Farba na betón - správna farba pre betónové stavebné bloky

Najlepšia farba na betón

Na natieranie betónových stavebných blokov nie je vhodná len tak hociktorá farba. Na podlahu alebo stenu by sa mala použiť špeciálna farba na betón. Čo presne to je a na aké kritériá musíte pri kúpe farby na betón dbať, vám prezradíme v našom sprievodcovi farbami na betón.

Čo je to farba na betón?

Betón je univerzálny materiál, ktorý sa používa najmä na steny a murivo, ale aj ako podlaha. Samotné liatie betónu však nestačí: tento materiál je nielen matný odtieň sivej, ale je aj veľmi porézny a na zvýšenie jeho životnosti ho treba chrániť pred škodlivými vplyvmi. Na tento účel sa musí glazovať alebo natierať.

Ak chcete natrieť betónový podklad, farba na betón je pre vás to pravé. Nielenže vizuálne zvýrazní povrch, ale zároveň ho ochráni pred vplyvmi prostredia. Poškodenia spôsobené poveternostnými vplyvmi a chemikáliami optimálne odpudzuje farba na betón vrátane poškodenia hrdzou. Tá môže byť spôsobená prílišnou vlhkosťou materiálu a v najhoršom prípade môže viesť k statickým problémom a nákladným opravám.

Nezáleží na tom, o aký betónový podklad ide, pretože farba na betón je vhodná na

  • Podlahy pivníc
  • Podstavce a stĺpy
  • Fasády
  • Podlahy a steny garáží
  • Umelecké objekty z betónu

Cementové farby sú k dispozícii ako 1K cementové farby aj ako 2K základové farby. Farby na betón 2K sú napríklad farby na betón z epoxidovej živice. Pozostávajú z dvoch zložiek, ktoré reagujú hneď, ako sa dostanú do vzájomného kontaktu. Príjemne sa nanášajú a ponúkajú vysokú odolnosť a jednoduchú údržbu. Čistenie je veľmi jednoduché, pretože epoxidová živicová farba na suterén má takmer zrkadlovo hladký povrch. Okrem toho sú epoxidové farby na betón nielen ekologické; k dispozícii sú dokonca s antibakteriálnym účinkom, čo ešte viac uľahčuje ich údržbu.

Výhodou epoxidovej farby na betón na podlahu alebo stenu je aj to, že sa dá použiť na všetky existujúce nátery. Po veľmi krátkom čase schnutia je 2K farba na betón mimoriadne odolná.

cementová farba

Výhody a nevýhody farby na betón

Pri množstve výhod má betón len dve nevýhody, ktoré však nie sú obzvlášť závažné:

Ani jeden z týchto faktorov nemožno skutočne považovať za skutočnú nevýhodu; to platí najmä pre cenu. Napríklad farba na betón výrazne zvyšuje životnosť podkladového materiálu, čo z dlhodobého hľadiska šetrí peniaze a čas. Ani predchádzajúci základný náter niektorých farieb na betón nemožno považovať za skutočnú nevýhodu, pretože nie je časovo ani finančne náročný.

Správna farba na betón pre vnútorné priestory / Oblasti použitia

Medzi farbou na betón na vonkajšie použitie a farbou na betón na vnútorné použitie existujú rozdiely, ktoré by sa nemali ignorovať. Napríklad farby na betón na vonkajšie použitie často obsahujú biocídne látky, pretože sú určené na ochranu podkladového muriva pred tvorbou rias a machov. Samozrejme, farby obsahujúce zdraviu škodlivé látky nie sú vhodné na použitie v interiéri. Okrem toho odolnosť voči UV žiareniu tu zohráva len zanedbateľnú úlohu. Výnimkou sú miestnosti, ktoré sú veľmi presvetlené, napríklad tie so sklenenými priečeliami.

Na druhej strane hrá významnú úlohu difúzna otvorenosť. Farby by mali byť ľahko priepustné pre vodu, aby sa vlhkosť, ktorá v interiéri nevyhnutne vzniká, neusadzovala na stenách a mohla uniknúť.

Na vnútorné nátery betónu sú vhodné nasledujúce farby:

  • Kriedové farby
  • Vápenné farby
  • Akrylové farby
  • Silikátové farby

Betónové steny vo vnútri

Silikátové farby sa vďaka svojej alkalickej hodnote PH výborne hodia ako vnútorné farby na betón. Optimálne zabraňujú tvorbe plesní. Okrem toho sa ľahko aplikujú a sú neškodné pre ľudí a zvieratá.

V interiéri možno betónové steny navrhnúť nielen v jednej farbe, ale aj s veľkoplošnými motívmi. Pomocou farby na betón môžete napríklad aplikovať farebné umelecké diela alebo krikľavé graffiti. Na tento účel by ste mali podklad najprv natrieť základným náterom, aby ste mohli neskôr dosiahnuť požadovaný farebný výsledok.

Natieranie betónovej podlahy

Aby ste našli správnu farbu na betónovú podlahu, musíte najprv zvážiť zaťaženie, ktorému bude podlaha vystavená. Betónová podlaha v garáži alebo dielni je vystavená inému mechanickému zaťaženiu ako podlaha v obývacej izbe.

V interiéri bytu by mali byť farby predovšetkým netoxické, ale mali by mať aj vysokú odolnosť. Farby by nemali blednúť a mali by mať určitú odolnosť voči UV žiareniu vo svetlých miestnostiach s veľkými oknami.

Ak sa má podlaha v garáži natrieť farbou na betón, k mechanickému namáhaniu od nábytku a obuvi sa pridá aj odieranie od pneumatík áut a prípadne ťažkého náradia. Cementová farba na podlahu v garáži by preto mala byť veľmi odolná, ale aj odolná voči zmäkčovadlám z automobilových pneumatík a iným chemikáliám. Na tento účel sú vhodné najmä dvojzložkové farby na báze epoxidovej živice alebo akrylové kopolymérové farby. Tie fungujú na disperznej báze. Tie nie sú tak odolné a vodoodolné ako 2K epoxidové farby; možno ich však aplikovať okamžite bez nutnosti miešania.

Mimochodom, veľmi korpulentnou a ešte ušľachtilejšou alternatívou pre interiér je epoxidová živicová podlaha alebo náter podlahy garáže epoxidovou živicou. Viac informácií o nej nájdete v našich ďalších článkoch.

Najlepšia farba betónu pre vonkajšie plochy / oblasti použitia

Oblasti použitia farby na betón v exteriéri sú mnohé a rozmanité. Vhodnou exteriérovou farbou na betón možno chrániť nielen fasády, záhradné steny a sochy, ale aj bazény, jazierka a fontány.

To, aké vlastnosti by mala mať farba na betón, sa líši. V prípade fontány alebo jazierka by mal byť náter na betón čo najviac vodoodolný, ale aj odpudzujúci riasy. Na to potrebuje mierne biocídny účinok. Pri jej použití v bazénoch alebo jazierkach s rybami však treba byť opatrný, pretože biocídy samozrejme nie sú bez nebezpečenstva pre ľudí a zvieratá.

Vonkajšia farba na betón na terasy a balkóny by mala mať vysokú odolnosť voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom, rovnako ako farba na fasády. Najmä betónové terasové dosky sú vystavené rôznym poveternostným podmienkam. V dôsledku toho sa môžu tvoriť nevzhľadné škvrny alebo terasové dosky vystavené páliacemu slnku môžu časom vyblednúť viac ako tie v tieni. Natretím vonkajšej strany terasy farbou na betón môžete takéto poškodenia ľahko odstrániť a obnoviť atraktívny vzhľad a zvýšený ochranný faktor. Natieranie farbou na betón pre vonkajšie použitie zároveň nie je časovo a finančne tak náročné ako výmena jednotlivých terasových dosiek alebo dlaždíc.

Vonkajšie steny a podlahy

Aby ste sa mohli rozhodnúť pre správnu farbu betónu do exteriéru, musíte zvážiť niekoľko vecí. Všetky steny, ktoré sa nachádzajú vonku, sú vystavené poveternostným podmienkam. Odrazové slnko alebo svetlo a tieň, dážď, búrka, sneh a krupobitie môžu výrazne znížiť životnosť betónu. Správnym výberom farby môžete betónovú stenu optimálne chrániť.

Na betónových podkladoch, ktoré sa nachádzajú na tienistých a vlhkých miestach, sa často vyskytuje silný mach. Ten môže betón doslova rozožierať. Aby ste pred tým podklad ochránili, je najlepšie zvoliť si farbu na betón s biocídnym účinkom. Takýto náter by ste však mali použiť len vtedy, ak je to nevyhnutné, pretože je škodlivý nielen pre mach na betónovej stene, ale aj pre ostatné prostredie.

Naším odporúčaním je farba na betón na báze čistého akrylátu, ktorú možno riediť vodou. To ponúka niekoľko výhod:

  • Poskytuje optimálnu ochranu proti poveternostným vplyvom
  • Podporuje alkalitu podkladového betónu
  • Poskytuje vynikajúcu ochranu proti znečisťujúcim látkam z prostredia

Betónová záhradná stena

Väčšina betónových záhradných stien má v porovnaní s fasádami domov jednu zvláštnu vlastnosť: Sú vystavené poveternostným vplyvom a škodlivinám z prostredia z viacerých strán bez ochrany. Preto je nevyhnutné použiť špeciálnu farbu na ochranu záhradnej steny. Alternatívou k nástennej farbe je základná farba, ktorá odolá aj vysokému namáhaniu a zaťaženiu.

Kritériá nákupu cementovej farby

Ak sa máte rozhodnúť pre farbu na betón, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov. V prvom rade by sa mala vyberať podľa oblasti použitia. Ak si chcete kúpiť cementovú farbu na vonkajšiu stranu terasy, musí mať iné vlastnosti ako farba na betón na podlahu v spálni. Ak chcete napríklad použiť farbu na podlahu v športovej hale alebo v škole, mala by byť protišmyková, aby sa znížilo riziko úrazu.

Okrem toho by ste si mali pred kúpou vypočítať potrebné množstvo farby, inak budete musieť investovať príliš veľa peňazí a v najhoršom prípade zlikvidovať farbu, ktorú nepotrebujete. Preto si vypočítajte spotrebu farby na meter štvorcový alebo sa riaďte pokynmi výrobcu, pretože často je už výrobcom uvedené približné množstvo spotreby.

Ak si chcete vypočítať množstvo farby sami, musíte postupovať nasledovne: Počítajte s 1 litrom farby na šesť metrov štvorcových plochy.

Výnimkou z tohto pravidla je nanášanie farby pomocou striekacej pištole, pretože farba, ktorá sa má nanášať, sa musí zriediť. Na jeden meter štvorcový preto budete potrebovať o niečo menej farby. Ak si tým nie ste istí, najlepšie je obrátiť sa na výrobcu alebo predajcu.

Na čo ďalšie by ste si mali dávať pozor, vám povieme v našom sprievodcovi Kúpiť farbu na suterén nižšie.

ako maľovať betón

Podkladový náter na podzemné podlažie / betón

Farba na betón je vhodná na mnohé podklady, ale nie na všetky. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, mali by ste presne vedieť, či je zvolená farba optimálna pre váš účel.

Farba na betón je vhodná na betónové steny a podlahy, ale aj na sokle domov, podlahy bazénov a fontán. V zásade možno farbu na betón použiť na všetky minerálne povrchy za predpokladu, že boli čo najlepšie pripravené. Ako sa to robí, vám povieme neskôr v našom sprievodcovi. Vždy môžete najprv použiť základný náter na betón.

Odolnosť

Priama farba na betón na vonkajšie použitie musí mať rôznu odolnosť, aby sa zvýšila životnosť. Betónová farba na vonkajšie steny by mala byť nielen odolná voči tvorbe machov a plesní, ale mala by byť aj čo najviac difúzne otvorená, pretože by mala optimálne podporovať výmenu vlhkosti.

Treba poznamenať, že podklad v exteriéri musí byť pred aplikáciou betónovej farby nielen čistý, ale aj bez machov, plesní a lišajníkov. Ich spóry môžu mať trvalý vplyv na odolnosť betónovej farby na vonkajšie použitie.

Odolnosť voči žltnutiu zohráva obzvlášť dôležitú úlohu pri použití v exteriéri. Okrem toho by zvolená farba na betón mala byť samozrejme odolná voči UV žiareniu, inak sa v nej časom vytvoria trhliny alebo medzery.

Okrem odolnosti pre vonkajšie použitie majú farby na betón rôzne pozitívne vlastnosti, ktoré môžu predĺžiť životnosť podkladu. Mnohé farby na betón napríklad ponúkajú používateľovi vysokú odolnosť proti oderu a nárazu, čo z nich robí ideálnu farbu do garáží a dielní.

Iné farby na betón zvyšujú odolnosť proti pošliapaniu a ponúkajú pozorovateľovi aj atraktívny vzhľad. Sú tiež netoxické. Tieto farby na betón sú ideálne do interiéru domov a bytov.

Preto je dôležité pozorne čítať a vybrať si správnu farbu na svoj účel. Poradiť si môžete aj na internete.

Požadovaný farebný tón

Ak si chcete kúpiť farbu na betón, mali by ste samozrejme venovať pozornosť požadovanému farebnému odtieňu. Farba na betón na vonkajšie a vnútorné použitie je k dispozícii vo všetkých možných farbách.

K dispozícii je farba na betón antracitová, ako aj farba na betón v zelenej, žltej alebo modrej farbe. Farba vychádza z takzvaného farebného kódu RAL. Ide o univerzálny kód, ktorý sa používa na celom svete na určenie farebných odtieňov. Skladá sa z písmen RAL a postupnosti čísel pre príslušný farebný tón. Napríklad antracitová farba betónu má farebný kód RAL-7016.

Každý dodávateľ poskytuje zoznam RAL, takže zákazník môže získať prehľad a jednoducho si objednať požadovanú farbu.

farba na betón

Úroveň lesku

Za výsledok však výrazne zodpovedá nielen farebný tón, ale aj stupeň lesku. Ten udáva, do akej miery je svetlo dopadajúce na podklad pohlcované alebo odrážané. V konečnom dôsledku sa teda nanesená farba javí buď matná, alebo lesklá. Stupeň lesku nemá nič spoločné s odolnosťou voči poveternostným vplyvom, plesniam alebo namáhaniu. Môžete si preto vybrať stupeň lesku, ktorý vám najviac vyhovuje.

Stupeň lesku sa delí nasledovne:

Matný

  • Matný matný
  • Matt
  • Hodvábny mat

Lesklý

  • Lesklý
  • Vysoký lesk

Majte na pamäti, že lesklé farby zvyčajne priťahujú viac pozornosti ako matné farby. Najmä v hygienických miestnostiach je možné, že znečistenie spôsobené lesklými farbami je nápadnejšie ako matnými farbami.

Ako maľovať betón v interiéri a exteriéri

Aby ste mohli použiť farbu na betón a dosiahnuť nielen brilantný, ale aj dlhotrvajúci výsledok, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. V nasledujúcom texte vám prinášame návod na natieranie farbou na betón.

Odstraňovanie farby

Aby sa dosiahla dokonalá priľnavosť farby na betón, musí sa najprv pripraviť podklad. To zahŕňa odstránenie farby, ktorá sa na ňom ešte nachádza. Na menších plochách to možno vykonať drôtenou kefou. Tento proces je však rýchlejší a účinnejší pri použití pieskovača alebo vysokotlakového čističa.

Prípadne môžete povrch zafarbiť. Mali by ste sa však uistiť, že moridlo je vhodné pre podkladovú vrstvu farby a že podklad je voči moridlu odolný. V prípade pochybností je lepším riešením pieskovanie.

Možnosťou je aj vypálenie starého náteru betónu pomocou horúceho vzduchu, ale aj to má svoje obmedzenia. Nie každý náter betónu sa dá odstrániť teplom a nie každá podlaha znáša toto ošetrenie dobre. Okrem toho pri tomto procese vznikajú výpary, ktoré nie sú obzvlášť zdraviu prospešné.

Ak chcete starý náter odstrániť morením alebo horúcim vzduchom, najlepšie je vopred sa obrátiť na odborníka.

Po odstránení starého náteru je potrebné povrch, ktorý sa má natierať, dôkladne vyčistiť. Počas procesu natierania nesmie byť na povrchu žiaden prach, špina, olejové alebo mastné škvrny. Podlaha, ktorá sa má natrieť farbou na betón, sa preto najprv povysáva a potom sa špeciálnymi čistiacimi prostriedkami zbaví mastných a olejových škvŕn. Tento posledný krok je veľmi dôležitý, pretože na mastnom alebo olejovom povrchu žiadna farba na betón nepriľne.

Teraz môžete praskliny, priehlbiny a medzery vyplniť vyrovnávacou hmotou alebo epoxidovou živicovou maltou. Plochy nechajte dôkladne vyschnúť a prebrúste ich, aby ste získali rovný povrch. Potom je samozrejme potrebné povrch opäť očistiť od prachu.

Po vyrovnaní prípadných nerovností a očistení podkladu môže byť potrebné ho ešte zdrsniť. To vedie k lepšej priľnavosti farby. Na tento účel môžete použiť špeciálny leptací roztok.

Základný náter na betón

Na dosiahnutie optimálnej priľnavosti farby je zvyčajne potrebné podklad natrieť základným náterom. Ktorý základný náter na betón použijete, závisí od farby betónu, ktorú chcete použiť. Príslušné odporúčania nájdete v technickom liste farby alebo sa obráťte na výrobcu. Základný náter vykonajte buď náterom Tiefengrund, alebo jednoducho zriedenou farbou. Množstvo vody použitej na riedenie si tiež najlepšie pozrite v technickom liste.

V miestnostiach s vysokou vlhkosťou sa pred nanesením farby odporúča použiť aj tesniaci náter. Všetky nátery nechajte dôkladne zaschnúť a dajte im na to radšej trochu viac času ako príliš málo.

farba na suterén

Nanášanie farby na betón

Keď sú predtým nanesené vrstvy dobre zaschnuté, musíte najprv zabezpečiť pracovnú plochu. Najmä ak nechcete pokryť celú miestnosť cementovou základnou farbou, miesta, ktoré musia zostať voľné, by mali byť pred farbou chránené. Na tento účel môžete na tieto plochy použiť fóliu alebo ich zamaskovať.

Teraz môžete naniesť farbu na betón. Použite buď maliarsky valček, alebo striekaciu farbu. Pri nanášaní farby na betón má striekací prístroj niekoľko výhod. Nanášanie farby je rýchle a jednoduché a výsledok je rovnomerný a profesionálny. Striekací prístroj je obzvlášť výhodný pri nanášaní farby na betón na steny.

Kúpa takéhoto zariadenia nie je práve lacná, ale oplatí sa. Povrch, ktorý bol namiesto valčekovania nastriekaný, je odolnejší voči poveternostným vplyvom a odolnejší voči plesniam a chemikáliám. Najmä na drevenom povrchu by sa tieto výhody nemali podceňovať. Okrem toho farba nekvapká tak, ako pri použití maliarskeho valčeka - takže aplikácia je nielen rýchlejšia a profesionálnejšia, ale aj oveľa čistejšia. Nezabudnite, že pri použití striekacej pištole je potrebné farbu riediť, inak sa jej tryska upchá.

Pri používaní striekacej pištole treba dbať najmä na osobnú bezpečnosť! Použite ochranný odev a dýchaciu masku a dôkladne vyvetrajte miestnosť.

Po natieraní nechajte farbu dobre vyschnúť. Čas schnutia nájdete v príslušnom technickom liste.

Po prvom nátere môže byť potrebný druhý náter, napríklad ak podklad ešte mierne presvitá alebo farba ešte nie je dostatočne intenzívna podľa vášho osobného vkusu.

Starostlivosť o povrch

Ako presne sa betónový povrch čistí, závisí od miesta, kde sa nachádza, a od toho, či bol po nanesení farby utesnený vodotesnou vrstvou. V našom návode predpokladáme nezapečatenú vrstvu náteru na podlahe v interiéri.

Tá by sa mala čistiť čo najsuchšie, nanajvýš vlhká. Po vlhkom čistení by sa mala vytrieť do sucha a potom by sa mala dať možnosť úplného vyschnutia. Na čistenie použite ošetrujúci prostriedok, ktorý je prispôsobený podlahe. Ten by mal byť jemný, aby nenarúšal vrstvu farby.

V prípade odolných škvŕn by sa mal použiť aj čistiaci prostriedok, ktorý zodpovedá farbe betónu. V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na výrobcu. Reakčný čas čistiacich prostriedkov udržujte čo najkratší.

maľovanie betónu

Často kladené otázky a odpovede

Je farba na betón odolná voči vode?

Betón je veľmi porézny, takže môže absorbovať veľké množstvo vody. Bežne nie je farba na betón úplne vodotesná, ale možno ju utesniť špeciálnym náterom. Na tento účel môžete použiť náter na betón na báze epoxidovej živice alebo polyuretánovej živice.

K dispozícii je však aj vodotesná farba na betón. Túto vlastnosť uvádza výrobca na obale a v technickom liste.

Môže sa farba na betón nanášať priamo na holý betón?

Farba na betón sa môže nanášať priamo na holý betón. Trvanlivejší, a teda rozumnejší je však predchádzajúci základný náter a tmelenie, najmä vo vlhkých priestoroch a vo vonkajších priestoroch.

Ako dlho musí farba na betón schnúť?

Čas schnutia farby na betón udáva výrobca. Závisí aj od podmienok prostredia, ako je teplota a vlhkosť.

Ako odstrániť farbu na betón?

Na odstránenie starého náteru betónu máte niekoľko možností:

Morenie

  • Potenciálne zdraviu škodlivé
  • Môže dôjsť k poškodeniu substrátu
  • Nie je vhodný pre všetky farby betónu

Odstránenie horúcim vzduchom

  • Škodlivé pre životné prostredie a zdravie, pretože vznikajú toxické výpary
  • Vypracovanie

Pieskovanie

  • Rýchle a účinné
  • Vhodné na veľké plochy

Brúsenie

  • Rýchle a účinné
  • Bezpečné
  • Vhodné pre veľké plochy

Odstránenie pomocou vysokotlakového čističa

  • Rýchly a účinný
  • Bezpečné
  • Bez tvorby zdraviu škodlivých látok
  • Vhodné na veľké plochy

Odstraňovanie drôtenou kefou

  • Zabezpečený
  • Len pomalá práca
  • Nevhodné na veľké plochy

Odstránenie pomocou dláta na dlaždice

  • Zabezpečte
  • Žiadne látky ohrozujúce zdravie
  • Menej vhodné pre veľké plochy

Koľko stojí farba na betón?

Ceny farby na betón sú veľmi variabilné. Samozrejme, existujú aj kvalitné farby na betón za rozumnú cenu. Vo všeobecnosti však platí to, čo pri väčšine výrobkov: ak kupujete lacno, kupujete dvakrát. Ak chcete slušný výrobok, nešetrite na zlom konci.

Cena teda závisí od značky, ale aj od farby a účelu použitia. Farba na betón, ktorá je vysoko odolná voči vplyvom prostredia, má často vyššiu cenu ako tá, ktorá nie je taká odolná.

Ako dlho vydrží farba na betón?

Na otázku, aká dlhá je takzvaná životnosť farby na betón, sa nedá jednoznačne odpovedať, pretože hlavnú úlohu tu zohráva namáhanie a podmienky prostredia. Vo všeobecnosti platí, že betónová farba vydrží za optimálnych podmienok až dvanásť rokov.

Aký je rozdiel medzi farbou na betón a lazúrou na betón?

Rozdiel spočíva v tom, že lazúra na betón nemení pôvodnú farbu betónu. Betónová glazúra je len priehľadná vrstva na ochranu betónu pred vplyvmi prostredia.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.