Môžete lazúru prelakovať cez moridlo?
Farbenie dreva je skvelý spôsob, ako zvýrazniť prirodzenú štruktúru dreva. Dokáže zvýrazniť všetky detaily štruktúry, ako aj vytvoriť na povrchu dreva sýtu, ale prirodzene vyzerajúcu farbu. Pri renovácii dreva si možno kladiete otázku - môžete moriť cez moridlo? Odpoveď znie: áno, môžete! Farbenie cez moridlo je skvelý spôsob, ako zmeniť vzhľad starého nábytku. Pred nanesením moridla však musíte zvážiť niekoľko vecí.
Druhy moridiel na drevo
Moridlá na drevo sú podobné farbám v tom, že zvyčajne obsahujú chemické látky, ako sú rozpúšťadlá, spojivá a samozrejme pigmenty. Namiesto toho, aby zakryli kresbu dreva, však umožňujú, aby sa kresba dreva prejavila tým, že sa vstrebáva do dreva. Tým dodáva vášmu projektu dramatickú farbu a teplo. Existuje mnoho rôznych typov moridiel. Cieľom tejto časti je predstaviť vám niektoré z nich, aby ste mali jasno v tom, ako postupovať pri realizácii vášho projektu. Neskôr sa pozrieme na to, ako moriť cez moridlo, ako aj na obnovu dreva.
Olejové moridlo na drevo
Olejové moridlo na drevo je najbežnejšie moridlo na drevo. Často sa vyrába z prírodných olejov, ako je ľanový olej. Je veľmi šetrná a niektoré výrobky sú dokonca bezpečné pre povrchy, ktoré sú určené na styk s potravinami. Niektoré však obsahujú rozpúšťadlá, ktoré môžu byť toxické. Z tohto dôvodu je najlepšie, ak si pred použitím tohto typu moridla na mäsiarsky blok prečítate bezpečnostné pokyny výrobcu. Olejové moridlá uľahčujú dosiahnutie rovnomernej povrchovej úpravy a majú tendenciu preniknúť hlboko do dreva.
Pri použití tohto typu moridla by ste naň nemali nanášať povrchovú úpravu na báze vody.
Moridlo na vodnej báze
Moridlá na drevo na báze vody neobsahujú rozpúšťadlá, a preto sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Čistenie je tiež veľmi jednoduché, pretože stačí len voda. Tieto typy moridiel na drevo schnú oveľa rýchlejšie ako olejové moridlá a sú vhodné na potlačenie rastu plesní a húb. Keďže moridlá na báze vody rýchlo schnú, môže byť ťažké dosiahnuť rovnomernú povrchovú úpravu, najmä pri použití štetca. Najlepšie je nanášať moridlá na báze vody pomocou handry alebo moridla.
Gélové moridlo
Ako už názov napovedá, gélové moridlá sú hustejšie ako moridlá na báze oleja aj vody. Vďaka tomu sa s nimi ľahko pracuje najmä na zvislých povrchoch, kde je riziko stekania škvŕn vysoké. Gélové moridlá dobre fungujú na rôznych druhoch dreva a zvyčajne sú na báze oleja. Gélové lazúry bývajú na tmavšej strane spektra a sú skvelé na zakrytie nedokonalostí dreva. Gélová lazúra je ideálna na zakrytie predchádzajúceho moridla a dokonca aj farby.
Tieto typy moridiel dlho schnú a nedajú sa nastriekať.
Lak a lazúra
Laky a lazúry môžu obsahovať pigmenty, ktoré vytvárajú na dreve podobný efekt ako moridlá, nie sú to však presne moridlá na drevo. Zvyčajne ide o bezfarebné filmotvorné nátery, ktoré sa nanášajú na ochranu dreva a jeho zapečatenie. Laky a lazúry sa ľahko nanášajú štetcom, ale na dosiahnutie profesionálne vyzerajúcej povrchovej úpravy sa odporúča použiť na nanášanie týchto typov vrchných náterov striekaciu pištoľ.
Vodou rozpustné farbiace lazúry
Tento typ moridla sa dodáva vo forme prášku, ktorý sa zmieša s vodou. Dodávajú sa v širokej škále rôznych farieb a pôvodne sa používali ako farbivá na textil. Nech nanesiete akokoľvek veľa vrstiev, nezakryjú drevo, vďaka čomu sú vodou rozpustné moridlá ideálne na zachovanie prirodzeného charakteru dreva.
Tieto typy moridiel majú tendenciu blednúť pri dlhodobom pôsobení UV žiarenia, takže nie sú ideálne na použitie na vonkajšie predmety.
Naše odporúčania pre najlepšie moridlá na drevo
Možno ste sa už rozhodli, aké moridlo by ste chceli použiť na svoj projekt, ale vzhľadom na množstvo rôznych značiek moridiel na drevo, ktoré sú k dispozícii, sa môžete cítiť trochu rozmaznaní. Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme zúžili možnosti a predstavili vám užší zoznam najkvalitnejších a vysoko hodnotených lazúr na drevo. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!
Najlepšia lazúra na drevo na vodnej báze: Najlepšie lazúry na drevo na vodnej báze: GENERAL FINISHES
General Finishes ponúka širokú škálu rôznofarebných moridiel na drevo na vodnej báze, ktoré obsahujú vysokokvalitné pigmenty vytvárajúce žiarivé farby. Špecializované zloženie je možné nanášať ručne alebo pomocou striekacej pištole. Toto moridlo sa ideálne hodí na použitie v interiéri a jeho zloženie bolo vytvorené tak, aby bolo rovnako spracovateľné ako moridlá na báze oleja. Vodou riediteľné moridlá na drevo General Finishes majú nízky obsah prchavých organických látok a nízky zápach, vďaka čomu sa s nimi ľahko pracuje. Tieto moridlá možno miešať s rôznymi odtieňmi a získať tak vlastné farby.
Najlepšia olejová lazúra na drevo: VARATHANE Premium Rýchloschnúca lazúra na drevo
Olejová lazúra na drevo Varathane je ideálna do interiéru od dverí, cez nábytok až po obloženie. Táto špecializovaná receptúra je rýchloschnúca a na dotyk zaschne už za 1 hodinu, čo znamená, že svoje projekty môžete dokončiť oveľa rýchlejšie. Polovica 473,00 mililitrov pokryje až 6,50 m2 Táto lazúra obsahuje vysokoúčinné nanočastice, ktoré pri aplikácii na drevo vytvárajú sýte farby a zároveň zvýrazňujú prirodzenú krásu štruktúry dreva.
Najlepšia gélová lazúra na drevo: MINWAX Gélová lazúra na drevo do interiéru
Gélové moridlo Minwax je ideálne na zvislé povrchy a povaha gélu zabraňuje stekaniu a kvapkaniu moridla. Toto moridlo je veľmi univerzálne, pretože ho môžete použiť na kov, sklolaminát aj drevo. Táto špecializovaná receptúra vytvára rovnomerné krytie a ľahko sa nanáša. Spoločnosť Minwax ponúka širokú škálu farieb, z ktorých si môžete vybrať.
Ako moriť drevo tmavšie
Teraz, keď sme sa venovali niektorým rôznym typom moridiel, môžeme sa pozrieť na to, ako moriť cez moridlo. Ak nie ste spokojní s existujúcim moridlom na drevo, môžete ho prefarbiť za predpokladu, že ste ochotní ísť o odtieň tmavšie. Použitie svetlého moridla na tmavé moridlo spôsobí len malý rozdiel, ak vôbec nejaký. Ak sa však rozhodnete prefarbiť svetlé moridlo tmavším moridlom, bude to fungovať rovnako dobre.
Uvedomte si, že existujúce moridlo ovplyvní farbu tmavšieho moridla. Môže to byť dobrá vec. Ak ste napríklad použili svetlé moridlo s červenými tónmi, mohlo by to vytvoriť teplý podtón vášho nového tmavšieho moridla. Je to skvelý spôsob, ako dosiahnuť zaujímavé povrchové úpravy. Môžete dokonca miešať moridlá, aby ste dosiahli vlastné odtiene.
Teraz sa pozrime na prehľadný návod, ako moriť drevo tmavšie.
Demontáž a príprava
Pred tým, ako začnete drevo lazurovať, musíte rozobrať kus, na ktorom pracujete. Vďaka tomu sa ľahšie dostanete ku všetkým miestam, ktoré chcete moriť. Odstráňte všetky kľučky dverí, zásuvky a poličky. Odstráňte všetko, o čom si myslíte, že by mohlo prekážať. Ak sa niečo nedá odstrániť, mali by ste zvážiť zamaskovanie maliarskou páskou, aby sa na to nedostala škvrna.
Položte na zem padajúcu utierku, aby ste zabránili akémukoľvek nežiaducemu neporiadku. Prípadne môžete použiť staré noviny. Zvážte ich prilepenie páskou, aby ste zabránili ich odfúknutiu.
Uistite sa, že pracujete na mieste, ktoré je dobre vetrané.
Farbenie cez škvrny
Moridlo cez moridlo môže byť veľmi účinné, pokiaľ sa nejedná o drevo, ktoré bolo zafarbené vrchným náterom. Existuje mnoho polyuretánových moridiel, ktoré môžete naniesť na polyuretánové vrchné nátery bez toho, aby ste ich museli odstraňovať alebo brúsiť. Ak máte do činenia s drevom, ktoré má moridlo, ale nemá vrchný náter, môžete naň jednoducho naniesť tmavšie moridlo. Dbajte len na to, aby ste na olejové moridlo na drevo nenanášali moridlo na báze vody.
Pred lazúrovaním dreva je najlepšie povrch umyť odmasťovačom, napríklad mydlom TSP. Predtým, ako prejdete k brúseniu, sa uistite, že je predmet suchý. Zľahka stojace brúsenie zrnitosťou 220 urobí svoje. Netreba ho silno brúsiť, pretože by sa tým mohli odstrániť oblasti starého moridla a pri obnove dreva by ste mali nerovnomerný povrch. Následne použite priľnavú alebo vlhkú handričku, aby ste odstránili všetok prach a zrnitosť. Pred nanesením moridla sa uistite, že povrch dreva je úplne suchý. Vyskúšajte malé množstvo moridla na mieste, ktoré nie je na očiach, aby ste otestovali priľnavosť aj farbu.
Pomocou handričky naneste moridlo čo najhustejšie a najrovnomernejšie. Nanášajte ju v smere a proti smeru vlákien a po dosiahnutí úplného pokrytia zotrite prebytok ešte pred zaschnutím. Pri morení dreva a jeho renovácii ide o tenké vrstvy.
K dispozícii sú špecializované moridlá, ktoré vám pomôžu dosiahnuť rovnomerný povrch pri morení a fungujú aj pri morení cez moridlo. Ak nanášate gélové moridlo, môžete použiť len štetec, pretože s týmto moridlom sa dá pracovať celkom šetrne. Nechajte moridlo na drevo niekoľko hodín zaschnúť a naneste ďalšiu vrstvu, ak chcete, aby bolo tmavšie.
Tónovacie a vrchné nátery
Nanesenie viacerých vrstiev moridla má tendenciu zakryť prirodzenú štruktúru dreva. Ďalším spôsobom, ako upraviť farbu moridla, je nastriekať toner. Tieto produkty dokážu stlmiť atribúty, ako sú žlté odtiene alebo zelené tóny. Po dokončení farbenia na moridlo môžete zvážiť nanesenie vrchného náteru.
Ten ochráni váš predmet pred nežiaducimi škvrnami, ako je špagetová omáčka, a zachová vaše morené drevo tým, že ho urobí odolnejším. Nanášanie vrchného náteru pomocou striekacej pištole je ideálne, ale môžete to urobiť aj štetcom. Pripravte sa na nanesenie viacerých vrstiev, aby ste dosiahli hladký profesionálny povrch. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.
Znovu zostavte a užite si to
Na vytvrdnutie moridla si nechajte minimálne 10 hodín a po nanesení vrchného náteru si nechajte ďalších 24 hodín na jeho vytvrdnutie. Následne odstráňte maskovaciu pásku a znovu zostavte svoj projekt. Morenie cez moridlo je oveľa jednoduchšie ako odstraňovanie existujúceho moridla, takže ak ste sa dostali až sem, nezabudnite, že ste to všetko preskočili použitím tmavšieho moridla na svetlé moridlo. Ak ste pevne presvedčení, že chcete svetlejšiu škvrnu, ako je súčasná škvrna na vašom projekte, budete musieť odstrániť existujúcu škvrnu chemickými alebo abrazívnymi metódami.
Použitie svetlého moridla nebude mať pri aplikácii na tmavé moridlo na drevo vôbec veľký účinok. Ďalej sa pozrieme na to, čo je súčasťou tohto procesu.
Renovácia dreva
Možno ste použili moridlo a na váš vkus je príliš tmavé alebo máte starý kus nábytku, ktorý má tmavé moridlo a vrchný náter, ale chcete, aby bol svetlejší. Nech už je to akokoľvek, jediné, čo v tomto prípade musíte urobiť, je odstrániť existujúce moridlo predtým, ako budete môcť použiť svetlejší odtieň. Nižšie je uvedená tabuľka, ktorá vám pomôže pochopiť, či je potrebné váš povrch pred obnovou odfarbiť alebo obrúsiť.
Olejové moridlo | Olejové moridlo na drevo môžete prelakovať olejovým moridlom na drevo, pokiaľ pri obnove použijete tmavší odtieň. |
Moridlo na vodnej báze | Moridlo na báze vody môžete prefarbiť moridlom na drevo na báze vody, pokiaľ budete obnovovať s použitím tmavšieho odtieňa. |
Gélové moridlo | Gélové moridlo môžete prefarbiť gélovou lazúrou na drevo, pokiaľ prefarbíte s použitím tmavšieho |
Lak | Skôr ako budete môcť drevo prelakovať, budete musieť lak odstrániť pomocou brúsneho papiera alebo chemického odstraňovača. |
Lak | Pred obnovou dreva budete musieť lak odstrániť pomocou brúsneho papiera alebo chemického odstraňovača. |
Vodou rozpustné moridlo | Vodou rozpustnú lazúru na drevo môžete prelakovať moridlom, pokiaľ pri obnove použijete tmavší odtieň. |
Brúsenie
Brúsenie je skvelý spôsob, ako odstrániť vrchný náter a existujúce moridlo, aby ste mohli drevo obnoviť. Môže si to vyžadovať trochu tuku na lakte. Vždy je najlepšie začať so zrnitosťou brúsneho papiera 80 a postupne prejsť na zrnitosť 120 a potom na zrnitosť 220. Aby bol tento proces oveľa jednoduchší, budete si chcieť zaobstarať orbitálnu alebo pásovú brúsku. Po odstránení všetkého príslušenstva a rozobratí projektu je čas na brúsenie. Môže vám to chvíľu trvať, ale po odstránení vrchného náteru a moridla ste pripravení na nanesenie moridla na drevo.
Brúsenie je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť používaniu drsných chemikálií, avšak brúsenie môže spôsobiť veľa prachu, preto je najlepšie nasadiť si respirátor, aby ste sa vyhli vdychovaniu prachových častíc. Ak pracujete s elektrickou brúskou, dbajte na to, aby ste brúsku udržiavali v rovine povrchu, aby ste zabránili vydratiu povrchu.
Chemický odizolovač
Niekedy môže byť vrchný náter veľmi hrubý a ťažko sa cez neho prechádza brúsnym papierom. Chemické odstraňovače sú skvelou voľbou na odstraňovanie farieb a iných náterov z dreva. Chemické odstraňovače sú tiež dobrou voľbou pre ozdobný nábytok, ktorý nechcete poškodiť agresívnym brúsnym papierom. Chemické odstraňovače však môžu byť toxické a uvoľňovať škodlivé výpary. Pri práci s chemickými odstraňovačmi je vhodné nosiť ochranné okuliare, rukavice a respirátor, ktoré vás ochránia počas procesu nanášania odstraňovača.
Po nanesení chemického odstraňovača by ste mali v priebehu niekoľkých minút začať pozorovať jeho čarovné účinky.
Vrchný náter začne bublať a listovať z povrchu dreva. Pomocou plastovej škrabky zoškrabte vrchný náter, ktorý sa dvíha. Na nepoddajné miesta možno budete musieť znovu naniesť odstraňovač, ak máte problém s odstránením škvrny, zvážte použitie oceľovej vlny spolu s odstraňovačom. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu na použitie a bezpečnostnými opatreniami.
Po odstránení moridla sa musíte uistiť, že povrch dreva je zbavený akéhokoľvek prachu a štrku. Skvelú prácu v tomto smere odvedie priľnavá handrička. Ak použijete chemický odstraňovač, budete sa musieť uistiť, že povrch dreva je zbavený akýchkoľvek zvyškov. Na dosiahnutie tohto cieľa môžete drevo opláchnuť roztokom vody a bieleho octu.
Keď je povrch suchý, môžete sa pustiť do nanášania moridla na drevo. Nanášajte ju veľkoryso a rovnomerne, v smere a proti smeru vlákien, potom prebytok zotrite ešte pred zaschnutím. Dbajte na to, aby ste nevynechali žiadne miesta. Pred posúdením, či je potrebná ďalšia vrstva, nechajte lazúru niekoľko hodín zaschnúť. Keď ste s moridlom spokojní, zvážte nanesenie vrchného polyuretánového náteru na ochranu dreva a zachovanie moridla.
Tipy a triky na morenie cez lazúru
Ak lazúrujete drevo prvýkrát, možno budete potrebovať ďalšie pokyny. Od odstránenia starého moridla až po výber nového odtieňa sme pre vás pripravili zoznam našich najlepších tipov a trikov na lazúrovanie dreva.
- Pred použitím moridla na drevo vyskúšajte malé množstvo moridla na skrytej časti vášho projektu. To vám umožní zistiť, či zvolená farba spĺňa očakávania.
- Pri renovácii dreva nie je potrebné odstrániť celé moridlo, pokiaľ odstránite ochranný vrchný náter. Ak máte v úmysle použiť svetlé moridlo, budete musieť z dreva odstrániť všetko tmavé moridlo. Akékoľvek tmavé moridlo, ktoré zostane, bude vidieť cez svetlé moridlo.
- Po nanesení moridla na drevo , zvážte nanesenie vrchného náteru bezfarebného laku. Vytvorí sa tak vysoko lesklý povrch, ktorý zvýrazní prirodzenú krásu dreva, ako aj zvýrazní farbu moridla.
- Pri nanášaní moridla na drevo ide o to, aby ste ho nanášali veľkoryso pomocou aplikátora a proti smeru vlákien a potom ho okamžite zotreli pomocou handry alebo moridla. Pre tmavšiu farbu môžete nechať moridlo na drevo pôsobiť dlhšie, ale prebytok musíte zotrieť.
- Pri nanášaní moridla na polyuretán neočakávajte absorpciu. Rozhodnite sa pre gélové moridlo a očakávajte, že bude fungovať ako transparentná, tónovaná farba. Polyuretán neprenikne cez ochranný polyuretánový náter a moridlo s drevom pod ním.
Teraz by ste už mali byť pripravení na reštaurovanie dreva. Morenie cez moridlo je možné za predpokladu, že sa rozhodnete pre tmavší odtieň. Nanesenie svetlejšej moridlá na tmavú urobí len veľmi málo, ak vôbec niečo. Ak bol nanesený vrchný náter, môžete ho buď prelakovať tmavším polyuretánovým gél lakom, alebo ho odstrániť a začať odznova. Začiatok od začiatku vám umožní začať so svetlejším odtieňom. Nech už sa rozhodnete urobiť čokoľvek, najlepšie je riadiť sa pokynmi výrobcu na použitie. Zabezpečíte si tak najlepšie výsledky a predovšetkým si tento proces užívajte!
Často kladené otázky
Ako obnoviť drevo?
Reštaurovanie dreva je možné, pokiaľ sa nesnažíte moriť cez chránenú povrchovú úpravu, ako je lak alebo vosk. Farbenie priamo cez moridlo je možné, pokiaľ používate tmavšie moridlo na svetlé moridlo na drevo. Svetlé moridlo na tmavom moridle bude mať malý alebo nulový účinok.
Dá sa moridlo na drevo zosvetliť?
Tmavé moridlo na drevo bohužiaľ nemôžete zosvetliť použitím svetlého moridla na drevo. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je odstrániť moridlo pomocou chemického odstraňovača alebo brúsením. Existujú aj iné metódy použitia bielidla na drevo, ktoré zvýrazní svetlé miesta v dreve, ale aj tak budete musieť odstrániť vrchný náter brúsením alebo použitím chemického odstraňovača.
Môžete lazurovať cez lazúru?
Áno, pokiaľ si vyberiete tmavšie moridlo, ako je existujúce moridlo. Tiež sa uistite, že na škvrne nie je žiadna ochranná vrstva, ktorá by odolávala moridlu. Na polyuretán môžete moriť pomocou gélového moridla, laku alebo lazúry.
Stmavne moridlo viacnásobným náterom?
Viac vrstiev moridla drevo stmaví. Takto sa dá drevo lazúrovať. Pred nanesením druhej vrstvy počkajte, kým moridlo riadne zaschne, a až potom sa rozhodnite, či je druhá vrstva potrebná alebo nie. Čím viac vrstiev tmavého moridla nanesiete, tým menej bude viditeľné vlákno.
Musím po morení naniesť vrchný náter?
Nanesenie ochranného vrchného náteru nie je nevyhnutné, ale ochráni drevo na dlhé roky a tiež uľahčí jeho čistenie. Polyuretánové moridlo je skvelé na farbenie aj ochranu dreva.