Ako zosvetliť moridlo na drevo
Morenie dreva môže byť náročný proces, a keď výsledok nie je taký, v aký ste dúfali, môže to byť dosť frustrujúce. Našťastie, ak chcete svoje drevo zosvetliť, existuje niekoľko metód, ktoré môžete vyskúšať. Zosvetlením moridla dreva sa zmení nielen vzhľad vášho obrobku, ale aj okolie obrobku bude pôsobiť svetlejšie. Vytvoríte tak skutočne "otvorený" pocit, na rozdiel od situácie, ak by ste použili tmavé moridlo na drevo. V tomto článku vám poskytneme náhľad na niekoľko techník, ktoré môžete použiť na zosvetlenie vašich zafarbených drevených obrobkov, a aké sú najlepšie spôsoby, ako na tieto metódy ísť. Majte na pamäti, že zmyslom DIY craftingu je možnosť posunúť svoje remeselné práce za hranice povrchových úprav, ktoré sú ľahko dostupné, a zároveň prispôsobiť svoj kus, takže nebuďte nervózni a bavte sa!
Ako môžete zosvetliť moridlo na drevo?
AK ste sa ocitli s nábytkom alebo interiérom kompletne z tmavého moreného dreva, ktoré chcete zosvetliť bez toho, aby ste všetko pokryli farbou, potom možno zvažujete rôzne metódy na zmenu tónu existujúceho moridla na drevo.
Zosvetlenie moridla na drevo môže byť jednoduchý a zaujímavý proces a existujú rôzne metódy, ktoré môžete použiť na dosiahnutie tohto cieľa.
Medzi najúčinnejšie metódy zosvetlenia už zafarbeného dreva patrí bielenie dreva alebo odstránenie vrstvy moridla pomocou oceľovej vlny. Ak ste si však zakúpili moridlo, ale zistili ste, že bude príliš tmavé, môžeme vám tiež ukázať, ako moridlo pred aplikáciou zriediť.
Bielenie vášho dreva
Zosvetlenie moreného dreva pomocou bielidla je najjednoduchšia technika, ktorú môžete použiť na zosvetlenie dreva. Skôr ako začnete, budete potrebovať ochranné okuliare, rukavice, pracovný priestor s dobrým vetraním a plachtu. Medzi ďalšie materiály, ktoré budete potrebovať, patrí škrabka na farby, chemický odstraňovač náterov z dreva, jemnozrnný brúsny papier, bielidlo na drevo, štetec a prístup k studenej aj horúcej vode. V pracovnom priestore si položte plachtu, aby ste zabezpečili, že bielidlo nepoškodí žiadne vaše veci.
Odstráňte povrch vášho dreva
Je veľká pravdepodobnosť, že ak sa váš obrobok už nejaký čas používa, pravdepodobne je na povrchu pokrytý ochrannou vrstvou polyuretánu alebo laku. Ak plánujete predmet bieliť, budete musieť najprv odstrániť tento povlak. Na odstránenie povlaku budete musieť použiť teplovzdušnú pištoľ alebo odstraňovač laku.
Pri použití chemického odstraňovača náteru dbajte na to, aby bola vrstva nanesená rovnomerne. Nechajte čas, aby sa odstraňovač usadil na povrchu. Proces trvá približne 20 minút, kým odstraňovač oslabí lak alebo polyuretán do takej miery, že ho možno zoškrabať.
Teraz začneme s tou špinavou časťou! Keď odstraňovač náterov z dreva spôsobí, že sa povrchová vrstva zmení na látku, ktorá vyzerá podobne ako hadia koža, budete potom musieť zoškrabať všetky zvyšky. Hoci môžete použiť kovovú škrabku, plastová škrabka s menšou pravdepodobnosťou poškodí vaše drevo. Majte však na pamäti, že mnohé odstraňovače náterov môžu plastové škrabky roztaviť.
Škrabku držte pod uhlom 45 stupňov. Nezabudnite zvyšky odstráneného náteru zlikvidovať v nádobe triedenej na škodlivé materiály. Je to dôležité, pretože odstraňovač náterov z dreva má schopnosť prežrať väčšinu typov štandardných vriec na odpadky, čo je veľmi zlé pre životné prostredie.
Po odstránení väčšej časti náteru si všímajte akékoľvek farebné kontrasty na povrchu obrobku. Ak sa náhodou na povrchu nachádzajú tmavšie miesta, použite na ich odstránenie škrabku alebo brúsny papier. Vaším cieľom je, aby mal povrch obrobku po odstránení všetkého laku alebo polyuretánu jednotnú farbu. Predtým, ako prejdete k nasledujúcemu kroku, musíte svojmu obrobku dopriať čas na vydýchanie.
Pripravte si bielidlo na drevo
Vezmite si vedro a pridajte do neho trochu bielidla na drevo. uistite sa, že pri práci s bielidlom máte na sebe potrebné bezpečnostné pomôcky vrátane rukavíc a ochranných okuliarov. Budete samozrejme potrebovať dostatočné vetranie. Dôvod, prečo je vetranie také dôležité, je ten, že bielidlo na drevo má silný zápach a vdychovanie výparov, ktoré vytvára, môže spôsobiť mierne až stredne silné nepohodlie. Po pridaní bielidla na drevo do vedra by ste mali postupovať podľa pokynov uvedených na obale výrobku.
Keď je bielidlo na drevo pripravené na použitie, zabezpečte si obrobok a pripravte si štetec na nasledujúci krok procesu. Ak nechcete, aby bolo vaše drevo pri aplikácii bielidla na drevo príliš svetlé, odporúčame vám pridať do zmesi bielidla na drevo trochu kyseliny šťaveľovej.
Aplikujte bielidlo na drevo
Teraz k dôležitej časti. Môžete začať aplikovať bielidlo na drevo na váš drevený povrch. Tak ako pri každom inom povrchovom nátere, aj tu platí, že väčšina úsilia spočíva v príprave povrchu na rozdiel od nanášania samotného náteru.
Vezmite si zvolenú štetku (odporúčame vám použiť takú, ktorá má prírodné štetiny) a natrite ju kombinovaným bielidlom na drevo. Na povrch obrobku naneste tenkú vrstvu bielidla. Uistite sa, že bielidlo je rovnomerne rozptýlené po celej ploche. Ak máte do činenia s veľkým obrobkom, odporúčame použiť malý až stredne veľký mop, aby ste proces urýchlili.
Použitie mopu alebo niečoho podobného spôsobí, že bielidlo sa vtlačí do vlákien dreva, čo znamená, že proces prebehne oveľa rýchlejšie, ako keby ste jednoducho nechali bielidlo vsiaknuť samo. Po skončení nanášania bielidla odstúpte a nechajte prípravok pôsobiť 30 až 45 minút.
Naneste na povrch biely ocot
Ak necháte bielidlo pôsobiť 30 až 45 minút, môžete na povrch obrobku pridať trochu bieleho octu. Vezmite malé vedro alebo misku a nalejte do nej trochu bieleho octu a potom ho spojte s trochou vody.
Snažte sa, aby zmes octu tvorili rovnaké diely octu a vody, teda pomer 1:1. Octová zmes umožní, aby sa bielidlo na drevo rýchlo usadilo. Ako sa nanáša ocot na povrch obrobku? Stačí vziať čistú handričku, ponoriť ju do zmesi a nechať handričku niekoľko sekúnd nasiaknuť zmesou a potom vykrúžkovať prebytok. Keď máte na handričke potrebné množstvo, môžete zmes rozotrieť po povrchu obrobku.
Zmes nechajte niekoľko minút pôsobiť, aby sa mohla vsiaknuť, a potom ju už len odstráňte z dreveného povrchu pomocou mokrej handričky, ideálne namočenej v teplej vode. Predtým, ako prejdete k nasledujúcemu kroku, sa uistite, že ste z povrchu obrobku odstránili všetok biely ocot a bielidlo na drevo.
Obrobok prebrúste a znovu ho povrchovo upravte
Možno si myslíte, že vaša práca je hotová, ale odporúčame vám vykonať niekoľko ďalších krokov, aby ste si zabezpečili čo najlepšiu šancu na udržanie a potešenie z vášho obrobku. Majte na pamäti, že ste odstránili ochrannú vrstvu, aby ste mohli drevo vybieliť, preto vám odporúčame vymeniť ochrannú vrstvu skôr, než veci ako hmyz, vlhkosť alebo nadmerné teplo zničia povrch vášho obrobku.
Pred nanesením polyuretánovej vrstvy bude potrebné povrch vášho obrobku prebrúsiť. Na obrúsenie obrobku použite jemný brúsny papier so zrnitosťou 160 až 180. Po skončení brúsenia očistite povrch pomocou čerstvej utierky. Povrch bude potom pripravený na nanesenie ochrannej vrstvy.
Používanie oceľovej vlny
Ak vás zaujíma, ako použiť oceľovú vlnu na zosvetlenie moreného dreva, nebojte sa, pretože ide o jednoduchý postup. Oceľová vlna je veľmi univerzálny materiál a dá sa použiť na oveľa viac ako len na čistenie riadu. Je to úžasná látka, ktorú možno použiť na zosvetlenie vášho dreveného povrchu. Táto metóda si vyžaduje trochu oceľovej vlny (jemný druh oceľovej vlny), teplú vodu, minerálny lieh, čistú handričku, ochranné okuliare a rukavice.
Hoci nepracujete so žiadnymi toxickými výrobkami, stále je dôležité zabezpečiť, aby ste pracovali v dobre vetranom priestore.
Používanie oceľovej vlny na drevo
Začnite umiestnením oceľovej vlny priamo do teplej vody. Chcete si byť istí, že oceľová vlna je úplne nasiaknutá vodou. Potom môžete oceľovú vlnu vyzvŕtať, čím si ponecháte dostatok vody na prácu. Keď ste pripravení začať, začnite drhnúť povrch obrobku oceľovou vlnou, uistite sa, že vyvíjate dostatočný tlak rovnomerne po celom povrchu obrobku.
Majte na pamäti, že vaším cieľom nie je použiť oceľovú vlnu na úplné odstránenie škvrny z dreva, ale skôr na zosvetlenie škvrny. Odhadnite veľkosť tlaku, ktorý budete musieť použiť na dosiahnutie svojho cieľa. Ak odstránite príliš málo škvrny, vždy sa môžete vrátiť a drhnúť ďalej, ale ak odstránite príliš veľa, možno budete musieť predmet znovu zafarbiť od začiatku.
Použitie minerálneho liehu na odkrytý povrch
Teraz príde na rad zábavná časť: Vezmite si minerálny lieh a naneste trochu buď priamo na povrch, alebo na handričku, ktorú ste doteraz používali. Po nanesení liehu ho musíte rovnomerne rozotrieť po povrchu diela. Mali by ste byť schopní v reálnom čase sledovať, aký vplyv má lieh na moridlo, a sledovať, ako sa mení a zvyšuje tón moridla, keď lieh votriete do dreva.
Počas tohto procesu máte možnosť pridať ďalšie moridlo alebo zobrať čerstvú látku. To je obzvlášť užitočné najmä vtedy, ak sa vaša tkanina počas zosvetľovania škvrny nasýtila liehom. Sledujte, ako sa mení farba dreva, a podľa toho ju upravte. Môže to znamenať rozdiel medzi úplným nasýtením dosky liehom alebo dosiahnutím požadovanej farby.
Striedajte, kým nebudete spokojní
Teraz, keď ste si vedomí požadovaného postupu, stačí postup opakovať, kým nebudete s výsledkami spokojní. Po niekoľkých prvých pokusoch sa môže zdať, že sa to mierne opakuje, a zároveň je to fyzicky dosť namáhavé, preto si robte pravidelné prestávky, aby ste si nezničili drevený obrobok tým, že upadnete do monotónneho rytmu. Keď dosiahnete požadovaný odtieň škvrny, nechajte obrobok pár minút vydýchnuť a až potom pokračujte v ďalšom kroku.
Keď sa farba ustáli a minerálny lieh už nebude reagovať s moridlom na drevo, zostane vám konečný výsledok. Keď sa dostanete do tohto bodu, stačí povrch utrieť čistou handričkou a vnímať majstrovské dielo pred sebou.
Mali by ste si uvedomiť, že táto metóda ponúka najlepšie výsledky, ak bolo vaše drevo ošetrené moridlom na báze vody. Nakoniec, ak chcete drevo znovu ošetriť tenkou vrstvou tmelu, mali by ste to urobiť, najmä preto, že ste práve odstránili niekoľko vrstiev moridla. Keďže táto metóda je mimoriadne prácna, je najvhodnejšia pre menšie projekty.
Riedenie moridla pred aplikáciou
Ak nechcete dodatočne zosvetľovať farbené drevo, potom je táto metóda pre vás ideálna. Táto metóda je tiež skvelá, ak vás zaujíma, ako zosvetliť tmavé morené drevo. Táto metóda sa považuje za aktívnejší prístup a funguje celkom dobre, ak ste si už kúpili tmavé moridlo na drevo. Budete potrebovať prírodnú lazúru na drevo, štetec, niekoľko handier, bežnú lazúru na drevo a, samozrejme, príslušné ochranné pomôcky.
Výber lazúry na drevo
Ako si všimnete, vďaka farebnému rozdielu môžete prírodné moridlo na drevo použiť ako zosvetľovač v kombinácii so silne tónovaným moridlom na drevo. Je to oveľa lepší prístup ako snaha o spätné zosvetlenie už nanesenej lazúry na drevo a v porovnaní s vyššie uvedenou metódou môže byť podstatne menej prácny.
Niečo, na čo by ste si mali dať pozor, je základná receptúra každého typu moridla na drevo. Ak máte prírodné moridlo na drevo na vodnej báze, uistite sa, že vaše tónované moridlo na drevo je tiež na vodnej báze. Ak základný vzorec nie je rovnaký, mohli by ste mať nakoniec veľké problémy.
Zmiešajte svoje moridlá na drevo dohromady
Teraz k jednoduchej časti procesu. Podobne ako pri miešaní epoxidovej živice skombinujte tónované moridlo na drevo a prírodné moridlo na drevo v pomere 1:1. Výsledkom bude, že prírodné moridlo na drevo len mierne zosvetlí celkový odtieň zmesi a v žiadnom prípade ju nepresýti.
Ak máte do činenia s veľkým obrobkom, potom dobre funguje kombinácia celej nádoby s moridlom na namiešanie požadovanej farby. Ak však máte do činenia s menším obrobkom, môžete použiť len odmerku a skombinovať do nej rovnaké dávky každého moridla. dobre kombinujte, kým nevytvoríte svetlejšiu verziu tónovaného moridla, s ktorým ste začali.
Otestujte zosvetlenú lazúru na drevo
Nechcete sa dostať do situácie, keď je lazúra na drevo, na ktorej nanesení ste tak tvrdo pracovali, nekvalitná. Aby sa to nestalo, stačí si zaobstarať náhradnú dosku rovnakého typu, ako je váš obrobok, a naniesť na ňu novovytvorenú lazúru na drevo. Nechajte moridlu čas na stuhnutie a vytvrdnutie (potrebný čas vytvrdnutia zistíte podľa pokynov výrobcu) a budete môcť vidieť, ako bude úprava vyzerať na vašom skutočnom obrobku.
Ak sa vám hotový výrobok nepáči, stačí upraviť namiešanú dávku, môžete tak urobiť pridaním väčšieho množstva prírodného moridla na drevo, aby ste zmes zosvetlili. Prípadne, ak chcete zmes stmaviť, môžete pridať trochu tónovaného moridla na drevo. Predtým, ako prejdete k nasledujúcemu kroku, sa uistite, že ste konečný výrobok dôkladne premiešali.
Aké sú dôsledky použitia bielidla na drevo?
Aj keď je dobré vedieť, ako zosvetliť moridlo na drevo, možno ste si položili otázku, aký vplyv majú na vašu drevenú dosku iné ošetrenia, ako je chlór a bielidlo. Pri svojej snahe zosvetliť moridlo na drevo riskujete, že ak nebudete opatrní, môžete drevo poškodiť. To, že sa bielidlo používa v každodennom prostredí, neznamená, že je neškodné. Bielidlo je vysoko korozívne a malo by sa používať s veľkou opatrnosťou a po dosiahnutí požadovaného efektu na vašom dreve ho úplne odstrániť.
Majte na pamäti, že ak chlórové bielidlo zostane na dreve, bude mať hrozný vplyv na prírodné vlákna, ktoré spájajú drevené dosky, rozkladá lignín v drevených vláknach, čo môže časom viesť k znehodnoteniu dosky.
Na zosvetlenie dreveného povrchu síce môžete použiť bielidlo, ale existuje riziko, že môže spôsobiť škvrnité zafarbenie v dôsledku tvorby kryštálikov chlóru na povrchu dreva. Nerovnomerného výsledku sa dá obzvlášť ťažko zbaviť. V konečnom dôsledku sa vaša misia na zosvetlenie lazúry na drevo môže skončiť tým, že budete musieť celý povrch prebrúsiť späť do surového stavu, ak sa nebude postupovať veľmi opatrne.
Je farbenie dreva nebezpečné?
To všetko závisí od toho, aká je vaša definícia nebezpečenstva, nakoniec všetko je nebezpečné za správnych (alebo nesprávnych) okolností. Môže byť farbenie dreva nebezpečné pre vaše zdravie? Rozhodne! Štandardné moridlá na drevo zvyčajne obsahujú množstvo chemických látok známych ako prchavé organické látky (VOC). Je známe, že tieto chemikálie sú dosť škodlivé pre životné prostredie, ale predstavujú aj značné riziko pre váš dýchací systém a v prípade kontaktu s pokožkou môžu spôsobiť značné nepríjemné pocity.
Štandardné prípravky na ošetrenie dreva sú nielen toxické, ale aj veľmi horľavé. Najmä s olejovými farbami na drevo by sa malo pracovať len v dobre vetranom priestore a v žiadnom prípade by nemali byť vystavené otvorenému ohňu.
Nielen s moridlom na drevo by ste mali zaobchádzať opatrne, vysoko horľavé sa stanú aj všetky nástroje alebo veci, ktoré boli vystavené moridlu na drevo. Preto je dôležité, aby ste po skončení morenia dosky vhodne zlikvidovali všetky štetce, handry alebo iné aplikačné prostriedky.
Ako zosvetliť moridlo na drevo na stropných trámoch
O stropoch vo všeobecnosti príliš neuvažujeme, ale ak bol váš dom vybavený tmavými drevenými stropnými trámami, ktoré boli moderné v 80. rokoch, zosvetlenie farby týchto trámov úplne zmení vzhľad a atmosféru vašej miestnosti. Môžete zmeniť svoj priestor zo stredovekej kobky na škandinávske nebo len tým, že zmeníte odtieň moridla na dreve. Hoci to bude špinavý a časovo náročný projekt, stále vás to bude stáť oveľa menej ako odstránenie všetkých tých trámov.
Okrem toho zachovanie štruktúry dreva vám poskytne oveľa väčší vizuálny efekt, než by kedy mohlo priniesť jednoduché natretie trámov bielou farbou.
Pripravte si pracovný priestor
Pri nanášaní akéhokoľvek druhu ošetrenia alebo náteru dreva, prípadne pri práci s moridlom na drevo budete musieť všetko zakryť. Pri farbení stropných trámov, či už pracujete v podkroví, alebo pracujete s odkrytými trámami vo vašom dome, vám môže pomôcť plachta, ktorú položíte na plochu, v ktorej budete pracovať.
Ďalej musíte zabezpečiť, aby ste mali v pracovnom priestore dostatočné vetranie a aby ste mali na sebe príslušné bezpečnostné vybavenie vrátane rukavíc klasifikovaných na použitie s VOC a tvárovej masky. Skôr ako budete pokračovať v nasledujúcom kroku, uistite sa, že váš rebrík alebo akýkoľvek iný výškový prostriedok, ktorý budete používať na dosiahnutie stropu, je uzamknutý a bezpečne umiestnený.
Oškrabanie starého náteru z drevených trámov
Toto sa môže ukázať ako náročné. Zoškrabte z drevených trámov všetky povrchové vrstvy, ako je farba alebo moridlo, ktoré na nich ešte zostali. Vtedy použijete škrabku, uistite sa, že ste z trámov odstránili každý malý kúsok povrchového náteru, pri práci buďte opatrní a dávajte si pozor na krok na rebríku.
Keď skončíte s odstraňovaním všetkých predchádzajúcich náterov, stačí obrobok utrieť čistou handrou a uistiť sa, že boli odstránené všetky zvyšky. Za normálnych okolností by ste v tejto fáze museli povrch obrobku obrúsiť, ale pri práci so stropnými nosníkmi to nie je potrebné.
Následne nanesiete podkladový náter na ľahkú prípravu povrchu (známy ako ESP), ktorý vytvorí bariéru medzi lazúrou a lazúrou na drevo, ktorú budete nanášať. Tým sa zabráni vzájomnému znečisteniu starého a nového moridla. Uistite sa, že náter má dostatok času na zaschnutie v súlade s dobou odporúčanou výrobcom, než prejdete k nasledujúcemu kroku procesu.
Namiešajte a otestujte moridlo na drevo
Keď je váš pracovný priestor dostatočne pripravený, môžete si nasadiť masku a rukavice a môžete miešať moridlo na drevo. Skombinujte vaše farebné moridlo na drevo a prírodné moridlo na drevo v pomere 1:1, ako pri každom štandardnom postupe osvetľovania, ale tentoraz všetko skombinujte do jednej nádoby.
Uistite sa, že ich kombinujete v takmer rovnakých množstvách, aby ste sa vyhli akémukoľvek zmiešaniu, môžete si kúpiť rovnaké objemy každého moridla na drevo, takže nebudete strácať čas s odmerkami. Keď ich prelejete do rovnakej nádoby, dôkladne ich premiešajte a nechajte zmes chvíľu dýchať, aby ste si mohli prezrieť výsledky.
Ešte nie ste úplne pripravení na nanášanie moridla na drevo, najprv si budete musieť moridlo na drevo odpočinúť na náhradnej doske, než ho začnete nanášať na obrobok. Hoci farba môže vyzerať dobre vo svojej mokrej konzistencii, moridlá na drevo často získajú inú konzistenciu a celkový odtieň, keď majú možnosť spojiť sa s vláknami dreva.
Na náhradnú dosku naneste niektoré z moridiel na drevo a nechajte čas na ich vytvrdnutie a vytvrdnutie v časovom rámci odporúčanom výrobcom. To vám umožní vidieť, ako bude hotový výrobok vyzerať.
Nanášanie lazúry na drevo
Teraz, keď ste dokončili prípravu povrchu, môžete začať nanášať moridlo na drevo. Ak pracujete na vyvýšenej plošine, vezmite si štetec a uistite sa, že je nádoba na škvrny zaistená. Keď ste začali, budete musieť maľovať podľa dĺžky dosky. Zabezpečíte tak rovnomerné nanášanie. Dobrým nápadom je naniesť viacero tenkých vrstiev. Tým sa zabezpečí, že povrchová úprava bude mať dostatok času na vytvorenie, pretože každá vrstva zaschne a vytvrdne.
To vám umožní kontrolovať odtieň povrchovej úpravy pri nanášaní moridla v krokoch na povrch dosky. Keď ste s povrchovou úpravou spokojní, nechajte lazúre na drevo čas na zaschnutie a vytvrdnutie. Ak chcete určiť potrebný čas schnutia, pozrite sa na obdobie odporúčané výrobcom.
Povrch obrobku budete môcť ďalej chrániť nanesením polyuretánovej povrchovej úpravy. Tá poskytne ochranu pred napadnutím hmyzom, vlhkosťou, odieraním, nadmerným teplom a poškodením nárazom.
Teraz, keď už máte príslušné vedomosti o tom, ako zosvetliť morené drevo, ako zosvetliť drevo bez toho, aby ste museli povrch obrúsiť, ako zosvetliť moridlo na drevo, ako zosvetliť drevo pomocou chlóru alebo bielidla, ako zosvetliť moridlo na drevo bez brúsenia, ako zosvetliť nábytok z tmavého dreva a aký vplyv môžu mať tieto chemikálie na štruktúru dreva, je čas pustiť sa do práce a uplatniť svoje novozískané vedomosti. Nezabudnite, že je dôležité zabezpečiť, aby váš pracovný priestor mal dobré vetranie a aby ste pri práci s chemikáliami mali vždy na sebe príslušné bezpečnostné vybavenie.
Často kladené otázky
Ako zosvetliť drevo bez moridla?
Ak hľadáte spôsob, ako zosvetliť drevo bez moridla, nemôžete urobiť chybu, ak použijete nejaké bielidlo na drevo. Pomocou bielidla na drevo budete môcť zachovať prirodzenú farbu dreva bez toho, aby ste museli na drevené vlákna použiť akúkoľvek umelú farbu.
Ako zosvetliť nábytok z tmavého dreva?
Možno vás zaujíma, ako zosvetliť nábytok z tmavomodrého dreva? Najjednoduchšou metódou zosvetlenia tmavého dreveného nábytku je použitie minerálneho liehu alebo terpentínu na povrch dosky. Táto metóda účinne zosvetlí povrch dosky bez úplného odstránenia povrchovej úpravy. Ak je povrchová úprava vašej dosky polyuretánová, bude ju potrebné odstrániť skôr, ako budete môcť drevo ošetriť vyššie uvedenými prípravkami na ošetrenie dreva.
Môžete zosvetliť morené drevo?
Môžete zosvetliť zafarbené drevo? Samozrejme, že môžete, existuje niekoľko metód, ktoré môžete použiť na zosvetlenie zafarbeného dreva. Bežnejšie metódy využívajú bielidlo na drevo na bielenie povrchu dosky, brúsenie povrchu dosky, použitie oceľovej vlny a kombináciu farebného moridla na drevo a prírodného moridla na drevo.