Čistenie polyuretánových kefiek
Upratovanie nie je nikoho obľúbená povinnosť, ale podobne ako umývanie zubov alebo vynášanie smetí je to niečo, čo sa v podstate musí robiť, ak chcete naďalej efektívne fungovať. Čistenie náradia môže byť otravné, či už ide o čistenie nožov elektrickej píly, čistenie násypky postrekovača farby alebo jednoducho údržbu elektrického náradia, môže sa to zdať ako povinnosť. Jedným z najviac prehliadaných procesov údržby v remeselnej výrobe je čistenie štetcov, či už sú pokryté farbou alebo polyuretánom. Najmä polyuretán môže byť náročný na odstránenie, ale vždy je potrebné ho vyčistiť. Prečo? Pozrime sa na to, prečo je vždy dobré vyčistiť polyuretánové kefy a aký je najlepší spôsob, ako na to.
Prečo je ťažké odstrániť polyuretán z maliarskych štetcov?
Polyuretánové nátery majú rôzne využitie, môžu sa používať vo forme lepidla, ako bezfarebný náter, ako ochranná vrstva alebo sa dokonca používajú na vytváranie živicových remeselných výrobkov. Ide pravdepodobne o jeden z najuniverzálnejších materiálov na našej planéte, ktorý sa používa zrejme v každom existujúcom priemyselnom odvetví, mnohí považujú polyuretán za akýsi zázračný materiál v porovnaní s inými, ktoré boli pred ním.
Hoci je polyuretánový náter univerzálny, účinný a dlhotrvajúci, jeho čistenie môže byť náročné. Prečo? Nuž, akonáhle polyuretán stihne na danom povrchu zaschnúť a vytvrdnúť, vytvorí si väzbu s vláknami predmetu, ktorú môže byť neuveriteľne náročné rozpustiť.
Vzhľadom na to bude vždy vo vašom najlepšom záujme odstrániť polyuretán, kým je ešte v mokrej forme, najmä ak ste na nanášanie polyuretánového náteru použili štetec. Ak by ste chceli vedieť, prečo má polyuretán tendenciu držať sa medzi štetinami a na štetcoch akéhokoľvek použitého štetca a po vytvrdnutí sa môže stať, že ho prakticky nebude možné odstrániť.
Remeselníci tieto štetce často jednoducho zlikvidujú, pretože odstránenie polyuretánu zo štetín môže byť časovo náročné. Ak si však zvyknete odstraňovať polyuretán zo štetín hneď po skončení nanášania náteru, budete mať stále svoj spoľahlivý štetec, žiadnu frustráciu a z dlhodobého hľadiska ušetríte majetok.
Úroveň ťažkostí, s ktorými sa stretnete, závisí aj od toho, aký typ polyuretánového náteru sa rozhodnete na obrobok použiť, použitie polyuretánového náteru na báze vody bude podstatne jednoduchšie, pretože jednoduchým ponorením štetca do vody sa polyuretánový základ rozpustí, ale použitie polyuretánového náteru na báze oleja môže mať za následok zvýšené ťažkosti pri odstraňovaní.
To všetko sa zužuje na to, že najlepšie je podmieniť si čistenie štetcov hneď po skončení ich používania. Môže to znieť jednoducho, môže to byť celkom vnútorný boj. Nakoniec sme všetci ľudia (dúfame) a po dlhom dni maľovania a/alebo tmelenia obrobku sa môže zdať, že vyčistiť naše nástroje je tá najherkulskejšia úloha, aj keď je to pre náš vlastný prospech.
Existujú rôzne druhy polyuretánu?
Pre väčšinu z nás je polyuretán len náter, ktorý možno použiť na utesnenie a ochranu našich obrobkov, ale existujú jemné rozdiely v dvoch typoch polyuretánu, ktoré sú k dispozícii na súkromné aj komerčné použitie. Tieto dva varianty polyuretánových náterov sú polyuretán na báze oleja, resp. Tieto látky sa používajú na rôzne aplikácie a majú rôzne silné a slabé stránky, ale v konečnom dôsledku stále slúžia na rovnaký účel. Pozrime sa na niektoré rozdiely a kľúčové vlastnosti polyuretánových náterov na báze oleja a polyuretánových náterov na báze vody.
Polyuretánové nátery na báze oleja
Ako už názov napovedá, polyuretán na báze oleja má olejový základ, tento olej môže pozostávať z prírodných alebo syntetických typov olejov, ale majú zvyčajne rovnaké vlastnosti bez ohľadu na to, ktorý sa používa. Polyuretán na báze oleja sa od polyuretánu na báze vody odlišuje zlatohnedou farbou, v porovnaní s polyuretánovými výrobkami na báze vody je tiež oveľa náročnejšie odstrániť ho z daného povrchu.
Polyuretán na olejovej báze je tiež oveľa odolnejší v porovnaní so svojimi náprotivkami na vodnej báze vďaka spôsobu, akým sa spája a preniká do daného povrchu. Najlepšie to vidieť, keď sa polyuretánové nátery na báze oleja aplikujú na drevené obrobky, keďže polyuretán chráni povrch a vnútorné drevené vlákna pred poškodením, ktoré by mohlo byť spôsobené nadmerným vystavením teplu, vlhkosti, nárazom, oderu, a dokonca aj napadnutiu hmyzom.
Hoci polyuretánové nátery na báze oleja bývajú o niečo odolnejšie, v porovnaní s nátermi na báze vody majú podstatne dlhší čas schnutia, pričom trvá celých 24 hodín, kým sa náter vytvrdí a obrobok je pripravený na použitie. Polyuretán na báze oleja (podobne ako olejové farby) vyžaruje silný okresný zápach, ktorý môže byť nebezpečný, ak sa neskladujú a/alebo neaplikujú v dobre vetranom priestore.
Nátery na báze oleja si pri aplikácii na povrch vyžadujú menej vrstiev, pretože majú v porovnaní s nátermi na báze vody hustejšiu viskozitu, ale môžu stáť v priemere o niečo viac v závislosti od toho, pre akú značku ste sa rozhodli a kde ste sa rozhodli výrobky na ošetrenie dreva kúpiť.
Polyuretánové nátery na vodnej báze
Polyuretánové nátery na báze vody sa zvyčajne považujú za nováčikov v remeselnom priemysle. Najdlhšie sa zdalo, že polyuretánové nátery na báze oleja sú jedinou možnosťou, keď sa otvorila téma ochrany dreva. Našťastie, teraz máme na výber medzi oboma, a to v nemalej miere vďaka tomu, že sa celá spoločnosť stáva ekologicky uvedomelšou.
Pýtate sa, čo to má spoločné s polyuretánom na báze vody? Nuž, už sme spomínali, že polyuretán na báze oleja obsahuje niektoré chemické látky, ktoré si vyžadujú, aby sa aplikoval a skladoval v dobre vetraných priestoroch, tieto látky sú známe ako prchavé organické látky alebo VOC.
Zatiaľ čo polyuretánové nátery na báze oleja obsahujú pomerne veľa týchto chemikálií, nátery na báze vody ich obsahujú podstatne menej, a preto sa ich výroba a používanie v porovnaní s nátermi na báze oleja hodnotia oveľa priaznivejšie.
Okrem toho, že sú polyuretánové nátery na báze vody lepšie pre životné prostredie, schnú oveľa rýchlejšie ako nátery na báze oleja (do 4 až 6 hodín v porovnaní s celými 24 hodinami pri náteroch na báze oleja) a v porovnaní s nátermi na báze oleja produkujú menej zápachu.
Okrem rýchlejšieho schnutia a menšieho vplyvu na životné prostredie sú polyuretánové nátery na vodnej báze číre na pohľad, vďaka čomu je tieto dva nátery dosť ťažké zameniť, a čo viac, polyuretánové nátery na vodnej báze sa dajú vyčistiť a/alebo odstrániť pomocou trochy vody a handry! Hoci polyuretánové nátery na báze vody boli kedysi o niečo lacnejšie ako olejové, v súčasnosti sú zvyčajne o niečo drahšie v dôsledku ponuky a dopytu po týchto náteroch.
Ako účinne čistiť polyuretánové štetce
Zaujíma vás, ako čistiť polyuretánové kefy? Teraz, keď už viete, prečo je dôležité čistiť náradie, keď ste ho použili na nanášanie polyuretánu, a aké rôzne druhy polyuretánu existujú, by sme vám pravdepodobne mali ukázať, ako náradie čistiť. Polyuretánové nátery na báze oleja a polyuretánové nátery na báze vody si vyžadujú rôzne metódy čistenia, preto sa pozrime na to, ako efektívne čistiť polyuretánové štetce.
Ako čistiť polyuretánové štetce na báze oleja
Čistenie čohokoľvek na báze oleja z obrobku na danom povrchu si síce vzhľadom na prirodzenú povahu látky vyžaduje trochu lakomstva, ale s trochou trpezlivosti a s malými pokynmi budete na ceste k čistému štetcu, ktorý je v okamihu pripravený na použitie. Tu nájdete krátky návod s podrobnými informáciami o tom, ako čistiť polyuretánové štetce na báze oleja, ako aj niektoré veci, ktoré budete na tejto ceste potrebovať.
Teraz, keď viete, čo potrebujete, je čas začať. Naplňte si malý pohár (ktorý by mal byť približne rovnako veľký ako štetec) niektorým z riedidiel, ktoré ste nazbierali. Dávajte pozor, aby ste pohárik nenaplnili až po okraj, to preto, aby ste zohľadnili vytláčanie riedidla po vložení štetca do pohárika.
Potom vložte štetec do pohára a nechajte ho chvíľu nasiaknuť. Ak bol váš štetec pri vkladaní tvrdý, riedidlo by vám malo po niekoľkých minútach umožniť ohnúť štetec v pohári. Keď je to možné, ohýbajte štetec v poháriku, aby sa štetiny ohýbali sem a tam a aby sa na nich objavili malé bublinky.
To je dobrý náznak toho, že riedidlo farby začalo rozbíjať väzbu polyuretánu so štetinami. Dávajte pozor, aby ste na seba alebo na pracovnú plochu nevyliali žiadne riedidlo, pretože môže byť náročné neutralizovať jeho zápach aj korozívne účinky riedidla. Keď sa riedidlo farby zmení na číre, znamená to, že sa nasýtilo polyuretánom, ktorý bol v štetinách štetca, čo znamená, že štetec môžete konečne vybrať z pohára.
Keď už máte štetec vybratý z pohára, je čas dostať ho pod tečúcu (najlepšie teplú) vodu. Po namočení štetca pridajte na štetiny štetca trochu mydla na riad a rukami v rukaviciach zapracujte mydlo do štetín štetca. Vráťte štetec pod tečúcu vodu a trite ho o ruku, ak sa začne mydliť, viete, že ste odviedli dobrú prácu!
Pokračujte v oplachovaní štetín kefky pod tečúcou vodou, až kým na nich nezostane absolútne žiadne mydlo. Keď je kefka bez mydla, pozorne si prezrite štetiny a skontrolujte, či skutočne neobsahujú polyuretán. Keď ste si istí, kefou z mikrovlákna vysušte polyuretánovú kefu, kým už nie je vlhká. To je v podstate všetko, dbajte na to, aby ste tento proces čo najskôr zopakovali zakaždým, keď použijete štetec na nanášanie polyuretánu.
Ako čistiť štetce na polyuretán na vodnej báze
Ak vás zaujíma, ako dostať polyuretán zo štetcov namočených do polyuretánu na vodnej báze, máme pre vás to, čo hľadáte. Na túto otázku je oveľa jednoduchšie odpovedať v porovnaní s otázkou "ako dostať polyuretán zo štetcov používaných s polyuretánom na báze oleja", ale stále si to vyžaduje trochu trpezlivosti a know-how. Tu je najlepší spôsob čistenia polyuretánových štetcov používaných s polyuretánom na vodnej báze, ako aj niektoré veci, ktoré budete na tejto ceste potrebovať.
- Malý pohár
- Trochu vody
- Zdroj tečúcej vody
- Rukavice triedené na použitie s polymérmi
- Tvárová maska (látková alebo iná)
- Dobre vetraný pracovný priestor
- Čistú handričku
Na polyuretáne na vodnej báze je super to, že pri čistení polyuretánových štetcov, ktoré sa s ním používajú, si môžete dopriať luxus jednoduchého použitia vody na vykonanie práce. Tam, kde polyuretán na báze oleja vyžaduje rozpúšťadlá na uvoľnenie štetín zo zovretia polyuretánu, tam, kde sa polyuretán na báze vody jednoducho viaže s vodou, ktorá sa k nemu privedie, čím sa naruší chemická rovnováha väzby, ktorú vytvoril so štetcom, a štetiny sa uvoľnia.
Tento proces sa môže trochu opakovať, preto sa snažte zostať čo najtrpezlivejší. Naplňte malý pohárik vodou a vložte doň kefku, nechajte ju niekoľko minút namočenú a potom ju vyberte, vodu z pohárika vylejte a nahraďte ju čerstvou vodou. Tento postup opakujte asi päť alebo šesťkrát, kým voda po vybratí kefky nebude kalná.
Keď ste si istí, že väčšina polyuretánu sa namáčacími metódami rozpustila, vyberte štetec z malého pohára a prejdite k umývadlu a pustite vodu. Na tento proces môžete použiť teplú alebo studenú vodu, ale väčšina jednoducho používa studenú vodu, pretože menej zaťažuje štetiny štetca.
Nechajte vodu pretekať cez štetiny a rukou v rukavici vytlačte alebo zvyšky polyuretánu, ktoré zostali vo vnútri štetín. Nezabudnite, že aj keď je tento typ polyuretánu rozpustný vo vode, mali by ste urobiť všetko pre to, aby sa žiadny z nich nedostal do kontaktu s vašimi očami alebo pokožkou. Pokiaľ ide o polyuretán na vodnej báze, voda je skutočne najlepší čistiaci prostriedok na polyuretánové kefy. Keď sú štetiny čisté, môžete začať!
Ako skladovať polyuretánový štetec medzi jednotlivými nátermi
Teraz, keď už viete, že najlepší čistiaci prostriedok na polyuretánové štetce je určený pre každý príslušný typ polyuretánu, mali by ste vedieť, ako skladovať polyuretánové štetce medzi jednotlivými nátermi Nie je to všetko príliš zložité, preto sa pozrime na najlepší spôsob, ako na to. Ak sa počas práce chystáte na krátku prestávku, najlepší spôsob, ako uložiť štetec, kým sa vrátite, je nechať ho v roztoku na polyuretán.
Dbajte na to, aby ste tam nenechali celú kefu, ponorená by mala byť len asi tretina štetín na čas vašej neprítomnosti, to funguje asi na 15-minútovú prestávku, po ktorej, keď sa vrátite, by mali byť vaše kefy a polyuretán stále v dobrom stave. Ak si dávate dlhšiu prestávku, určite by ste nemali nechať kefu vystavenú atmosfére alebo ju zabaliť do igelitu.
Najjednoduchší spôsob, ako zabezpečiť, aby vaša kefa počas dlhšej neprítomnosti nevyschla alebo nezkrehla, je jednoducho ju zabaliť do fólie alebo zabezpečiť, aby ste ju dôkladne vyčistili a uložili na chladnom a suchom mieste. Pamätajte, že aj keď sa to v tejto chvíli môže zdať ako monumentálna úloha, ak sa rozhodnete nechať kefu tak, ako je, neskôr strávite podstatne viac času snahou o jej záchranu.
Teraz, keď už viete, prečo je dôležité čistiť štetce po ich použití na nanášanie polyuretánu, aké typy polyuretánových náterov sú na trhu, aký je rozdiel medzi polyuretánovými nátermi na báze oleja a polyuretánovými nátermi na báze vody a aký je najlepší spôsob odstraňovania každého z nich, je čas, aby ste sa pustili do práce a využili svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné prostriedky a podľa možnosti pracovať v dobre vetranom priestore.
Často kladené otázky
Ako čistiť štetce na farbenie bez riedidiel?
Zaujíma vás, ako čistiť štetce na moridlá bez riedidiel? Vo väčšine prípadov je najjednoduchším riešením (najmä pri použití moridla na báze vody alebo polyuretánu) pridať na štetiny štetca mydlo na riad a prebehnúť ho pod trochou vody. Napenite a tento postup opakujte, kým sa štetiny nezbavia polyuretánu a nebudú sa dať voľne ohýbať.
Ako vyčistiť maliarsky štetec minerálnym liehom?
Ak sa pýtate, ako vyčistiť štetec minerálnym liehom, je to naozaj jednoduché. Nechajte štetec nasiaknuť minerálnym liehom, kým sa nebude môcť ohýbať, a potom ho prežeňte pod vodou a zároveň ho natrite mydlom na riad. Uistite sa, že nosíte rukavice, a použite kefu z mikrovlákna na vysušenie polyuretánu zo štetca predtým, ako ho uložíte alebo znovu použijete.
Sú minerálny lieh a čistiaci prostriedok na kefy to isté?
Pokiaľ ide o čistenie stvrdnutých látok z maliarskych štetcov, najlepšie je použiť (pravdepodobne) riedidlo na farby. Hoci v podstate robí presne to isté ako minerálny lieh, stojí len polovicu ceny a vzhľadom na to, že sú takmer vždy zameniteľné, vo väčšine prípadov je lepšie použiť riedidlo na farby ako minerálny lieh.