Najlepší odstraňovač polyuretánu z dreva

Polyuretán vytvára odolný náter na drevo, ktorý ho nielen zachováva na dlhé roky, ale dokáže tiež zvýrazniť prirodzenú krásu kresby dreva a dodať interiérovému drevu prvotriedny lesklý vzhľad. Ak chcete drevo moriť alebo vykonávať opravy, možno budete musieť zvážiť použitie odstraňovača polyuretánu na odstránenie polyuretánu z dreva. V tomto článku sa pozrieme na vlastnosti polyuretánu, predstavíme vám najlepšie odstraňovače polyuretánu a prevedieme vás procesom odstraňovania polyuretánu. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!

Čo je polyuretán?

Polyuretán na drevo je tekutý náter, ktorý sa nanáša na drevo s cieľom vytvoriť ochrannú vrstvu. Predstavte si ho ako tekutý plast. Po zaschnutí vytvára odolný a čistiteľný povrch, ktorý môže dlho vydržať. Polyuretán sa dodáva vo verziách na báze vody a oleja. Polyuretán na báze vody má nižšie hladiny VOC (prchavých organických zlúčenín) ako polyuretán na báze oleja.

Polyuretánový odstraňovač

Polyuretán na báze vody a oleja

Polyuretán na báze vody nevydrží nadmerné teplo a rozpúšťadlá a iné chemikálie. Polyuretán na báze vody je vhodnejší na rámy obrazov alebo knižnice - predmety, ktoré nie sú vystavené čistiacim chemikáliám alebo slnečnému teplu. K dispozícii sú však niektoré odstraňovače polyuretánu na báze vody s vyššou úrovňou odolnosti ako iné. Polyuretán na báze oleja má tendenciu zafarbiť drevo viac ako polyuretán na báze vody na dreve. To môže zvýrazniť prirodzenú bohatosť farieb a kresby dreva.

Polyuretán na báze oleja je vo všeobecnosti odolnejší ako polyuretán na báze vody. Platí to najmä v prípade odolnosti voči teplu a chemikáliám.

Polyuretán na olejovej báze je ideálny pre pracovné dosky alebo stolové dosky, ktoré sú vystavené náročnému používaniu a čisteniu. Vzhľadom na to, že polyuretán na báze oleja má vyšší obsah prchavých organických látok ako polyuretán na báze vody, je najlepšie pracovať v dobre vetranom priestore. Pri práci s polyuretánom je tiež najlepšie nosiť respirátor. Polyuretán sa môže nanášať štetcom alebo handrou. Polyuretán na olejovej báze schne dlhšie ako jeho vodný náprotivok. Hoci je polyuretán na báze oleja odolnejší ako polyuretán na báze vody, môže časom zožltnúť.

Najlepší odstraňovač polyuretánu

Skvelé na polyuretáne je, že sa môže nanášať na existujúcu akrylovú alebo latexovú farbu. Majte však na pamäti, že polyuretán na olejovej báze môže zafarbiť farbu náteru a mierne zmeniť jeho farbu. Nanesením polyuretánu sa môže zvýšiť trvanlivosť existujúceho náteru. Odporúča sa však použiť polyuretán na vodnej báze, aby sa zabránilo zafarbeniu farby.

Pokiaľ ide o odstraňovanie polyuretánu z dreva, môžete povrch brúsiť, kým sa polyuretán neodstráni, čo však môže byť prácne. Najrýchlejším spôsobom odstránenia polyuretánu z dreva je použitie chemického odstraňovača polyuretánu.

Skôr ako vás prevedieme procesom pomocou odstraňovača polyuretánu, pozrime sa na niektoré z najlepších dostupných odstraňovačov polyuretánu.

Naše odporúčania na najlepšie odstraňovače polyuretánu

Teraz, keď už trochu viac rozumieme polyuretánu, je čas nájsť ten správny odstraňovač polyuretánu. Pri všetkých možnostiach, ktoré existujú, sa vám môže zdať proces výberu najlepšieho odstraňovača polyuretánu pomerne zdĺhavý a časovo náročný. Cieľom tejto časti je zúžiť možnosti a zároveň predstaviť len tie najlepšie výrobky na odstraňovanie polyuretánu.

Najlepší odstraňovač polyuretánu

Uviedli sme niektoré výhody a nevýhody každého z nich v nádeji, že vám pomôžu nájsť najlepší odstraňovač polyuretánu pre vaše potreby. Nezabudnite si pozrieť návod v tomto článku, ktorý vás prevedie procesom aplikácie chemického odstraňovača a úspešného odstránenia polyuretánu z dreva.

Najrýchlejší odstraňovač polyuretánu: Odstraňovač náterov a lakov SUNNYSIDE CORPORATION Dvojminútový odstraňovač náterov a lakov s pokročilou gélovou formulou

Ako už názov napovedá, dvojminútové odstraňovače farieb a lakov Sunnyside Corporation sú rýchlo účinné aj na viac vrstiev farby alebo polyuretánu. Husté gélové zloženie je ideálne na použitie na zvislých povrchoch a je bezpečné na použitie na dreve, ako aj na mnohých iných povrchoch. Táto 3,79litrová nádoba dokáže pokryť až 9,29 m2 . Tento metylénchloridový odstraňovač náterov funguje na rôznych povrchoch, ako sú olejové a vodné farby, ako aj lak, šelak, lak, epoxid a polyuretán.

Najlepší odstraňovač polyuretánu šetrný k životnému prostrediu: DUMOND CHEMICALS Smart Strip Pokročilý odstraňovač farieb a lakov

Smart Strip od spoločnosti Dumond Chemicals je biologicky odbúrateľný a obsahuje nulové množstvo prchavých organických látok, vďaka čomu je jeho použitie v blízkosti rastlín a zvierat bezpečné. Zloženie bez zápachu je na báze vody a bolo vyrobené bez žieravých chemikálií alebo drsných rozpúšťadiel. Okrem toho, že je šetrný k životnému prostrediu, je účinný aj pri odstraňovaní viacerých vrstiev laku, šelaku a polyuretánu na dreve. Tento pH-neutrálny odstraňovač náterov si nevyžaduje neutralizáciu po odstránení náteru. Urobte pre seba a svoje okolie rozumnú voľbu - vyberte si Smart Strip.

Najpohodlnejší odstraňovač polyuretánu: SUNNYSIDE CORPORATION Hi-Speed Ready Strip odstraňovač farieb a lakov v spreji

Spoločnosť Sunnyside Corporation ponúka pohodlný odstraňovač farieb a lakov v spreji, ktorý je ideálny pre tých, ktorí chcú mať prácu rýchlo hotovú bez toho, aby museli používať štetec. Tento rýchlejší a bezpečnejší vzorec má nízky zápach a je bezpečný pre životné prostredie. Nekvapkajúce zloženie je skvelé na vertikálne povrchy a do práce sa dostane za 30 minút. Hi-Speed Ready Strip od spoločnosti Sunnyside Corporation je nielen pohodlne zabalený v sprejovej fľaši so spúšťačom, ale aj čistenie je jednoduché len pomocou vody. Hľadáte pohodlnú možnosť? Vyberte si Sunnyside Odstraňovač farieb a lakov v spúšťacom spreji!

Ako odstrániť polyuretán z dreva

Teraz, keď ste si vybrali odstraňovač polyuretánu, ste práve pripravení pustiť sa do odstraňovania polyuretánu z dreva. Či už odstraňujete polyuretán z nábytku, dverí alebo podlahovej krytiny, postup je v podstate rovnaký. Nasleduje prehľad, ktorý vám pomôže odstrániť polyuretán pomocou odstraňovača farieb alebo lakov. Brúsenie je možnosť, ktorá si nevyžaduje použitie chemikálií. Vytvára však veľa prachu a môže byť prinajmenšom časovo náročné a pracné. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako odstrániť polyuretán sami!

Odstraňovač polyuretánu

Príprava

Tak ako pri väčšine domácich prác, aj tu je najdôležitejšia príprava. Na začiatok ochráňte okolie. Ak odstraňujete polyuretán z dverí, kým sú na pántoch, možno budete chcieť položiť padacie plátno alebo nejakú plastovú fóliu, aby ste ochránili podlahu a všetko ostatné, čo chcete ochrániť pred odstraňovačom.

Ak sú na dverách nejaké kovania, ako napríklad kľučky, držadlá alebo sklenené okná, možno ich budete chcieť odstrániť pomocou základných nástrojov.

Takýto postup vám pomôže dostať sa do všetkých zložitých oblastí, ako aj zabrániť tomu, aby ste polyuretánový odstraňovač dostali na niečo, čo by ste radšej nechceli. Ďalším krokom je obliecť si osobné ochranné prostriedky. Odporúča sa nosiť respirátor, nitrilové rukavice, ochranné okuliare a celoplošný odev, pretože práca s odstraňovačmi farieb môže byť nebezpečná. Najlepšie je tiež pracovať v dobre vetranom priestore. Ak nemôžete pracovať vonku, nezabudnite otvoriť všetky okná a dvere, aby ste zabezpečili dostatočné prúdenie vzduchu.

Aplikácia odstraňovača

Ak používate odstraňovač náterov, ktorý vyžaduje, aby ste ho naniesli pomocou štetca, odporúčame vám použiť starý štetec - taký, ktorý vám nevadí potom vyhodiť. Spravidla platí, že odstraňovače polyuretánu na chemickej báze sú účinnejšie ako bezpečnejšie odstraňovače na báze vody, ale môžu obsahovať toxický metylénchlorid. Majte na pamäti, že odstraňovače polyuretánu na báze vody si môžu vyžadovať druhú aplikáciu.

Ako čistiť polyuretán

Odstraňovač naneste na polyuretán na dreve hojne. Ide o to, aby ste odstraňovačom pokryli celý polyuretánový povrch v hrubej vrstve. Pomocou špičky štetca naneste odstraňovač náteru na chúlostivé miesta, ako sú rohy a zákutia. Po nanesení odstraňovača polyuretánu je čas, aby výrobok vykonal svoju prácu a odstránil polyuretán. Budete mu však musieť dať nejaký čas na to, aby začal pracovať.

Ak používate chemický odstraňovač, môže trvať len asi 10 minút, kým uvidíte nejaký účinok, ale ak používate odstraňovač na báze vody, možno budete musieť čakať oveľa dlhšie. Ak máte pocit, že to bude trvať šesť hodín alebo viac, je najlepšie projekt zakryť pomocou plastovej plachty.

Zabránite tak vyschnutiu polyuretánového odstraňovača, pretože farby, laky a polyuretánové odstraňovače fungujú len vtedy, keď sú mokré.

Drhnutie a škrabanie

Podľa vzhľadu polyuretánu na dreve spoznáte, kedy je čas na drhnutie a škrabanie. Začne sa vlniť, bublať a odlepovať od povrchu dreva. V tomto štádiu môžete použiť škrabku na farby na zoškrabanie a odstránenie polyuretánu z dreva. Najlepšie je škrabať v smere vlákien dreva. Zníži sa tak pravdepodobnosť, že škrabkou drevo poškodíte. Plastová škrabka na farbu je oveľa bezpečnejšia ako kovová, pretože môže byť na drevo menej abrazívna ako oceľová škrabka na farbu.

Odstraňovanie polyuretánu

Ak sú na dreve miesta, na ktoré sa škrabkou na farbu ťažko dostanete, napríklad rohy alebo ozdobné kúsky, môžete použiť malú drôtenú kefu. Tá vám pomôže odstrániť polyuretán z týchto ťažko prístupných oblastí. Rovnako dobre funguje aj oceľová vlna alebo drhnúca podložka.

Po odstránení polyuretánu z dreva sa môžu vyskytnúť oblasti, na ktoré bude potrebné znovu naniesť odstraňovač náteru a tento postup zopakovať. Ak sa vám však podarilo odstrániť väčšinu z neho, môžete použiť prípravok na umývanie po odstraňovači náterov, aby ste vyčistili a neutralizovali zvyšky farby. Ak použijete odstraňovač náterov na vodnej báze, budete môcť svoj projekt opláchnuť vodou.

Ak zostali nejaké malé plochy polyuretánu, môžete ich riešiť pomocou jemného brúsneho papiera.

Dokončenie

Ak ste použili odstraňovač na vodnej báze, čistenie by malo byť jednoduché a ľahké pomocou vody. Keď budete spokojní, že ste z projektu odstránili všetok polyuretán, môžete odstrániť handričku a zodpovedne zlikvidovať polyuretánové nečistoty nasiaknuté odstraňovačom. Ak máte v pláne obnoviť holé drevo moridlom, lakom alebo farbou, budete musieť pred tým celý povrch ľahko prebrúsiť.

Odstránenie polyuretánu

Pred nanesením čerstvej povrchovej úpravy na drevo sa uistite, že je drevo suché, pretože vlhkosť môže vážne narušiť spojenie farby s drevom. Po úspešnej renovácii dreveného projektu môžete svoj projekt znovu zložiť a vychutnať si spokojnosť s odstránením polyuretánu z dreva a renováciou ceny úplne sami!

Naše najlepšie tipy a triky na odstraňovanie polyuretánu

Či už ste v odstraňovaní polyuretánu z dreva nováčik, alebo ste to už robili, existujú

  • Pri výbere odstraňovača náterov na polyuretán by ste si mali uvedomiť, že odstraňovače náterov na báze vody môžu byť menej účinné ako odstraňovače na báze chemikálií. Znamená to len, že odstraňovače na báze vody môžu jednoducho pôsobiť o niečo dlhšie.
  • Na odstránenie polyuretánu z dreva možno použiť ocot. Kyselina v octe začne rozkladať polyuretán a zmäkčí ho, čo vám umožní odstrániť polyuretán pomocou škrabky. Tento postup však nemusí byť taký účinný ako špecializované prípravky na odstraňovanie farieb a lakov.

Polyuretán na dreve

  • Ak chcete otestovať, či máte do činenia s polyuretánom, podržte acetónom nasiaknutú vatovú tyčinku na nenápadnej časti povrchu dreva. Ak sa začne lepiť na povrch, ide o šelak, lak alebo lazúru. Ak sa neprilepí, ide o polyuretán.
  • Ak chcete drevo moriť bez odstránenia polyuretánovej povrchovej úpravy, mali by ste si uvedomiť, že polyuretán uzatvára póry dreva, čo bráni prenikaniu moridla. Na polyuretán však budete môcť použiť gélové moridlo.
  • Pri nanášaní odlakovača na polyuretán dbajte na to, aby ste ho naniesli hojne. Nanesenie tenkej vrstvy rýchlo zaschne a nebude vôbec účinné. Odstraňovače náterov fungujú lepšie, keď sú mokré. Silné vrstvy zostanú dlhšie mokré.

Odstraňovače polyuretánu sa dodávajú vo forme chemických odstraňovačov farieb, ktoré sú určené na odstraňovanie olejových a vodných farieb, ako aj šelaku, laku a polyuretánu. Vo všeobecnosti sú chemické odstraňovače náterov účinnejšie ako odstraňovače náterov na báze vody, ale môžu byť škodlivé pre vaše zdravie a životné prostredie. Výber je na vás, najlepšie je však riadiť sa pokynmi výrobcu a dodržiavať potrebné bezpečnostné pokyny. Rozhodnutie prebrúsiť polyuretán môže byť prácne a časovo náročné, ale dá sa to zvládnuť.

Často kladené otázky

Ako dostať polyuretán z kože?

Pri odstraňovaní polyuretánu z pokožky dobre fungujú prírodné oleje. Ak sa vám podarilo dostať polyuretán na pokožku, môžete skúsiť natrieť zaschnutý polyuretán rastlinným olejom alebo arašidovým maslom. To by ho malo uvoľniť a odstrániť z pokožky.

Ako čistiť polyuretán?

Na čistenie polyuretánu je najlepšie nepoužívať čistiace prostriedky na báze alkoholu alebo amoniaku. Je to preto, lebo časom môžu polyuretán poškodiť. Namiesto toho by ste mali zvoliť čistiace prostriedky na prírodnej báze alebo povrch jednoducho utrieť vlhkou handričkou.

Môžem odstrániť polyuretán brúsením?

Polyuretán je možné z dreva odstrániť pomocou brúsneho papiera. Môže si to však vyžadovať obrovské úsilie. Ak chcete proces urýchliť a trochu si uľahčiť lakte, môžete použiť náhodnú orbitálnu brúsku.

Aký je najlepší spôsob odstraňovania polyuretánu z dreva?

Najlepší spôsob odstránenia polyuretánu z dreva je použitie chemického odstraňovača. Na polyuretán funguje väčšina odstraňovačov farieb a lakov. Tieto chemické odlakovače nepoškodia drevo a účinne odstránia polyuretán z dreva.

Musím odstrániť polyuretán z dreva pred nanesením lazúry?

Polyuretán utesňuje drevo, čo znamená, že moridlo nebude môcť preniknúť do dreva. Ak sa chcete vyhnúť odstraňovaniu polyuretánu z dreva a nevadí vám, že bude tmavší, môžete použiť gélové moridlo. Tento typ moridla nemusí preniknúť do dreva a spojí sa s polyuretánom.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.