Ako lakovať mosadzné obrobky

Mosadz je známa už tisícky rokov. Keď bola meď prvýkrát objavená, naši predkovia zistili, že ak ju zmiešajú s inými prvkami, ako je zinok, môžu vytvoriť kov, ktorý sa ľahko opracováva a veľmi ľahko sa nekazí. Čo je lepšie ako kov, ktorý sa ľahko neznehodnotí, je relatívne ľahko dostupný, lacný a ľahko sa s ním pracuje? Dá sa povedať, že prví ľudia si mysleli, že trafili do čierneho, a hoci neexistovala "doba mosadzná" tak ako doba bronzová a železná, tento kov sa v istom období stal veľmi populárnym. Vzhľadom na to sa mosadz v modernej spoločnosti používa na rôzne účely, preto sa pozrime na niekoľko z nich, ako aj na to, ako efektívne lakovať mosadzné obrobky.

Na čo sa mosadz používa?

Na čo sa mosadz používa? V modernej spoločnosti sa mosadz používa na množstvo nenáročných aplikácií, pri ktorých by sa iné kovy opotrebovali a nevyhnutne zlyhali. Dôvodom je, že mosadz nevytvára veľké trenie, a preto sa používa v aplikáciách, kde sú bežné opakované mechanické pohyby.

To, ako aj skutočnosť, že mosadz sa ľahko udržiava, z nej robí akéhosi neopísaného hrdinu modernej spoločnosti.

Dielňa na výrobu mosadze

Na čo presne sa však mosadz používa? No, na začiatok sa mosadz používa na výrobu zámkov. Z mosadze môže byť vyrobené nielen telo zámku, ale aj samotný uzamykací mechanizmus, čapy a tŕne. Prečo? Nuž, na zámky sa zvyčajne zabúda, kým ich netreba použiť, a keďže sa veľa zámkov necháva vonku na zabezpečenie prístreškov a vstupných brán, je logické, že sa používa mosadz, pretože nehrdzavie ani sa ľahko nezničí.

Mosadzný zámok a ozubené kolesá

Okrem zabezpečenia dverí sa mosadz používa aj na výrobu dverových závesov. Pokiaľ nevŕzgajú alebo nie sú zlomené, je pravdepodobné, že o svojich dverových závesoch príliš neuvažujete, preto sa väčšina dverových závesov neudržiava veľmi často, ak vôbec.

Mosadz je schopná zvládnuť váhu vašich dverí a opakovanú mechanickú operáciu otvárania a zatvárania dverí stotisíckrát bez toho, aby došlo k ich poruche.

Mosadz je ideálna na závesy

Na čo iné sa mosadz používa okrem otvárania a zatvárania? Nuž, to závisí od odvetvia. Mosadz sa často používa na výrobu ložísk pre veľké a malé mechanické zariadenia. Prečo? Nuž, mosadz je kov s nízkym trením, a keďže neobsahuje železo, dokáže celkom dobre absorbovať a vytláčať teplo. Vyžaduje si tiež relatívne málo mazania, čo je ideálne pre výrobné stroje.

Mosadz je popri medi základom aj v inštalatérskom priemysle.

Mosadzné a medené vodovodné armatúry

Jedným z miest, kde by ste mosadz možno neočakávali, sú strelné zbrane vzhľadom na všetky moderné karabíny a iné syntetické materiály používané pri ich výrobe. Pravdepodobne sa nenachádza na mieste, ktoré očakávate, najmä ak sa v strelných zbraniach nevyznáte. Mosadzné nábojnice sa používajú pri výrobe modernej munície, takže by sa dalo povedať, že mosadz je mimoriadne cenná minimálne pre jedno priemyselné odvetvie.

Mosadzné nábojnice

Mosadz sa nachádza aj v mnohých iných aplikáciách a priemyselných odvetviach. Mosadz nájdete napríklad v zipsoch na odevy, spojkách hadicových svoriek, pri výrobe planetových prevodoviek, kľučiek dverí, mechanických ventilových rozvodov a dokonca aj v kontaktných bodoch elektrických zástrčiek!

Povedať, že mosadz je všestranný kov, by bolo trochu slabé slovo.

Dá sa mosadz natierať?

Dá sa mosadz natierať? Vzhľadom na pokrok v technológii farieb by ste v dnešnej dobe len ťažko hľadali materiál, ktorý by sa nedal natrieť alebo nastriekať. Ako už bolo povedané, mosadz je úplne možné natierať, či už na dekoratívne alebo funkčné účely.

Napríklad, zatiaľ čo väčšina šróbení je mosadzná a ich ručné kolieska sú konvenčne vždy natreté buď na modro, alebo na červeno, aby označovali teplotu vody.

Tradičná lakovaná mosadzná urna

Tradične sa farba na mosadzné a iné kovové predmety nanáša technikou nazývanou Cloisonné, pri ktorej sa sklovitý smaltový prášok nanáša do priehlbín v kovoch vo forme pasty a potom sa vypaľuje v peci. Ide o náročný a drahý proces, ale našťastie moderný pokrok v oblasti farieb a náterov umožnil jednoduché zdobenie mosadze.

Technika maľovania mosadze cloisonne

Podobne ako iné neželezné kovy, aj mosadz sa líši od bežných oceľových a železných povrchov, ktoré môžete bežne natierať, a preto je pri jej natieraní alebo ošetrovaní potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Prečo? Nuž, mosadz nemá žiadny obsah železa a vzniká pridaním zinku do medi, aby sa kovu dodala dodatočná tuhosť. To znamená, že práca s ňou môže byť zložitá, najmä ak ste mosadz ešte nikdy nenatierali. Vystavenie mosadze pôsobeniu vzduchu spôsobuje jej oxidáciu, v dôsledku čoho sa na povrchu kovu vytvára tenká vrstva materiálu.

Keďže chcete, aby vaša farba priľnula priamo ku kovu namiesto zoxidovanej vrstvy, je nevyhnutné túto vrstvu z povrchu mosadze pred natieraním odstrániť.

Oxidovaná vrstva na mosadzi

Aké špeciálne opatrenia je však potrebné dodržiavať pri práci s mosadzou? Na začiatok môžete použiť špeciálny základný náter, ktorý nielen pripraví obrobok, ale aj trochu zdrsní povrch, aby sa zabezpečila správna priľnavosť. Mosadz môže byť v niektorých prípadoch aj dosť poddajná, takže pri brúsení povrchu počas procesu prípravy musíte pracovať opatrne.

Aký druh farby funguje na mosadz?

Keďže mosadz nie je ako väčšina kovov, možno sa pýtate, aký druh farby funguje na mosadz. No v konečnom dôsledku, aj keď má mosadz jedinečné zloženie, stále je to kov, a preto väčšina typov farieb, ktoré fungujú na kov, bude fungovať aj na mosadz. Pýtate sa, aký druh farby funguje na kov? Nuž, na kov funguje väčšina exteriérových farieb a farieb špecifických pre kov.

Smaltová farba je jednou z najobľúbenejších možností, pokiaľ ide o nátery kovu, pretože má dobrú povrchovú úpravu a nie je skutočne ovplyvnená takými vecami, ako je teplo a trenie. Na kovové povrchy sa tiež veľmi dobre nanáša, preto sa používa na nátery vecí, ako sú automobilové motory a priemyselné zábradlia.

Tipy na maľovanie mosadze

Môžete však mosadz nastriekať inými druhmi farieb? Iste, existuje množstvo iných typov farieb, ktoré sú vhodné na mosadz. Jedným z nich je olejová farba, ale na druhej strane sú olejové farby vhodné na natieranie väčšiny odolných a/alebo vonkajších povrchov. Olejové farby sa naozaj dobre spájajú s kovovými povrchmi a po vytvrdnutí poskytujú hladký lesklý povrch.

Maľovanie mosadze striekaním

Môžete striekať mosadz akrylovou farbou? Áno, môžete! Akrylová farba je ďalším z typov farieb "na čokoľvek", ktoré sa dajú použiť prakticky na akýkoľvek materiál, na ktorý si spomeniete, až na niekoľko výnimiek. Vonkajšia akrylová farba schne a priľne k mosadzi podobne ako smaltovaná farba, hoci smaltovaná farba býva odolnejšia.

Môžete mosadz nastriekať akýmkoľvek iným typom farby? Iste, existuje množstvo špecializovaných farieb, ktoré môžete použiť na natieranie mosadze. Na trhu sú univerzálne a vysoko odolné farby na kov určené na priemyselné použitie, ktoré odvedú celkom dobrú prácu pri natieraní mosadze, hoci ich účinnosť sa môže líšiť v závislosti od značky a kvality.

Ako natierať mosadz

Teraz, keď už viete, že mosadz sa dá natierať, sme si mysleli, že by bolo dobré ukázať vám, ako mosadz natierať. Nezabudnite, že pri maľovaní čohokoľvek striekaním je najdôležitejším krokom príprava obrobku, preto si nezabudnite vyhradiť čas a uistiť sa, že je obrobok pred nanesením akéhokoľvek náteru čistý. Tu je niekoľko vecí, ktoré budete potrebovať:

  • Farba v spreji podľa vlastného výberu
  • Samoleptací základný náter
  • Trochu oceľovej vlny
  • Čisté handričky
  • Rukavice
  • Respiračná maska
  • Určitá ochrana očí
  • Maliarska páska
  • Plachta alebo staré noviny

Príprava pracovného priestoru na maľovanie mosadze

Pripravte si pracovný priestor

No ak viete, kde sú všetky vaše nástroje, že je váš pracovný priestor chránený, môže vám to ušetriť kopec času a poskytnúť istý pokoj počas procesu maľovania. Čo by ste však mali urobiť, aby ste si pripravili svoj pracovný priestor? No, môžete začať tým, že zabezpečíte, aby ste mali na podlahe svojho pracovného priestoru aj na hornej časti pracovného stola položenú plachtu alebo staré noviny. Tým zabezpečíte, že sa vám na podlahu nedostanú žiadne zatúlané kvapky farby a nezašpinia hornú časť pracovného stola.

Ak používate noviny, dôrazne vám odporúčame zabezpečiť ich maliarskou páskou, aby ste zabránili ich pohybu počas práce.

Maskovacia páska na maľovanie mosadze

Nakoniec sa uistite, že váš pracovný priestor je dobre vetraný a že viete, kde sa nachádzajú všetky vaše nástroje. Pokiaľ ide o vetranie, zabezpečte si prúdenie vzduchu vo svojom pracovnom priestore, ak nepracujete vonku. Aby ste svoje náradie ľahšie našli, zabezpečte, aby boli všetky nástroje umiestnené na strane vašej dominantnej ruky, vrátane farby, handričiek, základného náteru a oceľovej vlny.

Maľovanie mosadze vo vetranom priestore

A čo vy? Nuž, odporúčame vám natrieť mosadzný obrobok farbou v spreji, pretože použitie bežnej farby môže byť dosť špinavé a časovo náročné. Keďže budete používať farbu v spreji, uistite sa, že máte na sebe rukavice, respirátorovú masku a nejakú ochranu očí.

Potom dvakrát skontrolujte seba a svoje okolie, než prejdete k ďalšiemu kroku procesu.

Bezpečnostné vybavenie na maľovanie mosadze

Pripravte si obrobok

Príprava vášho obrobku je polovicou práce, pokiaľ ide o vykonanie dobrej lakovacej práce. Jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali urobiť pri lakovaní čohokoľvek, je zabezpečiť, aby bol povrch čo najčistejší, ako je to v ľudských silách.

Pýtate sa, aký je najlepší spôsob čistenia mosadzného obrobku?

No, môžete použiť vodu a mydlo (a trochu starej dobrej mastnoty na lakte), ale ak máte náladu na bezchybný povrch, môžete použiť izopropylalkohol. Stačí, ak si ho nanesiete na čistú handričku a potriete ním obrobok.

Očistite mosadz alkoholom na maľovanie

Po skončení práce by ste si mali všimnúť všetky čiastočky na handričke a váš obrobok by sa mohol po skončení práce dokonca mierne lesknúť!

Čistá mosadz na maľovanie

Potom si vezmite oceľovú vlnu. Mosadz je pomerne ľahko drsný kov, takže príprava povrchu pomocou oceľovej vlny alebo brúsneho papiera by mala byť celkom jednoduchá. Pri tomto kroku možno budete chcieť odstrániť obrobok z namontovanej polohy, pretože sa vám s ním ľahšie manipuluje, bez ohľadu na to, aby mal celý povrch po dokončení hrubú štruktúru.

Oceľová vlna na maľovanie mosadze

Po dokončení brúsenia povrchu je čas naniesť základný náter. Povrch obrobku dôkladne prekontrolujte čistou handričkou, aby ste odstránili všetky kovové častice, ktoré na ňom ešte zostali prilepené z procesu brúsenia. Nebojte sa použiť stlačený vzduch, ak ho máte k dispozícii, len si dajte pozor na zatúlané kovové častice poletujúce vzduchom (striekajte ďalej od seba!).

Nakoniec pomocou maliarskej pásky zamaskujte všetky oblasti obrobku, ktoré nemáte v úmysle natierať.

Základný náter obrobku

Táto časť znie oveľa zložitejšie, ako v skutočnosti je, ale najlepšie je zostať sústredený, aby ste sa vyhli akýmkoľvek chybám. Odporúčame použiť základný náter vo forme aerosólu, pretože budete používať farbu vo forme aerosólu. Nielenže to ušetrí čas, ale pri lakovaní mosadzného obrobku to v podstate musíte urobiť. Prečo? Nuž, mosadz si vyžaduje určitý typ základného náteru, ktorý sa v podstate nachádza len v aerosólovej forme.

Špecialista na leptanie Základná farba v spreji

Pýtate sa, aký druh základného náteru je potrebný na striekanie mosadzného obrobku? Na prípravu mosadzného obrobku použijete špeciálny typ základného náteru, ktorý je známy aj ako "samoleptací" základný náter. Prečo? Nuž, tento typ základného náteru obsahuje jedinečnú kombináciu zinku a kyseliny, ktorá sa "zažerie" do mosadzného povrchu a vytvorí dokonalé plátno, na ktoré priľne vaša farba.

Skôr ako začnete, základný náter poriadne pretrepte, aby sa ťažšie častice, ktoré sa usadili na dne plechovky, zmiešali so zvyškom roztoku. Potom sa uistite, že ste vo vzdialenosti približne 25,40 cm od obrobku a začnite striekať mierne mimo obrobku.

Potom pohybujte zápästím jedným plynulým, neprerušovaným pohybom po povrchu obrobku, či už zľava doprava alebo naopak.

Ako na základný náter mosadze

Tento postup opakujte, až kým nie je celý obrobok pokrytý základným náterom. V závislosti od veľkosti vášho obrobku to môže chvíľu trvať (a/alebo niekoľko plechoviek základného náteru). Keď ste spokojní, nechajte základný náter stuhnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom a až potom prejdite na ďalší krok procesu.

To môže trvať niekoľko hodín alebo celý deň (24 hodín) v závislosti od značky a kvality základného náteru.

Základný náter mosadze by mal schnúť 24 hodín

Natrite svoj obrobok

Teraz nastane chvíľa, na ktorú ste všetci čakali! Natieranie vášho mosadzného obrobku je v podstate rovnaké ako jeho základný náter. Predtým, ako začnete, zľahka obrobok prekontrolujte čistou handričkou alebo stlačeným vzduchom, aby ste sa uistili, že ste odstránili všetky čiastočky, ktoré na obrobok dopadli počas schnutia základného náteru.

Keď ste si istí, že je váš obrobok čistý, poriadne pretrepte plechovku s farbou. Opäť tým zabezpečíte, aby sa všetky ťažšie častice, ktoré sa usadili na dne plechovky, opäť dostali do roztoku (nikdy neviete, ako dlho ležal na polici v obchode).

Potom začnite striekaním z obrobku a pohybujte zápästím jedným plynulým, neprerušovaným pohybom po povrchu obrobku.

Ako lakovať mosadz striekaním

Tento postup opakujte, kým nenatriete celý obrobok (alebo časti, ktoré ste zamýšľali natrieť). Keď ste s náterom spokojní, nechajte farbu zaschnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Ak by ste chceli naniesť ďalšie vrstvy, uistite sa, že predchádzajúca vrstva úplne zaschla, a nie len na dotyk. Pred nanesením ďalšej vrstvy môžete tiež predchádzajúcu vrstvu zľahka prebrúsiť.

Mali by ste svoj mosadzný obrobok utesniť?

Mali by ste svoj mosadzný obrobok po natretí utesniť? Určite by nebolo na škodu pridať na váš mosadzný obrobok tesniaci náter. Väčšina farieb klasifikovaných na použitie na mosadz je dosť odolná, ale ak chcete ochrániť svoj povrch, tenká vrstva tmelu je dobrou investíciou. Na váš obrobok by mal byť vhodný takmer akýkoľvek bezfarebný lak. Ako používate tmel? Dobre pretrepte plechovku a naneste ho rovnakým spôsobom ako základný náter a farbu. Uistite sa, že je natretý celý obrobok, a nechajte ho zaschnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Ak ste na vážkach, či použiť tmel, mali by ste vedieť, že znižuje údržbu a poskytuje dodatočnú vrstvu ochrany proti nárazom a oderu, hoci zakrýva štruktúru farby.

Teraz, keď už viete, na čo sa mosadz používa, čo ju robí takým jedinečným kovom, či sa dá natierať a ako postupovať pri natieraní mosadzného obrobku, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri práci s aerosolovými farbami nezabudnite pracovať v dobre vetranom priestore a nezabudnite, že máte na sebe vhodné osobné ochranné prostriedky.

Často kladené otázky

Môže sa mosadz natierať?

Dá sa mosadz natierať? Áno! Mosadz sa dá natierať, ak máte na túto prácu správne nástroje. Budete potrebovať nejakú farbu na kov, samoleptací základný náter, trochu oceľovej vlny na zdrsnenie povrchu a dobrý tmel, ktorý zabezpečí, že váš náter vydrží.

Je mosadz dobrý materiál?

Ako pri každom materiáli, aj tu záleží na použití. Mosadz je dobrým vodičom tepla a vytvára veľmi malé trenie. Mosadz tiež nefarbí a nehrdzavie, čo z nej v niektorých prípadoch robí dobrý kov na mechanické aplikácie.

Aký druh kovu je mosadz?

Mosadz je tzv. neželezný kov. To znamená, že má malý alebo žiadny obsah železa, a preto nie je magnetická. Mosadz sa skladá najmä zo zinku a medi, čo jej dodáva niekoľko skvelých vlastností a charakteristík, ktoré zdieľa len niekoľko ďalších kovov.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.