Výber správneho kameňa pre váš domov alebo kanceláriu

Prírodný kameň sa rýchlo stal jednou z najobľúbenejších volieb v interiérovom dizajne. Prečo? Prírodný kameň ponúka jednoduchý, ale účinný prostriedok na dosiahnutie moderného, minimalistického vzhľadu, ktorý však stále poskytuje absolútnu hromadu vizuálneho efektu. Výber prírodného kameňa pre váš domov alebo kanceláriu môže byť náročný, na výber je toľko krásnych možností, nehovoriac o tom, že je potrebné vybrať taký, ktorý sa hodí do priestoru a na použitie v danom priestore. Ak si vyberáte kameň do kuchyne, musí byť odolný a nie ľahko náchylný na poškodenie, a ak si vyberáte kameň do kúpeľne alebo sauny, musí byť ľahko utesniteľný a nezraniteľný voči poškodeniu vlhkosťou alebo plesňami. Vzhľadom na to sa pozrime na niektoré bežne používané interiérové kamene, aké sú ich vlastnosti a ako ich účinne utesniť.

Aké druhy interiérového kameňa sú k dispozícii?

V prvom rade existuje päť typov interiérového kameňa, ktoré sa používajú na dekoráciu interiéru. Kameň môže byť náročný na inštaláciu, takže ak ste kameň ešte nikdy neinštalovali, odporúčame vám, aby ste do inštalácie zapojili odborníka, a to nielen preto, aby ste ušetrili nejaké peniaze a čas, ale aj preto, aby ste sa vyhli nešťastným nehodám. Teraz sa pozrime na niektoré kamene, ktoré by ste mali mať k dispozícii pri výbere povrchovej úpravy pre váš domov alebo kancelársky priestor!

Rôzne druhy prírodného kameňa

Mramorové povrchové úpravy

Mramor poskytuje jedinečnú estetiku, ktorá oživuje priestory a v podstate okamžite dodáva priestoru noblesu už len tým, že sa v ňom nachádza. Napriek tomu môže byť práca s mramorom a jeho inštalácia náročná.

Napriek tomu, že je jedným z najodolnejších dostupných kameňov, môže ľahko popraskať alebo spôsobiť prasknutie vášho základu. Práve z tohto dôvodu existuje celé odvetvie, ktoré sa venuje inštalácii a údržbe mramorových podláh a pracovných dosiek.

Rozmanitosť mramorových dlaždíc

Mramor sa bežne používa do kúpeľňových interiérov, pretože je oveľa menej porézny ako ktorýkoľvek iný kameň vo svojej triede, pričom jeho percentuálny podiel sa pohybuje medzi 0,5 až 2 % celkovej pórovitosti. Mramor môže byť aj pomerne drahý, čo je dôvod, prečo väčšina moderných domácností jednoducho pokrýva bežnú preglejku akousi mramorovou dyhou, aby sa dosiahol rovnaký efekt, hoci tieto dve vrstvy sú od seba ľahko rozoznateľné.

Mramorové obklady a dlažby

Údržba mramoru môže byť tiež trochu náročná, pretože chemikálie majú tendenciu degradovať jeho charakteristickú lesklú povrchovú úpravu, preto by nemalo byť prekvapením, že tak ako existuje celé odvetvie venované inštalácii mramoru, existuje aj ďalšie, ktoré sa venuje výhradne údržbe a opravám mramorových povrchov.

V staroveku (a do istej miery aj v súčasnosti) sa mramor považoval za ukazovateľ triedy a bohatstva. Tento kameň bol zvyčajne vyhradený pre hrobky a domy ľudí s vysokým spoločenským alebo finančným postavením v spoločnosti, pretože už vtedy mohol tento kameň stáť pekný peniaz.

Povrchová úprava vápenca

Vápenec je v oblasti interiérového dizajnu tesne na druhom mieste za mramorovými povrchovými úpravami, ktoré sa vyznačujú povrchom, ktorý je vysoko odolný a ľahko dostupný na zakúpenie, vápenec možno nájsť v interiérových aj exteriérových úpravách pre domácnosti a kancelárie. Čo je vápenec? Nuž, je to druh kameňa, ktorý sa vytvoril v priebehu času a ktorý pozostáva z piesku a morských fosílií.

Vápencové obklady stien

Na rozdiel od mramoru má vápenec nenápadný šik, vďaka ktorému si ho spočiatku nevšimnete, kým vás jeho krása a sofistikovanosť neprekvapí. Často sa používa na steny a podlahy na obytné aj komerčné účely, často v kombinácii s odtieňom, ktorý sa dá meniť podľa vašich preferencií.

Tento kameň nie je ani zďaleka taký ťažký alebo drahý ako mramor, ale má približne rovnaký stupeň odolnosti, preto ho často nájdete vo veľkých foyer a iných priestoroch, ktoré majú vysokú mieru pohybu chodcov. Schodiská z vápenca sú bežné aj v luxusných domoch, pretože sa v porovnaní s inými kameňmi svojej triedy ľahko inštalujú a formujú, nehovoriac o jednoduchej údržbe a oprave v prípade poškodenia.

Vápenec je mimoriadne univerzálny, má veľkú tepelnú odolnosť, preto sa často používa v krboch. Okrem krbov a pochôdznych plôch sa vápenec často používa na tvarovanie alebo obkladanie veľkých konštrukčných pilierov/stĺpov.

Schodisko z vápenca

Vápenec už stovky rokov používajú králi a iné významné osobnosti na prezentáciu svojho bohatstva a prepychu po celom svete. Podobne ako mramor. Aj vápenec má svoj domov v kuchyni, používa sa na lavice a dosky na dosiahnutie teplej, ľahkej estetiky, ktorá býva mimoriadne odolná v porovnaní s inými technickými materiálmi používanými na rovnaké použitie.

Napriek svojim všestranným, robustným a estetickým vlastnostiam je vápenec v porovnaní s inými kameňmi relatívne lacný a má pórovitosť od 0 do 20 % v závislosti od pôvodu kameňa a lokality lomu, z ktorého bol vyťažený.

Povrchové úpravy terrazza

Ak prejdeme k povrchovej úprave kameňa s o niečo nižším stupňom ako posledná, ktorej sme sa venovali, terrazzo je povrchová úprava, ktorá vyzerá skvele a je podstatne lacnejšia ako ktorákoľvek z vyššie uvedených. Prečo? Ostatné sa považujú za prírodný kameň, pretože sa ťažia, zušľachťujú a režú na konkrétne použitie, zatiaľ čo terazzo je v podstate poskladané z iných kusov prírodného kameňa na rovnaký účel.

Rôzne farby terrazzovej dlažby

Pýtate sa, z čoho sa terrazzo vyrába? Nuž, v závislosti od toho, aké sú preferencie výrobcu a na akú aplikáciu sa materiál použije, terrazzo môže byť vyrobené z kombinácie skla, mramoru, žuly, kremeňa a akéhokoľvek iného materiálu, ktorý by mohol pomôcť pri aplikácii, ktorá vás čaká. Ako sú tieto fragmenty spojené?

Opäť to závisí od priemyselných noriem v regióne, v ktorom sa vyrába, ale väčšinou sa na spojenie kúskov používa spojivo pozostávajúce z cementu alebo polyméru. Konečný výsledok môže byť vyhladený alebo vytvorený do štruktúrovaného povrchu v závislosti od objednávky alebo výstupnej aplikácie výrobcov, ale vo väčšine prípadov sa povrchová úprava terrazzového kameňa dá vyrobiť na mieru podľa vašich preferencií.

Terrazzová podlaha a schody

Tento typ povrchovej úpravy je univerzálny a mimoriadne odolný, preto by nemalo byť prekvapením, že ho nájdete na mnohých miestach v interiéri a exteriéri nielen v Spojených štátoch, ale v celom rozvinutom svete. Terrazzo sa veľmi prispôsobilo ako moderný dizajnový materiál, ale jeho verzie siahajú až do starovekého Egypta. Terrazzo, ktoré poznáme dnes, pochádza z typu vynájdeného v Taliansku počas renesancie.

Terrazzo je naozaj husté vďaka tomu, že všetky tieto rôzne materiály sú stlačené dohromady, čo znamená, že veľmi dobre drží vodu. V skutočnosti drží vodu tak dobre, že pre tento materiál neexistuje žiadne oficiálne percento pórovitosti, pretože pomery miešania a hustota sa môžu u jednotlivých výrobcov výrazne líšiť.

Povrchová úprava poľného kameňa

Táto povrchová úprava je bežnejšia, než by sa mohlo zdať, a hoci sa zvyčajne používa na vonkajšiu povrchovú úpravu v takých veciach, ako sú záhrady alebo škôlky, použitie fieldstone sa odvtedy rozšírilo vďaka všestrannosti, ktorú tento materiál poskytuje.

Kedysi sa poľný kameň pôvodne používal na vytváranie nízkych múrov na poľnohospodárskych usadlostiach alebo fungoval ako prirodzená hranica riek a jazier na celom svete. Tento kameň je dosť húževnatý, a len čo sa ho ľudia chytili, používal sa pri výstavbe mnohých vidieckych stavieb, pretože funguje ako lacný, efektívny a estetický spôsob vytvárania malých i veľkých obydlí.

Poľný kameň používaný v záhrade

Prečo bol taký účinný vo vidieckom prostredí? Poľný kameň je robustný a na stavbu stredne veľkého domu ho treba podstatne menej ako pri použití tehál alebo iných bežných materiálov. Je dostatočne pevný, aby odolal vetru s vysokou rýchlosťou a prívalovému dažďu počas zimných mesiacov, a dostatočne hustý, aby udržal chladnú atmosféru v interiéri počas dlhých horúcich letných mesiacov.

V súčasnosti sa poľný kameň používa menej pre svoje praktické schopnosti a viac pre svoj estetický vzhľad, pričom ho čoraz častejšie nájdeme v moderných kúpeľniach a špičkových hoteloch, než ako súčasť záhradných múrov. Tento typ povrchovej úpravy kameňa sa v porovnaní s mramorovou a vápencovou povrchovou úpravou podstatne ťažšie leští, pretože má prirodzene drsnú štruktúru.

Rustikálna kúpeľňa z kameňa a dreva

Poľný kameň je prírodný kameň, ale časom má tendenciu mäknúť, najmä po dlhodobom vystavení drsným poveternostným podmienkam, ako je extrémne slnečné žiarenie alebo prívalový dážď. Pritom platí, že ak sa poľný kameň udržiava v relatívne neutrálnych podmienkach, môže mať percentuálnu pórovitosť až 40 percent.

Ak máte v úmysle používať fieldstone v oblasti s vysokou vlhkosťou alebo kondenzáciou, dôrazne odporúčame naniesť na povrch a škárovaciu hmotu tmel. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k vzniku plesní alebo k značnému poškodeniu štrukturálnej integrity vami vybudovanej steny alebo povrchu.

Povrchové úpravy žuly

Hľadáte povrchovú úpravu kameňa, ktorá má vzhľad mramoru bez nákladov? V tom prípade si myslíme, že žula by mohla byť presne pre vás. Žula ponúka takmer identický pocit a všetky vlastnosti mramoru bez akýchkoľvek ťažkostí a nákladov, ktoré sú s ním spojené, a poskytuje elegantnú čiernu povrchovú úpravu, ktorá vydrží po celú dobu životnosti vášho diela.

Žulová dlažba v kúpeľni

Žula sa v porovnaní s mramorom aj podstatne ľahšie udržiava, čo znamená, že s podlahou, pracovnou doskou alebo stenami nebudete musieť zaobchádzať, akoby boli vyrobené zo sušeného plastu. Žula sa najčastejšie používa v dizajne kuchynských dosiek, a to nielen preto, že vyzerá skvele a ľahko sa čistí, ale je mimoriadne odolná voči vysokým teplotám, čo je ideálne, ak inštalujete plynovú varnú dosku alebo jednoducho nechcete naskočiť na celý vlak s indukčným riadom.

Žulové ohnisko

V dnešnej dobe dochádza k veľkej degradácii pracovných dosiek nielen v dôsledku zanedbávania, ale aj slnečného žiarenia. Ak sú vaše pracovné dosky vyrobené z umelého dreva, existuje veľká pravdepodobnosť, že v určitom okamihu vyblednú alebo zožltnú v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu, ak ste ich správne neutesnili. Ak sa rozhodnete pre žulovú dosku, tomuto problému sa môžete úplne vyhnúť, žula (hoci je porézna) je prirodzene odolná voči poškodeniu teplom a UV žiarením, čo znamená, že sa nebudete musieť neustále obávať slnečného žiarenia na vašich doskách.

Žula, podobne ako mramor a vápenec, je prírodný kameň, ktorý sa dá ťažiť a leštiť a vytvárať z neho nádherné obkladové steny, podlahy v kúpeľni, kuchynské dosky alebo dokonca celé súpravy umývadiel a drezov, ak máte na takéto veci peniaze a čas.

Žulový lom

Ďalšou vlastnosťou žuly, ktorá z nej robí jeden z najvyhľadávanejších povrchov kameňa, je, že je takmer vôbec porézna, vyznačuje sa (viac-menej) rovnakou pórovitosťou ako mramor na úrovni 2 %. To znamená nielen to, že celkovo priťahuje a zadržiava menej vlhkosti, ale aj to, že je absolútne príjemné ho čistiť.

Prečo by sa mal prírodný kameň utesňovať?

Zdá sa, že prírodný kameň je v našich domácnostiach a kanceláriách čoraz obľúbenejší, ale ak nie je správne utesnený a udržiavaný, riskujete, že vaše povrchy budú ohrozené. Ako neutesnenie vašich povrchov spôsobuje ich degradáciu? Nuž, každý kameň, bez ohľadu na jeho typ alebo pôvod, má určitú mieru pórovitosti.

To znamená, že v závislosti od toho, aký typ kameňa máte, môžu v týchto malých priestoroch uviaznuť veci ako prach, potraviny a vlhkosť. Práve tieto malé čiastočky sa môžu pomaly vryť do povrchu, čo môže spôsobiť dutiny v kameni, ktoré by mohli rásť a nakoniec spôsobiť, že štruktúra nebude pevná.

Príprava jedál na prírodnom kameni

Čistenie týchto povrchov funguje len do určitej miery. Bez utesnenia vašich kamenných povrchov sa rýchlosť degradácie a frekvencia ich čistenia exponenciálne zvýši, pretože póry dreva sa rozširujú a množia.

Hoci ochrana integrity vašich kamenných povrchov je jedným z dôvodov, prečo zabezpečiť ich správne utesnenie, nie je to jediný dôvod. Kameň je húževnatý, ale ešte predtým, ako bol zušľachtený a vyleštený, je náchylný na degradáciu v prirodzenom prostredí.

Pečidlá pomáhajú predchádzať vzniku škrabancov a odštiepkov, a ak si myslíte, že sa vám to nestane, spýtajte sa sami seba, kedy vám náhodou niečo spadlo na podlahu alebo pracovnú dosku. A teraz si predstavte prakticky neopraviteľnú jamku na tom istom povrchu, ktorej oprava by vás mohla stáť malé bohatstvo.

Poškodený povrch z prírodného kameňa

Ako už bolo povedané, kamenné povrchy sú skôr investíciou ako impulzívnym nákupom, a tak ako by ste sa pravdepodobne poistili, keby ste si kúpili úplne nové športové auto, mali by ste si pravdepodobne "zabezpečiť" svoje nové povrchy použitím kvalitného tmelu.

Tesniace materiály nie sú nijako drahé a ich aplikácia si vyžaduje minimálne úsilie, a ak nemáte náladu, vždy si môžete najať profesionálov, ktorí to urobia za vás, hoci to bude stáť podstatne viac.

Ak sa obávate o autentickosť, nemali by ste sa obávať. Tesniace prostriedky na kameň dokonale zachovávajú štruktúru a pocit z povrchu vášho kameňa. Na rozdiel od tmelov na drevo, ktoré len vyplnia dutiny prítomné na povrchu kameňa bez toho, aby narušili vizuálny dojem alebo celkovú estetiku, ktorú kameň vytvára.

Aké typy tmelov sú k dispozícii pre kameň?

Pre povrchovú úpravu kameňa je k dispozícii množstvo typov tmelov. V závislosti od typu kameňa, ktorý sa snažíte utesniť, bude jeden alebo viacero z nich najvhodnejších na utesnenie uvedených povrchov, preto sa pozrime na niektoré z rôznych typov tmelov na trhu, ako aj na ich vlastnosti a na aké aplikácie sú najvhodnejšie.

Povlakové tmely

Ako už názov napovedá, tieto tmely pokrývajú povrch kameňa a uzatvárajú ho pred akýmikoľvek hrozbami v bezprostrednom okolí. Náterové hmoty sa ľahko aplikujú, chránia povrch vášho kameňa, sú relatívne lacné, ľahko sa opravujú a sú k dispozícii v odlupovateľnom a trvalom variante.

Nátery sú najjednoduchším spôsobom, ako postupovať pri utesňovaní vašich kamenných povrchov, ak pracujete sami, a sú celkom užitočné, ak ste náhodou po inštalácii nových kamenných povrchov obmedzení rozpočtom. Majte na pamäti, že tento typ tmelu je určený na absorbovanie akéhokoľvek poškodenia, ktoré by inak postihlo vaše kamenné povrchy, takže môžete očakávať ich pravidelnú údržbu alebo výmenu v závislosti od toho, či sa rozhodnete pre trvalý alebo odlupovací variant.

Tmel na mramorový parapet

Odlupovateľné alebo strhávateľné nátery si môžete predstaviť ako polyuretánové nátery, ktoré často nájdete na ľahko opotrebovateľných drevených povrchoch, umožňujú rýchly a účinný spôsob ochrany vašich kamenných povrchov a máte možnosť rozhodnúť sa, aký stupeň hrúbky na ne chcete aplikovať.

Už sme spomínali, že tmely neohrozujú štruktúru povrchu, a hoci väčšina z nich ju neohrozuje, odporúčame používať tento typ tmelu na povrchoch, ktoré sú už náhodou rovné, pretože vrstva odizolovaného tmelu v konečnom dôsledku ovplyvní sklon vášho povrchu.

Z tohto dôvodu sa tento typ tmelu najčastejšie používa na povrchy, ako sú podlahy a dosky, a vzhľadom na to, že by bolo dosť náročné aplikovať ich na zvislé povrchy, je to pravdepodobne najlepšie.

Trvalé nátery sú v podstate rovnaké, hoci ich chemické zloženie spôsobuje, že ich odstránenie je takmer nemožné bez značného úsilia alebo odstraňovača určeného špeciálne na ich odstránenie, a ak ich v určitom okamihu musíte odstrániť, riskujete poškodenie kamenných povrchov.

Impregnačné tmely

Tento typ tmelu nepokrýva povrch kamenného povrchu, v skutočnosti sa aplikuje do drážok, štrbín a priehlbín nachádzajúcich sa vo vnútri aj na povrchu kameňa. Tento typ tmelu pozostáva z kombinácie polyuretánu, silikónu a/alebo fluoropolymérov, ktoré vypĺňajú všetky tieto malé medzery a zabraňujú tomu, aby sa do nich udomácnili veci ako voda, piesok, prach, hmyz a plesne.

Najlepší impregnačný tmel na kameň

Je to skvelé pre čisté aj textúrované povrchy, pretože vám to umožní zachovať celkovú estetiku vášho kameňa, hoci to stojí o niečo viac a trvá to o niečo dlhšie. Tento typ tmelu môže byť navrhnutý tak, aby bol odolný voči vode, oleju alebo obom, v závislosti od značky a aplikácie, ale vždy je najlepšie zvoliť trochu obidvoch, aj keď prostredie, v ktorom sa váš obrobok nachádza, nie je vystavené týmto prvkom.

Pamätajte, že impregnačné tmely veľa nezmôžu, ak je typ kameňa, ktorý používate, náchylný na určité druhy poškodenia, napríklad tie, ktoré sa ľahko poškodzujú prirodzene sa vyskytujúcimi kyselinami alebo aerosolovými prípravkami.

Vzhľadom na to by ste mali urobiť všetko pre to, aby ste si prečítali informácie o type kameňa, s ktorým pracujete, aby ste sa uistili, že váš tmel je schopný kompenzovať akékoľvek prirodzené slabiny v make-upe kameňov, ak nie, mohli by ste nakoniec urobiť viac práce (a minúť viac peňazí), ako je potrebné, alebo by ste mohli skončiť s nedostatočnou kompenzáciou pre daný kameň. Urobte si domácu úlohu!

Aký je najlepší tmel na kameň pre vaše kamenné povrchy?

Teraz, keď už viete, aké sú najbežnejšie typy kameňa pre interiérové aj exteriérové dekorácie a aké typy tmelov sú pre ne k dispozícii, vás pravdepodobne zaujíma, aké typy tmelov sú k dispozícii pre váš obrobok. Nie všetky tmely na prírodný kameň sú rovnaké, preto sa pozrime na to, aký je najlepší tmel na prírodný kameň pre váš typ kameňa.

Najlepší tmel na mramor: Najlepší impregnačný tmel na mramor: DRY-TREAT Stain-Proof Premium Impregnating Sealer

Ak ste práve nainštalovali úplne novú mramorovú podlahu alebo pracovnú dosku, pravdepodobne máte trochu obavy z jej používania. Môže sa vám niekto naozaj čudovať? Okrem toho, že si nechcete zničiť novú bezchybnú povrchovú úpravu, pravdepodobne vás to stálo pekný peniaz.

Nemusíte sa však obávať, tím Dry-treat vám kryje chrbát so svojím osvedčeným tmelom na mramor odolným voči škvrnám, ktorý odvádza neuveriteľnú prácu pri konzervovaní a ochrane množstva kamenných povrchov pred vecami, ako je vlhkosť, pleseň a dokonca aj poškodenie teplom!

Tento konkrétny tmel na mramor od tímu Dry-treat je impregnačný tmel, ktorý je nielen odolný voči vlhkosti a olejom, ale vďaka vytvoreniu lesklej bariéry medzi kameňom a jeho bezprostredným okolím zabezpečuje, že sa všetky vaše kamenné povrchy oveľa ľahšie čistia.

Je neuveriteľné, že to nemá vplyv na štruktúru kameňa, a čo viac, tento tmel je úplne trvalý, čo znamená, že váš kameň bude chránený prakticky počas celej svojej životnosti.

Tento konkrétny variant ich radu na starostlivosť o kameň bol vyvinutý špeciálne na ochranu proti škvrnám, takže či už máte úplne novú kamennú dosku alebo podlahu, môžete si byť istí, že keď nabudúce vy alebo vaša malá ratolesť náhodou niečo vyleje, vaša podlaha nebude zničená.

Ešte stále nie ste predaní? Nuž, okrem toho, že je odolný voči škvrnám a trvalý, tím Dry-treat zabezpečil, že vzorec umožňuje vašim povrchom dýchať, čo zaručuje, že časom nebudete musieť riešiť žiadne nevzhľadné praskliny.

Najlepší tmel na žulu: GRANITE GOLD Sealer v spreji na vodnej báze

Žulové povrchy sú do veľkej miery investíciou, a hoci sú o niečo lacnejšie ako mramor, ich obstaranie a inštalácia môže stále stáť pomerne veľa. Práve z tohto dôvodu tím spoločnosti Granite Gold navrhol pravdepodobne najlepší tmel na prírodný kameň pre žulu na trhu.

Tento tmel na vodnej báze od tímu Granite gold ponúka dokonalú kvalitu tesnenia, ktorá neuveriteľne dobre utesňuje povrchy z drahých kameňov pred vecami, ako je kameň a voda nahromadená v jeho priehlbinách.

Bohužiaľ, tento tmel na prírodný kameň nie je trvalý, takže ho budete musieť pravidelne nanášať znova, ale vzhľadom na to, aká je fľaša s rozprašovačom užívateľsky prívetivá a ergonomická, nebude to vyžadovať vôbec veľa námahy. Okrem toho ide o jednoduchý tmel na striekanie a utieranie, takže sa nemusíte trápiť tým, že si budete kľučkovať na kolenách a zároveň sa snažiť prinútiť tmel, aby sa vsiakol, jednoducho nastriekajte, utrite a nechajte tmel urobiť všetku prácu.

Navyše je tento vzorec bezpečný pre potraviny a je klasifikovaný na odpudzovanie oleja, vody, škvŕn od kávy, soli a dokonca aj zvláštneho vína! Hoci je určený na použitie na žulu, možno ho použiť na mramor, bridlicu a dokonca aj na maltu. Granite Gold je tiež rodinná spoločnosť, tak prečo nepodporiť malé podniky a nevyskúšať ich, keď budete nabudúce potrebovať kvalitný, potravinársky bezpečný tmel na žulu?

Najlepší tmel na travertín: MIRACLE SEALANTS Impregnačný tmel

Travertín a podobné kamenné povrchy sa rýchlo stali jedným z najpoužívanejších tmelov na trhu, množstvo ľudí používa tento kameň na vytvorenie krásneho, elegantného povrchu, ktorý vydrží takmer celý život, ak sa oň dobre staráte.

Ako už bolo povedané, pri výbere tmelov na prírodný kameň si naozaj chcete vybrať to najlepšie, čo existuje, a pravdepodobne neexistuje nič lepšie ako ľahko použiteľný impregnačný tmel od tímu Miracle Sealants.

Tento impregnačný tmel vám poskytne nielen špičkovú ochranu pred takými vecami, ako sú plesne, voda, olej a škvrny od potravín, ale tiež dodá vášmu travertínovému povrchu jedinečné tónové odlíšenie, ktoré ho odlíši od ostatných

Na rozdiel od väčšiny impregnačných tmelov na prírodný kameň, tím Miracle sealants pripravil svoj vzorec na jednoduché použitie, takže nie je potrebné podstupovať problémy s najatím profesionála na utesnenie vašich povrchov.

Tento tmel funguje nielen na povrchy z prírodného kameňa, ale ak by ste naozaj chceli, mohli by ste ho použiť aj na utesnenie všetkého od dlaždíc až po keramiku pred ničivými vplyvmi škrabancov, oderu a plesní, a vzhľadom na to, koľko tmelu dostanete za svoj dolár, by bolo možno trochu hlúpe, keby ste to neurobili.

Tento tmel zasychá bezfarebne, takže si nebudete lámať hlavu ani pri snahe zladiť farby, a vzhľadom na to, že je odolný aj voči UV žiareniu, neexistuje veľa základov, ktoré by tento tmel nepokryl.

Najlepší tmel na vápenec: AQUA MIX Sealer's Choice Gold

Vo všeobecnosti sa vápencové (a príbuzné) povrchové úpravy považujú za rafinovanú voľbu, za spôsob, ako sa niekto, kto rozumie a oceňuje dobrú povrchovú úpravu kameňa, môže odlíšiť od milovníkov mramoru a žuly na celom svete.

Tím spoločnosti Aqua Mix to vie a chápe, že potrebujete tmel na kameň, ktorý dokáže ochrániť povrchovú úpravu vášho kameňa. Práve z tohto dôvodu vznikol rad tmelov choice gold, ktorý poskytuje prvotriednu ochranu pred vecami, ako sú plesne a nevzhľadné praskliny, ktoré by inak mohli zničiť váš bezchybný vápencový povrch.

Spoločnosť Aqua Mix je nielen renomovanou značkou v oblasti tmelov, ale má aj pôsobivé výsledky v oblasti poskytovania tmelov, ktoré sú všestranné, ľahko sa používajú, sú účinné, majú dlhú životnosť a nevyžadujú údržbu.

Tento impregnačný tmel od ich tímu sa absolútne nelíši a poskytuje trvalé tesnenie, ktoré chráni povrchovú úpravu pred poškodením UV žiarením, vlhkou eróziou, plesňami a teplom, a zároveň poskytuje vysokokvalitný číry povrch, ktorý vydrží po celú dobu životnosti vášho kameňa.

Na rozdiel od väčšiny ostatných je tento tmel na kameň 100 % bezpečný pre potraviny, takže môžete zapečatiť tie úplne nové kuchynské dosky alebo tie zdobené kamenné misky na miešanie, ktoré ste si vyhliadli, a to všetko pri zachovaní elegantného a jedinečného vzhľadu, ktorý poskytuje vápenec.

Ako utesniť povrchovú úpravu kameňa

Vedieť, aké výrobky sú najlepšie a s akým druhom kameňa pracujete, je len polovica úspechu. Vedieť presne, ako účinne utesniť váš kamenný obrobok, je tá druhá, preto sme sa podujali poskytnúť vám krátky návod s podrobnými informáciami o tom, ako účinne utesniť vaše kamenné povrchy.

Vyčistite kameň

Tak ako pri povrchovej úprave akéhokoľvek povrchu, aj tu sa chcete uistiť, že ste povrch vyčistili. Prečo? Okrem všeobecnej hygieny nechcete, aby sa v tých malých priehlbinách nachádzalo čokoľvek iné ako tmel, preto sa uistite, že podlahu alebo pracovnú dosku pred začatím tmelenia mimoriadne vyčistíte. V závislosti od typu kameňa, s ktorým pracujete, existujú rôzne spôsoby, ako na to, preto si nezabudnite vopred urobiť prieskum.

Čistenie prírodného kameňa pred tmelením

Pripravte seba a svoj pracovný priestor

Pri práci s tmelmi je naozaj dôležité, aby ste sa chránili. Niektoré tmely obsahujú veľa škodlivých chemikálií, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné pocity, ak ich vdýchnete alebo ak sa dostanú do priameho kontaktu s vašou pokožkou. S týmto vedomím sa uistite, že máte dostatočné prúdenie vzduchu a že máte dobré rukavice predtým, ako otvoríte tmel na kameň.

Vybavenie na tmelenie prírodného kameňa

Aplikujte svoj tmel

Tu sa veci stávajú zložitými. Vo väčšine prípadov by ste mali svoj tmel nanášať mäkkou, čistou handričkou krúživými pohybmi po povrchu obrobku. Vždy by ste však mali postupovať podľa pokynov výrobcu a tento postup sa môže výrazne líšiť v závislosti od typu tmelu, ktorý používate, a typu kameňa, ktorý sa snažíte utesniť.

Tesnenie prírodného kameňa

Bez ohľadu na to by ste sa mali uistiť, že vaše nekamenné povrchy sú pekne zakryté, aby ste predišli akýmkoľvek nehodám, pretože tmely sa môžu po ich stuhnutí a vytvrdnutí náročne odstraňovať. Predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku v procese, nechajte tmel vytvrdnúť a zatuhnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Odstráňte prebytok a opakujte

Počkali ste na stanovený časový úsek? Dobre. Ak na povrchu vášho obrobku ešte stále zostalo trochu tmelu, nebuďte prekvapení. Ide o prebytočný tmel, všetky dôležité veci sa nachádzajú v týchto malých priestoroch na povrchu vášho obrobku, čo znamená, že stačí použiť čistú handričku a odstrániť prebytok z povrchu obrobku a zodpovedne zlikvidovať handričku. Buďte však pri tom rýchli, tmel môže poškodiť váš povrch, ak na ňom zostane príliš dlho. Nebojte sa pridať ďalšie vrstvy podľa vlastného uváženia.

Teraz, keď už viete o všetkých rôznych typoch kameňa, rôznych typoch tmelov, ako vyzerajú niektoré z najlepších tmelov na trhu a ako ich účinne aplikovať, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite si vždy prečítať informácie o type kameňa, ktorý máte, a uistite sa, že ste si k nemu zaobstarali kvalitný tmel.

Často kladené otázky

Je utesnenie kameňa nevyhnutné?

Hoci váš kameň nepochybne vyzerá krásne v nezapečatenom stave, tmelenie kameňa je nevyhnutné, ak chcete zachovať estetickú a štrukturálnu integritu vášho diela. Utesnenie kameňa zabezpečuje, že povrch vášho kameňa je chránený pred vlhkosťou, poškodením UV žiarením, odieraním a nárazmi. Kamenné povrchy sa zvyčajne považujú za investíciu, pretože ich nie je ľahké opraviť alebo vymeniť.

Mali by ste utesniť dlažobný kameň?

Áno. vlajkový kameň, podobne ako mnohé iné kamene vo svojej triede, je náchylný na poškodenie vodou, pretože je vo svojej podstate porézny. Na vyplnenie týchto priehlbín možno použiť tmel na dlažbu a zabezpečiť, aby dlažba už nebola náchylná na poškodenie silami, ktoré môžu tieto póry využiť. Tmel na dlažbu je relatívne lacný, ľahko dostupný a ľahko sa používa.

Ako dlho vydrží tmel na kameň?

Hoci okrem stoviek výrobkov na tmelenie kameňa existuje aj mnoho druhov kameňa, tmely na kameň zvyčajne vydržia 5 až 7 rokov. V závislosti od použitia kamenných povrchov môžu veci ako pešia prevádzka, všeobecné opotrebovanie a vystavenie prírodným vplyvom spôsobiť zrýchlenie degradácie.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.