Koľko vrstiev polyuretánu potrebujem?
Polyuretánový náter ponúka odolnú a číru povrchovú úpravu pre všetky druhy rôznych drevených povrchov. Lak sa bežne používa na dosky, podlahy a stoly a ponúka dlhotrvajúci výsledok. Polyuretán je odolný voči vode a rozpúšťadlám, chemikáliám, oderu, nárazom a všetkým druhom poškodenia. Polyuretánová povrchová úprava nielenže pomáha spevniť drevený povrch, ale aj skvele vyzerá. Koľko vrstiev polyuretánu teda pridať? A ako ho presne nanášať? Túto tému podrobne rozoberieme nižšie.
Čo je to polyuretánový náter?
Polyuretán je látka, ktorá môže byť buď na báze vody, alebo oleja. Polyuretán na báze oleja je známy už dlhšie a je to forma alkydového laku, ktorý je kombinovaný s polyuretánovou živicou.
Alkyd je látka, ktorá sa nachádza v podstate v každom laku alebo olejovej farbe. Pridaním polyuretánovej živice k nej získate oveľa pevnejší a odolnejší výrobok. Vďaka pridaniu polyuretánovej živice má tento typ povrchovej úpravy vynikajúcu odolnosť voči vode, poškriabaniu a teplu. Polyuretánové povrchové úpravy na báze vody sú kombináciou akrylátovej živice s polyuretánom. Tieto nátery nie sú také pevné ako verzia na báze oleja, ale ponúkajú množstvo priaznivých vlastností.
K dispozícii je však aj ďalšia možnosť. Ide o olejom0 modifikovaný polyuretán na báze vody. Táto látka v podstate ponúka to najlepšie z oboch svetov. Rýchlo schne, je bezpečnejšia pri používaní s menším množstvom chemikálií, ľahko sa čistí a zároveň si zachováva trvanlivosť výrobku na báze oleja.
Koľko vrstiev polyuretánu budete musieť naniesť, závisí od typu výrobku, ktorý používate, a od toho, aké sú vaše špecifické požiadavky. Každý typ polyuretánu má svoje výhody a nevýhody. Výber by mal vychádzať z konkrétneho projektu, ktorý robíte.
Polyuretán na báze oleja
Ako už bolo spomenuté vyššie, polyuretánové nátery na báze oleja sú po vytvrdnutí mimoriadne pevné a odolné voči mnohým vplyvom. Tieto povrchové úpravy sú pomerne hrubé - čo ovplyvňuje počet vrstiev polyuretánu, ktoré pridáte. Výrobky na báze oleja tiež obsahujú pomerne vysoké množstvo prchavých organických látok - niečo, čo ich robí menej ľahko dostupnými.
Stačí jedna vrstva polyuretánu? Na dosiahnutie ideálnych výsledkov by ste mali použiť približne tri alebo štyri vrstvy. Medzi jednotlivými vrstvami budete musieť tiež počkať pomerne dlhý čas, pretože tento polyuretán dlhšie schne. Bez ohľadu na to, koľko vrstiev polyuretánu nanesiete, pri použití povrchovej úpravy na báze oleja to bude vždy pomerne časovo náročný proces.
Polyuretánové povrchové úpravy na báze oleja majú po zaschnutí mierne jantárový odtieň. Ten sa viac prejavuje pri svetlejších drevinách a dodáva farbe viac tepla. Polyuretánové laky na báze oleja sa dajú vyčistiť pomocou minerálneho liehu.
Polyuretán na vodnej báze
Ak hľadáte bezpečnejšiu a ekologickejšiu možnosť, potom je najlepší polyuretán na vodnej báze. Tento typ laku vylučuje nízky počet prchavých organických látok. Tieto výrobky sú tiež samonivelizačné a rýchlejšie schnú. Nech už pridáte koľkokoľvek vrstiev polyuretánu, s výrobkom na báze vody bude proces oveľa rýchlejší.
Aj keď sa táto povrchová úprava oveľa lepšie používa a lepšie sa s ňou pracuje, má svoje nevýhody.
Vytvrdnutá povrchová úprava je menej odolná a môže dokonca spôsobiť zdvihnutie štruktúry dreva. Koľko vrstiev polyuretánu teda potrebujete?
Kvôli zdvihnutiu štruktúry dreva budú polyuretánové výrobky na báze vody potrebovať niekoľko vrstiev, aby sa dosiahol hladký povrch. Konzistencia tohto laku je tiež redšia a tekutejšia - to znamená, že je potrebných viac vrstiev. Pri práci s polyuretánom na vodnej báze je pravdepodobne najlepšie použiť štyri alebo päť vrstiev. Tento typ povrchovej úpravy našťastie schne rýchlejšie. Nezáleží na tom, koľko vrstiev polyuretánu sa rozhodnete naniesť, práca bude rýchlejšia a jednoduchšia.
Keď je polyuretán na báze vody ešte tekutý, má mliečny typ farby. Po zaschnutí je však úplne číry. To mu umožňuje skutočne zvýrazniť a podčiarknuť prirodzenú farbu dreva pod ním. Tieto povrchové úpravy sa oveľa ľahšie čistia a stačí na to iba voda a mydlo. Povrchové úpravy na báze vody tiež tak ľahko nežltnú.
Najlepšie možnosti polyuretánu
Pri takom množstve rôznych polyuretánových výrobkov a povrchových úprav môže byť náročné nájsť tú správnu. Nižšie sme vybrali tri najlepšie polyuretánové výrobky, každý v inej kategórii. Tieto zabezpečia najvyššiu dostupnú kvalitu povrchovej úpravy.
Najlepší výrobok na báze oleja: MINWAX Rýchloschnúci polyuretán
Ak hľadáte polyuretánovú povrchovú úpravu, ktorá poskytuje najvyššiu úroveň odolnosti, potom je táto možnosť od spoločnosti Minwax skvelou voľbou. Táto povrchová úprava ponúka dlhotrvajúce riešenie, ktoré vďaka svojmu číremu saténovému lesku vyzerá skvele.
Tento polyuretán možno použiť na holé alebo hotové drevo a poskytuje vynikajúcu ochranu. Skvelou vlastnosťou tohto polyuretánu na báze oleja je jeho rýchle schnutie. Stále získate vysokú úroveň odolnosti, ale výrobok dokáže schnúť oveľa rýchlejšie ako iné.
Najlepší výrobok na vodnej báze: VARATHANE Ultimate Polyuretán
V porovnaní s väčšinou ostatných typov polyuretánových povrchových úprav na báze vody je táto možnosť odolnejšia. Je odolný voči poškriabaniu a škvrnám a bol špeciálne vyvinutý na použitie v interiéri. Tento náter časom nežltne a zanecháva vám dlhotrvajúci číry, pololesklý povrch.
Čas schnutia polyuretánu pri tomto výrobku na báze vody je oveľa rýchlejší. Na dotyk je suchý len približne 30 minút, takže druhú vrstvu môžete pridať približne do dvoch hodín. A bez ohľadu na to, koľko vrstiev polyuretánu pridáte, nemusíte sa obávať prchavých organických látok, nebezpečných výparov a náročného čistenia. Koľko vrstiev polyuretánu teda pridať pri použití tohto výrobku? Všeobecne platí, že postačia aspoň tri vrstvy.
Najlepší výrobok na báze vody modifikovaný olejom: MINWAX Polyuretán modifikovaný olejom na vodnej báze
Hľadáte polyuretánový lak, ktorý ponúka najlepšie vlastnosti oboch svetov? Potom je tento lak na báze vody s prísadami na báze oleja ideálnou voľbou. Túto povrchovú úpravu možno použiť na akýkoľvek typ dreveného povrchu v interiéri - ponúka veľmi odolný konečný výsledok. Hotový polyuretán má takú lesklú hrejivosť, akú očakávate od dobrých lakov na báze oleja.
Výrobok je stále veľmi rýchlo schnúci vďaka svojej vodnej báze. Takisto sa ľahko čistí bez potreby použitia náročných chemikálií. Pri práci s polyuretánom je bezpečnejší vďaka nízkej hladine prchavých organických látok a výparov. Koľko vrstiev polyuretánu je potrebné pridať pri použití tohto výrobku? Najlepšie sú aspoň tri vrstvy.
Koľko vrstiev polyuretánu treba naniesť?
Vedieť, koľko vrstiev polyuretánu treba naniesť, je nevyhnutné na dosiahnutie skutočne dobrého výsledku. Stačí jedna vrstva polyuretánu? Na správnu ochranu podkladového dreva je potrebných viacero vrstiev. Povrchové úpravy na báze oleja si zvyčajne vyžadujú menej vrstiev ako verzie na báze vody.
Je to preto, že polyuretán na báze vody je redší. Tento typ laku je zvyčajne najlepší po približne 4 až piatich vrstvách. Polyuretán na olejovej báze má hustejšiu konzistenciu a ponúkne skvelé výsledky po troch alebo štyroch vrstvách. To, koľko vrstiev polyuretánu nanesiete, skutočne závisí od toho, ako často sa bude povrch používať a akú úroveň ochrany potrebuje.
Nanášanie polyuretánovej povrchovej úpravy
Pri nanášaní polyuretánového laku je možné ho nanášať štetcom, striekaním alebo stieraním. Najčastejšie používanou technikou bude jeho striekanie. Pri tomto spôsobe však vzniká viac výparov a mali by sa mu vyhnúť všetci, ktorí sú na to citliví.
Striekací polyuretán sa nanáša tak, ako keby to bola farba v spreji. Táto povrchová úprava sa najlepšie používa na nepravidelne tvarované povrchy, pretože umožňuje získať pekný rovnomerný povlak na akomkoľvek tvare. Hoci sa takto ľahšie nanáša, získate aj tenšiu vrstvu. To znamená, že by sa malo naniesť päť alebo šesť vrstiev. Aplikácia musí byť tiež veľmi opatrná, aby sa zabránilo akémukoľvek kvapkaniu alebo nerovnomernému povrchu.
Nanášanie polyuretánu štetcom je skvelé na rovné povrchy. Štetcom možno naniesť veľké množstvo polyuretánu na veľkú plochu. Ten sa môže naniesť ako hrubá vrstva - ponúka veľkú odolnosť. Na dosiahnutie presných výsledkov možno použiť aj penové štetce.
V prípade náročných povrchov, ktoré sú tvarované, je najlepšie polyuretán utierať. Vďaka tomu sa vyhnete kvapkám a nerovnomerným povrchovým úpravám. Nevýhodou stierania na polyuretán je, že získate oveľa tenšiu vrstvu, takže je potrebné viacnásobné nanášanie.
Ako aplikovať polyuretán: krok za krokom
Pri nanášaní polyuretánu na drevené povrchy musíte vedieť, čo robíte, pretože proces môže zahŕňať rôzne kroky. Nižšie sme podrobne opísali postup nanášania na dosiahnutie dokonalej povrchovej úpravy.
Pracovný priestor
- Bez ohľadu na to, aký druh polyuretánu používate alebo aký je obsah VOC, budete potrebovať bezpečný a vhodný pracovný priestor. Ten musí byť dobre vetraný s dostatkom čerstvého vzduchu
- Ak je to možné, vždy sa snažte pracovať vo vnútri. Pomôže vám to vyhnúť sa takým veciam, ako je prach, hmyz alebo iné nečistoty, ktoré sa môžu usadiť vo vlhkom polyuretáne
- Pri práci sa uistite, že máte nasadený správny ochranný výstroj. Patrí sem respirátorová maska, ochranné okuliare a rukavice
- Ak je to možné, snažte sa pracovať na dokonale rovnom povrchu. To vám umožní získať rovnejší a rovnomernejší náter bez vytvárania kvapiek
- Pracujte pri dobrom svetle a intenzívne sa pozerajte na povrch, aby ste si všimli všetky stopy po štetci a nedokonalosti
Príprava povrchu
- Pred nanesením akéhokoľvek polyuretánu je potrebné povrch úplne pripraviť. Uistite sa, že povrch je čistý, bez akýchkoľvek prekážok v ceste
- Na dosiahnutie rovnomerného výsledku je potrebné polyuretánové povrchy obrúsiť. Začnite s hrubým brúsnym papierom a prechádzajte na jemnejší brúsny papier, kým nebude drevený povrch hladký a rovný.
- Vysajte všetok prach z brúsenia a úplne utrite plochu, aby ste sa uistili, že na nej nie sú žiadne nečistoty ani zvyšky. Tie môžu ovplyvniť priľnavosť polyuretánov
- Ak používate polyuretán na vodnej báze, drevený povrch najprv navlhčite, aby ste zvýšili zrnitosť. Potom je možné povrch polyuretánu prebrúsiť, aby sa dosiahol dokonale hladký výsledok
Utesnenie dreveného povrchu
- Pri nanášaní polyuretánu na drevo je dôležité pridať tesniacu vrstvu. Drevo je totiž porézne, a tak sa v ňom môžu tvoriť bubliny. Tu je potrebné vykonať riedenie polyuretánu, aby sa dosiahla konzistencia tmelu
- Ako riediť polyuretán? Postup je jednoduchý. Pri riedení polyuretánu zmiešajte dva diely výrobku na báze oleja s jedným dielom minerálneho liehu. Riedenie polyuretánu, ktorý je na báze vody, môžete jednoducho vykonať vodou. Vedieť, ako riediť polyuretán, je užitočný trik na dosiahnutie rôznych efektov
- Vrstvu tmelu nanášajte štetcom dlhými ťahmi. Na dosiahnutie hladšieho povrchu sa snažte použiť štetec s prírodnými štetinami. Dbajte na to, aby sa pri nanášaní tmelu netvorili kvapky
- Nanášanie výrobku na báze vody na moridlo na báze oleja si vyžaduje určitú prípravu. Tá je potrebná na dobrú priľnavosť. Na tento účel možno povrch trochu zdrsniť oceľovou vlnou, aby sa vytvorila plocha, ktorá bude silnejšie držať
Pridanie prvého náteru
- Po nanesení tmelu by ste mali pred pridaním prvej vrstvy polyuretánu počkať približne 24 hodín. Urobte to až vtedy, keď je vrstva tmelu úplne zaschnutá
- Táto vrstva polyuretánu by sa nemala riediť, pretože sa tým zníži jeho priľnavosť
- Ak nanášate štetcom, snažte sa ťahy štetca prekrývať, aby bol povrch hladší a rovnomernejší. Prípadné kvapky je tiež potrebné vyhladiť. V závislosti od toho, aký typ polyuretánu budete používať, sú potrebné mierne odlišné aplikačné postupy.
Ako aplikovať polyuretán na olejovej báze
- Buď použite penový štetec, alebo použite štetec s prírodnými štetinami s čo najjemnejšími štetinami. Ak použijete lacný štetec s drsnejšími syntetickými štetinami, môžu sa vám vytvoriť šmuhy a ťahy štetcom. Na rovné povrchy sa veľmi dobre hodia penové štetce. Štetce so štetinami sú skvelé na detailnejšie aplikácie
- Štetec ponorte priamo do plechovky s polyuretánom, ale nenamáčajte ho naširoko na bočnú stranu plechovky, aby ste zabránili tvorbe bublín. Ak chcete odstrániť prebytočný polyuretán, poklepte štetcom do stredu plechovky.
- Štetcom nanášajte rovnomerné vrstvy polyuretánu, ktoré sú pomerne hrubé. Len dbajte na to, aby ste to robili hladko a rovnomerne
- Počet vrstiev polyuretánu, ktoré nanesiete, sa bude líšiť. Vo všeobecnosti by to mali byť aspoň dve alebo tri vrstvy. Medzi jednotlivými vrstvami polyuretánu je tiež potrebné brúsenie
Ako aplikovať polyuretán na vodnej báze
- Polyuretán na báze vody má redšiu konzistenciu. Nanášanie sa najlepšie vykonáva handričkou alebo štetcom - najlepšie penovým. Vždy nanášajte redšie vrstvy, aby sa zabránilo vystupovaniu štruktúry dreva na povrch
- Brúsenie medzi jednotlivými vrstvami polyuretánu nie je pri výrobkoch na báze vody potrebné. Napriek tomu však môže byť dobrým nápadom
- Tento typ polyuretánu si vyžaduje minimálne tri vrstvy na pokojné plochy a štyri vrstvy na rušné povrchy. Čas schnutia polyuretánu je rýchlejší, takže bude; jednoduchšie naniesť viac vrstiev
Brúsenie prvej vrstvy za mokra
- Prvú vrstvu nechajte riadne zaschnúť 24 hodín. Potom je možné vykonať brúsenie polyuretánu. Najlepšie sa to dosiahne mokrým brúsením povrchu jemným brúsnym papierom
- Brúsny papier neustále vlhčite, aby ste nepoškodili povrchovú úpravu polyuretánu. Povrch brúste len natoľko, aby ste sa zbavili prípadných nerovností
- Brúsenie polyuretánu by sa malo vykonávať dovtedy, kým nie je povrch hladký. Potom povrch utrite vlhkou handrou a pred pridaním ďalšej vrstvy ho úplne vysušte
Pridávanie ďalších vrstiev
- Bez ohľadu na to, koľko vrstiev polyuretánu nanesiete, urobte tak až po úplnom zaschnutí podkladovej vrstvy ako prvej
- Brúsenie medzi jednotlivými vrstvami polyuretánu je potrebné vtedy, keď vrstva zaschne nerovnomerne alebo hrboľato. Brúsenie polyuretánu však nie je vždy potrebné, pokiaľ je povrch hladký a rovný
- Brúsenie medzi jednotlivými vrstvami polyuretánu je možné, ale finálnu vrstvu nebrúste. Túto vrstvu radšej vyleštite, aby ste dosiahli pekný lesklý efekt
- Pri nanášaní vrstiev polyuretánu štetcom vždy postupujte podľa štruktúry dreva
Brúsenie medzi jednotlivými vrstvami polyuretánu
- Pri brúsení medzi jednotlivými vrstvami polyuretánu je potrebné použiť jemnozrnný brúsny papier. Potom sa uistite, že vrstva polyuretánu je úplne zaschnutá, než prejdete na ďalšiu vrstvu
- Brúsenie polyuretánu s lesklým povrchom si vyžaduje väčšiu intenzitu ako brúsenie saténových alebo pololesklých povrchov. Lesklé nátery viac zvýrazňujú akékoľvek nedokonalosti, preto je potrebné venovať väčšiu pozornosť. Povrchy, ktoré sú rovnejšie, ich môžu ľahšie zakryť. Polyuretán tiež nepriľne tak silno k lesklým povrchom, takže je potrebné vytvoriť hrubšiu podkladovú vrstvu.
- Použitie brúsneho bloku na polyuretán si bude vyžadovať veľkú opatrnosť. Môže dobre fungovať na rovných povrchoch, ale pri nepresnom použití môže spôsobiť hlboké škrabance. Na zdrsnenie povrchu možno použiť aj oceľovú vlnu a brúsne podložky, hoci tie nefungujú tak dobre ako brúsenie.
Leštenie povrchu
- Posledná vrstva polyuretánu by sa mala vyleštiť, aby bol konečný výsledok krásny. Ak bola druhá vrstva brúsená za mokra, je to obzvlášť dôležité. Pred leštením sa len uistite, že posledná vrstva je úplne vytvrdnutá. Zvyčajne by sa to malo nechať približne 48 hodín
- Uistite sa, že používate vysokokvalitnú leštiacu pastu alebo zmes. Výrobok, ktorý si vyberiete, by mal mať jemné brúsne vlastnosti, aby ste sa zbavili všetkých škrabancov, ktoré zanechal brúsny papier. To pomôže vytvoriť hladký a lesklý povrch
- Na nanesenie leštiacej pasty na polyuretánový povrch použite vlhkú handričku. Tú môžete rozotierať krúživými pohybmi
- Tento povrch by mal najprv úplne vyschnúť. Potom ho môžete vyleštiť suchou handričkou. Ak sa na povrchu vyskytnú zákaly, stačí pridať ešte trochu leštiacej pasty a potom povrch vyleštiť. V tomto procese môžete pokračovať, kým nedosiahnete požadovaný konečný výsledok
Užitočné tipy pre prácu s polyuretánom
- Polyuretánovú zmes vždy premiešajte namiesto toho, aby ste ju pretrepávali. Pomôže to zabrániť tvorbe bublín
- Ak na nanášanie polyuretánu na báze oleja používate štetec, uistite sa, že ide o kvalitný štetec s prírodnými štetinami. Pomôže to zabrániť vzniku vzduchových bublín, ako aj stôp po štetci a šmúh
- Polyuretán na vodnej báze možno nanášať syntetickými štetcami. Ak použijete penový alebo valčekový štetec, môžu vzniknúť bubliny
- Na dosiahnutie rýchlejšieho schnutia možno polyuretán riediť
- Prvá vrstva by sa však nikdy nemala riediť. Riedenie polyuretánu možno vykonať pre základnú vrstvu a ďalšie vrstvy, ale nikdy nie pre prvú vrstvu, pretože to ovplyvňuje priľnavosť polyuretánu k drevu
- Počas nanášania polyuretánu štetcom by sa mal štetec udržiavať vlhký s rozpúšťadlom. Ak ho namočíte do niečoho, ako je minerálny lieh alebo voda (v závislosti od typu polyuretánu), štetec sa oveľa ľahšie čistí
- Utieranie štetca o plechovku polyuretánu môže mať za následok vznik bublín. Prebytočný polyuretán radšej odklepnite nad nádobou
- Pri nanášaní polyuretánového náteru štetcom dbajte na to, aby ste to robili v smere vlákien dreva. Aby ste získali pekný rovnomerný povrch, polyuretán by sa mal čo najviac zapracovať do pórov dreva
- Práca s redšími nátermi pomôže znížiť prípadné kvapky. Striekaním alebo stieraním vrstiev sa vytvoria tenšie vrstvy. V opačnom prípade sa kvapky a stekanie dajú odstrániť ostrou britvou
Často kladené otázky
Aký je bežný čas schnutia polyuretánu?
Polyuretány na báze vody schnú rýchlejšie vďaka svojej riedkej konzistencii. Tie môžu byť na dotyk suché do šiestich hodín. Výrobky na báze oleja potrebujú na zaschnutie spravidla približne 24 hodín. Čas schnutia polyuretánu závisí od takých vecí, ako je teplota vzduchu, vlhkosť, vetranie a hrúbka vrstiev.
Aká je najlepšia teplota schnutia polyuretánu?
Čas schnutia závisí od rôznych faktorov vrátane vlhkosti a prúdenia vzduchu. Najlepšia teplota na sušenie polyuretánu by však mala byť približne 25,00 °C . Úroveň vlhkosti by mala byť približne 50 % v porovnaní s teplotou.
Ako sa zbaviť vzduchových bublín v polyuretáne?
Ak sa v polyuretánovej povrchovej úprave vytvoria bubliny, bude potrebné ich odstrániť. Vrstvu polyuretánu, v ktorej sa nachádzajú bubliny, môžete buď utrieť handričkou namočenou v minerálnom liehu. Približne 20 minút trvajúcim stieraním by ste sa mali bubliniek zbaviť bez toho, aby ste poškodili polyuretánový povrch.
Môžete tiež počkať, kým polyuretán úplne nezaschne, a potom bubliny vybrúsiť, aby ste dosiahli hladký a rovnomerný povrch. Pri nanášaní novej vrstvy polyuretánu pomôže zriedenie vodou alebo minerálnym liehom, aby sa zabránilo tvorbe bublín.
Ako odstrániť stopy po štetci v polyuretáne?
Ak po nanesení polyuretánu zostanú stopy po štetci, možno ich obrúsiť veľmi jemným brúsnym papierom. Dbajte na to, aby ste ho rovnomerne obrúsili, a potom zotrite a očistite prach, ktorý tam zostal. Nanášajte radšej viac tenkých vrstiev polyuretánu, pretože hrubšie vrstvy sú náchylnejšie na vznik stôp po štetci.
Nanášanie polyuretánu a znalosť toho, koľko vrstiev polyuretánu treba položiť, je dôležité, keď sa pustíte do svojho kutilského projektu. Táto povrchová úprava môže dreveným povrchom poskytnúť mnoho výhod, ale je dôležité porozumieť rôznym dostupným typom polyuretánu a metódam, ktoré treba pri jeho používaní dodržiavať. Náš článok by mal obsahovať všetko, čo ste potrebovali vedieť, aby ste sa pripravili na nanášanie vrstiev polyuretánu na drevený povrch.