Môžete chróm natierať?

Chróm je skvelý spôsob, ako vniesť do vášho domova modernú jednoduchosť. Možno však zistíte, že sa skôr či neskôr začne odlupovať, alebo vás možno omrzí a budete chcieť vytvoriť nový vzhľad. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, zvažujete možnosť jeho natretia a potrebujete vedieť, ako na to. Tento článok je tu preto, aby vám poskytol informácie, ktoré potrebujete na zvládnutie tohto projektu, ale pozor, natieranie chrómu nie je také jednoduché, ako to vyzerá!

Môžete maľovať cez chróm?

Zrejmým riešením vašej túžby zbaviť sa daného chrómového predmetu je jeho výmena, čo by bolo samozrejme rozumné riešenie. Existuje však dobrý dôvod, prečo sa mnohí ľudia namiesto toho rozhodnú pre natieranie starého chrómu: je to jednoducho lacnejšie! A ak si radi zašpiníte ruky a experimentujete s vylepšovaním svojho domova v štýle "urob si sám", ako to robíme my, potom bude maľovanie chrómu pravdepodobne vašou preferovanou voľbou!

Ale skôr, ako začneme hovoriť o tom, ako to môžete urobiť, vyvrátime mýtus o častom omyle, ktorý vedie ľudí k ilúzii, že natieranie chrómu je jednoduché: myšlienka, že chróm je odolný voči korózii. V skutočnosti je táto moderná povrchová úprava veľmi náchylná na oxidáciu, čo znamená, že hneď ako opustí výrobnú halu, pôsobí na ňu kyslík a vytvára sa na nikli, ktorý sa nachádza pod ňou, číra, lesklá vrstva.

Môžete maľovať cez chróm

Čo to znamená pre vás a vašu horlivú snahu nonšalantne na ňu nalepiť vrstvu farby? Znamená to, že musíte vynaložiť sústredené úsilie, aby ste túto lesklú vrstvu odstránili skôr, ako ju natriete, a budete to chcieť urobiť poriadne, inak sa vám farba začne odlupovať. Ak sa tak stane v dôsledku zle pripraveného povrchu, čaká vás dlhý proces brúsenia, čistenia a opakovania celého procesu.

Ako každému, kto chce minimalizovať množstvo práce pri domácich úpravách typu "urob si sám", vždy odporúčame urobiť si vopred príslušný prieskum a urobiť to správne hneď na prvýkrát, aj keď proces vyzerá na prvý pohľad skľučujúco, čo v prípade maľovania chrómu je! Takže, ak to zhrnieme, môžete natierať chróm? Krátka odpoveď znie áno, dlhá odpoveď znie, že len ak ste odvážna duša s množstvom času.

V tomto návode vám na základe odborných rád užívateľsky prívetivo krok za krokom opíšeme, ako to môžete urobiť doma, a uvedieme naše tri najlepšie produkty na maľovanie chrómu.

Ako maľovať na chrómovaný plast

Najlepší spôsob, ako pristupovať k procesu natierania chrómu, je dôkladný a metodický. Pri príprave povrchu nechcete vytvárať nerovný povrch, pretože to z dlhodobého hľadiska ohrozí celistvosť a trvanlivosť vášho projektu. Najlepšie je vykonať prácu správne na prvýkrát, aby ste neboli sklamaní a rozčarovaní.

Maľovanie chrómu

Príprava povrchu

Keď niečo natierate, zvyčajne je potrebné venovať trochu času a úsilia príprave povrchu, na ktorý chcete maľovať, inak farba nepriľne a budete veľmi sklamaní. V prípade chrómu je práve tu potrebné vynaložiť najviac práce. Odporúčame vám venovať tých pár hodín navyše, aby sa vám to podarilo hneď na prvýkrát!

Čistenie chrómu

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je riadne vyčistiť povrch pomocou prostriedku na riad a teplej vody. A keď hovoríme čistiť, máme na mysli použitie všetkých nástrojov (napríklad zubných kefiek), ktoré potrebujete, aby ste sa dostali ku všetkým úzkym miestam a iným ťažko prístupným častiam vášho predmetu a nenechali kameň na kameni, ako sa hovorí.

Na väčšie plochy použite čistú handričku s vodou na riad.

Brúsenie

Následne budete musieť chróm obrúsiť. Začnite brúsnym papierom s veľkou zrnitosťou, napríklad 120. V tejto fáze procesu môžete použiť buď pôsobenie brúsneho papiera zo strany na stranu, alebo krúživý pohyb. Po skončení brúsenia s ťažšou zrnitosťou 120 môžete použiť jemnejší brúsny papier (napr. 240). Utretie povrchu čistou handričkou vám pomôže zistiť, či na ňom zostal nejaký chróm. Ak ho stále vidíte (t. j. časti povrchu sú stále lesklé), pokračujte v brúsení brúsnym papierom so zrnitosťou 240. Keď budete spokojní s výsledkom, ktorý dosiahnete týmto brúsnym papierom, začnite krúživými pohybmi používať brúsny papier so zrnitosťou 320. Ide o jemnejší druh, ktorý zabezpečí, že povrch bude úplne hladký.

Najlepšia farba na chróm

Počas tohto procesu povrch občas utierajte, aby ste zistili, či sa úplne odstránili všetky stopy po škrabancoch, ktoré vznikli pri použití ťažších brúsnych papierov. Cieľom použitia jemnejšieho brúsneho papiera je odstrániť všetky stopy, ktoré vznikli po predtým použitých brúsnych papieroch so zrnitosťou 120 a 240. Môže sa zdať, že je kontraproduktívne použiť najprv ťažší brúsny papier, ale zmyslom tohto postupu je dostať sa pod oxidovanú vrstvu.

Vyplnenie poškodených miest na chróme

Ak sa na lakovanom predmete nachádzajú diery alebo poškodené miesta na povrchu, teraz je vhodný čas na ich vyplnenie plničom kovov. Pokyny, ako to urobiť, sa líšia od značky k značke, ale môžeme vám povedať, že pred nanesením a vyhladením by ste mali povrch aspoň očistiť a nechať zaschnúť.

Pred začatím základnej farby a natierania svoj predmet naposledy utrite vlhkou handričkou, aby ste odstránili prebytočné čiastočky vzniknuté pri brúsení, a nechajte ho vyschnúť.

Základný náter a maľovanie

V tejto chvíli môžete premýšľať o tom, ako ochránite časti chrómovaného predmetu, ktoré nebude potrebné natierať, ak nejaké sú. Na menšie plochy môžete použiť maliarsku pásku. Na väčšie plochy postačia noviny. Taktiež si nájdite čas na zakrytie povrchu, na ktorý budete maľovať, či už je to stôl alebo podlaha. Zabránite tak tomu, aby farba na pracovnej ploche vytvárala neporiadok, čo vám v konečnom dôsledku ušetrí čas.

Jednoduché maľovanie chrómu

Základný náter

Pred nanesením farby budete musieť použiť základný náter. Vodovodné batérie a iné predmety, ktoré budú vystavené pôsobeniu vody, je potrebné natrieť špeciálnym základným náterom, ktorý je určený pre automobilový kov, pretože tieto základné nátery vydržia pôsobenie prírodných vplyvov. Na akýkoľvek iný predmet postačí základný náter, ktorý nie je náchylný na hrdzu, napríklad RUST-OLEUM.

Pokyny na používanie vybraného základného náteru sú podrobne opísané na obale vybranej značky. Medzi dostupné možnosti patria spreje a kvapaliny, ktoré nanášate štetcom alebo špongiou.

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob aplikácie uprednostňujete, je dobré dávať pozor na prípadné kvapky, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku príliš hustého nanesenia farby alebo preto, že držíte nádobu so sprejom príliš blízko lakovaného predmetu. Ak zabrániš tomu, aby sa kvapky objavili hneď na začiatku, ušetríš si ich neskoršie brúsenie. Uistite sa tiež, že základný náter mal dostatok času na zaschnutie pred nanesením druhej alebo tretej vrstvy alebo pred nanesením farby. Čas schnutia je uvedený na obale a závisí od počasia.

Maľovanie

Teraz, keď je príprava povrchu dokončená, je čas na maľovanie. Automobilová farba bude fungovať na povrchoch vystavených vode; latexová a akrylová farba na kov bude fungovať na akomkoľvek inom type povrchu. Neskôr v tomto návode uvedieme naše názory na tri najlepšie farby, ktoré sa dobre hodia na maľovanie na chróm.

Rovnako ako v prípade základného náteru, aj farba je k dispozícii v sprejoch alebo v tekutej forme, ktorú nanášate štetcom so štetinami alebo penovým štetcom. A podobne ako pri základnom nátere, aj tu je potrebné dávať pozor na kvapky a zabezpečiť rovnomerné rozotretie farby.

Maľovanie cez chróm

Ak nanášate farbu pomocou chrómového spreja, uistite sa, že ju nanášate rovnomerne rovnomernými pohybmi zľava doprava alebo hore-dole. Podobne používajte štetec tak, že budete robiť horizontálne alebo vertikálne ťahy. Je lepšie vytvárať skôr ľahké vrstvy farby ako hrubšie a každú vrstvu nechajte dôkladne zaschnúť, kým nanesiete ďalšiu vrstvu farby. Nezabudnite skontrolovať všetky rohy a štrbiny, aby ste sa uistili, že nedochádza k zákernému kvapkaniu a stekaniu.

Ak ste použili pásku, aby ste zabránili prenikaniu farby na určité miesta, narežte ju pozdĺž okraja, ktorý susedí s natieraným povrchom, a čo najpomalšie ju odlepte, aby ste zabránili tomu, že páska so sebou strhne farbu. Uvedenú metódu opísal Bob Vila, mimoriadny odborník na domácich majstrov, ktorý už desaťročia pomáha ľuďom vylepšovať ich domovy. Na túto tému viedol aj sériu televíznych relácií.

Ak sa pozriete na internet, nájdete aj iné prístupy k natieraniu chrómu. Iné zdroje uvádzajú ďalšie kroky, ktoré zahŕňajú ľahké potieranie povrchu riedidlami po brúsení.

Lakovanie cez chróm: užitočné rady

Pri kúpe farby by ste si mali uvedomiť, že sa často stáva, že farba uvedená na viečku alebo obale niekedy nevyzerá rovnako na povrchu, na ktorý ju nanášate. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť sklamaniu, je vyskúšať farbu pred jej kúpou, ale vieme, že niekedy to nie je možné.

Ako maľovať na chrómovaný plast

Druhou možnosťou, ak kupujete farbu na chróm online, je prečítať si recenzie, ktoré odhalia, do akej miery iní ľudia zistili, že inzerovaná farba klame. Taktiež si uvedomte, že rôzne značky môžu inzerovať rovnaký názov farby (napríklad ružové zlato), ale nebude rovnaký pre každú značku. Naša rada znie: Ak používate viac ako jednu plechovku farby, držte sa tej istej značky.

Vdychovanie jemných prachových častíc, ktoré vznikajú počas procesu brúsenia, môže byť škodlivé. Pri brúsení nezabudnite používať ochranné okuliare a protiprachovú masku, aby sa jemné častice nedostali do očí a pľúc.

Mali by ste tiež pracovať na mieste, ktoré je dobre vetrané, alebo pracovať vonku.

Najlepšia farba na chróm: Naše tri najlepšie odporúčania

Ak si prezriete internet alebo miestne železiarstvo, zistíte, že na chróm funguje mnoho produktov a značiek. My vám ponúkneme našich "top 7,62cm, aby sme minimalizovali vaše pracovné zaťaženie (ak uvažujete o lakovaní chrómu, už máte dosť práce!).

Farba na chróm

Najlepší celkovo: RUST-OLEUM Vysokoúčinná emailová farba v spreji

Našou prvou a najočividnejšou voľbou je vysoko výkonná emailová farba v spreji RUST-OLEUM. Táto priemyselne odolná vonkajšia farba v spreji vás nesklame, ak hľadáte lepšiu odolnosť a zachovanie farieb. Funguje na železných aj neželezných kovoch, kde poskytuje tvrdý pololesklý povrch odolný voči korózii a oderu. Je k dispozícii v 15 farbách. Vďaka novej a vylepšenej konštrukcii trysky môžete s touto farbou v spreji striekať z ľubovoľného uhla bez ohľadu na to, ako dlho s ňou trávite čas, a to bez únavy.

Prémiový výber: Latexová farba RUST-OLEUM Painter's Touch

Spoločnosť RUST-OLEUM je gigantom v oblasti farieb. V roku 2021 tento dodávateľ kvalitných farieb existuje už 100 rokov! Nie je žiadnym tajomstvom, prečo sa stala známou značkou - už sto rokov poskytuje kvalitné a odolné farby. Preto sa nejeden z ich produktov nachádza vysoko na našom zozname želaní pre lakovanie chrómu.

Predstavujeme vám latexovú farbu RUST-OLEUM Painter's Touch. Táto univerzálna akrylová farba, vhodná na použitie v interiéri aj exteriéri, patrí medzi naše obľúbené farby. Natieranie chrómu farbou Rust-Oleum si vyžaduje dôkladnú prípravu povrchu a nanášanie tejto nádherne hladkej farby štetcom, aby ste v okamihu dosiahli dlhotrvajúci a odolný povrch. Hoci možno tvrdiť, že farba v spreji vytvára pri správnom použití rovnomernejší povrch, chceli sme opísať tekutú farbu, ktorú môžete nanášať aj štetcom, pretože aj tekuté farby majú svoje výhody.

Cenovo výhodná: KRYLON farba v spreji "všetko v jednom

Ak ste si mysleli, že ste od spoločnosti RUST-OLEUM videli už všetko, zamyslite sa znova! Farba v spreji KRYLON All-in-One obsahuje základný náter aj farbu, čo pre vás znamená menej práce (stále si však myslíme, že trochu brúsenia by nezaškodilo). Táto zázračná farba sa predáva v rôznych zaujímavých farbách, ako napríklad Popsicle Orange a Pink Blush.

Táto farba má superrýchle schnutie: podľa údajov výrobcov je do 20 minút dostatočne suchá na dotyk a do hodiny po nanesení je dostatočne suchá na manipuláciu. Pri používaní tohto výrobku pozorne dodržiavajte pokyny, aby ste dosiahli maximálny úžitok. Je to jedna z najobľúbenejších farieb na kov predávaných online, s viac ako 12 000 hodnoteniami a priemerným hodnotením 4,7 z 5 možných hviezdičiek.

Ako namaľovať chróm na nárazník

Nejde ani tak o otázku, ako namaľovať chróm na nárazník, ako skôr o otázku "je dobrý nápad namaľovať chróm na nárazník?". Podľa chlapcov z Throttle Down Kustoms je to síce možné, ale neodporúča sa to. Už sme zistili, že lakovanie chrómových povrchov si vyžaduje veľa tuku na lakte a že chróm môže byť temperamentná beštia, ak je vystavený najmenšiemu množstvu kyslíka cez prasklinu alebo dieru v laku. Vystavenie vášho vozidla poveternostným vplyvom ešte viac uráža a znižuje pravdepodobnosť, že vydrží v drsných podmienkach veľmi dlho.

Maľovanie chrómového povrchu

Ak sa napriek tomu chcete pustiť do tejto výzvy, je potrebné dodržať niekoľko krokov, ktoré opisuje tím Throttle Down Kustoms. Môže to byť o niečo zložitejší proces ako metóda opísaná skôr pre bežné chrómové predmety:

  • Nárazník dôkladne očistite.
  • Nárazník pieskujte, kým sa na ňom nezíska menej lesklý povrch. Nezabudnite, že viac lesku sa rovná viac chrómovej hrdze.
  • Na nárazník naneste vrstvu samoleptacieho základného náteru. Tento základný náter je nevyhnutný pre maximalizáciu adhéznych vlastností povrchu, preto by ste sa tomuto kroku nemali vyhýbať.
  • Na nárazník, na ktorom pracujete, naneste alebo nastriekajte vrstvu základného náteru pre automobilový priemysel.
  • Po zaschnutí základného náteru povrch zabrúste za mokra.
  • Naneste farbu na nárazník, pričom sa riaďte pokynmi na obale týkajúcimi sa času schnutia a počtu vrstiev farby, ktoré by sa mali naniesť.

Lakovanie chrómu nie je pre slabé povahy, ale to neznamená, že by sa nemalo vykonávať. Ak ste pripravení na túto výzvu a chcete vedieť, ako natierať chrómové plasty, vyskúšajte si, ako dať chrómovým predmetom nový vzhľad, vybavte sa správnym náradím a farbou a pozorne dodržiavajte pokyny. Možno budete výsledkom len prekvapení!

Často kladené otázky

Ako natrieť leštený chróm?

Prvá vec, ktorú musíte pri lakovaní chrómu urobiť, je vyčistiť povrch. Potom musíte povrch rovnomerne a dôkladne obrúsiť, aby ste sa zbavili všetkých bubliniek a odstránili tenkú, číru hrdzu, ktorá sa mohla nahromadiť, pretože chróm reaguje s kyslíkom, ktorému je vystavený. Ak necháte túto lesklú vrstvu na predmete, ktorý chcete natrieť, vystavíte sa skôr možnosti odlupovania farby.

Môžete lakovať cez chrómové nárazníky?

Chrómové nárazníky je možné natrieť, ale nie je zaručené, že farba bude držať. Natieranie chrómového nárazníka si pred nanesením farby vyžaduje dôkladnú prípravu povrchu vrátane čistenia, brúsenia a nanášania základného náteru. Ako alternatívu k lakovaniu chrómového nárazníka si môžete kúpiť oceľový nárazník, ktorý môžete natrieť. Môže to byť o niečo drahšie, ale je to oveľa jednoduchšia a rýchlejšia možnosť, pretože nebudete musieť vykonať toľko príprav povrchu, nehovoriac o tom, že farba lepšie priľne k oceľovému povrchu.

Aká farba priľne na chróm?

Dobrá farba na kov, ako napríklad niekoľko produktov vyrábaných spoločnosťou RUST-OLEUM, by mala na chróm priľnúť za predpokladu, že pred natieraním vykonáte správnu prípravu povrchu, ktorá zahŕňa vyčistenie povrchu, jeho obrúsenie a natretie kvalitným základným náterom. Vhodnú farbu by ste mali mať možnosť kúpiť v miestnom železiarstve a sú dostupné aj v internetových obchodoch, ako je napríklad Amazon.

Môžete natierať chróm?

Technicky je možné chróm natrieť, ale je to pomerne náročné. Pred natieraním musíte povrch dôkladne pripraviť, aby ste zabránili odlupovaniu a praskaniu, a výsledky nie je možné zaručiť. Príprava povrchu zahŕňa brúsenie povrchu, jeho čistenie a použitie základného náteru pod použitú farbu.

Ako pripravíte chróm na natieranie?

Keďže chróm reaguje s kyslíkom a vytvára hrdzu, budete musieť v prvom rade vyčistiť povrch, aby ste odstránili všetky nečistoty a špinu. Urobte to vlhkou handričkou. Potom ho budete musieť obrúsiť hrubým brúsnym papierom, napríklad brúsnym papierom so zrnitosťou 120. Povrch opäť utrite, potom použite brúsny papier so zrnitosťou 240 a nakoniec brúsny papier so zrnitosťou 320, aby ste odstránili všetky škrabance alebo stopy, ktoré vytvoril ťažší brúsny papier. Cieľom je dosiahnuť čo najhladší a najrovnejší povrch. Povrch opäť utrite vlhkou handričkou. Nakoniec naneste základný náter a nechajte ho zaschnúť.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.