Ako vybieliť tehlu pomocou latexovej farby

Na nedokončenom murive je skvelé to, že si vyžaduje len veľmi malú údržbu, ak vôbec nejakú! Úprimne povedané, odhalená tehla môže pôsobiť trochu drsne, najmä ak sa používa ako interiérový prvok. Výber bielených tehál je skvelý spôsob, ako zmierniť drsnú farbu tehál, ako aj vniesť do vášho tehlového krbu, akcentovej steny alebo dokonca celého domu jemnejšiu a prívetivejšiu estetiku. V tomto článku vám ukážeme, ako vybieliť tehlu pomocou latexovej farby, a poskytneme vám niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť krásne vybielenú tehlu, ktorú budete milovať!

Vápno vs. bielenie vs. nemecká mazanica

Vápno je pôvodné vápno. Mohli by sme ísť ešte o krok ďalej a tvrdiť, že je to originálna farba na domy. Vápno možno vystopovať až do starovekého Ríma, kde sa vápenec rozbil na prášok a spálil sa predtým, ako sa zmiešal s vodou na pastu. Táto pasta sa potom nechala vyzrieť a neskôr sa zmiešala s vodou a natrela na hotové steny. Niekedy sa do tejto zmesi pridávali prírodné pigmenty na vytvorenie tónu a farby.

Hotový výsledok má kriedový vzhľad, ktorý nezakrýva nedokonalosti na stene, ale naopak ich akoby zvýrazňuje a zároveň zjemňuje celkový vzhľad stavby.

Možno si aj starí Rimania uvedomovali, že vápno má vysokú alkalitu, ktorá prirodzene zabraňuje mikroorganizmom, aby sa udomácnili na povrchu steny. Okrem toho je tento proces šetrný k životnému prostrediu a prirodzene neobsahuje nepríjemné pachy. Jedinou nevýhodou vápenných náterov je obmedzený výber farieb.

Vybielená tehla

Ak sa cítite odvážne, budete môcť zohnať vápno v práškovej forme, ale budete si ho musieť sami namiešať, čo môže byť zložité, najmä ak chcete pridať pigmenty. S vývojom moderných latexových farieb na vodnej báze však možno tento nádherný rustikálny vzhľad dosiahnuť s minimálnym úsilím. Stačí, ak bielu latexovú farbu rozriedite vodou, a ste na najlepšej ceste užívať si kriedový, starosvetský pôvab obielených tehál!

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o bielení tehál latexovou farbou!

Napokon, nemecká stierka vám umožní dosiahnuť podobnú povrchovú úpravu, avšak namiesto latexového bielenia alebo vápnenia by sa použila malta na umývanie. To dodá tehlám veľkú štruktúru a zároveň čiastočne zakryje časť tehál, ktoré vytvárajú starosvetskú estetiku, akú môžete nájsť na storočnej chalupe.

Či už máte na mysli vápno, bielidlo alebo nemecký náter, myšlienka je v podstate rovnaká. Ide o čiastočné prekrytie tehál a zároveň zjemnenie prirodzene drsnej farby tehál. Všetky tri metódy vám pomôžu dosiahnuť podobné výsledky, ale najdostupnejšou metódou je použitie latexovej farby na báze vody whitewash.

Najlepšia farba na bielenie tehál

Bielenie tehál je skvelý spôsob, ako zjemniť tehlové murivo a zároveň zachovať jeho prirodzenú štruktúru a teplo. Ďalšou skvelou vecou pri rozhodovaní sa pre bielenie tehál je, že túto prácu môžete ľahko vykonať so zvyškami bielej latexovej farby; možno vás však bude zaujímať náterový výrobok, ktorý je určený špeciálne na bielenie tehál. V takom prípade zrušte hľadanie! V snahe zúžiť pre vás výber predstavujeme najvyššie hodnotenú a celkovo najlepšiu latexovú farbu, ktorá je špeciálne vyvinutá na bielenie tehál. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!

Bieliaca farba na tehly

Celkovo najlepšia farba na bielenie tehál: GIANI Brick Transformations Farba na bielenie tehál a krbov

Či už bielite tehly krbu, alebo hľadáte univerzálnu bieliacu farbu na tehly, Giani Brick Transformations to dokáže. Premení vaše tehlové murivo na bielený zázrak! Táto akrylová farba na vodnej báze je bezpečná na používanie, pretože má nízky obsah prchavých organických zlúčenín a je príjemná aj na prácu, pretože má nízky zápach. Túto farbu musíte pred nanesením na obielenie tehál zmiešať s vodou. V závislosti od pomeru farby a vody môžete dosiahnuť rôzne povrchové úpravy. Táto farba je jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť bielenie tehál!

Ako nabieliť tehlu

Bielenie tehál si vyžaduje trochu viac úsilia ako maľovanie, ale nenechajte sa tým vystrašiť. Stále ide o pomerne jednoduchú úlohu pre domácich majstrov, ktorú zvládne prakticky každý. Či už bielite krbové tehly, alebo sa usilujete o bielenie vonkajších tehál, v tejto časti nájdete prehľad postupu bielenia tehál. Výber správnej farby na bielenie je veľmi dôležitý. Môžete si vystačiť s použitím akéhokoľvek starého zvyšku bielej latexovej farby, avšak existujú určité aspekty, ktoré by ste mali zohľadniť, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!

Výber najlepšej bielej farby

Najlepšou farbou na bielenie tehál je latexová farba na báze vody. Môžete vyskúšať rôzne odtiene bielej farby. Dobre funguje biela farba so sivým podtónom. Môžete dokonca skúsiť zladiť farbu s maltou, čo môže byť veľmi účinné. Výber jasne bielej latexovej farby môže pôsobiť trochu svetlým dojmom, ale to všetko závisí od farby vašich tehál a malty.

Vyhnite sa lesklým alebo vysokolesklým farbám, pretože tie nevytvoria požadovaný kriedový vzhľad.

K dispozícii je prekvapivo veľké množstvo rôznych odtieňov bielej farby na vodnej báze. S výberom odtieňa, ktorý vyhovuje vášmu vkusu, sa neponáhľajte a nebojte sa vyskúšať farbu na časti muriva, ktorá nie je na očiach.

Farba na bielenie tehál

Príprava

Pripravte si plochu, ktorú plánujete natierať. Na podlahu, ako aj na blízky nábytok položte handru, aby ste zabránili tomu, že sa farba dostane na veci, ktoré nechcete natierať. Použite maliarsku pásku, aby ste udržali spadnutú látku na mieste a zabránili jej posúvaniu. Ak nemáte handru, môžete použiť plachtu alebo staré noviny. Nezabudnite noviny prilepiť páskou, aby sa neodfúkli alebo neposunuli.

Ak bielite krbové tehly, majte na pamäti, že by ste nemali bieliť vnútorné tehly.

Dvere na krb, ak sa v ňom nachádzajú, zalepte páskou. Olepte plášť novinami a maliarskou páskou, aby ste ho ochránili pred bielením. Ak sa zameriavate na bielenie vonkajších tehál, nezabudnite maliarskou páskou oblepiť okraje, kde sa tehlová stena stretáva s betónom alebo susednými stenami, ktoré nemáte v úmysle bieliť.

Čistenie tehál

Existuje mnoho metód čistenia tehlového muriva. Ak pracujete vonku, môžete použiť elektrickú umývačku s trochou čistiaceho prostriedku. Ide o to, aby ste odstránili všetky nečistoty, mastnotu alebo špinu, ktoré môžu ovplyvniť priľnavosť bieliacej farby na tehly. Použitie vody a mydla na riad dokáže pomerne dobre odstrániť väčšinu nečistôt a mastnoty, možno však budete musieť použiť agresívnejšie čistenie.

Fosforečnan trisodný, niekedy nazývaný len mydlo TSP, je ideálny odmasťovač na murivo.

Zmiešajte približne polovicu 236,50 mililitra mydla TSP s približne 3,79 litra vody a pomocou tuhej štetiny vydrhnite povrch tehly. Pri používaní TSP musíte byť opatrní a používať gumené rukavice a ochranné okuliare, pretože TSP môže spôsobiť podráždenie pokožky a očí.

Kyselina boritá je miernejšou alternatívou TSP. Ak chcete namiešať roztok kyseliny boritej na čistenie tehál, rozmiešajte polievkovú lyžicu v približne 3,79 l vody a pomocou kefy na drhnutie tehlového muriva. Nech už použijete akúkoľvek metódu, uistite sa, že ste tehlu dôkladne opláchli, pretože akékoľvek zvyšky môžu negatívne ovplyvniť väzbu farby na tehlu.

Príprava na bielenie tehál

Miešanie bielidla

Pri miešaní bieliacej farby na tehly začnite s pomerom jeden diel vody a jeden diel farby. Toto je dobrý začiatok. Skôr ako sa pustíte do bielenia tehál, budete chcieť pomer vyskúšať na nenápadnej ploche tehly. Ak máte pocit, že chcete, aby bolo vidieť viac tehál, alebo chcete väčšiu transparentnosť, pridajte viac vody.

Ak ste na druhej strane spektra a chcete väčšiu nepriehľadnosť a krytie tehly, budete chcieť pridať viac farby.

Takto postupujte, kým nenájdete požadovanú kryciu schopnosť. Ak chcete mať dobrú predstavu o tom, ako bude výsledok vyzerať, nechajte testovanú farbu na tehle zaschnúť a na základe toho sa rozhodnite, či pridáte viac farby alebo viac vody. Skvelou vlastnosťou farby na vodnej báze je, že pomerne rýchlo schne.

Bielenie tehál

Keď ste si namiešali vápno a ste spokojní s pomerom, môžete začať natierať tehlu vápnom. Na nanášanie vápna použite štetec. Začnite od jednej strany muriva a postupujte metodicky naprieč, pričom sa najprv zamerajte na škárovaciu hmotu.

Tehla by mala počas natierania absorbovať farbu do svojho povrchu. Majte po ruke handru na utieranie prípadných kvapiek. Hneď po nanesení bielidla môžete tehlu aj potrieť handrou, aby sa prebytočná farba vstrebala. Pomôže to ukázať viac tehly a zároveň zakryje dnu.

Tento postup môžete vykonať na náhodných tehlách, aby ste vytvorili variácie v celkovom bielení, alebo môžete jednoducho rovnomerne naniesť celé bielenie, aby ste dosiahli rovnomernú vrstvu bielenia. Natieraním alebo premazávaním natretej plochy však môžete vytvoriť rustikálnejší povrch, ktorý bude pôsobiť prirodzenejšie.

Bielenie tehál

Ďalšou metódou bielenia tehál je vopred navlhčiť tehlu rozprašovačom a potom, kým je tehla ešte mokrá, naniesť bieliaci prostriedok pomocou chumáča látky. Možno sa vám nepodarí dosiahnuť maltu utieraním handrou, takže budete musieť použiť malý štetec, aby ste sa dostali do vyhĺbených oblastí.

Po dokončení nanášania vápna na celú plochu muriva môžete zistiť, že máte príliš veľké krytie alebo vysokú kryciu schopnosť. Najlepšie je počkať, kým vápno zaschne, pretože tehla bude naďalej absorbovať vápno. Vzhľadom na to je najlepšie počkať, kým náter úplne nezaschne, a až potom hodnotiť svoju šikovnú prácu.

Nakoniec budete chcieť odstrániť všetky maskovacie pásky, ako aj handričku, plácnite si, urobte si 236,50 mililitra čaju a dajte si nohy hore. Výborne! Práve ste vybielili tehlu, vy kutilská superhviezda!

Tipy a triky

  • Vždy majte na pamäti, že pridaním vody do latexovej farby na vodnej báze sa pri nanášaní na tehlu zvýši jej priehľadnosť. Pridaním ďalšieho množstva farby potom zvýšite jej kryciu schopnosť, a tým dosiahnete väčšie krytie.
  • Ak pracujete s tehlou, ktorá má starú odlupujúcu sa farbu, je dobré odstrániť uvoľnenú farbu pomocou škrabky alebo drôtenej kefy. Po odstránení všetkej uvoľnenej farby môžete prejsť k umývaniu a následnému bieleniu tehál.
  • Po namiešaní bielidla je dobré ho vyskúšať na časti tehly, ktorá nie je na očiach. Takto môžete vyskúšať pomer farby a vody, aby ste sa uistili, že ste s krycou schopnosťou spokojní.

Pokyny na bielenie tehál

  • Pri výbere farby na bielenie tehál sa pokúste zohnať niekoľko vzorkovníkov farieb. Porovnajte ich s vašou tehlou. Budete prekvapení, koľko odtieňov bielej farby existuje. A nebojte sa uvažovať o sivej alebo dokonca uhľovej farbe!
  • Pri bielení tehál môžete farbu zotrieť handrou hneď, ako ju nanesiete na tehlu. Týmto postupom zabránite tomu, aby sa farba vsiakla hlboko do tehly, čím sa tehla oveľa viac prejaví cez vápno.

Vybielená tehla je jednoduchý spôsob, ako zjemniť farbu tehly, ako aj vytvoriť starosvetskú estetiku krbu alebo akcentovej steny. Bielenie tehál je tiež jednoduchý spôsob, ako napodobniť tradičnejšie metódy, ako je nemecká mazanica a vápno. Stačí zriediť bielu latexovú farbu na pomer, ktorý vyhovuje vášmu vkusu, a potom farbu naniesť na tehly. Pomer vody a farby určuje, nakoľko je vápno krycie alebo priehľadné. Ak budete mať po ruke niekoľko handier, ktorými môžete prebytočnú farbu rozotrieť a rozotrieť, je to skvelý spôsob, ako vytvoriť väčšiu štruktúru a variabilitu.

Často kladené otázky

Aká je najlepšia farba na bielenie tehál?

Najlepšia farba na bielenie tehál je biela latexová farba na vodnej báze. Vyberte si odtieň bielej farby, ktorý je blízky farbe malty. Pokiaľ ide o konečnú úpravu, budete chcieť matný, rovný alebo pololesklý povrch. Vysoko lesklá farba vám neposkytne kriedový vzhľad, ktorý je ideálny!

Ako dlho trvá schnutie bielenej tehly?

Čerstvo obielená tehla môže úplne vyschnúť až do 24 hodín, avšak na dotyk môže vyschnúť oveľa skôr. Presný čas schnutia konkrétnej farby si najlepšie pozrite v pokynoch výrobcu farby. Majte na pamäti, že pridanie vody môže tento čas predĺžiť.

Je bielená tehla trvalá?

Bielenie sa vsiakne do tehly a keď latexová farba zaschne, bude prakticky nemožné ju odstrániť. Práve z tohto dôvodu sa pred natieraním uistite, či ste spokojní s pomerom farby a vody, pretože bielenie tehál je trvalé.

Je bielenie tehál škodlivé?

Bielenie tehál nie je pre tehly zlé. Vybielená tehla zostane priedušná a dokonca bude lepšie odolávať poveternostným vplyvom ako predtým. Predstavte si bielenie tehál ako nanášanie hrubej vrstvy farby na tehlu. Ide o dodatočnú ochrannú vrstvu.

Môžem na bielenie tehál použiť akúkoľvek farbu?

Najlepšia farba na bielenie tehál je biela, avšak dobre môže fungovať aj sivá farba. Odporúča sa zladiť farbu farby s maltou, ale môžete použiť akúkoľvek farbu farby, hoci nemusí vyzerať ako tradičné vápno alebo bielidlo.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.