Ako používať polyuretán na ochranu vonkajších drevených povrchov
Polyuretán je vašou voľbou, ak dúfate, že niektorému z vašich drevených povrchov v exteriéri dodáte úžasnú povrchovú úpravu a zároveň zabezpečíte ich ochranu. Nasleduje užitočný sprievodca, ktorý vám poskytne informácie o tom, ako využiť polyuretán na ochranu vášho dreva v exteriéri.
Čo je polyuretán?
Polyuretán je forma laku, ktorý je veľmi húževnatý a bol vytvorený ako mikroskopické spojenia alebo reťazce molekúl živice, ktoré sa pri schnutí látky pevne spoja. Povrchová úprava, ktorú dosiahnete, je odolnejšia ako iné tradičné laky, najmä z hľadiska oderu, rozpúšťadiel a vody.
Niektoré polyuretány môžu dodať vášmu povrchu jantárový, teplý drevený tón, pretože sú do nich pridané oleje, ale ak dávate prednosť svetlej farbe dreva, vyberte si radšej polyuretán na báze vody.
Voda, olej alebo oboje?
Vzhľadom na emisie VOC, ktoré sa uvoľňujú z polyuretánov na báze oleja, došlo k vývoju alternatívnych možností, uistite sa, že pred kúpou polyuretánu zvážite nasledujúce vlastnosti:
- Na báze vody: Polyuretán na vodnej báze zaschne do krištáľovo čistej vrstvy a začína ako mliečna látka, čo z neho robí skvelú voľbu, ak chcete zachovať farbu dreva. Vzhľadom na vodnatý charakter látky budete musieť použiť viac vrstiev ako pri polyuretáne na báze oleja, ale látka našťastie rýchlo schne. Napriek tomu, že je obsah prchavých organických látok nižší ako pri výrobku na báze oleja, budete musieť pri aplikácii zabezpečiť, aby ste pracovali v dobre vetranom priestore. Výrobok na báze vody si na čistenie vyžaduje len mydlo a vodu a na čistenie nastavených vrstiev nesmiete používať žiadne výrobky na báze amoniaku.
- Na olejovej báze: Polyuretán na báze oleja môže dodať vášmu drevenému povrchu teplo, pretože má mierne jantárovú farbu. Bude potrebné naniesť len niekoľko vrstiev, čo vám zabezpečí odolný a tvrdý povrch. Má vyšší obsah prchavých organických látok ako ktorákoľvek z možností na báze vody, a preto bohužiaľ nie je v niektorých oblastiach krajiny dostupný. Na vyčistenie akéhokoľvek polyuretánu na báze oleja budete potrebovať minerálny lieh.
- Olejový polyuretán na báze vody: Podobne ako pri olejovej báze, aj táto forma zasychá do jantárovej farby. Je to rýchloschnúca látka a možno ju použiť na akýkoľvek typ dreva, má tiež nízke hladiny VOC a na jej vyčistenie budete potrebovať len vodu.
Najlepší vonkajší polyuretán
ZAR Exteriérový polyuretán na olejovej báze
Ak hľadáte produkt, ktorý pomôže zvýrazniť prirodzenú farbu drevených povrchov, toto je skvelá voľba. Výrobok poskytuje mierny odtieň povrchu dreva a ponúka saténový povrch.
Tento výrobok vám poskytne ochranu drevených povrchov a zároveň dodá vášmu predmetu krásu. Ponúka vám jednu z najlesklejších povrchových úprav spomedzi polyuretánových výrobkov dostupných na trhu, ktorá prevyšuje všetky výrobky na báze vody. Tento polyuretán vám poskytuje elegantný, moderný povrch.
Zloženie vám poskytuje odolnú, húževnatú povrchovú úpravu, ktorá dobre odoláva poveternostným vplyvom, najmä vplyvom UV žiarenia. Výrobok má zloženie s antioxidantmi, ktoré zabezpečujú, že nedôjde k odfarbeniu vášho hotového povrchu.
Na olejovej báze: RUST-OLEUM Ultimate Spar Urethane na olejovej báze
Tento výrobok je formulovaný tak, aby poskytoval odolnosť voči UV žiareniu (od slnka), drevené povrchy môžu mať za následok zmenu farby v dôsledku slnečných lúčov. Aplikáciou tohto konkrétneho výrobku budú vaše drevené povrchy chránené pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia.
Po zaschnutí tento výrobok chráni vaše drevené povrchy pred vonkajšími faktormi prostredia vrátane takých, ako sú plesne a huby. Prípravok je tiež odolný voči aspektom vlhkosti vrátane odolnosti voči vode, čo je výsledkom toho, že je na báze oleja (oleje sú hydrofóbne).
Aj keď ide o skvelý výrobok, existujú niektoré negatívne aspekty, napríklad nadčasy, keď začne žltnúť. V porovnaní s inými dostupnými výrobkami môže tiež dlho schnúť.
Minwax Helmsman Spar Urethane pre vnútorné a vonkajšie použitie
Tento výrobok vám ponúka odolnosť voči UV žiareniu, čím zabraňuje žltnutiu dreveného povrchu, ale nie je dobrou voľbou na ochranu povrchov pred závažnými vonkajšími vplyvmi. Ochrana proti UV žiareniu zabraňuje odlupovaniu dreveného povrchu.
Tento výrobok rýchlo schne a poskytuje vám veľmi čistý povrch, ktorý sa krásne leskne a ponúka odolnú povrchovú úpravu. Aspekt rýchleho schnutia nemusí byť nevyhnutne pozitívny, najmä ak riešite projekt, ktorý si tu a tam vyžaduje neustále opravy. Ak už povrch začal schnúť a potom ho znovu nanesiete štetcom, môže to mať za následok, že poškodíte celú aplikáciu, ktorú potom budete musieť prebrúsiť.
Konzistencia výrobku je tiež dosť problematická, pretože je veľmi riedka a vsiakne do povrchu akéhokoľvek porézneho a mäkkého dreva, čo znamená, že budete musieť urobiť veľa vrstiev, aby ste dosiahli požadovanú povrchovú úpravu.
Veci, ktoré treba zvážiť pri kúpe polyuretánu do exteriéru
Jednoduchosť použitia
Najmä ako začiatočník by ste mali hľadať výrobok, ktorý sa ľahko aplikuje, pretože to znamená, že v ideálnom prípade budete schopní zvládnuť projekt sami a nebudete sa musieť obrátiť na odborníka so žiadosťou o pomoc.
Odolnosť voči ultrafialovému žiareniu
Ak je vaša povrchová úprava číra, a teda necháva presvitať štruktúru dreva, znamená to, že k drevu môže preniknúť aj škodlivé slnečné svetlo. Blokovanie UV žiarenia je komplikované, aby výrobok odrážal UV žiarenie, väčšina prípravkov obsahuje jemne mleté kovové zlúčeniny, ktoré síce odrážajú UV žiarenie, ale sú priehľadné pre viditeľné svetlo.
Jednou z takýchto zložiek, ktoré sa na to používajú, je oxid titaničitý. Zlúčeniny absorbujúce ultrafialové žiarenie pohltia slnečné lúče a potom ich uvoľnia vo forme tepla. Ani jedna z možností nie je stopercentná pri úplnom blokovaní UV žiarenia, na dosiahnutie vyššej účinnosti by ste potrebovali viac blokujúcich zložiek, ale ich príliš veľa spôsobí, že látka bude nepriehľadná.
Pružnosť
Vlhkosť, teplota a vietor sú prvky, ktoré spôsobujú rozpínanie a zmršťovanie dreva, musíte sa uistiť, že použitý polyuretán má správnu kombináciu živice a olejov, aby sa zabezpečila jeho pružnosť s drevom. Aj keď niektoré výrobky, ako napríklad Minwax, obsahujú špeciálne vyvinuté prísady, môžu si vyžadovať každoročné prelakovanie.
Pri nanášaní novej vrstvy náteru, ak je existujúca vrstva v dobrom stave, stačí pred nanesením novej vrstvy očistiť povrch od všetkých nečistôt, piesku a mastnoty, a to tak, že ho pretriete minerálnym liehom.
Čas schnutia
Ako dlho bude polyuretán schnúť, je veľmi dôležitý faktor, ktorý treba vziať do úvahy. Ak máte projekt, ktorý má krátky časový harmonogram, vyberte si výrobok, ktorý je rýchloschnúci.
Trvanlivosť
Dá sa povedať, že trvanlivosť výrobku je najdôležitejším faktorom, ktorý treba brať do úvahy. Výberom odolného výrobku ušetríte peniaze, pretože nebudete musieť povrch tak často obnovovať.
Ako aplikovať polyuretán
Príprava povrchu dreva
Na dosiahnutie najlepšieho výsledku budete potrebovať čistý a hladký povrch. Začnite tým, že drevo prebrúsite brúsnym papierom so zrnitosťou aspoň 220. Ak máte drevo s otvorenou štruktúrou, napríklad orech, jaseň alebo dub, môžete pred nanesením polyuretánu použiť plnič na štruktúru dreva, ktorý zabezpečí veľmi hladký povrch.
Po dokončení brúsenia dreva sa uistite, že ste pred nanesením každej vrstvy polyuretánu očistili povrch od prachu, ak máte k dispozícii, použite vysávač a na odstránenie prachu použite lepiacu handričku. Prípadne môžete použiť utierku navlhčenú denaturovaným alkoholom (v prípade polyuretánu na báze vody) alebo handru navlhčenú minerálnym liehom (v prípade polyuretánu na báze oleja).
Nanášanie polyuretánu na báze oleja
Pri použití polyuretánu na báze oleja sa môžete rozhodnúť pre jeho riedenie pomocou benzínu alebo minerálneho liehu, ale vo väčšine prípadov to nebude potrebné, ak si nie ste istí, či je to potrebné, prečítajte si odporúčania výrobcu. Zriedením polyuretánu na olejovej báze môžete umožniť, aby povrchová úprava ľahšie stekala do všetkých zákutí alebo jemnejších detailov bez toho, aby spôsobila nánosy.
Pri nanášaní polyuretánu na báze oleja môžete použiť štetec s jemnými štetinami (buď so syntetickými štetinami, alebo s prírodnými štetinami) alebo môžete použiť penový štetec. Snažte sa nepoužívať lacný štetec so štetinami, pretože to môže mať za následok, že štetec zanechá na vašom povrchu viditeľné ťahy štetcom. Ak hľadáte lacnú možnosť, vyberte si penovú kefu, ktorá bude dobre fungovať na väčšinu rovných povrchov. Ak má váš projekt jemné detaily a tvarované hrany, použite na nanášanie radšej štetec so štetinami.
Pri nanášaní polyuretánu použite nie príliš hrubú vrstvu pre vašu povrchovú úpravu, aby ste zabránili vzniku bublín, riešte každú oblasť rovnými, dlhými ťahmi. Dbajte na to, aby ste ťahy štetcom vykonávali rovnobežne so štruktúrou dreva. Ak sa vytvoria nejaké bubliny, mali by rýchlo zmiznúť.
Po dostatočnom zaschnutí prvej vrstvy (potrebný čas schnutia si overte v pokynoch výrobcu) povrch zľahka prebrúste brúsnym papierom so zrnitosťou 320. Dbajte na to, aby ste pracovali rovnobežne s vláknami dreva. Polyuretán sa ľahko brúsi, preto dávajte pozor, aby ste ho neprebrúsili, pretože to môže viesť k poškodeniu celkového moridla alebo dokonca dreva pod ním. Pred začatím nanášania ďalšej vrstvy sa uistite, že ste povrch dostatočne očistili pomocou lepiacej handričky alebo vysávača.
Pokračujte v nanášaní príslušných vrstiev a opakujte príslušné kroky, kým nedosiahnete požadovanú výslednú ochranu. Dve vrstvy sú absolútnym minimom ochrany, ak však pokrývate povrch, ktorý sa tvrdo opotrebováva, napríklad podlahu, alebo je vystavený občasnej vlhkosti, budete musieť naniesť minimálne tri vrstvy.
S každou nanesenou vrstvou si všimnete, že povrch je hladší. Po nanesení poslednej vrstvy môžete použiť oceľovú vlnu #0000 na rozotretie povrchovej úpravy, ktorá vám ponúkne konzistentnú úroveň lesku, a potom nanesenie pastového vosku, ktorý vám dodá nádherný lesk.
Nanášanie polyuretánu na vodnej báze
Nanášanie polyuretánu na báze vody je veľmi podobný proces ako pri nanášaní polyuretánu na báze oleja. Na nanesenie tenkej vrstvy polyuretánu použijete buď handričku, penovú podložku, alebo jemný štetec, uistite sa, že nanášate v smere vlákien dreva, a snažte sa naniesť príliš veľa polyuretánu, aby ste nezvýšili vlákna dreva.
Ak máte na drevenom povrchu moridlo na olejovej báze, polyuretán na vodnej báze sa k nemu nebude dobre hodiť, pred nanesením polyuretánu na vodnej báze budete musieť "zdrsniť" morenú oblasť povrchu dreva, čo môžete urobiť pomocou syntetickej oceľovej vlny. Týmto spôsobom pomôžete zabrániť tomu, aby sa polyuretán na povrchu dreva rozlieval (ako napríklad voda na čerstvo navoskovanom dreve).
Po nanesení prvej vrstvy sa uistite, že ju necháte dostatočne zaschnúť, než začnete nanášať druhú vrstvu. Medzi jednotlivými vrstvami nemusíte povrch brúsiť (ako je to potrebné pri aplikácii polyuretánu na báze oleja), ale vždy si overte odporúčania výrobcu.
Na plochy, ktoré sa používajú málo, by ste mali naniesť aspoň tri vrstvy polyuretánu na vodnej báze, na plochy s vyšším opotrebovaním, ako sú podlahy, budete potrebovať minimálne štyri vrstvy, aby ste zabezpečili dostatočnú ochranu.
Stierateľný a striekaný polyuretán
Veľkou výhodou striekaného alebo stieracieho polyuretánu je to, aké sú tenké, obe možnosti vám umožňujú naniesť veľmi tenkú vrstvu, čím sa zabezpečí menšie celkové hromadenie v zákutiach (len sa uistite, že ich nenanášate príliš veľa).
Na nanášanie akýchkoľvek stieracích polyuretánov môžete použiť čistú handru, ktorá nepúšťa vlákna, zatiaľ čo striekacie polyuretány môžete aplikovať rovnako ako farbu v spreji. Jednou z možností, ktorú používajú stolári, je nanesenie tenkej vrstvy polyuretánu v spreji ako vrchnej vrstvy na základnú vrstvu "bežného" polyuretánu, čím získate hladký povrch bez akýchkoľvek ťahov štetcom.
Často kladené otázky
Je polyuretán toxický?
Keďže polyuretán obsahuje izokyanáty (ktoré vedci považujú za škodlivé pre pľúca), považuje sa za toxickú látku.
Je polyuretán vhodný na použitie v exteriéri?
Ak je váš polyuretán vyrobený podľa správneho vzorca, potom je ideálny na použitie v exteriéri a ponúka dlhotrvajúci bezfarebný povrch. Pri kúpe polyuretánu hľadajte taký, ktorý má prídavné látky na ochranu pred ultrafialovým žiarením. Vždy si pozrite etiketu výrobku a uistite sa, že je na nej uvedené, že je určený na použitie v exteriéri, čo je nevyhnutné, pretože vysušený výrobok bude musieť byť pružný, aby dobre fungoval pri rozpínaní a zmršťovaní dreva.
Môžete použiť polyuretán na báze vody na olejovú bázu?
Áno, je to možné, ale je dôležité zabezpečiť správnu prípravu povrchu.
Zabezpečí polyuretán odolnosť dreva voči vode?
Polyuretán bohužiaľ nezabezpečuje vodotesnosť tvrdého dreva, ale zabezpečuje odolnosť dreva voči vode, čím ho chráni. Polyuretán zastaví adsorpciu vody a odpudzuje vodu, ale drevo úplne vodotesné nebude.
Musím drevo pred aplikáciou polyuretánu utesniť?
Nie všetky polyuretány vyžadujú, aby ste drevo pred aplikáciou utesnili, ale ak sa od vás vyžaduje, aby ste pred aplikáciou polyuretánu vyplnili alebo utesnili moridlo, uistite sa, že tmel, ktorý používate, je kompatibilný s vaším vanishom, prípadne použite penetračný živicový tmel, ktorý drevo úplne dokončí, hoci potom môžete naň aplikovať polyuretán pre ešte hladší povrch.