Ako brúsiť betón
Betón je nielen neuveriteľne odolný, ale aj univerzálny. Betón sa používa častejšie ako kedykoľvek predtým, od chodníkov až po pracovné dosky, a je uznávaný aj pre svoju príťažlivú prírodnú estetiku. Ak sa rozhodnete prebrúsiť betónový povrch sami, môžete ušetriť náklady na najatie profesionála. S malým vedením a správnymi nástrojmi budete na dobrej ceste k tomu, aby ste si betónovú podlahu alebo pracovnú dosku vybrúsili úplne sami. Tento článok sa zaoberá všetkým!
Môžete si betón vybrúsiť sami?
Vzhľadom na povahu betónu a na to, aký je tvrdý, si možno kladiete otázku, či môžete brúsiť betón bežným brúsnym papierom? Hoci je možné brúsiť betón, keramický aj hliníkový brúsny papier nie sú na brúsenie betónu ideálne. Ideálne je použiť diamantové brúsne alebo leštiace kotúče. Tieto podložky sú k dispozícii ako ručná brúska na betón, ako aj ako nástavce na brúsku. Diamantové brúsne kotúče s pohárikom sú k dispozícii pre uhlové brúsky. Tie sú účinné, pokiaľ ide o brúsenie betónu.
Skôr ako sa dostaneme k tomu, ako brúsiť betón, je vhodné vybrať správne výrobky na danú prácu. Pri všetkých možnostiach na trhu môže byť ťažké rozhodnúť, ktoré výrobky sú najlepšie. Cieľom tejto časti článku je pomôcť zúžiť možnosti a pomôcť vám rozhodnúť sa, ktoré výrobky sú najlepšie.
Dôvody pre brúsenie betónu
Nie je prekvapením, že jedným z najčastejšie používaných stavebných materiálov je betón. Používa sa už stáročia a zostal dôveryhodným materiálom pre exteriéry aj interiéry. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by sme mali betón brúsiť. Pozrime sa na hlavné dôvody brúsenia betónu.
Soľ a korenie
Táto povrchová úprava si vyžaduje trochu práce navyše. Na dosiahnutie tohto vzhľadu bude potrebné odstrániť približne 0,16 cm vrstvu betónu. Cieľom je odstrániť čo najviac betónu bez odhalenia kameniva. Zanechá sa tak čiernobiely škvrnitý, soľno-paprikový vzhľad, ktorý pripomína leštenú žulu. Táto povrchová úprava je ideálna pre pracovné dosky aj podlahy.
Odstránenie nedokonalostí
Betón je mimoriadne odolná látka, ktorá sa vyrába zmiešaním hrubého štrku (niekedy nazývaného kamenivo) s vodou a cementom. Po vytvrdnutí betónu sa často vyskytujú ostré hrany alebo nedokonalosti, napríklad vyčnievajúce kamenivo alebo vysoké miesta. Tieto problémy sa dajú odstrániť určitým brúsením.
Ostré hrany alebo vyčnievajúce kamenivo je dobré vyhladiť, pretože môžu spôsobiť zranenie osôb alebo poškodenie pneumatík vozidla.
Odstránenie škvŕn alebo náterov
Škvrny od oleja alebo lepidla a dokonca aj staré nátery sa zvyčajne dajú odstrániť pomocou čistiacich prostriedkov alebo odstraňovačov náterov. Niekedy sa však môže ukázať, že škvrnu alebo náter je veľmi ťažké odstrániť aj pri použití najsilnejších chemických prostriedkov na trhu.
V takom prípade je potrebné siahnuť po abrazívnejších metódach, ako je napríklad brúsenie. Pri brúsení škvrny alebo starého náteru sa v podstate odstráni vrstva betónu, ktorá so sebou zoberie škvrnu alebo náter a zanechá čerstvý čistý povrch.
Brúsenie po oprave
Staré praskliny a jamky na betóne možno opraviť rôznymi metódami pilovania, napríklad výplňou trhlín. Po vykonaní opravy sa na betónovom povrchu môžu vyskytnúť vysoké miesta alebo nedokonalosti výplňového média. Prebrúsenie týchto oblastí pomôže odstrániť všetky vysoké miesta vyrovnaním povrchu. Je dôležité si uvedomiť, že výplň trhlín v betóne sa môže líšiť od farby betónu aj po státí.
Nanesenie moridla alebo farby na betón tento problém vyrieši .
Povrchová úprava
Najčastejším dôvodom brúsenia betónu je brúsenie na dosiahnutie požadovaného vzhľadu. Bežnou praxou je brúsenie betónu pred nanesením moridla alebo náteru. Pomáha to dosiahnuť požadovaný profil povrchu, ktorý zvýši priľnavosť náteru alebo moridla.
To sa však dá dosiahnuť aj aplikáciou kyselinového umývania. Existuje tiež niekoľko vzhľadov, ktoré možno dosiahnuť v závislosti od toho, koľko brúsenia sa vykoná. Poďme sa na ne pozrieť.
Hladký a leštený
Hladký povrch možno dosiahnuť ľahkým brúsením a leštením ručne alebo pomocou náhodnej orbitálnej brúsky. Tento povrch sa dosahuje najľahšie, pretože v podstate len leštíte povrch betónu bez toho, aby ste odstránili veľkú časť betónu.
Táto leštená, lesklá povrchová úprava je ideálna pre pracovné dosky a iné pracovné povrchy.
Odhalené kamenivo
Ak sa posuniete o krok ďalej, ako si asi viete predstaviť, bude si to vyžadovať ešte viac brúsenia. Na dosiahnutie povrchovej úpravy betónu s odkrytým kamenivom budete musieť odstrániť až 0,64 cm vrstvu betónu. To je takmer nemožné dosiahnuť ručne.
Na dosiahnutie tejto povrchovej úpravy budete potrebovať elektrické náradie. Táto povrchová úprava je ideálna pre príjazdové cesty a podlahy garáží, pretože poskytuje lepšiu trakciu.
Naše odporúčania pre najlepšie nástroje na brúsenie betónu
Existuje niekoľko rôznych spôsobov brúsenia betónu vrátane mechanických brúsnych kotúčov a praktickejších možností. Dovoľte nám preskúmať naše najlepšie tipy na brúsenie betónu, aby ste si mohli vybrať to najlepšie!
Najlepší brúsny kotúč na betón na stojato: SUNJOYCO Brúsny kotúč na betón
Najlepšie leštiace kotúče na betón: Diamantové leštiace kotúče STADEA
Diamantové leštiace kotúče Stadea sa dodávajú v súprave pozostávajúcej z rôznych zrnitostí, ako aj z jednej podložky. Tieto diamantové leštiace kotúče sú ideálne na použitie na rôzne druhy muriva vrátane betónu a fungujú obzvlášť dobre pri mokrom brúsení. Možno ich však použiť aj pri suchom brúsení betónu. Diamantové leštiace kotúče Stadea sa odporúčajú s optimálnymi otáčkami 2200 ot/min a maximálnymi 4500 ot/min. Tieto diamantové brúsne kotúče sa dokonca dodávajú farebne označené na rýchlu identifikáciu medzi zrnitosťami.
Najlepšie ručné brúsne kotúče na betón: Ručné leštiace kotúče TOOLCITY
Diamantové ručné leštiace kotúče Toolcity sú ideálne na ručné brúsenie betónu. Ľahká penová konštrukcia umožňuje ľahké a pohodlné uchopenie. Tieto leštiace podložky sa dodávajú v súprave, ktorá obsahuje podložky s rôznou zrnitosťou. Voľba ručného leštenia alebo brúsenia betónu nie je ideálna pre väčšie povrchy, pokiaľ nie ste pripravení na trochu bolesti a utrpenia. Tieto podložky sú ideálne na menšie práce, napríklad na brúsenie pracovnej dosky. Zrnitosť 50 až 400 je galvanicky pokovovaná a je skvelá na brúsenie. Zrnitosť 800 až 300 je lepená živicou a je ideálna na leštenie.
Ako brúsiť betón
Teraz, keď sme sa venovali dôvodom, prečo môžete chcieť brúsiť betón, niektorým potrebným zariadeniam a typom povrchových úprav, je čas pozrieť sa na to, ako brúsiť betón. Možno je vaším cieľom vyleštiť malú betónovú dosku alebo chcete vybrúsiť podlahu v garáži, aby ste dosiahli obnažené kamenivo.
Možno máte prístup k priemyselnej brúske na betónové podlahy alebo len k nástavcu s diamantovým pohárom pre vašu brúsku, nech už je to akokoľvek, tento návod má za cieľ predstaviť prehľad, ktorý sa bude týkať základov, ktoré treba mať na pamäti pri brúsení betónu.
Vybavenie potrebné na brúsenie betónu
Aj keď nejde o najnebezpečnejšiu kutilskú činnosť, pred začatím brúsenia betónu by ste si mali byť vedomí určitých bezpečnostných problémov. Ak používate elektrickú brúsku na betón, existuje riziko, že sa vám do očí dostanú malé čiastočky, a značná úroveň hluku. Tu je zoznam nástrojov a bezpečnostných pomôcok, ktoré by ste mali mať pred začatím brúsenia:
- Ochranné okuliare
- Rukavice
- Protiprachová maska (v prípade suchého brúsenia)
- Ochrana sluchu
- Tekuté chemické tvrdidlo
- Uhlová brúska, brúska na betón alebo leštička na betón
- Diamantový brúsny kotúč (na maximálny úber materiálu)
- Diamantové leštiace kotúče (na ľahké brúsenie a leštenie)
- Diamantové ručné brúsne kotúče ( na vstup do rohov alebo na menšie práce)
Zhodnoťte stav
Predtým, ako sa rovno vrhnete do brúsenia betónu s brúskou, je najlepšie najprv zhodnotiť stav betónu. Ak má betón na povrchu trhliny alebo diery, možno ich budete chcieť vyplniť nejakou výplňou trhlín. Pred brúsením by sa mala výplň nechať vytvrdnúť. Ďalšou vecou, ktorú treba zvážiť, je tvrdosť betónového povrchu. Tá sa môže líšiť, preto je najlepšie vopred otestovať malé plochy pomocou diamantových leštiacich kotúčov s rôznou zrnitosťou.
Tiež si ujasnite, akú povrchovú úpravu chcete dosiahnuť. Hladký povrch si môže vyžadovať len ľahké brúsenie niektorými diamantovými leštiacimi kotúčmi a soľno-paprikový povrch si môže vyžadovať agresívnejšie brúsivo. Postupujte podľa vlastného uváženia.
Výber elektrického nástroja
V závislosti od veľkosti práce a vášho rozpočtu môžete zvážiť prenájom brúsky na betón. Tieto stroje sú veľmi účinné, ale môžu byť drahé. Zvyčajne sú to vzpriamené stroje, ktoré majú dve rukoväte a veľký rotujúci brúsny kotúč pod nimi v spodnej časti.
K dispozícii sú aj menšie ručné leštičky a brúsky na betón. Niektoré z nich sú mokré brúsky na betón, ktoré majú prípojku umožňujúcu stály prívod vody. Niektoré brúsky na suchý betón majú konektor na vysávanie, ktorý umožňuje rýchle odsávanie prachu a jednoduché čistenie. Dostupnejšou možnosťou pre domácich majstrov je použitie uhlovej brúsky s diamantovým brúsnym kotúčom. Ďalšou možnosťou je použitie orbitálnej brúsky alebo vŕtačky s vhodným diamantovým leštiacim alebo brúsnym kotúčom.
Príprava
Ak musíte brúsiť betón v interiéri, možno budete chcieť odstrániť všetky predmety z miestnosti alebo použiť odkladacie handry alebo plastové fólie na ochranu pred prachom a nečistotami. Ak brúsite za mokra, nebude to problém, ale je dôležité čo najrýchlejšie vyčistiť kašu, ktorá vzniká pri mokrom brúsení. Ak sa táto kaša nechá zaschnúť, môže byť ťažké ju odstrániť.
Ako už bolo spomenuté, niektoré brúsky na suchú betónovú podlahu majú vysávací nadstavec na reguláciu prachu, ale aj tak sa odporúča nosiť protiprachovú masku, aby ste zabránili vdychovaniu prachu do pľúc. Pri používaní brúsok na betónové podlahy alebo brúsok na betónové podlahy vždy používajte ochranné okuliare, rukavice a ochranu sluchu. Pripravte betónový povrch odstránením všetkých nečistôt a úlomkov. Prípadné škvrny sa môžete pokúsiť odstrániť pomocou mydla TSP alebo iného čistiaceho prostriedku. Použitím chemického tužidla na betón môžete zabrániť jeho praskaniu alebo odlamovaniu. Najlepšie sa aplikuje striekaním.
Pred začatím brúsenia nechajte tvrdidlo zaschnúť. Chemický prostriedok nemusí byť potrebný, ale môže pomôcť pri brúsení veľmi starého betónu.
Brúsenie a leštenie
Brúska s diamantovými šálkami bude účinná pri rýchlom odstraňovaní materiálu. Dávajte pozor, aby ste nevytvorili priehlbiny, ktoré môžu zničiť povrch a vyžadovať opravy. Pracujte metodicky od jednej strany povrchu betónu k druhej. Najprv vyvíjajte mierny tlak a podľa potreby ho zvyšujte. Pri brúsení betónu diamantovými brúsnymi kotúčmi je najlepšie začať s hrubou zrnitosťou, aby sa odstránilo čo najviac materiálu, a postupovať od jemnejšej zrnitosti. Zrnitosť 3000 vám pomôže dosiahnuť vysoký lesk, ale nezačínajte s ňou.
Pri snahe dosiahnuť požadovanú povrchovú úpravu postupujte po jednotlivých úrovniach zrnitosti. Pred výmenou podložky za jemnejšiu zrnitosť sa uistite, že ste prebrúsili celý povrch. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov buďte trpezliví a neponáhľajte sa. Medzi výmenou diamantových podložiek urobte prestávku, aby ste odstránili všetky nečistoty. Zabránite tak vzniku škrabancov.
Čistenie a tesnenie
Po dosiahnutí požadovanej povrchovej úpravy je čas na čistenie. Pri suchom brúsení dokáže vysávač odstrániť väčšinu prachu. Čerstvo vybrúsený betón môžete vytrieť mopom alebo umyť. Odstráňte všetok prach alebo kašu z mokrého brúsenia. Betónovú podlahu nechajte dôkladne vyschnúť.
Na betón sa vždy odporúča použiť (epoxidový) tmel. Ten môže predĺžiť životnosť betónu, ako aj chrániť ho pred škvrnami a UV žiarením.
Tipy a triky na brúsenie betónu
Brúsenie betónu nie je pre väčšinu ľudí každodennou činnosťou a možno máte ešte niekoľko otázok. Máme pre vás niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť krásne hladký povrch brúseného betónu.
- Pri brúsení vysokých miest v betóne môžete použiť vodováhu alebo rovnú hranu, aby ste sa uistili, že nebrúsite príliš veľa. Je to skvelý spôsob, ako byť opatrný a zabrániť poškodeniu povrchu betónu.
- Aby ste zabezpečili ochranu betónového povrchu po jeho obrúsení, je vždy dobré naniesť na betón tmel. Tmely na betón sú špeciálne vyvinuté na ochranu betónu pred opotrebovaním, ako aj škvrnami.
- Pri mokrom brúsení betónu nezabudnite umyť alebo utrieť kašu z cementu a vody. Ak ju necháte zaschnúť, môže stvrdnúť a ukáže sa, že je ťažké ju odstrániť bez toho, aby ste ju museli brúsiť celú znova.
- Pri brúsení betónu sa vždy uistite, že na povrchu nie sú žiadne nečistoty, pretože brúsenie cez akékoľvek nečistoty môže viesť k neželaným škrabancom na povrchu betónu.
- Pri snahe o vyrovnanie veľkej betónovej plochy by mohlo byť vhodné prenajať si brúsku na betónové podlahy. Tieto stroje sú oveľa schopnejšie ako ručné alternatívy. Ďalšou možnosťou je najatie profesionála, ktorý má prístup k týmto strojom.
Záver
Na záver dodáme, že pri brúsení betónu si vždy vyberte diamantové brúsne kotúče alebo podložky. Tieto výrobky sú špeciálne určené na brúsenie a leštenie muriva, ako je betón. Pri používaní brúsok na betónové podlahy vždy používajte ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare, rukavice a ochrana sluchu. Metodicky pracujte na celom betónovom povrchu s hrubou zrnitosťou a až potom prejdite na jemnejšiu zrnitosť. Na dosiahnutie požadovanej povrchovej úpravy musíte celý povrch brúsiť niekoľkokrát, zakaždým s jemnejšou zrnitosťou ako predtým. Neponáhľajte sa a dbajte na bezpečnosť.
Existuje mnoho dôvodov, prečo môžete potrebovať brúsenie betónového povrchu. Hoci brúsenie betónu nepatrí medzi najbežnejšie činnosti domácich majstrov, môžete si ušetriť peniaze a čas tým, že túto prácu dokončíte sami! Či už brúsite za mokra, za sucha, mechanickými alebo ručnými metódami, nezabudnite na bezpečnosť.
Často kladené otázky
Musím pred brúsením použiť chemické tvrdidlo na betón?
Niektorí tvrdia, že pred brúsením betónu nie je potrebné aplikovať chemické tvrdidlo do betónu. Veľmi starý betón však býva pri brúsení náchylnejší na odlamovanie a praskanie. V tomto prípade by to mohol byť ideálny spôsob, ako tento problém zmierniť.
Môžete pieskovať betón?
Aj keď je betón veľmi tvrdý materiál, je možné ho brúsiť, ale je to možné len s použitím správnych brúsnych materiálov. Pri brúsení betónu sa vždy rozhodnite pre diamantové brúsne kotúče alebo diamantové leštiace podložky.
Môžete brúsiť betón bežným brúsnym papierom?
Hoci sa bežné brúsne papiere, ako sú keramické a hliníkové, môžu zdať ako dobrá voľba na brúsenie betónu, v porovnaní s leštiacimi kotúčmi s diamantovým povlakom zlyhávajú. Betón môže byť neuveriteľne tvrdý, ale napokon nič nie je tvrdšie ako diamant.
Môžem betón brúsiť ručne?
Ručné brúsenie betónu je možné s použitím brúsnych blokov alebo podložiek s diamantovým povlakom. Neodporúča sa však na veľké plochy, pokiaľ sa necítite na výzvu. Ručné brúsenie betónu je ideálne na menšie plochy, ako sú napríklad pracovné dosky.
Môžem na brúsenie betónu použiť uhlovú brúsku?
Uhlová brúska v spojení s brúsnym kotúčom s diamantovými pohármi je ideálna na stojaté a rovné brúsenie betónu. Je tiež skvelá na odstraňovanie odolných škvŕn alebo náterov z betónu. Vždy treba dbať na opatrnosť, pretože uhlová brúska môže byť extrémne abrazívna a pri nesprávnom použití môže potenciálne poškodiť betón.