Môžete maľovať na gumu?

Dá sa maľovať na gumu? Áno, môžete! Maľovanie na gumu je jednoduché! Existuje však niekoľko faktorov, ktoré musíte zvážiť predtým, ako na ňu nalepíte akúkoľvek starú gumu. Nie všetky typy gumy prijímajú farbu a nie všetky farby sú ideálne na maľovanie gumy. V tomto článku sa hlbšie ponoríme do podstaty gumy a najlepších farieb na gumu. Pozrieme sa aj na to, ako úspešne nanášať farbu na gumu a aké spotrebné materiály na to budete potrebovať. Zostaňte na mieste a dozviete sa odpovede na najčastejšie kladené otázky o tom, ako natierať gumu!

Povaha gumy

Guma sa vyskytuje v mnohých podobách. Od obuvi cez pneumatiky automobilov až po hadice a rohože - guma je mimoriadne všestranný materiál. Je to preto, že sa ľahko tvaruje do rôznych tvarov a je veľmi húževnatá. Kaučuk sa môže lisovať, vstrekovať alebo valcovať do plátov. Kaučuk je široký pojem. Existujú dva hlavné varianty gumy. Prírodný a syntetický kaučuk. Skôr ako sa pozrieme na to, ako maľovať gumu a aké sú najlepšie farby na maľovanie gumy, ponoríme sa hlbšie do sveta gumy!

Gumový čln

Pôvod

História kaučuku siaha približne do roku 1000 pred n. l., keď tento druh gumy denne používali obyvatelia strednej a južnej Ameriky. Zberal sa z kaučukovníkov a používal sa na výrobu nepremokavého oblečenia a nástrojov. Na začiatku 19. storočia poslal francúzsky bádateľ menom Charles Marie de la Condamine vzorku do Európy, čo vzbudilo veľký záujem. Potom došlo k mnohým vývojom tejto suroviny a s ňou aj k rozšíreniu výrobkov.

Tradičná thajská výroba gumy

V roku 1910 ruský vedec Sergej Vasilievič Lebedev vyvinul prvý syntetický kaučuk. Odvtedy výroba kaučuku rástla na popularite, pretože syntetický kaučuk sa stal oveľa lacnejším ako prírodný kaučuk. Dnes je jedným z najväčších spotrebiteľov kaučuku výroba automobilových pneumatík!

Prírodný kaučuk

Prírodný kaučuk pochádza z pôvodného juhoamerického stromu. Z rezov v kmeni tohto stromu sa dá získať mliečna tekutina podobná šťave. Keď odumrie, vytvorí sa z neho prírodný latexový kaučuk. Stromy sa môžu často odklepávať a každé dva dni môžu priniesť približne 236,50 mililitra latexového kaučuku.

Klepanie gumovníka

Latexový kaučuk sa spracúva a lisuje do tehál a posiela sa. Niekedy sa kaučuk zroluje do plátov a udí sa, aby sa zabránilo rastu plesní. Tento dym obsahuje prírodné fungicídy. Prírodný kaučuk sa používa na výrobu širokej škály výrobkov, ako sú chirurgické rukavice, cumlíky, detské hračky a pneumatiky na autá!

Syntetický kaučuk

Syntetický kaučuk sa vyrába zo surovej ropy a dodáva sa v rôznych formách. Typ kaučuku je definovaný chemickými výrobnými procesmi. Najbežnejšími typmi kaučuku sú butylová, akrylová, etylén-propylénová, styrén-butadiénová a silikónová guma. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

Moderná výroba kaučuku

V USA sa ročne vyrobí viac ako 30 miliónov ton syntetického aj prírodného kaučuku, z toho viac ako dve tretiny syntetického. Našťastie, guma je recyklovateľná. Voľba opätovného použitia a recyklácie starých gumových výrobkov je skvelý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu!

Recyklácia gumových pneumatík

Vlastnosti

Guma môže mať mnoho rôznych vlastností v závislosti od toho, ako sa vyrába a aké prísady sa používajú. Guma môže byť odolná voči extrémnym teplotám, odolná voči oderu, ako aj voči chemikáliám a olejom. Je veľmi húževnatá a môže byť veľmi pružná! Guma môže byť tvrdá ako drevo alebo mäkká ako kuchynská špongia. Práve široká škála vlastností robí gumu neuveriteľne všestrannou.

Gumový cumlík

Je dôležité poznamenať, že hoci môžete gumu natierať, natieranie veľmi pružnej gumy, ako je napríklad plavecká čiapka alebo latexové rukavice, nebude vôbec dobre fungovať. Rozhodnúť sa však pre maľovanie tvrdej gumy, ako sú pneumatiky automobilov alebo podrážky topánok, je možné. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, aké sú ideálne farby na gumu!

Typy farieb na gumu

Teraz, keď sme sa venovali povahe gumy, sa môžeme pozrieť na najlepšie farby na gumu. Na gumu priľne len niekoľko farieb. Možno to pripísať pružnosti gumy. Niektoré farby neposkytujú dostatočnú flexibilitu, čo vedie k predčasnému odlupovaniu alebo odlupovaniu. V tejto časti sa budeme zaoberať typmi farieb, ktoré sú najvhodnejšie na gumu, a v nasledujúcej časti predstavíme naše najlepšie výbery! Čítajte ďalej a dozviete sa viac!

Pneumatika s bielou stenou a červenými ráfikmi

Akrylová farba

Akrylová farba je obľúbený typ farby pre remeselníkov a dobre sa spája s rôznymi povrchmi. Aj keď to nemusí byť najodolnejšia možnosť, akrylová farba je ideálna na použitie v interiéri a na predmety, ktoré nebudú vystavené veľkej manipulácii. Akrylová farba je ideálna na predmety, ako sú dekorácie v interiéri. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa snažte naniesť aspoň dve vrstvy a zvážte použitie bezfarebného tmelu. Zvýši sa tým trvanlivosť. Akrylová farba sa dodáva v širokej škále farieb, takže budete mať z čoho vyberať!

Akrylová farba na gumu

Odstrániteľná farba na gumu

Ak hľadáte dočasný náter, ktorý by stále ponúkal určitú úroveň odolnosti, potom je skvelou voľbou snímateľná farba! Táto farba je zvyčajne k dispozícii v plechovke so sprejom. Po zaschnutí ju možno ľahko odstrániť odlúpnutím z povrchu gumy. Je to pružná farba na gumu a dobre znáša náročné podmienky používania. Odnímateľná farba je ideálna na slávnostné dekorácie. Tento typ farby vám umožňuje zmeniť názor a vyskúšať niekoľko odtieňov, kým sa rozhodnete pre ideálnu farbu na danú príležitosť!

Farba v spreji na gumu

Exteriérová farba

Ak hľadáte trvanlivosť, budete sa musieť rozhodnúť pre exteriérovú farbu. Tieto typy farieb dobre odolávajú vetru, dažďu, UV žiareniu a výkyvom teplôt. Exteriérovú farbu môžete natierať štetcom, valčekom alebo striekaním. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča, aby ste pred nanesením exteriérovej farby na gumu použili základný náter. Zvýši sa tým priľnavosť a trvanlivosť vašej exteriérovej farby na gumu. Exteriérová farba je ideálna na natieranie všetkého od starých pneumatík automobilov až po gumené čižmy!

Exteriérová farba na gumu

Morská farba

Ak hľadáte maximálnu odolnosť, námorná farba je to, po čom by ste mali siahnuť! Tieto typy farieb mimoriadne dobre odolávajú prírodným živlom a často sa používajú na bazény a prímorské stavby. Kvalitná lodná farba komerčnej triedy sa dobre spojí s gumou a poskytne náter, ktorý dlho vydrží. Pri týchto typoch farieb nie je potrebné používať základný náter ani tmel. Morská farba je odolná voči odlupovaniu, odlupovaniu a blednutiu a je ideálnou voľbou na natieranie vonkajších gumených povrchov.

Nádobová farba na gumu

Najlepšia farba na gumu

Možno sa cítite trochu zahltení množstvom dostupných možností. Možno si nie ste istí, ktoré farby sú ideálne na natieranie gumy. Aby sme vám pomohli zúžiť hľadanie, vytvorili sme užší zoznam najlepších farieb na gumu. Nezabudnite zvážiť prostredie, ktorému bude váš gumový predmet vystavený. Ak bude predmet v interiéri a nebude sa s ním veľa manipulovať, môžete sa rozhodnúť pre akrylovú farbu.

Tieto farby sú uvedené v poradí podľa trvanlivosti. Ak bude váš predmet vonku, mali by ste si vybrať exteriérovú alebo námornú farbu. Ak chcete mať prácu rýchlo hotovú, vyberte si farbu v spreji so zabudovaným základným náterom. Zostaňte na mieste a dozviete sa viac o najlepšej farbe na gumu. Neskôr v tomto článku vám ukážeme, ako maľovať na gumu.

Najlepšia akrylová farba na gumu na umelecké a remeselné účely: Akrylová farba na gumu: APPLE BARREL

Ak hľadáte ideálnu farbu na maľovanie gumových umeleckých diel a remesiel, sada 18 kusov akrylových farieb Apple Barrel je ideálna! Táto súprava obsahuje širokú škálu farieb od fuksiovej až po roztopenú čokoládovo hnedú. Táto farba je ideálna na maľovanie gumových povrchov v interiéri, ktoré nie sú určené na manipuláciu. Nanášanie tejto akrylovej farby na gumu je jednoduché pomocou štetca alebo špongie. Farby je možné miešať a kombinovať. Tieto vibrujúce akrylové farby sú ideálne na slávnostné dekorácie a zasychajú do matného povrchu.

Najlepšia farba v spreji na gumu: KRYLON Color Master farba a základný náter

Najrýchlejšie a najpohodlnejšie na maľovanie na gumu je použitie farby v spreji! Natieranie gumy striekaním je jednoduché s farbou a základným náterom Krylon Color Master. Ako už názov napovedá, obsahuje zabudovaný základný náter, vďaka ktorému je proces maľovania oveľa jednoduchší. Táto farba je odolná a dodáva sa v celom rade rôznych farieb.

Rýchloschnúce zloženie ponúka skvelé krytie a je ideálne na použitie v interiéri aj exteriéri. Farba v spreji na gumu sa ľahko nanáša, ale majte na pamäti, že by ste mali striekať pevnú gumu. Príliš pružná guma, ako sú napríklad elastické gumené rukavice alebo plavecká čiapka, ľahko prijme farbu v spreji.

Najlepšia námorná farba na gumu: TOTALBOAT farba na mokré hrany pre lode

Námorná farba ponúka najvyššiu odolnosť. Totalboat je dôveryhodná značka vo svete lodných farieb a dobre sa spája s gumou! Táto farba odoláva vetru, dažďu, UV žiareniu a teplotným výkyvom. Tento jednozložkový polyuretán sa ľahko nanáša štetcom alebo valčekom, ale môže sa nanášať aj valčekom. Totalboat Wet Edge poskytuje odolnú a pružnú farbu na gumu, ktorá sa nelúpe, nepraská a nevybledne. Táto farba je ideálna na natieranie vonkajších gumených povrchov, ktoré sa budú často používať. Natrite si hojdačku na pneumatiky alebo podrážky topánok, ale vyberte si trvanlivosť. Vyberte si Totalboat Wet Edge!

Ako natierať gumové pneumatiky

Upcyklácia automobilových pneumatík je skvelý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu! Z automobilových pneumatík sú skvelé záhradné hojdačky a kvetináče. Natieranie starých gumových pneumatík je skvelý spôsob, ako oživiť veci! Gumové pneumatiky nie sú veľmi pružné, čo ich robí ideálnymi na maľovanie. Na natieranie gumových pneumatík si musíte vybrať kvalitnú exteriérovú farbu. A pred nanesením farby je vždy dobré použiť základný náter.

Maľované kvetináče z gumových pneumatík

Čistenie pneumatík

Uistite sa, že pneumatiky sú zbavené nečistôt, mastnoty a špiny. Teplá mydlová voda by vám mala pomôcť odstrániť väčšinu nečistôt z povrchu. Ak hľadáte extrémnejšie čistenie, môžete vyskúšať mydlo s fosforečnanom trisodným (TSP). Použite kefu s hrubými štetinami, aby ste sa dostali do prasklín a behúňov. Ak plánujete rezanie alebo vŕtanie otvorov do pneumatík, budete to chcieť najprv odstrániť. Pri rezaní gumy buďte opatrní. Čepele sa môžu v gume zaseknúť, preto je najlepšie použiť ako mazivo mydlo na riad.

Čistenie gumových pneumatík pred natieraním

Základný náter a lakovanie

Na zvýšenie priľnavosti základného náteru a farby môžete použiť brúsny papier s hrubou zrnitosťou na zdrsnenie povrchu pneumatiky. Vytvoríte tak profil povrchu, do ktorého sa môže základný náter zahryznúť. Priľnavou handričkou odstráňte prípadnú drvinu alebo prach. Pred nanesením základného náteru by mala byť pneumatika úplne suchá. Základný náter ďalej zvýši priľnavosť farby. Nanášanie štetcom, valčekom alebo postrekovačom. Rozprašovač vám pomôže pokryť zložité oblasti, ako sú dezény a praskliny.

Pred nanesením farby nechajte základný náter zaschnúť. Čas schnutia sa u jednotlivých výrobcov líši. Keď je základný náter suchý, môžete začať lakovať pneumatiky rovnakým spôsobom ako pri základnom nátere. Ak na pneumatiky natierate svetlú farbu, ťažko zakryjete čiernu farbu. Môže si to vyžadovať viacero vrstiev farby.

Klasické auto s pneumatikami s bielymi stenami

Neponáhľajte sa a pred nanesením ďalšej vrstvy farby nechajte každú vrstvu zaschnúť. Po dokončení natierania budete musieť nechať farbu pred použitím vytvrdnúť. Prečítajte si informácie na obale farby, aby ste zistili čas schnutia. Majte na pamäti, že tieto časy budú ovplyvnené počasím a celkovou klímou. Ak na natreté pneumatiky nanesiete bezfarebný polyuretánový tmel, váš náter bude ešte odolnejší!

Použitie lakovanej gumy

Ako nastriekať gumené čižmy

Gumené čižmy sú veľmi praktickou voľbou obuvi, najmä v daždivom počasí! Možno uvažujete o tom, že by ste starý pár, ktorý vám leží, obohatili o farebný odtieň. Je to zábavný projekt a veľmi jednoduchý na realizáciu! Ak chcete mať prácu rýchlo hotovú, mali by ste sa rozhodnúť pre farbu v spreji so zabudovaným základným náterom. Tento typ farby ponúkne slušné spojenie s gumovou topánkou a ponúka aj dobrú úroveň flexibility!

Lakované gumové topánky

Čistenie a príprava gumených čižiem

Pred akoukoľvek činnosťou gumené čižmy očistite. Akékoľvek nečistoty alebo olej zabránia priľnutiu farby. Gumené čižmy vydrhnite mydlovou vodou a kefou s hrubými štetinami a nechajte ich vyschnúť. Pomocou hrubozrnného brúsneho papiera obrúste povrch gumy a odstráňte lesk. Tým zabezpečíte, aby sa vaša farba spojila s gumou.

Čistenie gumy pred natieraním

Pomocou lepiacej handričky zbavte povrch všetkých kamienkov a prachu. Ak plánujete natierať len zvršok, môžete podrážku zakryť maliarskou páskou. Zabránite tak nepríjemnému prestreku. Oblasti, ktoré nechcete natierať, zakryte maliarskou páskou.

Maľovanie gumených čižiem sprejom

Striekaciu nádobu pretrepávajte, kým sa kovové miešadlo nebude v nádobe voľne pohybovať. V pretrepávaní plechovky by ste mali pokračovať 2 až 3 minúty. Tým zabezpečíte, že sa farba v spreji a hnací plyn dostatočne premiešali. Postavte gumáky vo vzdialenosti 0,61 - 1,52 m od seba na staré noviny, najlepšie vonku. Ak ste nútení pracovať v interiéri, mali by ste si nasadiť respirátor a otvoriť všetky dvere a okná.

Maľovanie gumovej obuvi

Držte plechovku asi 20,32 cm od povrchu gumovej topánky a striekajte v krátkych kontrolovaných dávkach, pričom plechovkou pohybujte krátkymi kontrolovanými ťahmi. Tým zabránite vzniku akýchkoľvek kvapiek. Je lepšie naniesť viac tenkých vrstiev ako jednu hrubú vrstvu. Vytvoríte tak profesionálnejší vzhľad a rovnomerný povrch. Pred nanesením ďalšieho náteru počkajte, kým predchádzajúca vrstva farby zaschne. Čas schnutia je uvedený na spreji.

Zdobené gumové topánky

Tipy a triky

  • Pred natieraním gumy sa uistite, že je guma čistá a zbavená akýchkoľvek olejov alebo nečistôt. Mydlo a voda by mali stačiť. Pred nanesením farby by mala byť guma úplne suchá.
  • Pri maľovaní pevnej gumy - napríklad pneumatiky auta - použite brúsny papier, aby ste zdrsnili povrch a odstránili z pneumatiky akýkoľvek lesk. Tým sa zlepší spojenie farby s pneumatikou. A nezabudnite, že nanesenie základného náteru je vždy dobrý nápad!
  • Použitie farby v spreji na gumu je skvelý spôsob, ako urýchliť tento proces. Výber správnej farby však váš projekt ovplyvní alebo zničí. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, vyberte si vysokokvalitnú farbu v spreji, ktorá obsahuje základný náter.
  • Ak plánujete lakovať pneumatiky automobilov, je najlepšie vopred vykonať akékoľvek rezanie a vŕtanie. Ak sa rozhodnete rezať a vŕtať dodatočne, môže to viesť k poškodeniu nového náteru. Pri rezaní tvrdej autoplášte skúste nôž namazať mydlom na riad, aby sa voľne kĺzal.
  • Pri lakovaní na gumu použite maliarsku pásku na zakrytie všetkých povrchov, ktoré nechcete natierať. Pomocou maliarskej pásky môžete na gumových pneumatikách vytvoriť aj zaujímavé vzory. Stačí položiť maliarsku pásku do zaujímavého vzoru. Vzor nastriekajte. Nechajte farbu zaschnúť a odstráňte maliarsku pásku. Voilà!

Maľovanie gumy je jednoduché! Dôležitý je však výber správnej farby. Najlepšie je vybrať pružnú farbu na gumu. Majte na pamäti, že natieranie super pružnej gumy, ako je napríklad plavecká čiapka, nebude fungovať. Farba jednoducho popraská a odlúpne sa, keď sa materiál natiahne. To znamená, že maľovanie pevných gumových pneumatík alebo gumovej obuvi je možné! Pred nanesením vonkajšej farby naneste základný náter alebo pre pohodlnejšiu možnosť použite farbu v spreji so zabudovaným základným náterom. Pre najodolnejší náter na gumu vyskúšajte morskú farbu!

Často kladené otázky

Môžete natierať gumu?

Áno. Maľovanie gumy je možné. Mali by ste si vybrať odolnú farbu, ktorá ponúka dobrú mieru pružnosti. Vonkajšia farba je skvelou voľbou. Na dosiahnutie najlepších výsledkov ju použite v kombinácii s podkladovým náterom. Tento typ farby je skvelý na gumové pneumatiky a gumové podrážky topánok.

Môžem použiť farbu na gumové tesnenie na gumu?

Farba na gumové tesnenie je špeciálne vyrobená na utesnenie striech, odkvapov a iných vonkajších zariadení. Nemusí byť najvhodnejšia na natieranie gumy. Namiesto nej použite exteriérovú farbu a základný náter. Pre najodolnejší náter sa rozhodnite pre lodnú farbu.

Môžem použiť akrylovú farbu na gumu?

Akrylová farba po zaschnutí ponúka slušnú pružnosť, vďaka ktorej je ideálna na gumu. Akrylová farba je ideálna na gumové predmety, ktoré sa budú uchovávať v interiéri, a na predmety, s ktorými sa nebude príliš manipulovať. Nie je to síce najodolnejšia farba, ale na gumené interiérové dekorácie sa bude hodiť.

Ako zabrániť praskaniu farby na gume?

Vyhnite sa natieraniu elastického latexu, ako sú gumené rukavice alebo kúpacie čiapky. Farba sa síce môže spojiť s povrchom, ale po zaschnutí je veľká pravdepodobnosť, že farba popraská a odlúpne sa z povrchu predmetu. Maľovanie pevnej gumy je však možné!

Aká je najlepšia farba na gumené remeslá?

Akrylová farba je ideálnou farbou na drobné gumené umelecké remeslá. Nie je síce ideálna do exteriéru, ale dobre vydrží v interiéri, najmä ak sa s ňou nebude príliš manipulovať. Ďalšou možnosťou je snímateľná farba. Je to dočasná možnosť a je ideálna na sviatočné dekorácie.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.