Ako odstrániť farbu z dreva

Predstavte si to: Práve ste si kúpili svoj vysnívaný dom, ale ten potrebuje trochu lásky a starostlivosti, a tým myslíme poriadne vymaľovať! Rustikálny vzhľad funguje len krátku chvíľu, než vám začnú na podlahách poletovať šupinky starej farby, ktoré spôsobujú ošumelý vzhľad. Tento návod je o tom, ako odstrániť odolnú farbu z rôznych druhov dreva a o najjednoduchšom spôsobe odstraňovania farby z dreva. Budeme sa venovať všetkým návodom na odstraňovanie farby z dreva vrátane najjednoduchšieho spôsobu odstraňovania farby z dreva a najlepšieho spôsobu odstraňovania farby z dreva. Niektorí z vás môžu byť úplne bezradní, pokiaľ ide o odstraňovanie farby z dreva, preto budeme diskutovať o niektorých najlepších odstraňovačoch farby z dreva, ktoré sú dostupné na trhu. Ak teda vaša domácnosť potrebuje trochu obnovy, čítajte ďalej a dozviete sa, ako krok za krokom odstrániť farbu z dreva.

Rôzne typy dreva, z ktorých môžete odstrániť farbu

Nie je nič horšie ako to, ako vyzerá farba, keď sa začne odlupovať a štiepiť. K tomu zvyčajne dochádza po rokoch opotrebovania alebo poškodenia vplyvom počasia. Nezáleží na tom, či je drevo v určitej polohe, napríklad vertikálnej alebo horizontálnej, odstránenie náteru z väčšiny druhov dreva je veľmi možné a stojí za to. Tu je niekoľko príkladov rôznych povrchov, z ktorých sa môžete naučiť odstraňovať farbu z dreva:

  • Oživenie starožitného nábytku
  • Schodiskové zábradlie alebo zábradlie
  • Podlahy ako parkety alebo dubové dosky
  • Lišty na sokle
  • Dvere a okenné rámy zvnútra aj zvonka
  • Nábytok na terasu
  • Vonkajšie terasy
  • Obkladové prvky a okenné parapety
  • Skrinky

Obnovenie náteru vášho domova nie je pre lenivých ani slaboduchých. Je to prácna, ale obohacujúca práca. Je to spôsobené najmä tým, že je potrebné odstrániť starú vrstvu farby, aby povrch vyzeral ako nový. Takto sa odlamujúce sa kúsky starej vrstvy nebudú dvíhať a nezačnú spôsobovať príliš skoré odlupovanie novej vrstvy a zabezpečí sa, že váš povrch bude po dokončení stále v jednej rovine.

Veci, ktoré treba zvážiť pred odstránením farby z dreva

Predtým, ako začnete s odstraňovačom farby na drevo, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Nie je nič horšie ako začať projekt a potom si uvedomiť, že ste niekde na trati urobili chybu. Aby ste predišli škodám pri používaní odstraňovača farby na drevo, máme pre vás niekoľko návrhov, ktoré by ste mali mať na pamäti.

Odstraňovanie farby z dreva

Stojí drevo za odstránenie náteru?

Pokušeniu ušetriť peniaze môže byť úžasne ťažké odolať. Drevený predmet dôkladne skontrolujte a uistite sa, že na ňom nie sú žiadne hnilobné miesta. Možno si myslíte, že dobrým prebrúsením hniloba zmizne, ale je to klamlivá predstava! Hniloba je totiž pri dreve nákazlivá a bude sa šíriť, až kým sa celý predmet nezačne rozkladať nezachrániteľným spôsobom.

To, či je na vašom drevenom nábytku hniloba, zistíte tak, že nahmatáte, či je povrch hubovitý alebo nie. Zatlačte prstom do povrchu a zistite, či je tvrdý, ako má drevo pôsobiť, alebo vlhký a špongiovitý.

Ak pracujete s drevenou podlahou, môžete odstrániť niektoré drevené dosky, ktoré začali hniť, a ponechať zdravé. To je možné dosiahnuť aj pri parketových podlahách. Použite škrabku na farbu na najmenej viditeľnej časti drevenej podlahy a zistite, v akom stave je drevo pod ňou.

Otestujte starý náter na prípadný obsah olova

Olovo je pre nás ľudí veľmi toxické a treba ho brať vážne do úvahy. Väčšina starších domov, ktoré neboli nanovo natreté od 60. rokov minulého storočia, bude mať náter, ktorý obsahuje olovo. Existujú rôzne metódy, ktoré si môžete vybrať na testovanie olova v nátere, ktoré sa dajú jednoducho aplikovať z pohodlia domova.

  • Pošlite ho do laboratória. Môže to chvíľu trvať, pretože na spracovanie testu a zaslanie výsledkov budete musieť čakať až t ýždne. Môže to sľubovať spoľahlivé výsledky, ale čas, ktorý to trvá, nemusí byť pre každého.
  • Zavolajte si odborníka, ktorý túto prácu vykoná. Existujú spoločnosti, ktoré sa špecializujú na odstraňovanie farby z dreva a majú určité zariadenia, ktoré urobia röntgenové snímky farby a zistia, či obsahuje olovo.
  • Pomocou noža vyrežte tvar písmena "V". Toto je najjednoduchšia verzia testov na prítomnosť olova v nátere. Do starej farby vyrežte tvar písmena "V" a potom môžete zistiť, či sa v nej nachádza olovo, a to pomocou štetca na kontrolu olova, ktorý si môžete kúpiť v miestnom obchode s maliarskymi potrebami.

Keď sa testy vrátia ako pozitívne, viete, že pri odstraňovaní farby musíte byť opatrnejší, ako keby v nej olovo nebolo. Máme niekoľko návrhov, ako odstrániť farbu z dreva, ak sa v nej nachádza olovo.

  • Ak pracujete vonku, vždy položte na podlahovú plochu, na ktorej pracujete, plastovú fóliu. Zabránite tak tomu, aby akékoľvek chemikálie zničili zem pod ním.
  • Ak na odstránenie farby použijete teplo alebo chemické prípravky, z olova sa uvoľnia jedovaté výpary a prach.
  • Využite proces mokrého brúsenia, aby ste zabránili vdýchnutiu čo najväčšieho množstva prachu.
  • Uistite sa, že náradie, ktoré používate pri brúsení (ak je to nevyhnutné), je nastavené na vysokoúčinný systém filtrácie vzduchu s časticami.

Rozhodnite sa, či je potrebný odborník

Niekedy je v poriadku, ak urobíme krok späť a priznáme si, že z času na čas potrebujeme malú pomoc. Existujú ľudia, ktorí sa špecializujú na maliarske práce, medzi ktoré patrí aj používanie odstraňovača farby na drevo. Majú správne nástroje a skúsenosti, takže niekedy je najjednoduchším spôsobom, ako odstrániť farbu z dreva, zavolať si profesionála.

Profesionálne odizolovanie dreva

Odstráňte všetky skrutky a klince

Ak z povrchu vyčnievajú nejaké klince, budete ich musieť pred začatím odstrániť, pretože najlepší spôsob odstraňovania farby z dreva je občas prostredníctvom brúsenia a bude to oveľa ťažšia úloha, ak by vám v ceste stáli prekážky v podobe stavebných materiálov.

Pripravte si všetko potrebné vybavenie

Najnepríjemnejšou vecou pri projektoch typu "urob si sám" je uvedomenie si, keď ste v polovici práce, že vám chýba dôležitý kus vybavenia alebo určitý materiál potrebný na efektívne vykonanú prácu. Profesionáli by prišli so všetkým, čo potrebujú, ale ak to robíte sami, budete sa musieť uistiť, že ste si vopred zhromaždili nástroje a materiály, aby ste nemuseli v polovici práce utekať do obchodu so zásobami.

Výber odstraňovača náterov na odstraňovanie náterov z dreva

Existuje niekoľko metód na odstraňovanie farby z dreva, ale najlepší spôsob odstraňovania farby z dreva závisí od niekoľkých jednoduchých premenných. Ak vás zaujíma, ako odstrániť farbu z dreva, napríklad z kuchynských skriniek alebo stenových panelov, čítajte ďalej.

Odstraňovač náterov na drevo

Používanie priemyselných výrobkov ako odstraňovačov farby

Brúsenie dreva môže byť pomerne prácne, pričom tento proces si vyžaduje trochu tuku na lakte a vytrvalosti. Niekedy bola pôvodná vrstva farby urobená vo vrstvách, čo spôsobuje, že je pomerne ťažké ju odstrániť a drží na drevenom povrchu.

V takom prípade existujú iné metódy, ktoré zahŕňajú použitie prípravkov na chemickej báze, ktoré sú veľmi účinné a sú najlepším spôsobom, ako odstrániť farbu z dreva, ak tvrdohlavo drží na povrchu.

Väčšina chemických odstraňovačov farby by mala byť schopná dosiahnuť na miesta, na ktoré by sa brúska nedostala, pretože tekutina sa môže vyliať na oblasť, z ktorej chcete odstrániť farbu. Po nanesení a ponechaní na minútu alebo dve sa farba ľahšie zoškriabe škrabkou na farby.

Odstraňovače farby na báze rozpúšťadiel

Odstraňovače náterov na báze rozpúšťadiel sú veľmi účinné vďaka množstvu chemických látok v ich roztokoch. V odstraňovačoch náterov na báze rozpúšťadiel sú, samozrejme, rôzne sily, od vysokých dávok chemikálií až po celkom nízke. Vďaka tomu môžete odstraňovače náterov používať aj v prípade, že typ dreva, z ktorého odstraňujete náter, je chúlostivý. Ak pracujete v interiéri, dbajte na dostatočné vetranie, takže majte otvorené okná a dvere.

Odstraňovače náterov na báze žieravín

Odstraňovače náterov na báze žieravín sú oveľa cenovo dostupnejšie ako odstraňovače náterov na báze rozpúšťadiel, čo spolu s faktom, že dokážu odstrániť ťažšie vrstvy náterov a v skutočnosti pracujú oveľa rýchlejšie ako nátery na báze rozpúšťadiel, z nich robí vyhľadávanejšiu možnosť. Ak sú v dreve prítomné iné chemické látky, môže dôjsť k reakcii so žieravými prvkami v týchto výrobkoch, ktoré môžu povrch spáliť alebo zafarbiť.

Ak vám záleží na planéte a radšej by ste používali ekologické výrobky, ktoré majú menej prchavých organických zlúčenín, resp. Tie sa budú dodávať na citrusovej báze alebo dokonca na sójovej báze.

Naše odporúčané značky odstraňovačov farieb

Existujú stovky rôznych odstraňovačov náterov, ktoré nájdete po celom svete v internetových obchodoch a fyzických predajniach. Všetky rôzne výrobky sľubujú toľko rôznych výsledkov a účinnosti, že pre niektorých z vás môže byť ťažké vybrať si.

Pre váš prospech sme zostavili zoznam našich obľúbených produktov, z ktorých si môžete vybrať. Tieto produkty sme odporučili, pretože ich vyrábajú renomované značky a majú spoľahlivé recenzie. Každý z týchto výrobkov sa dodáva v malom množstve, takže ak si po prečítaní tohto článku stále nie ste istí, môžete si kúpiť vzorku každého z nich a vyskúšať ich účinnosť.

Ako odstrániť farbu z dreva

Najlepší univerzálny odstraňovač náterov: DUMOND SmartStrip Advanced odstraňovač náterov

Dumond je jednou z najrenomovanejších značiek v priemyselnom a dokonca aj v komerčnom odvetví, skutočne dôveryhodnou značkou, pokiaľ ide o najjednoduchší spôsob odstraňovania farby z dreva. Majú odstraňovač náterov, ktorý je veľmi účinný pri odstraňovaní olejových a latexových farieb z drevených povrchov, ako aj z rôznych iných povrchových materiálov, ako sú sklolaminát, kov, plast, tehla a omietka. Ide o biologicky odbúrateľný a ekologický výrobok, pretože je na báze vody. Bez ohľadu na túto skutočnosť je veľmi účinný a dokáže odstrániť až 15 vrstiev farby naraz pri jednom malom použití.

Konzistencia farby je takmer ako pasta, ktorú možno ľahko rozotrieť po zvislých plochách bez toho, aby stekala. Na to, aby sa výrobok aktivoval a vykonal svoju prácu, stačí, aby na natretom povrchu pôsobil približne 15 minút. Následne môžete farbu zoškrabať pomocou oceľovej vlny, škrabky na farbu alebo drôtenej kefy podľa vlastného výberu. Dávajte pozor, aby ste drôtenou kefou alebo oceľovou vlnou nepoškriabali povrch dreva.

Najlepší odstraňovač náterov pre veľké zaťaženie: DUMOND Peel Away Stripper

Odstraňovanie farby zo starožitného nábytku je jednoduché s odstraňovačom farby Dumond Peel-away. Pomôže vám tiež odstrániť farbu z akýchkoľvek stropných ružíc, detailne prepracovaných častí plášťa, ríms a ďalších. Konzistencia náteru je tiež ako pasta, podobne ako pri vyššie uvedenom pokročilom odlamovači farby, ale na účinné odstránenie náteru potrebuje od dvanástich do štyridsiatich ôsmich hodín.

Účinnosť tohto výrobku je celkom úžasná - keď počkáte na správny čas, kým výrobok rozpustí farbu, dokáže odstrániť až tridsaťdva vrstiev farby pri jednom použití výrobku.

Najmenej škodlivý odstraňovač náterov: CITRISTRIP Aerosólový odstraňovač farieb a lakov

Citristrip má nielen chytľavý názov a pri aplikácii zanecháva túto úžasne uspokojivú vôňu citrusov, ale je to veľmi účinný odstraňovač náterov. Je to výrobok na báze oleja, ktorý funguje obzvlášť dobre pri odstraňovaní farieb a lakov na báze latexu, šelaku alebo polyuretánových náterov. Aplikuje sa ako sprej, ale má konzistenciu, ktorá vám poskytne 24 hodín na odstránenie farby, pretože vzorec zostáva aktívny počas tohto časového rámca.

[/su_shadow

Ako aplikovať odstraňovače priemyselných farieb na chemickej báze

Keď pochopíte, aký je najlepší typ odstraňovača náterov na drevo, ktorý je priemyselného alebo chemického charakteru, môžete sa začať učiť, ako tieto výrobky používať. Ako vždy sa uistite, že máte vhodný ochranný výstroj, ako napríklad dýchaciu masku a rukavice, aby sa vám chemikálie nedostali do pľúc, alebo ešte lepšie, pracujte na vonkajšom pracovisku, kde je na ochranu podlahy položená plastová plachta. Zoznam nástrojov a materiálov, ktoré budete potrebovať pri odstraňovaní drevotriesky, nájdete nižšie.

  • Ochranná maska na oči
  • Respiračná maska
  • Ochranné rukavice
  • Ochranná zástera na odev
  • Utierky
  • Starý štetec
  • Tmeliaci nôž
  • Oceľová vlna alebo štetec s drôtenými štetinami
  • Škrabka na farbu
  • Veľké vedro
  • Smirkový papier
  • Prípravok na báze rozpúšťadla alebo žieraviny na odstraňovanie farby z dreva

Je dôležité, aby ste si pred začatím práce zaobstarali všetko vybavenie, ktoré môžete potrebovať, aby ste v polovici práce nemuseli zbytočne chodiť do obchodu s potrebami. Po zhromaždení všetkých nástrojov a materiálov všetko, čo by ste mohli potrebovať, a ozdobení sa ochrannými pomôckami môžete začať.

Najjednoduchší spôsob odstraňovania farby z dreva

Prečítajte si návod na odstraňovanie farby z dreva a najjednoduchší spôsob odstraňovania farby z dreva!

  • Vaším prvým krokom je povrch trochu obrúsiť. Tým zdrsníte a zmäkčíte povrch farby, ktorú sa snažíte odstrániť, a to umožní, aby sa prípravok lepšie vsiakol.
  • Ďalej pred použitím vybraného odstraňovača farby ho poriadne pretrepte. Vďaka tomu sa všetky chemické látky pekne premiešajú a dosiahne sa lepšia účinnosť.
  • Roztok nemôžete vyliať na plochu, z ktorej chcete odstrániť farbu. Taktiež nezabudnite po skončení dúškovania vymeniť veko, pretože v opačnom prípade sa tieto typy odstraňovačov farby rýchlo vyparia.
  • Uistite sa, že ste naliali dostatočné množstvo odstraňovača, pretože príliš malé množstvo nebude také účinné, ako potrebujete. Keď začnete škrabať farbu, uistite sa, že škrabkou alebo oceľovou vlnou pracujete v jednom smere.
  • Niekedy nie sú ekologické odstraňovače náterov také účinné, keď sa jednoducho aplikujú. Ak miesto zabalíte do plastovej fólie, bude to účinnejšie, pretože môžete nechať odstraňovač náteru pôsobiť po dobu 24 hodín bez toho, aby sa odparil.
  • Ak je priestor, z ktorého odstraňujete farbu, pomerne veľký, odporúčame začať s menšími priestormi, než sa snažiť naliať dostatočné množstvo prípravku na pokrytie celého priestoru. Nalievanie príliš veľkého množstva na začiatku bude znamenať plytvanie výrobkom, pretože väčšina z neho sa vyparí skôr, ako sa k nemu dostanete.

Najlepší spôsob odstránenia farby z dreva

  • Ak pracujete so žieravým prípravkom na odstraňovanie náterov alebo prípravkom na báze rozpúšťadiel, môžete ho nechať pôsobiť na vrstvu odstraňovaného náteru približne dvadsať minút, kým začnete náter zoškrabávať. To umožní chemikáliám, aby sa usadili a uvoľnili farbu z dreveného povrchu. Niekedy môže byť čas aktivácie výrobku odlišný, preto si pozorne prečítajte etiketu a zistite, či sú na nej uvedené konkrétne pokyny. Dávajte pozor, aby ste prípravok nenechali na povrchu príliš dlho, aby ste nepoškodili drevený povrch.
  • To, že je farba pripravená na zoškrabanie, zistíte, keď je na dotyk mäkká. Zaschnutá farba je zvyčajne dosť tvrdá, ale chemikálie začnú rozkladať stvrdnutú farbu, takže ju možno ľahko odstrániť. Ak musíte čakať dlhšie ako dvadsať minút, nech sa páči. Vždy počkajte, kým farba zmäkne, a až potom začnite škrabať, aby ste nepoškodili povrch, s ktorým pracujete. Použite oceľovú vlnu, drôtenú kefu alebo škrabku na farbu.
  • Najlepší spôsob, ako odstrániť farbu z dreva, ktoré má zložité rezby, môžete naliať odstraňovač farby, počkať dvadsať minút ako pri rovnom povrchu a potom použiť zubnú kefku na odstránenie farby.
  • Po odstránení starej a škaredej vrstvy farby môžete začať uvažovať o jej nahradení lakom alebo o pridaní nového a čerstvého náteru. Prečítajte si etiketu odstraňovača náterov, ktorý ste použili na odstránenie farby, či na nej nie je uvedené, že drevo sa musí pred pridaním novej vrstvy náteru neutralizovať.

Po vykonaní tohto úkonu môžete povrch zľahka obrúsiť, aby ste ho zdrsnili pre lepšiu priľnavosť novej vrstvy farby, a pred nanesením novej vrstvy vyčistiť nečistoty z brúsenia.

Ďalšie metódy odstraňovania farby z dreva

Existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako odstrániť farbu z dreva, ak nemáte po ruke žiadny z vyššie uvedených výrobkov, môžete namiesto toho skúsiť použiť prirodzenejšiu metódu alebo brúsenie. Tu je niekoľko ďalších spôsobov, ako ľahko odstrániť farbu z dreva.

Návod na odstraňovanie náterov z dreva

Použitie domácich alebo prírodných produktov na odstránenie farby z dreva

Pokiaľ ide o staré babky, ktoré by naše babičky a dedkovia kázali používať, ocot bol jednou z najvšestrannejšie používaných a najúčinnejších tekutín. Možno ho použiť aj ako domáci prostriedok na odstránenie farby z drevených povrchov. Je nielen účinný, ale aj šetrný k životnému prostrediu, pretože ide o prírodný produkt. Tu je návod, ako môžete pomocou octu odstrániť farbu z dreveného povrchu:

  • Prvým krokom je zohriatie octu tak, že ho dáte do hrnca na sporák a pomaly zahrievate.
  • Druhým krokom je namočiť handričku do teplého octu a potom ňou trieť farbu, kým sa nezačne farba z povrchu odstraňovať.
  • Niekedy budete musieť nechať ocot na povrchu až pätnásť minút, aby sa vsiakol a rozložil farbu.
  • Keď farba začne byť mäkká, môžete ju pomocou škrabky na farbu zoškrabať.
  • Keď skončíte, môžete povrch z octu umyť vodou a mydlom

Použitie brúsneho papiera na odstránenie starej farby

Niekedy vrstvy farby, ktoré sa snažíte odstrániť, nemusia byť také staré, ako si myslíte, a budete mať problém odstrániť ich pomocou tekutiny. Farbe, ktorá je tvrdohlavá a ťažko sa odstraňuje, prospeje dobré zbrúsenie.

Ak pracujete s veľkou plochou, možno budete chcieť investovať do priemyselného stroja na brúsenie. Metóda brúsenia síce nie je najjednoduchším spôsobom odstraňovania farby z dreva, ale rozhodne je najúčinnejšia pri odstraňovaní najodolnejších vrstiev farby - potrebujete len trochu tuku na lakte!

Ako odstrániť farbu z dreva brúsením

Musíte sa len uistiť, že na brúsny papier vyvíjate správny tlak, a nie príliš veľký, aby ste nepoškodili povrch, s ktorým pracujete.

Ak nemáte strojovú brúsku alebo ak je priestor dostatočne malý na to, aby ste ho mohli brúsiť ručne, môžete použiť ruky na držanie brúsneho papiera. Ideálna zrnitosť na odstraňovanie farby bude hrubý list brúsneho papiera so zrnitosťou približne osemdesiat. Po odstránení farby môžete začať s jemnejším brúsnym papierom so zrnitosťou 220, na opätovné vyhladenie povrchu. Rôzne príklady brúsnych papierov nájdete nižšie.

Typ brúskyRôzne použitia a aplikácie
Kotúčová brúskaIdeálne na menšie plochy vďaka menším rozmerom a jednoduchej aplikácii
Pásová brúskaIdeálne na väčšie plochy. Dokážu z povrchu odstrániť ťažký a drsný materiál
Dokončovacie brúskyJe ideálnejší na to, aby ste po odstránení náteru pridali zjemnenie a vyhladenie povrchu
Orbitálna brúskaTieto brúsky majú rovnaký výkon ako kotúčové brúsky, ale nie sú vhodné na veľké práce

Nezabudnite na jednu vec: musíte otestovať pôvodný náter, či neobsahuje olovo. To sa dá urobiť pomocou tampónov na testovanie olova, ktoré si môžete kúpiť v každom obchode s farbami. Ak farba obsahuje olovo, musíte byť pri brúsení povrchu veľmi opatrní, pretože prachové častice budú kvôli mŕtvym toxické.

Ak zistíte, že brúsenie farby je potrebné, pretože žiadne iné metódy nefungujú, potom určite využite metódu mokrého brúsenia.

Ako odstrániť farbu z dreva - návod na odstraňovanie náteru z dreva

Ak na odstránenie farby z dreveného povrchu používate brúsku, potom pre vás máme niekoľko návrhov, ktoré vám tento proces uľahčia. Tieto tipy sa vám budú hodiť, najmä ak ste v tejto oblasti odbornosti nováčikom.

  • Existuje metóda nazývaná háčik a slučka, ktorú môžete použiť na pripevnenie kúska brúsneho papiera k stroju. Uistite sa, že zrnitosť brúsneho papiera je vhodná na danú úlohu
  • Po pripevnení brúsneho papiera môžete zapnúť napájanie. Najskôr brúsku vyskúšajte na menšej nenápadnej časti, aby ste sa uistili, že nedôjde k jej poškodeniu
  • Keď začnete brúsiť farbu z povrchu dreva, vždy postupujte jedným plynulým pohybom, podľa smeru vlákien

Použitie tepla na odstránenie farby

Keď všetky chemické prostriedky zlyhajú, teplo urobí svoje! Použitie tepla na väčšinu aplikácií pri mnohých domácich a priemyselných projektoch je oveľa účinnejšie - ako umývanie riadu v horúcej vode oproti studenej. Táto metóda je účinná pri odstraňovaní tých nepoddajných škvŕn farby a dokáže odstrániť niekoľko vrstiev naraz.

Ak je v nátere olovo, musíte byť opatrní, pretože vo výparoch, ktoré spôsobuje teplo, budú prítomné toxíny. Aby ste ich nevdýchli, môžete sa chrániť maskou na ochranu úložiska. Tu sú niektoré z rôznych metód aplikácie tepla, ktoré môžete vyskúšať.

Pištole na horúci vzduch

Teplovzdušné pištole alebo teplovzdušné dúchadlá sú veľmi všestranné nástroje, ktoré môžete mať po ruke z rôznych dôvodov vrátane sušenia vrstiev farby a dokonca aj odstraňovania farby z drevených povrchov. Najlepšia teplovzdušná pištoľ na použitie je taká, ktorá má niekoľko stupňov tepla od nízkeho po vysoký.

Aby ste účinne odstránili farbu z dreveného povrchu pomocou teplovzdušnej pištole, musíte sa uistiť, že ste našli ideálnu teplotu, ktorá je dostatočne vysoká na to, aby skutočne zmäkčila zaschnutú farbu, a dostatočne nízka na to, aby nespálila drevený povrch.

Trik pri používaní tepla ako trhača farby spočíva v tom, že horúci vzduch nikdy neudržíte príliš dlho na jednom mieste, radšej ho udržujte v neustálom pohybe, približne 5,08 cm od povrchu. Keď farba zmäkne, môžete ju pomocou škrabky na farbu odlúpnuť a zoškrabať.

Odstraňovanie farby z dreva teplom

Parný odstraňovač farby

Ide o veľmi účinnú metódu použitia tepla na odstránenie farby z dreveného predmetu. Vďaka zmesi vlhkosti, ktorá sa uvoľňuje pri teplote približne 100,00 °C, farba zmäkne a ľahko sa odlupuje. Dávame pozor, aby ste drevený povrch nerozmočili príliš dlhým držaním naparovača na jednom mieste.

Infračervené nástroje

Toto je určite najzložitejší a najúčinnejší spôsob odstraňovania náteru. Infračervený prístroj sa používa tak jednoducho, že nespôsobuje žiadny neporiadok, ani žiadny hluk, keď na to príde. Táto metóda je omnoho kontrolovanejšia, udržuje teplotu na stabilnej úrovni 260,00 °C , a bude mať menšiu šancu poškodiť povrch spáleninami.

Jedným z dodatočných bonusov je, že ďalšia vrstva farby, ktorú nanesiete, bude oveľa lepšie priľnúť, pretože infračervené žiarenie absorbuje aj vlhkosť z dreva.

Odstraňovanie farby pieskovaním

Pieskovanie sľubuje pozoruhodné schopnosti pri odstraňovaní farby z akéhokoľvek dreveného povrchu. Pieskovač je šikovný stroj, ktorý má vysokotlakový výstup, kde doslova tryská piesok na drevený povrch, ktorý účinne odstraňuje farbu. Tu sú niektoré z výhod, ktoré môžete oceniť pri výbere tejto metódy.

  • Nie ste obmedzení na žiadnu konkrétnu veľkosť projektu, pretože pieskovacie stroje sa hodia na veľké aj malé projekty.
  • Ak máte na ploche veľmi odolné vrstvy farby, pieskovač bude ich zánikom.
  • Väčšinou je na dokončenie práce prostredníctvom pieskovania potrebný profesionál, preto si môžete vydýchnuť. Nie je nič lepšie, ako sa nemusieť obávať, že to pokazíte, a spoľahnúť sa na sily profesionála
  • Pieskovanie je šetrné k životnému prostrediu, pretože sa pri ňom používa len piesok a vysokotlakový systém a vynechávajú sa všetky chemikálie ako pri metódach, pri ktorých sa používajú rozpúšťadlá alebo žieraviny.
  • Táto metóda ide vďaka účinnosti stroja pomerne rýchlo, ale nepoškodí ani drevený povrch.

Odstránenie náteru z dreva

Hovorili sme o toľkých rôznych metódach, že vám možno všetky slová plávajú v hlave a spôsobujú intenzívny zmätok. Rozhodli sme sa pre vás veci zjednodušiť a všetko, o čom sme hovorili, sme uviedli v jednoduchej porovnávacej tabuľke. Nižšie nájdete súhrnný popis schopností a použitia rôznych metód odstraňovania farby z drevených povrchov.

Brúsny papier na odstraňovanie farby z drevaTeplo na odstraňovanie farby z drevaOdstraňovače farieb na chemickej báze
Rýchle pôsobenie
Jednoduchá aplikácia
Chaotický
Bezpečná aplikácia✔ (iba výrobky na báze vody)
Cenovo dostupné

Tipy a triky na odstraňovanie farby z dreva

Na záver sme zostavili zoznam našich posledných tipov, ktoré vám pomôžu pri odstraňovaní farby. Ak by ste sa najradšej vyhli tomu, aby ste si prácu znečistili tým, že všade necháte roztrúsiť rôzne odstraňovače, potom bude táto časť vašou obľúbenou.

  • Uistite sa, že ste si vybrali správny výrobok pre konkrétny typ farby, ktorá bola použitá na náter, ktorý sa snažíte odstrániť.
  • Uistite sa, že ste si prečítali štítok so všetkými špecifikáciami
  • Ak pracujete vonku, položte na zem plastovú fóliu, aby ste ju ochránili pred všetkými chemikáliami, ktoré môžete použiť na odstránenie farby.
  • Pred začatím práce si zhromaždite všetky potrebné nástroje a vybavenie, aby ste počas práce mali čo najmenej prestávok
  • Pracujte radšej pomalým tempom než v zhone. Ak sa budete ponáhľať, môžete urobiť chybu alebo poškodiť povrch dreva.
  • Uistite sa, že máte dostatok ochranných pomôcok na ochranu očí, pľúc a pokožky, najmä ak máte citlivú pokožku.
  • Ak pracujete v interiéri, uistite sa, že máte dostatočné vetranie
  • S prácou ste skončili až vtedy, keď ste vyčistili priestor, v ktorom ste pracovali.

Sme si istí, že po našom obsiahlom článku budete mať všetko know-how o tom, ako účinne odstrániť farbu z dreva. Dúfame, že vám všetky tieto informácie o odstraňovaní farby z drevených povrchov pomôžu, a prajeme vám veľa šťastia pri vašich snahách a domácich projektoch!

Často kladené otázky

Aká je najjednoduchšia metóda odstraňovania farby z dreva?

To závisí od počtu vrstiev, ktorými bola pôvodná farba natretá. Zvyčajne, ak použijete chemikálie, budete mať efektívnejšie skúsenosti s odstraňovaním náteru, ale možno budete potrebovať aj stroj, ako je pieskovač alebo elektrická brúska.

Ako môžem zabrániť poškodeniu povrchu dreva pri odstraňovaní farby z neho?

Poškodeniu povrchu dreva sa môžete vyhnúť tak, že budete opatrní pri používaní škrabky na farbu, kefy s drôtenými štetinami alebo kúska oceľovej vlny.

Je ocot vhodný na odstraňovanie náterov z dreva?

Ocot je vysoko účinný a veľmi univerzálny produkt, ktorý možno použiť na mnoho rôznych prác. Je to skvelý čistiaci prostriedok a možno ho použiť aj na odstránenie farby z viacerých povrchových materiálov vrátane dreva. Funguje tak, že zmäkčuje farbu, takže ju možno zoškrabať škrabkou na farbu.

Sú tepelné pištole účinné ako odstraňovač náterov z dreva?

Ak používate teplo ako metódu na odstraňovanie farby z dreveného povrchu, musíte si prečítať naše pokyny a tipy, aby ste sa uistili, že nespôsobíte žiadne škody príliš dlhým pôsobením tepla v jednej koncentrovanej oblasti.

Je k dispozícii ekologický odstraňovač farby?

Ak radšej používate výrobky, ktoré sú menej škodlivé pre planétu, existujú výrobky na báze vody alebo citrusov, ktoré sú účinné pri odstraňovaní farby z dreva a na rozdiel od výrobkov na báze rozpúšťadiel zanechávajú príjemnú vôňu, ak pracujete.

Akú metódu môžem použiť na odstránenie olejovej farby z povrchu dreva?

Produkty na báze žieravín alebo rozpúšťadiel majú medzi profesionálmi dobrú povesť na odstraňovanie väčšiny typov farieb vrátane olejových farieb z drevených povrchov, ale nie všetky typy dreva sú s týmito roztokmi kompatibilné kvôli vysoko chemickej báze. Javorové drevo má tendenciu získať čiernu stopu v mieste, kde sa ho rozpúšťadlo dotklo. Ak sa snažíte odstrániť olejovú farbu z daného dreveného povrchu, môžete sa poobzerať po výrobkoch, ktoré sú určené špeciálne na tento účel.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.