Najlepšia farba v spreji na kov

Kov je všestranný materiál a možno ho použiť na funkčné a dekoratívne prvky v celom dome. Rovnako ako pri všetkých častiach vášho domu musíte venovať čas tomu, aby ste kov udržali pevný a vyzeral skvele. Farba na kov je skvelý nástroj, ktorý vdýchne vášmu kovovému povrchu nový život a môže byť aj skvelým spôsobom, ako chrániť kov pred poveternostnými vplyvmi. Proces natierania kovu sa príliš nelíši od natierania dreva alebo iných povrchov, ale niekoľko dôležitých krokov môže pozdvihnúť váš výsledok.

Rôzne dostupné typy farieb na kov

Ak potrebujete natrieť kov, existuje mnoho typov, z ktorých si môžete vybrať v závislosti od vášho rozpočtu a typu kovu, ktorý potrebujete natrieť. Rozmanitosť dostupných produktov môže sťažovať rozhodovanie o tom, akú farbu na kov použiť pre váš projekt. Môžete použiť viacúčelovú farbu, ktorá je vhodná na kovové povrchy, alebo môžete použiť špeciálne určené farby na kov. Vzhľadom na rozdiely vo výrobe značiek a špecifické kombinácie zložiek, ktoré každá z nich používa, môžu existovať veľké rozdiely v cene aj kvalite.

akú farbu použiť na kov

Farby najvyššej kvality môžu byť drahé, ale použitie lacnejšej farby na kov môže ohroziť kvalitu vášho konečného projektu. Našťastie existujú niektoré cenovo výhodné možnosti, ktoré si môžete kúpiť, ale najprv musíte určiť, aký typ farby potrebujete.

Existujú dva široké druhy farieb na kov, ktoré sa líšia tým, že majú buď olejovú, alebo vodnú bázu. Podrobnosti vášho projektu určia, aký druh farby sa má použiť na kovové povrchy.

Farby na kov na olejovej báze sú najlepšie na vonkajšie použitie

Zo všetkých dostupných farieb na kovové povrchy sa za najlepšie farby na kov považujú farby na olejovej báze, pretože sú najodolnejšie. Tak ako pri všetkých výrobkoch, aj pri používaní farby na kov na báze oleja existujú výhody a nevýhody. Výhodou olejových farieb je, že sa ľahko čistia, a preto sú odolné voči zafarbeniu a iným známkam. Tieto farby poskytujú hladký povrch a možno ich použiť na zakrytie akýchkoľvek existujúcich nedostatkov. Použitie základného náteru pred nanesením farby na kov vám môže zabezpečiť rovnomernejší povrch, ale nie je to nevyhnutné, pretože farby na báze oleja sa môžu používať bez základného náteru.

farba na kov

Olejové farby na kov môžu byť pomerne nákladné, pretože môžu vyblednúť rýchlejšie ako iné typy farieb. Ďalšou nevýhodou používania olejových farieb je, že sú vysoko horľavé a majú nepríjemný zápach. Tento typ farby na kov sa totiž vyrába z alkydov, čo sú oleje na rastlinnej báze alebo syntetické živice v kombinácii s pigmentmi a rozpúšťadlom. Práve rozpúšťadlo spôsobuje, že farba je horľavá a nepríjemne zapácha; rozpúšťadlo však tiež zabezpečuje, že zaschnutá farba odolá vode a nečistotám.

Ak potrebujete natrieť vonkajší kovový nábytok, ploty, okenné rámy alebo mreže, potom je najlepšou voľbou olejová farba na kov, pretože po zaschnutí je odolná voči vode.

Výhody a nevýhody olejových farieb

Farby na kov na vodnej báze sú najlepšie na použitie v interiéri

Farby na báze vody alebo latexu sú často preferovaným typom farby na kov pre mnohých ľudí, pretože sa ľahko čistia a na rozdiel od olejových farieb sú rýchloschnúce, nehorľavé a bez zápachu. Farby na kov s vodným základom sú tiež menej náchylné na rýchle vyblednutie a sú tiež cenovo dostupnejšie ako ostatné možnosti. Tieto farby sa skladajú zo zmesí na báze kaučuku, vinylu alebo akrylu. Ďalšou výhodou používania farieb na kov na vodnej báze je, že vaše štetce a iné nástroje sa ľahko čistia, pretože farba sa rozpúšťa vo vode.

najlepšia farba na oceľ

Používanie farieb na báze vody má však aj niekoľko nevýhod. Na rozdiel od alternatív na báze oleja musíte pri použití farieb na báze vody použiť základný náter na báze oleja, pretože inak môže kov pod nimi začať hrdzavieť. Latexové farby sa tiež môžu ťažko viazať na hladký povrch kovu, a to je ďalší dôvod, prečo by ste mali zvážiť použitie základného náteru na báze oleja ako prvého. Z tohto dôvodu sú olejové farby zvyčajne odolnejšie ako farby na kov na vodnej báze.

Farby na kov na vodnej báze sú ideálne na interiérové predmety, ako sú kovové rámy postelí a nástenné konzoly.

Výhody a nevýhody farieb na vodnej báze

Vysoko odporúčaná farba na kovové povrchy

S toľkými rôznymi produktmi na trhu môže byť výber najlepšej farby v spreji na kov ohromujúcou úlohou. Či už hľadáte prémiovú odolnosť, krytie alebo farbu, zostavili sme zoznam našich troch najodporúčanejších produktov, ktoré vám pomôžu pri realizácii vášho projektu DIY a pomôžu vám rozhodnúť, akú farbu na kov použiť.

Naše odporúčanie na najvýhodnejšiu farbu na kov v spreji: KRYLON Color Master Paint

Toto je náš najlepší výber najlepšej farby na oceľ, pretože poskytuje čisté a vysoko odolné krytie. Krylon Color Master je k dispozícii v širokej škále farieb a povrchových úprav vrátane matnej, lesklej, saténovej a metalickej.

Táto farba je ideálna nielen na všetky typy kovov, ale možno ju použiť aj na iné materiály, ako je plast a drevo. Ďalšou veľkou výhodou tejto farby je, že ju možno použiť na kovové povrchy v interiéri aj exteriéri domu. Tento výrobok sa dodáva aj s jedinečným kónickým rozprašovacím hrotom, ktorý eliminuje kvapkanie a stekanie.

Naše odporúčanie na finančne nenáročnú farbu na kov v spreji: RUST-OLEUM Painter's Touch

Toto je naše odporúčanie najlepšej farby v spreji na kov, ktorá vám poskytne najväčší pomer ceny a kvality, pretože funguje ako základný náter aj farba na kov. Vďaka olejovej báze je táto farba ideálna na vonkajšie povrchy a je odolná voči korózii, vode, odlupovaniu a iným formám korózie a oderu.

Ďalším dôvodom, prečo vám táto farba prinesie najviac úžitku, je to, že okrem kovu ju možno použiť na širokú škálu povrchov. Rust-Oleum Painter's Touch môžete použiť na plast, kameň, neglazovanú keramiku a omietku.

Jedna plechovka tejto farby dokáže poskytnúť až 1,11 m2 odolného a čistého pokrytia, ktoré zaschne približne za 20 minút.

Naša prémiová voľba farby v spreji na kovy Odporúčanie: RUST-OLEUM zastavuje hrdzu

Tento výrobok na báze oleja je naším odporúčaním najlepšej farby na kov pre vonkajšie rozsiahle projekty. Jedna plechovka farby môže pokryť až 1,39 m2 a hoci je špeciálne vyvinutá na kovové povrchy, Rust-Oleum je vhodná aj na betón, kameň a drevené povrchy.

Táto farba je skvelá na vnútorné aj vonkajšie povrchy, ale jej olejový základ znamená, že je odolná voči hrdzi, vode, vyblednutiu a korózii, ktoré sa môžu vyskytnúť vo vonkajšom prostredí.

Rust-Oleum je k dispozícii v širokej škále rôznych farieb a povrchových úprav a je k dispozícii v balení šiestich farieb.

Naša najlepšia farba na kov na natieranie štetcom: RUST-OLEUM Ochranný email proti hrdzi

Táto olejová emailová farba od spoločnosti Rust-Oleum ponúka vynikajúcu odolnosť a prvotriednu kvalitu. Ak hľadáte antikoróznu farbu, o ktorej viete, že vydrží, potom je tento výrobok vynikajúcou voľbou.

Táto farba ponúka vynikajúcu odolnosť voči vyblednutiu, oderu a odlupovaniu. Farba zasychá do lesklej povrchovej úpravy - dodáva rôznym povrchom atraktívny lesk. Táto farba je však k dispozícii aj v pololesklej alebo plochej verzii.

Dôležitou vlastnosťou tejto farby Rust-Oleum je jej neuveriteľná odolnosť voči poveternostným vplyvom. Vďaka antikoróznej povrchovej úprave je táto farba ideálna na vonkajšie aj vnútorné použitie a dokáže ochrániť širokú škálu povrchov. Patrí sem drevo, murivo, betón, kov a ďalšie.

Ak túžite po odolnej a nehrdzavejúcej farbe, potom je to skvelá voľba pre každého, kto hľadá silnú povrchovú úpravu. Farba vyzerá skvele a zároveň ponúka vynikajúcu trvanlivosť a odolnosť voči prvkom.

Veci, ktoré treba zvážiť pri výbere najlepšej farby na kov

Kov je veľmi prispôsobivý a dá sa použiť na výrobu mnohých rôznych predmetov. Niektoré projekty si budú vyžadovať špecifické vlastnosti farby na kov, napríklad odolnosť voči teplu alebo farby, ktoré sú prispôsobené konkrétnemu kovu. Tu uvádzame niekoľko návrhov, ktoré vám pomôžu nájsť najlepšiu farbu na kov pre váš jedinečný projekt.

Teplo, vlhkosť a iné extrémne podmienky si vyžadujú odolné farby

Dve najčastejšie extrémne podmienky, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe farby na kov, sú teplo a hrdza.

Kov je veľmi dobrým vodičom tepla, preto sa používa v radiátoroch a griloch. Pri snahe natrieť kovové povrchy, ktoré môžu byť vystavené vysokým teplotám, je potrebné mať farbu, ktorá je odolná voči teplu. Farba v spreji Rust-Oleum High Heat je ideálnou voľbou na natieranie kovových povrchov, ktoré budú vystavené vysokým teplotám.

farba na kov hrdza

Hrdza je jedným z najväčších problémov, ktorým čelíte pri práci s kovom, najmä ak je váš projekt vonku a vystavený poveternostným vplyvom. V ideálnom prípade by ste sa mali pokúsiť pred nanesením farby na akýkoľvek kov v exteriéri naniesť základný náter, pretože vďaka tomu bude farba trvanlivejšia a odolnejšia voči vlhkosti. V ideálnom prípade by ste mali použiť olejovú farbu a základný náter. Rust-Oleum Painter's Touch je ideálnou voľbou, ak máte obmedzený rozpočet, pretože obsahuje farbu a základný náter v jednom.

Striekať alebo nestriekať, to je otázka

Všeobecne sú farby na kov dostupné v dvoch formách: v plechovke alebo v spreji. Forma, ktorú si vyberiete, závisí od konkrétneho povrchu, ktorý plánujete natierať.

Ak je povrch, ktorý chcete natrieť, veľký a rovný, napríklad stôl alebo stena, potom je farba v plechovke dobrou voľbou. Na rovnomerné nanesenie tejto farby na veľké plochy môžete ľahko použiť štetec alebo valček. V plechovkách môžete zvyčajne získať väčšie množstvo najlepších farieb na kov ako v plechovke so sprejom, čo je ideálne, ak máte na pokrytie veľkú plochu.

Menšie a nepravidelne tvarované povrchy, ako sú kovové stoličky alebo rámy postelí, sa dajú ľahšie natierať pomocou spreja. Nielenže vám sprej umožní dosiahnuť väčšie pokrytie v zákutiach, ale vyhnete sa aj zanechávaniu šmúh po štetci a bude to oveľa rýchlejšie.

najlepšia farba v spreji na kov

Ak chcete zabezpečiť, aby bol váš náter čo najodolnejší, je vždy dobré použiť na kovový povrch pred natieraním základný náter, najmä ak bude povrch vystavený vlhkosti. Niektoré farby je možné kúpiť ako kombináciu základného náteru a farby v plechovke aj v spreji. Ak chcete mať istotu, ako farbu nanášať, vždy si najprv pozrite návod na použitie.

Dosiahnutie najlepšej povrchovej úpravy

Väčšina najlepších farieb na kov je k dispozícii s niekoľkými rôznymi povrchovými úpravami, pričom niektoré príklady zahŕňajú lesklú, matnú, plochú alebo saténovú. Povrchová úprava závisí od druhu kovu, ktorý natierate, od typu použitej farby, od toho, či použijete základný náter alebo nie, a od hrúbky farby.

Ak hľadáte najlepšiu farbu na oceľ, potom spravidla použijete olejovú alebo emailovú farbu. Tie vytvárajú tvrdé a odolné povrchové úpravy, ktoré nemusia byť tým, čo hľadáte. Na internete nájdete špecializované farby s rôznymi povrchovými úpravami. Ostatné bežné kovové povrchy, ako sú železné kovy, pozinkované kovy a hliník, si vyžadujú farby, ktoré sú navrhnuté tak, aby správne priľnuli k ich povrchu a dosiahli čo najlepšie krytie.

farba na kov

Ak používate farby na vodnej báze, je najlepšie použiť pred natieraním základný náter, aby ste dosiahli čo najlepšiu povrchovú úpravu. Farby na kov na vodnej báze obsahujúce latexové a akrylové zložky môžu mať problém priľnúť k hladkým kovovým povrchom, čo môže spôsobiť nepravidelnú povrchovú úpravu. Základný náter zabezpečí, že sa farba na povrch nanesie rovnomerne.

Kvalitu povrchovej úpravy ovplyvní aj hrúbka farby, ktorú nanesiete na kovový povrch. Pravdepodobne budete musieť naniesť niekoľko vrstiev väčšiny farieb na kov v spreji, ako pri každej farbe. Niektoré farby na kov v spreji však môžu byť príliš tenké, takže ak máte problém dosiahnuť rovnomerné pokrytie pri mnohých aplikáciách, je najlepšie vyskúšať inú farbu.

Čo najrýchlejší a najjednoduchší proces maľovania

Aj keď maľovanie môže byť úžasne terapeutické, stále chcete mať prácu hotovú čo najrýchlejšie a bez problémov. Výber farby, ktorá bude rýchlo schnúť, a spreja, ktorý sa pohodlne a ľahko používa, výrazne zlepší váš zážitok z maľovania kovov.

typ farby na kov

Olejové farby majú tendenciu schnúť dlhšie ako farby na vodnej báze, ale môžete získať niektoré olejové farby na kov, ako napríklad Rust-Oleum Painter's Touch, ktoré schnú oveľa rýchlejšie. Rýchlejšie schnutie farby znamená, že môžete naniesť niekoľko vrstiev za kratší čas.

Hoci nepohodlná striekacia nádoba nie je prekážkou, ak maľujete veľkú plochu pomocou striekacej nádoby, môže byť užitočné mať nádobu, ktorá je špeciálne navrhnutá tak, aby bola pohodlnejšia a menej namáhala vaše ruky. Hľadajte striekacie zariadenia s pištoľovou rukoväťou, pretože sú pohodlnejšie. Okrem toho striekacie nádoby, ktoré majú širšiu záložku na prsty, môžu znížiť záťaž na vaše palce pri dlhodobom striekaní.

Váš definitívny sprievodca procesom maľovania kovov

Takže máte svoju kvalitnú farbu na kov a základný náter a ste pripravení na maľovanie! Skôr ako začnete, musíte sa uistiť, že váš pracovný priestor je správne nastavený, kovový povrch je pripravený a vy ste natretí základným náterom a pripravení na prácu. Ak sa nepripravíte správne, môžete nakoniec zbytočne stratiť čas a peniaze, preto sa oplatí vynaložiť úsilie.

Príprava pracovnej plochy

Tak ako by ste si usporiadali pracovný stôl pre optimálnu efektivitu, aj dobre premyslená pracovná plocha je nevyhnutná pre bezproblémové lakovanie. Uistite sa, že máte pripravené a k dispozícii všetky nástroje a že váš pracovný priestor je čistý a uprataný, aby sa zabránilo prilepeniu prachu na farbu. Ak používate olejové farby s rozpúšťadlami, ktoré produkujú výpary, je ešte dôležitejšie, aby ste pracovali v dobre vetranom priestore. Odporúča sa tiež, aby ste počas čistenia a prípravy kovového povrchu na natieranie nosili masku a ochranu očí.

Čistenie kovového povrchu

Aby ste zabezpečili hladký a hladký povrch, musíte svoj kovový povrch riadne vyčistiť a pripraviť. Preskúmajte kov, či sa na ňom nenachádza stará odlupujúca sa farba, akékoľvek špinavé stopy alebo mastnota. Kvôli vašej bezpečnosti vám odporúčame nosiť masku a čistiť povrch v dobre vetranom priestore.

Ak zistíte staré odlupovanie a odlupovanie farby, môžete ho jemne odstrániť pomocou škrabky, drôtenej kefy alebo brúsneho papiera. Niektorí ľudia môžu navrhnúť použitie elektrického náradia; to však treba brať s rezervou, pretože môže poškodiť kovový povrch a sťažiť správne priľnutie farby.

akú farbu použiť na kov

V prípade už natretého povrchu bez pocitu alebo odlupovania môžete začať tým, že čistou handričkou zotriete všetky nečistoty. Následne môžete odstrániť lesk z farby jemným obrúsením povrchu a utrieť prach malým množstvom minerálneho liehu. Ak sú na povrchu veľmi znečistené stopy, môžete na ich odstránenie použiť špecializovaný čistiaci prostriedok na kovové povrchy. Ak je kov pomerne nový a pokrytý mastnotou, môžete ju ľahko zotrieť trochou minerálneho liehu.

Na odstránenie akýchkoľvek mierne hrdzavých miest na kovovom povrchu môžete použiť kovovú drôtenú kefu alebo brúsny papier. Po odstránení hrdze môžete použiť špecializovaný základný náter proti hrdzi, ktorý kov ochráni pred ďalším poškodením.

Základný náter kovového povrchu

Základný náter kovového povrchu je veľmi dôležitým krokom, najmä ak sa daný kov bude nachádzať vonku alebo bude vystavený akejkoľvek vlhkosti. Ak používate farbu na kov na báze vody, je ešte dôležitejšie povrch vopred natrieť základným náterom, pretože farba na báze vody nie je odolná voči vode a akákoľvek vlhkosť spôsobí, že kov začne hrdzavieť.

Najlepšou voľbou sú základné nátery odolné voči korózii na báze oleja. Pozinkované základné nátery sú užitočné pre kovové povrchy, na ktorých farba nedrží ľahko. Ak maľujete na oceľové alebo železné povrchy, môžete použiť základné nátery na báze chrómanu zinočnatého a oxidu železa. V ideálnom prípade by sa mal základný náter použiť na akýkoľvek kov pred natieraním bez ohľadu na to, či je v interiéri alebo exteriéri.

V tejto fáze by ste mali dbať aj na opravu všetkých preliačenín alebo dier v kovovom povrchu. Začnite brúsením oblasti smerom nadol, až kým nedosiahnete kov pod ňou. Očistite oblasť pomocou minerálneho liehu a odmasťovača, aby ste odstránili všetky nečistoty a prach. Potom môžete menšie otvory vyplniť epoxidovou hmotou a väčšie otvory môžete vyplniť epoxidovou výplňou a následne sieťkou zo sklených vlákien. Sieťka by mala byť o niečo väčšia ako otvor, ktorý sa snažíte zakryť. Potom môžete sieťku zo sklených vlákien pokryť epoxidovou hmotou smerom zvonku dovnútra.

Prišiel čas na nanesenie farby

V závislosti od preferovaného spôsobu nanášania môžete teraz naniesť farbu na kovový predmet. V závislosti od hrúbky vašej farby môže byť potrebné naniesť niekoľko vrstiev. Každá vrstva by mala byť pred nanesením ďalšej dôkladne zaschnutá. Po nanesení poslednej vrstvy by sa mal váš natretý kov nechať vyschnúť cez noc, kým s ním začnete manipulovať.

Na zvýšenie ochrany a dlhšej životnosti môžete po zaschnutí poslednej vrstvy farby naniesť lakový tmel. Tento dodatočný a nepovinný krok dodá vášmu natretému povrchu krásny lesk. Kov je náročný povrch na natieranie, ale so správnou prípravou a správnymi nástrojmi zvládnete každý projekt typu "urob si sám"!

najlepšia farba na oceľ

Často kladené otázky

Aká je najúčinnejšia farba na kovové povrchy?

Existuje mnoho typov farieb na kov a tento článok vám poradí, ako vybrať tú správnu pre váš projekt. Pre dlhú životnosť a odolnosť sú najlepšie a najúčinnejšie možnosti farby na kov na báze oleja. Pre vonkajšie projekty a povrchy, ktoré prídu do kontaktu s vlhkosťou, sú najlepšou voľbou farby na báze oleja. Tieto farby však môžu dlho schnúť a produkujú nepríjemné výpary. Farby na vodnej báze môžu byť rovnako účinné, ale vyžadujú si dodatočnú prípravu vo forme základného náteru na olejovej báze na ochranu pred hrdzou.

Musím pred natieraním kovu použiť základný náter?

Odporúča sa, aby ste kovový povrch pred natieraním vždy natreli základným náterom jednoducho preto, že chráni kov pred hrdzou a zvyšuje trvanlivosť farby. Môžete si kúpiť niektoré farby na kov, ktoré sú vyvinuté tak, aby obsahovali základný náter aj farbu v jednej aplikácii, a tieto môžu byť účinné.

Musím kovový povrch pred natieraním obrúsiť?

Pri príprave kovu sa odporúča, aby ste povrch obrúsili, ak sú na ňom ešte nejaké zvyšky, stará farba alebo hrdza. Brúsením sa vytvorí rovnomernejší a hladší povrch, ktorý uľahčí nanášanie farby a zabezpečí jej dlhú životnosť.

Koľko vrstiev farby je potrebné naniesť?

Najlepšie je postupovať podľa pokynov na plechovke farby, pretože každý typ farby na kov sa mierne líši. Na dosiahnutie správnej povrchovej úpravy môže byť potrebné naniesť niekoľko vrstiev. Vo všeobecnosti by však mali stačiť dve vrstvy základného náteru a tri vrstvy farby.

Môžem natrieť hrdzu?

Kov s hrdzou môžete natrieť, ale musíte zabezpečiť, aby sa hrdza neuvoľnila. Najskôr oblasť obrúste a potom pred nanesením farby použite základný náter odolný voči hrdzi alebo iný výrobok na ochranu proti hrdzi.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.