Ako používať polyuretánovú farbu v spreji
Polyuretán je účinný a užitočný výrobok; je odolný, číry a poskytuje dokonalú povrchovú úpravu. Ak ho však ako domáci majstri používate po prvýkrát s malými skúsenosťami, musíte si dať obzvlášť pozor. V tomto článku vám ukážeme, čo treba zvážiť pri kúpe alebo používaní polyuretánovej farby v spreji.
Mali by ste striekať polyuretánovú farbu?
Mnohí aplikujú polyuretán pomocou štetca, čo sťažuje dosiahnutie takej jemnej povrchovej úpravy. Miešaním farby a následným stieraním okraja štetcom sa automaticky vytvoria bublinky, ktoré vám pokazia jemnú povrchovú úpravu. Ak sa chystáte použiť štetec na povrch vášho projektu, musíte polyuretán nanášať s dokonalou presnosťou, aby sa nevytvorili ryhy a nerovnosti.
Ak polyuretán nanesiete nesprávne alebo ak je vlhkosť vysoká, môže dôjsť k zachyteniu vlhkosti pod povrchom, čo spôsobí biely alebo zakalený povrch. Problémov, ktoré by mohli nastať, môže byť veľa. Ideálnou metódou je nanášanie striekaného polyuretánu pomocou striekacieho zariadenia, ktoré automaticky odstraňuje ľudskú chybu a celý proces je menej závislý od zručností maliara.
Striekanie polyuretánu sa spolieha na niekoľko ďalších krokov, ktorých dodržanie zaručí kvalitnú prácu a poskytne vám skvelý povrch. Správne vykonanie vám tiež ušetrí veľa času, pretože nebudete musieť opravovať svoje chyby.
Ako používať polyuretánový sprej?
Striekanie polyuretánu je oveľa jednoduchšie a účinnejšie ako používanie štetca a technika, ktorá s tým súvisí, je ľahko pochopiteľná. Keď začnete striekať, uistite sa, že váš postrekovač vždy zostáva vo vzdialenosti 25,40 cm až 30,48 cm od povrchu projektu. To zabezpečí, že vaša vrstva farby alebo náter zostane hladký a rovný bez akýchkoľvek nerovností a guľôčok.
Keď začnete striekať, musíte pokračovať jedným dlhým plynulým pohybom. Ak sa v polovici zastavíte a potom budete pokračovať, výsledkom bude nerovný povrch, ktorý sa bude neskôr ťažko opravovať. Tento postup je potrebné dodržiavať pri každej vrstve alebo nátere. Striekajte, kým nedosiahnete koniec, a až potom prestaňte.
Ďalším užitočným tipom je začať striekať mierne pred dosiahnutím povrchu a potom pokračovať v striekaní priamo po celom povrchu a až potom ísť ďalej, než sa zastavíte. Počas celého procesu majte pevnú ruku a pevné zápästie. Ak sa kedykoľvek ohnete alebo pohnete zápästím, výsledkom bude nerovnomerná vrstva a nevznikne rovná línia.
Jednou z kľúčových otázok pri znalosti používania striekaného polyuretánu je pochopiť, aké nastavenia je potrebné použiť. Ak ste skúsený sprejer, budete vedieť, aké nastavenia a nastavenia používať, a potom ich môžete rýchlo upravovať za pochodu.
Aby ste to pochopili, využite vertikálne nastavenie, teda striekanie hore a dole, ak sa chystáte striekať stĺpy alebo predmety, ako sú nohy stola. Potom použite horizontálne nastavenie, keď budete striekať po rovnom povrchu. Existuje aj stredné nastavenie, ktoré možno označiť aj ako vertikálne/horizontálne alebo kruhové nastavenie. Toto nastavenie je ideálne pri striekaní hrán, kriviek alebo rohov.
Najlepší polyuretánový sprej v plechovke
MINWAX Polyuretán
Použitie tohto Polyuretánu v spreji pomôže bez problémov ochrániť váš drevený nábytok a predmety v interiéri, pretože sa dodáva v aerosólovej nádobe. Ide o veľmi univerzálny výrobok, pretože poskytuje najlepšiu ochranu a odolnosť vašim dreveným predmetom a zároveň sa dodáva v praktickej aerosólovej plechovke. Použitím tohto polyuretánu v spreji zvýšite hodnotu svojho dreveného nábytku a môžete ho použiť aj na nedokončené alebo dokončené povrchy.
Táto polyuretánová farba v spreji v plechovke po nanesení mimoriadne rýchlo schne a poskytuje dlhotrvajúcu krásu rôznym druhom dreva. Dodáva drevu dlhotrvajúcu povrchovú úpravu a zvýrazňuje prirodzenú krásu drevených predmetov. Aerosólová plechovka uľahčuje aplikáciu a pomáha vám starať sa o váš drevený nábytok, pretože ho ochráni pred rôznymi formami poškodenia.
Najlepší polyuretán v spreji na vodnej báze
RUST-OLEUM Varathane Ultimate Polyuretán
Tento polyuretán v spreji na vodnej báze je veľmi univerzálny, pretože poskytuje číru povrchovú úpravu a je vhodný aj na rôzne typy projektov, ako sú lišty, dvere, interiérový nábytok a skrine. Tento polyuretán v spreji na vodnej báze je najlepší výrobok na trhu na ochranu nábytku proti poškriabaniu, vďaka čomu je vynikajúci pre tých z vás, ktorí majú malé deti a domáce zvieratá.
Polyuretán v spreji na vodnej báze sa vďaka svojmu zloženiu na vodnej báze mimoriadne ľahko nanáša. Taktiež vám polyuretán v spreji na vodnej báze zanechá číru saténovú povrchovú úpravu. Tento typ povrchovej úpravy zlepší vzhľad vášho dreveného nábytku a zaručene nezožltne ani po dlhšom čase. Keďže je na báze vody, má veľmi nízky zápach, čo ho robí ideálnym na použitie v interiéri a na mnohých drevených povrchoch.
Najlepšia polyuretánová farba v spreji
Bezšnúrový ručný bezvreckový postrekovač farieb GRACO Ultra Max
Tento ručný postrekovač je skvelým produktom na striekanie polyuretánu. Postrekovač sa ľahko používa a ušetrí vám veľa starostí, navyše je bezdrôtový. Je poháňaný lítiovým batériovým systémom DEWALT XR, ktorý sa dokáže nabiť približne o 30 % rýchlejšie ako akýkoľvek iný akumulátorový model. Jedno nabitie vám umožní nastriekať takmer 3,79 l farby.
Tento bezvzduchový ručný postrekovač vám poskytne dokonalú povrchovú úpravu takmer akéhokoľvek základného materiálu. Umožní vám pracovať oveľa rýchlejšie, čo znamená, že ušetrí čas a zvýši vašu produktivitu. Čoskoro budete mať v okamihu vynikajúcu hladkú odolnú povrchovú úpravu. To všetko bude možné, keď budete používať tento fantastický akumulátorový bezvreckový striekací prístroj.
Keďže tento ručný striekací prístroj na farby je bezdrôtový, poskytne vám možnosť vziať si ho so sebou, kamkoľvek pôjdete. Keďže sa nemusíte starať o elektrický kábel ani o prístup k elektrickej zásuvke, môžete tento postrekovač používať v interiéri, exteriéri alebo na akýchkoľvek nepohodlných a ťažko prístupných miestach.
Sprievodca krok za krokom na postrekovanie vašich predmetov
Príprava
Príprava povrchu vášho projektu je rovnako dôležitá ako nanášanie farby. Najskôr musíte začať s brúsením povrchu vášho predmetu. Potom, ak sú na ňom nejaké medzery alebo diery, musíte ich najprv opraviť. Potom môžete naniesť moridlo, pred začatím sa uistite, že je všetko úplne suché.
Po zaschnutí moridla môžete začať nanášať polyuretán, ale uistite sa, že pracujete v bezprašnom priestore. Pred striekaním sa tiež musíte uistiť, že na povrchu vášho projektu nie je prach ani žiadne cudzie predmety, pretože to ovplyvní výsledný vzhľad.
Vyčistite celú plochu vášho predmetu, aby ste sa uistili, že všetok prach bol odstránený, a to pomocou vysávača alebo čistej utierky na syr namočenej v denaturovanom liehu (na použitie s polyuretánom na báze vody) alebo čistej utierky namočenej v minerálnom liehu (na použitie s polyuretánom na báze oleja). Tým sa zabezpečí, že farba dokonale priľne k povrchu. Nezabudnite, že čistá plocha povrchu je nevyhnutná.
Výber správneho nástroja na striekanie
Na striekanie polyuretánom budete musieť použiť hrot, ktorý dokáže striekať v šírke od 2,54 cm do 12,70 cm. Väčšina bezvzduchových postrekovačov poskytuje niekoľko rôznych hrotov, ktoré môžete použiť, ak však máte iný postrekovač, ďalšie hroty si môžete zakúpiť vo väčšine obchodov s náradím alebo aj online.
Teraz budete musieť nastaviť gombík na reguláciu hlasitosti. To sa môže ukázať ako trochu zložité, pretože chcete, aby váš postrekovač striekal práve toľko polyuretánu, aby ste mali povlak rovnomerný pri každom prejazde cez plochu.
Najlepšia technika striekania
Správna technika je robiť jeden dlhý a súvislý pohyb, pretože ak sa počas striekania zastavíte a začnete, skončíte s veľmi nerovným povrchom. Ponechaním väčšieho množstva polyuretánu v jednej oblasti ako v inej by mohlo dôjsť k tomu, že vám bude farba kvapkať alebo stekať.
Musíte sa snažiť o rovnomerný a hladký povrch, ktorý má rovnakú hrúbku na celej ploche. Jedným z istých spôsobov, ako sa uistiť, že nanesiete rovnomerný náter, je, že budete udržiavať pevné zápästie. Ak pri začatí alebo ukončení ťahu necháte zápästie ohnúť, vytvorí sa oblúk.
To znamená, že budete nanášať viac polyuretánu v strede položky a menej na konci a na začiatku. Ak pri striekaní zachováte pevné zápästie, získate rovnomerný povlak, ktorý zostane rovnako hrubý na celej ploche vášho predmetu.
Vzory striekania
V tomto článku budeme hovoriť o 3 hlavných vzoroch striekania.
Horizontálny vzor: Tento vzor striekania sa používa na striekanie vertikálnych povrchov, ako sú dvere, boky a čelá skriniek. To znamená, že vzor striekania strieka sprava doľava alebo zľava doprava a túto techniku môžete použiť na vertikálne povrchy.
Vertikálny vzor: Tento vzor striekania sa používa na striekanie horizontálnych povrchov, ako sú napríklad dosky stolov. To znamená, že vzor strieka zhora a nadol a zdola nahor.
Kruhový vzor: Tento vzor striekania sa používa na striekanie stolových dosiek, dverí alebo čelných plôch komôd. To znamená, že vzor striekania strieka kruhovým pohybom a môže sa použiť na vertikálne a horizontálne povrchy.
Čistenie a sušenie
Po dokončení striekania nechajte predmet riadne vyschnúť, čo môže chvíľu trvať. Nezabudnite, že ak ste maľovali polyuretánom na olejovej báze, dôkladné vyschnutie bude trvať oveľa dlhšie. Keď ste sa presvedčili, že povrch je úplne suchý, môžete ho očistiť trochou vody.
Príprava potrebná na striekanie polyuretánom
Polyuretánová farba má vysokú viskozitu a , preto možno budete musieť použiť riedidlo na zníženie hrúbky, aby ste ju mohli správne nastriekať. Ak si nie ste istí, či máte pridať riedidlo alebo nie, jednoducho nastriekajte vzorku bez riedidla a pozorujte výsledok.
Ak ste nastriekali vzorku materiálu bez použitia riedidla a na povrchu ste spozorovali pomarančovú kôru alebo obrovské zrazeniny, budete vedieť, že je potrebné pridať riedidlo alebo môžete tiež mierne zvýšiť tlak vzduchu. Ak používate nasávacie alebo gravitačné striekacie pištole a zistíte, že farba cez trysku nepreteká, budete musieť pridať riedidlo, aby ste mierne znížili viskozitu.
Teraz už viete, že v takomto prípade musíte pridať riedidlo, odporúčame vám pozrieť si technický list náteru. Ten vás navedie na to, aké riedidlo musíte použiť, alebo vás dokonca odkáže na vhodný čistiaci prostriedok, ktorý sa dá efektívne použiť ako riedidlo.
Použitie riedidiel pre polyuretán sa môže líšiť na základe viacerých faktorov, ale zvyčajne budete potrebovať o 10 % viac riedidla. Je to preto, aby ste farbu dostatočne zriedili, aby ste ju mohli nastriekať. Najdôležitejším návodom je prečítať si technický list náteru, ktorý vás bude informovať o tom, ako sa má farba striekať.
Ako si vybrať správnu polyuretánovú farbu
Čo je najlepšie použiť: Polyuretánovú farbu na báze vody alebo oleja?
Nejde len o to, aby ste sa pustili do nanášania polyuretánového náteru na váš povrch. Najskôr musíte vedieť, ako striekať farbu, a vedieť, či máte použiť polyuretán na báze vody alebo oleja.
Oba tieto typy polyuretánu majú svoje špecifické použitie. Oba sú výnimočne odolné a váš povrch bude vyzerať skvele, ale majú niektoré odlišné vlastnosti. Na začiatok si teda musíte vybrať správny typ farby, ktorý je vhodný pre váš konkrétny projekt.
Čas potrebný na schnutie
Najviditeľnejším kontrastom medzi týmito dvoma typmi je to, ako dlho trvá schnutie každého z nich. Polyuretán na vodnej báze schne oveľa rýchlejšie ako druh na olejovej báze. Takže podľa toho, na čo chcete farbu použiť, by ste si mali vybrať správnu 1, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.
Polyuretán na vodnej báze schne približne 2 hodiny a po jeho zaschnutí už nie je cítiť žiadny zápach a náradie môžete ľahko vyčistiť vodou. Polyuretán na báze oleja však schne približne 12 hodín a má silný zápach, takže počas schnutia nemôžete zostať v miestnosti a na čistenie nástrojov potrebujete minerálny lieh.
Hotový vzhľad
Ďalším dôležitým rozdielom, ktorý musíte zvážiť, je konečný vzhľad. Polyuretán na olejovej báze vám dodá jantárový odtieň hotového povrchu, zatiaľ čo polyuretán na vodnej báze vám neposkytne takú brilantnú povrchovú úpravu. Poskytne však číry povrch, ak je to to, čo hľadáte.
Polyuretán na vodnej báze si vyžaduje niekoľko vrstiev, aby ste získali správnu povrchovú úpravu, zatiaľ čo polyuretán na olejovej báze potrebuje menej vrstiev na dosiahnutie rovnakej povrchovej úpravy. Takže po tom všetkom, čo bolo povedané a urobené, je polyuretán na báze oleja lepšou voľbou ako polyuretán na báze vody pre niektoré projekty.
Používanie polyuretánu na báze vody na striekanie
Ak ste sa rozhodli prejsť z používania polyuretánu na olejovej báze na polyuretán na vodnej báze, potom je s tým spojených niekoľko výhod.
Medzi tieto výhody patrí napr:
- Menej zápachu
- Šetrné k životnému prostrediu
- Nehrozí také nebezpečenstvo požiaru
Vďaka týmto výhodám sa vám naozaj oplatí prejsť na iný typ. Musíte si však uvedomiť, že pri aplikácii polyuretánu na báze vody v spreji je oveľa viac práce.
Proces plnenia pištole farbou a pohyb striekania povrchu je totiž rovnaký napriek tomu, aký typ polyuretánu používate. Existuje však niekoľko podstatných rozdielov, ktoré by mohli spôsobiť problémy a odradiť vás od prechodu z olejového na vodný polyuretán.
Pozrime sa na niektoré z týchto problémov:
- Striekanie: Akýkoľvek polyuretán na vodnej báze sa nestrieka ľahko, najmä ak je vaša povrchová úprava studená. Preto vám odporúčame použiť bezvzduchový alebo vzduchový postrekovač. Bezvzduchový postrekovač s asistenciou vzduchu je zďaleka najlepšou voľbou. Ak chcete, môžete polyuretán na vodnej báze zriediť aj trochou vody, čo vám pomôže lepšie nastriekať farbu.
- Sušenie: Pri použití polyuretánovej farby je potrebné dodržiavať zásady ochrany pred poškodzovaním: V porovnaní s inými značkami na vodnej báze polyuretán na vodnej báze schne dlhšie. Aby toho nebolo málo, nemôžete pridať žiadne liehoviny ani rozpúšťadlá, aby ste urýchlili čas schnutia. Najlepšou metódou, ktorú môžete použiť, ak chcete urýchliť proces schnutia, je ohrievanie povrchu alebo zvýšenie prúdenia vzduchu.
- Dávajte si pozor: Predtým, ako začnete striekať svoj predmet, dbajte na to, aby ste nezašpinili povrchovú plochu.
- Čistenie: V prípade, že sa na výrobku nachádzajú nečistoty, ktoré by mohli byť použité na čistenie, je potrebné ich odstrániť: Jedným z hlavných problémov, s ktorými sa stretnete pri prechode na náter na báze vody, je čistenie striekacej pištole a sprievodného zariadenia. Odporúčame tieto metódy; rozoberte striekacie zariadenie a potom vyčistite jednotlivé časti ich vydrhnutím pomocou kefy. Tiež by ste mohli použiť rozpúšťadlo na čistenie pištole, ktoré predávajú výrobcovia pre daný typ farby.
- Príprava: Po nanesení prvej vrstvy je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jej prebrúseniu pred nanesením druhej vrstvy. Keď bude prvá vrstva hladká, zvyšok striekania pôjde ľahko.
Po dokončení striekania polyuretánového náteru na vodnej báze si bude vyžadovať trochu práce navyše. Po dôkladnom zaschnutí musí mať poslednú vrstvu, aby ste dosiahli kvalitný povrch. Tomuto kroku navyše sa môžete vyhnúť, ak použijete polyuretán na olejovej báze, ktorý vám po prvom nátere poskytne tento brilantný povrch. To znamená, že ak použijete polyuretán na báze oleja, bude potrebných menej vrstiev.
Otázky a odpovede
Je potrebné polyuretán pred striekaním riediť?
Keďže polyuretán je hustejšia farba, môže byť potrebné ju pred striekaním zriediť. Odporúčame, aby ste najprv nastriekali polyuretán bez riedenia a preskúmali povrchovú úpravu, a potom sa rozhodli, či ho potrebujete riediť alebo nie.
Ako mám aplikovať polyuretánový náter?
Môžete použiť tri spôsoby, a to nanášanie štetcom, striekanie a stieranie.
- Nanášajte štetcom: Ak nanášate polyuretán na rovný povrch, potom je lepšie nanášať ho štetcom, pretože potrebujete vytvoriť robustnú vrstvu. Pomocou štetca môžete tiež pri každom nanášaní pokryť väčšiu plochu
- Nastriekajte ho: Pri žalúziách alebo iných ťažko prístupných povrchoch je oveľa jednoduchšie ho nastriekať. Pri striekaní musíte dbať na to, aby ste zabránili kvapkaniu. Budete tiež potrebovať trochu času navyše na prípravné práce, aby ste ochránili plochy, ktoré nechcete natierať. Nezabudnite tiež, že pri striekaní vám zostane tenší film, ktorý nie je taký odolný ako pri natieraní štetcom. Striekací polyuretán je k dispozícii aj v aerosólových plechovkách
- Nanášajte ho stieraním: Tento spôsob sa najlepšie používa pri kontúrovaných povrchoch, ako sú schodiskové zábradlia alebo korunové lišty, kde by nanášanie štetcom mohlo spôsobiť kvapkanie. Metóda stierania tiež zanecháva tenšiu vrstvu, takže túto metódu musíte použiť tam, kde bude menšie opotrebenie.
Môže sa pri striekaní polyuretánu použiť bezvzduchový postrekovač?
Na striekanie polyuretánových povrchových úprav je možné použiť väčšinu rôznych typov striekacích zariadení, ktoré je však potrebné po každom použití dôkladne vyčistiť. Bezvzduchový postrekovač vytvára najkvalitnejší nástrek ako ktorýkoľvek z ostatných postrekovačov.
Získate polyuretánovú farbu v spreji?
Áno, špeciálna polyuretánová farba v spreji Rust-Oleum vám poskytne vynikajúcu ochrannú a číru povrchovú úpravu pred odieraním, chemikáliami, odreninami a vodou. Túto farbu môžete nanášať na kov alebo drevo a zďaleka prekoná povrchovú úpravu lakom.
Čím sa môže polyuretánová farba riediť?
Polyuretánovú farbu možno úspešne riediť terpentínom, minerálnym liehom alebo riedidlom. Ak používate polyuretán na vodnej báze, môžete na riedenie použiť vodu.
Môže sa polyuretán Minwax striekať?
Áno, môžete ho striekať, ale prečo používať túto značku, keď sú k dispozícii lepšie a jednoduchšie možnosti. Stačí zájsť do predajne alebo zatelefonovať a nájsť si najlepší výrobok. K dispozícii sú aj vodou riediteľné polyuretánové laky, ktoré sú špeciálne určené na striekanie.
- Mali by ste striekať polyuretánovú farbu?
- Ako používať polyuretánový sprej?
- Najlepší polyuretánový sprej v plechovke
- Najlepší polyuretán v spreji na vodnej báze
- Najlepšia polyuretánová farba v spreji
- Sprievodca krok za krokom na postrekovanie vašich predmetov
- Príprava potrebná na striekanie polyuretánom
- Ako si vybrať správnu polyuretánovú farbu
- Používanie polyuretánu na báze vody na striekanie
- Otázky a odpovede