Ako odstrániť latexovú farbu

Latexové farby a remeselné akrylové farby sú si do istej miery podobné, pretože sú na báze vody. Latexová farba sa však dodáva v oveľa väčších množstvách a bežne sa používa na maľovanie väčších plôch, ako sú steny alebo stropy. S latexovou farbou sa ľahko pracuje, rýchlo schne a dodáva sa v rôznych povrchových úpravách. K dispozícii máte aj latexové prípravky, ktoré obsahujú smalt alebo farby ako akrylový latex, vďaka čomu sú odolnejšie, menej porézne, takže tieto farby môžete používať na vonkajšie povrchy. Niekedy možno budete chcieť povrch natretý latexovou farbou premaľovať alebo možno máte po celom drevenom nábytku alebo koberci rozmazanú farbu. Vtedy sa hodí vedieť, ako odstrániť latexovú farbu. Pozrime sa na rôzne spôsoby odstraňovania latexovej farby.

Metódy odstraňovania latexovej farby

Pokiaľ ide o odstraňovanie latexovej farby, všetko závisí od toho, čo potrebujete a čo radšej použijete. Buď môžete rovno siahnuť po drsnom odstraňovači latexovej farby, alebo možno uprednostníte ekologickejšie možnosti. Pokiaľ ide o odolnejšie farby, jedinou odpoveďou môže byť ťažké riešenie.

Výber závisí od toho, aký starý je náter, aký je jeho typ, koľko má vrstiev a koľko farby potrebujete odstrániť. Latexové odstraňovače náterov a iné odstraňovače náterov nemusia fungovať na všetkých povrchoch, preto si vždy prečítajte návod na použitie výrobku a pred začatím práce pochopte, čo na ňu potrebujete. Teraz sa bližšie pozrieme na to, ako odstrániť latexovú farbu.

Odstraňovač latexovej farby

Keďže latexová farba sa používa najmä na vnútorné steny a stropy, začneme tu. Možno ste si kúpili nový dom a chcete vymaľovať steny? V mnohých prípadoch môžete starú farbu jednoducho premaľovať. Ak však na stene už bolo viacero hráčov alebo ste si všimli, že sa farba začína odlupovať a praská, možno by bolo dobré starú farbu úplne odstrániť. To platí aj pre kusy nábytku, ktoré boli natreté latexovou farbou. Niektoré z metód čistenia latexovej farby zahŕňajú nasledujúce.

Rozpúšťadlový odstraňovač latexovej farby

Na rozdiel od žieravých odstraňovačov náterov rozpúšťadlové odstraňovače nepoškodzujú povrch. Rozpúšťadlá pôsobia pomerne rýchlo a ich použitie je pomerne jednoduché. Rozpúšťadlá však uvoľňujú toxické výpary, ktoré môžu predstavovať zdravotné riziko. Niektoré rozpúšťadlá môžu dokonca obsahovať karcinogénne látky, preto je rozumné pracovať s nimi mimoriadne opatrne. Nezabudnite nosiť ochranné okuliare, rukavice, masku a pracovať v priestore, kde je dostatočná cirkulácia vzduchu. Rozpúšťadlá by sa tiež nikdy nemali používať v blízkosti akéhokoľvek zdroja tepla.

Nástroje na odstraňovanie latexových farieb

Táto metóda zahŕňa rôzne nástroje na fyzické odstránenie farby. Medzi tieto metódy patria drhnúce kefy, brúsny papier, oddeľovacie podložky, škrabky na farbu a abrazívne tryskanie (pieskovanie). Týmito nástrojmi sa farba v podstate zoškriabe. Môžete použiť aj elektrické náradie s príslušenstvom v podobe kefy alebo brúsneho papiera, aby ste prácu vykonali rýchlejšie ako ručne. Tieto metódy sú bezpečnejšie, pretože sa pri nich nepoužívajú toxické chemikálie. Na druhej strane je používanie týchto nástrojov náročné a môžete ľahko poškodiť omietku stien alebo sadrokartónové dosky. V starších domoch sa používali aj farby, ktoré obsahovali olovo, ktoré je toxické, ak ho vdýchnete.

Tieto metódy sa teda neodporúčajú, ak sú steny natreté olovnatou farbou. Ak postupujete touto metódou, vždy si nasaďte ochranné okuliare a masku, aby ste zabránili vniknutiu prachu do pľúc a očí.

Zahrievanie vecí

Na odstránenie farby zo stien môžete použiť teplo; farba zmäkne a ľahšie sa zoškriabe. Uistite sa, že používate teplovzdušnú pištoľ alebo iný nástroj s elektrickými prvkami, a nie nič s otvoreným ohňom. To predstavuje nebezpečenstvo požiaru, dokonca aj elektrické ohrievacie nástroje je potrebné používať opatrne. Pri nanášaní tepla sa uistite, že nástrojom neustále pohybujete po povrchu, aby ste dosiahli dobré výsledky. Práca s akýmkoľvek vyhrievaným nástrojom môže byť nebezpečná a spôsobiť popáleniny, preto pracujte opatrne.

Odstraňovač žieravých latexových farieb

Ide o extrémne alkalické látky, napríklad hydroxid sodný. Žieravý odstraňovač latexovej farby rozbíja väzby farby, čo potom výrazne uľahčuje jej zoškrabávanie. Tieto odstraňovače náterov by ste mali používať opatrne, pretože môžu spôsobiť chemické popáleniny a iné zdravotné problémy. Preto je dôležité nosiť ochranné prostriedky a pracovať vo vetranom priestore.

Odstraňovač latexovej farby

Taktiež, ak sa odstraňovač náteru ponechá na povrchu dlhšie, ako je potrebné, chemikálie môžu prežrať náter a poškodiť podklad pod ním. Po skončení používania odstraňovača náterov budete musieť použiť aj jemný kyslý prípravok na umývanie. Jednoduchá kombinácia vody a octu urobí svoju prácu. Pomôže to neutralizovať povrch a zabráni ďalšiemu poškodeniu. Žieravé odstraňovače latexovej farby sa najlepšie používajú na hrubšie vrstvy farby, na detailné povrchy, dvere a nábytok.

Ocot

Ocot je mimoriadne užitočný a dá sa použiť na mnoho rôznych spôsobov v domácnosti vrátane dochucovania jedál. Je to tiež lacný a netoxický spôsob odstraňovania farby. Do hrnca dajte trochu octu a zohrejte ho na sporáku. Môžete ho zohrievať aj v mikrovlnnej rúre, nemal by byť vriaci, len zohriaty.

Keď sa zohreje, vyberte ho a namočte do octu štetec alebo špongiu a naneste na povrch natretej plochy. Nechajte pôsobiť približne 15 minút a potom sa pozrite, či sa farba odstránila. Ak nie, naneste ďalšie množstvo a počkajte ešte chvíľu. Keď sa farba začne dvíhať, zoškrabte ju škrabkou a utrite plochu handričkou.

Menej toxické odstraňovače latexovej farby

Našťastie dnes môžete získať odstraňovače náterov, ktoré sú menej toxické pre životné prostredie aj vaše zdravie. Prvou voľbou je gélový odstraňovač náterov na báze sóje, ktorý sa získava zo sójového oleja. Vďaka tomu je šetrnejší k životnému prostrediu; má nízky obsah prchavých organických zlúčenín (VOC) a nie je ani taký horľavý ako vaše bežné odstraňovače. Odstraňovač na báze sóje môžete bezpečne používať na kov, betón a drevo. Pre niektorých môže byť nepríjemný, pretože uvoľnenie farby trvá oveľa dlhšie.

Odstraňovač by ste mali naniesť štetcom a potom nechať pokrytú plochu pôsobiť aspoň niekoľko hodín alebo dlhšie. Keďže má gélovú konzistenciu, nemal by počas tohto času odkvapkávať ani sa vyparovať.

Druhou možnosťou je odstraňovač latexovej farby na báze citrusov, ktorý obsahuje organické zlúčeniny, ktoré boli získané z citrusových rastlín. Odstraňovače farby majú citrusovú vôňu a sú bezpečné na použitie na lakované a natreté povrchy. Podobne ako pri odstraňovačoch na báze sóje, aj pri odlakovačoch na báze citrusov trvá práca dlhšie. Aj keď sú biologicky odbúrateľné, ich likvidácia by sa mala vykonať správne a nemala by sa len tak vyhodiť do kanalizácie alebo do záhrady.

Čistenie latexovej farby pomocou domácich prísad

Môžete sa tiež rozhodnúť vyskúšať niekoľko metód odstraňovania náterov svojpomocne. Ak tieto nebudú fungovať, vždy môžete prejsť na metódu, ktorá je o niečo účinnejšia. Aj tie môžu byť vhodné len na menšie plochy, nástroje alebo postriekané farby.

Čistenie latexovej farby pomocou domácich produktov

Hydroxid sodný

Známy aj ako lúh, možno ho nemáte doma, ale ľahko ho nájdete v železiarstve alebo v obchode s remeselnými výrobkami. S lúhom treba zaobchádzať opatrne, pretože by mohol popáliť pokožku, preto je najlepšie nosiť rukavice, ktoré sú odolné voči chemikáliám. Naplňte pomerne veľké vedro 7,57 litrami vody. Vezmite 236,50 mililitra lúhu a 236,50 mililitra kukuričného škrobu a pridajte ich do vody. Zmes premiešajte drevenou tyčinkou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom naneste na natretý povrch a nechajte pôsobiť päť minút. Pomocou škrabky odstráňte farbu. Očistite plochu zmesou vody a octu a potom ju utrite vodou.

Sóda bikarbóna

Ide o zložku, ktorá je v domácnosti celkom užitočná. Ide o účinný postup, ktorý môžete použiť na pokus o odstránenie farby z kovového kovania. Kovové kúsky by sa mali dať vložiť do nádoby. Do hrnca dajte trochu vody, pričom sa uistite, že tento konkrétny hrniec nepoužívate na varenie. Priveďte vodu do varu a potom pridajte približne 60 ml jedlej sódy bez miešania.

Vložte kovové kúsky do hrnca, pričom dávajte pozor, aby ste sa nepopálili. Nechajte všetko variť asi 20 minút, vyberte a pred drhnutím zubnou kefkou nechajte trochu vychladnúť.

Tekutý prací prostriedok je ďalšou metódou na veci, ako sú kovové kľučky dverí alebo tie elektrické spínacie dosky. Vodu v tomto prípade neprivádzate do varu, jednoducho dáte do misky vodu s dvoma polievkovými lyžicami pracieho prostriedku. Kovové predmety vložte do misky a aby ste sa zbavili farby, môžete ich vydrhnúť kefou.

Pracia sóda a múka

Vezmite trochu sódy na pranie a zmiešajte ju so studenou vodou, pričom použite rovnaké množstvo. Potom samostatne vytvorte pastu z dvoch tretín 236,50 mililitra múky a teplej vody. Potom obe zmesi spojte a pomocou štetca ich naneste na natretú plochu. Zmes nechajte pôsobiť približne hodinu, pričom ju udržiavajte vlhkú tým, že ju každú chvíľu postriekate vodou. Zmiešajte trochu octu a teplej vody a potom múku zotrite.

Ako odstrániť latexovú farbu z dreva

Existujú všetky druhy povrchov, ktoré môžete natierať; drevo však patrí k najbežnejším povrchom. Medzi ďalšie povrchy patrí kov, betón, tehla a ďalšie. Farba sa môže dostať aj na povrchy, ktoré nemaľujete, ale pri maľovaní stien sa môže ľahko rozstrekovať na drevenú podlahu alebo nábytok. Najjednoduchším spôsobom, ako tomu zabrániť, je zakryť povrchy, na ktorých nechcete mať farbu, aby ste sa vyhli ďalším problémom s čistením. Najprv môžete časť farby zoškrabať, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili drevo pod ňou. Potom môžete skúsiť použiť citrónovú šťavu a alkohol. Pripravte si zmes 60 ml citrónovej šťavy a 250 ml liehu. Vezmite handričku a vložte ju do zmesi, potom ju naneste na farbu. Potom vezmite štetec a drhnite po farbe. Možno budete musieť túto metódu použiť niekoľkokrát, aby sa farba odstránila. Môžete tiež skúsiť použiť na farbu trochu metylalkoholu alebo denaturovaného liehu a potom ju zotrieť. Môžete tiež skúsiť jednoducho navlhčiť natretý povrch veľmi horúcou vodou, aby sa latexová farba uvoľnila, čo by malo uľahčiť jej zoškrabávanie.

Ako odstrániť latexovú farbu z hladkého dreva

Najskôr môžete skúsiť farbu odstrániť brúsením. Väčšie plochy môžete zbrúsiť pomocou orbitálnej brúsky. Dôležité je nosiť masku a prach môžete vysávať priebežne. Ďalšou možnosťou je použitie chemických odstraňovačov, k dispozícii sú bezpečnejšie možnosti s nižším obsahom toxických látok. Pri práci s týmito typmi odstraňovačov by ste však stále mali používať ochranné prostriedky. Pri používaní akýchkoľvek chemických odstraňovačov vždy dodržiavajte pokyny k výrobku. Naneste odstraňovač náterov a počkajte približne 20 minút.

Vezmite škrabku na farbu a jemne z povrchu odstráňte latexovú farbu bez toho, aby ste poškodili drevo. Ak zostane trochu farby, môžete postupovať rovnakým spôsobom znova.

Na odstránenie latexovej farby môžete skúsiť použiť aj teplovzdušnú pištoľ. Teplovzdušnú pištoľ držte správne a neumiestňujte ju príliš blízko, inak riskujete, že drevo poznačíte. Držanie teplovzdušnej pištole vo vzdialenosti približne 20,32 cm až 25,40 cm od povrchu by malo byť dobré a pohybujte sa pomaly a krúživým pohybom, aby ste nezostali na jednom mieste príliš dlho. Mali by ste si všimnúť, že farba bublinkuje alebo sa vlní, a vtedy môžete vziať škrabku na farbu a jemne ju odstrániť.

Čistenie latexovej farby

O niečo bezpečnejšou metódou je použitie parného odstraňovača náteru; bude to však trvať o dosť dlhšie ako ktorákoľvek z ostatných metód. Parný odstraňovač budete musieť držať celkom blízko natretého povrchu a držať ho na mieste asi 20 sekúnd. Mali by ste si všimnúť, že farba začína bublať, a potom ju môžete začať zoškrabávať. Zakaždým sa dajú robiť len menšie úseky, takže väčšie plochy zaberú nejaký čas.

Bezpečnostné pokyny pri používaní odstraňovača latexovej farby

Pri práci s farbou, rozpúšťadlami a inými chemikáliami je najlepšie dodržiavať všetky bezpečnostné pokyny. Ešte predtým, ako začnete, by ste si však mali všimnúť typ použitej farby. V mnohých starších domoch sa používala farba, ktorá obsahovala olovo, ktoré je mimoriadne toxické. Pred začatím odstraňovania akejkoľvek farby si to môžete ľahko overiť pomocou súpravy na testovanie olova. Nižšie uvádzame ďalšie bezpečnostné opatrenia, ktoré by ste mali zvážiť.

  • Noste respirátorovú masku
  • Ochranné okuliare alebo ochranné okuliare
  • Nitrilové alebo latexové rukavice
  • Noste staré oblečenie alebo dokonca maliarsky komplet s dlhým rukávom
  • Pracujte v priestore, ktorý má dostatočnú cirkuláciu vzduchu

Odstraňovanie škvŕn od latexovej farby

Pri maľovaní sa vám možno dostane trochu farby na oblečenie, koberec alebo ruky. Nechcete používať žiadne drsné chemikálie, ktoré by mohli poškodiť vlákna, alebo použiť niečo toxické, čo sa vstrebáva cez pokožku. Existujú bezpečnejšie spôsoby, ako si poradiť s odstraňovaním farby.

Čistenie latexovej farby z pokožky

Odstraňovanie latexovej farby z pokožky

Najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob, ako odstrániť latexovú farbu z pokožky alebo vlasov, je jednoducho použiť horúcu vodu. Napustite si horúci kúpeľ, chvíľu sa namočte a potom farbu vydrhnite pomocou mydla. Môžete tiež jednoducho použiť malú misku s horúcou vodou a trochu mydla na ruky. Najlepším spôsobom je, aby sa vám farba vôbec nedostala na pokožku, ale niekedy je to veľmi ťažké, pokiaľ si nezakryjete každý centimeter tela.

Keď ide o menšiu, odolnejšiu farbu, môžete skúsiť nakvapkať trochu alkoholu pomocou vatových tyčiniek.

Odstraňovanie latexu z kobercov

Keď je na kobercoch naozaj silno rozliata farba alebo sa farba usadila do vlákien, možno budete chcieť na čistenie kobercov využiť profesionálne čistiace prostriedky. Farba sa môže dostať do vlákien, a to sťažuje jej odstránenie. Ak však ide len o malé rozliatie, môžete vyskúšať nasledujúce postupy.

Ako odstrániť latexovú farbu z dreva

V miske zmiešajte trochu teplej vody a tekutého čistiaceho prostriedku, vezmite navlhčenú handričku a naneste na farbu. Netrite do koberca, tým sa farba len rozotrie. Vezmite ďalšiu suchú čistú handričku alebo špongiu a potrite miesto, aby sa absorbovala všetka vlhkosť a farba. Nechajte ju zaschnúť. Ak sa farba neodstráni naraz, môžete postupovať dvakrát. Niektoré ďalšie metódy zahŕňajú:

  • Acetón
  • Riedidlo na lak
  • Goof-off

Odstraňovanie latexovej farby z oblečenia

Maliarska súprava je síce skôr pre profesionálov, ale pri maľovaní môžete nosiť aj staré oblečenie. Niekedy sa však môže stať, že sa vám farba dostane na dobré oblečenie bez toho, aby ste to chceli. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť miesto ihneď vyčistiť. Ak farba nezaschla, môžete ju umyť trochou vody, ktorá by mala farbu bez problémov vyčistiť.

Odstránenie latexovej farby

Ak ide o odolnejšie škvrny od farby, môžete do čistenia zahrnúť trochu acetónu. Najprv navlhčite handričku trochou teplej vody a farbu ňou potrite. Potom vezmite trochu acetónu a nasýtite ním oblasť odevu so škvrnou od farby. Potrite miesto o seba a potom použite štetec na ďalšie odstránenie farby. Ak chcete, môžete v tejto fáze pridať ešte trochu alkoholu.

Opláchnite miesto teplou vodou a potom vložte odev do práčky, pričom sa uistite, že ide o teplé pranie.

Po opláchnutí miesta pod teplou vodou na odstránenie farby môžete skúsiť použiť aj zmes rovnakých dielov tekutého pracieho prostriedku a vody. Vezmite si špongiu, namočte ju do zmesi a potom ju naneste na farbu, potom vytvorte peknú penu. Opláchnite a potom vložte do teplej práčky. Môžete vyskúšať aj nasledujúce postupy:

  • Lak na vlasy
  • Vyskúšajte dezinfekčný prostriedok na ruky
  • Riedidlo na farby
  • Alkohol na potieranie
  • Goo Gone alebo Goof Off
  • Lepiaca páska na suchú farbu
  • Škrabací nástroj

Naše najlepšie tipy na čistenie latexovej farby

Niekedy môžete použiť aj ten najlepší odstraňovač latexovej farby a aj tak sa vám bude dariť odstrániť všetku farbu. Existuje aj niekoľko odporúčaní, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste dosiahli najlepší výsledok pri používaní odstraňovačov farby.

  • Ak chcete dosiahnuť optimálne výsledky pri používaní komerčného odstraňovača náterov, vždy si prečítajte návod na použitie výrobku.
  • Ak chcete chrániť svoju pokožku a oči pred potenciálne toxickými chemickými látkami, noste ochranný odev a výstroj.
  • Ak chcete chrániť seba a životné prostredie, vyberte si radšej netoxickejšie prípravky na odstraňovanie farieb.
  • Po použití odstraňovača latexovej farby môžete na odstránenie farby použiť škrabku alebo oceľovú vlnu.

Metódy odstraňovania latexovej farby

  • Na dosiahnutie najlepších výsledkov nepoužívajte odstraňovač farby šetrne. Čím viac odstraňovača použijete, tým jednoduchšie a rýchlejšie bude odstránenie latexovej farby.
  • Pri používaní odstraňovača farby chráňte okolie, a to aj vonku. Zakryte blízke rastliny a kvety.
  • Pri používaní netoxických odstraňovačov latexovej farby buďte trpezliví, pretože budú vyžadovať trochu viac práce, ale aj tak poskytnú dobré výsledky.

Hoci sa odstránenie latexovej farby môže spočiatku zdať zložité, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako túto prácu vykonať. Vďaka informáciám v tomto článku máte všetko, čo potrebujete na úspešné odstránenie latexovej farby a škvŕn od latexovej farby z rôznych povrchov.

Často kladené otázky

Ako odstrániť mokrú latexovú farbu?

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť na odstránenie latexovej farby, ak urobíte neporiadok, je ihneď ho vyčistiť. Škrabka na farbu vám môže pomôcť odstrániť všetky prebytočné farby. Potom môžete najprv skúsiť použiť zmes horúcej vody a tekutého mydla. Napríklad 236,50 mililitra vody na pol čajovej lyžičky mydla. Na aplikáciu zmesi použite radšej fľašu s rozprašovačom alebo ju skúste naniesť navlhčenou handričkou. Ak ide o väčšiu rovnú plochu, môžete ju prejsť vysávačom na mokré a suché vysávanie. Môžete tiež použiť trochu denaturovaného liehu na handričku na ploche, potom ju utrite čistou vodou a nechajte uschnúť.

Môžete na odstránenie latexovej farby použiť lieh na potieranie?

Áno, na odstránenie latexovej farby možno použiť lieh na potieranie. Môžete použiť niekoľko vatových tyčiniek namočených v liehu, potom ich nakvapkajte na zrkadlo, okno alebo dokonca na oblečenie, kde je farba, a zotrite.

Môžete použiť Goo Gone na latexovú farbu?

Áno, môžete. Naneste trochu prípravku Goo Gone na vrchnú časť farby a očistite handričkou. Goo Gone má dokonca produkt na čistenie latexovej farby určený práve na tento účel. Jednoducho ho nastriekajte na mokrú alebo suchú latexovú farbu a odstráňte ju.

Môže acetón odstrániť latexovú farbu?

Acetón môže pomôcť pri čistení latexovej farby a možno ho použiť na väčšinu povrchov. Pred použitím je však dobré naniesť trochu na malú oddelenú plochu. Naneste acetón a potom ho odstráňte handričkou. V prípade potreby možno budete musieť postup zopakovať.

Ako odstrániť farbu zo skla?

Najjednoduchšou metódou bez použitia rozpúšťadiel je zoškrabať ju pomocou čepele. Aby ste nepoškriabali povrch skla, najprv naň naneste trochu maziva, napríklad Windex. Pomocou čepele zdvihnite farbu a potom ju utrite. Ak je však farba tvrdohlavá, môžete skúsiť použiť acetón alebo minerálny lieh.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.