Ako odstrániť farbu z betónu

Betónové podlahy sú pre mnohých obľúbenou voľbou, pretože majú dlhú životnosť a sú nenáročné na údržbu. To je s najväčšou pravdepodobnosťou dôvod, prečo je väčšina garážových podláh betónová. Betón je však porézny a môže absorbovať kvapaliny. Zjavným príkladom sú olejové škvrny, ktoré možno vidieť na väčšine garážových podláh. Ďalšou tekutinou, ktorá môže spôsobiť problémy, ak sa dostane na betón, je farba, a nie je to len otázka jej zotretia z podlahy. Odstránenie farby z betónu je skôr proces, ktorý si vyžaduje pomerne veľa času. Správnym prístupom, výrobkami a nástrojmi však môžete farbu z betónu odstrániť.

Odstraňovanie farby z betónu

Keď sa na neošetrený betón dostane trochu farby, je dobré čo najskôr odstrániť farbu z betónovej podlahy, aby ste si zachovali čistú a nepoškodenú podlahu. Na druhej strane, betónová podlaha mohla byť natretá podľa návrhu a vy teraz musíte zistiť, či máte použiť odstraňovanie farby z betónu, alebo ju jednoducho natrieť.

V mnohých prípadoch môžete betónovú podlahu jednoducho premaľovať bez toho, aby ste museli odstraňovať farbu. Budete musieť použiť tú istú farbu, ktorá bola použitá ako prvá, pričom môže ísť o farbu na báze vody alebo oleja. Pred natieraním povrchu môžete použiť aj základný náter. V prípadoch, keď je na podlahe viac vrstiev farby a nie ste si istí, o aký typ farby ide. Možno by mohla byť na báze olova? V takom prípade by ste možno mali zvážiť riadnu prácu na odstránenie farby z betónu.

Ak hľadáte riešenie pre sprejovú farbu, pozrite si náš návod, ako odstrániť sprejovú farbu z betónu.

Ako odstrániť farbu z betónu: Ako odstrániť striekajúcu farbu z betónu?

Možno budete chcieť z betónu odstrániť len farbu, ktorá sa naň postriekala z maľovania v okolí. Kým je ešte mokrá, utrite ju handričkou, pričom postupujte od vonkajšej strany neporiadku smerom do stredu. Snažte sa farbu príliš nerozmazávať. Potom pripravte zmes obsahujúcu prostriedok na umývanie riadu a teplú vodu. Pomer by mal byť nasledovný:

 • 18,93 litra vody
 • Jedna polievková lyžica prostriedku na umývanie riadu

Vezmite drôtenú kefu a navlhčite ju, potom drhnite povrch, kým podlaha nebude vyzerať čisto, a opláchnite ju. Ak farba zaschne, budete musieť urobiť viac. V takom prípade si vezmite starú handru a namočte ju do riedidla, potom ju položte na farbu. Namočenú handru nechajte na farbe asi 30 minút a potom vezmite drôtenú kefu alebo škrabku na farbu a farbu odstráňte. Nakoniec povrch umyte trochou vody. Ako odstrániť farbu z betónu po niekoľkých dňoch schnutia? Na to je potrebné urobiť nasledujúce kroky:

 • Uistite sa, že betónový povrch je čistý, a to zametaním alebo vysávaním
 • Vezmite si škrabku na farbu a odstráňte z nej všetku odlupujúcu sa alebo uvoľnenú farbu
 • Povrch opäť pozametajte a vyčistite
 • Použite vhodný odstraňovač náterov, závisí to od farby, ktorú chcete odstrániť (na báze oleja alebo vody)
 • Prečítajte si pokyny na etikete a aplikujte podľa pokynov
 • V závislosti od pokynov budete musieť nechať odstraňovač náterov určitý čas pôsobiť. Od niekoľkých minút až po osem hodín
 • Vezmite drôtenú kefu alebo škrabku na farbu a odstráňte farbu z betónu a potom ju opláchnite
 • Na vonkajšie betónové povrchy môžete použiť tlakový čistič
 • V prípade potreby postupujte znova rovnakým spôsobom

Poznámka: Vždy, keď pracujete s rozpúšťadlami alebo nebezpečnými chemikáliami, je dôležité nosiť ochranný výstroj. Mali by ste nosiť rukavice, okuliare na oči a respirátorovú masku.

Odstránenie farby z betónu

Nástroj na škrabanie farby BATES

Toto dvojbalenie nástroja na škrabanie farby Bates je kvalitný výrobok, ktorý slúži nielen ako škrabka na farbu, ale dá sa použiť aj ako skrutkovač, kladivo, tmel a ďalšie. Čepeľ je z nehrdzavejúcej ocele, vďaka čomu je odolná voči korózii a vysoko trvanlivá. Získate tiež doživotnú záruku.

Ako dostať farbu z betónu: Odolná farba

Ako odstrániť farbu z betónu, ktorá je odolnejšia? Môžete si pripraviť pastu na odstraňovanie náterov z betónu, ktorá absorbuje farbu. Tú môžete použiť aj na väčšie plochy s farbou, ktorú chcete odstrániť. Tu je to, čo potrebujete:

 • Odstraňovač farby
 • Jemne mletú hlinu, niektorí ľudia používajú mletú mačičku
 • Drôtená kefa a škrabka na farbu
 • Čistiaci prášok

Spojte odstraňovač náteru a mletú hlinu, vytvorí sa pasta, ktorú potom môžete naniesť v hrubej vrstve na povrch laku. Hlina je savá, takže pomáha vytiahnuť farbu na ľahšie odstránenie. Túto pastu nechajte na povrchu niekoľko hodín. Tento čas sa môže pri rôznych výrobkoch líšiť, preto si vždy prečítajte etiketu výrobku, kde nájdete presné pokyny na jeho použitie.

Zmes a farbu môžete zoškrabať pomocou škrabky na farbu. Plochu môžete oškrabať aj pomocou drôtenej kefy. V prípade potreby ju opláchnite a celý postup zopakujte. Opäť platí, že pri práci s chemickými výrobkami vždy používajte ochranné prostriedky. Odstraňovač náterov obsahuje škodlivé chemikálie, napríklad metylénchlorid, preto je dôležité po skončení práce umyť betónový povrch vodou. Akékoľvek vystavenie tejto chemickej látke môže spôsobiť poškodenie vášho zdravia.

odstraňovanie farby z betónu

Ako dostať farbu z betónu: Veľké plochy

Absorpčnú pastu možno použiť na väčšie plochy, ale ako odstraňovač farby z betónu môže byť lepšou voľbou tryskanie sódou. Táto metóda je tiež šetrnejšia k životnému prostrediu, pretože sa pri nej nepoužívajú žiadne nebezpečné chemikálie. Proces si vyžaduje stroj na tryskanie sódou, nemôžete použiť bežný pieskovací stroj. Budete tiež potrebovať špeciálny hydrogenuhličitan sodný, ktorý sa dodáva so strojom.

Môžete si kúpiť prístroj na čistenie sódou, ale ten môže byť pomerne drahý. Existuje možnosť prenajať si pieskovací stroj v železiarstve a potom by mali mať aj hydrogenuhličitan sodný. Držte trysku stroja asi 0,30 m a pol od povrchu a otryskávajte natretú plochu pohybom tam a späť, aby ste dosiahli rovnomerné pokrytie. Betón pod náterom sa týmto postupom nepoškodí. Noste respiračnú masku, pretože nechcete vdýchnuť žiadne častice poletujúce okolo.

Keďže pH sódy môže ovplyvniť rastliny, odstráňte ich z pracovnej oblasti, ak je to možné, alebo ich chráňte krytom. Ak sa necítite istí pri práci so sódovkou, môžete zvážiť aj privolanie profesionála na túto prácu.

Ako odstrániť farbu z betónu bez chemikálií

Sóda blaster je jedným z príkladov možnosti bez použitia chemikálií, existuje však niekoľko ďalších, ktoré môžete zvážiť. K dispozícii máte prírodný sójový gélový odstraňovač farby bez zápachu a ďalšie biologicky odbúrateľné a netoxické odstraňovače. Existuje aj možnosť použiť podlahové brúsky, ktoré sú vhodné na odstraňovanie tenkých vrstiev farby.

Ďalšou možnosťou je tlaková umývačka, ktorá využíva vysoký tlak vody na striekanie farby z povrchu. Tieto zariadenia používajú iba vodu a nepoužívajú žiadne chemikálie. Táto metóda však nemusí byť taká účinná, ak je farba na povrchu už dlhší čas.

Pokročilý odstraňovač farby DUMOND Smart Strip

Odstraňovač farby Dumond dokáže odstrániť viacero vrstiev farby a je biologicky odbúrateľný. Tento výrobok je bez zápachu, na báze vody a nie je karcinogénny. Je teda bezpečný pre používateľa, ako aj pre životné prostredie. Dokáže odstrániť akýkoľvek typ náteru, či už je na báze vody alebo oleja, ako aj akrylové farby a laky.

Odstraňovač náterov na betón

Keď ide o odstraňovanie farby z betónu, musíte si vybrať správny odstraňovač náterov. K dispozícii máte odstraňovače náterov, ktoré sú určené na farby na báze vody a iné na farby na báze oleja. Ak si však nie ste príliš istí, o aký typ farby ide, vyberte si radšej olejovú farbu.

Odstraňovač farby z betónu

Ako odstrániť farbu z betónu: Ako postupovať pri náteroch betónu: Latexová alebo akrylová farba

Tieto farby sú na báze vody, takže sa odstraňujú ľahšie ako farby na báze oleja. Keď rozliate latexovú farbu, nezabudnite ju utrieť papierovými utierkami alebo starými handrami skôr, ako zaschne. Do niekoľkých týždňov by ste ju mali byť schopní zmyť mydlovou vodou. Ak však latexová farba zaschne aj potom, môžete urobiť jednu z nasledujúcich činností.

Najprv vyčistite miesto, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt, a pomocou škrabky na farbu odstráňte uvoľnenú farbu. Môžete skúsiť použiť čpavok, naneste ho na natretú plochu a nechajte pôsobiť približne hodinu. Mali by ste vidieť, ako latexová farba začne bublať. Na odstránenie uvoľnenej farby použite škrabku na farbu alebo drôtenú kefu. V prípade potreby ju znovu naneste a oblasť umyte vodou.

Na odstránenie latexovej farby môžete použiť aj alkohol. Namočte handru a položte ju na natretý povrch. Vtierajte ju do povrchu, aby ste pomohli uvoľniť farbu. Ak ide o odolnejšiu farbu, je potrebné použiť odstraňovač farby na báze vody. Prečítajte si pokyny na výrobku, aby ste postupovali správne.

Ako odstrániť farbu z betónu: Olejové farby: Ako postupovať pri odstraňovaní betónu?

Olejové farby sa odstraňujú oveľa ťažšie. Očistite povrch od nečistôt a pomocou škrabky na farby odstráňte uvoľnenú alebo odlupujúcu sa farbu. Povrch opäť očistite a použite odstraňovač náterov. Odstráňte farbu a opláchnite povrch alebo pre zvýšenie účinnosti použite tlakový čistič.

Celkovo najlepší odstraňovač náterov: CITRISTRIP Gél na odstraňovanie farieb a lakov

Gél na odstraňovanie farieb a lakov Citristrip je dokonalým celkovým výrobkom, pretože odstraňuje farby na báze oleja, farby na báze vody, laky, lazúry, ako aj šelak a polyuretán. Výrobok sa dá použiť v interiéri aj exteriéri, dokonca ho môžete použiť aj na zvislé povrchy. Aj keď môžete tento výrobok používať v interiéri, stále sa odporúča nosiť ochranné rukavice a pracovať v dobre vetranom priestore.

Ako odstrániť farbu z podlahy garáže: Epoxidová

Mnohí sa rozhodnú pre epoxidovú farbu na podlahe garáže, hoci, odstránenie epoxidovej farby môže byť dosť náročné. Existujú však rôzne spôsoby odstraňovania farby z betónu, a to napr:

 • Acetón
 • Alkohol
 • Odstraňovače náterov
 • Brúska na podlahy
 • Čistič oceľových striel
 • Pieskový blaster

Epoxidový náter je jedným z ťažšie odstrániteľných náterov a , vo väčšine prípadov si vyžaduje aspoň niekoľko vrstiev odstraňovača náterov na jeho odstránenie. Najlepšou možnosťou v tomto prípade je preto vyhľadať odborníka.

odstraňovanie farby z betónu

Bezpečnosť pri používaní odstraňovačov náterov

Odstraňovače farby sú najúčinnejšie, keď chcete odstrániť farbu z betónu. Iné metódy, ako napríklad brúsenie, môžu produkovať veľa prachu a vyžadujú si tvrdú prácu, aby sa práca vykonala. Chemické odstraňovače náterov však môžu byť škodlivé, ak ich nepoužívate správne podľa návodu. Preštudujte si etikety výrobkov a postupujte podľa návodu na použitie, aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom.

Ak sa vám kedykoľvek pri práci s odstraňovačmi náterov zatočí hlava, ťažko sa vám dýcha alebo vás rozbolí hlava, okamžite prestaňte a choďte na čerstvý vzduch. Odstraňovače náterov obsahujú chemickú látku známu ako metylénchlorid, ktorá je nebezpečná pre vaše zdravie. Dlhodobé vystavenie môže dokonca spôsobiť rakovinu. Nanesenie na pokožku môže spôsobiť podráždenie a vdychovanie môže viesť k nevoľnosti, bolestiam hlavy, závratom, podráždenosti a ťažkostiam s dýchaním. Z týchto dôvodov by ste mali dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia:

 • Vždy skontrolujte etiketu výrobku a postupujte podľa uvedených pokynov
 • Ak je to možné, pri používaní odstraňovačov náterov pracujte vonku
 • Pri práci v interiéri dbajte na mimoriadne dobré vetranie, otvorte okná a používajte ventilátory
 • Používajte respirátor, rukavice odolné voči chemikáliám a ochranné okuliare
 • Ak sa vám na pokožku dostane odlakovač, okamžite si ho umyte
 • V pracovnom priestore neuchovávajte žiadne potraviny ani nápoje
 • Počas práce s odstraňovačmi náterov nefajčite
 • Možno zvážte, či si radšej prizvete odborníka, než aby ste sa pokúšali o prácu sami

Rukavice na odstraňovanie superodpadov

Rukavice Super Remover odolné voči chemikáliám sú pohodlné s bavlnenou podšívkou a možno ich používať opakovane. Rukavice sú silné a môžete ich použiť na všetky odstraňovacie práce, ktoré máte na mysli. Rukavice poskytujú ochranu proti rozpúšťadlám, lakom, farbám, čistiacim prostriedkom a rôznym chemikáliám.

Často kladené otázky

Ako odstrániť farbu z podlahy garáže pomocou odstraňovačov farby?

Pri používaní odstraňovačov náterov si musíte vybrať taký, ktorý funguje s daným typom náteru. Existujú možnosti na báze oleja a vody, zvyčajne ide o odstraňovače farby na chemickej báze. K dispozícii máte aj ekologickejšie možnosti odstraňovačov náterov na betón.

Je brúska na podlahy možnosťou na odstránenie farby z betónu?

Áno, podlahovú brúsku možno použiť na rýchlejšie odstránenie farby z betónu ako pomocou odstraňovačov farby. Musíte si vybrať správnu brúsku na danú prácu a nezabudnite nosiť respirátor, aby ste sa vyhli vdychovaniu prachu. Po skončení práce zmyte prach a farbu. Brúsky môžu byť náročné na obsluhu, preto možno budete chcieť uvažovať o tom, že si na túto prácu prizvete profesionála.

Môžete zabrániť tomu, aby sa farba vstrebávala do betónu?

Neošetrený betón je savý a nasiakne tekutiny. Betónový povrch môžete utesniť podlahovým tmelom alebo podlahovým voskom, ktorý pomôže zabrániť absorpcii a uľahčí čistenie v prípade rozliatia.

Ako odstrániť farbu z betónu bez chemikálií?

Existuje mnoho možností od brúsenia, tryskania sódou, tlakového tryskania až po použitie netoxických odstraňovačov náterov.

Môžete na odstránenie farby z betónu použiť ocot?

Áno, biely ocot môže pomôcť odstrániť farbu z betónu. Ocot je cenovo dostupná a ekologická možnosť a nie je toxický. Je to skvelé na menšie plochy a menej odolnú farbu. Väčšie plochy a odolnejšia zaschnutá farba môžu vyžadovať niečo silnejšie.

Odstráni acetón farbu z betónu?

Keď ste zoškrabali väčšinu farby na vodnej báze, môžete sa zbaviť jej zvyšku pomocou acetónu. Olejová farba potrebuje na odstránenie silnejšie rozpúšťadlá.

Aký veľký tlak je potrebný na odstránenie farby z betónu?

Mali by ste si zaobstarať tlakovú umývačku, ktorá má rozsah 2 500 PSI až 4 000 PSI (tlak na 6,45 cm2 ). Pri manipulácii s týmto typom zariadenia vždy dbajte na to, aby ste nosili bezpečnostný výstroj.

Vedieť, ako odstrániť farbu z betónu, môže byť veľmi užitočná zručnosť, ktorá je dôležitá pri renovácii betónových podláh alebo stien. Nezabudnite postupovať podľa nášho vyššie uvedeného návodu, aby ste dokonale odstránili farbu bez akýchkoľvek problémov.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.