Farby na štukovú omietku - najlepšie farby na štukovú omietku
Štuková omietka je úžasne odolný a na údržbu nenáročný náter stien, ktorý je prirodzene odolný voči ohňu. Ak sa rozhodnete pre náter štukových stien, ich životnosť sa ešte predĺži, pretože ich ochráni pred dlhodobým pôsobením poveternostných vplyvov. Nevystačíte si však s akoukoľvek starou farbou. V tomto článku sa pozrieme na podstatu štukovej omietky a na najlepšie typy farieb na štukovú omietku. Pozrieme sa aj na odporúčania týkajúce sa výrobkov, ako aj poskytneme prehľadný návod, ako natierať štuky. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!
Čo je štuk a akú farbu mám použiť?
Štuk je stavebný materiál, ktorý sa zvyčajne používa ako dekoratívny, štruktúrovaný náter na stenách. Štuk obsahuje piesok alebo kamenivo, cement a vodu. Štuková omietka je veľmi odolná a poskytuje vysokú úroveň odolnosti voči ultrafialovým slnečným lúčom, ako aj voči poveternostným vplyvom vo všeobecnosti. Časom sa však na štukovej omietke môžu prejaviť poveternostné vplyvy.
Niekedy sa do štukovej zmesi pridávajú ďalšie materiály, ako sú sklenené vlákna a akrylátové látky, aby sa zvýšila pevnosť, najjednoduchším spôsobom, ako zvýšiť životnosť štuku, je však jeho natieranie. Najlepšie farby na štuky poskytujú ochranu pred vlhkým počasím a ostrými ultrafialovými lúčmi slnka. Bez dostatočnej ochrany vaša štuková omietka nevydrží tak dlho.
Výber najlepších farieb na štuky môže byť náročný proces, ale s malým poradenstvom budete môcť s istotou vybrať ideálnu farbu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.
Typy farieb na štukové omietky
Pokiaľ ide o ideálnu farbu na štuky, mali by ste sa rozhodnúť pre vonkajšiu akrylátovú, murársku alebo elastomérovú farbu. Tieto rastliny dokážu ochrániť vaše štuky a hydroizolovať a utesniť ich pred poveternostnými vplyvmi. Skôr ako sa pozrieme na najlepšiu vonkajšiu farbu na štuky, pozrime sa bližšie na tri rôzne typy farieb, ktoré sa hodia na štuky.
Akrylová farba
Akrylová farba je z týchto troch farieb najpriepustnejšia. To znamená, že farba je priedušná. Štuk je od prírody priedušný a použitie priedušnej farby, ako je akrylová, je skvelou voľbou. Je to bežná voľba stavebných firiem a iných odborníkov, nie je však taká odolná ako elastomérová a bude ju potrebné každých niekoľko rokov nanášať znova. Akrylová farba je cenovo dostupná, ľahko sa nanáša a jej čistenie je hračka pomocou vody. V akrylátovom prevedení je k dispozícii veľké množstvo farieb, takže v najhoršom prípade budete rozmaznávaní výberom.
Murivo
Špecializované farby na murivo sa dodávajú v obmedzenom množstve farieb a ich krytie nie je také dobré ako akrylátové alebo elastomérové, ale tieto farby sú určené špeciálne na lepenie na murivo, ako je betón, tehly a samozrejme štuky. Keďže ide o špecializovaný výrobok, farby na murivo sú vo všeobecnosti drahšie ako akrylátové. Tieto farby sú odolnejšie voči plesniam a hubám a majú aj vyššiu odolnosť voči vode ako akrylátové. Výberom špecializovanej farby, ako je farba na murivo, nemôžete urobiť chybu, ale tu je ďalší zoznam výhod a nevýhod, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní.
Elastomérové
Elastomerická farba je mimoriadne pružná a má vysokú odolnosť voči vode. Elastomerické farby majú veľmi hustú konzistenciu, ktorá dokáže zázraky pri vypĺňaní tenkých trhlín v štuku. Zasychá na tvrdú hmotu podobnú kaučuku, ktorej úplné vytvrdnutie môže trvať až 72 hodín. Táto farba môže vydržať až o 7 rokov dlhšie ako akrylová farba. Táto farba má najnižšiu priepustnosť spomedzi akrylátových a murárskych farieb. Môže zachytávať vlhkosť, ktorá by mohla viesť k rastu plesní alebo poškodeniu štuku. Neodporúča sa natierať touto farbou na akrylovú alebo murovaciu farbu.
Prehľad rôznych dostupných štukových farieb
Teraz, keď ste si prečítali niektoré výhody a nevýhody rôznych typov farieb na štuky, sme nižšie uviedli malú a zrozumiteľnú súhrnnú tabuľku.
Vlastnosti | Akrylová farba | Farba na murivo | Elastomérová farba |
Cenová dostupnosť | ✔ | ✔ | ✘ |
Trvanlivosť | ✔ | ✔ | ✔ |
Priepustnosť | ✔ | ✔ | ✘ |
Akú značku štukovej farby si mám kúpiť?
Teraz, keď sme sa venovali rôznym typom farieb, ktoré sú ideálne na štukové omietky, ste pripravení vybrať a kúpiť farbu. Možno sa však cítite zahltení množstvom dostupných možností. Existuje veľa značiek, ktoré sa všetky vyhlasujú za najlepšie, čo môže spôsobiť, že veci budú trochu mätúce. Aby sme sa prebrali týmto šumom, vytvorili sme krátky zoznam najlepšie hodnotených značiek a ich najlepších ponúk pre štukové omietky.
Najlepšia murárska farba na štuky: KILZ Interiérová a exteriérová samonáterová farba na štuky
Nerobte si starosti s tým, aký základný náter použiť na štukovú omietku, pretože táto farba typu "všetko v jednom" je samopremaľovací. Kilz Samonakladacia farba na murivo je ideálna na vnútorné aj vonkajšie štuky. Je na báze vody, čo uľahčuje čistenie. Spoločnosť Kilz vyrobila túto farbu s neuveriteľnou priľnavosťou a vodoodpudivými vlastnosťami. Je odolná voči plesniam a veľmi dobre zakrýva nedokonalosti štuku. Samonanášacia farba na murivo Kilz sa ľahko nanáša valčekom alebo bezvzduchovým striekaním. Je to ideálna voľba pre vyberavých majiteľov domov, pretože je to jedna z najlepších farieb na štuky!
Najuniverzálnejšia značka farby na štuky: MONTAGE Signature farba pre interiér a exteriér šetrná k životnému prostrediu
Interiérová a exteriérová farba Montage Signature ponúka všestrannosť, vynikajúce krytie a odolnú ochranu. Ľahko sa nanáša štetcom alebo valčekom a má dobré vodoodpudivé vlastnosti. Táto farba tiež chráni pred plesňami a hubami a umožňuje jednoduché čistenie. Farby Montages sa dodávajú s 10-ročnou zárukou, sú odolné a majú dlhú životnosť. Keďže sú na báze vody, čistenie je jednoduché len pomocou vody. Spoločnosť Montages sa zaviazala používať pri výrobe materiály bez obsahu škodlivín, tento výrobok však nemá nízky obsah prchavých organických látok.
Najlepšia akrylová farba na štukovú omietku: vonkajšia farba a základný náter MICROBLEND
Ďalšia vysokokvalitná kombinácia výrobku na nátery a základné nátery. Spoločnosť Microblend vytvorila exteriérovú farbu, ktorá odoláva aj tým najnáročnejším poveternostným podmienkam. Od ochrany pred UV žiarením, vetrom a snehom, Microblend Exteriérová farba a základný náter vás pokryjú. Táto farba má nízky obsah prchavých organických zlúčenín, vďaka čomu je jej používanie bezpečnejšie ako pri iných značkách farieb na štuky. Microblend ponúka širokú škálu farebných možností, ktoré vám pomôžu nájsť presne tú, ktorá vyhovuje vášmu vkusu. Jej husté zloženie dokáže zakryť nedokonalosti štukovej omietky.
Ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere farby na štuky
Teraz, keď sme vám predstavili niektoré z našich obľúbených farieb na štukovú omietku, je tu niekoľko ďalších faktorov, o ktorých by ste sa možno chceli dozvedieť, aby vám pomohli urobiť ten najlepší výber pri výbere farby. Pochopenie všetkých týchto faktorov vám pomôže urobiť to najlepšie rozhodnutie, je však dobré porozprávať sa so susedmi alebo ľuďmi vo vašom okolí, ktorí majú natreté štukové steny, pretože môžu mať cenné informácie, pokiaľ ide o to, čo funguje a čo nie v rámci konkrétnej klímy vo vašej oblasti.
Prchavé organické zlúčeniny
Prchavé organické zlúčeniny sú chemické látky, ktoré sa zvyčajne používajú pri výrobe vonkajších farieb. Tieto chemikálie môžu spôsobiť nevoľnosť, problémy s dýchaním, bolesti hlavy, poškodenie pečene a obličiek. Možno si myslíte, že to nie je problém, ak plánujete pracovať vonku na čerstvom vzduchu, odporúča sa však používať vhodné ochranné pomôcky, ako je respirátor a ochranné okuliare.
Na trhu sú dostupné farby, ktoré sa zvyčajne predávajú ako ekologické alternatívy.
Dlhovekosť farieb
Môže vás zaujímať, ako dlho si farba v exteriéri udrží svoju farbu. Treba mať na pamäti, že tmavšie farby zrejme vyblednú rýchlejšie ako svetlejšie. Oxid titaničitý je prísada do farby, ktorá môže pomôcť tmavším odtieňom udržať si dlhšie svoju farbu. Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že akrylové farby zostávajú dlhšie svetlejšie, pretože na rozdiel od elastomérových a murárskych farieb prenikajú hlboko do štuku.
Kompatibilita s klimatickými podmienkami
Vlhkosť a teplota môžu ovplyvniť čas schnutia a vytvrdzovania vašej štukovej farby. Našťastie pre nás sú k dispozícii farby, ktoré nemajú problém schnúť pri teplote 2,22 °C, a iné farby, ktoré si rovnako dobre počínajú aj v oblastiach s vysokou vlhkosťou vzduchu.
Pokiaľ si nie ste istí, pozrite si informačný list výrobcu týkajúci sa klimatickej kompatibility alebo zavolajte výrobcovi.
Trvanlivosť
Pri výbere farby na štukovú omietku je dôležitým aspektom trvanlivosť. Viskozita je dobrým ukazovateľom dobrého krytia a toho, aká odolná bude farba z dlhodobého hľadiska. Husté farby môžu preklenúť aj vlasové trhliny. Túto vlastnosť majú elastomérové farby. K dispozícii je mnoho povrchových úprav, napríklad lesklé a matné.
Matnejšie povrchové úpravy lepšie zakrývajú nedokonalosti. Vysoko lesklé povrchové úpravy môžu nedokonalosti zvýrazniť. Viacnásobné vrstvy farby zvyšujú odolnosť náteru. Ak máte viacero vrstiev starého náteru, je rozumné tieto staré vrstvy pred nanesením novej vrstvy odstrániť.
Ochrana proti poveternostným vplyvom
Farby, ktoré sú určené do exteriéru, majú také zloženie, ktoré pomáha farbe odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako je dážď, ultrafialové slnečné lúče a stúpajúce a klesajúce teploty. Elastomérové farby majú najvyššiu schopnosť odolávať vode, ako aj teplotám a ultrafialovému žiareniu. Pred nanesením elastomérových farieb je dobré použiť základný náter. Skvelé sú aj farby na murivo, majú však menšiu odolnosť voči UV žiareniu ako elastomérové farby.
Akrylové farby majú skvelé všestranné vlastnosti odolnosti voči poveternostným vplyvom.
Ako natierať štukovú omietku
Ak ste sa dostali až sem, ste pomerne dobre oboznámení s tým, čo predstavuje najlepšiu vonkajšiu farbu na štukovú omietku. Preosievali ste všetky možnosti a vybrali ste si podľa vás najlepšiu značku farby na štuky. Teraz ste pripravení na maľovanie! Ale kde a ako začať?
Táto časť vám pomôže pri procese natierania štukovej omietky tým, že vám poskytne prehľad postupu. Pred nanesením farby je vždy dobré pozrieť si pokyny výrobcu. Neponáhľajte sa, pripravte si povrch a pracujte metodicky a čoskoro sa budete tešiť z čerstvo natretých stien!
Príprava povrchu
Príprava štukovej omietky je veľmi dôležitá, ak chcete, aby náter vydržal. Maľovanie na oprýskanú a odlupujúcu sa farbu nie je ideálne. Starý odlupujúci sa náter je najlepšie odstrániť brúsením alebo pomocou drôtenej kefy, prípadne tlakovej metly. Ak maľujete interiérovú omietku, nezabudnite použiť handru, aby ste si nezničili nábytok a podlahu.
Pred umývaním štuku opravte všetky veľké praskliny v štuku pomocou plniča na opravu štuku a nechajte ho vytvrdnúť aspoň 15 dní. Ak chcete odstrániť všetok prach a nečistoty, použite elektrickú umývačku, ak ide o vonkajšie štuky, a vysávač, ak pracujete v interiéri.
Pred nanesením farby počkajte, kým štuk na dotyk vyschne. V závislosti od značky štukovej farby, pre ktorú ste sa rozhodli, môže, ale nemusí mať zabudovaný základný náter. Ak nie, je dobré pred nanesením farby použiť základný náter na štuky. Ak máte základnú farbu "všetko v jednom", môžete pokračovať v nanášaní farby štetcom alebo valčekom. Bezvzduchový postrekovač môže byť o niečo účinnejší vzhľadom na štruktúrovaný charakter štuku.
Maľovanie štukovej omietky
Ak nemáte prístup k bezvzduchovému postrekovaču, naozaj účinný je aj valček s hustým záberom, ktorým sa dostanete do všetkých štruktúrovaných priehlbín a štrbín. Na ochranu oblastí, ktoré nechcete natierať, napríklad v mieste, kde sa štuk stretáva s príjazdovou cestou, použite maskovacie pásky. Okraje štukových stien pred priložením väčších plôch valčekom zarežte štetcom. Pracujte metodicky od jedného kroku steny k druhému.
Vyššie uvedený postup platí pre nanášanie základného náteru, ako aj vami zvolenej farby. Ak používate základný náter, nechajte ho pred nanesením farby zaschnúť. Vždy majte na pamäti, že niekoľko tenkých vrstiev farby je lepších ako jedna hrubá vrstva. Skontrolujte predpoveď počasia, aby vám dažďová prehánka nezničila všetku vašu ťažkú prácu. Pri maľovaní exteriérov v teplejších klimatických podmienkach sa odporúča začať maľovať skoro ráno, aby ste nemuseli pracovať v poludňajších horúčavách.
Pokrytie a čas vytvrdzovania
Čas vytvrdzovania sa líši od výrobku k výrobku. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov si vždy prečítajte pokyny výrobcu. To platí aj v prípade krytia. Výrobca zvyčajne uvedie približný údaj o tom, koľko farby budete potrebovať na 0,09 m² štukovej omietky. Akrylová farba má väčšie krytie ako elastomérová farba a farba na murivo.
Pórovitosť štuku môže tiež ovplyvniť krytie, pretože veľmi porézny štuk absorbuje viac farby.
Pokiaľ ide o čas vytvrdzovania, elastomérová farba vytvrdzuje najdlhšie v porovnaní s murovacou a akrylátovou farbou. Čas vytvrdzovania ovplyvňuje aj vlhkosť a teplota, preto je vždy najlepšie riadiť sa informáciami, ktoré poskytujú výrobcovia farieb.
Naše tipy a triky na maľovanie štukovej omietky
Maľovanie štukovej omietky nepatrí medzi najbežnejšie spôsoby maľovania, preto sa môže stať, že niektoré časti procesu a niektoré nástrahy nepoznáte. Tu vám ponúkame niekoľko našich najlepších tipov a trikov, ktoré vám pomôžu pri procese maľovania štukovej omietky.
- Dôležitosť výberu kvalitného základného náteru na štukovú omietku nemožno dostatočne vyjadriť. Výber dobrého základného náteru môže rozhodnúť o priľnavosti farby alebo ju zničiť. Jediný spôsob, ako vynechať použitie základného náteru, je zvoliť kombináciu farby a základného náteru.
- Môže byť lákavé ponáhľať sa s natieraním, ale najlepšie je vyhnúť sa nanášaniu jednej silnej vrstvy štuku. Najlepšie je natrieť viacero tenkých vrstiev. Tým sa zabezpečí silnejší náter a lepšie krytie.
- Bezvzduchový rozprašovač je ideálny spôsob nanášania farby na štukovú omietku. Textúrovaný charakter štuku sťažuje jeho natieranie. K dispozícii sú cenovo dostupné verzie, ale môžete zvážiť aj prenájom profesionálneho.
- Na zlepšenie priľnavosti farby platí všeobecné pravidlo, že nikdy nenanášajte farbu na špinavú alebo mokrú štukovú omietku. Okrem toho nikdy nenatierajte v extrémne vlhkých, mokrých alebo veterných podmienkach. Toto je niekoľko spôsobov, ako sa vyhnúť zlyhaniu priľnavosti.
- Ak nie je možné použiť bezvzduchový postrekovač, použite valček s hrubým vlasom. V kombinácii s maliarskou mriežkou môže byť pri natieraní štukovej omietky veľmi účinný. Maliarske štetce by sa mali používať len na detailné plochy a na zarezávanie okrajov štuku.
- Pred nanesením druhej vrstvy farby vždy nezabudnite počkať, kým prvá tenká vrstva náteru riadne zaschne. To isté platí aj pri natieraní základného náteru na štukovú omietku. Trpezlivosť sa vám nakoniec vyplatí.
- Veľké praskliny v štukovej omietke nenatierajte. Veľké praskliny vyplňte výplňovou hmotou a tmelom. Pri trhlinách s priemerom 0,16 cm skúste použiť murársky tmel. Vlasové trhliny možno preklenúť pomocou niektorých značiek štukových farieb.
Pri hľadaní najlepšej farby na štuky majte vždy na pamäti, že najlepšie farby sú elastomerové, murárske a akrylátové. Tieto farby majú najvyššiu úroveň odolnosti. Nanesenie základného náteru na štukovú omietku je mimoriadne dôležité. Pokiaľ ste sa však nerozhodli pre farbu, ktorej zloženie obsahuje kombináciu základného náteru a farby. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu na použitie. Čas vytvrdnutia a údaje o krytí považujte len za usmernenie, pretože tieto údaje ovplyvňujú aj iné faktory, ako napríklad podnebie a stav štukovej omietky.
Často kladené otázky
Musím použiť základný náter na štukovú omietku?
Nanesenie základného náteru na štuky pred maľovaním je ideálne, pretože zvyšuje priľnavosť farby k štuku. Základný náter môže tiež zakryť nedokonalosti štukovej omietky. Hlavnou funkciou základného náteru je predĺžiť životnosť farby, preto je najlepšie tento krok nevynechávať.
Zakryje farba praskliny v štuku?
Niektoré z najlepších farieb na štuky dokážu preklenúť pomerne veľké trhliny v štuku. Nie je to však ideálne. Veľké trhliny v štuku je lepšie vyplniť špecializovaným plnivom. To znamená, že použitie farby na vyplnenie vlasových trhlín je prijateľné, pokiaľ je farba určená na tento účel.
Môžem natierať starú štukovú farbu?
Natieranie starého štukového náteru je možné. Odporúča sa však odstrániť starý šupinatý náter brúsnym papierom, drôtenou kefou alebo tlakovou metlou. Na odstránenie prachu a nečistôt po brúsení sa odporúča použiť aj elektrickú umývačku. Ak pracujete v interiéri, použite namiesto toho vysávač s prachovým nadstavcom.
Aká je najlepšia farba na štukovú omietku?
Najlepšia farba na štukovú omietku patrí do troch kategórií. Akrylátové, murárske a elastomérové farby sú ideálne na maľovanie štukových omietok. Ponúkajú skvelé krytie a trvanlivosť. Každý z týchto typov farieb má svoje výhody a nevýhody. Ak si nie ste istí, ktorú z týchto farieb si vybrať, najlepšie je poradiť sa s odborníkom.
Ako dlho by som mal počkať pred natieraním novoinštalovanej štukovej omietky?
Nie je ideálne natierať novú štukovú omietku pred jej úplným vyschnutím. Odporúča sa minimálne sedem dní, ideálne je však nechať si 4 až 6 týždňov na vytvrdnutie štuku. V tomto okamihu bude štuk najsilnejší a bude pripravený prijať farbu.
Prečo by som mal natierať štukovú omietku?
Najlepšie farby na štukovú omietku ponúkajú výhody odolné voči poveternostným vplyvom, ako je hydroizolácia a ochrana proti UV žiareniu, ktoré môžu pomôcť vašej štukovej omietke vydržať dlhé roky. Výber náteru štukovej omietky je úplne na majiteľovi, ale je to proces, ktorý odporúčajú odborníci.
Kedy mám zavolať odborníka?
Ak sa necítite vo svojej koži alebo ak máte do činenia so štukovou omietkou, ktorá je v hroznom stave, možno by bolo vhodné vyhľadať odbornú radu. Štuková omietka sa môže dostať do stavu, keď sa už nedá opraviť a možno ju bude treba odstrániť.
- Čo je štuk a akú farbu mám použiť?
-
Akú značku štukovej farby si mám kúpiť?
- Najlepšia murárska farba na štuky: KILZ Interiérová a exteriérová samonáterová farba na štuky
- Najuniverzálnejšia značka farby na štuky: MONTAGE Signature farba pre interiér a exteriér šetrná k životnému prostrediu
- Najlepšia akrylová farba na štukovú omietku: vonkajšia farba a základný náter MICROBLEND
- Ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere farby na štuky
- Ako natierať štukovú omietku
- Naše tipy a triky na maľovanie štukovej omietky
-
Často kladené otázky
- Musím použiť základný náter na štukovú omietku?
- Zakryje farba praskliny v štuku?
- Môžem natierať starú štukovú farbu?
- Aká je najlepšia farba na štukovú omietku?
- Ako dlho by som mal počkať pred natieraním novoinštalovanej štukovej omietky?
- Prečo by som mal natierať štukovú omietku?
- Kedy mám zavolať odborníka?