Tmely na betón - najlepšia voľba pre váš tmel na betón

Uprednostňované použitie pre tmely na betón

  • Menšie domáce projekty, ako sú podlahy v suteréne
  • Vnútorné povrchy, na ktorých je veľmi malý pohyb osôb
  • Vonkajšie povrchy, ako sú terasy a príjazdové cesty

Výber tmelu na betón

Keďže existuje veľké množstvo rôznych tmelov na betón, je náročné a skľučujúce vybrať si ten správny pre vašu aplikáciu. Na výber je množstvo produktov, napríklad akrylátové až po penetračné tmely, ktoré vám poskytnú ochranu, akú hľadáte. Tu je niekoľko pokynov, ktoré vám pomôžu.

Epoxidový tmel

Chemický vzorec

Najprv by ste mali zvážiť výhody a nevýhody všetkých typov tmelov na betón a potom určiť, ktorý bude vyhovovať vášmu použitiu.

Tu je niekoľko typov, ktoré treba zvážiť:

  • Akrylové tmely
  • Penetračné tmely
  • Epoxidový tmel
  • Polyuretánové tmely

Akrylové tmely

Tieto typy tmelov sa vyrábajú zo zmesi vody alebo rozpúšťadiel a akrylových zlúčenín. Máte možnosť vybrať si číre alebo farebné tmely a dodávajú sa v rôznych typoch lesku. Tieto typy tmelov sú ideálne na použitie na vonkajšie terasy. Ak chcete, vyberte si tento typ tmelu:

  • Chcete lacnejšie a rýchle riešenie vášho problému
  • Chcete ochrániť niektoré exponované vonkajšie povrchy
  • Chcete vylepšiť a skvalitniť niektoré svoje betónové povrchy

Penetračné tmely

Mnohé z týchto typov tmelov sa vyrábajú zo silanu, silikátov, siloxánu alebo silikátov. Všetky tieto prípravky sú určené na prenikanie do otvorených pórov betónu, ale nie na zmenu vzhľadu. Výsledkom je, že betón sa stane odolným voči chemikáliám, vode, UV žiareniu a minerálom. Skvelá voľba pre akýkoľvek betónový povrch. Dôvody vášho výberu môžu byť niektoré alebo všetky nasledujúce:

  • Chcete zabrániť poveternostným podmienkam, aby poškodili váš betónový povrch
  • Hľadáte tmel šetrný k životnému prostrediu
  • Chcete zachovať predchádzajúci vzhľad vášho betónu

Epoxidové tmely

Tieto typy tmelov sa dodávajú v dvojzložkovom systéme, živica a tvrdidlo, ktoré je potrebné pred použitím správne zmiešať. Hneď po ich zmiešaní musíte pracovať rýchlo, pretože majú tendenciu pomerne rýchlo schnúť a tuhnúť. Najčastejšie sa používajú v interiéri na betónové dosky, betónové prekrytia alebo morený betón, kde je silná pešia prevádzka. Tento tmel by ste si mali vybrať z týchto dôvodov:

  • Odpudzuje vodu
  • Je odolný a dlhotrvajúci
  • Jeho pigment je číry, ale môže byť aj farebný
  • Dá sa kúpiť vo vysokom lesku alebo strednom lesku
  • Je odolný voči oderu

Polyuretánové tmely

Polyuretán je organická látka a vzniká pri reakcii izokyanátu a glykolu. Polyuretánové tmely na betón sa väčšinou používajú v interiéri na rôzne betónové povrchy, pretože nie sú odolné voči UV žiareniu. Výrobok sa dodáva v zložení na báze vody alebo rozpúšťadla. Tento typ tmelu je vynikajúci vo vašej domácnosti, ak hľadáte nasledujúce vlastnosti:

  • Chcete opraviť podlahy v garáži alebo na pracovisku
  • Chcete zachovať krásu pôvodného povrchu betónovej podlahy
  • Chcete tesniaci prostriedok, ktorý je cenovo výhodný

Ochrana

Ak si nie ste na 100 % istí, či je tmel na betón vhodný pre váš projekt alebo či sa oplatí minúť všetky tie peniaze, potom čítajte ďalej. Hlavným účelom tmelu na betón je chrániť betónový povrch pred opotrebovaním a škvrnami. Ak ho aplikujete správne, podľa pokynov výrobcu, potom vám tmel vytvorí na betónovom povrchu pevnú a pevnú neviditeľnú ochrannú vrstvu. Práca tmelov spočíva v zablokovaní alebo utesnení pórov betónu, čím umožňujú, aby sa z betónu dostala von akákoľvek vlhkosť, ale neumožňujú jej vstup.

epoxidový základný náter

Betón sa môže poškodiť týmito spôsobmi: odieraním, škvrnami alebo vodným kameňom. Ak na betón nanesiete kvalitný tmel, predídete týmto poškodeniam. Môže tiež zabrániť prenikaniu solí, chemikálií alebo chloridov do pórov.

Pokrytie

Pri kúpe tmelu na betón sa musíte uistiť, že ste si ho kúpili dostatočné množstvo na pokrytie celej plochy, ktorú máte v úmysle natrieť. Mnohí výrobcovia vám dodávajú priemernú mieru krytia, ale musíte byť opatrní, pretože pokrytie sa môže líšiť v závislosti od toho, aký porézny je váš betón. Musíte tiež vziať do úvahy, že možno budete musieť naniesť základný aj vrchný náter. Priemerná predstava o pokrytí je od päťdesiat do 18,58 m2 na každý galón .

POZNÁMKA: Je dobré overiť si, aké sú výrobcom stanovené miery pokrytia pri aplikácii na určité povrchy, ako je napríklad odkrytý betón, tehla alebo razený betón.

Ako aplikovať

Ako sa aplikujú tmely na betón? Naša odpoveď znie: Ak chcete dosiahnuť požadovaný výsledok, prísne dodržiavajte všetky pokyny, ktoré poskytujú výrobcovia, a to do písmena. Teraz vám však pomôžeme ďalej a poskytneme vám niekoľko trikov a tipov, ktoré vám pomôžu získať z vášho tmelu na betón čo najviac.

Utesnite všetky trhliny

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je venovať nejaký čas utesneniu všetkých prasklín, škrabancov a dutín na vašom betónovom povrchu. Na utesnenie prasklín a medzier použite zmes malty a snažte sa ju prispôsobiť svojmu betónovému povrchu. Skôr ako budete pokračovať, nechajte maltu dostatočne dlho zaschnúť. Nezabudnite, že tmely na betón vždy najlepšie fungujú, keď sa nanášajú na rovný a rovný povrch.

Aplikujte túto dodatočnú námahu

Predtým, ako na betónový povrch nanesiete akýkoľvek tmel, musíte sa uistiť, že je suchý a čistý. To zahŕňa, že v čo najväčšej miere odstránite všetky nečistoty, škvrny alebo sutiny. To môžete urobiť tak, že povrch najprv pozametáte, potom vezmete nejaký čistiaci prostriedok a povrch drhnete, kým neodstránite všetky škvrny. Teraz použite čistiaci prostriedok na celú plochu povrchu, ktorý naneste mopom a nechajte ho zaschnúť, a potom použite vysávač na odstránenie všetkých zvyšných nečistôt.

Aplikujte tesniaci prostriedok pomocou správneho aplikátora

V návode od výrobcu nájdete správny postup na aplikáciu tmelu. Medzi niektoré formy aplikácie patria postrekovače, valčeky a štetce. Venujte osobitnú pozornosť načasovaniu a smeru, ktorým aplikujete tmel. Ďalším faktorom, ktorý treba zohľadniť, je vlhkosť alebo teplota, ktorá musí byť v požadovanom rozsahu. Väčšina tmelov vyschne na dotyk do 6 hodín, ale úplne vytvrdne až do 24 hodín. Počas tohto času schnutia musíte zabezpečiť, aby na betónovom povrchu nebola žiadna prevádzka tlapiek alebo nôh, studené rozliate tekutiny alebo zrážky.

Staré tmely je potrebné odstrániť

Ak máte na povrchu betónu starý tmel, bude ho potrebné odstrániť skôr, ako budete môcť naniesť nový tmel. Niektoré tmely sa však dajú aplikovať na starý tmel, ale musíte si kúpiť správny tmel a pri aplikácii postupovať podľa pokynov výrobcu.

Kompatibilné povrchy

Všetky tmely na betón sú navrhnuté tak, aby sa dali aplikovať na širokú škálu povrchov. Niektoré tmely sú špeciálne navrhnuté na použitie v interiéri, zatiaľ čo iné možno aplikovať v exteriéri.

Musíte mať široké znalosti o rôznych typoch betónových povrchov; to vám potom umožní správny výber tmelu pre váš projekt. Existujú rôzne textúry povrchovej úpravy betónu, ako napríklad metlový povrch, razený, stierkovaný, soľný alebo obnažený, a dokonca aj leštený alebo morený betón.

Vzhľad

Ľudia si neuvedomujú, že na trhu existuje široká škála povrchových úprav betónu. Väčšina penetračných tmelov poskytuje číry povrchový náter bez lesku. Niektoré tmely vám však ponúkajú celý rad lesklých odtieňov a možno ich zakúpiť aj v mnohých farbách. Niektoré tmely vám poskytnú protišmykovú povrchovú úpravu. Je teda len na vás, či chcete zmeniť vzhľad alebo štruktúru vášho súčasného povrchu betónu.

Otázky a odpovede

Čím sa epoxidové tmely líšia od akrylátových tmelov?

Ide o pomerne veľa rozdielov.

Epoxidové tmely

  • Vytvárajú vysokopevnostnú ochrannú vrstvu na betóne
  • Zvyčajne vysoko lesklý povrch
  • Vytvára tvrdý, dlhotrvajúci a abrazívne odolný povrch
  • Zvyčajne sa dodávajú v čírej forme, ale môžu byť aj farebné
  • Vytvárajú tvrdší povrch ako akrylové tmely
  • Sú vodoodpudivé
  • Pomerne drahé
  • Trvá dlhšie, kým sa vytvrdia
  • Odporúča sa na použitie v interiéri
  • Používa sa v oblastiach s vysokou intenzitou prevádzky

Akrylové tmely

  • Neporézne, neumožňujú prenikanie uzamknutej vlhkosti
  • Dodávajú sa v rôznych leskoch od vysokého lesku až po matný povrch
  • Cenovo výhodnejšie
  • Vytvrdzujú oveľa rýchlejšie
  • Môže sa používať v interiéri alebo exteriéri
  • Používa sa na zvýraznenie a ochranu farby vašich interiérových podlahových povrchov

Tmelí epoxidová farba betón?

Epoxidové tmely bývajú oveľa tvrdšie ako akrylátové tmely. Pri použití epoxidového tmelu na vodnej báze sa mimoriadne dobre spája s betónom a zanecháva číry povrch.

Sú však neporézne, čo znamená, že neumožnia únik zachytenej vlhkosti vo vnútri. Používanie epoxidových tmelov sa odporúča na betónové dosky a miesta, kde sa pripravujú potraviny.

Je epoxidový tmel lepší ako polyuretánový?

To závisí výlučne od vašej aplikácie. Polyuretán je elastický a mimoriadne pružný. Na druhej strane, epoxid je krehkejší a tvrdší. Polyuretánové tmely sú odolné voči poškriabaniu a podobnému typu poškodenia.

Polyuretánové tmely sa teda nachádzajú na podlahách, kde je veľký pohyb osôb, ako sú parkoviská vo viacpodlažných budovách.

Môžete hydroizolovať betón pomocou epoxidovej živice?

Epoxid je podobný lepidlu na plasty a môže sa nanášať vo viacerých vrstvách, čím získate požadovanú hrúbku. Poskytne betónu ochranu pred vodou pod povrchom betónu, ale na povrchu je len vodoodpudivý, nie vodotesný.

Utesňuje polyuretán betón?

Polyuretánové tmely sú oveľa hrubšie ako akrylátové tmely, pretože na povrchu betónu vytvárajú ochrannú vrstvu s vysokou pevnosťou. Tá vám potom poskytne vynikajúcu odolnosť voči akýmkoľvek chemikáliám alebo oderu. Môžu byť účinné v interiéri aj exteriéri a poskytujú nežltnúci, transparentný a odolný hotový povrch.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.