tu nehrozí žiadne riziko prieniku vody. Vodotesná úprava dreva sa používa na veci, ako sú lode alebo paluby, ktoré prichádzajú do dlhodobého kontaktu s vodou. Vodovzdorné drevo sa uplatní pri veciach, ako sú kuchynské linky alebo kúpeľňové skrinky.

Drevo je porézny materiál, takže akákoľvek vlhkosť, ktorá prenikne do dreva, sa absorbuje. To povedie k poškodeniu štruktúry dreva. Samozrejme, ide o niečo, čo sa líši medzi rôznymi druhmi dreva. Ak plánujete mať akékoľvek drevo vonku, malo by byť nejakým spôsobom ošetrené. V opačnom prípade sa nakoniec zdeformuje, popraská, zmení farbu alebo zhnije.

Výrobky, ktoré ponúkajú najlepšiu vodoodolnú povrchovú úpravu dreva, majú zvyčajne aj ďalšie výhody. Patrí sem napríklad odolnosť voči UV žiareniu a ochrana proti poškriabaniu, plesniam alebo iným potenciálnym hrozbám pre drevo. Vedieť, ako impregnovať drevo, je dôležité pre predĺženie jeho životnosti a vzhľadu.

To však neznamená, že drevo je úplne neporaziteľné voči prírodným živlom. Stále budete musieť pravidelne udržiavať hotové drevo, aby ste ho udržali v čo najlepšej kondícii.

Ako na impregnáciu dreva?

Viete, aká dôležitá je ochrana a utesnenie dreva, ktoré sa používa v exteriéri, takže teraz je na mieste otázka, ako drevo impregnovať? K dispozícii sú rôzne výrobky, ktoré možno použiť na zabezpečenie vodotesnej povrchovej úpravy dreva. Najprv je potrebné zistiť, či budete drevo používať v interiéri alebo exteriéri a aký bude rozsah vystavenia vode.

vodovzdorný tmel na drevo

Potom si môžete vybrať najlepšiu vodotesnú povrchovú úpravu dreva podľa svojich špecifických potrieb. Ak budete vedieť, ako drevo impregnovať proti poveternostným vplyvom, zaistíte mu dlhšiu životnosť, ako aj lepší vzhľad.

Olejová povrchová úprava na impregnáciu dreva

Použitie olejovej povrchovej úpravy dreva je jednou z možností na impregnáciu dreva. K dispozícii je mnoho rôznych možností olejov na drevo. Druh oleja, ktorý si vyberiete, by mal vychádzať z typu dreva, s ktorým pracujete. Medzi niektoré dobré a obľúbené možnosti olejov na drevo patria ľanový olej a tungový olej na všeobecné použitie.

ako odolávať poveternostným vplyvom na drevo

Okrem čistých olejov si môžete zaobstarať aj oleje na drevo, ktoré sú kombinované s minerálnym liehom a polyuretánom. Táto zmes pomáha urýchliť schnutie a odstrániť prípadnú lepivosť povrchovej úpravy. Olej na drevo sa ľahko nanáša a pomôže zabezpečiť bohatú povrchovú úpravu, ktorá zvýrazní prirodzenú krásu dreva. Je to dobrá voľba pre mnohé drevené povrchy - najmä nábytok a povrchy v interiéri. Niektoré výhody a nevýhody používania oleja na drevo sú uvedené nižšie.

Vodotesný tmel na drevo

Vodotesné tmely na drevo sú k dispozícii v rôznych formách. Medzi najobľúbenejšie výrobky patria lak, polyuretánová živica a lak. Nanášanie vodovzdorného tmelu na drevo možno vykonať štetcom alebo nastriekať pomocou rozprašovača. Pred nanesením vrstvy tmelu by sa mal povrch dreva pripraviť. To zahŕňa jeho obrúsenie tak, aby bolo drevo úplne holé. Potom môžete pridať niekoľko vrstiev tmelu, kým nedosiahnete dokonalý povrch.

Rôzne tmely obsahujú rôzne zložky, ale všetky majú chemické zloženie. To znamená, že pred prácou s nimi budete chcieť dodržať niekoľko bezpečnostných opatrení. Pri nanášaní chemických tmelov sa snažte nosiť rukavice, ochranné okuliare a dokonca aj respirátorovú masku. Vždy je tiež najlepšie pracovať v dobre vetranom prostredí, aby ste sa vyhli vdychovaniu výparov.

vodovzdorná povrchová úprava dreva

Keďže existuje pomerne široká škála rôznych vodotesných tmelov na drevo, vyberte si výrobok, ktorý je špeciálne vyvinutý na vaše použitie. Môžete si napríklad zaobstarať špeciálny vodotesný tmel na drevené paluby, lodné drevo, nábytok, ploty a podobne.

Vonkajší tmel na drevo by mal mať aj zvýšenú ochranu proti UV žiareniu, aby bol chránený pred slnkom. Keď sa pozeráte na to, ako na drevo C s tmelom, zvyčajne je najlepšia námorná možnosť. Má totiž hydroizolačné vlastnosti a odolnosť voči UV žiareniu.

Nižšie uvádzame niekoľko výhod a nevýhod používania vodotesného tmelu na drevo.

Vodotesné tesnenie - závesy

Použitie kombinovaného tmelu - lazúry je ďalšou dobrou možnosťou pri riešení, ako impregnovať drevo. Tieto výrobky ponúkajú farebnú povrchovú úpravu, ako aj vrstvu hydroizolácie. Tieto tmely sa skladajú zo spojív ( na olejovej, vodnej alebo alkydovej báze) a pigmentov.

V závislosti od požadovaného vzhľadu si pri tejto možnosti môžete vybrať medzi krycími a transparentnými farebnými variantmi. Tento druh tmelu tiež schne rýchlejšie ako iné. Len sa uistite, že ste si vybrali exteriérový alebo interiérový výrobok na základe svojich potrieb, pretože vlastnosti každého z nich sa líšia. Tieto tmely si vyžadujú malú údržbu, pričom ich opätovná aplikácia je potrebná každých pár rokov.

Najlepšie vodotesné výrobky na povrchovú úpravu dreva

Či už sa snažíte prísť na to, ako impregnovať drevo do kúpeľne, na vonkajšiu terasu alebo nábytok, k dispozícii je široká škála výrobkov. Nižšie sme vybrali tri najlepšie vodotesné výrobky na povrchovú úpravu dreva, ktoré vám pomôžu s celým radom rôznych projektov.

Celkovo najlepší vodotesný tmel na drevo: RUST-OLEUM Marine Spar Laure

Tento olejový tmel na drevo je fantastickou voľbou pre rôzne vonkajšie aplikácie. Tento odolný výrobok ponúka jednu z najlepších vodotesných povrchových úprav dreva, ale je tiež odolný voči UV žiareniu a chemikáliám.

Tento lak je nielen vynikajúcou voľbou na údržbu dreva pod a ochrany pred poveternostnými vplyvmi, ale aj skvele vyzerá. Poskytuje číru povrchovú úpravu morskej kvality pre všetky druhy drevených povrchov. S týmto lakom určite dokážete zo svojho dreva vyťažiť maximum.

Najlepšia lazúra/lakovač na drevo na použitie v exteriéri: READY SEAL lazúra a tmel na drevo do exteriéru

Na tomto výrobku od spoločnosti Ready Stain je skvelé to, že obsahuje tmel a moridlo v jednej forme. Toto moridlo do exteriéru zasychá do polopriehľadnej povrchovej úpravy a je na olejovej báze.

Je to skvelá možnosť pre každého, kto chce pridať vodeodolnú povrchovú úpravu dreva a zároveň zachovať prirodzený vzhľad štruktúry dreva pod. Ušetríte aj nejaké peniaze vďaka tomu, že tento výrobok je moridlo a tmel v jednom.

Najlepší impregnačný olej na drevo: HOPE'S Pure Tung Oil

Ak túžite po úplne prírodnej povrchovej úprave dreva, potom zvážte tento 100 % čistý tungový olej. Ide o bezpečný výrobok bez obsahu rozpúšťadiel, ktorý možno použiť na pridanie kvalitnej ochrannej vrstvy na všetky druhy drevených povrchov. Vniká hlboko do dreva a ochráni ho pred rozliatím alebo vlhkosťou.

Nielenže sa tým zabezpečí dobrá odolnosť dreva, ale zvýrazní sa aj jeho prirodzená krása. Tento tungový olej možno použiť v interiéri alebo exteriéri na celý rad rôznych výrobkov z dreva.

Ako impregnovať drevo - nanášanie povrchovej úpravy

Nanášanie oleja na drevo

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek metódu vodovzdornej povrchovej úpravy dreva, postup je vo všeobecnosti rovnaký. Najprv sa uistite, že viete, aký typ povrchovej úpravy olejom na drevo chcete, potom si môžete vytvoriť vlastnú zmes. Tá by mala pozostávať z jedného dielu oleja, jedného dielu terpentínu a pol dielu jablčného octu. Použitie takejto zmesi nie je povinné, ale pomáha oleju, aby sa lepšie zachoval, a tiež vytvára odolnejší povrch.

vodotesný tmel na drevo

Potom musíte pripraviť povrch dreva. Povrch obrúste, kým nebude hladký, a utrite z neho všetok prach alebo nečistoty. Olej na drevo nemôžete nanášať na mokré drevo alebo na drevo, ktoré je už natreté. Keď je drevo pripravené, môžete začať nanášať olej na drevo. Ten hojne rozotrite po celom povrchu dreva handričkou. Prípadný prebytočný olej zotrite a nechajte ho schnúť aspoň 24 hodín. Potom môžete vysušený povrch prebrúsiť jemným brúsnym papierom, kým nebude hladký a rovnomerne pokrytý.

Nanášanie tmelu

Nanášanie vodotesného tmelu prebieha podobne. Vždy začnite tým, že sa uistíte, že máte pripravený a čistý povrch. Odstráňte všetky už existujúce nátery alebo povrchové úpravy a tmel vždy nanášajte priamo na holé drevo.

Výrobky na báze rozpúšťadiel sa najlepšie nanášajú štetcom a niektoré tmely sú vhodné aj na použitie v rozprašovači. Ak pracujete s tvrdším drevom, môžete pridať menej vrstiev - pri veľmi tvrdých drevách niekedy aj jednu vrstvu. Ak pracujete s mäkkým drevom, budete musieť urobiť viac vrstiev (zvyčajne dve alebo tri).

ako na vodotesné drevo do kúpeľne

Keďže každý tmel je vyrobený inak, vždy by ste si mali najprv pozrieť návod na použitie konkrétneho výrobku. Na rozdiel od oleja nie je potrebné prebytočný tmel na morenie odstraňovať, pretože sa nakoniec vsiakne do dreva

Ako impregnovať drevo do kúpeľne

Naučiť sa impregnovať drevo do kúpeľní nie je príliš zložitý proces. Rovnako ako pri utesňovaní akéhokoľvek povrchu sa najprv vždy uistite, že je všetko úplne čisté a suché. Ak je to možné, vyberte drevo z kúpeľne, aby vyschlo na slnku.

Vodotesný tmel na drevo sa snažte nanášať pri izbovej teplote, aby bol proces schnutia rovnomerný. Ak nie je možné naniesť tmel na drevo vonku, potom sa snažte do miestnosti dostať čo najviac vzduchu. Tieto výrobky majú často silné výpary, preto je dobré nosiť aj respirátor.

Ako impregnovať drevo v exteriéri

Vonkajšie drevené povrchy sa môžu ľahko poškodiť. Pod vplyvom počasia si všimnete ich praskanie, odlupovanie alebo deformáciu. To je znamenie, že potrebujú pozornosť a mali by sa pred príchodom ďalšieho obdobia dažďov impregnovať.

V prvom rade je potrebné sa skutočne uistiť, že sa používa správne drevo. Rôzne dreviny majú rôzny stupeň tvrdosti a odolnosti. Na použitie v exteriéri budete chcieť drevo, ktoré je vhodné na vonkajšie vplyvy. Hotový vonkajší nábytok by mal byť vyrobený z odolnejších druhov dreva. Kúpa vhodného dreva tu môže byť drahšia, ale z dlhodobého hľadiska vám ušetrí peniaze, pokiaľ ide o údržbu.

ako na hydroizoláciu dreva

Medzi obľúbené dreviny na použitie v exteriéri patria cyprus, sekvoje a červený céder. Všetky tieto dreviny sú obzvlášť vhodné na odolávanie drsným poveternostným podmienkam.

Bezpečnostné opatrenia

Ako pri väčšine projektov typu "urob si sám", aj pri hydroizolácii dreva vždy dodržiavajte príslušné bezpečnostné opatrenia. Je to dôležité najmä pri práci s výrobkami na báze rozpúšťadiel, pretože obsahujú viac toxických prvkov. Najskôr sa oboznámte s výrobkom a vedzte, s čím pracujete. Potom medzi bežné bezpečnostné protokoly, ktoré je potrebné dodržiavať v prípade tesniacich materiálov, patria:

hydroizolácia dreva

  • nosenie správnych ochranných pomôcok, ako sú rukavice a ochranné okuliare
  • Dbajte na dobré vetranie a cirkuláciu vzduchu. Ak tomu tak nie je, najlepšie je nosiť respirátorovú masku
  • S výrobkami na báze rozpúšťadiel pracujte opatrne, pretože sú horľavé. Uchovávajte ich mimo dosahu zdrojov tepla a priameho, intenzívneho slnečného svetla
  • Neuchovávajte nasiaknuté handry. Mohlo by to predstavovať potenciálnu hrozbu požiaru
  • Pred vyhodením použitých handier sa uistite, že boli namočené vo vode a riadne vysušené
  • Všetky výrobky na utesnenie hydroizolácie uchovávajte mimo dosahu detí a zvierat

Často kladené otázky

Ako dlho trvá schnutie vodotesného náteru na drevo?

Rôzne povrchové úpravy schnú rôznou rýchlosťou. Na procese schnutia sa podieľa aj počasie, vonkajšia teplota a vlhkosť. Úplné vyschnutie olejových povrchových úprav trvá dlhšie (24 až 48 hodín), zatiaľ čo tmely môžu schnúť rýchlejšie. Čas schnutia sa pohybuje od 24 hodín do 14 dní.

Má vodotesný tmel na drevo dlhú životnosť?

Vodotesné povrchové úpravy sú určené na ochranu dreva v náročných podmienkach. To znamená, že väčšina povrchových úprav môže nejaký čas vydržať. Všeobecne platí pravidlo, že sa náter obnovuje každé dva roky, čo sa však mení v závislosti od dreva, povrchovej úpravy a prostredia.

Je olej na drevo odolný voči vode?

Použitie oleja na drevo poskytuje odolnosť voči vode a môže pomôcť odpudzovať menšie množstvo vody. Olej na drevo však neposkytuje úplne vodotesnú povrchovú úpravu, akú môžete získať z tmelu.

Sú vodotesné tmely na drevo bezpečné?

Pokiaľ ste pri práci s nimi opatrní, všetky hydroizolačné výrobky sú bezpečné. Výrobky na báze rozpúšťadiel môžu byť mierne toxické a pri práci s nimi by sa malo vyžadovať ochranné oblečenie. Vždy sa snažte pracovať v dobre vetranom priestore.

Sú interiérové tmely vhodné na použitie v exteriéri?

Na vonkajšie použitie budete potrebovať tmel, ktorý má ochranu proti UV žiareniu, aby sa zabránilo zožltnutiu alebo poškodeniu slnkom. Interiérové tmely ju neposkytujú. Ak potrebujete použiť tmel na drevo do exteriéru, vždy sa uistite, že je špeciálne vyvinutý na použitie v exteriéri.

Ak ste chceli vedieť, ako impregnovať drevo, potom dúfame, že sme vo vyššie uvedenom sprievodcovi odpovedali na všetky vaše otázky. Vedomosti o tom, ako drevo impregnovať proti poveternostným vplyvom, vám pomôžu získať z dreva oveľa dlhšiu životnosť. Použitie vodovzdornej povrchovej úpravy dreva je dôležité pre všetky povrchy, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.