Ako opraviť škrabance na drevených podlahách

Nádherné podlahy z tvrdého dreva sa môžu bežným používaním poškodiť. Problematické môže byť šliapanie v topánkach na vysokých podpätkoch alebo premiestňovanie ťažkého nábytku, čo môže mať za následok poškodenie od malých škrabancov až po väčšie otlaky. Odstránenie škrabancov z podláh z tvrdého dreva môže jednoducho vyžadovať niekoľko jednoduchých opráv; napriek tomu je postup opravy škrabancov na podlahe z tvrdého dreva založený na niekoľkých premenných. Aby sme teda všetkým zjednodušili život, hlbšie sa pozrieme na niekoľko metód opravy poškriabaných podláh z tvrdého dreva.

Úvod o tom, ako opraviť škrabance na drevených podlahách

Keď si kúpite nový dom, možno sa zamilujete do krásnej podlahy z tvrdého dreva. Napriek tomu si s pribúdajúcimi rokmi môžete začať všímať drobné poškodenia. Pred pokusom o riešenie problému je dôležité pochopiť typ ošetrenia na drevených podlahách. Zoberte do úvahy nasledujúce skutočnosti:

  • Je drevo morené alebo nedokončené?
  • Je na báze oleja alebo vody, ak má morený povrch?
  • Je na dreve prítomný voskový povlak?
  • Má podlaha povrchovú úpravu z polyuretánu? Ak áno, je na báze vody alebo oleja?
  • Je prítomná vrstva oxidu hlinitého?
  • Je povrchová úprava na báze oleja?

Nová drevená podlaha

Stojí za zmienku, že oxid hlinitý sa používa ako tesniaca vrchná vrstva na drevených podlahách a má vysokú odolnosť proti oderu. Vrstva tiež chráni pred UV žiarením a vekom nedegraduje. Polyuretán, ktorý sa vyrába v dvoch hlavných variantoch a rôznych leskoch, má porovnateľné výhody ochrany vašich drevených povrchov. Zistenie typu náteru na drevených povrchoch vám môže pomôcť pri výbere najlepšej metódy opravy poškriabaných drevených podláh.

Poškriabaná drevená podlaha

Nanesenie malého množstva acetónu na nepostrehnuteľné miesta podlahy je jedným zo spôsobov, ako určiť typ povrchovej úpravy dreva, s ktorou máte do činenia. Niektoré úpravy, ako napríklad šelak, vosk alebo lak, sa odlupujú, ale polyuretán nie. Metóda obnovy na odstránenie škrabancov z drevených podláh sa líši v závislosti od povrchovej úpravy. Nemôžete napríklad použiť rovnaký postup pre drevené podlahy s polyuretánovým náterom a drevené podlahy s voskovým náterom. Musíte určiť, či je poškodená povrchová úprava alebo či je poškodené samotné drevo. Mali by ste tiež dôkladne preskúmať hĺbku poškodení alebo škrabancov. Obmedzuje sa zásah len na malé škrabance, alebo siaha ďalej?

Hlboko poškriabaná drevená podlaha

Základný postup opravy poškriabanej podlahy z tvrdého dreva možno v niektorých prípadoch použiť, ale pri rozsiahlejších poškodeniach budete musieť zvýšiť úsilie. Ideálne je začať najjednoduchšou metódou a potom, ak základné techniky neuspejú, prejsť na zložitejšie. Pred začatím metód obnovy sa odporúča povrch najprv dôkladne vyčistiť. Je potrebné odstrániť akúkoľvek špinu, nečistoty alebo prach. V prípade potreby umyte blízku oblasť aj vnútro škrabancov alebo trhlín.

Predtým, ako začnete s opravou škrabancov na podlahe z tvrdého dreva, možno pomocou odstraňovača vosku ľahko odstrániť všetky voskové povlaky alebo nánosy leštidla na podlahe.

Návod na odstránenie škrabancov z drevenej podlahy

Takže teraz už viete, ako zistiť, aký druh povrchovej úpravy má vaše tvrdé drevo, budeme diskutovať o tom, ako opraviť škrabance na drevených podlahách. Ako už bolo povedané, váš postup bude závisieť od povahy a hĺbky poškodenia. Ide len o povrchový škrabanec, alebo o hlbšie škrabance? Prejdime si niekoľko pokynov krok za krokom pre každú situáciu.

Škrabance na povrchu

Oprava poškodenej drevenej podlahy, na ktorej sú len menšie škrabance, je najjednoduchšou úlohou. To znamená, že drevený povrch bol len mierne zasiahnutý a nezasiahol do dreva. Budete potrebovať nasledujúce položky:

  • Jemnú utierku alebo handričku
  • Čistiaci prostriedok na podlahy z tvrdého dreva
  • Náter na drevo
  • Voda

Najprv si vezmite uterák a umyte povrchovú vrstvu čistiacim prostriedkom na podlahy z tvrdého dreva - nechcete, aby sa pod povrch neskôr vkradol prach alebo štrk. Potom pomocou čistej utierky vykúpanej v tekutine plochu ešte raz utrite. Pred nanesením ochrannej vrstvy, ktorou môže byť napríklad lak alebo iný tmel, nechajte povrch úplne vyschnúť. Nechajte ho úplne zaschnúť. Tento náter by sa mal nanášať len na poškodený povrch.

Umývanie podlahy pred opravou škrabancov

Zmes jablčného octu a olivového oleja je menej komplikovaná technika. Zmiešajte zložky v rovnakých častiach a zmesou potrite značku. Nechajte ju pôsobiť cez noc alebo popoludní a potom miesto utrite uterákom. Namiesto octu môžete použiť aj jedlú sódu a niekoľko kvapiek oleja. Ďalším zvláštnym prístupom na odstránenie škrabancov z drevenej podlahy je použitie vlašských orechov.

Olej a ocot na opravu poškriabaného dreva

Poškodené miesto potrite obyčajným neohriatym vlašským orechom, pričom pracujte so štruktúrou dreva. Skúšajte prechádzať po mieste mnohokrát, kým stopy nezmiznú. Končekmi prstov prechádzajte po postihnutej oblasti a nechajte ju niekoľko okamihov v pokoji. Oleje obsiahnuté vo vlašských orechoch sa vstrebú do dreva. Ak potom miesto vyleštíte čistou handričkou, škrabanec by mal zmiznúť. Vlašské orechy sú pre domáce zvieratá jedovaté, preto sa uistite, že miestnosť je bezchybne čistá, skôr než do nej prinesiete akékoľvek zvieratá. Na škrabance môžete použiť aj akýkoľvek olej, napríklad kokosový. Existuje aj iný maloobchodný tovar, napríklad staroanglický škrabací štít na tmavé drevo. Možno použiť aj moridlá na drevo, hoci tie škrabance skôr len zakryjú, než opravia.

Oprava poškriabaného dreva pomocou vlašských orechov

Svetlejšie škrabance

Tieto škrabance idú o niečo ďalej a zasahujú do dreva za chránenou vrstvou. V tomto prípade budete potrebovať čistú handričku, ako aj trochu vody na utretie miesta, alebo môžete použiť čistiaci prostriedok na drevo. Ďalšie potrebné prvky sú:

  • Oceľová vlna alebo veľmi jemný brúsny papier
  • Voskové tyčinky alebo fixky na drevo

Oceľová vlna na opravu poškriabaných podláh

Po vyčistení a vysušení miesta jemne pretrite poškodenie oceľovou vlnou alebo brúsnym papierom. Vždy masírujte v smere vlákien dreva, kým stopy už nebudú viditeľné. Bezprostrednú oblasť jemne prečešte a vyleštite, aby ste napomohli premiešaniu, ale nepreháňajte to s podložkami Brillo. Potom vyberte voskovú tyčinku, ktorá dopĺňa odtieň vašej podlahy. Po pretretí leštenej plochy nechajte voskovú tyčinku približne 10 minút odpočívať. Po jemnom vyleštení vyčistite povrch čistou handričkou.

Leštenie drevených podláh

V závislosti od hĺbky škrabancov môžete alternatívne skúsiť po vyčistení podlahy najprv použiť fixku na drevo. Najprv vyskúšajte farbu fixky na nenápadnom mieste, a ak sa vám páči, prekreslite poškodenie fixkou.

Zakrytie škrabancov fixkou

Hlbšie škrabance

Toto môže byť trochu zložitejšie a možno si na to budete chcieť najať odborníka. V opačnom prípade si budete musieť byť istí odstraňovaním, opravovaním a obnovovaním povrchu dreva, ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky bez spôsobenia väčších škôd. Tento proces obnovy zahŕňa použitie plničov dreva a brúsenie povrchov. Všetky obnovy sa začínajú umytím plochy a jej vyschnutím pred pokračovaním.

Zariadenie na opravu podlahy

Nanášanie plniva na drevo a brúsenie

Pri nanášaní plniča na drevo na opravu poškodenia podlahy z tvrdého dreva použite tmelový plnič, ktorý sa približne podobá drevu. Pomocou tmelu vložte plnivo do hlbokého škrabanca alebo ryhy. Pred vyhladením povrchu dreva brúsnym papierom nechajte plnič zaschnúť. Po očistení miesta uterákom pridajte ochrannú vrstvu. Tú nechajte úplne zaschnúť, než začnete na plochu opäť šliapať.

Oprava škrabancov pomocou výplne

Zaobchádzanie s polyuretánom

Skôr ako začnete s obnovou, musíte najprv odlúpnuť polyuretánový povlak okolo poškodeného miesta. Po vyčistení všetkého prachu, oleja a nečistôt namočte čistiacu podložku do prírodných rozpúšťadiel. Jemne masírujte postihnuté miesto a potom ho dôkladne osušte uterákom. Predtým, ako budete pokračovať s plničom dreva, nechajte ho zaschnúť a nakoniec na drevenú plochu naneste ďalšiu ochrannú vrstvu polyuretánu.

Rôzne techniky na opravu poškriabaných drevených podláh

Typ poškodeniaMetóda opravy
Povrchové poškriabaniePomôžu fixky na drevo alebo čerstvý ochranný náter, prípadne domáce veci ako jedlá sóda, jablčný ocot a vlašské orechy. Môžete využiť aj komerčné položky.
Ľahké poškriabanieĽahké prebrúsenie oceľovou vlnou alebo brúsnym papierom, po ktorom nasleduje vosková tyčinka. Môžete použiť aj fixku na obnovu dreva.
Hlbší škrabanecTo si bude vyžadovať plnič dreva a následné brúsenie, ako aj novú, čerstvú ochrannú vrstvu nad danou oblasťou.
Veľmi poškodenéTo môže vyžadovať pomoc odborníka, najmä ak má polyuretánovú povrchovú úpravu. Možno budete musieť opraviť a vymeniť aj drevenú podlahu.

Príručka o tom, ako predchádzať poškodeniu drevených podláh

Vo všeobecnosti je vhodnejšie zabrániť akémukoľvek poškodeniu drevenej podlahy. Žiaľ, nie vždy sa vám podarí všetko sledovať, ale môžete sa pokúsiť uplatniť niekoľko preventívnych opatrení, aby ste predišli veľkým problémom. Prvou etapou pri udržiavaní pekného vzhľadu vašich drevených podláh je starostlivosť o ne a ich údržba. Pomôže to udržať podlahu čistú a umožní vám to pomerne skoro odhaliť akékoľvek problémy.

Plsť na nábytku zabraňuje poškriabaniu podlahy

Na čistenie podláh používajte mäkkú handru alebo mop spolu s poriadnym rozpúšťadlom na drevené podlahy. Vyberte si taký čistiaci prostriedok na drevo, ktorý je vhodný na použitie v blízkosti zvierat a nezanecháva stopy. Ak budete niekedy sťahovať nábytok, nezabudnite pod neho použiť polstrovanie, pretože ťahanie veľkého nábytku po drevenej podlahe je receptom na katastrofu. Pod stoličky a stoly môžete použiť aj odolné plstené alebo gumené rohože.

Ťažký nábytok poškodzuje podlahy

Ak je to možné, snažte sa na podlahu rozmiestniť ľahší nábytok. Iným zdrojom poškodenia drevených podláh je silná premávka. Drevo je pomerne odolné, ale môže sa zničiť, ak po ňom ľudia neustále chodia na vysokých podpätkoch. Za vznik poškodenia môžu byť zodpovedné aj iné druhy obuvi, preto sa snažte nosiť šetrnejšiu interiérovú obuv a ostré a špinavé topánky nechajte doma. Ďalším zdrojom znepokojenia sú zvieratá, ktorých zubaté nechty chrastia po celý deň. Dbajte na pravidelné zastrihávanie ich pazúrikov, aby ste zabránili ďalším škrabancom na drevenej podlahe.

Zabráňte poškodeniu drevených podláh

Užitočné tipy na opravu škrabancov na drevenej podlahe

Ako už bolo uvedené, ideálnou voľbou je prevencia, ale ak sa vám na drevenej podlahe vyskytnú škrabance, prvým krokom musí byť posúdenie poškodenia. To vám potom pomôže určiť najlepší postup opravy. Tu je niekoľko ďalších tipov:

  • V ideálnom prípade si vyberte značku alebo farbu dreva, ktorá sa presne podobá vášmu drevenému povrchu.
  • Výplne do dreva sú k dispozícii aj v rôznych odtieňoch.
  • Polyuretánovú podlahu nie je možné obnoviť, ak ste ju voskovali.
  • Ak máte veľa poškodení, možno budete musieť podlahu úplne zrenovovať. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, mali by to urobiť odborníci.
  • Na niektoré nedávno položené podlahy sa ešte môže vzťahovať záruka, preto postupujte opatrne.
  • Prevencia je vždy výhodnejšia, preto sa snažte dodržiavať stratégie prevencie, aby ste sa väčšine situácií úplne vyhli.
  • Aby ste predišli ďalším škrabancom, používajte pri nanášaní plniča na drevo plastový tmel.
  • Pred začatím akýchkoľvek opráv dbajte na vyčistenie miesta.

A tým sa náš návod na odstránenie škrabancov z drevenej podlahy končí. Ak sa budete riadiť týmto návodom, budete môcť ľahko opraviť poškriabané drevené podlahy. Stačí, ak sa budete riadiť naším inštruktážnym sprievodcom krok za krokom a dokončíte vlastnú opravu poškriabanej drevenej podlahy.

Často kladené otázky

Aký je najlepší spôsob odstránenia škrabancov z drevenej podlahy?

Najprv musíte určiť rozsah poškodenia. Sú škrabance len na povrchu, alebo sú hlbšie? V závislosti od charakteru poškodenia zvolíte postup obnovy, ktorý bude siahať od zamaskovania škrabancov voskovými perami alebo značkovačmi na drevo až po ich vyplnenie plničom dreva a dokončenie brúsením. Začnite najjednoduchším postupom, napríklad vmasírovaním oleja do škrabanca. Ak to nepomôže, budete musieť zvoliť intenzívnejší prístup.

Môžem použiť ocot a olej na opravu poškriabaných drevených podláh?

Áno, môžete použiť rovnaké množstvo olivového oleja a jablčného octu. Nasýťte škrabance týmto roztokom aspoň na celý deň. Povrch vyčistite uterákom a podľa potreby ho znovu natrite, alebo kým stopy nezmiznú. Tento postup nepoužívajte príliš často, pretože ocot je žieravý a môže poškodiť povrchovú úpravu dreva.

Môžem opraviť škrabance na drevených podlahách pomocou domácich produktov?

Existuje postup s olejom a octom, ale môžete tiež vytvoriť pastu nahradením octu jedlou sódou. Môžete použiť aj majonézu alebo zubnú pastu; stačí zmes rozotrieť, nechať niekoľko minút pôsobiť a zotrieť. Tieto spôsoby ošetrenia sú vhodné skôr na drobné škrabance. Pred opravou sa vždy bezpodmienečne uistite, že je drevená plocha vyčistená.

Ako použiť vlašské orechy na opravu poškriabaných drevených podláh?

Potrite oblasť surovým vlašským orechom, pričom pracujte so štruktúrou dreva. Skúšajte prechádzať po mieste viackrát, kým stopy nezmiznú. Končekmi prstov prejdite po postihnutej oblasti a nechajte ju niekoľko okamihov pôsobiť. Olej obsiahnutý vo vlašských orechoch sa vstrebe do dreva. Ak potom miesto vyleštíte čistou handričkou, škrabanec by mal zmiznúť. Vlašské orechy sú jedovaté pre domáce zvieratá, preto sa uistite, že miestnosť je bez škvŕn, skôr než do nej privediete akékoľvek zvieratá.

Ako opraviť poškriabaný polyuretán?

Predtým, ako sa pustíte do obnovy, musíte najprv odlúpnuť polyuretánový povlak. Po vyčistení miesta namočte drhnúcu podložku do prírodných rozpúšťadiel. Jemne masírujte postihnuté miesto a potom ho dôkladne osušte uterákom. Predtým, ako budete pokračovať s plničom dreva, nechajte ho zaschnúť a nakoniec na drevenú plochu naneste ďalšiu ochrannú polyuretánovú vrstvu.

Môžu sa magické gumy používať na podlahy z tvrdého dreva?

Neodporúčame používať Magic Eraser na podlahy z tvrdého dreva. Pretože Magic Eraser môže byť na drevo drsný, je lepšie ho nepoužívať na odstránenie značiek a škrabancov, pretože môže situáciu ešte zhoršiť. Nechcete si predsa ešte viac priťažiť prácu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.