Polyuretán na báze vody pre drevené podlahy

Uvažujete o renovácii podlahy? Pri takejto úvahe si musíte uvedomiť, že na kvalite a type povrchovej úpravy dosť záleží. Polyuretán sa odporúča ako najlepšie možné riešenie na povrchovú úpravu vašich podláh. Polyuretán, ktorý sa používa na podlahy, môže byť na báze vody alebo oleja a vedieť všetko o polyuretáne je prospešné pri rozhodovaní, ako chrániť svoje podlahy.

Aký typ polyuretánu je najlepší?

Na ochranu podláh sa výborne hodí polyuretán na olejovej aj vodnej báze. V skutočnosti sa polyuretán na olejovej aj vodnej báze môže používať na všetky typy drevených podláh, ale pri použití jedného z nich je na podlahách viditeľný rozdiel.

Prvým druhom polyuretánu je polyuretán na báze vody na podlahy, ktorý má pri aplikácii priamo na drevo číry povrch. Tento typ polyuretánu ľahko zasychá, takže po podlahách sa dá chodiť do 10 hodín od aplikácie. Dôvodom používania polyuretánu na báze vody je, že neobsahuje žiadne prchavé organické zlúčeniny (VOC).

Tento konkrétny polyuretán nevydáva žiadny zápach ani neprodukuje žiadne nebezpečné výpary. Čistenie podlahy sa dá celkom jednoducho vykonať pomocou vody a mydla. Hoci je teda údržba jednoduchá, nevýhodou aj toho najlepšieho polyuretánu na báze vody je, že pri jeho používaní musíte proces opakovať každé 2 roky.

Ďalším faktorom polyuretánových podlahových náterov na vodnej báze je aj to, že ich použitie je pomerne nákladné, najmä preto, že na podlahu alebo drevený povrch je potrebné naniesť veľa vrstiev.

Kedy použiť polyuretán na báze vody?

  • na získanie prirodzeného vzhľadu podlahy. Podlahu nijako neztmavuje.
  • Ak vám neimponujú výrobky so silným zápachom a vyžadujete možnosť bez zápachu
  • Keď aplikujete bielidlo, a sivé moridlo
  • Keď chcete zušľachtiť javor a prejsť na prírodný spôsob
  • Keď to chcete mať rýchlo hotové v čo najkratšom čase

Kedy bude fungovať polyuretán na báze oleja?

  • Ak chcete mať na dreve tmavšiu škvrnu, vtedy najlepšie funguje polyuretán
  • Ak chcete šetriť rozpočet a ušetriť nejaké peniaze
  • Ak by ste uprednostnili tmavší vzhľad drevenej podlahy

Správne typy polyuretánu

Minwax: olejom modifikovaný polyuretán na vodnej báze

Minwax polyuretán na podlahy je typ bezfarebného a rýchloschnúceho ochranného vrchného náteru používaného na podlahy. Podľa recenzií polyuretánov na báze vody je výhodou prípravku Minwax to, že sa dá použiť na všetky drevené povrchy v domácnosti. Možno ho použiť na dvere, nábytok a podlahy. Opäť platí, že náter Minwax sa najľahšie udržiava v čistote umývaním povrchov s náterom Minwax obyčajnou teplou mydlovou vodou.

Pri používaní náteru Minwax nezabudnite, že proces nanášania môže ľahko prebehnúť do dvoch hodín a nemusíte strácať príliš veľa času z vášho dňa pri natieraní drevených podláh alebo sa zaoberať nepríjemným zápachom z náteru. Iné staršie značky polyuretánov nezasychajú tak rýchlo ako nátery Minwax. Preto sa táto značka stala známou aj ako značka polyuretánu, ktorá zvýrazňuje prirodzenú krásu dreva. Dôvodom, prečo je polyuretán na podlahy Minwax známy ako doplnok drevených povrchov, je to, že je k dispozícii v lesklých, pololesklých a saténových odtieňoch.

Pri používaní polyuretánu ide o to, aby sa dôležité častice neusadzovali na dne. Preto je výborné polyuretán pred aplikáciou premiešať, ako aj premiešavať počas používania. Aplikácia sa pomerne ľahko vykonáva pomocou natieracieho zariadenia s T-tyčou. Na podlahy sa ideálne hodia penové kefy, štetiny alebo kefy z ovčej vlny.

Prvá vrstva látky sa nechá približne dve hodiny zaschnúť a až potom sa nanesie druhá vrstva látky. Odporúča sa, aby sa tretia vrstva naniesla na povrchy ďalšie dve hodiny potom. Natretý povrch by sa mal nechať usadiť aspoň jeden deň potom, než sa začne používať drevený povrch alebo sa po drevenej podlahe chodí.

Bona Mega náter na drevené podlahy

Bona Mega Wood Floor Finish je známy ako jeden z najlepších polyuretánov na vodnej báze, pretože dobre funguje pre ľudí, ktorí sú obmedzení svojimi rozpočtami, ale napriek tomu vyžadujú skvelý výsledok od ochranného polyuretánu.

Okrem toho, že je k dispozícii so saténovým, lesklým a pololesklým povrchom, ďalším dôvodom, prečo tento polyuretán prináša najlepšie výsledky, je prísada, ktorou je atmosférický kyslík. Okrem kyslíka nie sú v tomto polyuretáne na podlahy obsiahnuté žiadne iné škodlivé prísady. Životnosť polyuretánu je vynikajúca, a ak v jeho pôvodnom obale zostane nejaký zvyšok, nepokazí sa.

Bona Mega náter na drevené podlahy sa odporúča používať vo vlhkých dňoch. Dusno vo vlhkej miestnosti nebráni aplikácii, pretože výrobok je v konečnom dôsledku bez zápachu. Všetky aplikácie je potrebné vykonávať opatrne a pri nanášaní polyuretánu nesmiete mať na nohách obuv.

Ponožky sú bezpečnejšou možnosťou nosenia pri aplikácii Bona Mega na podlahy, pretože nezanechávajú škvrny na podlahe. Ak sa dobre aplikuje, hotové podlahy budú naďalej vyzerať perfektne, aj keď je na tých istých podlahách veľká premávka.

Bona Mega Clear HD

Bona Mega Clear HD je kvalitný a je známy tým, že vďaka nemu podlahy vyzerajú dobre. Clear HD má z nejakého dôvodu saténový povrch, ktorý podlahe pridáva na príťažlivosti. Dôvodom, prečo je Bona Mega clear známa svojou kvalitou, je to, že vyrobený polyuretán bol vyrobený z osvedčených látok. Tento polyuretán je vyrobený z dobre preskúmaných látok, ktoré majú aj chemicky odolné vlastnosti.

Jednou z vlastností Bona Mega Clear HD je, že nemá jantárový odtieň, ktorý nikdy nespôsobí, že drevená podlaha časom zožltne. Je to tiež látka bez zápachu, ktorá je bezpečná na použitie a nie je nijako horľavá. 3,79 litra polyuretánu dokáže pokryť pomerne veľkú miestnosť.

Napriek tomu, že Bona Mega Wood sa používa vo vlhkom prostredí, Bona Mega Clear by sa mal aplikovať v miestnosti so stálou strednou teplotou. Na etikete nádoby je umiestnené upozornenie, ktoré uvádza, že používanie látky v prostredí s vysokou alebo nízkou teplotou je nežiaduce.

Tak ako väčšina výrobkov Bona Mega, aj tento Bona Clear HD schne pomerne rýchlo (do 3 hodín), ale vyžaduje si aspoň týždeň, aby sa na podlahe usadil. Aj vďaka nemu budú vaše drevené podlahy vyzerať lepšie.

Sprievodca pri kúpe polyuretánu

Dôvodom, prečo potrebujeme polyuretán, je, aby boli podlahy dobre chránené. Na drevené podlahy sa odporúča naniesť vždy 3 vrstvy polyuretánu, aby sa dosiahla čo najlepšia povrchová úprava. Pri kúpe najlepšieho polyuretánu na podlahy treba mať na pamäti jeden aspekt, a to zvážiť značku, ktorú by ste chceli kúpiť. Musíte tiež vedieť, čo chcete získať z výrobku, ktorý sa rozhodnete kúpiť.

To bude znamenať zvážiť typ povrchovej úpravy podlahy, ktorú by ste chceli vidieť. To vám pomôže rozhodnúť sa, či je pre vás najlepšou voľbou polyuretán na báze vody alebo oleja.

Povrchová úprava podlahy na báze vody alebo oleja?

Pohľad do minulosti ukazuje, že najobľúbenejšou voľbou polyuretánu na podlahy bol polyuretán na báze oleja. Napriek tomu polyuretán na báze vody so svojou čírou povrchovou úpravou, rýchloschnúcou schopnosťou a procesom aplikácie bez zápachu zvýšil svoju popularitu.

Ľudia si začali obľubovať vodné podlahové nátery, pretože výskumníci sa usilovne snažili zlepšiť zloženie polyuretánu na vodnej báze. Povrchová úprava podlahy, ktorá je viditeľná pri použití polyuretánu na báze vody, je famózna, vďaka čomu je príjemnejšou a uskutočniteľnejšou voľbou.

najlepší polyuretán na báze vody

Nápady, ako vybrať najlepší polyuretán na báze vody

Dlhá životnosť

Ide o to, aby ste investovali do polyuretánu, ktorý dlho vydrží. Rozhodnite sa, či typ polyuretánu, ktorý si vyberiete, má nejaké pridané zložky, aby mal dlhú životnosť. Pri aplikácii polyuretánu na báze vody sa nemusíte obávať, že poveternostné vplyvy poškodia vaše chránené podlahy.

Čas schnutia

Väčšina polyuretánov na vodnej báze je známa svojimi rýchloschnúcimi vlastnosťami, vďaka ktorým sú podlahy pripravené na použitie v priebehu niekoľkých dní. V závislosti od toho, ako často používate svoje podlahy, je najlepší polyuretánový roztok, ktorý sa usadzuje len jeden deň.

Zápach

Aplikácia môže byť príliš veľkou záťažou, ak má polyuretán výrazne nepríjemný zápach. Ak vás zápach znepokojuje, vyberte si polyuretán s minimálnym zápachom a zabezpečte, aby ste ho na drevené podlahy aplikovali v dobre vetranej miestnosti.

Cena

Váš rozpočet vám umožní rozhodnúť sa, akú značku polyuretánu si vyberiete. Cenovo najvýhodnejším riešením je Mega Polyuretán, ktorý preukázateľne vedie k vysokokvalitnej povrchovej úprave podlahy.

Vzhľad

Nábytok si vyžaduje transparentný náter. Žltkastý odtieň na nábytku a vonkajších drevených povrchoch nebude vyzerať príjemne.

Požiadavky na čistenie

Pri kúpe polyuretánu si preštudujte požiadavky na čistenie a snažte sa vybrať možnosť, ktorá sa zdá byť najjednoduchšia na čistenie. Ak sa vaše drevené podlahy často používajú, bude pre vás vhodný taký polyuretán, ktorý vám umožní ľahko čistiť chránené podlahy.

čistenie plolyuretánových podláh

Postup aplikácie polyuretánu na drevené podlahy

Materiály, ktoré treba použiť:

Rozhodovanie o voľbe polyuretánu na báze oleja alebo vody je tou najmenšou starosťou. Skutočný stres prichádza s výberom najlepšej značky polyuretánu pre vás. Vezmite si poznámkový blok, aby ste si mohli zaznamenať výsledky svojho výskumu. Značky, ktoré sú ústretové v podrobnostiach o svojich výrobkoch, sú skvelým začiatkom. Skvelým nápadom bude aj výber značky, s ktorou sa dokážete ľahko spojiť.

Pre začiatočníkov je vhodné prenajať si orbitálnu brúsku v miestnom sklade s údržbárskymi a zlepšovateľskými potrebami. Tí, ktorí používajú polyuretán často, už budú mať zakúpenú orbitálnu brúsku.

Zásobte sa brúsnym papierom rôznych úrovní. Väčšina odborníkov vám odporúča kúpiť si na začiatok zrnitosť 60 a 120.

Dôležitý je aj brúsny papier so zrnitosťou 220 a tyčová brúska na použitie medzi jednotlivými vrstvami. Navrhujeme použiť násadu na metlu a brúsny blok, ktorý môže napodobniť činnosť tyčovej brúsky, a preto možno nebudete musieť kupovať tyčovú brúsku.

Nájdite najlepšie uretánové hodnotené štetce, ovčiu vlnu alebo syntetický aplikátor. Pri nanášaní polyuretánu na vodnej báze uchopte na túto prácu T-tyč. Skúste použiť valček, aby ste sa dostali do ťažko dostupných povrchov.

Príprava drevených podláh

Hovorí sa, že samotná príprava podláh je najúnavnejší proces. Po zakúpení potrebného vybavenia však môžete proces prípravy absolvovať bez väčšieho stresu.

Ide o to, aby ste pracovali na čistej drevenej podlahe. Začnite vysávaním podlahy, aby ste sa zbavili všetkých roztočov, ktoré sa na nej mohli usadiť. Otvorte všetky okná, aby v miestnosti, v ktorej pracujete, dochádzalo ku krížovému vetraniu.

Pri brúsení podlahy použite najprv hrubší brúsny papier, aby ste odstránili starší povrch. Podlahy je potrebné dôkladne pozorovať, aby boli viditeľné všetky preliačiny. Uistite sa, že ste podlahy povysávali, aby ste odstránili všetky čiastočky nečistôt z procesu brúsenia. Potom použite vlhkú handru. Existuje tip na použitie vlhkej handry. Na jej navlhčenie môžete použiť minerálny lieh.

minwax polyuretán na podlahy

Aplikácia polyuretánu na drevené podlahy

Ide o to, aby ste polyuretánovú zmes dobre premiešali. Vzduchové bubliny v nádobe znamenajú, že povrchová úprava vašej podlahy nebude ideálna. Na miešanie preto môžete použiť štetec.

Dbajte na to, aby ste štetec dobre ponorili do polyuretánu, ale prebytočnú hmotu odklepávajte. Nanášajte z jednej časti miestnosti. Smer vlákien slúži ako návod na to, ako štetcom natierať. Dlhé prekrývajúce sa ťahy štetcom ako u umelca zabezpečia rovnomerné rozotretie látky.

Pozrite sa, či nedochádza k odkvapkávaniu, a miesta odstráňte skôr, ako zaschnú. Po prvej vrstve skontrolujte, či nie sú škvrny, a naneste polyuretán do rohov, aby splynul s doskami.

Nechajte prvú vrstvu zaschnúť dobrých pár hodín. Znalosť odporúčaného času schnutia je najlepšia na zabezpečenie presného času na schnutie. Akékoľvek nedokonalosti na drevenej podlahe znamenajú, že ju musíte zabrúsiť za mokra.

Následne naneste ďalšiu vrstvu polyuretánu. Podlahu budete musieť natrieť trikrát, pričom medzi jednotlivými vrstvami je potrebné dodržať správny čas schnutia. Odporúča sa ukázať prácu s podlahou odborníkovi v danej oblasti, aby ste vedeli, kedy je vaša práca hotová.

Tipy a triky pre proces aplikácie

Nikdy netrepte polyuretán

Pri väčšine vecí je potrebné pred použitím pretrepať. Polyuretán je jednou z látok, ktoré by sa pred použitím nikdy nemali pretrepávať. Pretrepávaním prípravku môžete doň vniesť bublinky, ktoré výrazne narušia konečný vzhľad vašich podláh.

Čisté pracovné miesto

Dôležitým faktorom pri práci s polyuretánom je, že by ste nikdy nemali pracovať na prašnom mieste, ktoré neumožňuje prístup vzduchu. Prach vedie k nedokonalostiam vo vašej povrchovej úprave. Pri používaní najlepšieho polyuretánu na báze vody zabezpečte dostatočný čas na schnutie.

Počas tohto času schnutia sa na podlahách môže usadzovať prach, ak vaše prostredie nie je udržiavané v čistote. Silne zapáchajúci polyuretán si vyžaduje, aby ste pracovali v dobre vetranom priestore.

Zabezpečte dobre natretý priestor

Pri nanášaní polyuretánu ide o nanášanie tenších vrstiev. Pracujte na rovnom povrchu, aby ste dosiahli čo najlepšiu aplikáciu. Tým sa zabráni odkvapkávaniu a neovplyvní sa povrchová úprava polyuretánu. Na zoškrabanie prípadných kvapiek môžete použiť ostrú čepeľ.

Cieľom je minimalizovať škvrny. Vždy nanášajte tenké vrstvy na rovný povrch. Zmyslom nanášania tenšej vrstvy je znížiť množstvo kvapiek. Akékoľvek kvapky, ktoré sa vyskytnú počas procesu nanášania, pokazia celú vašu snahu o dosiahnutie ideálnej povrchovej úpravy.

Ak sa kvapky vyskytnú, môžete ich zoškrabať pomocou noža. Nezabudnite to urobiť, aby ste odstránili nedostatky podlahy. Na rovnomerné natieranie podlahy použite stierku alebo štetec na finálnu úpravu nástrekom.

polyuretán na podlahy

Priebežne kontrolujte svoje podlahy

Miestnosť, v ktorej sa vaše podlahy nechávajú schnúť, by mala byť dobre osvetlená. Takto si môžete všimnúť všetky nedokonalosti na podlahe. Môžete skontrolovať náter, či nie je príliš tenký alebo príliš hrubý. Musíte tiež zistiť, či sa na drevenej podlahe nenachádzajú bubliny alebo či ste nevynechali náter na niektorej ploche. Takto môžete ľahko opraviť všetky nedostatky podlahy ďalšou vrstvou.

Často kladené otázky

Aký polyuretán by sa hodil na moju podlahu?

Očakáva sa, že s polyuretánom na báze vody neurobíte chybu, aby ste rýchlo dosiahli najlepšie výsledky. Ďalším dôvodom, prečo by ste mali uprednostniť polyuretán na vodnej báze, je, že je cenovo výhodný. Výhodou polyuretánu na báze oleja je, že je lesklý a výsledkom je mäkší povrch.

Použitie polyuretánu na báze oleja a lesklá podlaha je síce fajn, ale viac ľudí sa môže pošmyknúť a spadnúť. Preto je najlepšie držať sa polyuretánovej podlahy na báze vody.

Prečo používať polyuretán na báze vody na podlahy?

Polyuretán na báze vody sa stal preferovanou voľbou. Zároveň predlžuje životnosť vašich podláh a drevených predmetov. Polyuretán možno použiť aj na podlahy, ktoré nie sú drevené. Prečo sa teda rozhodnúť pre polyuretán na báze vody?

Jednoducho preto, že pokrýva podlahy rýchlo a schne rýchlejšie ako polyuretán na báze oleja. Polyuretán na báze vody vyzerá svetlejšie a nemení farbu štruktúry dreva.

Aká je doba schnutia polyuretánu na báze vody?

Vždy musíte vedieť, aký čas bude trvať schnutie podlahy. Podmienky prostredia môžu čas schnutia striedavo predlžovať, preto dbajte na dodržiavanie prípravy podlahy, aby ste ju nezničili.

Každý obal polyuretánu bude mať štítok s údajmi o čase schnutia, pričom každý typ polyuretánu na báze vody má iný čas schnutia. Väčšina polyuretánov potrebuje na úplné vyschnutie aspoň jeden deň.

Aj keď sa uvádza, že pred chôdzou po podlahe treba počkať jeden deň, v priebehu 4 až 6 hodín roztok vyschne, ale k vytvrdnutiu podlahy dôjde až po 24 hodinách. Snažte sa vyhnúť chôdzi po podlahách v topánkach alebo naboso, ako aj so psami.

recenzie polyuretánu na báze vody

Brúsiť alebo nie medzi polyuretánovým náterom?

Áno, brúsenie je nevyhnutné po zaschnutí každej vrstvy. Po zaschnutí vrstiev sa odporúča použiť jemnozrnný brúsny papier a naniesť ho na povrch. Aby ste si nezničili tvrdú prácu, používajte ľahké ťahy brúsneho papiera a vyberte si možnosť jemného brúsneho papiera.

Ako zušľachtiť podlahy?

Na podlahe sa časom nevyhnutne vyskytnú určité poškodenia a polyuretán je potrebné naniesť znova, pretože je hlavnou bariérou medzi podlahou a poškodením. Po určitom čase je potrebná retuš.

Polyuretán budete musieť nanášať opakovane každých 7 až 10 rokov, takže počítajte s tým, že polyuretán vydrží len tak dlho. Životnosť sa opäť nedá vopred určiť, pretože každá podlaha je iná v závislosti od opotrebovania. Ďalším typom podlahy, ktorý si vyžaduje pravidelné obnovovanie, sú podlahy, ktoré sú často mokré.

Valček na polyuretánové aplikácie?

Najlepším nástrojom na nanášanie polyuretánu je štetec. Môžete použiť aj valček. Na dosiahnutie požadovaného bezchybného vzhľadu drevenej podlahy je najlepšie použiť valček. Vždy používajte štetec, ktorý bol namočený v minerálnom liehu. Použitie valčekového štetca šetrí čas a je lepšou voľbou.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.