Ako odstrániť farbu v spreji z betónu

Možno ste sa trochu ostýchali s maliarskou páskou, alebo sa do toho opäť pustili tí otravní vandali zo susedstva. Nech sa to stalo akokoľvek, nežiaduca farba v spreji sa z betónových povrchov odstraňuje veľmi ťažko. Tento článok vám pomôže lepšie pochopiť podstatu týchto dvoch materiálov, ako aj vás prevedie rôznymi metódami odstraňovania farby v spreji z betónu.

Povaha farby v spreji

Farba v spreji alebo aerosólová farba sa najčastejšie nachádza v tlakových nádobách. Farba sa uvoľňuje v jemnej hmle cez ventil, pričom sa nanáša viacero vrstiev v rýchlom slede za sebou. Je to oveľa rýchlejšia technika ako iné spôsoby nanášania, napríklad štetcom alebo valčekom. Farba v spreji tiež poskytuje rovnomernejší náter a má tendenciu schnúť oveľa rýchlejšie ako iné farby.

Pozrite sa na článok Ako odstrániť sprejovú farbu z betónu

Typy farieb v spreji

Na trhu existuje mnoho rôznych typov farieb v spreji, z ktorých niektoré sa z betónu odstraňujú oveľa ľahšie ako iné. Zoznámenie sa s niekoľkými rôznymi typmi by vám malo pomôcť pochopiť, ako odstrániť farbu v spreji z betónu.

Striekacia farba na báze latexu je na báze vody, vďaka čomu je jej odstránenie z betónu pomerne jednoduché. Zmes teplej vody a mydla na riad by mala stačiť! Striekacia farba na báze oleja, ako napríklad emailová farba v spreji, si však môže vyžadovať chemikálie a agresívnejšie drhnutie.

Pri pokuse o odstránenie farby v spreji z betónu nemusíte mať ten luxus, že viete, o akú farbu v spreji ide, a v takom prípade možno budete musieť vyskúšať niekoľko spôsobov odstránenia a zistiť, čo funguje.

Povaha betónu

Póry betónového povrchu si všimnete pri pozornom pohľade; vyzerajú ako malé dierky v povrchu. Vďaka tomu je betón paropriepustný alebo inými slovami priedušný. To prispieva k pevnosti betónu a je dôvodom, prečo môže dlho vydržať. Môže však tiež veľmi sťažovať čistenie.

Ako úplne dostať farbu v spreji z betónu

Z čoho sa betón vyrába?

Betón sa vyrába zmiešaním hrubého piesku alebo štrku s vodou a cementom. Pórovitosť betónu závisí najmä od veľkosti častíc použitého piesku alebo štrku, ako aj od triedenia častíc. Stupňovanie znamená, ako sú častice navzájom rovnomerné, a to priamo súvisí s pórovitosťou betónu. Betón, ktorý je pórovitejší, bude obsahovať častice rôznej veľkosti, zatiaľ čo menej pórovitý, zhutnený betón bude obsahovať častice, ktoré sú veľkostne rovnomernejšie.

Prečo je pórovitosť dôležitá?

Čím je betón pórovitejší, tým lepšie doň farba preniká a drží sa na ňom, pretože sa zvyšuje pevnosť spojenia medzi farbou a betónom. To však zároveň znamená, že čím je betón poréznejší, tým ťažšie sa čistí. Betón, ktorý bol natretý, sa čistí oveľa ľahšie, pretože vďaka tmelu je menej porézny. Niektoré tmely na betón sú dokonca navrhnuté tak, aby odolávali škvrnám.

Pri pokuse o odstránenie farby v spreji z utesneného betónu však buďte opatrní, pretože nechcete poškodiť povrch tým, že spolu s farbou v spreji odstránite aj tmel na betón.

Špecializované výrobky

Našťastie pre nás existujú aj výrobky špeciálne určené na odstraňovanie farby v spreji z betónu. Niektoré z nich sa zvyčajne označujú a predávajú ako odstraňovače graffiti. Niektoré výrobky pôsobia ako obrana proti graffiti a k dispozícii sú aj ekologické odstraňovače farieb. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o niektorých špecializovaných výrobkoch, ktoré sa odporúčajú.

Ako dostať striekaciu farbu z betónu pomocou rôznych produktov

Najlepší odstraňovač graffiti: Odstraňovač graffiti v spreji MOTSENBOCKER'S LIFT OFF

Odstraňovač graffiti v spreji Motsenbocker's Lift Off Graffiti Remover odporúčame, pretože funguje na rôznych tvrdých a poréznych povrchoch, ako je napríklad betón. Je tiež na báze vody, čo z neho robí skvelú alternatívu k používaniu nepríjemných chemikálií. Tento výrobok je bezpečný na použitie na rôznych povrchoch a je účinný pri odstraňovaní väčšiny farieb.

Najlepšia ochrana proti graffiti: Najlepší náter proti graffiti: RAIN GUARD WATER SEALERS VandIGuard

Prevencia vám môže z dlhodobého hľadiska ušetriť čas a peniaze. Rain Guard Anti-Graffiti Coating je veľmi účinný preventívny náter, ktorý vám výrazne uľahčí čistenie betónu od sprejovej farby, pretože samotný náter odoláva graffiti a vydrží až päť rokov. Tento výrobok nežltne, a preto nezmení vzhľad vášho betónového povrchu. Tento výrobok môžete použiť na porézne povrchy, ako sú betón, štuky a tehly.

Najlepší ekologický odstraňovač náterov: DUMOND SmartStrip Advanced Paint Remover

Odstraňovač náterov Dumond SmartStrip Advanced je bestsellerom a niet divu prečo. Tento odstraňovač náterov na vodnej báze bez zápachu nie je karcinogénny a je biologicky odbúrateľný, takže je bezpečný pre používateľa aj životné prostredie. Dokáže odstrániť až 15 vrstiev rôznych farieb z takmer akéhokoľvek povrchu a jeho neutrálne pH znamená, že po čistení nebudete musieť povrch neutralizovať.

Ako odstrániť farbu v spreji z betónu pomocou domácich potrieb

Teraz, keď už lepšie poznáme výrobky dostupné na trhu, možno vás namiesto toho napadne otázka, ako odstrániť sprejovú farbu z betónu pomocou predmetov z domácnosti. V tejto časti sa pozrieme na niekoľko osvedčených metód odstraňovania farby v spreji z betónu.

Majte na pamäti, že ak máte do činenia s vodou riediteľnou farbou v spreji na leštenej betónovej podlahe, budete mať pravdepodobne jednoduchšiu prácu pri čistení, ako keď sa snažíte odstrániť starú olejovú farbu v spreji z neopevneného betónového povrchu.

Bez ohľadu na to, o aký typ farby alebo betónu ide, je vhodné začať prvou metódou a až v prípade potreby prejsť na ďalšiu. Nasledujúce metódy sú zoradené od najlacnejších a najjednoduchších (voda a mydlo) po najnáročnejšie a najagresívnejšie (brúsenie).

Metóda 1: Mydlo a voda

Umývanie striekanej betónovej plochy mydlom a vodou je ideálne nielen pre farby na báze vody v spreji, ale aj pre čerstvo nastriekanú farbu. Oplatí sa ju vyskúšať aj na zaschnutú olejovú farbu, pretože môže byť účinnejšia, než očakávate. Vždy je najlepšie začať s touto metódou, pretože je cenovo dostupná a nevyžaduje si žiadne špeciálne zručnosti, hoci možno budete musieť vynaložiť trochu námahy.

Ako dostať striekaciu farbu z betónu pomocou mydla

Čo budete potrebovať

 • Drhnúcu kefu s tuhými štetinami
 • 3,79litrové vedro teplej vody
 • Mydlo na riad
 • Absorpčný uterák
 • Záhradná hadica a prívod vody (voliteľné)
 • Ocot (voliteľné)

Metóda

Naplňte vedro teplou vodou a pridajte poriadnu dávku mydla na riad. Najlepšie je povrch najprv navlhčiť a až potom sa pustiť do teplej mydlovej vody a kefy. Môžete to urobiť záhradnou hadicou, ale ak ste v interiéri, možno budete chcieť použiť mop, aby ste nezaplavili plochu.

Krúživými pohybmi drhnite postihnuté miesto teplou mydlovou vodou. Tým by sa mala začať uvoľňovať farba z povrchu. Potom betón opláchnite čistou vodou a osušte ho čistým uterákom.

Pridaním trochy bieleho octu do mydlovej vody môžete zvýšiť účinnosť roztoku, ale buďte veľmi opatrní, pretože to môže poškodiť náter zapečateného betónu. Ak sa zdá, že to funguje, zopakujte tento postup ešte niekoľkokrát. Ak na povrchu stále zostáva postriekaná farba, môžete prejsť k ďalšej metóde.

Metóda 2: Fosforečnan trisodný (TSP)

TSP, nazývaný aj cukrové mydlo, je mimoriadne silný čistiaci prostriedok, ktorý je už desaťročia prvou voľbou na čistenie interiérov aj exteriérov. Môže byť veľmi účinný pri odstraňovaní striekajúcej farby z betónu a jeho použitie je veľmi jednoduché.

Pri práci s TSP je však potrebné dbať na opatrnosť, pretože ide o drsnú chemikáliu, ktorá nie je vhodná pre životné prostredie a môže spôsobiť podráždenie pokožky a očí. Môžu existovať obmedzenia, ktoré obmedzujú používanie TSP, preto si nezabudnite overiť miestne predpisy.

Ako odstrániť farbu v spreji z betónu pomocou domácich potrieb

Čo budete potrebovať

 • TSP (cukrové mydlo)
 • Štetec s tuhými štetinami
 • 3,79litrové vedro teplej vody
 • Okuliare alebo štít na tvár
 • Rukavice
 • Respirátor
 • Celoplošný odev

Metóda

Po uistení sa, že ste si obliekli správne bezpečnostné vybavenie, namiešajte TSP podľa pokynov na obale. Ak používate TSP vo forme prášku, môžete zmiešať 59,12 mililitra na 3,79 litra vody, čo je ideálny pomer na náročné čistenie.

Tak ako sme postupovali pri roztoku mydla a vody, naneste roztok na postriekaný betón pomocou kefy s tuhými štetinami a krúživými pohybmi ho vydrhnite.

Ak necháte roztok na povrchu 30 minút pred opláchnutím, umožníte TSP pôsobiť na sprejovú farbu. Tento postup bude možno potrebné niekoľkokrát zopakovať, aby sa odstránila všetka farba v spreji. Ak sa zaoberáte väčšou plochou betónu, vymeňte 3,79litrové vedro za väčšie 1 a primerane zvýšte pomer.

Metóda 3: Umývanie elektrickým prúdom

Elektrický alebo tlakový umývač je skvelý nástroj na čistenie rôznych odolných povrchov, ako je betón, a navyše spotrebuje oveľa menej vody ako bežná záhradná hadica. Elektrický a tlakový čistič sa mierne líšia v tom, že elektrický čistič používa na čistenie ohriatu vodu a tlak, zatiaľ čo tlakový čistič používa len tlak. Ako ste už možno uhádli, pridané teplo z elektrickej umývačky bude účinnejšie, keď pôjde o odstraňovanie postriekanej farby z betónu.

Ako dostať striekaciu farbu z betónu pomocou tlakovej umývačky

Čo budete potrebovať

 • Elektrickú alebo tlakovú umývačku (odporúčané psi 3000)
 • Čistiaci prostriedok (voliteľný)
 • Okuliare (odporúčané)

Metóda

Na odstránenie striekajúcej farby z betónu sa odporúča, aby mala vaša elektrická umývačka prietok nad 4 GPM (galóny za minútu). Je dôležité si uvedomiť, že priemyselné vysokotlakové čističe môžu byť extrémne silné a mohli by poškodiť betón.

Po vytočení tlakovej umývačky a výbere trysky podľa pokynov výrobcu poriadne prestriekajte betón. Najlepšie je vyskúšať to na oblasti betónu, ktorá je mimo dohľadu - najprv z diaľky - a potom sa postupne približovať podľa potreby. Postupujte metodicky a pomaly zhora nadol, a to švihovým pohybom. Pokračujte v prechádzaní postihnutej oblasti, aby ste odstránili všetku striekajúcu farbu. Odmasťovač alebo čistiaci prostriedok môžete použiť v kombinácii s elektrickým umývačom, aby ste pomohli odstrániť striekajúcu farbu z betónu.

Metóda 4: Odstraňovač farby alebo rozpúšťadlá

Ak jednoduché domáce čistiace prostriedky jednoducho nezaberajú, je čas vytiahnuť veľké zbrane. Rozpúšťadlá ako acetón, riedidlo, denaturovaný lieh a terpentín môžu byť účinné pri zmäkčovaní farby v spreji, čo uľahčí jej odstránenie z betónu.

Nezamieňajte si ho s riedidlom, odstraňovač náterov je tiež rozpúšťadlo, ale ako už názov napovedá, je špeciálne vyvinutý na odstraňovanie náterov z tvrdých povrchov.

Odstraňovač farby a iné rozpúšťadlá môžu byť veľmi účinné pri zmäkčovaní farby, čo uľahčuje jej odstránenie z betónu, ale pri práci s týmito chemikáliami treba byť opatrný, pretože môžu byť škodlivé pre vás a vaše okolie.

Ako dostať striekaciu farbu z betónu pomocou rozpúšťadiel

Čo budete potrebovať

 • Odstraňovač náterov alebo rozpúšťadlo podľa vlastného výberu
 • Lacný štetec
 • Drôtená kefa alebo kefa s tuhými štetinami
 • Rukavice
 • Respirátor
 • Záhradná hadica (ak pracujete vonku) alebo vedro s vodou (ak pracujete v interiéri)
 • Špongia

Metóda

Pomocou štetca naneste odstraňovač náteru alebo rozpúšťadlo na nastriekané plochy betónu. Ak používate odstraňovač náteru, nechajte ho pôsobiť 30 minút alebo dlhšie. Farba môže začať bublať, čo je dobrý náznak toho, že odstraňovač farby začína dvíhať farbu z betónu. Tvrdšia farba v spreji však môže vyžadovať trochu presviedčania, v takom prípade použite kefu s tuhými štetinami a krúživými pohybmi drhnite oblasť, kým sa farba neodstráni.

Ak používate rozpúšťadlo, budete musieť drhnúť okamžite, pretože rozpúšťadlá majú tendenciu sa pomerne rýchlo odparovať.

Po odstránení farby opláchnite betón vodou a špongiou alebo, ak ste vonku, poslúži aj záhradná hadica. Ak ste sa rozhodli použiť drôtenú kefu, buďte veľmi opatrní, pretože by ste mohli poškodiť povrch betónu. Dôležité je tiež poznamenať, že ak sa snažíte odstrániť striekaciu farbu zo zapečateného betónu, je najlepšie vyhnúť sa použitiu odstraňovača náterov a iných chemikálií, pretože aj tie môžu poškodiť povrch.

Metóda 5: Brúsenie

Použitie brúsky by malo byť poslednou možnosťou, najmä ak s ňou nemáte veľa skúseností. Použitie brúsky je riskantné, ale môže byť veľmi účinné, pokiaľ ide o odstraňovanie farby nastriekanej z betónu. Ak sa pokúsite použiť brúsku, tu je základný návod, ktorý vám ukáže, ako postupovať bezpečne. Uistite sa, že nosíte vhodný ochranný odev, ako je maska proti prachu alebo respirátor, ochranné okuliare a rukavice.

Ako dostať striekaciu farbu z betónu brúsením

Čo budete potrebovať

 • Uhlová brúska
 • Diamantový kotúč s pohárikmi
 • Respirátor
 • Okuliare
 • Rukavice
 • Celoplošné oblečenie
 • Vysávač

Metóda

Musíte si uvedomiť, že pri použití brúsky na odstránenie farby nastriekanej z betónu odstránite aj časť betónu, preto postupujte opatrne a veľmi opatrne. Pomocou diamantového kotúča najprv jemne prechádzajte po postriekanej ploche a väčší tlak vyvíjajte len v prípade potreby. Takto pokračujte, kým neodstránite všetku nastriekanú farbu. Potom môžete použiť vysávač na odstránenie prachu - bude ho veľa.

Tipy a triky

 • Vždy začnite s najšetrnejšími metódami, než prejdete na drsné chemické alebo abrazívne metódy. Ušetríte si tak poškodenie povrchu betónu.
 • Ak ste sa rozhodli použiť riedidlo na odstránenie farby nastriekanej z betónu, majte po ruke uterák, ktorým môžete miesto potrieť, keď sa riedidlo pustí do práce. Riedidlo by totiž mohlo farbu rýchlo rozpustiť a mohlo by tiež stiecť do iných oblastí a narobiť neporiadok.
 • Prírodnou, netoxickou alternatívou k TSP je bórax. Borax môže byť rovnako účinný a je aj cenovo dostupný. K dispozícii sú aj odstraňovače náterov na báze sóje, ktoré môžu byť veľmi účinné pri odstraňovaní farby v spreji z betónu.
 • Odstraňovač náterov funguje veľmi dobre, keď sa nechá na natretom povrchu pôsobiť niekoľko hodín. Nesmie však na povrchu zaschnúť, inak sa môže ťažko vyčistiť, preto naň dávajte pozor.
 • Ak chcete znížiť prašnosť pri používaní uhlovej brúsky na betón, môžete použiť protiprašný kryt. Mali by ste ho nájsť v miestnom železiarstve. Prachový kryt sa prepojí s vysávačom, ktorý počas práce odstraňuje prach.
 • Prevencia je lepšia ako liečba! Správne maskovanie plôch pri maľovaní môže zabrániť nehodám pri striekaní. Prípadne môžete betón utesniť tak, aby nielen dlhšie vydržal, ale aby sa aj ľahšie čistil.
 • Pri prvom rozliatí farby konajte rýchlo a snažte sa ju vyčistiť skôr, ako stihne vytvrdnúť. Zníži sa tak množstvo lakťov potrebných na odstránenie farby v spreji z betónu.

Ako dostať striekaciu farbu z betónu

Často kladené otázky

Kedy mám zavolať profesionála?

Ak ste vyskúšali všetky vyššie uvedené metódy DIY a stále sa nemôžete zbaviť farby v spreji, možno je čas zavolať profesionála. Zavolať profesionála sa odporúča aj vtedy, ak je plocha, ktorú riešite, veľmi veľká alebo ak sa cítite preťažení.

Môžem nastriekané graffiti premaľovať?

Graffiti môžete premaľovať sprejom, ale je veľká pravdepodobnosť, že bude vidieť cez novú vrstvu farby, najmä ak je graffiti tmavej farby a nová vrstva, ktorú maľujete, je svetlá. Často budete musieť celú konštrukciu premaľovať, čo môže byť nákladné.

Môžem odstrániť sprejovú farbu z betónu pomocou bielidla?

Pri pokuse o odstránenie farby v spreji z betónu sa neodporúča používať bielidlo, pretože samotné bielidlo môže na povrchu betónu zanechať usadeniny soli, ktoré môžu spôsobiť škvrny a ťažko sa odstraňujú.

Môže WD40 odstrániť sprejovú farbu z betónu?

WD40 je ľahký penetračný olej, ktorý môže byť účinný pri uvoľňovaní latexovej farby v spreji z betónových povrchov. Najprv ho vyskúšajte na ploche, ktorá nie je na očiach, aby ste otestovali, ako reaguje s povrchom betónu.

Dostane odlakovač na nechty farbu v spreji z betónu?

Áno, odlakovač na nechty je rozpúšťadlo na báze acetónu, takže môže odstrániť farbu v spreji z betónu v závislosti od toho, aký porézny je povrch a aký typ farby v spreji bol použitý. Podrobnejšie pokyny môžete získať podľa krokov uvedených v Metóde 4.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.