Ako dlho by ste mali čakať po použití lazúry na drevo?

Existujú dva typy ľudí - tí, ktorí sú dostatočne múdri na to, aby čerstvo zafarbené drevo utesnili hneď na prvýkrát, a tí, ktorí príliš neskoro zistili, že na zafarbené drevo by ste mali použiť tmel. Utesnením moreného dreva môžete v podstate získať nezničiteľnú povrchovú úpravu, ktorá je schopná odolať aj tým najnáročnejším poveternostným podmienkam a zároveň chrániť váš obrobok pred nárazmi, poškriabaním, vlhkosťou, napadnutím hmyzom, a dokonca aj pred poškodením teplom a UV žiarením. Ako dlho by ste však mali čakať po farbení, kým drevo utesníte? Pozrime sa na to.

Ako dlho by malo moridlo schnúť, kým sa môže naniesť polyuretán?

Toto je väčšia otázka, než by si väčšina ľudí mohla myslieť. Moridlá na drevo majú zvyčajne rôzny čas schnutia v závislosti od ich základných zložiek. Existujú moridlá na báze vody, moridlá na báze oleja, bežné laky a rôzne iné typy moridiel, ktoré schnú rôznou rýchlosťou. Vzhľadom na to by ste sa mali oboznámiť s jednotlivými typmi moridiel a ich dobou schnutia, pretože by sa vám to mohlo hodiť, ak je váš projekt časovo náročný. Tu je pre vaše pohodlie uvedených niekoľko typov moridiel na drevo a čas ich schnutia.

Polyuretán nad moridlom s valčekom

Olejová lazúra na drevo

V porovnaní s inými typmi moridiel na drevo na báze oleja trvá schnutie podstatne dlhšie. Je to spôsobené tým, že má hustejšiu konzistenciu a tým, že olejové moridlá majú tendenciu preniknúť hlboko do pórov dreva a spojiť sa s jeho vláknami.

V závislosti od podmienok vo vašej bezprostrednej blízkosti môže úplné zaschnutie olejovej moridlá trvať od 6 do 24 hodín. V nepriaznivých podmienkach môže úplné zaschnutie lazúr na báze oleja trvať 48 až 72 hodín, to znamená, že budete musieť počkať pomerne dlho, kým bude možné naniesť polyuretánový náter.

Škvrna na olejovej báze schne pomaly

Mali by ste mať na pamäti aj to, že nie všetky značky moridiel na báze oleja sú rovnako účinné, ak používate nekvalitný výrobok, čas schnutia sa môže výrazne predĺžiť, čo má za následok, že na aplikáciu vášho polyuretánového náteru budete čakať oveľa dlhšie ako vyššie uvedené časové obdobia.

Ideálne podmienky na schnutie olejových farieb (za predpokladu, že máte po ruke prijateľnú kvalitu moridla) sú 21 stupňov Celzia) s dostatočným vetraním vo vnútri kontrolovaného prostredia.

Polyuretán na morené drevo v exteriéri

Moridlo na drevo na vodnej báze

Jedným z komplikovanejších moridiel na trhu je moridlo na drevo na báze vody. Moridlá na báze vody možno považovať za novinku, pokiaľ ide o moridlá na drevo. Prečo? Olejové moridlá na drevo patrili dlhé roky k najobľúbenejším prostriedkom na ošetrenie dreva na trhu, kým sa ako cenovo dostupná alternatíva neobjavili moridlá na báze vody.

Vodou riediteľné moridlá sa často predávajú ako latexové moridlá na drevo, hoci vo svojom zložení neobsahujú takmer žiadny skutočný latex, takže ak máte averziu alebo alergiu na latex, nemusíte sa tohto moridla obávať. Vodné moridlá na drevo majú v porovnaní s olejovými moridlami na drevo zvyčajne redšiu viskozitu, a preto sa s nimi podstatne ľahšie pracuje.

Moridlo na vodnej báze schne rýchlo

Vodou riediteľné lazúry sa nielen ľahšie čistia, ale ich čas schnutia je výrazne kratší ako u olejových lazúr na drevo, vďaka čomu sa hodia na projekty, ktoré sú časovo náročnejšie.

Vodou riediteľné moridlá na drevo sú tiež oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože obsahujú podstatne menej prchavých organických chemikálií ako moridlá na drevo na báze oleja. V ideálnych podmienkach trvá úplné zaschnutie lazúr na drevo na báze vody len približne hodinu alebo dve, čo z nich robí ideálne riešenie pre domácich majstrov aj profesionálnych remeselníkov.

Gélová lazúra na drevo

Moridlo na drevo na báze gélu je ďalšou novinkou na trhu s moridlami na drevo. Gélová lazúra sa v skutočnosti nepodobá väčšine ostatných lazúr na drevo na trhu a je jedinečná vo väčšine svojich vlastností. V čom spočíva? Nuž, väčšina lazúr na drevo sa považuje za prípravky na ošetrenie dreva, a to preto, že prenikajú pod povrch dreva a spájajú sa s jeho vláknami.

Moridlo na surové drevo

V prípade gélovej lazúry na drevo to tak nie je, namiesto toho zostáva gélová lazúra na povrchu dreva a vytvára určitý druh izolácie, čím zabraňuje vonkajším silám degradovať drevo. To znamená, že gélová lazúra na drevo nie je ošetrenie dreva a je to skôr povrchová vrstva, hoci sa stále všeobecne považuje za lazúru na drevo vzhľadom na to, že stále ovplyvňuje farbu a štruktúru dreva.

Gélová lazúra je známa tým, že mimoriadne dobre zakrýva všetky existujúce škvrny na dreve, ako sú škvrny od potravín, škvrny od vody, predchádzajúce ošetrenia dreva a mnohé ďalšie. Ďalšou vlastnosťou, ktorá sa zdá byť jedinečná pre gélovú lazúru na drevo, je jej hustá konzistencia; vďaka tomu je ideálna na farbenie zvislých povrchov alebo povrchov, ktoré nemajú veľké povrchové trenie.

Gélové moridlo zakryje stopy po vode

Hoci to znie ako farba, gélové moridlo na drevo v skutočnosti umožňuje, aby štruktúra a štruktúra vašej dosky zostali na povrchu dreva viditeľné a hmatateľné. Ak pracujete na časovo náročnom projekte, neodporúčame používať gélové lazúry na drevo, pretože ich úplné zaschnutie trvá 8 až 24 hodín v závislosti od množstva naneseného na obrobok a okolitých podmienok.

Laková lazúra na drevo

Lakové a olejové moridlá na drevo majú tendenciu patriť do rovnakého prúdu. V porovnaní s vodou riediteľnými a gélovými lazúrami sú obidve starou školou ošetrovania dreva. Lak je tu už nejaký čas a odvádza naozaj skvelú prácu pri zvyšovaní estetického vzhľadu dosky a zároveň ju chráni pred vonkajšími vplyvmi.

Lak, rovnako ako lazúra na báze oleja, je vodovzdorný a prakticky priehľadný na pohľad. Táto úprava dreva sa zvyčajne používa na špičkovom nábytku a vydrží po celú dobu životnosti každého dielca. Lak môže byť účinný ako úprava dreva, ale veľa remeselníkov od jeho používania v posledných rokoch upustilo kvôli tomu, že jeho výroba škodí životnému prostrediu.

Laková povrchová úprava dreva

Hoci neobsahuje obscénne množstvo prchavých organických látok, lak môže spôsobiť vážne nepríjemnosti, ak ho vdýchnete alebo ak sa dostane do kontaktu s vašou pokožkou, a aby toho nebolo málo, môže sa aplikovať len pomocou striekacej pištole. To znamená, že práca s lakom (okrem jeho výroby) môže byť nebezpečná.

Napriek tomu vytvára krásnu povrchovú úpravu, ktorá váš obrobok skutočne odlíši od ostatných, a vzhľadom na to, že jeho úplné zaschnutie trvá približne 5 až 10 minút, môžete túto špičkovú povrchovú úpravu použiť na všetky tie časovo náročné projekty. Táto konkrétna úprava dreva si nevyžaduje použitie tmelu, pretože sa celkom dobre utesňuje sama, ale nie je na škodu pridať polyuretánový náter, ak by ste na to mali náladu.

Polyuretán na drevo v exteriéri

Moridlo na drevoČas schnutia
Olejová lazúra na drevo6-24 hodín
Moridlo na drevo na vodnej báze1-2 hodiny
Gélová lazúra na drevo8-24 hodín
Laková lazúra na drevo5-10 minút

Existuje spôsob, ako urýchliť proces schnutia lazúry na drevo?

Ako dlho by malo moridlo na drevo schnúť, kým sa môže naniesť polyuretán? No, bez ohľadu na typ moridla na drevo, ktoré sa rozhodnete použiť, ak podmienky vo vašom pracovnom priestore nie sú ideálne, bude buď trvať dlhšie, ako sa očakáva, alebo presne tak dlho, ako by malo. Je to bezútešná vyhliadka? Možno, ale máte možnosť zmeniť svoje pracovné podmienky tak, aby boli čo najpriaznivejšie pre schnutie vášho moridla na drevo. Pozrime sa na niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby vaše moridlo na drevo schlo čo najrýchlejšie.

Počkajte, kým lazúra zaschne

Uistite sa, že vaše drevo bolo správne obrúsené

Ako dlho trvá schnutie moridla? No, keďže sme sa pozreli na rôzne časy schnutia moridiel na drevo na základe ich základného prvku, ďalším faktorom, ktorý by ste mali zvážiť, je stav vášho dreva. Ak vaše drevo nebolo správne obrúsené a na povrchu dosky je ešte prítomné predchádzajúce ošetrenie dreva alebo staré kondicionované drevo, vaše moridlo na drevo bude schnúť podstatne dlhšie.

Brúsenie dreva na náter a polyetylén

Okrem toho, že schnutie bude trvať dlhšie, na povrchu vášho dreva zostanú škvrny, ktoré budete musieť odstrániť, vybrúsiť a znovu nalakovať. Ako dlho trvá schnutie moridla? Rýchlejšie, ak obrobok správne obrúsite!

Uistite sa, že pracujete pri ideálnej teplote prostredia

Čo sa stane, ak nanesiete polyuretán pred zaschnutím moridla? Nuž, je to trochu ako keď vyberiete koláč z rúry skôr, ako je hotový, budete mať na rukách neporiadok. Urýchlenie procesu schnutia nezávisí len od vášho obrobku; v skutočnosti by ste mali zabezpečiť aj dobré prúdenie vzduchu a teplotu okolia.

Prúdenie vzduchu pri morení dreva

Ak sú teplota a prúdenie vzduchu vo vašom pracovnom priestore príliš horúce alebo príliš studené, môže to predĺžiť čas schnutia vášho moridla na drevo alebo zabrániť jeho úplnému vyschnutiu a vytvrdnutiu. Čo sa potom stane, ak nanesiete polyuretán pred zaschnutím moridla? Nuž, tieto dve látky sa nevyhnutne zmiešajú, čo bude mať za následok, že buď zošrotujete celý obrobok, alebo budete musieť obrobok vyčistiť, prebrúsiť a znovu zafarbiť.

Používajte umelú reguláciu teploty alebo kompatibilné látky

Kontrola teploty obrobku môže výrazne skrátiť čas schnutia vášho moridla na drevo. Ako to urobíte? Jednoducho použite teplovzdušnú pištoľ, fén, rúru alebo (profesionálny tip) slnko, aby ste zvýšili teplotu obrobku a odstránili väčšinu vlhkosti v jeho bezprostrednej blízkosti.

Teplovzdušná pištoľ na sušenie moridla

Okrem toho by ste mohli použiť kompatibilné prostriedky, ako je alkohol alebo výrobky s rovnakým základným prvkom, ako je použitá moridlo na drevo, aby ste zvýšili rýchlosť schnutia moridla. Medzi ďalšie metódy patrí použitie odvlhčovača vzduchu v uzavretom priestore, zvýšenie prúdenia vzduchu v obrobku alebo jednoducho nájdenie niečoho, čím sa môžete zamestnať, aby ste mali pocit, že čas plynie rýchlejšie (ak nemáte prístup k žiadnemu z vyššie uvedených prostriedkov)

Čo sa stane, ak nanesiete polyuretán príliš skoro?

Už sme spomínali, že nanášať polyuretán na mokré moridlo na drevo je celkovo zlý nápad. Prečo? Polyuretán a lazúra na drevo sú zásadne odlišné látky a obe sú vo vlhkom stave mimoriadne nekompatibilné. Vieme, že čakanie na zaschnutie lazúry na drevo môže byť frustrujúce, ale ak nanesiete polyuretán na lepkavú lazúru, ani lazúra na drevo, ani polyuretánový náter vôbec nezaschnú.

Vedieť, kedy je potrebné škvrny utesniť

To znamená, že ste v podstate vzali niečo, čo by trvalo stredne dlho, a urobili ste z toho úplne nespasiteľné. Nanesenie polyuretánu na lepkavé moridlo bude mať nevyhnutne za následok, že budete musieť odstrániť vytvorenú zmes a potom budete musieť znovu prebrúsiť povrch obrobku, znovu ho moriť, počkať, kým moridlo úplne vyschne celé, a potom znovu naniesť polyuretánový tmel.

Odstránenie škvŕn z polyetylénu za mokra

Ako zistíte, či je vaša lazúra na drevo suchá?

Odpoveď na túto otázku sa líši od dreva k drevu a s moridlom na drevo pracujete prvýkrát. Toto je naozaj dobrá otázka. Pri kontrole, či moridlo na vodnej báze úplne zaschlo, je to zďaleka najjednoduchšie.

Moridlo na vodnej báze bude jednoducho úplne suché na dotyk po uplynutí výrobcom odporúčaného času schnutia, preto ak máte akékoľvek pochybnosti, jednoducho sa dotknite nenápadnej časti obrobku.

Škvrny na báze oleja síce schnú podstatne dlhšie, ale dajú vám dva signály, že úplne vyschli. Prvou indikáciou bude, keď škvrna prestane zapáchať a vôňa sa rozptýli, druhou bude, keď škvrna už nebude lepkavá na dotyk, namiesto toho, aby zanechala váš povrch hladký a zrno dosky môže byť o niečo výraznejšie. Moridlo na báze gélu je trochu zmiešané, pokiaľ ide o kontrolu, či správne zaschlo.

Zabezpečenie vyschnutia škvrny

Gélové moridlo má v porovnaní s olejovými a vodnými moridlami tendenciu byť veľmi lepkavé, takže najlepší spôsob, ako skontrolovať, či vaše gélové moridlo zaschlo, je jednoducho ho skúsiť poškriabať. Dobrým indikátorom toho, či je vaša gélová škvrna na ceste k zaschnutiu, je, ak sa stala naozaj lepkavou. To znamená, že vaša škvrna je na dobrej ceste, ale ak má stále lepkavú štruktúru, môže to znamenať, že je potrebné upraviť buď váš obrobok, pracovnú plochu, alebo škvrnu.

Pokiaľ ide o zistenie, či lak zaschol, nemali by ste mať žiadny problém. Lak má tendenciu schnúť tak rýchlo, že sa vám to môže zdať okamžité. Lakové moridlo má tendenciu odparovať sa do vlákien dreva, čo ho robí ideálnym pre tieto časovo náročné projekty. Lak má po zaschnutí aj veľmi výraznú vôňu, ktorá sa mieša s prirodzenou vôňou dreva, a zanecháva lesklý povrch, ktorý vám dá najavo, že úplne zaschol.

Čo sú metalizované farbiace lazúry?

Hľadáte niečo trochu netradičné? Nemôžete nájsť moridlo na drevo, ktoré by úplne zodpovedalo predstavám, ktoré máte v hlave? Tak to máte šťastie, pretože pre vás máme ešte jednu možnosť a sľubujeme, že to nie je lak! Tento je tak trochu výkrikom z minulosti, pochádza až z 50. rokov minulého storočia a používal sa na vytvorenie povrchových úprav, ktoré majú tendenciu vydržať celý život.

Metalizovaná škvrna od farbiva

Metalizovaná farbiaca lazúra je úprava dreva, ktorá sa najčastejšie označuje ako lazúra zvyšujúca zrnitosť dreva. Prečo? Nuž, po nanesení na drevenú dosku má tendenciu robiť niečo úplne jedinečné, v skutočnosti vyzdvihuje zrno dreva nad povrch dosky a vytvára tak naozaj krásny estetický dojem.

Nielenže metalizované farbivo odlíši váš obrobok od ostatných, ale zároveň zintenzívni prirodzenú farbu dreva. Ak teda existuje moridlo na drevo, ktoré toto všetko dokáže, prečo o ňom nepočujeme častejšie? Nuž, ako väčšina vecí z 50. rokov nie sú veľmi dobré pre životné prostredie a ako väčšina iných vecí z 50. rokov, estetika, ktorú vytvárajú, jednoducho vyšla z módy.

Teraz, keď už viete, ako dlho schnú jednotlivé typy moridiel na drevo, prečo je dôležité počkať na zaschnutie moridla pred nanesením tmelu, ako dlho treba nechať moridlo zaschnúť pred aplikáciou polyuretánu, aké faktory ovplyvňujú čas schnutia moridla na drevo a ako zistiť, či moridlo na drevo úplne zaschlo, je čas, aby ste si svoje novonadobudnuté vedomosti vyskúšali. Pri práci s moridlom na drevo nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom priestore a vždy sa uistite, že podmienky vo vašom pracovnom priestore sú priaznivé pre čo najrýchlejšie schnutie vášho moridla na drevo.

Často kladené otázky

Ako dlho by malo moridlo schnúť pred nanesením polyuretánu?

Aj keď existujú rôzne typy škvŕn, ktoré schnú rôznou rýchlosťou, mali by ste urobiť všetko pre to, aby ste akúkoľvek škvrnu pred nanesením polyuretánového tmelu nechali schnúť 12 až 24 hodín. Zníži sa tak možnosť, že škvrna zaschne len na povrchu a vy budete musieť celý diel prerábať.

Ako dlho po morení môžete aplikovať polyuretánový náter?

Ako dlho po farbení môžete nanášať polyuretánový náter? Aj keď sú na trhu moridlá, ktoré schnú oveľa rýchlejšie, pred nanesením polyuretánového náteru by ste mali zvyknúť nechať moridlo schnúť celých 24 hodín.

Aký je typický čas schnutia polyuretánového moridla?

Aký je typický čas schnutia polyuretánového moridla? To úplne závisí od typu polyuretánovej farby, ktorú ste sa rozhodli použiť na obrobok. Kým polyuretán na báze vody zvyčajne schne maximálne dve hodiny, polyuretán na báze oleja schne približne osem hodín. Úplné vytvrdnutie akéhokoľvek polyuretánového výrobku je zvyčajne 24 hodín.

Koľko času by malo uplynúť medzi farbením a polyuretánovým náterom?

Ako dlho by ste mali čakať medzi nanesením moridla a polyuretánového náteru? Vzhľadom na to, že väčšina bežne používaných moridiel potrebuje 12 až 24 hodín na úplné zaschnutie a vytvrdnutie, je dobrým zvykom počkať celých 24 hodín pred nanesením polyuretánového náteru na obrobok po nanesení moridla.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.